470 και οχι 350 οι επιβάτες της αμαξοστοιχίας των Τεμπών.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: 470 και οχι 350 οι επιβάτες της αμαξοστοιχίας των Τεμπών.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 06 Μαρ 2024, 13:43

Τι ακριβως σας εκανε εντυπωση
Εδω ο νηματοθετης εκανε νημα για να ψαξει τους 53 αγνοουμενους περαν των 57 νεκρων
Πού είναι οι αγνοούμενοι των Τεμπών?

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5235
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: 470 και οχι 350 οι επιβάτες της αμαξοστοιχίας των Τεμπών.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 06 Μαρ 2024, 13:47

Δημοκράτης έγραψε:
06 Μαρ 2024, 12:50
Νετο Γκουερινο έγραψε:
06 Μαρ 2024, 12:45
Δημοκράτης έγραψε:
06 Μαρ 2024, 12:39


ήσως να λες μ@λ@κίες σαν τον νηματοθέτη γιατί στα τρένα δεν έχει ποτέ πολλούς λαθρομετανάστες . Για να πάρεις το τρένο η το κτελ κανονικά στα εισιτήρια πρέπει να ζητήσουν ταυτότητα ή διαβατήριο αλλα αυτό οι υπάλληλοι σπανίως το τηρούν. Ο κύριος λόγος είναι ότι σπανίως οι λαθρομετανάστες κάνουν τόσο μεγάλα ταξίδια μέσα στην χώρα , με μέσα που γίνονται έλεγχοι και μπορούν να τους πιάσουν γιατί δεν υπάρχει κανένας τρόπος διαφυγής
Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο γράφεις για κάτι για το οποίο δεν έχεις ιδέα
Τι παριστάνεις,δεν μπορώ να καταλάβω
Στον ΟΣΕ πας στο ταμείο και βγάζεις εισιτήριο εντελώς ανώνυμα
Μόνο αν είσαι φοιτητής πρέπει να δείξεις το πάσο σου για να πάρεις την έκπτωση,και πάλι ο ταμίας μόνο το βλέπει
Για ποιους ελέγχους μιλάς;
Δεν έχω δεί ποτέ μου τον οποιοδήποτε έλεγχο
Ειδικά στις αποσκευές δεν υπάρχει ο παραμικρός έλεγχος,σε αντίθεση με τα αεροπλάνα
σε έγραψα άνθρωπε μου αλλά δεν τα πιάνεις με την μία γιατί οκ τόσο σε κόβει. Κανονικά ο υπάλληλος πρέπει να ζητήσει ταυτότητα. Δεν το κάνουν οι περισσότεροι αλλά ο κανόνας είναι να ζητήσουν ταυτότητα. ¨Οπως κανονικά θα έπρπεπε να σταματούν στις σημάνσεις αλλά δεν το κάνουν γιατι έχουν τον κώδικα γραμμένο, κάτι τέτοιο. Σε κάποιες περιπτώσεις όμως ο υπάλληλος είναι ευσυνειδητος και ζητάει. Ο έλεγχος γίνεται γιατί εσύ μπορείς να είσαι δραπέτης, λαθρομετανάστης κτλ
Κατά τα άλλα επειδή τυγχάνει να παίρνω πολύ συχνά το τρένο γιατί μ/αρέσει πολύ ως μέσο μετακίνησης, έχω πέσει πάρα πολλές φορές σε έλεγχο από αστυνομία. Μπαίνουν σε διάφορες στάσεις αστυνομικοί και ελέγχουν αν ψάχνουν κάτι.
Κοινώς αντίθετα από εσένα, δεν βγάζω πράγματα από την κεφάλα μου
Σου έχουν ζητήσει ποτέ ταυτότητα; Καταρχάς από πού και ως που σου ζητάει ο άλλος ταυτότητα; Εάν μπω δηλαδή μια στάση πιο κάτω ή στο ΚΤΕΛ, θα μου ζητήσει κάποιος ταυτότητα; Εάν πάρω ταξί ή το πάρω με τα πόδια θα μου ζητήσει κανείς ταυτότητα; Ο μόνος λόγος για να σου ζητήσει κάποιος ταυτότητα (σε μετακινήσεις μέσα στην χώρα) είναι όταν το εισιτήριο είναι στο όνομα σου.

Από εκεί και πέρα, εγώ το έχω κάνει μια φορά όταν ήμουν φαντάρος, είχε αρκετούς ξένους και μιλάμε για 2013 που τότε ήταν κλάιν μάιν. Υποθέτω ο Νέτο βλέπει σκούρο δέρμα και τους ονομάζει λαθρομετανάστες, γιατί όντως (τουλάχιστον τότε) υπήρχαν έλεγχοι από αστυνομία.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: 470 και οχι 350 οι επιβάτες της αμαξοστοιχίας των Τεμπών.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 06 Μαρ 2024, 14:16

GoBzi έγραψε:
06 Μαρ 2024, 13:47
Δημοκράτης έγραψε:
06 Μαρ 2024, 12:50
Νετο Γκουερινο έγραψε:
06 Μαρ 2024, 12:45

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο γράφεις για κάτι για το οποίο δεν έχεις ιδέα
Τι παριστάνεις,δεν μπορώ να καταλάβω
Στον ΟΣΕ πας στο ταμείο και βγάζεις εισιτήριο εντελώς ανώνυμα
Μόνο αν είσαι φοιτητής πρέπει να δείξεις το πάσο σου για να πάρεις την έκπτωση,και πάλι ο ταμίας μόνο το βλέπει
Για ποιους ελέγχους μιλάς;
Δεν έχω δεί ποτέ μου τον οποιοδήποτε έλεγχο
Ειδικά στις αποσκευές δεν υπάρχει ο παραμικρός έλεγχος,σε αντίθεση με τα αεροπλάνα
σε έγραψα άνθρωπε μου αλλά δεν τα πιάνεις με την μία γιατί οκ τόσο σε κόβει. Κανονικά ο υπάλληλος πρέπει να ζητήσει ταυτότητα. Δεν το κάνουν οι περισσότεροι αλλά ο κανόνας είναι να ζητήσουν ταυτότητα. ¨Οπως κανονικά θα έπρπεπε να σταματούν στις σημάνσεις αλλά δεν το κάνουν γιατι έχουν τον κώδικα γραμμένο, κάτι τέτοιο. Σε κάποιες περιπτώσεις όμως ο υπάλληλος είναι ευσυνειδητος και ζητάει. Ο έλεγχος γίνεται γιατί εσύ μπορείς να είσαι δραπέτης, λαθρομετανάστης κτλ
Κατά τα άλλα επειδή τυγχάνει να παίρνω πολύ συχνά το τρένο γιατί μ/αρέσει πολύ ως μέσο μετακίνησης, έχω πέσει πάρα πολλές φορές σε έλεγχο από αστυνομία. Μπαίνουν σε διάφορες στάσεις αστυνομικοί και ελέγχουν αν ψάχνουν κάτι.
Κοινώς αντίθετα από εσένα, δεν βγάζω πράγματα από την κεφάλα μου
Σου έχουν ζητήσει ποτέ ταυτότητα; Καταρχάς από πού και ως που σου ζητάει ο άλλος ταυτότητα; Εάν μπω δηλαδή μια στάση πιο κάτω ή στο ΚΤΕΛ, θα μου ζητήσει κάποιος ταυτότητα; Εάν πάρω ταξί ή το πάρω με τα πόδια θα μου ζητήσει κανείς ταυτότητα; Ο μόνος λόγος για να σου ζητήσει κάποιος ταυτότητα (σε μετακινήσεις μέσα στην χώρα) είναι όταν το εισιτήριο είναι στο όνομα σου.

Από εκεί και πέρα, εγώ το έχω κάνει μια φορά όταν ήμουν φαντάρος, είχε αρκετούς ξένους και μιλάμε για 2013 που τότε ήταν κλάιν μάιν. Υποθέτω ο Νέτο βλέπει σκούρο δέρμα και τους ονομάζει λαθρομετανάστες, γιατί όντως (τουλάχιστον τότε) υπήρχαν έλεγχοι από αστυνομία.
Σε εμένα δεν έχουν ζητήσει ταυτότητα,έχω βρεθεί όμως αρκετές φορές να ζητούν διαβατήριο και άδεια παραμονής όταν πελάτης είναι προφανές ότι δεν είναι Έλληνας. Την πρώτη φορά που έπεσα πάνω σε αυτό το περιστατικό ρώτησα την υπάλληλο και εκεί έμαθα ότι κανονικά θέλει ταυτότητα από όλους και οι λόγοι όπως σε είπε είναι οι δραπετες από φυλακές, από τον στρατό και οι λαθρομεταναστες. Η τελευταία φορά που έπεσα πάνω σε αυτό ήταν τώρα στις εκλογές που πήρα ΚΤΕΛ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών