Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Μαρ 2024, 12:31

ksk έγραψε:
19 Μαρ 2024, 12:24
Isildur έγραψε:
16 Μαρ 2024, 09:50
foscilis έγραψε:
15 Μαρ 2024, 15:49

Δεν πρόκειται να γίνει ποτέ αυτό, γιατί υπάρχουν έξοδα/έσοδα που δεν είναι αγοραπωλησίες π.χ. οι ασφαλιστικές εισφορές, υπάρχουν έξοδα που πρέπει να περαστούν με συγκεκριμένο τρόπο όπως οι προμήθειες παγίων άνω των 1500 ευρώ ή η βενζίνη, υπάρχουν συναλλαγές που πρέπει να απεικονιστούν με τρόπο που δεν πάει το μυαλό σου (όπως οι ενδοκοινοτικές υπηρεσίες ή η αγορά ενός τάμπλετ) και κυρίως υπάρχουν συναλλαγές με το εξωτερικό που προφανώς κανείς δεν είναι συνδεδεμένος με την ελληνική ΑΑΔΕ.
Αν κατάλαβα σωστά τι εννοείς, μάλλον κάνεις λάθος.

Όλες οι περιπτώσεις έχουν προβλεφθεί στα mydata, απλά κάποιες κάποιες ξεκίνησαν ως υποχρεωτικές από την αρχή, ενώ οι υπόλοιπες ενσωματώνονται σταδιακά στην πορεία. Όντως, ξεκίνησαν μόνο με υποχρέωση για αγορές-πωλήσεις / παροχή-λήψη υπηρεσιών. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν κάποιος ήθελε δεν μπορούσε να κάνει αποστολές και για τα προαιρετικά από την αρχή, απλά σε κάποια είτε δεν υπήρχε σαφής παραμετροποίηση ή υπήρχαν κενά που συμπληρώθηκαν αργότερα (πχ τρόποι πληρωμής που έχουν αλλάξει/συμπληρωθεί 2 φορές, αν θυμάμαι καλά) ή παιδικές ασθένειες που διορθώθηκαν. Ήδη είναι έτοιμες και δουλεύουν συναλλαγές όπως ενοίκια, μισθοδοσία, τα ασφάλιστρα που αναφέρεις και κάποια ακόμα, ενώ άλλα τα περιμένουμε στο άμεσο μέλλον να γίνουν υποχρεωτικά όπως η αποστολή εισπράξεων/πληρωμών. Για αγορές/πωλήσεις παγίων δεν το έχω ψάξει γιατί δεν με απασχόλησε πρόσφατα, αλλά παραστατικά συνδεδεμένα με mydata, templates για την δημιουργία τους (αν το στήσεις μόνος σου), αρχεία προδιαγραφών κλπ υπάρχουν και για αυτά, όπως βέβαια και για κάθε υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης ω! υποπερίπτωση όλων τα γνωστών παραστατικών ή συναλλαγών.

Η βενζίνη που λες (φαντάζομαι εννοείς καύσιμα κίνησης) ήταν ανέκαθεν μια ιδιαίτερη περίπτωση, με κύριο θέμα το αν εκπίπτει ή όχι ο ΦΠΑ της. Και ενώ θεωρητικά είναι σχετικά απλή υπόθεση, δηλαδή ισχύει η έκπτωση μόνο στους κατ' επάγγελμα αυτοκινητιστές, ενώ στους άλλους (ακόμα και σε κάποια πχ εμπορική επιχείρηση που έχει 1, 2, 3... 10 αυτοκίνητα) όχι και θα πρέπει η αξία του ΦΠΑ να φορτωθεί σε εξηντάρη λογαριασμό (νομίζω 63), υπάρχει διχογνωμία μεταξύ λογιστών και άλλοι λένε έτσι κι άλλοι αλλιώς, από όσο παλιά μπορώ να θυμάμαι. Πάντως κι αυτό προβλέπεται στα mydata, να το ξες. Είναι (στο περίπου) κάτι σαν τα ασφάλιστρα που έχουν τον ειδικό φόρο αντί για ΦΠΑ, εννοώ ως προς την καταχώρισή των παραστατικών και το classification των εισερχομένων.
foscilis έγραψε:
15 Μαρ 2024, 15:49
Επίσης μέχρι στιγμής όλες οι αλλαγές ψηφιοποίησης όσο ηλίθιο κι αν ακούγεται δεν αφαιρούν δουλειά από τα λογιστήρια, απλώς προσθέτουν. Εξακολουθεί να είναι υποχρεωτικό ας πούμε να αρχειοθετείς τα παραστατικά (έστω και σκαναρισμένα ή σαν PDF εφόσον είναι αμιγώς ηλεκτρονικά) κι ας τα έχεις περάσει στο MyDATA και εξακολουθεί να είναι υποχρεωτικό να κάνεις όλες τις δηλώσεις, ακόμα κι αν απλά πατάς ότι συμφωνείς με την προσυμπληρωμένη (που ΠΟΤΕ δεν είναι τόσο απλό).

Βασικά οι λογιστές τα έχουνε παίξει τελείως.
Όντως, ισχύει αυτό που λες, τους πέσανε πολλά μαζί και έχουν σαλτάρει. Το μέλλον τους όμως είναι αβέβαιο και δεν είναι δικά μου λόγια αυτά, οι ίδιοι τα λένε όσο βλέπουν την αυτοματοποίηση να τους περιορίζει σιγά-σιγά τον λόγο ύπαρξης. Δεν νομίζω να εξαφανιστούν ως κλάδος εντελώς, λογικά πάντα θα υπάρχουν επιχειρήσεις και ειδικές περιπτώσεις που θα χρειάζονται, αλλά πολύ φοβάμαι ότι σε ένα μεγάλο κομμάτι της αγοράς θα μπορούν να τους παρακάμψουν σχετικά εύκολα. Ξαναλέω, όχι δικά μου λόγια αυτά και όχι έτσι απλά και αόριστα, μιλάνε για συγκεκριμένα κομμάτια της δουλειάς τους που είτε ξεκίνησαν ήδη να τους καθιστούν άχρηστους ή φαίνεται να το κάνουν σε επόμενα στάδια.
Η δουλειά του λογιστή ποτε δεν θα πέσει...Απλά οι λογιστές πρέπει να έχουν λίγο περισσότερο iq...
Οι λογιστές (όσοι έχουν το iq που λες) προς το παρόν έχουν πέσει στα βαθιά και δουλεύουν με (ή "για") τις εταιρείες λογισμικού που ασχολούνται με τα νέα δεδομένα. Και σίγουρα θα συνεχίσουν να χρειάζονται για μια μερίδα της αγοράς (φυσικά βγάζω εκτός όσους δουλεύουν σε λογιστήρια μεγάλων εταιρειών), αλλά πολύ φοβάμαι ότι όπως λέω και πιο πάνω, αν κάποια στιγμή κάποιοι "μεγάλοι" αποφασίσουν ότι τους συμφέρει περισσότερο να δουλεύουν απ' ευθείας με την αγορά, πολλοί θα είναι οι λογιστές που θα ψάχνουν να βρουν τι να κάνουν. Αλλά το "ποτέ" που λες είναι μεγάλη κουβέντα. Κάτι τέτοια λέγανε και οι εκτελωνιστές κάποτε και όταν άνοιξε η ευρωπαϊκή αγορά εξαφανίστηκαν οι μισοί και βάλε και παραμείνανε μόνο όσοι δουλεύανε με τρίτες χώρες (ή όσοι λίγοι προσαρμόστηκαν).
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 19 Μαρ 2024, 19:16

Isildur έγραψε:
19 Μαρ 2024, 12:31
ksk έγραψε:
19 Μαρ 2024, 12:24
Isildur έγραψε:
16 Μαρ 2024, 09:50

Αν κατάλαβα σωστά τι εννοείς, μάλλον κάνεις λάθος.

Όλες οι περιπτώσεις έχουν προβλεφθεί στα mydata, απλά κάποιες κάποιες ξεκίνησαν ως υποχρεωτικές από την αρχή, ενώ οι υπόλοιπες ενσωματώνονται σταδιακά στην πορεία. Όντως, ξεκίνησαν μόνο με υποχρέωση για αγορές-πωλήσεις / παροχή-λήψη υπηρεσιών. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν κάποιος ήθελε δεν μπορούσε να κάνει αποστολές και για τα προαιρετικά από την αρχή, απλά σε κάποια είτε δεν υπήρχε σαφής παραμετροποίηση ή υπήρχαν κενά που συμπληρώθηκαν αργότερα (πχ τρόποι πληρωμής που έχουν αλλάξει/συμπληρωθεί 2 φορές, αν θυμάμαι καλά) ή παιδικές ασθένειες που διορθώθηκαν. Ήδη είναι έτοιμες και δουλεύουν συναλλαγές όπως ενοίκια, μισθοδοσία, τα ασφάλιστρα που αναφέρεις και κάποια ακόμα, ενώ άλλα τα περιμένουμε στο άμεσο μέλλον να γίνουν υποχρεωτικά όπως η αποστολή εισπράξεων/πληρωμών. Για αγορές/πωλήσεις παγίων δεν το έχω ψάξει γιατί δεν με απασχόλησε πρόσφατα, αλλά παραστατικά συνδεδεμένα με mydata, templates για την δημιουργία τους (αν το στήσεις μόνος σου), αρχεία προδιαγραφών κλπ υπάρχουν και για αυτά, όπως βέβαια και για κάθε υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης ω! υποπερίπτωση όλων τα γνωστών παραστατικών ή συναλλαγών.

Η βενζίνη που λες (φαντάζομαι εννοείς καύσιμα κίνησης) ήταν ανέκαθεν μια ιδιαίτερη περίπτωση, με κύριο θέμα το αν εκπίπτει ή όχι ο ΦΠΑ της. Και ενώ θεωρητικά είναι σχετικά απλή υπόθεση, δηλαδή ισχύει η έκπτωση μόνο στους κατ' επάγγελμα αυτοκινητιστές, ενώ στους άλλους (ακόμα και σε κάποια πχ εμπορική επιχείρηση που έχει 1, 2, 3... 10 αυτοκίνητα) όχι και θα πρέπει η αξία του ΦΠΑ να φορτωθεί σε εξηντάρη λογαριασμό (νομίζω 63), υπάρχει διχογνωμία μεταξύ λογιστών και άλλοι λένε έτσι κι άλλοι αλλιώς, από όσο παλιά μπορώ να θυμάμαι. Πάντως κι αυτό προβλέπεται στα mydata, να το ξες. Είναι (στο περίπου) κάτι σαν τα ασφάλιστρα που έχουν τον ειδικό φόρο αντί για ΦΠΑ, εννοώ ως προς την καταχώρισή των παραστατικών και το classification των εισερχομένων.


Όντως, ισχύει αυτό που λες, τους πέσανε πολλά μαζί και έχουν σαλτάρει. Το μέλλον τους όμως είναι αβέβαιο και δεν είναι δικά μου λόγια αυτά, οι ίδιοι τα λένε όσο βλέπουν την αυτοματοποίηση να τους περιορίζει σιγά-σιγά τον λόγο ύπαρξης. Δεν νομίζω να εξαφανιστούν ως κλάδος εντελώς, λογικά πάντα θα υπάρχουν επιχειρήσεις και ειδικές περιπτώσεις που θα χρειάζονται, αλλά πολύ φοβάμαι ότι σε ένα μεγάλο κομμάτι της αγοράς θα μπορούν να τους παρακάμψουν σχετικά εύκολα. Ξαναλέω, όχι δικά μου λόγια αυτά και όχι έτσι απλά και αόριστα, μιλάνε για συγκεκριμένα κομμάτια της δουλειάς τους που είτε ξεκίνησαν ήδη να τους καθιστούν άχρηστους ή φαίνεται να το κάνουν σε επόμενα στάδια.
Η δουλειά του λογιστή ποτε δεν θα πέσει...Απλά οι λογιστές πρέπει να έχουν λίγο περισσότερο iq...
Οι λογιστές (όσοι έχουν το iq που λες) προς το παρόν έχουν πέσει στα βαθιά και δουλεύουν με (ή "για") τις εταιρείες λογισμικού που ασχολούνται με τα νέα δεδομένα. Και σίγουρα θα συνεχίσουν να χρειάζονται για μια μερίδα της αγοράς (φυσικά βγάζω εκτός όσους δουλεύουν σε λογιστήρια μεγάλων εταιρειών), αλλά πολύ φοβάμαι ότι όπως λέω και πιο πάνω, αν κάποια στιγμή κάποιοι "μεγάλοι" αποφασίσουν ότι τους συμφέρει περισσότερο να δουλεύουν απ' ευθείας με την αγορά, πολλοί θα είναι οι λογιστές που θα ψάχνουν να βρουν τι να κάνουν. Αλλά το "ποτέ" που λες είναι μεγάλη κουβέντα. Κάτι τέτοια λέγανε και οι εκτελωνιστές κάποτε και όταν άνοιξε η ευρωπαϊκή αγορά εξαφανίστηκαν οι μισοί και βάλε και παραμείνανε μόνο όσοι δουλεύανε με τρίτες χώρες (ή όσοι λίγοι προσαρμόστηκαν).
Εκτελωνιστής και λογιστής δεν είναι "αμφί μονοσήμαντος αντιστοιχία" :D θέλω να πω ότι κάθε λογιστής δεν χρειάζεται και τον εκτελωνιστη του...Τα πράγματα για τους πολίτες δυσκόλεψαν και θα δυσκολέψουν κι άλλο από την στιγμή που η αμεσότητα και η βοήθεια του γκισέ άρχισαν να εκλείπουν.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Μαρ 2024, 19:32

ksk έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:16
Isildur έγραψε:
19 Μαρ 2024, 12:31
ksk έγραψε:
19 Μαρ 2024, 12:24


Η δουλειά του λογιστή ποτε δεν θα πέσει...Απλά οι λογιστές πρέπει να έχουν λίγο περισσότερο iq...
Οι λογιστές (όσοι έχουν το iq που λες) προς το παρόν έχουν πέσει στα βαθιά και δουλεύουν με (ή "για") τις εταιρείες λογισμικού που ασχολούνται με τα νέα δεδομένα. Και σίγουρα θα συνεχίσουν να χρειάζονται για μια μερίδα της αγοράς (φυσικά βγάζω εκτός όσους δουλεύουν σε λογιστήρια μεγάλων εταιρειών), αλλά πολύ φοβάμαι ότι όπως λέω και πιο πάνω, αν κάποια στιγμή κάποιοι "μεγάλοι" αποφασίσουν ότι τους συμφέρει περισσότερο να δουλεύουν απ' ευθείας με την αγορά, πολλοί θα είναι οι λογιστές που θα ψάχνουν να βρουν τι να κάνουν. Αλλά το "ποτέ" που λες είναι μεγάλη κουβέντα. Κάτι τέτοια λέγανε και οι εκτελωνιστές κάποτε και όταν άνοιξε η ευρωπαϊκή αγορά εξαφανίστηκαν οι μισοί και βάλε και παραμείνανε μόνο όσοι δουλεύανε με τρίτες χώρες (ή όσοι λίγοι προσαρμόστηκαν).
Εκτελωνιστής και λογιστής δεν είναι "αμφί μονοσήμαντος αντιστοιχία" :D θέλω να πω ότι κάθε λογιστής δεν χρειάζεται και τον εκτελωνιστη του...Τα πράγματα για τους πολίτες δυσκόλεψαν και θα δυσκολέψουν κι άλλο από την στιγμή που η αμεσότητα και η βοήθεια του γκισέ άρχισαν να εκλείπουν.
Τι να πω; Μακάρι να βγω ψεύτης γιατί το θέμα αφορά ολόκληρο κλάδο (ή έστω, μεγάλο μέρος του) αλλά πολύ φοβάμαι πως δεν θα είναι ευτυχής η συνέχεια.

Για τους δε πολίτες, νομίζω ότι τα πράγματα μάλλον θα απλοποιούνται όσο θα προχωράει το πράγμα (οκ, "παιδικές ασθένειες" πάντα υπάρχουν).
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 19 Μαρ 2024, 19:37

Isildur έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:32
ksk έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:16
Isildur έγραψε:
19 Μαρ 2024, 12:31

Οι λογιστές (όσοι έχουν το iq που λες) προς το παρόν έχουν πέσει στα βαθιά και δουλεύουν με (ή "για") τις εταιρείες λογισμικού που ασχολούνται με τα νέα δεδομένα. Και σίγουρα θα συνεχίσουν να χρειάζονται για μια μερίδα της αγοράς (φυσικά βγάζω εκτός όσους δουλεύουν σε λογιστήρια μεγάλων εταιρειών), αλλά πολύ φοβάμαι ότι όπως λέω και πιο πάνω, αν κάποια στιγμή κάποιοι "μεγάλοι" αποφασίσουν ότι τους συμφέρει περισσότερο να δουλεύουν απ' ευθείας με την αγορά, πολλοί θα είναι οι λογιστές που θα ψάχνουν να βρουν τι να κάνουν. Αλλά το "ποτέ" που λες είναι μεγάλη κουβέντα. Κάτι τέτοια λέγανε και οι εκτελωνιστές κάποτε και όταν άνοιξε η ευρωπαϊκή αγορά εξαφανίστηκαν οι μισοί και βάλε και παραμείνανε μόνο όσοι δουλεύανε με τρίτες χώρες (ή όσοι λίγοι προσαρμόστηκαν).
Εκτελωνιστής και λογιστής δεν είναι "αμφί μονοσήμαντος αντιστοιχία" :D θέλω να πω ότι κάθε λογιστής δεν χρειάζεται και τον εκτελωνιστη του...Τα πράγματα για τους πολίτες δυσκόλεψαν και θα δυσκολέψουν κι άλλο από την στιγμή που η αμεσότητα και η βοήθεια του γκισέ άρχισαν να εκλείπουν.
Τι να πω; Μακάρι να βγω ψεύτης γιατί το θέμα αφορά ολόκληρο κλάδο (ή έστω, μεγάλο μέρος του) αλλά πολύ φοβάμαι πως δεν θα είναι ευτυχής η συνέχεια.

Για τους δε πολίτες, νομίζω ότι τα πράγματα μάλλον θα απλοποιούνται όσο θα προχωράει το πράγμα (οκ, "παιδικές ασθένειες" πάντα υπάρχουν).
Πιστεύεις δλδ ότι πολίτες μπορούν να διαχειριστούν μέσω Διαδικτύου ( υποχρεωτικά πλέον ) μόνοι τους κάποια πράγματα έχοντας να κάνουν με ένα αυτόματο σύστημα;
Δεν νομίζω ...ούτε ότι θα κάνουν μόνοι τους την αυτοματοποιημένη κατά τα αλλά δήλωση...
Απλά σε κάποια πράγματα διευκολύνεται η δουλειά των λογιστών γιατί έχουν πέσει πολλές αρμοδιότητες επάνω τους...
Φυσικά αρκετοί θελουν φροντιστήριο... :003:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Μαρ 2024, 19:45

ksk έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:37
Isildur έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:32
ksk έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:16

Εκτελωνιστής και λογιστής δεν είναι "αμφί μονοσήμαντος αντιστοιχία" :D θέλω να πω ότι κάθε λογιστής δεν χρειάζεται και τον εκτελωνιστη του...Τα πράγματα για τους πολίτες δυσκόλεψαν και θα δυσκολέψουν κι άλλο από την στιγμή που η αμεσότητα και η βοήθεια του γκισέ άρχισαν να εκλείπουν.
Τι να πω; Μακάρι να βγω ψεύτης γιατί το θέμα αφορά ολόκληρο κλάδο (ή έστω, μεγάλο μέρος του) αλλά πολύ φοβάμαι πως δεν θα είναι ευτυχής η συνέχεια.

Για τους δε πολίτες, νομίζω ότι τα πράγματα μάλλον θα απλοποιούνται όσο θα προχωράει το πράγμα (οκ, "παιδικές ασθένειες" πάντα υπάρχουν).
Πιστεύεις δλδ ότι πολίτες μπορούν να διαχειριστούν μέσω Διαδικτύου ( υποχρεωτικά πλέον ) μόνοι τους κάποια πράγματα έχοντας να κάνουν με ένα αυτόματο σύστημα;
Δεν νομίζω ...ούτε ότι θα κάνουν μόνοι τους την αυτοματοποιημένη κατά τα αλλά δήλωση...
Απλά σε κάποια πράγματα διευκολύνεται η δουλειά των λογιστών γιατί έχουν πέσει πολλές αρμοδιότητες επάνω τους...
Φυσικά αρκετοί θελουν φροντιστήριο... :003:
Πιστεύω ότι είναι κάπως νωρίς για να μιλάμε για πλήρη αυτοματοποίηση και χρήση όλων των συστημάτων από τώρα, αλλά πιστεύω επίσης ότι δεν αργεί να έρθει εκείνη η στιγμή. Αν διάβασες τι έγραψα πιο πάνω, θα κατάλαβες πως δεν αναφέρομαι σε τίποτα ιδιαίτερες διαδικασίες που θα πρέπει να κάτσει και να σκαλίσει ο κάθε μαγαζάτορας-μικροεπιχειρηματίας-ΕΕ (κλπ) εδώ κι εκεί στο ίντερνετ και που θα του είναι βουνό, αλλά σε διάφορες καθημερινές ή ακόμα και πιο σπάνιες περιπτώσεις που θα γίνονται εντελώς αυτόματα μέσω του λογισμικού τους. Πρώτο-πρώτο παράδειγμα η εκκαθάριση του ΦΠΑ :wink

Είναι απλά θέμα συμφερόντων των εταιρειών λογισμικού. Το ξανάπα κι αυτό πιο πάνω. Όταν αποφασίσουν ότι τους συμφέρει να βγάλουν τους λογιστές από τη μέση, απλά θα το κάνουν.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 19 Μαρ 2024, 19:50

Isildur έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:45
ksk έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:37
Isildur έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:32

Τι να πω; Μακάρι να βγω ψεύτης γιατί το θέμα αφορά ολόκληρο κλάδο (ή έστω, μεγάλο μέρος του) αλλά πολύ φοβάμαι πως δεν θα είναι ευτυχής η συνέχεια.

Για τους δε πολίτες, νομίζω ότι τα πράγματα μάλλον θα απλοποιούνται όσο θα προχωράει το πράγμα (οκ, "παιδικές ασθένειες" πάντα υπάρχουν).
Πιστεύεις δλδ ότι πολίτες μπορούν να διαχειριστούν μέσω Διαδικτύου ( υποχρεωτικά πλέον ) μόνοι τους κάποια πράγματα έχοντας να κάνουν με ένα αυτόματο σύστημα;
Δεν νομίζω ...ούτε ότι θα κάνουν μόνοι τους την αυτοματοποιημένη κατά τα αλλά δήλωση...
Απλά σε κάποια πράγματα διευκολύνεται η δουλειά των λογιστών γιατί έχουν πέσει πολλές αρμοδιότητες επάνω τους...
Φυσικά αρκετοί θελουν φροντιστήριο... :003:
Πιστεύω ότι είναι κάπως νωρίς για να μιλάμε για πλήρη αυτοματοποίηση και χρήση όλων των συστημάτων από τώρα, αλλά πιστεύω επίσης ότι δεν αργεί να έρθει εκείνη η στιγμή. Αν διάβασες τι έγραψα πιο πάνω, θα κατάλαβες πως δεν αναφέρομαι σε τίποτα ιδιαίτερες διαδικασίες που θα πρέπει να κάτσει και να σκαλίσει ο κάθε μαγαζάτορας-μικροεπιχειρηματίας-ΕΕ (κλπ) εδώ κι εκεί στο ίντερνετ και που θα του είναι βουνό, αλλά σε διάφορες καθημερινές ή ακόμα και πιο σπάνιες περιπτώσεις που θα γίνονται εντελώς αυτόματα μέσω του λογισμικού τους. Πρώτο-πρώτο παράδειγμα η εκκαθάριση του ΦΠΑ :wink

Είναι απλά θέμα συμφερόντων των εταιρειών λογισμικού. Το ξανάπα κι αυτό πιο πάνω. Όταν αποφασίσουν ότι τους συμφέρει να βγάλουν τους λογιστές από τη μέση, απλά θα το κάνουν.
Σχετικά με το ΦΠΑ έπρεπε κάτι να γίνει εδώ και καιρό. Το δημόσιο θαπρεπε να το εισπράττει κατευθείαν.
Οι λογιστές δεν πρόκειται να βγουν από την μέση ποτε...είναι οι μεσάζοντες...
:)
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Μαρ 2024, 19:52

ksk έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:50
Isildur έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:45
ksk έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:37


Πιστεύεις δλδ ότι πολίτες μπορούν να διαχειριστούν μέσω Διαδικτύου ( υποχρεωτικά πλέον ) μόνοι τους κάποια πράγματα έχοντας να κάνουν με ένα αυτόματο σύστημα;
Δεν νομίζω ...ούτε ότι θα κάνουν μόνοι τους την αυτοματοποιημένη κατά τα αλλά δήλωση...
Απλά σε κάποια πράγματα διευκολύνεται η δουλειά των λογιστών γιατί έχουν πέσει πολλές αρμοδιότητες επάνω τους...
Φυσικά αρκετοί θελουν φροντιστήριο... :003:
Πιστεύω ότι είναι κάπως νωρίς για να μιλάμε για πλήρη αυτοματοποίηση και χρήση όλων των συστημάτων από τώρα, αλλά πιστεύω επίσης ότι δεν αργεί να έρθει εκείνη η στιγμή. Αν διάβασες τι έγραψα πιο πάνω, θα κατάλαβες πως δεν αναφέρομαι σε τίποτα ιδιαίτερες διαδικασίες που θα πρέπει να κάτσει και να σκαλίσει ο κάθε μαγαζάτορας-μικροεπιχειρηματίας-ΕΕ (κλπ) εδώ κι εκεί στο ίντερνετ και που θα του είναι βουνό, αλλά σε διάφορες καθημερινές ή ακόμα και πιο σπάνιες περιπτώσεις που θα γίνονται εντελώς αυτόματα μέσω του λογισμικού τους. Πρώτο-πρώτο παράδειγμα η εκκαθάριση του ΦΠΑ :wink

Είναι απλά θέμα συμφερόντων των εταιρειών λογισμικού. Το ξανάπα κι αυτό πιο πάνω. Όταν αποφασίσουν ότι τους συμφέρει να βγάλουν τους λογιστές από τη μέση, απλά θα το κάνουν.
Σχετικά με το ΦΠΑ έπρεπε κάτι να γίνει εδώ και καιρό. Το δημόσιο θαπρεπε να το εισπράττει κατευθείαν.
Οι λογιστές δεν πρόκειται να βγουν από την μέση ποτε...είναι οι μεσάζοντες...
:)
Όπως ξανάπα, μακάρι να βγω ψεύτης. Και το εννοώ. :wink
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 21 Μαρ 2024, 17:59

Τα γυμναστήρια/σχολές χορού κτλ, δεν τα πιανει η νομοθεσία για υποχρεωτικά pos? Ηθελε προχθες η μανα μου να πληρωσει στη σχολη χορου τη συνδρομή της με καρτα, και της λεει ο αρχιγυμναστης/δασκαλος/ιδιοκτητης "α, δεν εχουμε πος, μηπως εχετε μετρητά?".
Του ειπε πως αυτο ειναι υποχρεωτικο πλεον και θα εχει πρόστιμα, της ειπε οτι το ξερει και δεν της φανηκε να ιδρώνει και πολυ το αυτι του.

Εγω βλεπω οτι ολοι οι ΕΕ τρεχουν να βγαλουν πος, οπως ο φιλος μου, όπως ενας μπαρμπας μου ψυκτικος που ετρεχε να αναβαθμισει αυτο που ηδη εχει κτλ.
Οντως υπαρχουν ατομα που ενω ακουνε για προστιμα, ειναι ακομα τοσο στην πουτσάρα τους, ή υπαρχουν κλάδοι (όπως οι "αθλητικοι") που δεν τους πιανει ο νομος?

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 21 Μαρ 2024, 18:01

micmic έγραψε:
14 Μαρ 2024, 11:29
Μιλούσα χτες με γνωστό που έχει κατάστημα με ταμειακές και μου έλεγε τί συμβαίνει με τις διασυνδέσεις με τα POS:

1) Το τηλεφωνικό του κέντρο μιλάει όλη μέρα. Πελάτες καλούν και δεν ξέρουν τί θα γίνει και πότε θα μπορέσουν να συνδέσουν το POS με την ταμειακή τους. Μόνο κατά τύχη μπορεί να τον πετύχει κάποιος στο τηλέφωνο.
2) Τις τελευταίες μέρες έχει γίνει αδύνατη η εξαργύρωση των vouchers που παίρνουν οι μαγαζάτορες για την διασύνδεση των POS. Το κράτος έχει να πληρώσει τις επιχειρήσεις ταμειακών τα λεφτά των ήδη εξαργυρωμένων vouchers από τον Οκτώβριο.
3) Πολλά POS δεν είναι αναβαθμισμένα από τις εταιρείες που τα διαχειρίζονται, και επομένως δεν μπορεί να προχωρήσει η διασύνδεση. Αυτό ισχύει και για POS για τα οποία η ΑΑΔΕ έστειλε email οτι είναι αναβαθμισμένα, το οποίο είναι ανακριβές τουλάχιστον στο 50% των περιπτώσεων.
4) Οι πελάτες αδυνατούν να επικοινωνήσουν με τις εταιρίες των POS για να διαπιστώσουν αν τα μηχανάκια τους είναι αναβαθισμένα επειδή τα τηλεφωνικά κέντρα τους λένε συνεχώς ότι λόγω φόρτου εργασίας πρέπει "να προσπαθήσουν αργότερα".
5) Αν ο τεχνικός δοκιμάσει να κάνει διασύνδεση σε μη αναβαθμισμένο POS, όλο το σύστημα κολάει και ο πελάτης μένει χωρίς POS.
6) Σε πολλούς πελάτες που έκαναν την διασύνδεση νωρίς, το σύστημα δούλεψε για καμμιά 15αριά μέρες και μετά, όταν η εταιρία του POS έστειλε νέα αναβάθμιση, το POS μπλόκαρε τελείως και οι πελάτες έχουν μείνει χωρίς POS.
7) Το πρόστιμο που θα έχει η εταιρία του είναι 1000 ευρώ ανά ταμειακή που δεν θα καταφέρει να διασυνδέσει, ανεξάρτητα από το αν ευθύνεται ο ίδιος, ο πελάτης, το κράτος ή η τράπεζα που διαχειρίζεται το POS.
8) Οι τεχνικοί του δουλεύουν 15 ώρα και πάλι αδυνατούν να βγάλουν δουλειά λόγω των συνεχών προβλημάτων που παρουσιάζονται.

Μου είπε και κάτι άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα (πχ πώς εμπλέκονται και οι εταιρίες που έχουν τα εμπορικά software).

Αυτά όταν τέλη Φεβρουαρίου ο Χατζηδάκης δήλωνε περήφανα ότι "ουδεμία παράταση θα δοθεί πέραν της 29ης Φεβρουαρίου". Φυσικά έδωσαν παράταση 1-2 μήνες αλλά ο γνωστός μου εκτιμά ότι χωρίς παράταση μέχρι το το φθινόπωρο είναι πρακτικά αδύνατον να λυθούν όλα τα προβλήματα.

Ο Χατζηδάκης φυσικά ακλόνητος στη θέση του. Μη χάσουμε τέτοια υπουργάρα.
METAFRASH>>>>Θα κανουμε τα παντα για να τα τρωμε μαυρα εις βαρος της κοινωνιας και απο πανω θα βριζουμε και τον Χατζηδακη και θα στηριζουμε τα κομματα του μπαχαλου μπας και ξαναβγουν κυβερνηση να τα κανουν ξανα ολα μουνι καπελο.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 21 Μαρ 2024, 18:06

vantono έγραψε:
21 Μαρ 2024, 17:59
Τα γυμναστήρια/σχολές χορού κτλ, δεν τα πιανει η νομοθεσία για υποχρεωτικά pos? Ηθελε προχθες η μανα μου να πληρωσει στη σχολη χορου τη συνδρομή της με καρτα, και της λεει ο αρχιγυμναστης/δασκαλος/ιδιοκτητης "α, δεν εχουμε πος, μηπως εχετε μετρητά?".
Του ειπε πως αυτο ειναι υποχρεωτικο πλεον και θα εχει πρόστιμα, της ειπε οτι το ξερει και δεν της φανηκε να ιδρώνει και πολυ το αυτι του.

Εγω βλεπω οτι ολοι οι ΕΕ τρεχουν να βγαλουν πος, οπως ο φιλος μου, όπως ενας μπαρμπας μου ψυκτικος που ετρεχε να αναβαθμισει αυτο που ηδη εχει κτλ.
Οντως υπαρχουν ατομα που ενω ακουνε για προστιμα, ειναι ακομα τοσο στην πουτσάρα τους, ή υπαρχουν κλάδοι (όπως οι "αθλητικοι") που δεν τους πιανει ο νομος?

Όλους τους πιάνει ο νόμος. Απλά να βεβαιωθείς ότι η μαμά είναι στα καλά της και η κάρτα της λειτουργεί.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 21 Μαρ 2024, 18:06

Isildur έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:52
ksk έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:50
Isildur έγραψε:
19 Μαρ 2024, 19:45

Πιστεύω ότι είναι κάπως νωρίς για να μιλάμε για πλήρη αυτοματοποίηση και χρήση όλων των συστημάτων από τώρα, αλλά πιστεύω επίσης ότι δεν αργεί να έρθει εκείνη η στιγμή. Αν διάβασες τι έγραψα πιο πάνω, θα κατάλαβες πως δεν αναφέρομαι σε τίποτα ιδιαίτερες διαδικασίες που θα πρέπει να κάτσει και να σκαλίσει ο κάθε μαγαζάτορας-μικροεπιχειρηματίας-ΕΕ (κλπ) εδώ κι εκεί στο ίντερνετ και που θα του είναι βουνό, αλλά σε διάφορες καθημερινές ή ακόμα και πιο σπάνιες περιπτώσεις που θα γίνονται εντελώς αυτόματα μέσω του λογισμικού τους. Πρώτο-πρώτο παράδειγμα η εκκαθάριση του ΦΠΑ :wink

Είναι απλά θέμα συμφερόντων των εταιρειών λογισμικού. Το ξανάπα κι αυτό πιο πάνω. Όταν αποφασίσουν ότι τους συμφέρει να βγάλουν τους λογιστές από τη μέση, απλά θα το κάνουν.
Σχετικά με το ΦΠΑ έπρεπε κάτι να γίνει εδώ και καιρό. Το δημόσιο θαπρεπε να το εισπράττει κατευθείαν.
Οι λογιστές δεν πρόκειται να βγουν από την μέση ποτε...είναι οι μεσάζοντες...
:)
Όπως ξανάπα, μακάρι να βγω ψεύτης. Και το εννοώ. :wink
Σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο δεν νοουνται λογιστες για συνταξιουχους, εργαζομενους οιουδηποτε εισοδηματος και περιουσιας. Οι λογιστες στον πολιτισμενο κοσμο υπαρχουν για εταιρικες υπηρεσιες. Αν εχεις μια εταιρια , ναι θες λογιστη, και δεν γινεται να αντικατασταθει με σοφτγουερ οπως δεν γινεται να αντικατασταθει ενας δικηγορος με σοφτγουερ. Καποια στιγμη θα γινει και αυτο αλλα ακομα απεχουμε πολυ. Τωρα στο ελλ μπαχαλο μολις παει να γινει κατι σωστο, οπως το ανωθεν, πεφτουν ολοι οι νοικοκυρηδες μπαχαλακηδες να τα κανουν μουνι και επειτα να κατηγορησουν τον υπουργο που προσπαθει να κανει κατι σωστο.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 21 Μαρ 2024, 18:10

Στην Ελλαδα 3 απο τα σημαντικοτερα διαρθρωτικα προβληματα ειναι:
Μη παραγωγη τεχνολογικων προιοντων
Υψηλη φορολογια (που οφειλεται στην αποφυγη φορολογησης)
ΑΠοφυγη φορολογησης (που οφειλεται στην υψηλη φορολογισ κυριως)

Τα ανωθεν ολοι τα ξερουν κανεις δεν τολμαει να τα λυσει αν και ειναι ευκολο να λυθουν αμεσα ειδικα το 2ο και 3ο. Η τεχνολογικη παραγωγη απλα θελει χρονο.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 21 Μαρ 2024, 18:11

Οργισμένος έγραψε:
21 Μαρ 2024, 18:10
Στην Ελλαδα 3 απο τα σημαντικοτερα διαρθρωτικα προβληματα ειναι:
Μη παραγωγη τεχνολογικων προιοντων
Υψηλη φορολογια (που οφειλεται στην αποφυγη φορολογησης)
ΑΠοφυγη φορολογησης (που οφειλεται στην υψηλη φορολογισ κυριως)

Τα ανωθεν ολοι τα ξερουν κανεις δεν τολμαει να τα λυσει αν και ειναι ευκολο να λυθουν αμεσα ειδικα το 2ο και 3ο. Η τεχνολογικη παραγωγη απλα θελει χρονο.

Ευτυχώς έφυγες και ησυχασες

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 21 Μαρ 2024, 18:16

Ημουν τοσα χρονια δυ και ειχα φορο συν ολες τις λοιπες κρατησεις συνταξη/υγειονομικες κτλ γυρω στο 42% . Και πηγα β ευρωπη, ξερετε εκει που εχουν υψηλοτατη φορολογια οι μαλακες, και εχω φορο μαζι με κρατησεις στο 30% για το πρωτα 50 000 ευρω κι επειται κλιμακωτα παει στο 40 και πιο πανω στο 50%. Δλδ ενας καλα αμοιβομενος υπαλληλος των πχ 100.000 ευρω το χρονο στη βορεια ευρωπη εχει χαμηλοτερο ποσοστο φορολογησης απο υπαλληλους ακομα και χαμηλου εισοδηματος στην ελλαδα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Οργισμένος την 21 Μαρ 2024, 18:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 21 Μαρ 2024, 18:17

κι ομως οι μαζες το βιολι τους στην πατριδα...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών