Διψηφιοι βελοπουλος και Νατσιος στη βόρεια Ελλάδα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4634
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Διψηφιοι βελοπουλος και Νατσιος στη βόρεια Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 15 Μαρ 2024, 10:28

Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:23
Δεν ξέρω. Έχει βολέψει πολλούς η οικογένεια Καραμανλή. Στη βόρεια Ελλάδα είναι κανονικοί δούκες σε ένα βαλκανικής δομής Δουκάτο που οι υπήκοοι τους έχουν μάθει να τους υπηρετούν ό,τι και να γίνει διότι από εκεί παίρνουν χάρες

Για αυτό θα δεις την εκπρόσωπο του καραμανλικού δουκάτου Βόνζεμπεργκ, αυτή που ήταν χωρίς ζώνη με τον αρχηγό ντε, να παίρνει τεράστια ποσοστά. Γιατί τί πιο καλό από το να εκπροσωπεί τους Βαλκάνιους της περιοχής μια βαυαρικής καταγωγής κυρία που ναι μεν σιχαίνεται και να τους ακουμπήσει αλλά είναι ο εκπρόσωπος του κοτσαμπάση δούκα στην ευρωβουλή ...
Και η Πελοπόννησος και η Κρήτη πχ παρόμοια σκηνικά έχουν με τις βαρωνίες τους. Η διαφορά είναι στην πρόσβαση στους μηχανισμούς και το κασέρι του κεντρικού κράτους.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6606
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Διψηφιοι βελοπουλος και Νατσιος στη βόρεια Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 15 Μαρ 2024, 10:29

Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:24
hades έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:19
Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 09:32

Διαφωνούμε, δεν είναι πανέρι η Βουλή να βάζεις απ' όλα τα φρούτα. Ευτελίζοντας τον κοινοβουλευτισμό, απαξιώνεις τη δημοκρατία. Δεν μπορεί, ας πούμε, να στέλνεις, και μάλιστα με διψήφιο ποσοστό, στη Βουλή έναν καραφλό τύπο που πουλάει από το τελεβίζιο κηραλοιφές για την καράφλα και διατείνεται ότι διαθέτει επιστολές που έγραψε ο ίδιος ο Ιησούς (στα ελληνικά!), για να μην θυμηθώ ότι ο Λεβέντης εκλέχτηκε χάρη στους Θεσσαλονικείς. Γενικά, δώσε παρατράγουδο στους βορειοελλαδίτες και πάρ' τους την ψυχή.
Η Δημοκρατία έχει ευτελιστει από τους μεγάλους και την ελιτ που κουνάνε το δάκτυλο συνεχώς και παίρνουν ότι αποφάσεις γουστάρουν αγνοόντας το κοινωνικό αίσθημα .
Δηλαδή ο Βελόπουλος κι ο Νατσιός πολεμάνε "τους μεγάλους και τις ελίτ"; χαχα, καλό.
Δεν είπα ότι το πολεμάνε αλλά τους είναι αποκρουστικοί γιατί περιέχουν στα λεγόμενα τους θρησκεία οικογένεια πατρίδα και ας είναι ειδικά ο Βελόπουλος οπορτούνα .
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13539
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Διψηφιοι βελοπουλος και Νατσιος στη βόρεια Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Μαρ 2024, 10:37

hades έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:29
Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:24
hades έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:19


Η Δημοκρατία έχει ευτελιστει από τους μεγάλους και την ελιτ που κουνάνε το δάκτυλο συνεχώς και παίρνουν ότι αποφάσεις γουστάρουν αγνοόντας το κοινωνικό αίσθημα .
Δηλαδή ο Βελόπουλος κι ο Νατσιός πολεμάνε "τους μεγάλους και τις ελίτ"; χαχα, καλό.
Δεν είπα ότι το πολεμάνε αλλά τους είναι αποκρουστικοί γιατί περιέχουν στα λεγόμενα τους θρησκεία οικογένεια πατρίδα και ας είναι ειδικά ο Βελόπουλος οπορτούνα .
Λαγοί είναι και ο Βελόπουλος και ο Νατσιός, αλλά το θέμα για μένα είναι πως οι βορειοελλαδίτες έχουν παράδοση να ψηφίζουν παρατράγουδα. Δεν ξέρω, μπορεί να φταίει το νερό, ας πίνουν εμφιαλωμένο.

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6606
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Διψηφιοι βελοπουλος και Νατσιος στη βόρεια Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 15 Μαρ 2024, 10:39

Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:37
hades έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:29
Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:24

Δηλαδή ο Βελόπουλος κι ο Νατσιός πολεμάνε "τους μεγάλους και τις ελίτ"; χαχα, καλό.
Δεν είπα ότι το πολεμάνε αλλά τους είναι αποκρουστικοί γιατί περιέχουν στα λεγόμενα τους θρησκεία οικογένεια πατρίδα και ας είναι ειδικά ο Βελόπουλος οπορτούνα .
Λαγοί είναι και ο Βελόπουλος και ο Νατσιός, αλλά το θέμα για μένα είναι πως οι βορειοελλαδίτες έχουν παράδοση να ψηφίζουν παρατράγουδα. Δεν ξέρω, μπορεί να φταίει το νερό, ας πίνουν εμφιαλωμένο.
και άλλοι στήριξαν Γιανη με ένα Ν . Έλα ρε Ναύτη απώς ψάχνεται ένα μέρος του πληθυσμού που νιώθει ότι η κεντρική εξουσία όσο πάει απομακρύνεται από αυτόν .
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13539
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Διψηφιοι βελοπουλος και Νατσιος στη βόρεια Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Μαρ 2024, 10:40

hades έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:39
Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:37
hades έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:29


Δεν είπα ότι το πολεμάνε αλλά τους είναι αποκρουστικοί γιατί περιέχουν στα λεγόμενα τους θρησκεία οικογένεια πατρίδα και ας είναι ειδικά ο Βελόπουλος οπορτούνα .
Λαγοί είναι και ο Βελόπουλος και ο Νατσιός, αλλά το θέμα για μένα είναι πως οι βορειοελλαδίτες έχουν παράδοση να ψηφίζουν παρατράγουδα. Δεν ξέρω, μπορεί να φταίει το νερό, ας πίνουν εμφιαλωμένο.
και άλλοι στήριξαν Γιανη με ένα Ν . Έλα ρε Ναύτη απώς ψάχνεται ένα μέρος του πληθυσμού που νιώθει ότι η κεντρική εξουσία όσο πάει απομακρύνεται από αυτόν .
Τι σχέση έχει ο Βαρουφάκης μ' αυτά τα παρατράγουδα, ρε φίλε; Πολλά μπορεί κάποιος να καταλογίσει στον Γιάνη, κι εγώ μαζί, αλλά τουλάχιστον δεν είναι γκιόζης.

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6606
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Διψηφιοι βελοπουλος και Νατσιος στη βόρεια Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 15 Μαρ 2024, 10:42

Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:40
hades έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:39
Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:37

Λαγοί είναι και ο Βελόπουλος και ο Νατσιός, αλλά το θέμα για μένα είναι πως οι βορειοελλαδίτες έχουν παράδοση να ψηφίζουν παρατράγουδα. Δεν ξέρω, μπορεί να φταίει το νερό, ας πίνουν εμφιαλωμένο.
και άλλοι στήριξαν Γιανη με ένα Ν . Έλα ρε Ναύτη απώς ψάχνεται ένα μέρος του πληθυσμού που νιώθει ότι η κεντρική εξουσία όσο πάει απομακρύνεται από αυτόν .
Τι σχέση έχει ο Βαρουφάκης μ' αυτά τα παρατράγουδα, ρε φίλε; Πολλά μπορεί κάποιος να καταλογίσει στον Γιάνη, κι εγώ μαζί, αλλά τουλάχιστον δεν είναι γκιόζης.
διαφωνώ Παρατράγουδο από τα λίγα ο Γιανης με ένα Ν . Και φυσικά μεγάλος γκιοζης επίσης .
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13539
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Διψηφιοι βελοπουλος και Νατσιος στη βόρεια Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Μαρ 2024, 10:42

hades έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:42
Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:40
hades έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:39


και άλλοι στήριξαν Γιανη με ένα Ν . Έλα ρε Ναύτη απώς ψάχνεται ένα μέρος του πληθυσμού που νιώθει ότι η κεντρική εξουσία όσο πάει απομακρύνεται από αυτόν .
Τι σχέση έχει ο Βαρουφάκης μ' αυτά τα παρατράγουδα, ρε φίλε; Πολλά μπορεί κάποιος να καταλογίσει στον Γιάνη, κι εγώ μαζί, αλλά τουλάχιστον δεν είναι γκιόζης.
διαφωνώ Παρατράγουδο από τα λίγα ο Γιανης με ένα Ν . Και φυσικά μεγάλος γκιοζης επίσης .
ΟΚ, ο καθένας όπως τα βλέπει τα πράγματα.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Διψηφιοι βελοπουλος και Νατσιος στη βόρεια Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 15 Μαρ 2024, 10:43

Rakomelofronas έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:28
Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:23
Δεν ξέρω. Έχει βολέψει πολλούς η οικογένεια Καραμανλή. Στη βόρεια Ελλάδα είναι κανονικοί δούκες σε ένα βαλκανικής δομής Δουκάτο που οι υπήκοοι τους έχουν μάθει να τους υπηρετούν ό,τι και να γίνει διότι από εκεί παίρνουν χάρες

Για αυτό θα δεις την εκπρόσωπο του καραμανλικού δουκάτου Βόνζεμπεργκ, αυτή που ήταν χωρίς ζώνη με τον αρχηγό ντε, να παίρνει τεράστια ποσοστά. Γιατί τί πιο καλό από το να εκπροσωπεί τους Βαλκάνιους της περιοχής μια βαυαρικής καταγωγής κυρία που ναι μεν σιχαίνεται και να τους ακουμπήσει αλλά είναι ο εκπρόσωπος του κοτσαμπάση δούκα στην ευρωβουλή ...
Και η Πελοπόννησος και η Κρήτη πχ παρόμοια σκηνικά έχουν με τις βαρωνίες τους. Η διαφορά είναι στην πρόσβαση στους μηχανισμούς και το κασέρι του κεντρικού κράτους.
Εννοείται. Εκεί είναι και πάλι έχουμε την οικογένεια Παπανδρέου στα δυτικά, την βαρωνία του Σαμαρά σε Μεσσηνία και Αρκαδία, τη βαρωνία του Δούκα, τη βαρωνία των μανιατών σε Αττική και Σπάρτη.

Η Κρήτη άλλη φάση. Εκεί έχουμε μια μειονότητα που δρα ως ομάδα όπως οι μουσουλμάνοι της Θράκης. Έχουν καταφέρει να επικρατήσουν της υπόλοιπης Ελλάδας και να έχουν αρχηγούς των τριών μεγάλων κομμάτων μέλη της μειονότητας τους. Δεν τους ενδιαφέρει να έχουν δρόμους, τους ενδιαφέρει να μπορούν να κάνουν παράνομες μπίζνες, όπως διακίνηση μεταναστών, βιασμός κατσικιών και ναρκωτικά χωρίς κανείς να τους ενοχλεί.

Απλά σας παρακαλώ, μην επιμένετε κάθε φορά ότι είμαστε Δύση όταν η διαμόρφωση της κοινωνίας μας μοιάζει περισσότερο με τη διαμόρφωση της κοινωνίας στη μέση ανατολή με αρχηγούς φυλών που διοικούν κάτω από μια κακή αποτύπωση της δημοκρατίας.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8377
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Διψηφιοι βελοπουλος και Νατσιος στη βόρεια Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 15 Μαρ 2024, 11:37

Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 08:59
Libre arbitre έγραψε:
15 Μαρ 2024, 08:54
Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 08:53

Βορειοελλαδίτης;
Όχι ΣΕ λέω :P
Ρε δεν έχουν αφήσει παρατράγουδο για παρατράγουδο που να μην στείλουν στη Βουλή. Καρατζαφέρηδες, Λεβέντηδες, Βελόπουλους, χρυσαυγίτες, Νατσιούς, μιλάμε όποιον είναι πιο ΓΤΠ τον ψηφίζουν με χέρια και με πόδια.
Αυτο κατι λεει για τον λαο μας...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13539
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Διψηφιοι βελοπουλος και Νατσιος στη βόρεια Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Μαρ 2024, 11:38

axilmar έγραψε:
15 Μαρ 2024, 11:37
Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 08:59
Libre arbitre έγραψε:
15 Μαρ 2024, 08:54


Όχι ΣΕ λέω :P
Ρε δεν έχουν αφήσει παρατράγουδο για παρατράγουδο που να μην στείλουν στη Βουλή. Καρατζαφέρηδες, Λεβέντηδες, Βελόπουλους, χρυσαυγίτες, Νατσιούς, μιλάμε όποιον είναι πιο ΓΤΠ τον ψηφίζουν με χέρια και με πόδια.
Αυτο κατι λεει για τον λαο μας...
Ότι γενικότερα είμαστε κι εμείς ΓΤΠ κι έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν; Συμφωνώ.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8377
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Διψηφιοι βελοπουλος και Νατσιος στη βόρεια Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 15 Μαρ 2024, 11:39

Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 11:38
axilmar έγραψε:
15 Μαρ 2024, 11:37
Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 08:59

Ρε δεν έχουν αφήσει παρατράγουδο για παρατράγουδο που να μην στείλουν στη Βουλή. Καρατζαφέρηδες, Λεβέντηδες, Βελόπουλους, χρυσαυγίτες, Νατσιούς, μιλάμε όποιον είναι πιο ΓΤΠ τον ψηφίζουν με χέρια και με πόδια.
Αυτο κατι λεει για τον λαο μας...
Ότι γενικότερα είμαστε κι εμείς ΓΤΠ κι έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν; Συμφωνώ.
Ακριβως.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13539
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Διψηφιοι βελοπουλος και Νατσιος στη βόρεια Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Μαρ 2024, 11:41

axilmar έγραψε:
15 Μαρ 2024, 11:39
Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 11:38
axilmar έγραψε:
15 Μαρ 2024, 11:37


Αυτο κατι λεει για τον λαο μας...
Ότι γενικότερα είμαστε κι εμείς ΓΤΠ κι έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν; Συμφωνώ.
Ακριβως.
Όπως και να το κάνεις, υπάρχει ωστόσο μια διαβάθμιση, θέλω να πω υπάρχει μαλάκας, υπάρχει και μαλάκας με περικεφαλαία.
Είναι ανάγκη οι βορειοελλαδίτες να ψάχνουν πάντα αυτόν με την περικεφαλαία;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8377
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Διψηφιοι βελοπουλος και Νατσιος στη βόρεια Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 15 Μαρ 2024, 11:44

Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 11:41
axilmar έγραψε:
15 Μαρ 2024, 11:39
Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 11:38

Ότι γενικότερα είμαστε κι εμείς ΓΤΠ κι έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν; Συμφωνώ.
Ακριβως.
Όπως και να το κάνεις, υπάρχει ωστόσο μια διαβάθμιση, θέλω να πω υπάρχει μαλάκας, υπάρχει και μαλάκας με περικεφαλαία.
Είναι ανάγκη οι βορειοελλαδίτες να ψάχνουν πάντα αυτόν με την περικεφαλαία;
Ειναι πιο επαρχιωτες και πιο συντηρητικοι και ζουν πιο πολυ με το συναισθημα.

Το βλεπεις και εδω στο πχωρουμ, το πως απαντανε. Εαν δεις κοροιδευτικα/υποτιμητικα/ειρωνικα σχολια, ειναι λιγο παραπανω απο τους βορειοελλαδιτες.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13539
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Διψηφιοι βελοπουλος και Νατσιος στη βόρεια Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Μαρ 2024, 11:48

axilmar έγραψε:
15 Μαρ 2024, 11:44
Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 11:41
axilmar έγραψε:
15 Μαρ 2024, 11:39


Ακριβως.
Όπως και να το κάνεις, υπάρχει ωστόσο μια διαβάθμιση, θέλω να πω υπάρχει μαλάκας, υπάρχει και μαλάκας με περικεφαλαία.
Είναι ανάγκη οι βορειοελλαδίτες να ψάχνουν πάντα αυτόν με την περικεφαλαία;
Ειναι πιο επαρχιωτες και πιο συντηρητικοι και ζουν πιο πολυ με το συναισθημα.

Το βλεπεις και εδω στο πχωρουμ, το πως απαντανε. Εαν δεις κοροιδευτικα/υποτιμητικα/ειρωνικα σχολια, ειναι λιγο παραπανω απο τους βορειοελλαδιτες.
Ρε παιδί μου, κι εγώ από χωριό είμαι, αλλά δεν ψάχνω ποιος μαλάκας έχει λοφίο για να τον ψηφίσω. Θέλω να πω, άμα έρθει ένας καραφλός να μου πουλήσει μαντζούνια για τη φαλάκρα, το πρώτο πράγμα που θα σκεφτώ δεν θα είναι να τον ψηφίσω άμα κατέβει υποψήφιος στις εκλογές.

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7510
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Διψηφιοι βελοπουλος και Νατσιος στη βόρεια Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 15 Μαρ 2024, 11:50

Ναύτης έγραψε:
15 Μαρ 2024, 10:40

Τι σχέση έχει ο Βαρουφάκης μ' αυτά τα παρατράγουδα, ρε φίλε; Πολλά μπορεί κάποιος να καταλογίσει στον Γιάνη, κι εγώ μαζί, αλλά τουλάχιστον δεν είναι γκιόζης.
:smt005: θα μας πνίξεις

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών