Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 14 Μαρ 2024, 11:29

Μιλούσα χτες με γνωστό που έχει κατάστημα με ταμειακές και μου έλεγε τί συμβαίνει με τις διασυνδέσεις με τα POS:

1) Το τηλεφωνικό του κέντρο μιλάει όλη μέρα. Πελάτες καλούν και δεν ξέρουν τί θα γίνει και πότε θα μπορέσουν να συνδέσουν το POS με την ταμειακή τους. Μόνο κατά τύχη μπορεί να τον πετύχει κάποιος στο τηλέφωνο.
2) Τις τελευταίες μέρες έχει γίνει αδύνατη η εξαργύρωση των vouchers που παίρνουν οι μαγαζάτορες για την διασύνδεση των POS. Το κράτος έχει να πληρώσει τις επιχειρήσεις ταμειακών τα λεφτά των ήδη εξαργυρωμένων vouchers από τον Οκτώβριο.
3) Πολλά POS δεν είναι αναβαθμισμένα από τις εταιρείες που τα διαχειρίζονται, και επομένως δεν μπορεί να προχωρήσει η διασύνδεση. Αυτό ισχύει και για POS για τα οποία η ΑΑΔΕ έστειλε email οτι είναι αναβαθμισμένα, το οποίο είναι ανακριβές τουλάχιστον στο 50% των περιπτώσεων.
4) Οι πελάτες αδυνατούν να επικοινωνήσουν με τις εταιρίες των POS για να διαπιστώσουν αν τα μηχανάκια τους είναι αναβαθισμένα επειδή τα τηλεφωνικά κέντρα τους λένε συνεχώς ότι λόγω φόρτου εργασίας πρέπει "να προσπαθήσουν αργότερα".
5) Αν ο τεχνικός δοκιμάσει να κάνει διασύνδεση σε μη αναβαθμισμένο POS, όλο το σύστημα κολάει και ο πελάτης μένει χωρίς POS.
6) Σε πολλούς πελάτες που έκαναν την διασύνδεση νωρίς, το σύστημα δούλεψε για καμμιά 15αριά μέρες και μετά, όταν η εταιρία του POS έστειλε νέα αναβάθμιση, το POS μπλόκαρε τελείως και οι πελάτες έχουν μείνει χωρίς POS.
7) Το πρόστιμο που θα έχει η εταιρία του είναι 1000 ευρώ ανά ταμειακή που δεν θα καταφέρει να διασυνδέσει, ανεξάρτητα από το αν ευθύνεται ο ίδιος, ο πελάτης, το κράτος ή η τράπεζα που διαχειρίζεται το POS.
8) Οι τεχνικοί του δουλεύουν 15 ώρα και πάλι αδυνατούν να βγάλουν δουλειά λόγω των συνεχών προβλημάτων που παρουσιάζονται.

Μου είπε και κάτι άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα (πχ πώς εμπλέκονται και οι εταιρίες που έχουν τα εμπορικά software).

Αυτά όταν τέλη Φεβρουαρίου ο Χατζηδάκης δήλωνε περήφανα ότι "ουδεμία παράταση θα δοθεί πέραν της 29ης Φεβρουαρίου". Φυσικά έδωσαν παράταση 1-2 μήνες αλλά ο γνωστός μου εκτιμά ότι χωρίς παράταση μέχρι το το φθινόπωρο είναι πρακτικά αδύνατον να λυθούν όλα τα προβλήματα.

Ο Χατζηδάκης φυσικά ακλόνητος στη θέση του. Μη χάσουμε τέτοια υπουργάρα.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 14 Μαρ 2024, 11:41

Απο παράταση σε παράταση το πήγαιναν συνεχως, μονο και μονο επειδη επικρατεί μπάχαλο.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 14 Μαρ 2024, 11:50

Μεγαλο φιάσκο το θεμα των pos, γενικα. Επιβάλλεται να γινει βεβαια, αλλά η διαδικασία με την οποια γινεται στην Ελλαδα μεχρι στιγμής, ειναι σαν να απαιτείς απο ενα μωρο να τρεξει ενώ με το ζορι ακομα μπουσουλάει.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 14 Μαρ 2024, 11:52

Εκεί είναι που φαίνεται τί χάλι είναι το κράτος. Βάζει προθεσμία σε επιχείρηση με ταμειακές και σε μαγαζιά, ενώ μπορεί να μην ευθύνονται αυτοί που είναι αδύνατον να προχωρήσει η διασύνδεση. Γιατί δεν βάζει πρώτα προθεσμία στις τράπεζες για το πότε θα αναβαθμίσουν ΟΛΑ τα POS και για το πότε θα στέλνουν ενημερώσεις που δεν θα τα κάνουν όλα μπουρδέλο; Και μετά να βάλει προθεσμία και να απειλήσει με πρόστιμα τους μαγαζάτορες και τις επιχειρήσεις ταμειακών;

Τί είπα τώρα, ε; Να βάλει προθεσμία στις τράπεζες...

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 14 Μαρ 2024, 11:58

και απειλούν τις επιχειρήσεις με πρόστιμο από 10k έως 20k σε περίπτωση που τις συνδέσουν εκπρόθεσμα, ακόμη κι αν δεν φταίνε οι ίδιες
και το όλο πρόβλημα ξεκίνησε από το ίδιο το κράτος που ήταν ανέτοιμο και όταν ήταν πια σε θέση το σύστημά τους να δεχθεί το νέο καθεστώς, είχε μείνει ένας μήνας για να συνδεθούν κοντά στις 700 χιλιάδες ταμειακές
μιλάμε για ΤΟ ΦΙΑΣΚΟ
και το αστείο είναι ότι όλοι υποχρεωθήκανε να βάλουν Pos, οι πολίτες υποχρεώνονται να ξοδεύουν σεβαστό κομμάτι από το εισόδημά τους ηλεκτρονικά και πάλι το κράτος είναι ανίκανο να ελέγξει τη φοροδιαφυγή, δηλαδή ο άλλος πληρώνεται με pos, δεν κόβει απόδειξη και το κράτος είναι ανίκανο να τον ελέγξει και γι'αυτό τώρα εφαρμόζουν αυτό το μέτρο. ωστόσο υπάρχει τέτοια σύνδεση ταμειακών με Pos στο εξωτερικό ή είναι ελ πατέντα;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Μαρ 2024, 12:02

Λοιπόν συνδέω κι εγώ το POS μου πριν καμιά εικοσαριά μέρες και μου βγάζει κάτι μαλακίες που εμφανέστατα σήμαιναν ότι είχε σβηστεί τελείως η μνήμη του. Παίρνω την εταιρεία και μετά από 5 ώρες με πληροφορούν ότι αυτό το ερρορ σημαίνει έχει σβηστεί τελείως η μνήμη του και πρέπει να πάρετε καινούριο. Κοιτάω τα καινούρια, 190 ευρώ + 6/μήνα υποστήριξη, ενώ το προηγούμενο το είχα πάρει αν θυμάμαι καλά γύρω στα 130 ευρώ και τέλος.

Ε δεν πάτε να γαμηθείτε λέω, στο κάτω-κάτω εσείς θα φάτε το πρόστιμο αν δεν αναβαθμιστεί. Και κλείνω ραντεβού με την τράπεζα για 6 Μαρτίου να το καταργήσω και να πάρω SoftPOS* που διαφημίζει η τράπεζα ότι κάνει μόνο 2€ και δε θα ξαναέχω πρόβλημα να χαλάνε φυσικά μηχανήματα κι αηδίες.

Στο μεταξύ ανακοινώνουν την παράταση (κλασικά 1 ώρα πριν την εκπνοή) και δεν ξαναδίνω σημασία στο θέμα μέχρι τις 6 Μαρτίου. Πάω εκεί λοιπόν, μου λέει η γκόμενα μπορούμε να καταργήσουμε το παλιό και να κάνουμε αίτηση για το νέο αλλά το δεύτερο θέλει καμια ώρα γιατί είναι 30 σελίδες σύμβαση, προλαβαίνετε; Όχι λέω δεν προλαβαίνω δυστυχώς θα πρέπει να κλείσουμε δεύτερο ραντεβού για την παραγγελία του καινούριου POS. Και της λέω "ξέρετε το γαμώτο αν μπορώ να μιλήσω ελεύθερα είναι ότι δεν κάνω καθόλου συναλλαγές λιανικής, δεν έχω καν τη δυνατότητα, αλλά ο νόμος με υποχρεώνει να βάλω POS λόγω ΚΑΔ και το SoftPOS το σκέφτηκα για ακόμα μικρότερη φασαρία". "Κοιτάξτε εμένα δε με συμφέρει τώρα που σας το λέω αλλά αφού δεν έχετε καθόλου συναλλαγές γιατί δεν πάτε σε μία από αυτές τις ιντερνετικές πλατφόρμες που σου δίνουν SoftPOS τελείως τζάμπα;" "Τι πράγμα;" "Αυτό, σου δίνουν τον λογαριασμό τζάμπα, είναι και εντελώς online δε χρειάζεται να τρέχετε σε τράπεζες, βέβαια η φάκα είναι ότι έχουν τεράστιες προμήθειες αλλά αφού εσείς δεν κάνετε καθόλου συναλλαγές τι σας νοιάζε; Εγώ εκεί θα πήγαινα, δε βλέπω κανένα λόγο να μπλέκετε με εμάς". Και πράγματι αυτό αποφάσισα. Απλά καταργήσαμε το προηγούμενο POS (το χαλασμένο), δηλαδή στείλαμε αίτημα. Και στο υπόλοιπο ραντεβού ασφάλισα το σπίτι.

Το ίδιο βράδυ λοιπόν από περιέργεια μπαίνω στο μητρώο POS να δω αν το ακυρώσανε ήδη (η γκόμενα μου είπε ότι θα κάνει λίγες μέρες οπότε δεν υπήρχε περίπτωση, αλλά μπήκα καθαρά από OCD) και για τεράστια έκπληξή μου βλέπω ότι το έχουν δηλώσει ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟ.

Δηλαδή προφανώς το τελευταίο βράδυ της προθεσμίας είπε ο αρχιPOSάς "πόσα μηχανάκια δεν έχουν συνδεθεί ακόμα ή δεν έχουμε προλάβει να αναβαθμίσουμε; 200.000; Για να σκεφτώ, τι με συμφέρει να κάνω, να δηλώσω ψέματα στην ΑΑΔΕ ότι είναι αναβαθμισμένα ή να πληρώσω 100 εκατομμύρα συνολικό πρόστιμο (500 ανά μηχανάκι έλεγε ο νόμος); Χμμ δύσκολο"

Οπότε κάθομαι και σκέφτομαι εν προκειμένω αυτή η αναβάθμιση ήταν λόγω ΑΑΔΕ, αλλά αυτά τα μηχανάκια έχουν συχνά αναβαθμίσεις για λόγους ασφαλείας. Αν η λύση τους κάθε φορά που ένα μηχανάκι δεν παίρνει αναβάθμιση είναι απλά να το τσεκάρουν σαν αναβαθμισμένο σε κάποιο κωλόχαρτο, πόσο ασφαλή είναι τα μηχανάκια τους και τι μπουρδέλο είναι αυτοί;

Και νομίζω ότι έτσι είχε σκεφτεί και η τράπεζά μου και διέκοψε τη συνεργασία μαζί τους πριν 2-3 χρόνια.

Αλλά αυτό που ήθελα να καταθέσω στη συζήτηση ήταν κυρίως ότι τουλάχιστον μια εταιρεία POS έλυσε με αυτόν τον "γόρδιο" τρόπο την εκκρεμότητα της αναβάθμισης.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 14 Μαρ 2024, 12:04

Εχω φιλο freelancer που παλεύει εδω και καιρο να αποκτησει pos απο viva wallet, μεσω του app του κτλ. Εχει κανει ολη τη διαδικασια με την προσκόμιση των δικαιολογητικών (μεγαλη χαρτουρα που ευτυχως γινεται ηλεκτρονικα ομως) για να φτιαξει λογαριασμο, και περιμενει εδω και ισα με κανα μήνα για να ενα σταδιο της ταυτοποιησης του λογαριασμου του, που ειναι μια βιντεοκληση με εκπροσωπο. Δεν εχει γινει ποτέ των ποτών, μου λέει.

Προσπαθει σχεδον καθε μερα, και ολο ή θα του βγαζει μια τεραστια αναμονή, όλο θα ερχεται η σειρα του και θα πεφτει τελειως το συστημα γραφοντας "παρουσιαστηκε καποιο προβλημα, εκτελέστε τη διαδικασία απο την αρχη" κτλ.
Δεν γινεται δουλεια ετσι.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 14 Μαρ 2024, 12:10

Εμένα 2 φορές, ενώ η συναλλαγή εγκρίθηκε, δεν μπήκαν τα λεφτά στον λογαριασμό. Τελικά δεν τα έχασα, αλλά τρέχα γυρεύε πόσους έχουν κλέψει που δεν τα κοίτανε

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 14 Μαρ 2024, 12:15

Νομιζω οτι μια παράταση μεχρι τελος του χρονου, ειναι που θα βοηθούσε να γινουν όλα ρολόι. Αλλά οχι παράταση τυπου "οκ, αφου εχει τοσο μεγαλη παραταση χεστηκαμε, θα ξαναδοκιμασουμε στις 30/12/24". Παράταση = το δουλεύουμε απο τωρα σωστά και μεθοδικά μεχρι τότε.

Δεν οδηγει πουθενα ετσι. Ουτε αναβαθμίσεις στα ήδη υπάρχοντα προλαβαίνουν να γινουν (πλην περιπτώσεων τυπου φοσιλι με "το χερι του θεού" που έλυσε μονο του το προβλημα, πραγμα που δεν το εχω ξανα ακουσει απο αλλον μεχρι στιγμης), ουτε να αποκτησουν pos όσοι δεν εχουν καν.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 14 Μαρ 2024, 12:21

Ειμαι σιγουρος οτι τελευταία μερα του Μαρτιου, θα ανακοινωθεί παράταση μεχρι την τελευταία του Απριλίου. Και ισως γινεται ξανα και ξανά, μεχρι σχεδον το τελος του χρόνου.
Απλά δεν την ανακοινώνουν απευθείας για τελος του χρονου, γιατι θα τα φορτώσουν ολοι οι ελληναρες στον κόκορα μεχρι τοτε, και δεν θα κάνει κανένας τίποτα.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 14 Μαρ 2024, 12:22

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
14 Μαρ 2024, 11:58
και το αστείο είναι ότι όλοι υποχρεωθήκανε να βάλουν Pos, οι πολίτες υποχρεώνονται να ξοδεύουν σεβαστό κομμάτι από το εισόδημά τους ηλεκτρονικά και πάλι το κράτος είναι ανίκανο να ελέγξει τη φοροδιαφυγή, δηλαδή ο άλλος πληρώνεται με pos, δεν κόβει απόδειξη και το κράτος είναι ανίκανο να τον ελέγξει και γι'αυτό τώρα εφαρμόζουν αυτό το μέτρο. ωστόσο υπάρχει τέτοια σύνδεση ταμειακών με Pos στο εξωτερικό ή είναι ελ πατέντα;
Ναι, αυτά τα έχουμε πει εδώ και καιρό. Είναι λαμόγια και όλο αυτό γίνεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για να ρημάξουν πάλι τα μαγαζιά με αναβαθμίσεις και αγορές εξοπλισμού. Από τη στιγμή που υπάρχει POS και από τη στιγμή που και τα δεδομένα της ταμειακής διαβιβάζονται υποχρεωτικά καθημερινά στην ΑΑΔΕ, είναι θέμα ενός ερασιτέχνη προγραμματιστή να φτιάξει ένα πρόγραμμα που να κάνει τη διασταύρωση αυτόματα και συνεχώς. Φυσικά αυτό θα καθιστούσε εντελώς άχρηστη τη διασύνδεση, η οποία έτσι κι αλλιώς είναι μια μαλακία χωρίς κανένα νόημα. Αλλά από πού θα φάνε τα λαμόγια αν όχι από κάτι τέτοιες μαλακίες;

Αυτές είναι οι μοναδικές περιπτώσεις που θα έπρεπε να ισχύει και να εφαρμόζεται η θανατική ποινή: Μόνο για πολιτικούς που εμπλέκονται σε τέτοια σκάνδαλα. Φαίνεται υπερβολικό, αλλά έτσι είναι.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 14 Μαρ 2024, 12:52

micmic έγραψε:
14 Μαρ 2024, 11:29
Μιλούσα χτες με γνωστό που έχει κατάστημα με ταμειακές και μου έλεγε τί συμβαίνει με τις διασυνδέσεις με τα POS:

Τί είναι η διασύνδεση της μηχανής του pos; Δεν είναι αυτόματα συνδεδεμένο το μηχάνημα με την τράπεζα;
Κι η τράπεζα δε μεταφέρει αυτόματα τα στοιχεία στην ΑΑΔΕ;

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 14 Μαρ 2024, 12:53

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
14 Μαρ 2024, 11:58
και το αστείο είναι ότι όλοι υποχρεωθήκανε να βάλουν Pos, οι πολίτες υποχρεώνονται να ξοδεύουν σεβαστό κομμάτι από το εισόδημά τους ηλεκτρονικά και πάλι το κράτος είναι ανίκανο να ελέγξει τη φοροδιαφυγή, δηλαδή ο άλλος πληρώνεται με pos, δεν κόβει απόδειξη και το κράτος είναι ανίκανο να τον ελέγξει και γι'αυτό τώρα εφαρμόζουν αυτό το μέτρο.

Πώς μπορείς να πληρωθείς με μηχανή του pos και να μην κόψεις απόδειξη;
Δηλαδή το χαρτάκι μπορεί να μην το δώσεις στον πελάτη, αλλά η συναλλαγή καταγράφηκε στο σύστημα.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 14 Μαρ 2024, 13:08

Theseus έγραψε:
14 Μαρ 2024, 12:52
micmic έγραψε:
14 Μαρ 2024, 11:29
Μιλούσα χτες με γνωστό που έχει κατάστημα με ταμειακές και μου έλεγε τί συμβαίνει με τις διασυνδέσεις με τα POS:

Τί είναι η διασύνδεση της μηχανής του pos; Δεν είναι αυτόματα συνδεδεμένο το μηχάνημα με την τράπεζα;
Κι η τράπεζα δε μεταφέρει αυτόματα τα στοιχεία στην ΑΑΔΕ;
Ναι, αυτό είναι το θέμα. Ότι η ΑΑΔΕ έχει άμεση πρόσβαση σε ΟΛΑ τα στοιχεία. Αυτό που θέλουν να κάνουν τα λαμόγια, είναι να μην μπορεί το μαγαζί να δεχτεί πληρωμή με POS αν προηγουμένως δεν έχει κόψει απόδειξη. Δηλαδή να μην μπορεί να λειτουργήσει το POS ανεξάρτητα. Υποτίθεται για να καταπολεμήσουν την φοροδιαφυγή, αλλά στην ουσία για να χαρατσώσουν τα μαγαζιά. Είναι επιπέδου δημοτικού σχολείου να διασταυρώσεις τα στοιχεία από τη στιγμή που τα έχεις, και να δεις ότι το τάδε κατάστημα πληρώθηκε με POS για το τάδε ποσό, αλλά δεν έκοψε απόδειξη γι'αυτό το ποσό. Άλλωστε οι ίδιοι είπαν ότι έτσι προέκυψε η ανάγκη διασύνδεσης, επειδή βρέθηκαν αναντιστοιχίες μεταξύ αποδείξεων και συναλλαγών POS. Αφού βρέθηκαν αναντιστοιχίες λοιπόν, αντί να βάλουν πρόστιμα σε αυτούς που αποδεδειγμένα φοροδιέφυγαν, επέλεξαν να μπουρδελοποιήσουν κι άλλο το σύστημα. Φυσικά αυτό δημιουργεί και ένα σωρό άλλα πρακτικά προβλήματα, ακόμα και αν η διασύνδεση είναι επιτυχημένη. Αλλά στα παπάρια τους. Μιλάμε για τους ίδιους καραγκιόζηδες που εν έτει 2024 νομοθέτησαν τεκμαρτό εισόδημα. 30 χρόνια πίσω με τους μαλάκες που μας κυβερνάνε.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Μπαχαλιστάν με POS-ταμειακές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 14 Μαρ 2024, 15:11

micmic έγραψε:
14 Μαρ 2024, 13:08
Theseus έγραψε:
14 Μαρ 2024, 12:52
micmic έγραψε:
14 Μαρ 2024, 11:29
Μιλούσα χτες με γνωστό που έχει κατάστημα με ταμειακές και μου έλεγε τί συμβαίνει με τις διασυνδέσεις με τα POS:

Τί είναι η διασύνδεση της μηχανής του pos; Δεν είναι αυτόματα συνδεδεμένο το μηχάνημα με την τράπεζα;
Κι η τράπεζα δε μεταφέρει αυτόματα τα στοιχεία στην ΑΑΔΕ;
Ναι, αυτό είναι το θέμα. Ότι η ΑΑΔΕ έχει άμεση πρόσβαση σε ΟΛΑ τα στοιχεία. Αυτό που θέλουν να κάνουν τα λαμόγια, είναι να μην μπορεί το μαγαζί να δεχτεί πληρωμή με POS αν προηγουμένως δεν έχει κόψει απόδειξη. Δηλαδή να μην μπορεί να λειτουργήσει το POS ανεξάρτητα. Υποτίθεται για να καταπολεμήσουν την φοροδιαφυγή, αλλά στην ουσία για να χαρατσώσουν τα μαγαζιά. Είναι επιπέδου δημοτικού σχολείου να διασταυρώσεις τα στοιχεία από τη στιγμή που τα έχεις, και να δεις ότι το τάδε κατάστημα πληρώθηκε με POS για το τάδε ποσό, αλλά δεν έκοψε απόδειξη γι'αυτό το ποσό. Άλλωστε οι ίδιοι είπαν ότι έτσι προέκυψε η ανάγκη διασύνδεσης, επειδή βρέθηκαν αναντιστοιχίες μεταξύ αποδείξεων και συναλλαγών POS. Αφού βρέθηκαν αναντιστοιχίες λοιπόν, αντί να βάλουν πρόστιμα σε αυτούς που αποδεδειγμένα φοροδιέφυγαν, επέλεξαν να μπουρδελοποιήσουν κι άλλο το σύστημα. Φυσικά αυτό δημιουργεί και ένα σωρό άλλα πρακτικά προβλήματα, ακόμα και αν η διασύνδεση είναι επιτυχημένη. Αλλά στα παπάρια τους. Μιλάμε για τους ίδιους καραγκιόζηδες που εν έτει 2024 νομοθέτησαν τεκμαρτό εισόδημα. 30 χρόνια πίσω με τους μαλάκες που μας κυβερνάνε.
μιλάμε για ΜΠΑΧΑΛΟ
φίλος μου μου λέει ότι παρακαλάει από τον φλεβάρη την εταιρεία να του κάνει τη σύνδεση και τον τρενάρουν συνέχεια κ τώρα του είπανε τον απρίλη και έχει τρελαθεί φοβάται μη φάει πρόστιμο για κάτι στο οποίο δεν έχει ούτε έλεγχο ούτε ευθύνη
το κράτος τα έκανε σκατά και τώρα απειλεί από πάνω με εξοντωτικά πρόστιμα
δε νομίζω να υπάρχει άλλο κράτος στον πλανήτη που να είναι ταυτόχρονα τόσο μπουρδέλο και τόσο εκδικητικό
να τους χαίρονται αυτοί που τους στηρίζουν
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών