Αύριο όλοι στους δρόμους ενάντια στο αντισυνταγματικό νόμο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Manolis
Δημοσιεύσεις: 2007
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Αύριο όλοι στους δρόμους ενάντια στο αντισυνταγματικό νόμο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 07 Μαρ 2024, 16:14

αύριο όλοι βγαίνουμε και βουλιάζουμε τους δρόμους ενάντια στο νομο-εκτρωμα που
-παραβιαζει το Σύνταγμα με τους αδίστακτους νεοφιλελεύθερους κυβερνητικούς να λένε έξω από τα δόντια ότι αδιαφορούν για την ύπαρξη του άρθρου 16 του Συντάγματος και προσπαθούν να εμποδίσουν τις διαδηλώσεις των φοιτητών
-καταργει βίαια την κοινωνική κινητικότητα
-απαξιωνει τα πτυχία των φοιτητών που τα απέκτησαν με πολυ κόπο και ιδρώτα
-τα εξομοιώνει και με τη βούλα με τα πτυχία σούπερ μάρκετ
-αμερικανοποιει την κοινωνία που υπάρχει η παράδοση των εξαντλητικών φοιτητικών δανείων και της κοινωνίας ζούγκλα
-λεει στον πολίτη ότι το μόνο που μετράει είναι να έχεις λεφτά και σκοτώνει την αξιοκρατία
όλα αυτά από τη δήθεν κυβέρνηση των αρίστων γόνων που είχαν τα λεφτά του μπαμπακα και τώρα θέλουν να τελειώσουν μια και καλή αυτό που άρχισαν στην πλάτη των λαϊκών στρωματων
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manolis την 07 Μαρ 2024, 16:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Manolis
Δημοσιεύσεις: 2007
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: Αύριο όλοι στους δρόμους ενάντια στο αντισυνταγματικό νόμο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 07 Μαρ 2024, 16:22

Μαζικό ραντεβού την Παρασκευή 8 Μαρτίου ενάντια στα ιδιωτικά πανεπιστήμια
Παρά την κατάφωρη παραβίαση του Συντάγματος– η κοινοβουλευτική πλειοψηφία της Ν.Δ. απέρριψε τα αιτήματα αντισυνταγματικότητας που κατέθεσαν ο ΣΥΡΙΖΑ, το ΚΚΕ, η Ελληνική Λύση, η Νέα Αριστερά και η Νίκη στο σχέδιο νόμου του υπουργείου Παιδείας για την «Ενίσχυση του Δημόσιου Πανεπιστημίου - Πλαίσιο λειτουργίας μη κερδοσκοπικών παραρτημάτων ξένων πανεπιστημίων», που συζητείται στην Ολομέλεια και αναμένεται να ψηφιστεί την Παρασκευή. Σημειώνεται ότι υπέρ της αντισυνταγματικός τάχθηκαν το ΠΑΣΟΚ- ΚΙΝ.ΑΛΛ. και η Πλεύση Ελευθερίας.
https://www.efsyn.gr/ellada/ekpaideysi/ ... nepistimia
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Αύριο όλοι στους δρόμους ενάντια στο αντισυνταγματικό νόμο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 07 Μαρ 2024, 16:26

Εγώ θέλω να δεσμευτούν τα κόμματα που είναι κατά, ότι (ότ)αν έρθουν στην εξουσία θα καταργήσουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Τα υπόλοιπα με πορείες, δηλώσεις και άλλες πίπες είναι μαλακίες.


talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25248
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Αύριο όλοι στους δρόμους ενάντια στο αντισυνταγματικό νόμο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 07 Μαρ 2024, 16:30

micmic έγραψε:
07 Μαρ 2024, 16:26
Εγώ θέλω να δεσμευτούν τα κόμματα που είναι κατά, ότι (ότ)αν έρθουν στην εξουσία θα καταργήσουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Τα υπόλοιπα με πορείες, δηλώσεις και άλλες πίπες είναι μαλακίες.
Εξαιρετική ιδεα για να χασουν τις ψηφους ολων των φοιτητων των ιδιωτικων πανεπιστημιων και των οικογενειων τους

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2368
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Αύριο όλοι στους δρόμους ενάντια στο αντισυνταγματικό νόμο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 07 Μαρ 2024, 17:58

Παρακαλώ να δω τα πανεπιστημιακά ιδρύματα, γεμάτα με κάμερες και μικρόφωνα.
Να φωτογραφίζουν φοιτητές κομματόσκυλα κνιτοχρυσαυγίτες που καταστρέφουν τις υποδομές.
Να τους χρεώνουν την ζημιά και να τους αποβάλουν δια παντός απ’ τα πανεπιστήμια.
Παρακαλώ να δω σε καταλήψεις να διακόπτεται η μισθοδοσία καθηγητών και προσωπικού.

Μόνο έτσι θα διαλυθεί το μαφιόζικο καθηγητικό κατεστημένο γάγγραινα της εκπαίδευσης
και της κοινωνίας που νέμεται δημόσιο χρήμα και καλά για τα "λεφτά για την παιδεία".

Παρακαλώ την ώρα που ανεξάρτητες αρχές (όχι τα ίδια τα πανεπιστήμια) θα ρυθμίζουν
περίοδο εξετάσεων και θα βαθμολογούν τα γραπτά των φοιτητών. Όχι πια διαρροή θεμάτων
από εγκάθετους καθηγητές σε κομματικές νεολαίες. Όχι. Εξετάσεις και πτυχία από ανεξάρτητη αρχή.

Τέλος, ο περίφημος νόμος (άρθρου 16 του Συντάγματος) που ξεσκίζεται το καπακαπα
να μην τυχόν και καταργηθεί, είναι ένας χουντικός νόμος. Τον έφεραν επί χούντας οι δικτάτορες.
Ωραία συμπαράσταση το καπακαπα στις χουντικές παρακαταθήκες.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Αύριο όλοι στους δρόμους ενάντια στο αντισυνταγματικό νόμο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 07 Μαρ 2024, 18:14

Esperos έγραψε:
07 Μαρ 2024, 17:58
Παρακαλώ να δω τα πανεπιστημιακά ιδρύματα, γεμάτα με κάμερες και μικρόφωνα.
Να φωτογραφίζουν φοιτητές κομματόσκυλα κνιτοχρυσαυγίτες που καταστρέφουν τις υποδομές.
Να τους χρεώνουν την ζημιά και να τους αποβάλουν δια παντός απ’ τα πανεπιστήμια.
Παρακαλώ να δω σε καταλήψεις να διακόπτεται η μισθοδοσία καθηγητών και προσωπικού.

Μόνο έτσι θα διαλυθεί το μαφιόζικο καθηγητικό κατεστημένο γάγγραινα της εκπαίδευσης
και της κοινωνίας που νέμεται δημόσιο χρήμα και καλά για τα "λεφτά για την παιδεία".

Παρακαλώ την ώρα που ανεξάρτητες αρχές (όχι τα ίδια τα πανεπιστήμια) θα ρυθμίζουν
περίοδο εξετάσεων και θα βαθμολογούν τα γραπτά των φοιτητών. Όχι πια διαρροή θεμάτων
από εγκάθετους καθηγητές σε κομματικές νεολαίες. Όχι. Εξετάσεις και πτυχία από ανεξάρτητη αρχή.

Τέλος, ο περίφημος νόμος (άρθρου 16 του Συντάγματος) που ξεσκίζεται το καπακαπα
να μην τυχόν και καταργηθεί, είναι ένας χουντικός νόμος. Τον έφεραν επί χούντας οι δικτάτορες.
Ωραία συμπαράσταση το καπακαπα στις χουντικές παρακαταθήκες.
καλα πιες το γαλα σου τωρα και δεν εχει πλειστέισον για μια βδομαδα

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αύριο όλοι στους δρόμους ενάντια στο αντισυνταγματικό νόμο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 07 Μαρ 2024, 18:19

Εντωμεταξυ 8 Μάρτη του 2007 έγιναν οι μεγάλες συγκρούσεις πάλι για την αναθεώρηση του άρθρου 16 και τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Συμπτωση η το κάνανε επίτηδες για συμβολικούς λόγους, σε φάση παίρνουμε ρεβάνς από την αριστερά; Ας ελπίσουμε πως θα έχουμε πιο σφοδρές ακόμα συγκρούσεις, γιατί ο εχθρος πλέον είναι εντελώς ξεσαλωμενος.
Στο βίντεο παίζω κι εγώ , εννοείται. Μακάρι αύριο να έχω ξανά παρουσία στην τηλεόραση , γιατί το γυαλί μου έχει λείψει.


Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8169
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Αύριο όλοι στους δρόμους ενάντια στο αντισυνταγματικό νόμο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 07 Μαρ 2024, 18:20

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΑΣ :
Το πραγματικά σύγχρονο είναι η επέκταση του δικαιώματος πρόσβασης στη δωρεάν Εκπαίδευση και όχι η περιστολή του
Λέτε, δήθεν, πως σας νοιάζουν οι "ευκαιρίες" των νέων παιδιών και γι’ αυτό φέρνετε τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια. Πόσο υποκριτικό, αλήθεια, όταν έχετε επιβάλει την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής που αποκλείει άδικα κάθε χρόνο τόσα παιδιά; Όταν δεν τους επιτρέπετε να κρατούν τη βαθμολογία ώστε να δώσουν ξανά πανελλήνιες από καλύτερες θέσεις την επόμενη χρονιά, όπως σας έχουμε προτείνει ως ΚΚΕ επανειλημμένως;
Το ΚΚΕ μεταφέρει μέσα στη Βουλή τη φωνή των Φοιτητικών Συλλόγων. Είναι το μόνο κόμμα που υπερασπίζεται τον δημόσιο και δωρεάν χαρακτήρα της δημόσιας εκπαίδευσης.
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Αύριο όλοι στους δρόμους ενάντια στο αντισυνταγματικό νόμο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 07 Μαρ 2024, 18:24

talaipwros έγραψε:
07 Μαρ 2024, 16:30
micmic έγραψε:
07 Μαρ 2024, 16:26
Εγώ θέλω να δεσμευτούν τα κόμματα που είναι κατά, ότι (ότ)αν έρθουν στην εξουσία θα καταργήσουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Τα υπόλοιπα με πορείες, δηλώσεις και άλλες πίπες είναι μαλακίες.
Εξαιρετική ιδεα για να χασουν τις ψηφους ολων των φοιτητων των ιδιωτικων πανεπιστημιων και των οικογενειων τους
Μα δεν θέλουν καν να το κάνουν, ανεξάρτητα από τις ψήφους. Ίσα-ίσα, Κασσελάκης και Ανδρουλάκης χαίρονται που θα μπορούν να λένε ότι τον νόμο τον πέρασε η ΝΔ. Κάτι σαν την ΝΔ που ανακουφίστηκε όταν έγινε η συμφωνία για την Βόρεια Μακεδονία χωρίς να αναγκαστεί να την ψηφίσει η ίδια.

Γι'αυτό και δεν θα τους ακούσεις να μιλάνε για κατάργηση, άσχετα με τις προσχηματικές διαμαρτυρίες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος micmic την 07 Μαρ 2024, 18:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αύριο όλοι στους δρόμους ενάντια στο αντισυνταγματικό νόμο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 07 Μαρ 2024, 18:28

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
07 Μαρ 2024, 18:19
Εντωμεταξυ 8 Μάρτη του 2007 έγιναν οι μεγάλες συγκρούσεις πάλι για την αναθεώρηση του άρθρου 16 και τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Συμπτωση η το κάνανε επίτηδες για συμβολικούς λόγους, σε φάση παίρνουμε ρεβάνς από την αριστερά; Ας ελπίσουμε πως θα έχουμε πιο σφοδρές ακόμα συγκρούσεις, γιατί ο εχθρος πλέον είναι εντελώς ξεσαλωμενος.
Στο βίντεο παίζω κι εγώ , εννοείται. Μακάρι αύριο να έχω ξανά παρουσία στην τηλεόραση , γιατί το γυαλί μου έχει λείψει.

Ωραίες πασοκοεποχες του Mega


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Αύριο όλοι στους δρόμους ενάντια στο αντισυνταγματικό νόμο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 07 Μαρ 2024, 18:29

talaipwros έγραψε:
07 Μαρ 2024, 16:30
micmic έγραψε:
07 Μαρ 2024, 16:26
Εγώ θέλω να δεσμευτούν τα κόμματα που είναι κατά, ότι (ότ)αν έρθουν στην εξουσία θα καταργήσουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Τα υπόλοιπα με πορείες, δηλώσεις και άλλες πίπες είναι μαλακίες.
Εξαιρετική ιδεα για να χασουν τις ψηφους ολων των φοιτητων των ιδιωτικων πανεπιστημιων και των οικογενειων τους

Ε καλά, συγγνώμη, η φωνή των φοιτητών έχει μεγαλύτερη αξία από τον κάθε γέρο που νομίζει ότι του έκαναν κρατήσεις. 2 έχω ξεχωρίσει από εδώ μεσα

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Αύριο όλοι στους δρόμους ενάντια στο αντισυνταγματικό νόμο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 07 Μαρ 2024, 18:30

Otto Weininger έγραψε:
07 Μαρ 2024, 18:28
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
07 Μαρ 2024, 18:19
Εντωμεταξυ 8 Μάρτη του 2007 έγιναν οι μεγάλες συγκρούσεις πάλι για την αναθεώρηση του άρθρου 16 και τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Συμπτωση η το κάνανε επίτηδες για συμβολικούς λόγους, σε φάση παίρνουμε ρεβάνς από την αριστερά; Ας ελπίσουμε πως θα έχουμε πιο σφοδρές ακόμα συγκρούσεις, γιατί ο εχθρος πλέον είναι εντελώς ξεσαλωμενος.
Στο βίντεο παίζω κι εγώ , εννοείται. Μακάρι αύριο να έχω ξανά παρουσία στην τηλεόραση , γιατί το γυαλί μου έχει λείψει.

Ωραίες πασοκοεποχες του Mega

Αλτερ είναι. Ακόμα περιμενουμε την έδε που κατειγγειλε ο Χατζηνικολάου τοτε

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αύριο όλοι στους δρόμους ενάντια στο αντισυνταγματικό νόμο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 07 Μαρ 2024, 18:32

Otto Weininger έγραψε:
07 Μαρ 2024, 18:28
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
07 Μαρ 2024, 18:19
Εντωμεταξυ 8 Μάρτη του 2007 έγιναν οι μεγάλες συγκρούσεις πάλι για την αναθεώρηση του άρθρου 16 και τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Συμπτωση η το κάνανε επίτηδες για συμβολικούς λόγους, σε φάση παίρνουμε ρεβάνς από την αριστερά; Ας ελπίσουμε πως θα έχουμε πιο σφοδρές ακόμα συγκρούσεις, γιατί ο εχθρος πλέον είναι εντελώς ξεσαλωμενος.
Στο βίντεο παίζω κι εγώ , εννοείται. Μακάρι αύριο να έχω ξανά παρουσία στην τηλεόραση , γιατί το γυαλί μου έχει λείψει.

Ωραίες πασοκοεποχες του Mega
Και πικ φορουμ επίσης.την μέρα μπαχαλα, το βράδυ τσακωμοί με τα ναζίδια του φόρουμ, λεφτά είχαμε, κορυφή.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8169
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Αύριο όλοι στους δρόμους ενάντια στο αντισυνταγματικό νόμο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 07 Μαρ 2024, 18:32

Όπως τα λέει ο οικοδόμος!
Ο κομμουνιστής βουλευτής του ΚΚΕ:
«Όποιος δεν σπούδασε παιδιά δεν ξέρει από βάσανα».
« Ή μήπως δεν ξέρετε ότι χιλιάδες φοιτητές και φοιτήτριες αναγκάζονται να δουλεύουν με αποτέλεσμα οι σπουδές και το πτυχίο να πάνε πίσω; ».
Κι έχεις τα μικροαστικά ταξικά κωθώνια, τους θιασώτες του αστικού δικαιωματισμού, (βαρέλι δίχως πάτο), αυτά τα τέρατα που αθωώνουν την εκπόρνευση των κοριτσιών και τις βαφτίζουν σεξεργάτριες, που είναι ''δικαίωμα'' τους να έχουν sugar daddy να τούς πληρώνει τα δίδακτρα, στα πλαίσια της ''αυτοδιάθεσης'',
να ''προστάζουν'' την πρωτοπορία να οπισθοχωρήσει ώστε να προελαύνουν οι ''προοδευτικοί'' της σαπίλας του αστισμού.
Μη φάτε θα σας έχουμε γλαρόσουπα.
Την πραγματική πρόοδο την εκφράζει το ΚΚΕ.
Πίσω λοιπόν στις μικροαστικές ψευτοπροοδευτικές σας τρύπες.

Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών