Αν σας σκοτώνανε το παιδί τι θα κάνατε;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5838
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Αν σας σκοτώνανε το παιδί τι θα κάνατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 04 Απρ 2024, 07:47

Με όλα αυτά που διαδραματίζονται στην χώρα μας, έχετε σκεφτεί έστω και μια στιγμή τι θα κάνατε αν βρισκόσασταν εσείς σε αυτήν την θέση ;
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29846
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αν σας σκοτώνανε το παιδί τι θα κάνατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Απρ 2024, 07:54

Μην σκέφτεσαι τέτοια σενάρια.
Γέννας προκαταβολικά συναισθήματα βάρβαρα και το μόνο που θα σου προσφέρουν είναι νευρική κρίση.

Μπορείς να σκέφτεσαι ότι πάντα υπάρχει κίνδυνος και τρόπους για να τον προλάβεις (και εν συνεχεία να τον αντιμετωπίσεις).

Μην πηγαίνεις όμως στο τέλος της διαδρομής νοητικά, σε φθείρει και μάλιστα ανευ λόγου.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5838
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Αν σας σκοτώνανε το παιδί τι θα κάνατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 04 Απρ 2024, 07:58

Otto Weininger έγραψε:
04 Απρ 2024, 07:54
Μην σκέφτεσαι τέτοια σενάρια.
Γέννας προκαταβολικά συναισθήματα βάρβαρα και το μόνο που θα σου προσφέρουν είναι νευρική κρίση.

Μπορείς να σκέφτεσαι ότι πάντα υπάρχει κίνδυνος και τρόπους για να τον προλάβεις (και εν συνεχεία να τον αντιμετωπίσεις).

Μην πηγαίνεις όμως στο τέλος της διαδρομής νοητικά, σε φθείρει και μάλιστα ανευ λόγου.
Πραγματικά ξεφεύγει ο νους σε τρελαίνει.

Έχεις δίκιο βλακεία μου.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32786
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αν σας σκοτώνανε το παιδί τι θα κάνατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Απρ 2024, 09:34

Niki έγραψε:
04 Απρ 2024, 07:47
Με όλα αυτά που διαδραματίζονται στην χώρα μας, έχετε σκεφτεί έστω και μια στιγμή τι θα κάνατε αν βρισκόσασταν εσείς σε αυτήν την θέση ;
οχι. ουτε θελω, ουτε μπορω, ουτε αυτο που θα σκεφτω θα εχει σχεση με το τι θα κανω στ αληθεια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7297
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Αν σας σκοτώνανε το παιδί τι θα κάνατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 04 Απρ 2024, 09:40

Ούτε κλάματα, ούτε οδυρμοί, ούτε ερωτήσεις για το "που είναι η αστυνομία" και "τι κάνει η δικαιοσύνη".

Παίρνω το νόμο στα χέρια μου.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2014
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Αν σας σκοτώνανε το παιδί τι θα κάνατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 04 Απρ 2024, 09:55

1. Εξαρτάται από το αν έχεις άλλα παιδιά ή άτομα που να εξαρτώνται από σένα. Πολύ σημαντικό. Αν έχεις άλλα παιδιά δεν μπορείς να αδιαφορήσεις για τον εαυτό σου και για το τί θα σου συμβεί.

2. Εξαρτάται πώς σκοτώθηκε το παιδί. Είναι άλλο να το μαχαιρώσει ένας γύφτος που μπήκε να κλέψει, άλλο να το βασανίσει κάποιος για λόγους εκδίκησης και άλλο να το φάει ένας παππούς που έπεσε πάνω του επειδή κοιμήθηκε στο τιμόνι.

3. Εξαρτάται από το τί θεωρώ σωστή τιμωρία ανάλογα με την περίπτωση. Θάνατος και φυλακή δεν είναι οι μόνες επιλογές...

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8469
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Αν σας σκοτώνανε το παιδί τι θα κάνατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 04 Απρ 2024, 11:14

micmic έγραψε:
04 Απρ 2024, 09:55
1. Εξαρτάται από το αν έχεις άλλα παιδιά ή άτομα που να εξαρτώνται από σένα. Πολύ σημαντικό. Αν έχεις άλλα παιδιά δεν μπορείς να αδιαφορήσεις για τον εαυτό σου και για το τί θα σου συμβεί.

Σωστός...
Απλά περιμένεις να μεγαλώσουν και τα άλλα εξαρτώμενα από εσένα άτομα και έχοντας αναλύσει τα πάντα, αρχίζεις να εξελίσσεις το αιματοβαμμένο σχέδιο σου...


2. Εξαρτάται πώς σκοτώθηκε το παιδί. Είναι άλλο να το μαχαιρώσει ένας γύφτος που μπήκε να κλέψει, άλλο να το βασανίσει κάποιος για λόγους εκδίκησης και άλλο να το φάει ένας παππούς που έπεσε πάνω του επειδή κοιμήθηκε στο τιμόνι.

Σε κάθε περίπτωση φταίει και ο νομοθέτης.
Οπότε εφόσον θα καθαρίσεις τον γύφτο ή τον βασανιστή ή ένα από τα παιδιά (ή τα εγγόνια) του παππού, αφού ξεκίνησες, κάνε το καλό και φάε και κάνα βουλευτή!!!


3. Εξαρτάται από το τί θεωρώ σωστή τιμωρία ανάλογα με την περίπτωση. Θάνατος και φυλακή δεν είναι οι μόνες επιλογές...

Ναι σωστά, αλλά θέλει πολύ θάρρος και έλεγχο εσωτερικό π.χ. να του κόψεις και τα δύο χέρια από τον ώμο, για να τον αφήσεις ανάπηρο σε όλη του τη ζωή... Το καλύτερο: δεν τον έχεις σκοτώσει και θα βγεις γρήγορα από την ψειρού - χώρια τον σεβασμό που θα εμπνέεις στους άλλους κατάδικους!!! :smt005:
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αν σας σκοτώνανε το παιδί τι θα κάνατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Απρ 2024, 11:17

Δε θέλω να μάθω τι θα γινόταν.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν σας σκοτώνανε το παιδί τι θα κάνατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Απρ 2024, 11:27

Ο θάνατος του παιδιού είναι το μεγαλύτερο ζόρι που μπορεί να τραβήξει ο οποιοσδήποτε, ακόμη και αν δεν ευθύνεται γι' αυτόν κάποιος άλλος.

Οπότε, κανείς δεν ξέρει τί θα έκανε, απλώς γιατί θα έχει αλλάξει ο κόσμος που ήξερε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Έκτωρ
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 11:39

Re: Αν σας σκοτώνανε το παιδί τι θα κάνατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Έκτωρ » 04 Απρ 2024, 11:28

Niki έγραψε:
04 Απρ 2024, 07:47
Με όλα αυτά που διαδραματίζονται στην χώρα μας, έχετε σκεφτεί έστω και μια στιγμή τι θα κάνατε αν βρισκόσασταν εσείς σε αυτήν την θέση ;
Δεν έχω παιδί, οπότε δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα. Ίσως έπρεπε να κάνεις πιο γενική την ερώτηση: "Αν σας σκοτώναν δικό σας άνθρωπο..."

Πάντως, την ημέρα που ανακάλυψα ότι δεν υπάρχει ζωή πέραν του τάφου και είμαστε όλοι καταδικασμένοι να εκμηδενιστούμε, τους έκλαψα όλους. Ίσως όχι με δάκρυα, αλλά μέσα μου, εκείνη τη μέρα, σας έκλαψα όλους προκαταβολικά, κι εμένα μαζί. Δε χρειάζεται να σας ξανακλάψω, έναν έναν αυτή τη φορά, οπότε δε νομίζω να έκανα τίποτα ιδιαίτερο αν μου σκοτώναν δικό μου άνθρωπο.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Αν σας σκοτώνανε το παιδί τι θα κάνατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 04 Απρ 2024, 11:38

Έκτωρ έγραψε:
04 Απρ 2024, 11:28
Niki έγραψε:
04 Απρ 2024, 07:47
Με όλα αυτά που διαδραματίζονται στην χώρα μας, έχετε σκεφτεί έστω και μια στιγμή τι θα κάνατε αν βρισκόσασταν εσείς σε αυτήν την θέση ;
Δεν έχω παιδί, οπότε δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα. Ίσως έπρεπε να κάνεις πιο γενική την ερώτηση: "Αν σας σκοτώναν δικό σας άνθρωπο..."
Και εγώ έτσι έλεγα πριν κάνω παιδιά, αλλά τελικά δεν πάει έτσι. Δεν είμαι υπερπροστατευτικός, σε φάση που βλέπεις κατι γονείς και σου ανεβαίνει εμετός, αλλά δεν συγκρίνεται το παιδι με τον οποιονδήποτε.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν σας σκοτώνανε το παιδί τι θα κάνατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Απρ 2024, 11:41

GoBzi έγραψε:
04 Απρ 2024, 11:38
Έκτωρ έγραψε:
04 Απρ 2024, 11:28
Niki έγραψε:
04 Απρ 2024, 07:47
Με όλα αυτά που διαδραματίζονται στην χώρα μας, έχετε σκεφτεί έστω και μια στιγμή τι θα κάνατε αν βρισκόσασταν εσείς σε αυτήν την θέση ;
Δεν έχω παιδί, οπότε δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα. Ίσως έπρεπε να κάνεις πιο γενική την ερώτηση: "Αν σας σκοτώναν δικό σας άνθρωπο..."
Και εγώ έτσι έλεγα πριν κάνω παιδιά, αλλά τελικά δεν πάει έτσι. Δεν είμαι υπερπροστατευτικός, σε φάση που βλέπεις κατι γονείς και σου ανεβαίνει εμετός, αλλά δεν συγκρίνεται το παιδι με τον οποιονδήποτε.
Ακριβώς. Οκ, υπάρχουν και αδιάφοροι γονείς που βλέπουν τα παιδιά ως βάρος ή πηγή εισοδήματος αλλά ελπίζω ότι είναι μια μικρή μειοψηφία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Έκτωρ
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 11:39

Re: Αν σας σκοτώνανε το παιδί τι θα κάνατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Έκτωρ » 04 Απρ 2024, 11:43

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Απρ 2024, 11:41
GoBzi έγραψε:
04 Απρ 2024, 11:38
Έκτωρ έγραψε:
04 Απρ 2024, 11:28


Δεν έχω παιδί, οπότε δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα. Ίσως έπρεπε να κάνεις πιο γενική την ερώτηση: "Αν σας σκοτώναν δικό σας άνθρωπο..."
Και εγώ έτσι έλεγα πριν κάνω παιδιά, αλλά τελικά δεν πάει έτσι. Δεν είμαι υπερπροστατευτικός, σε φάση που βλέπεις κατι γονείς και σου ανεβαίνει εμετός, αλλά δεν συγκρίνεται το παιδι με τον οποιονδήποτε.
Ακριβώς. Οκ, υπάρχουν και αδιάφοροι γονείς που βλέπουν τα παιδιά ως βάρος ή πηγή εισοδήματος αλλά ελπίζω ότι είναι μια μικρή μειοψηφία.
Τι εννοείς "πηγή εισοδήματος"; Πως είναι το παιδί πηγή εισοδήματος;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν σας σκοτώνανε το παιδί τι θα κάνατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Απρ 2024, 11:47

Έκτωρ έγραψε:
04 Απρ 2024, 11:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Απρ 2024, 11:41
GoBzi έγραψε:
04 Απρ 2024, 11:38


Και εγώ έτσι έλεγα πριν κάνω παιδιά, αλλά τελικά δεν πάει έτσι. Δεν είμαι υπερπροστατευτικός, σε φάση που βλέπεις κατι γονείς και σου ανεβαίνει εμετός, αλλά δεν συγκρίνεται το παιδι με τον οποιονδήποτε.
Ακριβώς. Οκ, υπάρχουν και αδιάφοροι γονείς που βλέπουν τα παιδιά ως βάρος ή πηγή εισοδήματος αλλά ελπίζω ότι είναι μια μικρή μειοψηφία.
Τι εννοείς "πηγή εισοδήματος"; Πως είναι το παιδί πηγή εισοδήματος;
Άσ' το. Μείνε στα νήματα σου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Αν σας σκοτώνανε το παιδί τι θα κάνατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 04 Απρ 2024, 11:48

Έκτωρ έγραψε:
04 Απρ 2024, 11:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Απρ 2024, 11:41
GoBzi έγραψε:
04 Απρ 2024, 11:38


Και εγώ έτσι έλεγα πριν κάνω παιδιά, αλλά τελικά δεν πάει έτσι. Δεν είμαι υπερπροστατευτικός, σε φάση που βλέπεις κατι γονείς και σου ανεβαίνει εμετός, αλλά δεν συγκρίνεται το παιδι με τον οποιονδήποτε.
Ακριβώς. Οκ, υπάρχουν και αδιάφοροι γονείς που βλέπουν τα παιδιά ως βάρος ή πηγή εισοδήματος αλλά ελπίζω ότι είναι μια μικρή μειοψηφία.
Τι εννοείς "πηγή εισοδήματος"; Πως είναι το παιδί πηγή εισοδήματος;
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών