Το τελικο πορισμα της Επιτροπής Διερεύνησης Ανεξάρτητων Πραγματογνωμόνων

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1824
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Το τελικο πορισμα της Επιτροπής Διερεύνησης Ανεξάρτητων Πραγματογνωμόνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 02 Μαρ 2024, 19:35

Αυτή τη στιγμή η κατάσταση από ότι διαβάζω και ακούω σε ειδήσεις είναι περίπου η εξής

Οι πραγματογνώμονες των οικογενειών διαφωνούν ριζικά με τους προηγούμενους για τα αίτια της φωτιάς

Μπορεί βέβαια να είπαν ότι δεν θεωρούν ότι οι συνάδελφοι τους προσπάθησαν να διαστρεβλώσουν κάτι, εντάξει δεν θα ξεφτιλισουν το επάγγελμα τους,αλλά δεν έχουν καμία αρμοδιότητα να αποφανθούν για κάτι τέτοιο
Αν οι πρώτοι είχαν δόλο, άλλος είναι αρμόδιος να το πει.

Επειδή διαφωνούν τα δύο πορίσματα θα σταλθούν τα ευρήματα σε ειδικό εργαστήριο στον Καναδά

Επίσης βλέπω ότι τώρα ζητάνε τα βίντεο της εκφόρτωσης του τραίνου,τα οποία δεν υπάρχουν

Είναι περίεργο που ενώ ξέρανε ότι σε αυτά μετά από 15 μέρες γράφονται καινούργια από πάνω,δεν ζήτησαν εξαρχής να κατασχεθούν από την εταιρεία

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1824
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Το τελικο πορισμα της Επιτροπής Διερεύνησης Ανεξάρτητων Πραγματογνωμόνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 02 Μαρ 2024, 19:38

Επίσης είναι παράξενο που κανείς από τους πρώτους πραγματογνώμονες δεν βγήκε να υπερασπιστεί την δικιά τους εκτίμηση ότι η φωτιά οφείλεται στα έλαια σιλικόνης
Ούτε ρωτήθηκαν από κάποιον δημοσιογράφο έστω
Εκτός αν έγινε και δεν έπεσε στην αντίληψη μου

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Το τελικο πορισμα της Επιτροπής Διερεύνησης Ανεξάρτητων Πραγματογνωμόνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 02 Μαρ 2024, 19:58

Νετο Γκουερινο έγραψε:
02 Μαρ 2024, 19:38
Επίσης είναι παράξενο που κανείς από τους πρώτους πραγματογνώμονες δεν βγήκε να υπερασπιστεί την δικιά τους εκτίμηση ότι η φωτιά οφείλεται στα έλαια σιλικόνης
Ούτε ρωτήθηκαν από κάποιον δημοσιογράφο έστω
Εκτός αν έγινε και δεν έπεσε στην αντίληψη μου
Καθολου παραξενο
Πραγματογμωμονες ειναι δεν ειναι τηλεσταρ ουτε εχουν βγει προς αγρα πελατων.

Σε αντιθεση με τον Λακαφωση ο οποιος αφου εμφανιστηκε πεντακοσιες εκατον τριαντα πεντε χιλιαδες φορες στον Ευαγγελατο πηρε την αναθεση απο τις οικογενειες.

Άβαταρ μέλους
Fipps
Δημοσιεύσεις: 865
Εγγραφή: 23 Μάιος 2020, 15:08
Phorum.gr user: Fipps
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Το τελικο πορισμα της Επιτροπής Διερεύνησης Ανεξάρτητων Πραγματογνωμόνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fipps » 02 Μαρ 2024, 20:30

Δεν καταλαβαίνω γιατί να επικεντρωνόμαστε τόσο πολύ στη φωτιά. ΟΚ δεν λέω ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να υπήρχε μια λαθραία παλέτα με εύφλεκτα υλικά σε ένα από τα πρώτα βαγόνια, ούτε ότι δεν θα πρέπει να ερευνηθεί περαιτέρω αυτό το σενάριο. Αλλά στο δυστύχημα πέθαναν 57 άνθρωποι. Εάν δεν είχε γίνει η ανάφλεξη θα είχαν πεθάνει 52.
Δεν ήταν η φωτιά ο κύριος λόγος που είχαμε τόσα θύματα. Ο κύριος λόγος ήταν ότι κανείς, από το Υπουργείο,τη ΡΑΣ, και μέχρι τους σταθμάρχες και τους μηχανοδηγούς, δεν έκαναν σωστά τη δουλειά τους.
Και δεν την έκαναν για πολύ καιρό όπως φαίνεται.
Ναι 5 ψυχές, μπορεί να ζούσαν ακόμη, και ναι να ερευνηθεί περαιτέρω το γιατί έγινε η εκρηξη-πυρκαγια η οποία κόστισε τη ζωή σε 5 ανθρώπους και που έλιωσε τα σώματα των θανόντων από τη σύγκρουση, επιβαρύνοντας περαιτέρω ψυχολογικά τους συγγενείς τους και τους κοντινούς τους ανθρώπους, που βρέθηκαν στην απάνθρωπη κατάσταση να θάβουν φέρετρα με υπολείμματα κυριολεκτικά των αγαπημένων τους.
Αλλά το πρόβλημα δεν είναι εκεί.
Ακόμη και εάν δεν γινόταν η έκρηξη και η πυρκαγιά που ακολούθησε, 52 άνθρωποι τουλάχιστον, θα πέθαιναν ούτως ή άλλως...
Το ψάρι βρωμάει απ'το κεφάλι.
Με όλα αυτά που έχουμε ακούσει και δει τον τελευταίο χρόνο για το πώς λειτουργούσαν οι μεταφορές στη χώρα μας, δεν θα μου έκανε καμία απολύτως εντύπωση το να μάθαινα ότι η εμπορική αμαξοστοιχία μετέφερε λαθραίες καύσιμες ύλες και ότι μετά κάποιοι θέλησαν να μπαζωσουν τον χώρο του δυστυχηματος για να καλύψουν τα στοιχεία της ενοχής τους...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fipps την 02 Μαρ 2024, 20:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34866
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Το τελικο πορισμα της Επιτροπής Διερεύνησης Ανεξάρτητων Πραγματογνωμόνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 02 Μαρ 2024, 20:38

Fipps έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:30
Δεν καταλαβαίνω γιατί να επικεντρωνόμαστε τόσο πολύ στη φωτιά.
Δεν επικεντρωνόμαστε.Επικεντρώνονται. :8) Ότι είχαν να πετύχουν κατά του Καραμανλή το πέτυχαν.Δεν κατόρθωσαν να τον βγάλουν από βουλευτή αλλά έχασε για απροσδιόριστο χρόνο τη δυνατότητα να ξαναγίνει υπουργός.Πλέον ότι είχε να ειπωθεί για τη σύμβαση 717 και την τηλεδιοίκηση ειπώθηκε.
Επικεντρώνονται τώρα στη φωτιά μήπως και φθείρουν τον Μητσοτάκη δια του Τριαντόπουλου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Το τελικο πορισμα της Επιτροπής Διερεύνησης Ανεξάρτητων Πραγματογνωμόνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 02 Μαρ 2024, 20:39

πατησιωτης έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:38
Fipps έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:30
Δεν καταλαβαίνω γιατί να επικεντρωνόμαστε τόσο πολύ στη φωτιά.
Δεν επικεντρωνόμαστε.Επικεντρώνονται. :8) Ότι είχαν να πετύχουν κατά του Καραμανλή το πέτυχαν.Δεν κατόρθωσαν να τον βγάλουν από βουλευτή αλλά έχασε για απροσδιόριστο χρόνο τη δυνατότητα να ξαναγίνει υπουργός.Πλέον ότι είχε να ειπωθεί για τη σύμβαση 717 και την τηλεδιοίκηση ειπώθηκε.
Επικεντρώνονται τώρα στη φωτιά μήπως και φθείρουν τον Μητσοτάκη δια του Τριαντόπουλου.
Όχι απλά επικεντρώνονται στη φωτιά. Ο Βαξεβανης στήνει νέο αφήγημα μιλώντας ξαφνικά για 2 εκρήξεις


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Το τελικο πορισμα της Επιτροπής Διερεύνησης Ανεξάρτητων Πραγματογνωμόνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 02 Μαρ 2024, 20:41

Παιζει και ενα νεο σεναριο τωρα
Στην επιβατικη μπηκε τελευταια στιγμη ενας Συρος χωρις εισητηριο
Παιζει το σεναριο να ειχε μαζι του βομβα
Το διαβαζουμε δειλα δειλα θα θεριεψει αν τους τελειωσει το ξυλολιο

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1824
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Το τελικο πορισμα της Επιτροπής Διερεύνησης Ανεξάρτητων Πραγματογνωμόνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 02 Μαρ 2024, 20:49

Alex Amsterdam έγραψε:
02 Μαρ 2024, 19:58
Νετο Γκουερινο έγραψε:
02 Μαρ 2024, 19:38
Επίσης είναι παράξενο που κανείς από τους πρώτους πραγματογνώμονες δεν βγήκε να υπερασπιστεί την δικιά τους εκτίμηση ότι η φωτιά οφείλεται στα έλαια σιλικόνης
Ούτε ρωτήθηκαν από κάποιον δημοσιογράφο έστω
Εκτός αν έγινε και δεν έπεσε στην αντίληψη μου
Καθολου παραξενο
Πραγματογμωμονες ειναι δεν ειναι τηλεσταρ ουτε εχουν βγει προς αγρα πελατων.

Σε αντιθεση με τον Λακαφωση ο οποιος αφου εμφανιστηκε πεντακοσιες εκατον τριαντα πεντε χιλιαδες φορες στον Ευαγγελατο πηρε την αναθεση απο τις οικογενειες.
Το θέμα είναι τι θα γίνει αν από τον Καναδά τα αποτελέσματα συμφωνήσουν με αυτά των οικογενειών
Θα μιλάμε για λάθος ή για δόλο;
Και δεν κατάλαβα, δηλαδή βγαίνει κάποιος ειδικός και υπογράφει ότι τα αίτια της φωτιάς είναι αυτά
Έρχονται κάποιοι άλλοι και λένε ότι αυτό είναι αδύνατον
Δηλαδή,δεν τρέχει τίποτα για τον πρώτο;
Όλα καλά είναι;
Επίσης οι πρώτοι μιλησαν για έναν καμμένο οι δεύτεροι για πέντε
Πάλι δεν τρέχει τίποτα;
Και πως γίνεται ρε πουστη μου οι αναφορές των πρώτων και να θεωρούν την φωτιά κάτι φυσιολογικό αλλά και να ελαχιστοποιούν την ζημιά που προκάλεσε;
Όλως τυχαίως;

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1824
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Το τελικο πορισμα της Επιτροπής Διερεύνησης Ανεξάρτητων Πραγματογνωμόνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 02 Μαρ 2024, 20:52

πατησιωτης έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:38
Fipps έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:30
Δεν καταλαβαίνω γιατί να επικεντρωνόμαστε τόσο πολύ στη φωτιά.
Δεν επικεντρωνόμαστε.Επικεντρώνονται. :8) Ότι είχαν να πετύχουν κατά του Καραμανλή το πέτυχαν.Δεν κατόρθωσαν να τον βγάλουν από βουλευτή αλλά έχασε για απροσδιόριστο χρόνο τη δυνατότητα να ξαναγίνει υπουργός.Πλέον ότι είχε να ειπωθεί για τη σύμβαση 717 και την τηλεδιοίκηση ειπώθηκε.
Επικεντρώνονται τώρα στη φωτιά μήπως και φθείρουν τον Μητσοτάκη δια του Τριαντόπουλου.
Εγώ δεν ξέρω φίλε για τριαντοπουλους και άλλες τέτοιες πουστρες
Εγώ ξέρω ότι τα παιδιά μας ταξιδεύουν με αυτό το μπουρδελακι που λέγεται τρένο
Στα παπάρια και ο Κούλης και ο συριζα και το μουνι της πουτανουλας της μανουλας τους

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34866
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Το τελικο πορισμα της Επιτροπής Διερεύνησης Ανεξάρτητων Πραγματογνωμόνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 02 Μαρ 2024, 20:58

Νετο Γκουερινο έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:52
πατησιωτης έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:38
Fipps έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:30
Δεν καταλαβαίνω γιατί να επικεντρωνόμαστε τόσο πολύ στη φωτιά.
Δεν επικεντρωνόμαστε.Επικεντρώνονται. :8) Ότι είχαν να πετύχουν κατά του Καραμανλή το πέτυχαν.Δεν κατόρθωσαν να τον βγάλουν από βουλευτή αλλά έχασε για απροσδιόριστο χρόνο τη δυνατότητα να ξαναγίνει υπουργός.Πλέον ότι είχε να ειπωθεί για τη σύμβαση 717 και την τηλεδιοίκηση ειπώθηκε.
Επικεντρώνονται τώρα στη φωτιά μήπως και φθείρουν τον Μητσοτάκη δια του Τριαντόπουλου.
Εγώ δεν ξέρω φίλε για τριαντοπουλους και άλλες τέτοιες πουστρες
Εγώ ξέρω ότι τα παιδιά μας ταξιδεύουν με αυτό το μπουρδελακι που λέγεται τρένο
Στα παπάρια και ο Κούλης και ο συριζα και το μουνι της πουτανουλας της μανουλας τους
Δίκιο έχεις αλλά απάντησα στην απορία του Fipps.Πάντως για την απορία σου τι θα γίνει τώρα,την τελική απόφαση την έχει ο ανακριτής και μετά από αυτόν το δικαστήριο.Έχει δικαίωμα να ζητήσει 50 πορίσματα από διαφορετικούς εμπειρογνώμονες και να τους ζητήσει και να καταθέσουν και μετά αποφασίζει ποιός έχει δίκιο και ποιός όχι.

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1824
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Το τελικο πορισμα της Επιτροπής Διερεύνησης Ανεξάρτητων Πραγματογνωμόνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 02 Μαρ 2024, 21:05

πατησιωτης έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:58
Νετο Γκουερινο έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:52
πατησιωτης έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:38


Δεν επικεντρωνόμαστε.Επικεντρώνονται. :8) Ότι είχαν να πετύχουν κατά του Καραμανλή το πέτυχαν.Δεν κατόρθωσαν να τον βγάλουν από βουλευτή αλλά έχασε για απροσδιόριστο χρόνο τη δυνατότητα να ξαναγίνει υπουργός.Πλέον ότι είχε να ειπωθεί για τη σύμβαση 717 και την τηλεδιοίκηση ειπώθηκε.
Επικεντρώνονται τώρα στη φωτιά μήπως και φθείρουν τον Μητσοτάκη δια του Τριαντόπουλου.
Εγώ δεν ξέρω φίλε για τριαντοπουλους και άλλες τέτοιες πουστρες
Εγώ ξέρω ότι τα παιδιά μας ταξιδεύουν με αυτό το μπουρδελακι που λέγεται τρένο
Στα παπάρια και ο Κούλης και ο συριζα και το μουνι της πουτανουλας της μανουλας τους
Δίκιο έχεις αλλά απάντησα στην απορία του Fipps.Πάντως για την απορία σου τι θα γίνει τώρα,την τελική απόφαση την έχει ο ανακριτής και μετά από αυτόν το δικαστήριο.Έχει δικαίωμα να ζητήσει 50 πορίσματα από διαφορετικούς εμπειρογνώμονες και να τους ζητήσει και να καταθέσουν και μετά αποφασίζει ποιός έχει δίκιο και ποιός όχι.
Ο ανακριτής ζητάει κι άλλο πόρισμα γιατί αυτά τα δύο διαφέρουν μεταξύ τους
Η απορία μου είναι απλή;
Γιατί να συμβαίνει αυτό
Κι άντε για τα αίτια της φωτιάς εγώ δεν είμαι ειδικός δεν έχω ιδέα
Γιατί να διαφέρουν τόσο πολύ για τον αριθμό αυτών που κάηκαν

Και να σε πω και κάτι άλλο
Αν κουβαλούσε κάτι παράνομο η εμπορική αμαξοστοιχία εγώ δεν βλέπω κάτι που να ενοχοποιεί την κυβέρνηση, τουλάχιστον αρχικά
Τούς γαμας ότι έχουν και δεν έχουν και φυσικά τους διώχνεις από εδω

Άβαταρ μέλους
Fipps
Δημοσιεύσεις: 865
Εγγραφή: 23 Μάιος 2020, 15:08
Phorum.gr user: Fipps
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Το τελικο πορισμα της Επιτροπής Διερεύνησης Ανεξάρτητων Πραγματογνωμόνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fipps » 02 Μαρ 2024, 21:27

πατησιωτης έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:38
Fipps έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:30
Δεν καταλαβαίνω γιατί να επικεντρωνόμαστε τόσο πολύ στη φωτιά.
Δεν επικεντρωνόμαστε.Επικεντρώνονται. :8) Ότι είχαν να πετύχουν κατά του Καραμανλή το πέτυχαν.Δεν κατόρθωσαν να τον βγάλουν από βουλευτή αλλά έχασε για απροσδιόριστο χρόνο τη δυνατότητα να ξαναγίνει υπουργός.Πλέον ότι είχε να ειπωθεί για τη σύμβαση 717 και την τηλεδιοίκηση ειπώθηκε.
Επικεντρώνονται τώρα στη φωτιά μήπως και φθείρουν τον Μητσοτάκη δια του Τριαντόπουλου.
Μα φταίνε και αυτοί. Βασικά αυτοί φέρουν τη μεγαλύτερη ευθύνη για ότι έγινε. Ο Καραμανλής είναι ο κύριος υπαίτιος, γιατί ενώ ήξερε τι γινόταν, δεν έκανε απολύτως τίποτα. Γιατί θα έπρεπε δηλαδή να φτάσουμε στο σημείο να έχουμε 57 ανθρώπους νεκρούς, για να παρθεί η απόφαση, (Οχι από τον ίδιο)να σταματήσει ο σιδηρόδρομος τη λειτουργία του μέχρι να γίνουν οι απαραίτητες εργασίες για την ασφαλή του λειτουργία?
Αυτοί που στελέχωναν στη ΡΑΣ (την ανεξάρτητη αρχή που όμως τα μέλη της διορίζονται από το υπουργείο!) και έπαιρναν χιλιάδες Ευρώ μισθό κάθε μήνα για να διασφαλίσουν τη σωστή λειτουργία των σιδηροδρόμων τί έκαναν τόσα χρόνια?
Δεν είχαν πάρει χαμπάρι ότι τα συστήματα ασφαλείας ήταν ως επί το πλείστον ανύπαρκτα, και ότι αυτά που υπήρχαν ήταν για τον πούτσο?
Δεν ήξεραν ότι κάποιοι από το προσωπικό που δούλευαν στους σιδηροδρόμους, ήταν ανεπαρκείς έως και επικίνδυνοι για τη θέση και τη δουλειά που τους είχε ανατεθεί? Για τους ανίκανους βησματίες που διόριζε σε θέσεις ευθύνης ο κάθε βουλευτής έγραψαν κάτι? Είπαν κάτι?
Ο εσωτερικός έλεγχος έκανε κάτι?
Που είναι οι αναφορές και οι εκθέσεις τους?
Μήπως λέω, μήπως οι αναφορές αυτές ήταν επίτηδες γραμμένες έτσι ωραιοποιημένες, ώστε να συμπίπτουν με αυτά που θέλει να ακούσει το υπουργείο για να μην χαλάσουν οι πελατειακές σχέσεις των υπουργών-πολιτευτών με τους ψηφοφόρους τους?
Μήπως και τους ίδιους, τους είχαν διορίσει στη ΡΑΣ, οι ίδιοι Υπουργοί,βουλευτές,πολιτευτές και δεν ήθελαν να χαλάσουν την προσωπική-πελατειακή τους σχέση με τους "ευεργέτες" τους?
Το έχουμε καταλάβει το παραμυθάκι με τις "ανεξάρτητες" ρυθμιστικές αρχές.Κοινοί αυτοφοράκηδες ειναι! Άμα κάτσει η στραβή να πάρουν πάνω τους την ευθύνη για να τη βγάλει καθαρή το αφεντικο...
Πόσο ανεξάρτητες μπορεί να είναι αυτές οι "αρχές", όταν τα μέλη τους διορίζονται και πληρώνονται με υπερπαχυλούς μισθούς από το εκάστοτε υπουργείο?
ΤΟ ΨΑΡΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠ'ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ!

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34866
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Το τελικο πορισμα της Επιτροπής Διερεύνησης Ανεξάρτητων Πραγματογνωμόνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 02 Μαρ 2024, 22:09

Fipps έγραψε:
02 Μαρ 2024, 21:27
Μα φταίνε και αυτοί. Βασικά αυτοί φέρουν τη μεγαλύτερη ευθύνη για ότι έγινε. Ο Καραμανλής είναι ο κύριος υπαίτιος, γιατί ενώ ήξερε τι γινόταν, δεν έκανε απολύτως τίποτα. Γιατί θα έπρεπε δηλαδή να φτάσουμε στο σημείο να έχουμε 57 ανθρώπους νεκρούς, για να παρθεί η απόφαση, (Οχι από τον ίδιο)να σταματήσει ο σιδηρόδρομος τη λειτουργία του μέχρι να γίνουν οι απαραίτητες εργασίες για την ασφαλή του λειτουργία?
Έχεις παρακολουθήσει Βελόπουλο τελευταία;λοιπόν ο Βελόπουλος τελευταία διαβάζει ανακοινώσεις της Ένωσης Ελεγκτών Εναέριας Κυκλοφορίας που λένε ότι έχουν αυξηθεί οι πτήσεις και δεν επαρκούν οι υπάλληλοι και πρέπει το κράτος να προσλάβει και άλλους - στοιχίζουν πέντε χιλιάδες ευρώ το μήνα ο καθένας - και να αγοράσει και άλλα ραντάρ.Αυτά φυσικά τα κάνουν ΚΑΙ για να πάρουν και άλλη αύξηση και άλλους υπαλλήλους για μικρότερο φόρτο εργασίας.Αυτό κάνουν όλοι οι συνδικαλιστές παντού,αυτή είναι η δουλειά τους δηλαδή.
Μόνο που το κράτος έχει περιορισμένους πόρους και σου λέει αυτά έχω,κανόνισε να αποφύγεις το ατύχημα,άλλα μέσα δεν διαθέτω.Ποιός αποφασίζει να κλείσει τις συγκοινωνίες και να χαθούν εκατομμύρια;
Συγκοινωνίες που να είναι 100% ασφαλείς δεν υπάρχουν εάν ο υπάλληλος κάνει λάθος κατά συρροήν.Εδώ δεν είχαμε δεκάδες τραίνα να τρέχουν.Δύο μόνο τραίνα είχαμε και ο υπάλληλος τα έβλεπε να πηγαίνουν για σύγκρουση και δεν έκανε τίποτε.
Κανείς υπουργός δεν θα έκλεινε το τραίνο χωρίς ατύχημα όπως και δεν το έκλεισε ούτε Καραμανλής ούτε ο Σπίρτζης.Εάν φυσικά η ΡΑΣ έγραφε ότι πρέπει να κλείσει θα έκλεινε γιατί ο υπουργός δεν θα μπορούσε να πάρει ΚΑΙ την ευθύνη να αγνοήσει εισήγηση της ΡΑΣ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών