Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 15 Μαρ 2024, 15:27

Γιατι δεν κοβεις αποδειξη λιανικης επι πιστωση;

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21510
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 15 Μαρ 2024, 15:29

hellegennes έγραψε:
15 Μαρ 2024, 15:23
Τώρα που απέσυρες τις υποθέσεις σου, μπορώ να σου εξηγήσω τι είναι αυτό που δεν κατάλαβες, αν και είναι εξαιρετικά απλό αυτό που είπα.

Όταν έρχεται κάποιος και αγοράζει επί πιστώσει (βερεσέ, αν δεν καταλαβαίνεις την έκφραση), υποχρεωτικά κόβω απόδειξη. Αν δεν κόψω θα φάω πρόστιμο. Όταν έρθει να πληρώσει το χρέος του με κάρτα, με το μαλακισμένο νέο σύστημα θα πρέπει να κόψω νέα απόδειξη γιατί δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ το POS ανεξάρτητα.

Έτσι έχω διπλή απόδειξη για την ίδια συναλλαγή = διπλό ΦΠΑ και διπλή φορολογία. Χώρια δηλαδή που θα πρέπει να έχω καταγράψει ξεχωριστά πόσος ήταν ο ΦΠΑ ανά κατηγορία, γιατί μπορεί να έχει αγοράσει ο πελάτης στην ίδια συναλλαγή πράγματα που έχουν 6%, 13% και 24% ΦΠΑ.
ακριβώς το ίδιο παράπονο μου έκανε γνωστός που έχει το μίνι μάρκετ στη γειτονιά
μου έδειξε μάλιστα κάτι πακετάκια αποδείξεων που έχει κόψει ανά πελάτη και που θα πληρωθούν εκ καιρώ
μου είπε ότι θα τους ζητήσει να τα πληρώσουν είτε με μετρητά είτε με pos πριν τη σύνδεση έτσι ώστε να μην επιβαρυνθεί διπλό φπα και διπλά έσοδα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9443
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 15 Μαρ 2024, 15:29

hellegennes έγραψε:
15 Μαρ 2024, 14:00
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:00
hellegennes θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω τη γνώμη σου για το ζήτημα
Απλά είναι τα πράγματα. Εγώ άφησα τελευταία στιγμή την αναβάθμιση της μηχανής (την έκανα λίγες μέρες πριν εκπνεύσει η προθεσμία) και έκλεισα μόλις χθες ραντεβού για την διασύνδεση. Η ταμειακή είναι καινούργια, το POS είναι καινούργιο. Αν πάθουν οτιδήποτε από την διασύνδεση, κατευθείαν μήνυση κατά παντός υπευθύνου του κράτους και αποζημίωση για διαφυγόντα κέρδη.

Αρκετά με την κυβέρνηση τσίρκο.
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Μαρ 2024, 11:19
foscilis έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:15
Αν και συμφωνώ με το φακέλωμα μέσω POS θεωρώ πως η υλοποίηση είναι εντελώς ηλίθια. Το λογικό θα ήταν τόσο το POS όσο και η ταμειακή να στέλνουν τα δεδομένα ανεξάρτητα στην εφορία κι εκεί να διασταυρώνονται σε δεύτερο χρόνο.
το πρώτο που γράφεις γίνεται ήδη εδώ και χρόνια. η ταμειακή στέλνει το Ζ απευθείας στην ΑΑΔΕ. οι συναλλαγές των pos καταγράφονται όλες από την τράπεζα.
Ακριβώς. Και το POS και η ταμειακή στέλνουν απευθείας στην ΑΑΔΕ τα δεδομένα. Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να συνδέονται τα συστήματα. Κάνει δε την διαδικασία άκρως προβληματική για πολλούς λόγους. Ας δούμε τους κύριους:

1. Τα δύο συστήματα είναι ανεξάρτητα. Το καθένα μπορεί να έχει πρόβλημα ανά πάσα στιγμή για οποιονδήποτε λόγο.
2. Τα δύο συστήματα έχουν διαφορετικούς χρονισμούς και στέλνουν τα δεδομένα σε μη πραγματικό χρόνο, που καθιστά την συσχέτισή τους προβληματική.
3. Το προαναφερθέν πρόβλημα με την χονδρική.
4. Διάφορα προβλήματα της λιανικής, όπως: «α, τελικά δεν έχει τόσα η κάρτα μου, θα σου δώσω μετρητά» ή «θα σου δώσω τόσα από την κάρτα και τόσο από μετρητά» = δυο διαφορετικές αποδείξεις.

Σημαντικότατο ρεαλιστικό πρόβλημα που δεν καταλαβαίνουν οι Αντουανέτες:
5. Πληρωμή επί πιστώσει. Στην πράξη αυτό που κάνουμε είναι να κόβουμε απόδειξη όταν γίνεται η αγορά και δεν ξέρουμε αν ο πελάτης θα πληρώσει τελικά με μετρητά η κάρτα, αν και δεν έχει καμμιά σημασία. Σε περίπτωση που πληρώσει με κάρτα, θα πρέπει να κόψω και δεύτερη απόδειξη, δηλαδή να φαίνεται η ίδια πώληση δύο φορές και να φορολογηθώ εις διπλούν. Αν δεν κόψω απόδειξη κατά την αγορά, από την άλλην, κινδυνεύω να φάω πρόστιμο για μη έκδοση απόδειξης.
Για το μόνο πράγμα που θα χαρώ, όταν κατακαθίσει ο κουρνιαχτός από τις μαλακίες που έχουν κάνει υπουργεία και υπηρεσίες, θα είναι ότι επιτέλους θα σταματήσουμε να κάνουμε διορθώσεις για λάθη πληκτρολόγησης. Και ναι, κάνουμε (σχετικά) συχνά, δηλαδή άλλος κάνει κι εγώ τρέχω να τα συμμαζέψω στη συνέχεια. Στα περισσότερα που λες, συμφωνώ.

Δεν έχω ταμειακή στο μαγαζί, ακόμα δεν με πιάνει η αλλαγή εμένα, οπότε ελπίζω να έχει λυθεί το θέμα με τιμολόγια/χονδρική κλπ μέχρι τον Σεπτέμβριο (νομίζω) που θα μπούμε κι εμείς οι ΕΑΔΦΣΣίτες στο παιχνίδι. Μέχρι τότε, παλεύουμε με τα MyData μόνο, οι λιανικές δουλεύουν μια χαρά. Μια χαρά... λέμε τώρα. Κι εκεί μαλακίες κάνουν, για ποιον λόγο πρέπει να στέλνουμε κάθε μήνα τις λιανικές στα MyData, και να μην τις τραβάνε αυτόματα από το e-Send, μόνο αυτοί το ξέρουν.

Ένα θετικό βέβαια (να τα λέμε όλα), είναι ότι μετά από κάποιο διάστημα που θα δουλεύουν (επιτέλους, φαντάζομαι/ελπίζω) όλα καλά, θα βγαίνουν όλα αυτόματα. ΦΠΑδες, ισοζύγια, ισολογισμοί... όλα. Κακό για τους λογιστές βέβαια, υποθέτω ότι πολλοί θα έχουν θέμα στο μέλλον κι ότι θα τους φάνε τη δουλειά οι εταιρείες λογισμικού, αλλά βλέπουμε και μ' αυτό.

Απορία για το (4) που αναφέρεις. Στην ΦΤΜ δεν υπάρχει δυνατότητα μεικτής πληρωμής; Ή μόνο κάρτα, ή μόνο μετρητά; Και μόνο μια κάρτα; Δεν ξέρω από ταμειακές, γι' αυτό ρωτάω.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9443
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 15 Μαρ 2024, 15:31

hellegennes έγραψε:
15 Μαρ 2024, 15:23
Τώρα που απέσυρες τις υποθέσεις σου, μπορώ να σου εξηγήσω τι είναι αυτό που δεν κατάλαβες, αν και είναι εξαιρετικά απλό αυτό που είπα.

Όταν έρχεται κάποιος και αγοράζει επί πιστώσει (βερεσέ, αν δεν καταλαβαίνεις την έκφραση), υποχρεωτικά κόβω απόδειξη. Αν δεν κόψω θα φάω πρόστιμο. Όταν έρθει να πληρώσει το χρέος του με κάρτα, με το μαλακισμένο νέο σύστημα θα πρέπει να κόψω νέα απόδειξη γιατί δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ το POS ανεξάρτητα.

Έτσι έχω διπλή απόδειξη για την ίδια συναλλαγή = διπλό ΦΠΑ και διπλή φορολογία. Χώρια δηλαδή που θα πρέπει να έχω καταγράψει ξεχωριστά πόσος ήταν ο ΦΠΑ ανά κατηγορία, γιατί μπορεί να έχει αγοράσει ο πελάτης στην ίδια συναλλαγή πράγματα που έχουν 6%, 13% και 24% ΦΠΑ.
Κι εδώ απορία. Επί πιστώσει και λιανική; :smt017

Και (φαντάζομαι) από ταμειακή μηχανή, χωρίς στοιχεία του πελάτη κλπ; Γιατί αυτό; Στέκει καν;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μαρ 2024, 15:33

Alex Amsterdam έγραψε:
15 Μαρ 2024, 15:27
Γιατι δεν κοβεις αποδειξη λιανικης επι πιστωση;
Αν υπήρχε δυνατότητα να κάνει τέτοιο πράγμα ένα κατάστημα, θα έκοβαν όλοι διαρκώς αποδείξεις επί πιστώσει ενώ έχουν πληρωθεί κανονικά με μετρητά.

Υπάρχει συγκεκριμένο πλαίσιο και διαδικασία για απόδειξη επί πιστώσει. Και σωστά υπάρχει αλλιώς θα γινόταν αυτό που μόλις ανέφερα. Θα εκμεταλλεύονταν όλοι το σύστημα για να εκδίδουν παραστατικά που δεν έχουν πληρωθεί ενώ έχουν πληρωθεί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21510
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 15 Μαρ 2024, 15:37

Isildur έγραψε:
15 Μαρ 2024, 15:31
hellegennes έγραψε:
15 Μαρ 2024, 15:23
Τώρα που απέσυρες τις υποθέσεις σου, μπορώ να σου εξηγήσω τι είναι αυτό που δεν κατάλαβες, αν και είναι εξαιρετικά απλό αυτό που είπα.

Όταν έρχεται κάποιος και αγοράζει επί πιστώσει (βερεσέ, αν δεν καταλαβαίνεις την έκφραση), υποχρεωτικά κόβω απόδειξη. Αν δεν κόψω θα φάω πρόστιμο. Όταν έρθει να πληρώσει το χρέος του με κάρτα, με το μαλακισμένο νέο σύστημα θα πρέπει να κόψω νέα απόδειξη γιατί δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ το POS ανεξάρτητα.

Έτσι έχω διπλή απόδειξη για την ίδια συναλλαγή = διπλό ΦΠΑ και διπλή φορολογία. Χώρια δηλαδή που θα πρέπει να έχω καταγράψει ξεχωριστά πόσος ήταν ο ΦΠΑ ανά κατηγορία, γιατί μπορεί να έχει αγοράσει ο πελάτης στην ίδια συναλλαγή πράγματα που έχουν 6%, 13% και 24% ΦΠΑ.
Κι εδώ απορία. Επί πιστώσει και λιανική; :smt017

Και (φαντάζομαι) από ταμειακή μηχανή, χωρίς στοιχεία του πελάτη κλπ; Γιατί αυτό; Στέκει καν;
απ'ότι καταλαβαίνω είναι γενική πρακτική των μαρκετ της γειτονιάς. βασίζεται στην εμπιστοσύνη και την σχέση που έχει αναπτύξει ο καθημερινός πελάτης με τον καταστηματάρχη
ψωνίζει ο πελάτης, πάει στο ταμείο χτυπάει τα προϊόντα ο καταστηματάρχης και κρατάει την απόδειξη για να πληρωθεί αργότερα. μαζεύονται έτσι μερικές αποδείξεις και τις πληρώνει όλες μαζί ο πελάτης
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9443
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 15 Μαρ 2024, 15:41

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Μαρ 2024, 15:37
Isildur έγραψε:
15 Μαρ 2024, 15:31
hellegennes έγραψε:
15 Μαρ 2024, 15:23
Τώρα που απέσυρες τις υποθέσεις σου, μπορώ να σου εξηγήσω τι είναι αυτό που δεν κατάλαβες, αν και είναι εξαιρετικά απλό αυτό που είπα.

Όταν έρχεται κάποιος και αγοράζει επί πιστώσει (βερεσέ, αν δεν καταλαβαίνεις την έκφραση), υποχρεωτικά κόβω απόδειξη. Αν δεν κόψω θα φάω πρόστιμο. Όταν έρθει να πληρώσει το χρέος του με κάρτα, με το μαλακισμένο νέο σύστημα θα πρέπει να κόψω νέα απόδειξη γιατί δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ το POS ανεξάρτητα.

Έτσι έχω διπλή απόδειξη για την ίδια συναλλαγή = διπλό ΦΠΑ και διπλή φορολογία. Χώρια δηλαδή που θα πρέπει να έχω καταγράψει ξεχωριστά πόσος ήταν ο ΦΠΑ ανά κατηγορία, γιατί μπορεί να έχει αγοράσει ο πελάτης στην ίδια συναλλαγή πράγματα που έχουν 6%, 13% και 24% ΦΠΑ.
Κι εδώ απορία. Επί πιστώσει και λιανική; :smt017

Και (φαντάζομαι) από ταμειακή μηχανή, χωρίς στοιχεία του πελάτη κλπ; Γιατί αυτό; Στέκει καν;
απ'ότι καταλαβαίνω είναι γενική πρακτική των μαρκετ της γειτονιάς. βασίζεται στην εμπιστοσύνη και την σχέση που έχει αναπτύξει ο καθημερινός πελάτης με τον καταστηματάρχη
ψωνίζει ο πελάτης, πάει στο ταμείο χτυπάει τα προϊόντα ο καταστηματάρχης και κρατάει την απόδειξη για να πληρωθεί αργότερα. μαζεύονται έτσι μερικές αποδείξεις και τις πληρώνει όλες μαζί ο πελάτης
Ναι, κατανοητό. Όλοι έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο με τα "χαρτάκια", "μπλοκάκια" κλπ. Για το τυπικό μέρος απόρησα.


hellegennes έγραψε:
15 Μαρ 2024, 15:33
Alex Amsterdam έγραψε:
15 Μαρ 2024, 15:27
Γιατι δεν κοβεις αποδειξη λιανικης επι πιστωση;
Αν υπήρχε δυνατότητα να κάνει τέτοιο πράγμα ένα κατάστημα, θα έκοβαν όλοι διαρκώς αποδείξεις επί πιστώσει ενώ έχουν πληρωθεί κανονικά με μετρητά.

Υπάρχει συγκεκριμένο πλαίσιο και διαδικασία για απόδειξη επί πιστώσει. Και σωστά υπάρχει αλλιώς θα γινόταν αυτό που μόλις ανέφερα. Θα εκμεταλλεύονταν όλοι το σύστημα για να εκδίδουν παραστατικά που δεν έχουν πληρωθεί ενώ έχουν πληρωθεί.
Πάλι δεν σε πιάνω. Τι κέρδος έχει κάποιος να το κάνει αυτό που λες; Αφού η φορολόγησή σου γίνεται βάσει τζίρου-κέρδους και όχι εισπράξεων.

Ή λες κάτι άλλο και δεν σε πιάνω; :smt017
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24609
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Μαρ 2024, 15:49

Isildur έγραψε:
15 Μαρ 2024, 15:29


Ένα θετικό βέβαια (να τα λέμε όλα), είναι ότι μετά από κάποιο διάστημα που θα δουλεύουν (επιτέλους, φαντάζομαι/ελπίζω) όλα καλά, θα βγαίνουν όλα αυτόματα. ΦΠΑδες, ισοζύγια, ισολογισμοί... όλα. Κακό για τους λογιστές βέβαια, υποθέτω ότι πολλοί θα έχουν θέμα στο μέλλον κι ότι θα τους φάνε τη δουλειά οι εταιρείες λογισμικού, αλλά βλέπουμε και μ' αυτό.
Δεν πρόκειται να γίνει ποτέ αυτό, γιατί υπάρχουν έξοδα/έσοδα που δεν είναι αγοραπωλησίες π.χ. οι ασφαλιστικές εισφορές, υπάρχουν έξοδα που πρέπει να περαστούν με συγκεκριμένο τρόπο όπως οι προμήθειες παγίων άνω των 1500 ευρώ ή η βενζίνη, υπάρχουν συναλλαγές που πρέπει να απεικονιστούν με τρόπο που δεν πάει το μυαλό σου (όπως οι ενδοκοινοτικές υπηρεσίες ή η αγορά ενός τάμπλετ) και κυρίως υπάρχουν συναλλαγές με το εξωτερικό που προφανώς κανείς δεν είναι συνδεδεμένος με την ελληνική ΑΑΔΕ.

Επίσης μέχρι στιγμής όλες οι αλλαγές ψηφιοποίησης όσο ηλίθιο κι αν ακούγεται δεν αφαιρούν δουλειά από τα λογιστήρια, απλώς προσθέτουν. Εξακολουθεί να είναι υποχρεωτικό ας πούμε να αρχειοθετείς τα παραστατικά (έστω και σκαναρισμένα ή σαν PDF εφόσον είναι αμιγώς ηλεκτρονικά) κι ας τα έχεις περάσει στο MyDATA και εξακολουθεί να είναι υποχρεωτικό να κάνεις όλες τις δηλώσεις, ακόμα κι αν απλά πατάς ότι συμφωνείς με την προσυμπληρωμένη (που ΠΟΤΕ δεν είναι τόσο απλό).

Βασικά οι λογιστές τα έχουνε παίξει τελείως.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μαρ 2024, 15:53

foscilis έγραψε:
15 Μαρ 2024, 15:49
Επίσης μέχρι στιγμής όλες οι αλλαγές ψηφιοποίησης όσο ηλίθιο κι αν ακούγεται δεν αφαιρούν δουλειά από τα λογιστήρια, απλώς προσθέτουν. Εξακολουθεί να είναι υποχρεωτικό ας πούμε να αρχειοθετείς τα παραστατικά (έστω και σκαναρισμένα ή σαν PDF εφόσον είναι αμιγώς ηλεκτρονικά) κι ας τα έχεις περάσει στο MyDATA και εξακολουθεί να είναι υποχρεωτικό να κάνεις όλες τις δηλώσεις, ακόμα κι αν απλά πατάς ότι συμφωνείς με την προσυμπληρωμένη (που ΠΟΤΕ δεν είναι τόσο απλό).
True.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μαρ 2024, 15:55

Isildur έγραψε:
15 Μαρ 2024, 15:41
Αν υπήρχε δυνατότητα να κάνει τέτοιο πράγμα ένα κατάστημα, θα έκοβαν όλοι διαρκώς αποδείξεις επί πιστώσει ενώ έχουν πληρωθεί κανονικά με μετρητά.

Υπάρχει συγκεκριμένο πλαίσιο και διαδικασία για απόδειξη επί πιστώσει. Και σωστά υπάρχει αλλιώς θα γινόταν αυτό που μόλις ανέφερα. Θα εκμεταλλεύονταν όλοι το σύστημα για να εκδίδουν παραστατικά που δεν έχουν πληρωθεί ενώ έχουν πληρωθεί.
Πάλι δεν σε πιάνω. Τι κέρδος έχει κάποιος να το κάνει αυτό που λες; Αφού η φορολόγησή σου γίνεται βάσει τζίρου-κέρδους και όχι εισπράξεων.

Ή λες κάτι άλλο και δεν σε πιάνω; :smt017
Δεν έχει κέρδος ακριβώς γιατί δεν γίνεται έτσι. Θα είχε κέρδος αν μπορούσε απλώς να δηλώσει ότι δεν έχει έσοδα γιατί περιμένει να πληρωθεί από πιστώσεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Μαρ 2024, 16:02

Isildur έγραψε:
15 Μαρ 2024, 15:29
Απορία για το (4) που αναφέρεις. Στην ΦΤΜ δεν υπάρχει δυνατότητα μεικτής πληρωμής; Ή μόνο κάρτα, ή μόνο μετρητά; Και μόνο μια κάρτα; Δεν ξέρω από ταμειακές, γι' αυτό ρωτάω.
Όχι. Υπάρχει πλήκτρο απόδοσης με μετρητά, που τελειώνει την συναλλαγή και την στέλνει στην ΑΑΔΕ και πλήκτρο απόδοσης με κάρτα, που στέλνει την συναλλαγή στο POS και μόλις ολοκληρωθεί η πληρωμή τελειώνει την συναλλαγή και την στέλνει στην ΑΑΔΕ, πλέον με συσχέτιση απόδειξης ταμειακής και POS.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23694
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 15 Μαρ 2024, 16:38

Andromachi έγραψε:
15 Μαρ 2024, 14:33
vantono έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:23
GoBzi έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:08


Δεν γίνεται δουλειά μέσω Viva Wallet; Δεν έχω ιδέα πως πάει στην Ελλάδα, αλλά ίσως ως (εν μέρει) ελληνική εταιρεία να έχει προνοήσει.
Τις τελευταιες 2-3 εβδομάδες που το παλεύει καθε μερα ενας φιλος μου να ανοιξει λογαριασμο, δεν γινεται τιποτα. Εχει ανεβασει ολα τα εγγραφα ταυτοποίησης, και εκκρεμεί μια βιντεοκληση που του βγαζει αναμονή και δεν συνδέεται ποτέ με εκπρόσωπο. Απο τηλεφωνικο κεντρο της βιβα δε, ουτε για αστείο λεει. Δεν σηκωνει κανείς.

Γενικα με βιβα ναι, γινεται δουλεια απ'οσο ξερω, αν εχεις λογαριασμο. SoftPos ειναι, που λειτουργει με app της βιβα μέσω του κινητου σου.
εντύπωση μου κανει .... εγώ σε 2 ωρίτσες ήμουν έτοιμη ( εγγραφα, συνδεση με ααδε, βιντεοκλήση), βεβαια το εκανα το Γενάρη, δεν ξερω αν τώρα λόγω πολλών αιτημάτων είναι τόσο δύσκολο....
Λογικά τώρα θα γίνεται αυτή η βαβούρα, που έχουν πλακωσει όλοι για επαγγελματικούς λογαριασμούς και να πάρουνε σοφτπος.
Κι εγώ είχα ξεμπερδεψει σχετικά γρήγορα, αλλά όχι με επαγγελματικό λογαριασμό.

Άβαταρ μέλους
Andromachi
Δημοσιεύσεις: 4248
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2018, 12:18
Phorum.gr user: Andromachi

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Andromachi » 16 Μαρ 2024, 00:17

vantono έγραψε:
15 Μαρ 2024, 16:38

Λογικά τώρα θα γίνεται αυτή η βαβούρα, που έχουν πλακωσει όλοι για επαγγελματικούς λογαριασμούς και να πάρουνε σοφτπος.
Κι εγώ είχα ξεμπερδεψει σχετικά γρήγορα, αλλά όχι με επαγγελματικό λογαριασμό.
εκανα ταυτόχρονα προσωπικο και επαγγελματικό
ενεργοποιησα και τις κάρτες γρήγορα
και το pos
βεβαια όχι μονη μου είχα τον λογιστή διπλα και τα περισσότερα τα εκανε αυτός
Ανδρομάχη: (ανήρ + (μάχη) μάχομαι) – πρόμαχος

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23694
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Μαρ 2024, 00:34

Andromachi έγραψε:
16 Μαρ 2024, 00:17
vantono έγραψε:
15 Μαρ 2024, 16:38

Λογικά τώρα θα γίνεται αυτή η βαβούρα, που έχουν πλακωσει όλοι για επαγγελματικούς λογαριασμούς και να πάρουνε σοφτπος.
Κι εγώ είχα ξεμπερδεψει σχετικά γρήγορα, αλλά όχι με επαγγελματικό λογαριασμό.
εκανα ταυτόχρονα προσωπικο και επαγγελματικό
ενεργοποιησα και τις κάρτες γρήγορα
και το pos
βεβαια όχι μονη μου είχα τον λογιστή διπλα και τα περισσότερα τα εκανε αυτός
Εχω απντεητ: Τα κατάφερε τελικά,σημερα νωρις το βραδυ. Τωρα ειναι στο σταδιο που περιμενει 3-4 εργάσιμες για την εγκριση.

Το πος το ειδες αμεσως, το εμφάνισε αυτοματα στα στοιχεια επιχειρησης του myaade?

Άβαταρ μέλους
Andromachi
Δημοσιεύσεις: 4248
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2018, 12:18
Phorum.gr user: Andromachi

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Andromachi » 16 Μαρ 2024, 00:43

vantono έγραψε:
16 Μαρ 2024, 00:34
Andromachi έγραψε:
16 Μαρ 2024, 00:17
vantono έγραψε:
15 Μαρ 2024, 16:38

Λογικά τώρα θα γίνεται αυτή η βαβούρα, που έχουν πλακωσει όλοι για επαγγελματικούς λογαριασμούς και να πάρουνε σοφτπος.
Κι εγώ είχα ξεμπερδεψει σχετικά γρήγορα, αλλά όχι με επαγγελματικό λογαριασμό.
εκανα ταυτόχρονα προσωπικο και επαγγελματικό
ενεργοποιησα και τις κάρτες γρήγορα
και το pos
βεβαια όχι μονη μου είχα τον λογιστή διπλα και τα περισσότερα τα εκανε αυτός
Εχω απντεητ: Τα κατάφερε τελικά,σημερα νωρις το βραδυ. Τωρα ειναι στο σταδιο που περιμενει 3-4 εργάσιμες για την εγκριση.

Το πος το ειδες αμεσως, το εμφάνισε αυτοματα στα στοιχεια επιχειρησης του myaade?
νομιζω ναι γτ είχαμε κανει και δοκιμαστικό την ίδια ημερα τώρα ωρες δεν θυμαμαι να σου πω
αλλα περασα μια καρτα τυπικα στα 2 ευρώ μετα εκοψα αποδειξη παροχής υπηρεσιών στο mydata επισης 2 ευρώ και γραψαμε δοκιμαστικό καπου στην αιτιολογία
Ανδρομάχη: (ανήρ + (μάχη) μάχομαι) – πρόμαχος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών