Θα γίνουν τελικά πλωτά αιολικά στον κόλπο της Ελούντας όπως είχε εξαγγείλει η κυβέρνηση;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17568
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Θα γίνουν τελικά πλωτά αιολικά στον κόλπο της Ελούντας όπως είχε εξαγγείλει η κυβέρνηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 22 Μαρ 2024, 08:34

Απλή η ερώτηση νομίζω.

Η λίγο πιο δύσκολη είναι η εξής:
Αν δεν γίνουν τελικά όπως είχε εξαγγείλει (στο Εθνικό Πρόγραμμα Ανάπτυξης Υπεράκτιων Αιολικών Πάρκων), ποιά συμφέροντα προκάλεσαν την αλλαγή των σχεδίων και συνεμορφώθην η κυβέρνηση;

Υπάρχει τελικά ο όρος οπτική όχληση για τα φωτοβολταϊκά; Και αν τελικά υπάρχει, υπάρχει και γίνεται σεβαστός για όλους ή μόνο για ορισμένους; Και για ποιους ορισμένους;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19801
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Θα γίνουν τελικά πλωτά αιολικά στον κόλπο της Ελούντας όπως είχε εξαγγείλει η κυβέρνηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 22 Μαρ 2024, 08:36

Αν δεν γίνει θα είναι κακή υπαναχώρηση. Πρέπει να σταματήσουν να φορτώνουν τα βουνά και να τα βάλουν εκεί.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17568
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Θα γίνουν τελικά πλωτά αιολικά στον κόλπο της Ελούντας όπως είχε εξαγγείλει η κυβέρνηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 22 Μαρ 2024, 08:57

Green Dragon έγραψε:
22 Μαρ 2024, 08:36
Αν δεν γίνει θα είναι κακή υπαναχώρηση. Πρέπει να σταματήσουν να φορτώνουν τα βουνά και να τα βάλουν εκεί.
Η υπαναχώρηση στο συγκεκριμένο ζήτημα έχει ήδη γίνει ως εξής: Δεν θα γίνει (αν βέβαια γίνει-δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος) η δημιουργία εκεί που προβλέπονταν (με βάση τις τεχνικές παραμέτρους για τα φορτία ανέμων, βάθη θάλασσας κτλ.) αλλά σε μέρος που δεν θα δημιουργεί οπτική όχληση στα ξενοδοχεία και τις πολυτελείς κατοικίες στην περιοχή της Ελούντας.
Το ΥΠΕΝ ήδη έστειλε τελεσίγραφο προς τούτο στην ΕΔΕΥΕΠ.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19801
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Θα γίνουν τελικά πλωτά αιολικά στον κόλπο της Ελούντας όπως είχε εξαγγείλει η κυβέρνηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 22 Μαρ 2024, 09:00

Δεν ξέρω, εγώ λέω ότι στα βουνά η οπτική όχληση είναι πολύ μεγαλύτερη και, κυρίως, δημιουργούνται μύρια όσα άλλα προβλήματα, οικολογικά και μη. Οπότε να μην διυλίζουν τον κώνωπα για τις πλατές ανεμογεννήτριες.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17568
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Θα γίνουν τελικά πλωτά αιολικά στον κόλπο της Ελούντας όπως είχε εξαγγείλει η κυβέρνηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 22 Μαρ 2024, 09:03

Green Dragon έγραψε:
22 Μαρ 2024, 09:00
Δεν ξέρω, εγώ λέω ότι στα βουνά η οπτική όχληση είναι πολύ μεγαλύτερη και, κυρίως, δημιουργούνται μύρια όσα άλλα προβλήματα, οικολογικά και μη. Οπότε να μην διυλίζουν τον κώνωπα για τις πλατές ανεμογεννήτριες.
Σου εξηγώ ότι το θέμα για την κυβέρνηση δεν είναι το πού είναι η οπτική ενόχληση μεγαλύτερη, το θέμα είναι το ποιοι ενοχλούνται.

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Θα γίνουν τελικά πλωτά αιολικά στον κόλπο της Ελούντας όπως είχε εξαγγείλει η κυβέρνηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 22 Μαρ 2024, 09:08

Eννοεις προφανως τους ξενοδοχειακους ομιλους της περιοχης.

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6613
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Θα γίνουν τελικά πλωτά αιολικά στον κόλπο της Ελούντας όπως είχε εξαγγείλει η κυβέρνηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 22 Μαρ 2024, 09:12

Maspoli έγραψε:
22 Μαρ 2024, 09:03
Green Dragon έγραψε:
22 Μαρ 2024, 09:00
Δεν ξέρω, εγώ λέω ότι στα βουνά η οπτική όχληση είναι πολύ μεγαλύτερη και, κυρίως, δημιουργούνται μύρια όσα άλλα προβλήματα, οικολογικά και μη. Οπότε να μην διυλίζουν τον κώνωπα για τις πλατές ανεμογεννήτριες.
Σου εξηγώ ότι το θέμα για την κυβέρνηση δεν είναι το πού είναι η οπτική ενόχληση μεγαλύτερη, το θέμα είναι το ποιοι ενοχλούνται.
Εδώ διάβασα ότι στην Κρήτη πάγωσαν γκρεμίσματα και ξηλώματα σε παρανομίες γιατί τις μπλοκάρει ο Πλακιωτάκης ; Ποιο παλιά σε όλη την Ελλάδα μετέφεραν λαθρομετανάστες και στην Κρήτη επείδη αντέδρασαν οι ξενοδόχοι κτλ κτλ δεν πήγαν κανέναν.

Όπως έχεις πει φέοουδα Ειδικά η Κρήτη είναι το χαιδέμενο παιδί ειδικά σε ότι έχει να κάνει με παρανομίες . Πια πρωθυπουργός αρχηγός αξιωματικής αντιπολίτευσης και τρίτου κομματος Κρητικοί .
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών