Σκισ'τα Πιερρακάκαρε ! Ακόμα και οριστική αποβολή για την χρήση κινητού στο σχολείο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25248
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Σκισ'τα Πιερρακάκαρε ! Ακόμα και οριστική αποβολή για την χρήση κινητού στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 27 Μαρ 2024, 14:21

Maspoli έγραψε:
27 Μαρ 2024, 14:16
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6302751/
Laptop Versus Longhand Note Taking in a Professional Doctorate Course: Student Performance, Attitudes, and Behaviors
Εχμ, γραφουν με το apple pencil ειπαμε.

Ιδιως μαθηματικους τυπους κλπ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σκισ'τα Πιερρακάκαρε ! Ακόμα και οριστική αποβολή για την χρήση κινητού στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Μαρ 2024, 14:25

Maspoli έγραψε:
27 Μαρ 2024, 13:51
Ασέβαστος έγραψε:
27 Μαρ 2024, 13:42

αν ειναι να συγκρινουμε με τυχαια αντικειμενα, να πω κι εγω οτι πρεπει να αποαγορευτουν μολυβια και στυλο στα σχολεια, γιατι μπορει καποιος να τα χρησιμοποιησει για να βγαλει κανα ματι. :102:

δε φταιει το αντικειμενο. φταιει η λαθος χρηση του.
Στο σχολείο δεν πας να σου μάθουν την ορθή χρήση του κινητού που τυχόν έχεις.
κι ομως. πας για να σε μαθουν αναμεσα σε αλλα, πως να συμπεριφερεσαι σαν μελος της κοινωνιας. να σεβεσαι τους νομους, τους συνανθρωπους σου, κλπ.
αυτο περιλαμβανει και τη χρηση κινητου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Σκισ'τα Πιερρακάκαρε ! Ακόμα και οριστική αποβολή για την χρήση κινητού στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 27 Μαρ 2024, 14:35

talaipwros έγραψε:
27 Μαρ 2024, 14:21
Maspoli έγραψε:
27 Μαρ 2024, 14:16
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6302751/
Laptop Versus Longhand Note Taking in a Professional Doctorate Course: Student Performance, Attitudes, and Behaviors
Εχμ, γραφουν με το apple pencil ειπαμε.

Ιδιως μαθηματικους τυπους κλπ
Ε τι να σου πω τότε. Αν θεωρείς ότι είναι το ίδιο να γράψεις 3-4 σειρές σε μια μικρή οθόνη είναι το ίδιο με το να γράφει το παιδί στο τετράδιο του την έκθεση ή τις λύσεις των ασκήσεων στην αριθμητική ή τη φυσική και τη χημεία, ακόμα και στο επίπεδο της ανάπτυξης δεξιότητας στο χέρι, τότε πάσο. Δεν έχω να κουβεντιάσω πάνω σε αυτό, ειδικά σε αυτό το νήμα που το θέμα είναι άλλο (άλλωστε η μελέτη από την Ιαπωνία που έβαλα link, είχε εξετάσει και αυτό, όχι μόνο τη πληκτρολόγηση).

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Σκισ'τα Πιερρακάκαρε ! Ακόμα και οριστική αποβολή για την χρήση κινητού στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 27 Μαρ 2024, 14:39

Ασέβαστος έγραψε:
27 Μαρ 2024, 14:25

κι ομως. πας για να σε μαθουν αναμεσα σε αλλα, πως να συμπεριφερεσαι σαν μελος της κοινωνιας. να σεβεσαι τους νομους, τους συνανθρωπους σου, κλπ.
αυτο περιλαμβανει και τη χρηση κινητου.
Πώς το έχεις στο μυαλό σου; Ότι τα παιδιά μαθαίνουν πχ πληροφορική φέρνοντας τον προσωπικό τους υπολογιστή από το σπίτι;

Πες ρε άνθρωπε: Θέλω το παιδί μου να έχεις κινητό γιατί έτσι γουστάρω. Ποιο τίμιο θα ήταν για τη συζήτηση.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25248
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Σκισ'τα Πιερρακάκαρε ! Ακόμα και οριστική αποβολή για την χρήση κινητού στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 27 Μαρ 2024, 14:42

Maspoli έγραψε:
27 Μαρ 2024, 14:35
talaipwros έγραψε:
27 Μαρ 2024, 14:21
Maspoli έγραψε:
27 Μαρ 2024, 14:16
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6302751/
Laptop Versus Longhand Note Taking in a Professional Doctorate Course: Student Performance, Attitudes, and Behaviors
Εχμ, γραφουν με το apple pencil ειπαμε.

Ιδιως μαθηματικους τυπους κλπ
Ε τι να σου πω τότε. Αν θεωρείς ότι είναι το ίδιο να γράψεις 3-4 σειρές σε μια μικρή οθόνη είναι το ίδιο με το να γράφει το παιδί στο τετράδιο του την έκθεση ή τις λύσεις των ασκήσεων στην αριθμητική ή τη φυσική και τη χημεία, ακόμα και στο επίπεδο της ανάπτυξης δεξιότητας στο χέρι, τότε πάσο. Δεν έχω να κουβεντιάσω πάνω σε αυτό, ειδικά σε αυτό το νήμα που το θέμα είναι άλλο (άλλωστε η μελέτη από την Ιαπωνία που έβαλα link, είχε εξετάσει και αυτό, όχι μόνο τη πληκτρολόγηση).
Ρε μπαγασα η οθονη ειναι μεγαλύτερη απο το τετραδιο, τί μικρή οθονη λες.

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Σκισ'τα Πιερρακάκαρε ! Ακόμα και οριστική αποβολή για την χρήση κινητού στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 27 Μαρ 2024, 17:33

Έχω την καλύτερη γνώμη ( τον είχα αδικήσει σε σχόλιο στο παρελθόν) για τον Πιερρακάκη εδώ και καιρό , ίσως όμως κυνηγάει "ανεμόμυλους". Η εμπειρία μου λέει ότι προτιμά να μη φάει ο έφηβος παρά να στερηθεί το κινητό. Τόσο "τοξικοεξαρτημένα" είναι. :102:
Κι εμένα μ' έχουν καταγράψει στην τάξη διά κινητού ,όπως μού είπαν αργότερα μαθητές. Τουλάχιστον δεν έριχνα μπινελίκια ( sic) , αλλά έκανα μάθημα ,οπότε κάτι θα τους έμεινε. :wink

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20983
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Σκισ'τα Πιερρακάκαρε ! Ακόμα και οριστική αποβολή για την χρήση κινητού στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 27 Μαρ 2024, 17:46

Στύξ έγραψε:
27 Μαρ 2024, 17:33
Έχω την καλύτερη γνώμη ( τον είχα αδικήσει σε σχόλιο στο παρελθόν) για τον Πιερρακάκη εδώ και καιρό , ίσως όμως κυνηγάει "ανεμόμυλους". Η εμπειρία μου λέει ότι προτιμά να μη φάει ο έφηβος παρά να στερηθεί το κινητό. Τόσο "τοξικοεξαρτημένα" είναι. :102:
Κι εμένα μ' έχουν καταγράψει στην τάξη διά κινητού ,όπως μού είπαν αργότερα μαθητές. Τουλάχιστον δεν έριχνα μπινελίκια ( sic) , αλλά έκανα μάθημα ,οπότε κάτι θα τους έμεινε. :wink
:smt023

Εσένα είχα στο μυαλό μου και την άποψη σου όταν έφτιαχνα το νήμα

Τώρα που μπήκες να σχολιάσεις νομίζω πως είμαστε ΟΚ.... μπορεί και να κλειδώσει το νήμα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σκισ'τα Πιερρακάκαρε ! Ακόμα και οριστική αποβολή για την χρήση κινητού στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Μαρ 2024, 10:32

Maspoli έγραψε:
27 Μαρ 2024, 14:39
Ασέβαστος έγραψε:
27 Μαρ 2024, 14:25

κι ομως. πας για να σε μαθουν αναμεσα σε αλλα, πως να συμπεριφερεσαι σαν μελος της κοινωνιας. να σεβεσαι τους νομους, τους συνανθρωπους σου, κλπ.
αυτο περιλαμβανει και τη χρηση κινητου.
Πώς το έχεις στο μυαλό σου; Ότι τα παιδιά μαθαίνουν πχ πληροφορική φέρνοντας τον προσωπικό τους υπολογιστή από το σπίτι;

Πες ρε άνθρωπε: Θέλω το παιδί μου να έχεις κινητό γιατί έτσι γουστάρω. Ποιο τίμιο θα ήταν για τη συζήτηση.
θαλω το παιδι μου (και πολυ περισσοτερο τα αλλα παιδια, γιατι το δικο μου το διδασκω κι εγω) να διδαχθουν ποια ειναι η σωστη χρηση του κινητου, που δεν ενοχλει η κανει κακο στους συνανθρωπους, ενω προσφερει πολλα θετικα στην καθημερινοτητα μας.

θελω να μαθουν τα παιδια να εχουν κινητο, και να το εχουν κλειστο στην ταξη, ετσι ωστε οταν μεγαλωσουν να εχουν κινητο, και να το εχουν κλειστο στο θεατρο. να μην τραβανε βιντεο τον κωλο της συμμαθητριας και να τον δειχνουν στους φιλους, αλλα να τραβανε βιντεο μια παρανομη πραξη και να τη δειχνουν στις αρχες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σκισ'τα Πιερρακάκαρε ! Ακόμα και οριστική αποβολή για την χρήση κινητού στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Μαρ 2024, 10:32

Στύξ έγραψε:
27 Μαρ 2024, 17:33
Έχω την καλύτερη γνώμη ( τον είχα αδικήσει σε σχόλιο στο παρελθόν) για τον Πιερρακάκη εδώ και καιρό , ίσως όμως κυνηγάει "ανεμόμυλους". Η εμπειρία μου λέει ότι προτιμά να μη φάει ο έφηβος παρά να στερηθεί το κινητό. Τόσο "τοξικοεξαρτημένα" είναι. :102:
Κι εμένα μ' έχουν καταγράψει στην τάξη διά κινητού ,όπως μού είπαν αργότερα μαθητές. Τουλάχιστον δεν έριχνα μπινελίκια ( sic) , αλλά έκανα μάθημα ,οπότε κάτι θα τους έμεινε. :wink
καλοστονα.

ελλειψες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2759
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Σκισ'τα Πιερρακάκαρε ! Ακόμα και οριστική αποβολή για την χρήση κινητού στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 28 Μαρ 2024, 11:18

talaipwros έγραψε:
27 Μαρ 2024, 13:47
Εν τω μεταξύ στο σχολείο της κορης δεν εχουν καθολου βιβλία, τετραδια κλπ, μονο ipad + apple pencil
δεν μας λες και πόσο Property tax δίνεις για να πηγαίνουν σε τέτοια σχολεία τα παιδιά σου. Χαιρω πολύ και δω σε καλές (οσες απέμειναν) περιοχές μια χαρά μάθημα γίνεται.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2759
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Σκισ'τα Πιερρακάκαρε ! Ακόμα και οριστική αποβολή για την χρήση κινητού στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 28 Μαρ 2024, 11:23

micmic έγραψε:
26 Μαρ 2024, 16:45
Dorian έγραψε:
26 Μαρ 2024, 14:56
Η ΝΔ 5 χρόνια κυβέρνηση δεν έχει αλλάξει τίποτα από το ποινολογιο ΣΥΡΙΖΑ .
Ακριβώς έτσι είναι. Και οι δύο οδηγούν την δημόσια παιδεία σε εξαθλίωση. Οι μεν επειδή είναι εκ γενετής μαλάκες και οι δε επειδή είναι εκ γενετής τσογλάνια. Το αποτέλεσμα είναι ίδιο.
Λίγο διαφορετικά διατυπωμένο. οι κασσανδρικές προβλέψεις δεκαετιας 90 00ς και για την παιδεία για το αποτέλεσμα της λαθρομετανάστευσης και της έλλειψης πειθαρχίας επιβεβαιώθηκαν πλήρως. Δεν γίνεται μάθημα. Οι αριστεροί κάνουν τους κινέζους και λένε αοριστίες για κάποιες νεφελώδεις μεταρρυθμίσεις κλπ, οι νουδου δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα μένουν σε καλές περιοχές ή τα σκάνε στα ιδιωτικά. Είμαστε πλέον μία ευχάριστη ατμόσφαιρα.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5672
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Σκισ'τα Πιερρακάκαρε ! Ακόμα και οριστική αποβολή για την χρήση κινητού στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 28 Μαρ 2024, 11:24

Σε ένα ιδανικό σχολικό σύστημα θα μπορούσε να ήταν εργαλείο το κινητό, όπως σε ιδιωτικά σχολεία
Να σκανάρουν barcode από τον πίνακα για να ανοιγουν ασκήσεις
Για παράδειγμα να χρησιμοποιούν το Kahoot που εχει ασκήσεις σε στυλ παιχνιδιου και κανουν πολυ πιο ενδιαφέρον το μαθημα
Ιδιαίτερα για βαρετά θέματα όπως γραμματική, ορθογραφία, μαθηματικά είναι πολύ αποτελεσματικό

Ενταξει για την Ελλαδα ειναι sci-fi ακομα αυτά

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Σκισ'τα Πιερρακάκαρε ! Ακόμα και οριστική αποβολή για την χρήση κινητού στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 28 Μαρ 2024, 18:32

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
26 Μαρ 2024, 14:36
Το μέτρο περιλαμβάνει και τα ΕΠΑΛ;
Ούιιι , θες να βρεθεί σε κάνα χαντάκι ο καθηγητής ή ο διευθυντής; :smt017

Η ισχύουσα εγκύκλιος κι ο σχολικός κανονισμός απαγορεύουν τη χρήση κινητού με ποινή ωριαίας αποβολής.
Το τραγελαφικό είναι με το κάπνισμα ,όσον αφορά τους μαθητές. Δεν προβλέπεται αποβολή ή άλλη ποινή ! παρά μόνο επίπληξη. :102:

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11550
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Σκισ'τα Πιερρακάκαρε ! Ακόμα και οριστική αποβολή για την χρήση κινητού στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 28 Μαρ 2024, 18:47

Στύξ έγραψε:
28 Μαρ 2024, 18:32
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
26 Μαρ 2024, 14:36
Το μέτρο περιλαμβάνει και τα ΕΠΑΛ;
Ούιιι , θες να βρεθεί σε κάνα χαντάκι ο καθηγητής ή ο διευθυντής; :smt017

Η ισχύουσα εγκύκλιος κι ο σχολικός κανονισμός απαγορεύουν τη χρήση κινητού με ποινή ωριαίας αποβολής.
Το τραγελαφικό είναι με το κάπνισμα ,όσον αφορά τους μαθητές. Δεν προβλέπεται αποβολή ή άλλη ποινή ! παρά μόνο επίπληξη. :102:
Συγγνώμην, μια άσχετη ερώτηση.

Μήπως είστε βετεράνος πιλότος μαχητικού της ΕΑ;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Σκισ'τα Πιερρακάκαρε ! Ακόμα και οριστική αποβολή για την χρήση κινητού στο σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 28 Μαρ 2024, 18:50

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
28 Μαρ 2024, 18:47
Στύξ έγραψε:
28 Μαρ 2024, 18:32
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
26 Μαρ 2024, 14:36
Το μέτρο περιλαμβάνει και τα ΕΠΑΛ;
Ούιιι , θες να βρεθεί σε κάνα χαντάκι ο καθηγητής ή ο διευθυντής; :smt017

Η ισχύουσα εγκύκλιος κι ο σχολικός κανονισμός απαγορεύουν τη χρήση κινητού με ποινή ωριαίας αποβολής.
Το τραγελαφικό είναι με το κάπνισμα ,όσον αφορά τους μαθητές. Δεν προβλέπεται αποβολή ή άλλη ποινή ! παρά μόνο επίπληξη. :102:
Συγγνώμην, μια άσχετη ερώτηση.

Μήπως είστε βετεράνος πιλότος μαχητικού της ΕΑ;
Συγκυβερνήτης για την ακρίβεια ήταν! :003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών