Είναι η Αμαλία Παπασωτηρίου ΕΝ ενεργεία Αντισμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, είναι στρατιωτικός & τα λέει τσεκουράτα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Είναι η Αμαλία Παπασωτηρίου ΕΝ ενεργεία Αντισμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, είναι στρατιωτικός & τα λέει τσεκουρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 13 Μαρ 2024, 16:56

panos291 έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:53
pylothess έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:37
Από πότε ο νεοέλληνας έγινε τόσο πολύ νομοταγής;
Εγω δεν ειμαι καθολου νομοταγης αλλα οι στρατιωτικοι δεν γινεται να βγαινουν δημοσια με τις στολες και να κανουν πολιτικη, και δεν ειναι θεμα απλης νομιμοτητας αλλα κοινης λογικης.
Οι ενοπλες δυναμεις ειναι υπερκομματικες και το ιδιο οφειλουν δημοσια να φαίνονται τα μέλη τους.
Απο εκει και περα οποιον εκανε κριτικη στην βλαμμενη τον εβγαλες εχθρο των Ρωσων,. Καπου ελεος κιολας.
Δεν είμαι Ρωσολάγνος. Ο Πούτιν είναι τόσο ιμπεριαλιστής όσο ο Μπάιντεν , ο Τράμπ , ο Ζελένσκι.
Ο υπερκομματικός στρατός ήταν που το 1936 τον Μάη στην Θεσσαλονίκη έσφαξε τους καπνεργάτες που απεργούσαν για να πάρουν αύξηση 10 δραχμές στο μεροκάματό τους.

Θέμα

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Είναι η Αμαλία Παπασωτηρίου ΕΝ ενεργεία Αντισμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, είναι στρατιωτικός & τα λέει τσεκουρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 13 Μαρ 2024, 16:57

George_V έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:51
pylothess έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:47
George_V έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:40


Έχεις παράδειγμα τον Πουτιν?
Και ο Πούτιν φασίστας είναι. Και ο Μπάιντεν και ο Ζελένσκι και ο Πούτιν είναι φασίστες γιατί υπηρετούν τα συμφέροντα του κεφαλαίου.
Οι λαοί δεν κερδίζουν τίποτα ούτε από τους Ρώσους ούτε από τους Αμερικανούς. Ότι και αν γίνει ο μόνος που θα χάσει θα είναι ο λαός.
Και σε ένα πόλεμο πάλι ο λαός θα χάσει αν ο στρατός που θα τον υπερασπιζεται είναι διαιρεμενος σε φατριες και πολιτικές παρατάξεις.

Οπότε your point is?
Και να κερδίσει πάλι χαμένος θα είναι ο λαός ...

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Είναι η Αμαλία Παπασωτηρίου ΕΝ ενεργεία Αντισμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, είναι στρατιωτικός & τα λέει τσεκουρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 13 Μαρ 2024, 16:58

George_V έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:50
pylothess έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:44
George_V έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:39

Τι σχέση έχει η Ρωσία?

Αλλά μιας και την ανέφερες αν ένας Ρώσος αξιωματικός διαταχθεί να κανειβτο οτιδήποτε και αρνηθεί να εκτελέσει πιστευεις οτιβθα παραμείνει πολύ ακόμα στη θέση του?

Αν ένας Ρώσος αξιωματικός κριτικαρει τις εντολές της ηγεσίας και τους χειρισμούς του Προέδρου θα παραμείνει πάλι στη θέση του?

Αν αυτοι θελουν πειθαρχια στο στρατο τους και αμεση εκτελεση εντολων εμεις γιατι να κανουμε το στρατο μας παιδικη χαρα?
Θέλεις να θίξουμε το θέμα της πειθαρχίας;
Γιατί τα κόμματα που ψηφίζετε, το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ τον έκαναν έτσι και αντί οι φαντάροι να υπηρετούν στον Έβρο ή στα νησιά μας υπηρετούν την θητεία τους από την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη. Να μην πω περισσότερα καλύτερα.

Πως δεν έχει η Ρωσία; Αφού για την Ρωσία δεν γίνεται ο λόγος περί πιθανής αποστολής στρατευμάτων;
Όλοι κάνουν τον μάγκα απ'έξω αλλά να δω τι θα έλεγαν αν οι γιοι τους ήταν φαντάροι .
Ας στείλει ο Μητσοτάκης τον γιο του στο ανατολικό μέτωπο.
Το ξεχειλωσες. Το ότι υπάρχουν βύσματα που κολλάει?

Εδώ μιλάμε για παράβαση του άρθρου 25. Απαγόρευση πολιτικής έκφρασης εν στοληκαι εν υπηρεσία.

Αν αρχίσουν και οι στρατιώτες να πλακώνονται για τα πολιτικά νομίζεις οτιβθα χουμε αξιόμαχο στρατό μετά?
Εσύ μίλησες για πειθαρχία στο στρατό...
Τώρα ο στρατός μας είναι αξιόμαχος;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Είναι η Αμαλία Παπασωτηρίου ΕΝ ενεργεία Αντισμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, είναι στρατιωτικός & τα λέει τσεκουρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 13 Μαρ 2024, 16:59

Εν ολίγοις , είτε ο Ζελένσκι κερδίσει τον πόλεμο ,είτε ο Πούτιν ,πάλι για ένα πιάτο μπιζέλια θα δουλεύουμε .

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Είναι η Αμαλία Παπασωτηρίου ΕΝ ενεργεία Αντισμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, είναι στρατιωτικός & τα λέει τσεκουρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 13 Μαρ 2024, 17:01

pylothess έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:58
George_V έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:50
pylothess έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:44


Θέλεις να θίξουμε το θέμα της πειθαρχίας;
Γιατί τα κόμματα που ψηφίζετε, το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ τον έκαναν έτσι και αντί οι φαντάροι να υπηρετούν στον Έβρο ή στα νησιά μας υπηρετούν την θητεία τους από την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη. Να μην πω περισσότερα καλύτερα.

Πως δεν έχει η Ρωσία; Αφού για την Ρωσία δεν γίνεται ο λόγος περί πιθανής αποστολής στρατευμάτων;
Όλοι κάνουν τον μάγκα απ'έξω αλλά να δω τι θα έλεγαν αν οι γιοι τους ήταν φαντάροι .
Ας στείλει ο Μητσοτάκης τον γιο του στο ανατολικό μέτωπο.
Το ξεχειλωσες. Το ότι υπάρχουν βύσματα που κολλάει?

Εδώ μιλάμε για παράβαση του άρθρου 25. Απαγόρευση πολιτικής έκφρασης εν στοληκαι εν υπηρεσία.

Αν αρχίσουν και οι στρατιώτες να πλακώνονται για τα πολιτικά νομίζεις οτιβθα χουμε αξιόμαχο στρατό μετά?
Εσύ μίλησες για πειθαρχία στο στρατό...
Τώρα ο στρατός μας είναι αξιόμαχος;
Όσο δεν φτριαζεται και διαιρείται ειναιβοσο αξιομαχος του επιτρέπουν οι δυνατότητες του. Χρειάζεται να του το ρίξουμε και άλλο με πολιτικές διαιρέσεις!
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Είναι η Αμαλία Παπασωτηρίου ΕΝ ενεργεία Αντισμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, είναι στρατιωτικός & τα λέει τσεκουρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 13 Μαρ 2024, 17:02

pylothess έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:57
George_V έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:51
pylothess έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:47


Και ο Πούτιν φασίστας είναι. Και ο Μπάιντεν και ο Ζελένσκι και ο Πούτιν είναι φασίστες γιατί υπηρετούν τα συμφέροντα του κεφαλαίου.
Οι λαοί δεν κερδίζουν τίποτα ούτε από τους Ρώσους ούτε από τους Αμερικανούς. Ότι και αν γίνει ο μόνος που θα χάσει θα είναι ο λαός.
Και σε ένα πόλεμο πάλι ο λαός θα χάσει αν ο στρατός που θα τον υπερασπιζεται είναι διαιρεμενος σε φατριες και πολιτικές παρατάξεις.

Οπότε your point is?
Και να κερδίσει πάλι χαμένος θα είναι ο λαός ...
Και τι προτεινεις? Να καταργήσουμε τον στρατό όπως στον Παναμά?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Είναι η Αμαλία Παπασωτηρίου ΕΝ ενεργεία Αντισμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, είναι στρατιωτικός & τα λέει τσεκουρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 13 Μαρ 2024, 17:33

George_V έγραψε:
13 Μαρ 2024, 17:02
pylothess έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:57
George_V έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:51


Και σε ένα πόλεμο πάλι ο λαός θα χάσει αν ο στρατός που θα τον υπερασπιζεται είναι διαιρεμενος σε φατριες και πολιτικές παρατάξεις.

Οπότε your point is?
Και να κερδίσει πάλι χαμένος θα είναι ο λαός ...
Και τι προτεινεις? Να καταργήσουμε τον στρατό όπως στον Παναμά?
Κατ 'αρχάς , ποιος προκαλεί τους πολέμους;

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Είναι η Αμαλία Παπασωτηρίου ΕΝ ενεργεία Αντισμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, είναι στρατιωτικός & τα λέει τσεκουρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 13 Μαρ 2024, 17:34

pylothess έγραψε:
13 Μαρ 2024, 17:33
George_V έγραψε:
13 Μαρ 2024, 17:02
pylothess έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:57


Και να κερδίσει πάλι χαμένος θα είναι ο λαός ...
Και τι προτεινεις? Να καταργήσουμε τον στρατό όπως στον Παναμά?
Κατ 'αρχάς , ποιος προκαλεί τους πολέμους;
Ξέρεις εδώ και 5000 χρόνια. Μη πάμε σε αυτή τη συζήτηση. Είναι ουτοπία να πιστεύει κανείς οτιβοι πολεμοι θα εκλείψουν κλπ.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Είναι η Αμαλία Παπασωτηρίου ΕΝ ενεργεία Αντισμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, είναι στρατιωτικός & τα λέει τσεκουρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 13 Μαρ 2024, 18:47

pylothess έγραψε:
13 Μαρ 2024, 17:33
George_V έγραψε:
13 Μαρ 2024, 17:02
pylothess έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:57


Και να κερδίσει πάλι χαμένος θα είναι ο λαός ...
Και τι προτεινεις? Να καταργήσουμε τον στρατό όπως στον Παναμά?
Κατ 'αρχάς , ποιος προκαλεί τους πολέμους;
Εχει τοση αξια αυτο οση αμα βρεχει και σου πουν να παρεις ομπρέλα, και εσυ απαντησεις "μα ποιος προκαλει τη βροχη?"
Οτι και να την προκαλει βρεχει, και αν δεν παρεις ομπρελα θα βραχεις.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Είναι η Αμαλία Παπασωτηρίου ΕΝ ενεργεία Αντισμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, είναι στρατιωτικός & τα λέει τσεκουρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 13 Μαρ 2024, 18:50

panos291 έγραψε:
13 Μαρ 2024, 18:47
pylothess έγραψε:
13 Μαρ 2024, 17:33
George_V έγραψε:
13 Μαρ 2024, 17:02


Και τι προτεινεις? Να καταργήσουμε τον στρατό όπως στον Παναμά?
Κατ 'αρχάς , ποιος προκαλεί τους πολέμους;
Εχει τοση αξια αυτο οση αμα βρεχει και σου πουν να παρεις ομπρέλα, και εσυ απαντησεις "μα ποιος προκαλει τη βροχη?"
Οτι και να την προκαλει βρεχει, και αν δεν παρεις ομπρελα θα βραχεις.
Όπως και να 'χει πάντως ,από την βροχή δεν θα βραχείς εσύ ούτε εγώ . Άλλοι θα βραχούν και εσύ θα τους παρακολουθείς από την ασφάλεια να βρέχονται.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17022
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Είναι η Αμαλία Παπασωτηρίου ΕΝ ενεργεία Αντισμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, είναι στρατιωτικός & τα λέει τσεκουρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 13 Μαρ 2024, 21:06

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
12 Μαρ 2024, 20:54
Εντωμεταξυ αυτή φαίνεται για 60 χρονων, πως δεν πήρε σύνταξη ακόμα.
Το μπάνισες το γκομενάκι βλέπω :smt047 Παίζει το μάτι σου :8) Τώρα που θα τη διώξουν, θα πάρει και καλό εφ΄άπαξ :wink
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18373
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Είναι η Αμαλία Παπασωτηρίου ΕΝ ενεργεία Αντισμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, είναι στρατιωτικός & τα λέει τσεκουρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 13 Μαρ 2024, 21:16

Σενέκας έγραψε:
12 Μαρ 2024, 17:35
η τύπισσα την έχει δει ωραία btw. Να τα τσιμπάς μια χαρά και απο το ελληνικό δημόσιο και απο τον ελληνικό στρατό και απο την άλλη να τρέχεις σε εκδηλώσεις εναντίων τους και να κάνεις τον μάγκα. Απο μια άποψη, δεν την κατηγορώ, αφού την αφήνουν, καλά κάνει
για αυτο λενε τα παιδια εδω μεσα να ψηφισουμε ΝΔ να τα αλλαξει αυτα
αλλα αυτοδυναμη ΝΔ

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Είναι η Αμαλία Παπασωτηρίου ΕΝ ενεργεία Αντισμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, είναι στρατιωτικός & τα λέει τσεκουρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 13 Μαρ 2024, 22:29

Juno έγραψε:
13 Μαρ 2024, 21:06
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
12 Μαρ 2024, 20:54
Εντωμεταξυ αυτή φαίνεται για 60 χρονων, πως δεν πήρε σύνταξη ακόμα.
Το μπάνισες το γκομενάκι βλέπω :smt047 Παίζει το μάτι σου :8) Τώρα που θα τη διώξουν, θα πάρει και καλό εφ΄άπαξ :wink
Εμφανισιακά δεν...Με τίποτα... Και μοιάζει πολύ μεγάλη, μπορεί να την τσάκισαν οι κακουχίες του στρατού.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Είναι η Αμαλία Παπασωτηρίου ΕΝ ενεργεία Αντισμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, είναι στρατιωτικός & τα λέει τσεκουρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 13 Μαρ 2024, 22:36

Frappezitis έγραψε:
12 Μαρ 2024, 16:59
Μας καθήλωσε αυτή η σπουδαία γυναίκα με το θάρρος την γενναιότητα της και την αίσθηση πατριωτικού καθήκοντος.

«Δηλώνω αντίθετη στην υλοποίηση των εγκληματικών δραστηριοτήτων των ΗΠΑ, του ΝΑΤΟ και της ΕΕ»
Σήμερα βρίσκομαι ανάμεσά σας με βαθιά συγκίνηση, αλλά και αίσθημα ευθύνης, ως Ελληνίδα εν ενεργεία αξιωματικός της πολεμικής αεροπορίας. Αρκετά χρόνια πριν, έδωσα έναν όρκο στο λαό αυτής της χώρας: Να υπηρετώ και να υπερασπίζομαι την πατρίδα μου. Σ’ αυτή την πορεία βλέπω τους συναδέλφους μου να στέλνονται σε αποστολές που καμία σχέση δεν έχουν με την υπεράσπιση της κυριαρχίας και των κυριαρχικών δικαιωμάτων της πατρίδας μας. Ήρθε η ώρα να πω το “ως εδώ και μη παρέκει”!
Είναι άραγε πιο πατριωτικό να πολεμάμε με τα ελληνικά διακριτικά, κάτω από τη σημαία του ΝΑΤΟ και των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής, εναντίον άλλων λαών με τους οποίους δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα, όπως έγινε στον πόλεμο κατά της Κορέας ή στον πόλεμο κατά της Γιουγκοσλαβίας και αλλού ή να μη συμμετέχουμε σε αυτόν; Να πολεμάμε εκεί που επιλέγει το ΝΑΤΟ για τα συμφέροντα που εκπροσωπεί ή να μη συμμετέχουμε;
Σήμερα και από δω, δηλώνω ότι αρνούμαι να μπω κάτω από τις σημαίες τους. Πρέπει άφοβα να σπάσουμε τα δεσμά του ΝΑΤΟ και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Η συμμετοχή μας στους πολέμους τους δεν ταιριάζει ούτε σε μένα, ούτε στους συναδέλφους μου, ούτε σε κανέναν στρατευμένο νέο των ενόπλων δυνάμεων. Η ΝΑΤΟική σημαία είναι η σημαία των λύκων, που μπροστά στα συμφέροντα που εκπροσωπούν, τσαλαπατούν αδίστακτα την ανθρώπινη υπόσταση. Είναι βαμμένη με αίμα εκατομμυρίων αθώων αμάχων, γυναικών και παιδιών.
Εμείς έχουμε σημαία, είναι η ελληνική και είναι τιμημένη στους αγώνες του λαού μας, στον αγώνα για την αποτίναξη του γερμανικού ζυγού. Έναν αγώνα, όπου συμμετείχαν χιλιάδες στρατιωτικοί που συστρατεύθηκαν μαζί του στην εθνική αντίσταση.
Συντάσσομαι με τη θέληση του ελληνικού λαού και της νεολαίας, για υπεράσπιση της ακεραιότητας της πατρίδας μου με όποια θυσία και όποιο τίμημα αυτή η επιλογή μου απαιτεί.
Αρνούμαι να κάνω το ίδιο για τα συμφέροντα αυτών που σφαγιάζουν σήμερα το λαό της Παλαιστίνης και της Ουκρανίας, το λαό της Συρίας, του Ιράκ, της Γιουγκοσλαβίας, πριν κάποια χρόνια. Αυτές οι επεμβάσεις αποτέλεσμα είχαν εκατομμύρια θύματα, νεκρούς, τραυματίες, ξεριζωμένους, πολλά από τα οποία ήταν μικρά παιδιά και άμαχοι.
Κανείς από το λαό μας, τους αξιωματικούς και υπαξιωματικούς, άντρες και γυναίκες των ενόπλων δυνάμεων, τους στρατιώτες μας, δεν μπορεί να είναι περήφανος που συμμετέχει σε αυτά τα εγκλήματα.
Οι καθημερινές εξελίξεις δείχνουν ότι αυτός ο εφιάλτης δεν έχει τέλος, τα γεγονότα διαδέχονται το ένα το άλλο. Ήδη πέραν των μέχρι τώρα επικίνδυνων εμπλοκών της χώρας μας στον πόλεμο στην Ουκρανία, όλα δείχνουν ότι έχει ξεκινήσει η συζήτηση για αποστολή σε αυτό το μέτωπο ΝΑΤΟικών στρατευμάτων, άρα και ελληνικών.
Είναι μια εξέλιξη πολύ επικίνδυνη. Όλοι πρέπει να σταθούμε απέναντι σε αυτές τις ολέθριες επιλογές. Πριν λίγες ημέρες, απέπλευσε για το θερμό μέτωπο στην Ερυθρά Θάλασσα η φρεγάτα “Ύδρα”. Αναρωτιέμαι πόσοι από τους συναδέλφους μου, που επιβαίνουν σε αυτό το πλοίο, είναι αληθινά υπερήφανοι για τη συμμετοχή τους σε αυτή την αποστολή, για ποιων άραγε τα συμφέροντα όλοι αυτοί έχουν διαταχθεί να ταξιδεύουν στο χαμό.
Ως γυναίκα και μητέρα, κατανοώ απόλυτα τις μανάδες όλων αυτών των συναδέλφων. Εδώ και τώρα η φρεγάτα “Ύδρα” να επιστρέψει στα ελληνικά χωρικά ύδατα, κανένας στρατιωτικός έξω από τα σύνορα της χώρας.
Δηλώνω αντίθετη στην με οποιοδήποτε τρόπο συμμετοχή μου στην υλοποίηση, διευκόλυνση των εγκληματικών δραστηριοτήτων του ΝΑΤΟ και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αρνούμαι να γίνω συνεργός στο αιματοκύλισμα των λαών, οπουδήποτε στον κόσμο σχεδιάζουν οι πραγματικοί τρομοκράτες, η κυβέρνηση των ΗΠΑ, τα επιτελεία του ΝΑΤΟ και τα διευθυντήρια της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Είμαι αντίθετη σε έναν τέτοιο πόλεμο. Δεν μου το επιτρέπει η συνείδησή μου να πορευτώ αλλιώς, δεν μου το επιτρέπει η συναίσθηση του χρέους μου απέναντι στην ίδια τη ζωή μου και τη ζωή των παιδιών μου, τις ρίζες μου που βρίσκονται άρρηκτα δεμένες με τα σπλάχνα αυτού του λαού, όπως και της συντριπτικής πλειοψηφίας των συναδέλφων μου. Αυτό από μόνο του με τοποθετεί στη σωστή πλευρά της ιστορίας. Βρίσκομαι στην ίδια πλευρά με χιλιάδες αγωνιστές που έδωσαν τη ζωή τους για να μην γίνει η χώρα μου πεδίο βολής φτηνό που ασκούνται βρίζοντας ξένοι φαντάροι.
Γι' αυτό σήμερα ο κάθε άνθρωπος ας αναρωτηθεί “κι εγώ τι έκανα για να εμποδίσω όλα αυτά τα πολεμοκάπηλα σχέδια που εξελίσσονται γύρω μας;” και αν πραγματικά ο καθένας μας επιλέξει τη θέση υπεράσπισης των συμφερόντων του λαού, αν όλοι οι τίμιοι άνθρωποι συνενωθούν, τότε θα διαφυλάξουμε την ειρήνη, θα υπερασπιστούμε την ευτυχία των παιδιών μας, την ευτυχία και την ευημερία των λαών. Σας ευχαριστώ.
Για αυτό ψηφίζω ΚΚΕ.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Communio Sancta
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 19:12

Re: Είναι η Αμαλία Παπασωτηρίου ΕΝ ενεργεία Αντισμήναρχος της Πολεμικής Αεροπορίας, είναι στρατιωτικός & τα λέει τσεκουρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Communio Sancta » 13 Μαρ 2024, 22:51

George_V έγραψε:
12 Μαρ 2024, 18:32
Καποιο αλλο επιχειρημα? Γιατι αυτο μαλλον κατερρευσε.
Έχεις δίκιο, κατέρρευσε, δεν έχω άλλο επιχείρημα.
Η διαφορά να είσαι άνθρωπος του Κόσμου και να παραδέχεσαι, από το να είσαι Καράμπαμπας Νεοέλλην και να παλεύεις ως τον θάνατο πως είχες αρχικά δίκιο, ενώ σου έθεσαν επιχείρημα.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".
ΕXODUS!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών