ΑΠΕΡΓΙΑ! 17 Απρίλη για καλύτερη ζωή

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21031
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: ΑΠΕΡΓΙΑ! 17 Απρίλη για καλύτερη ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 19 Απρ 2024, 17:19

:romance-hearteyes::romance-hearteyes::romance-hearteyes:


Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4163
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: ΑΠΕΡΓΙΑ! 17 Απρίλη για καλύτερη ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 19 Απρ 2024, 23:15

Πασιφάη έγραψε:
19 Απρ 2024, 14:22
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:48
Πασιφάη έγραψε:
18 Απρ 2024, 12:50


Καλέ τί μας λες;

Εγώ πάλι θυμάμαι στην εταιρεία που δουλεύει ο άντρας μου, πριν πολλά χρόνια, έκλεισαν την γραμμή παραγωγής. Οι εργοδότες έδιναν εθελούσιες άνω των 100.000 έουρος και από κάτω τα μαλακιστήρια του ΠΑΜΕ, φώναζαν έξω απ'το εργοστάσιο στους ανθρώπους να μην πάνε να πάρουν τις θεόρατες αποζημιώσεις. ενώ αυτοί μετά σαν καλές κοτούλες, πήγαιναν και διαπραγματεύονταν τα ποσά της δικής τους αποζημίωσής. Γαμάτη αλληλεγγύη, δε λέω. Γαμάτο και το σωματείο.
Πού τα πουλάτε αυτά ρε σεις; Κι εμείς έχουμε ανθρώπους που έχουν δουλέψει φάμπρικα.
Μαλακίες στο πάτερο.
έθεσες ένα ερώτημα, αν έχει υπάρξει χειροπιαστό αποτέλεσμα επειδή είσαι απογοητευμένη από τον αγώνα. Έφερα ένα παράδειγμα για να δείξω πως υπάρχουν και θετικά αποτελέσματα με τις απεργίες γιατί κανένας δεν λέει πως είναι ευκολο, και πολλές λόγω μικροαστικής ανυπομονησίας σκορπιέται η απογοήτευση. Π.χ. εγώ αυριο θέλω να γίνει η φέτα 5€ αν δεν γίνει τότε δεν έχει αποτέλεσμα η απεργία. Απο κει και πέρα αντιλαμβάνομαι πως όταν τρυπώνει η μικροαστική ιδεολογία και ανυπομονησία στις εργατικές συνειδήσεις διάφορες ήττες που μπορεί να υποστεί η εργατική τάξη αντί να την πεισμώσει να καταλλήξει στην παραίτηση, τιποτα δεν αλλάζει.
Πίπες.
Κι εγώ σου έφερα ένα παράδειγμα που δεικνύει τη σαπίλα των εκάστοτε συνδυκαλιστών. Δεν υπάρχει ρε άνθρωπα ''μικροαστική ανυπομονησία'' , οταν πρέπει να θρέψεις το σπίτι σου. Τα τσιτάτα και τα φιλοσοφημένα κομμουνιστικά του Περισσού, δεν ταϊζουν τον κοσμάκη. Είστε λίγοι. Είστε θλιβεροί και πάμε παρακάτω.
Υπάρχουν ήττες και νίκες. Κανένας αγώνας δεν είναι εξασφαλισμένος. Εγω δεν κουνάω το δάχτυλο στον σκλάβο γιατί θέλει να συνεχίσει να είναι υπό τον ζυγό γιατί ο αφέντης συνεχίζει να του παρέχει ασφάλεια και τροφή για το σπίτι του απλά μπορεί να τα χάσει κι αυτά κάποια μέρα. Είμαι υποχρεωμένος όμως να του εξηγήσω πως όσο είναι εξαρτημένος για το ψωμί του από μια δράκα καπιταλιστές και δεν απολαμβάνει ο ίδιος το αποτέλεσμα του κόπου του ακόμα και αυτά είναι επισφαλή.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2070
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: ΑΠΕΡΓΙΑ! 17 Απρίλη για καλύτερη ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 19 Απρ 2024, 23:30

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 23:15
Υπάρχουν ήττες και νίκες. Κανένας αγώνας δεν είναι εξασφαλισμένος. Εγω δεν κουνάω το δάχτυλο στον σκλάβο γιατί θέλει να συνεχίσει να είναι υπό τον ζυγό γιατί ο αφέντης συνεχίζει να του παρέχει ασφάλεια και τροφή για το σπίτι του απλά μπορεί να τα χάσει κι αυτά κάποια μέρα. Είμαι υποχρεωμένος όμως να του εξηγήσω πως όσο είναι εξαρτημένος για το ψωμί του από μια δράκα καπιταλιστές και δεν απολαμβάνει ο ίδιος το αποτέλεσμα του κόπου του ακόμα και αυτά είναι επισφαλή.
Το 8% που παίρνει το ΚΚΕ στην Ελλάδα όμως, είναι από τα μεγαλύτερα ποσοστά παγκοσμίως. Τόσα χρόνια το ΚΚΕ εξηγεί και εξηγεί και εξηγεί και όλο τα ποσοστά του πέφτουν. Από το "ΚΚΕ 17%" που ήταν σύνθημα σε τοίχους τη δεκαετία του 70, τώρα φτάσαμε στο να θεωρείται επιτυχία το μισό. Και δεν είναι ότι δεν έχει βήμα το ΚΚΕ. Κανέλλη και Μπογιόπουλος και Κουτσούμπας ακούγονται δυσανάλογα πολύ σε σχέση με τα ποσοστά του κόμματος. Και παρ'όλα αυτά, τίποτα. Οπότε ή οι καθοδηγητές του ΚΚΕ είναι ηλίθιοι που δεν μπορούν να πείσουν τον λαό, ή ο λαός είναι ηλίθιος και είναι σα να προσπαθούν να εξηγήσουν μαθηματικά σε χιμπατζήδες. Δεν βαριούνται ποτέ εκεί στο ΚΚΕ να εξηγούν και να εξηγούν και να εξηγούν σε άτομα που συνεχώς τους μαυρίζουν;

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13428
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΑΠΕΡΓΙΑ! 17 Απρίλη για καλύτερη ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 20 Απρ 2024, 01:17

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 23:15
Πασιφάη έγραψε:
19 Απρ 2024, 14:22
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:48

έθεσες ένα ερώτημα, αν έχει υπάρξει χειροπιαστό αποτέλεσμα επειδή είσαι απογοητευμένη από τον αγώνα. Έφερα ένα παράδειγμα για να δείξω πως υπάρχουν και θετικά αποτελέσματα με τις απεργίες γιατί κανένας δεν λέει πως είναι ευκολο, και πολλές λόγω μικροαστικής ανυπομονησίας σκορπιέται η απογοήτευση. Π.χ. εγώ αυριο θέλω να γίνει η φέτα 5€ αν δεν γίνει τότε δεν έχει αποτέλεσμα η απεργία. Απο κει και πέρα αντιλαμβάνομαι πως όταν τρυπώνει η μικροαστική ιδεολογία και ανυπομονησία στις εργατικές συνειδήσεις διάφορες ήττες που μπορεί να υποστεί η εργατική τάξη αντί να την πεισμώσει να καταλλήξει στην παραίτηση, τιποτα δεν αλλάζει.
Πίπες.
Κι εγώ σου έφερα ένα παράδειγμα που δεικνύει τη σαπίλα των εκάστοτε συνδυκαλιστών. Δεν υπάρχει ρε άνθρωπα ''μικροαστική ανυπομονησία'' , οταν πρέπει να θρέψεις το σπίτι σου. Τα τσιτάτα και τα φιλοσοφημένα κομμουνιστικά του Περισσού, δεν ταϊζουν τον κοσμάκη. Είστε λίγοι. Είστε θλιβεροί και πάμε παρακάτω.
Υπάρχουν ήττες και νίκες. Κανένας αγώνας δεν είναι εξασφαλισμένος. Εγω δεν κουνάω το δάχτυλο στον σκλάβο γιατί θέλει να συνεχίσει να είναι υπό τον ζυγό γιατί ο αφέντης συνεχίζει να του παρέχει ασφάλεια και τροφή για το σπίτι του απλά μπορεί να τα χάσει κι αυτά κάποια μέρα. Είμαι υποχρεωμένος όμως να του εξηγήσω πως όσο είναι εξαρτημένος για το ψωμί του από μια δράκα καπιταλιστές και δεν απολαμβάνει ο ίδιος το αποτέλεσμα του κόπου του ακόμα και αυτά είναι επισφαλή.
Όλοι είμαστε στον αέρα γενικότερα. Ανέκαθεν ήμασταν. Μπορεί να τύχουν ένα σωρό άσχημες καταστάσεις. Όπως το παρουσιάζεις είναι λες και είμεθα όλοι Σπάρτακοι και περιμένουμε ένα γαμημένο κόμμα, για να ''ανασάνουμε''. Λες και δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε από μόνοι μας τα ζητούμενά μας.

Φιλαράκι ήμανε πολλά χρόνια επιχειρηματίας, άσε την παπάτζα. Δεν κάθησα ποτέ στα ''θρανία'' του Περισσού για μάθημα προσηλύτισης.
Δούλευα 16 ωρα, έβγαλα φράγκα, τα έφαγα, τα επένδυσα με την οικογένειά μου. Στο φινάλε, τα ευχαριστήθηκα.
Αυτό κι αν είναι αγώνας. Χέστηκα που θα τα τρώω με τους άεργους που η μεγαλύτερη αγορά τους, είναι η ντουντούκα για τις πορείες.
Έλα καλό βράδυ ματάκια μου.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4163
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: ΑΠΕΡΓΙΑ! 17 Απρίλη για καλύτερη ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 20 Απρ 2024, 01:45

micmic έγραψε:
19 Απρ 2024, 23:30
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 23:15
Υπάρχουν ήττες και νίκες. Κανένας αγώνας δεν είναι εξασφαλισμένος. Εγω δεν κουνάω το δάχτυλο στον σκλάβο γιατί θέλει να συνεχίσει να είναι υπό τον ζυγό γιατί ο αφέντης συνεχίζει να του παρέχει ασφάλεια και τροφή για το σπίτι του απλά μπορεί να τα χάσει κι αυτά κάποια μέρα. Είμαι υποχρεωμένος όμως να του εξηγήσω πως όσο είναι εξαρτημένος για το ψωμί του από μια δράκα καπιταλιστές και δεν απολαμβάνει ο ίδιος το αποτέλεσμα του κόπου του ακόμα και αυτά είναι επισφαλή.
Το 8% που παίρνει το ΚΚΕ στην Ελλάδα όμως, είναι από τα μεγαλύτερα ποσοστά παγκοσμίως. Τόσα χρόνια το ΚΚΕ εξηγεί και εξηγεί και εξηγεί και όλο τα ποσοστά του πέφτουν. Από το "ΚΚΕ 17%" που ήταν σύνθημα σε τοίχους τη δεκαετία του 70, τώρα φτάσαμε στο να θεωρείται επιτυχία το μισό. Και δεν είναι ότι δεν έχει βήμα το ΚΚΕ. Κανέλλη και Μπογιόπουλος και Κουτσούμπας ακούγονται δυσανάλογα πολύ σε σχέση με τα ποσοστά του κόμματος. Και παρ'όλα αυτά, τίποτα. Οπότε ή οι καθοδηγητές του ΚΚΕ είναι ηλίθιοι που δεν μπορούν να πείσουν τον λαό, ή ο λαός είναι ηλίθιος και είναι σα να προσπαθούν να εξηγήσουν μαθηματικά σε χιμπατζήδες. Δεν βαριούνται ποτέ εκεί στο ΚΚΕ να εξηγούν και να εξηγούν και να εξηγούν σε άτομα που συνεχώς τους μαυρίζουν;
καταλαβαίνω πως το κκε παίζει καθοριστικό ρόλο στο εργατικό κίνημα αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας, απλά το θυμίζω

εδώ τίθεται αυτό το ερώτημα και απαντιέται κάπως
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4163
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: ΑΠΕΡΓΙΑ! 17 Απρίλη για καλύτερη ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 20 Απρ 2024, 02:05

Πασιφάη έγραψε:
20 Απρ 2024, 01:17
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 23:15
Πασιφάη έγραψε:
19 Απρ 2024, 14:22


Πίπες.
Κι εγώ σου έφερα ένα παράδειγμα που δεικνύει τη σαπίλα των εκάστοτε συνδυκαλιστών. Δεν υπάρχει ρε άνθρωπα ''μικροαστική ανυπομονησία'' , οταν πρέπει να θρέψεις το σπίτι σου. Τα τσιτάτα και τα φιλοσοφημένα κομμουνιστικά του Περισσού, δεν ταϊζουν τον κοσμάκη. Είστε λίγοι. Είστε θλιβεροί και πάμε παρακάτω.
Υπάρχουν ήττες και νίκες. Κανένας αγώνας δεν είναι εξασφαλισμένος. Εγω δεν κουνάω το δάχτυλο στον σκλάβο γιατί θέλει να συνεχίσει να είναι υπό τον ζυγό γιατί ο αφέντης συνεχίζει να του παρέχει ασφάλεια και τροφή για το σπίτι του απλά μπορεί να τα χάσει κι αυτά κάποια μέρα. Είμαι υποχρεωμένος όμως να του εξηγήσω πως όσο είναι εξαρτημένος για το ψωμί του από μια δράκα καπιταλιστές και δεν απολαμβάνει ο ίδιος το αποτέλεσμα του κόπου του ακόμα και αυτά είναι επισφαλή.
Όλοι είμαστε στον αέρα γενικότερα. Ανέκαθεν ήμασταν. Μπορεί να τύχουν ένα σωρό άσχημες καταστάσεις. Όπως το παρουσιάζεις είναι λες και είμεθα όλοι Σπάρτακοι και περιμένουμε ένα γαμημένο κόμμα, για να ''ανασάνουμε''. Λες και δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε από μόνοι μας τα ζητούμενά μας.

Φιλαράκι ήμανε πολλά χρόνια επιχειρηματίας, άσε την παπάτζα. Δεν κάθησα ποτέ στα ''θρανία'' του Περισσού για μάθημα προσηλύτισης.
Δούλευα 16 ωρα, έβγαλα φράγκα, τα έφαγα, τα επένδυσα με την οικογένειά μου. Στο φινάλε, τα ευχαριστήθηκα.
Αυτό κι αν είναι αγώνας. Χέστηκα που θα τα τρώω με τους άεργους που η μεγαλύτερη αγορά τους, είναι η ντουντούκα για τις πορείες.
Έλα καλό βράδυ ματάκια μου.
ο καθένας μόνος του μπορεί να αγωνιστεί και να παλέψει και πράγματι να καλυτερεύσει την κατάσταση του, μια καλή θέση, μια καλή επιχείρηση. Παρόλα αυτά αν πάρω εγώ ή εσύ ή ο χ άνθρωπος μια καλή θέση που διατίθεται στην αγορά εργασίας η κατάσταση συνολικά της κοινωνίας θα είναι ίδια. το ότι εγώ παίρνω μια θέση με ένα αξιοπρεπή μισθό δε σημαίνει ότι γεννήθηκε μια θέση για μένα παραπάνω που γράφει το όνομα μου, απλά την παίρνω εγώ και κοντά εκατομμύριο άλλοι έχουν χαμηλότατους μισθούς. Επομένως κρίνω εγώ πως συλλογικά με τους συναδέλφους εργαζόμενους και συμμάχους τα υπόλοιπα ενδιάμεσα λαικά στρώματα είναι καλύτερες οι προυποθέσεις να βελτιώσουμε τις συνθήκες μας.

Προφανώς και αν δουλευεις είτε σε δική σου δουλειά είτε σε 2 δουλειές σε άλλους εργοδότες θα βγάλεις λεφτά, παρεμπιτόντως καράβια και εργοστάσια δεν κάνεις έτσι, αλλά σήμερα πρέπει να δουλεύεις ζωωδώς για να βγάλεις φράγκα; Αν δουλεύεις σαν άνθρωπος γιατί να μην μπορείς να τα βγάλεις πέρα;

καλο βραδυ.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΠΕΡΓΙΑ! 17 Απρίλη για καλύτερη ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Απρ 2024, 08:09

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
20 Απρ 2024, 02:05


Προφανώς και αν δουλευεις είτε σε δική σου δουλειά είτε σε 2 δουλειές σε άλλους εργοδότες θα βγάλεις λεφτά, παρεμπιτόντως καράβια και εργοστάσια δεν κάνεις έτσι, αλλά σήμερα πρέπει να δουλεύεις ζωωδώς για να βγάλεις φράγκα; Αν δουλεύεις σαν άνθρωπος γιατί να μην μπορείς να τα βγάλεις πέρα;

καλο βραδυ.
παντως το να δουλευεις σαν ζωο, να μη βγαζεις φραγκα, και να εισαι ταυτοχρονα φυλακισμενος, ερμαιο του καθε πατερουλη, δεν ειναι βημα προς τη σωστη κατευθυνση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8247
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: ΑΠΕΡΓΙΑ! 17 Απρίλη για καλύτερη ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 20 Απρ 2024, 08:39

Σε φεστιβάλ μιζέριας εξελίχθηκε η συγκέντρωση του Εργατικού Κέντρου Θεσσαλονίκης (ΕΚΘ) την Τετάρτη, μέρα απεργίας.
Φαίνεται πως οι ξυλοπόδαροι στην πλατεία Αριστοτέλους και η cringe διαφήμιση στην τηλεόραση, δεν απέδωσαν καρπούς (πέφτουμε... από τα σύννεφα!).
Για ακόμη μια φορά, έξω από το κτήριο του ΕΚΘ βρέθηκαν κάποιοι λίγοι συνδικαλιστές από τις ΠΑΣΚΕ (ΠΑΣΟΚ), ΔΑΚΕ (ΝΔ), ΣΥΡΙΖΑ και ο δήμαρχος Νεάπολης Συκεων. Και εκεί που ήταν προφανές πως η συγκέντρωση πάει για ...φούντο, τα προσχήματα έσωσε η δύναμη της φιλίας! Σαν το αμερικανικό ιππικό, κάποιες δεκάδες από την ΟΚΔΕ, τη ΛΑΕ και άλλους

Εικόνα

...ακηδεμόνευτους, έφτασαν στο ΕΚΘ, ένωσαν τις δυνάμεις τους με τη θλιβερή συνάθροιση, και κατάφεραν να φτιάξουν κάτι που έμοιαζε κάπως με συλλαλητήριο, χαρίζοντας χαμόγελα ανακούφισης στους συνδικαλιστές της ΝΔ τους ΠΑΣΟΚ και του ΣΥΡΙΖΑ. Προφανώς όλο αυτό το υπέροχο παρεάκι ενώθηκε κάτω από τα φιλεργατικά συνθήματα του ΕΚΘ (δηλαδή υλοποίηση των οδηγιών της ΕΕ γιατί είναι... φιλεργατικές).
Το επόμενο συναπάντημα της παρέας που ως βασικό αίτημα πάλης έχει τη λογική «κρίμα να υπάρχει τόση φτώχεια», είναι την Τρίτη του Πάσχα, μέρα που βαφτίστηκε Πρωτομαγιά, για χαλαρή βόλτα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Οι εργαζόμενες και οι εργαζόμενοι της πόλης με τα σωματεία τους, οι χιλιάδες που απήργησαν στη Θεσσαλονίκη χθες, δίνουν ραντεβού στο γνωστό μέρος, στο Αγ. Βενιζέλου, την Τετάρτη, 1η του Μάη, στις 10.30 π.μ.
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4163
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: ΑΠΕΡΓΙΑ! 17 Απρίλη για καλύτερη ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 20 Απρ 2024, 09:34

Ασέβαστος έγραψε:
20 Απρ 2024, 08:09
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
20 Απρ 2024, 02:05


Προφανώς και αν δουλευεις είτε σε δική σου δουλειά είτε σε 2 δουλειές σε άλλους εργοδότες θα βγάλεις λεφτά, παρεμπιτόντως καράβια και εργοστάσια δεν κάνεις έτσι, αλλά σήμερα πρέπει να δουλεύεις ζωωδώς για να βγάλεις φράγκα; Αν δουλεύεις σαν άνθρωπος γιατί να μην μπορείς να τα βγάλεις πέρα;

καλο βραδυ.
παντως το να δουλευεις σαν ζωο, να μη βγαζεις φραγκα, και να εισαι ταυτοχρονα φυλακισμενος, ερμαιο του καθε πατερουλη, δεν ειναι βημα προς τη σωστη κατευθυνση.
έλα πέστα εδώ αυτά
H 7ωρη εργάσιμη μέρα στην ΕΣΣΔ τον περασμένο αιώνα
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΠΕΡΓΙΑ! 17 Απρίλη για καλύτερη ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Απρ 2024, 09:51

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
20 Απρ 2024, 09:34
Ασέβαστος έγραψε:
20 Απρ 2024, 08:09
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
20 Απρ 2024, 02:05


Προφανώς και αν δουλευεις είτε σε δική σου δουλειά είτε σε 2 δουλειές σε άλλους εργοδότες θα βγάλεις λεφτά, παρεμπιτόντως καράβια και εργοστάσια δεν κάνεις έτσι, αλλά σήμερα πρέπει να δουλεύεις ζωωδώς για να βγάλεις φράγκα; Αν δουλεύεις σαν άνθρωπος γιατί να μην μπορείς να τα βγάλεις πέρα;

καλο βραδυ.
παντως το να δουλευεις σαν ζωο, να μη βγαζεις φραγκα, και να εισαι ταυτοχρονα φυλακισμενος, ερμαιο του καθε πατερουλη, δεν ειναι βημα προς τη σωστη κατευθυνση.
έλα πέστα εδώ αυτά
H 7ωρη εργάσιμη μέρα στην ΕΣΣΔ τον περασμένο αιώνα
οπου θες τα λεω.

τι να λεει να δουλευεις 7 ωρες για να κονομησεις οσο μια σε καπιταλιστικο περιβαλλον, και μαλιστα υπο καθεστως απολυταρχικο και ανελευθερο;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών