Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μαρ 2024, 19:34

Οργισμένος έγραψε:
21 Μαρ 2024, 19:29
Και οταν ακουμε τσιριδες σε θεματα αυτοματοποιησης φορολογικων ελεγχων για εισοδηματα εσοδα κτλ, οι τσιριδες αυτες προερχονται απο ολη αυτη τη λερα της παραοικονομιας, ολους αυτους τους εγκληματιες φοροφυγαδες.
Είπε το άτομο που ήταν ΔΥ, δηλαδή δεν πλήρωνε φόρους, και εγκατέλειψε την χώρα γιατί μειώθηκαν οι δυνατότητές του να μασουλάει δημόσιο χρήμα.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην αυτοματοποίηση. Μια χαρά μπορεί το κράτος να κάνει φορολογικούς ελέγχους χωρίς την διασύνδεση POS-ταμειακών. Το έχουμε αναλύσει στην πορεία του νήματος. Αλλά αν είναι κανείς πανηλίθιος, δεν καταλαβαίνει τι έχει ειπωθεί και τσιρίζει σαν υστέρω για φοροδιαφυγή και πίπες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 21 Μαρ 2024, 19:35

Epishw ο ανωτερω δεικτης δεν λαμβανει και υποψη του το μεγεθος παραοικονομιας σε μια οικονομια οπου η ελλαδ ειναι στο 25%. ΑΝ βαλουμε και αυτο στον υπολογισμο μαζι με την ανιση φορολογηση τοτε ερχονται τα πανω κατω.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 21 Μαρ 2024, 19:37

hellegennes έγραψε:
21 Μαρ 2024, 19:34
Οργισμένος έγραψε:
21 Μαρ 2024, 19:29
Και οταν ακουμε τσιριδες σε θεματα αυτοματοποιησης φορολογικων ελεγχων για εισοδηματα εσοδα κτλ, οι τσιριδες αυτες προερχονται απο ολη αυτη τη λερα της παραοικονομιας, ολους αυτους τους εγκληματιες φοροφυγαδες.
Είπε το άτομο που ήταν ΔΥ, δηλαδή δεν πλήρωνε φόρους, και εγκατέλειψε την χώρα γιατί μειώθηκαν οι δυνατότητές του να μασουλάει δημόσιο χρήμα.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην αυτοματοποίηση. Μια χαρά μπορεί το κράτος να κάνει φορολογικούς ελέγχους χωρίς την διασύνδεση POS-ταμειακών. Το έχουμε αναλύσει στην πορεία του νήματος. Αλλά αν είναι κανείς πανηλίθιος, δεν καταλαβαίνει τι έχει ειπωθεί και τσιρίζει σαν υστέρω για φοροδιαφυγή και πίπες.
Ως δυ δεν γινεται να αποφυγεις φορο, οπως και ως ιδιωτικος υπαλληλος ή συνταξιουχος, δεν ειμεθα ολοι παντοπωληδες που τρεμουν μην χασουν τα μαυρα . Μην μπερδευεσαι.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μαρ 2024, 19:37

Οργισμένος έγραψε:
21 Μαρ 2024, 19:32
Αυτο το βγαζεις απο την κοιλιτσα σου. Κι επισης μην ξεχνας οτι ανιση φορολογηση σημαινει επισης οτι επειδη δεν βαζω ως κρατος ισοκατανεμημενη φορολογηση δικαια σε ολους , εφευρετω αλλα ειδη φορων ή δεν προσφερω ως κρατος τις υπηρεσιες που θα επρεπε σε σχεση με το υψος των φορων.
Από το διάγραμμα προκύπτει, δηλαδή από τα στοιχεία. Οι μόνοι λόγοι να μην προσφέρει το κράτος υπηρεσίες ανάλογες των εσόδων είναι να χρωστάει έναν πακτωλό χρήμα επειδή πλήρωνε χρυσάφι τεμπέληδες ΔΥ που δεν παρήγαν κανένα έργο -καλή ώρα- ή να μασουλάνε το χρήμα με μίζες, υπεξαιρέσεις και γενική ανικανότητα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 21 Μαρ 2024, 19:38

Ααααααχ , που ειναι μια κυβερνηση συριζοκαμμενων ψεκκων οταν την χρειαζεσαι;;;;;
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 21 Μαρ 2024, 19:39

hellegennes έγραψε:
21 Μαρ 2024, 19:37
Οργισμένος έγραψε:
21 Μαρ 2024, 19:32
Αυτο το βγαζεις απο την κοιλιτσα σου. Κι επισης μην ξεχνας οτι ανιση φορολογηση σημαινει επισης οτι επειδη δεν βαζω ως κρατος ισοκατανεμημενη φορολογηση δικαια σε ολους , εφευρετω αλλα ειδη φορων ή δεν προσφερω ως κρατος τις υπηρεσιες που θα επρεπε σε σχεση με το υψος των φορων.
Από το διάγραμμα προκύπτει, δηλαδή από τα στοιχεία. Οι μόνοι λόγοι να μην προσφέρει το κράτος υπηρεσίες ανάλογες των εσόδων είναι να χρωστάει έναν πακτωλό χρήμα επειδή πλήρωνε χρυσάφι τεμπέληδες ΔΥ που δεν παρήγαν κανένα έργο -καλή ώρα- ή να μασουλάνε το χρήμα με μίζες, υπεξαιρέσεις και γενική ανικανότητα.
Αυτες οι ανοησιες που γραφεις δεν προκυπτουν απο κανενα διαγραμμα. Ολα προερχονται απο τη φυσικη σου ταση προς την ανοησια, ψεκα και τον πουτανοπροσοχισμο.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 21 Μαρ 2024, 19:40

Συγνωμη και για την ταπα δλδ , αλλη φορα να προσεχεις.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μαρ 2024, 19:41

Οργισμένος έγραψε:
21 Μαρ 2024, 19:37
Ως δυ δεν γινεται να αποφυγεις πληρώνεις φορο
Fixed.

Έχεις συνεισφέρει 0 φόρους στην πατρίδα σου. Εγώ έχω συνεισφέρει τα μέγιστα. Ταΐζω πολλούς Οργισμένους με τους ετήσιους φόρους που πληρώνω. Η φορολογία μου είναι πολύ υψηλότερη των ΣΜ, καθώς εγώ δεν μπορώ να κάνω λογιστικές πουστιές και να κρύβω έσοδα ή να γράφω ράντομ έξοδα που δεν κάνω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 21 Μαρ 2024, 19:43

hellegennes έγραψε:
21 Μαρ 2024, 19:41
Οργισμένος έγραψε:
21 Μαρ 2024, 19:37
Ως δυ δεν γινεται να αποφυγεις πληρώνεις φορο
Fixed.

Έχεις συνεισφέρει 0 φόρους στην πατρίδα σου. Εγώ έχω συνεισφέρει τα μέγιστα. Ταΐζω πολλούς Οργισμένους με τους ετήσιους φόρους που πληρώνω. Η φορολογία μου είναι πολύ υψηλότερη των ΣΜ, καθώς εγώ δεν μπορώ να κάνω λογιστικές πουστιές και να κρύβω έσοδα ή να γράφω ράντομ έξοδα που δεν κάνω.
:smt005:
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μαρ 2024, 19:43

Οργισμένος έγραψε:
21 Μαρ 2024, 19:40
Συγνωμη και για την ταπα δλδ , αλλη φορα να προσεχεις.
Στον μικροσκοπικό σου εγκέφαλο οι χαρακτηρισμοί είναι "τάπα". Θλιβερόν. Αλλά δεν θέλω να σε απασχολώ άλλο. Γύρνα από την άλλη το μπιφτέκι μην καεί και σε απολύσουν και από τα Burger King.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 21 Μαρ 2024, 19:44

hellegennes έγραψε:
21 Μαρ 2024, 19:43
Οργισμένος έγραψε:
21 Μαρ 2024, 19:40
Συγνωμη και για την ταπα δλδ , αλλη φορα να προσεχεις.
Στον μικροσκοπικό σου εγκέφαλο οι χαρακτηρισμοί είναι "τάπα". Θλιβερόν. Αλλά δεν θέλω να σε απασχολώ άλλο. Γύρνα από την άλλη το μπιφτέκι μην καεί και σε απολύσουν και από τα Burger King.
Ναι ναι αμεσως.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Μαρ 2024, 19:51

ksk έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:16

Εκτελωνιστής και λογιστής δεν είναι "αμφί μονοσήμαντος αντιστοιχία" :D θέλω να πω ότι κάθε λογιστής δεν χρειάζεται και τον εκτελωνιστη του...Τα πράγματα για τους πολίτες δυσκόλεψαν και θα δυσκολέψουν κι άλλο από την στιγμή που η αμεσότητα και η βοήθεια του γκισέ άρχισαν να εκλείπουν.
η ποια;

το γκισε ηταν και ειναι η μεγαλυτερη καταρα, οπου υπαρχει ακομη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 21 Μαρ 2024, 20:48

Ασέβαστος έγραψε:
21 Μαρ 2024, 19:51
ksk έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:16

Εκτελωνιστής και λογιστής δεν είναι "αμφί μονοσήμαντος αντιστοιχία" :D θέλω να πω ότι κάθε λογιστής δεν χρειάζεται και τον εκτελωνιστη του...Τα πράγματα για τους πολίτες δυσκόλεψαν και θα δυσκολέψουν κι άλλο από την στιγμή που η αμεσότητα και η βοήθεια του γκισέ άρχισαν να εκλείπουν.
η ποια;

το γκισε ηταν και ειναι η μεγαλυτερη καταρα, οπου υπαρχει ακομη.
:smt005:
Καμένος; :003:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 22 Μαρ 2024, 13:42

Οργισμένος έγραψε:
21 Μαρ 2024, 18:06
Isildur έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:52
ksk έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:50


Σχετικά με το ΦΠΑ έπρεπε κάτι να γίνει εδώ και καιρό. Το δημόσιο θαπρεπε να το εισπράττει κατευθείαν.
Οι λογιστές δεν πρόκειται να βγουν από την μέση ποτε...είναι οι μεσάζοντες...
:)
Όπως ξανάπα, μακάρι να βγω ψεύτης. Και το εννοώ. :wink
Σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο δεν νοουνται λογιστες για συνταξιουχους, εργαζομενους οιουδηποτε εισοδηματος και περιουσιας. Οι λογιστες στον πολιτισμενο κοσμο υπαρχουν για εταιρικες υπηρεσιες. Αν εχεις μια εταιρια , ναι θες λογιστη, και δεν γινεται να αντικατασταθει με σοφτγουερ οπως δεν γινεται να αντικατασταθει ενας δικηγορος με σοφτγουερ. Καποια στιγμη θα γινει και αυτο αλλα ακομα απεχουμε πολυ. Τωρα στο ελλ μπαχαλο μολις παει να γινει κατι σωστο, οπως το ανωθεν, πεφτουν ολοι οι νοικοκυρηδες μπαχαλακηδες να τα κανουν μουνι και επειτα να κατηγορησουν τον υπουργο που προσπαθει να κανει κατι σωστο.
Καταρχάς, η συζήτηση για το θέμα της "αντικατάστασης" των λογιστών από προγράμματα λογισμικού (σταδιακά και στα επόμενα λίγα χρόνια, δεν λέμε αύριο) αφορούσε την πλειοψηφία της αγοράς, δηλαδή μικρές και μικρομεσαίες επιχειρήσεις (είπαμε, οι μεγάλες που έχουν δικό τους λογιστήριο είναι άλλο θέμα) και όχι συνταξιούχους, υπαλλήλους κλπ.

Αλλά και γι' αυτό που λες περί πολιτισμένου κόσμου, δεν έχω ζήσει στην Βόρεια Ευρώπη για να ξέρω τι ακριβώς παίζει, αλλά από γνωστούς και συγγενείς σε Αμερική, Αυστραλία και αλλού, μια χαρά πληρώνουν για να τους κάνουν τα φορολογικά τους κάθε χρόνο. Τώρα, αν δεν λέγεται λογιστής αυτός που τους τα κάνει αλλά λέγεται κάπως αλλιώς (φοροτεχνικός ξέρω 'γω) επειδή εκεί η λέξη "λογιστής" μπορεί να σημαίνει κάτι πολύ συγκεκριμένο, είναι άλλη ιστορία και φαντάζομαι πως δεν παίζει κανέναν ρόλο στην ουσία του θέματος.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Μαρ 2024, 00:03

Να πω σ' αυτό το σημείο ότι μετά βίας έκλεισα ραντεβού για τέλη Απριλίου γιατί προς το παρόν η διασύνδεση του POS μου είναι αδύνατη για τεχνικούς λόγους.

Το POS μου λοιπόν είναι ήδη συνδεδεμένο με άλλη συσκευή (τάμπλετ) που χρησιμοποιώ για να εκτελώ πληρωμές λογαριασμών (ενέργεια, ύδρευση, τηλεπικοινωνίες, ασφάλειες, ασφαλιστικά ταμεία, εφορία, παράβολα, τέλη, κτλ). Για εβδομάδες η τράπεζα προσπαθούσε να βρει λύση ώστε να είναι εφικτή η διασύνδεση και με το tablet και με την ταμειακή μηχανή αλλά φαίνεται ότι τα συγκεκριμένα POS δεν έχουν τέτοιες δυνατότητες και δεν είναι γνωστό αν υπάρχει τρόπος να αναβαθμιστεί το firmware τους ώστε να γίνει εφικτή η σύνδεση με δυο συσκευές ταυτόχρονα.

Εν ολίγοις, αυτήν την στιγμή η διασύνδεση του POS μου είναι στον αέρα. Έχω ένα κλεισμένο ραντεβού για τέλος Απρίλη, που με χίλια ζόρια έκλεισε ο τεχνικός μου γιατί δεν ήθελε να αναλάβει την ευθύνη αλλά είναι αμφίβολο αν είναι τεχνικά εφικτό. Θα πρέπει μάλλον να είναι συνδεδεμένο είτε με την ταμειακή είτε με το τάμπλετ.

Κι όλα αυτά γιατί το αρχιδοκράτος, δηλαδή η ανίκανη κυβέρνηση, θέλει να κάνει ένα 100% αχρείαστο πράγμα, που έχει ήδη δημιουργήσει τρομερό πονοκέφαλο σε όλους.

Αύριο θα τελειώσω την διαδικασία σύνδεσης με την Viva, θα βάλω δικό τους τερματικό και θα συνδέσω αυτό με την ταμειακή και να πάνε να γαμηθούν. Τουλάχιστον η Viva μού απάντησε αμέσως (μέσα σε μισή ώρα από το αίτημα για λογαριασμό) και αύριο θα έχω λογαριασμό σε αυτούς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών