Διεγράφη ο Σφακιανάκης

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Διεγράφη ο Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Απρ 2024, 19:35

Σενέκας έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:00
ST48410 έγραψε:
04 Απρ 2024, 18:48
nostromos έγραψε:
04 Απρ 2024, 18:37
αυτο που ειπε ο τυπος ηταν οτι χρειαζεται προσοχη στο νετ οταν εχεις να κανεις με ψυχωτικα ατομα ...διαφωνεις ...?

Δεν μπορεί να διαφωνήσει κάποιος με αυτό. Εκφράστηκε όμως με τρόπο άκομψο και επειδή είναι γενικώς τσαπατσούλης στις διατυπώσεις του, πολλοί θα μπορούσαν να νομίζουν ότι ρίχνει το βάρος της δολοφονίας στην συμπεριφορά της κοπέλας. Σαν να έλεγε ότι με την συμπεριφορά της προκάλεσε την δολοφονία της. Πιστεύω ότι δεν ήθελε να πει κάτι τέτοιο. Όμως δεν αρκεί.
Αυτό έκανε. Είπε επι λέξη "για τη δολοφονία φταίει το διαδίκτυο", τα social media και οι φωτο που ανέβαζε. Και συμπλήρωσε κιόλας ότι "και 100 αστυνομικούς να είχε το τμήμα, θα την είχε σφάξει". "Θέλει προσοχή" είχε, υπονοώντας ότι το θύμα "δεν πρόσεχε"
Για αυτό ακριβώς έγραψα ότι εκφράζεται τσαπατσούλικα και για αυτό και τον έδιωξαν. Εκτιμώ ότι δεν ήθελε να πει κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Διεγράφη ο Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 04 Απρ 2024, 19:37

ST48410 έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:32
Fata_Morgana έγραψε:
04 Απρ 2024, 18:59
Εγώ. Δεν φταίνε οι φώτο για τη δολοφονια. Φταίει ο δολοφόνος. Δε ξέρω τι πιο ξεκάθαρο.
Δεν θα ξανακάνουμε για εκατοστή φορά την ίδια συζήτηση που έχουμε κάνει για τους βιασμούς. Δεν σου έγραψα εγώ ότι δεν φταίει ο δολοφόνος.
Ε τότε δεν υπάρχει λόγος να συνδυάζουμε το τι ανεβάζε ατα σοσιαλ με τη δολοφονία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Διεγράφη ο Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Απρ 2024, 19:37

ST48410 έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:00
Μόνον εγώ βρίσκω γελοίο το ότι οι κατιμάδες των ενημερωτικώνε εκπομπώνε θολώνουν το πρόσωπο του κατιμά ψυχάκια και όχι της δολοφονημένης;
Όχι αλλά ίσως υπάρχει κάποιος νομικός λόγος που γίνεται αυτό. Χτυπάει άσχημα πάντως.
Σε ποιους; Στους θολωμένους μαχητές του πχόρουμ; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Διεγράφη ο Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Απρ 2024, 19:40

Fata_Morgana έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:37
ST48410 έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:32
Fata_Morgana έγραψε:
04 Απρ 2024, 18:59
Εγώ. Δεν φταίνε οι φώτο για τη δολοφονια. Φταίει ο δολοφόνος. Δε ξέρω τι πιο ξεκάθαρο.
Δεν θα ξανακάνουμε για εκατοστή φορά την ίδια συζήτηση που έχουμε κάνει για τους βιασμούς. Δεν σου έγραψα εγώ ότι δεν φταίει ο δολοφόνος.
Ε τότε δεν υπάρχει λόγος να συνδυάζουμε το τι ανεβάζε ατα σοσιαλ με τη δολοφονία.
Εσύ αν δεν θέλεις μην το συνδυάσεις. Όλοι οι υπόλοιποι καταλαβαίνουν ότι ένα διαταραγμένο άτομο μπορεί με αφορμή αναρτήσεις στα social, να οδηγηθεί σε ακραίες πράξεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι δικαιολογείται η πράξη του. Απλά σου εξηγεί τι μπορεί να τον ώθησε σε αυτή. Όταν λέμε ότι κάτι γίνεται αφορμή για να κάνει κάποιος κάτι δεν εννοούμε ότι καλώς το κάνει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 04 Απρ 2024, 19:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23483
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Διεγράφη ο Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 04 Απρ 2024, 19:41

Niki έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:20
Να βάλω και ένα άλλο ενδεχόμενο.
Υπάρχει μια λίστα με καμιά δεκαπενταριά άτομα που πρέπει να φύγουν.
Όλοι μαζί είναι μεγάλο πρόβλημα βγάζει μάτι ,ένας ένας όμως θα γίνει μια χαρά η καθαριότητα.
Είμαστε στους τρείς.
αυτο που εγραψες αφορα εμενα ...? οτι δηλαδη πρεπει να φυγω απο το φορουμ...?
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Διεγράφη ο Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Απρ 2024, 19:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:37
ST48410 έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:00
Μόνον εγώ βρίσκω γελοίο το ότι οι κατιμάδες των ενημερωτικώνε εκπομπώνε θολώνουν το πρόσωπο του κατιμά ψυχάκια και όχι της δολοφονημένης;
Όχι αλλά ίσως υπάρχει κάποιος νομικός λόγος που γίνεται αυτό. Χτυπάει άσχημα πάντως.
Σε ποιους; Στους θολωμένους μαχητές του πχόρουμ; :lol:
Υποθέτω ότι κάποιος θα έχει συμβουλεύσει νομικά τα κανάλια για κάτι τέτοιο. Δεν είναι η πρώτη φορά.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23483
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Διεγράφη ο Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 04 Απρ 2024, 19:46

η δηλωση Φφακιανακη μετα τη διαγραφη ...
«Όταν δύο άνθρωποι έχετε μία σχέση και χωρίζετε, όταν γράφει ο ένας κι ο άλλος στα κοινωνικά δίκτυα "περνάω καλά", αυτός που δεν περνάει καλά έχει θέμα. Κι όταν είναι ψυχικά άρρωστος κάνει πράγματα που δεν πρέπει».

«Καταδικάζω τον φόνο της Κυριακής, καταδικάζω την Ελληνική Αστυνομία, είμαι ενάντια στους φονιάδες και τους δολοφόνους, όμως είμαι υπέρ της αλήθειας κι αυτό είναι μια αλήθεια όσο κι αν πειράζει κάποιους. Εγώ θα την πω, όσο μεγάλο κι αν είναι το τίμημα. Είχα ένα τηλέφωνο από τον κύριο Χαρδαλιά ότι θα είμαι εκτός ομάδας. Το δέχτηκα, να είναι καλά» προσθέτει.
https://www.protothema.gr/greece/articl ... ite-video/
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Διεγράφη ο Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 04 Απρ 2024, 19:47

ST48410 έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:40
Fata_Morgana έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:37
ST48410 έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:32


Δεν θα ξανακάνουμε για εκατοστή φορά την ίδια συζήτηση που έχουμε κάνει για τους βιασμούς. Δεν σου έγραψα εγώ ότι δεν φταίει ο δολοφόνος.
Ε τότε δεν υπάρχει λόγος να συνδυάζουμε το τι ανεβάζε ατα σοσιαλ με τη δολοφονία.
Εσύ αν δεν θέλεις μην το συνδυάσεις. Όλοι οι υπόλοιποι καταλαβαίνουν ότι ένα διαταραγμένο άτομο μπορεί με αφορμή μια αναρτήσεις στα social, να οδηγηθεί σε ακραίες πράξεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι δικαιολογείται η πράξη του. Απλά σου εξηγεί τι μπορεί να τον ώθησε σε αυτή. Όταν λέμε ότι κάτι γίνεται αφορμή για να κάνει κάποιος κάτι δεν εννοούμε ότι καλώς το κάνει.
Φυσικά και υπάρχει αφορμή. Να καταδεικνυουμε τη σωστή. Η αφορμή του ήταν οτι τον χώρισε.
Μια ανάρτηση στα σοσιαλ Μπορεί να σε θυμώσει, να σε στενοχώρησει κτλ να σε φτάσει σε ακραίες καταστάσεις δεν θα σε φτάσει. Το μυαλό σου από την άλλη μπορεί να σε φτάσει σε ακραίες καταστάσεις. Και χωρίς "αφορμές ".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Διεγράφη ο Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Απρ 2024, 19:50

ST48410 έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:37
ST48410 έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:33


Όχι αλλά ίσως υπάρχει κάποιος νομικός λόγος που γίνεται αυτό. Χτυπάει άσχημα πάντως.
Σε ποιους; Στους θολωμένους μαχητές του πχόρουμ; :lol:
Υποθέτω ότι κάποιος θα έχει συμβουλεύσει νομικά τα κανάλια για κάτι τέτοιο. Δεν είναι η πρώτη φορά.
Ναι, παρακάτω;

Αυτό είναι πρόβλημα όποιου ψάχνεται με τα κανάλια και τα πρωτοσέλιδα. Δηλαδή τους φαστφουντάκηδες, τύπου "ρίξε απ' όλα μάστορα για να πουλήσω άποψη".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10022
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Διεγράφη ο Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 04 Απρ 2024, 19:52

Fata_Morgana έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:47

Φυσικά και υπάρχει αφορμή. Να καταδεικνυουμε τη σωστή. Η αφορμή του ήταν οτι τον χώρισε.
Και γιατί δεν την σκότωσε την στιγμή του χωρισμού και περίμενε κάτι μήνες, αν ο χωρισμός ήταν η αιτία;
ΚΙ εσύ εσύ τώρα τι λες; Να μην χωρίζουνε οι γυναίκες;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Διεγράφη ο Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Απρ 2024, 19:53

Fata_Morgana έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:47
ST48410 έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:40
Fata_Morgana έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:37


Ε τότε δεν υπάρχει λόγος να συνδυάζουμε το τι ανεβάζε ατα σοσιαλ με τη δολοφονία.
Εσύ αν δεν θέλεις μην το συνδυάσεις. Όλοι οι υπόλοιποι καταλαβαίνουν ότι ένα διαταραγμένο άτομο μπορεί με αφορμή μια αναρτήσεις στα social, να οδηγηθεί σε ακραίες πράξεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι δικαιολογείται η πράξη του. Απλά σου εξηγεί τι μπορεί να τον ώθησε σε αυτή. Όταν λέμε ότι κάτι γίνεται αφορμή για να κάνει κάποιος κάτι δεν εννοούμε ότι καλώς το κάνει.
Φυσικά και υπάρχει αφορμή. Να καταδεικνυουμε τη σωστή. Η αφορμή του ήταν οτι τον χώρισε.
Μια ανάρτηση στα σοσιαλ Μπορεί να σε θυμώσει, να σε στενοχώρησει κτλ να σε φτάσει σε ακραίες καταστάσεις δεν θα σε φτάσει. Το μυαλό σου από την άλλη μπορεί να σε φτάσει σε ακραίες καταστάσεις. Και χωρίς "αφορμές ".
Όποιος είναι σε τέτοιες φάσεις, είναι πανεύκολο να βρει αφορμές. Και κυρίως να τις προσωποποιήσει. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Διεγράφη ο Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 04 Απρ 2024, 19:54

nostromos έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:41
Niki έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:20
Να βάλω και ένα άλλο ενδεχόμενο.
Υπάρχει μια λίστα με καμιά δεκαπενταριά άτομα που πρέπει να φύγουν.
Όλοι μαζί είναι μεγάλο πρόβλημα βγάζει μάτι ,ένας ένας όμως θα γίνει μια χαρά η καθαριότητα.
Είμαστε στους τρείς.
αυτο που εγραψες αφορα εμενα ...? οτι δηλαδη πρεπει να φυγω απο το φορουμ...?
Από που να ξέρω εγώ τα εσωτερικά του φορουμ;
Είμαι η τελευταία που θα μάθω το οτιδήποτε και με καθυστέρηση χρόνου το λιγότερο.

Καμία σχέση για την ΝΔ το έγραψα.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Διεγράφη ο Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Απρ 2024, 19:55

Fata_Morgana έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:47
Φυσικά και υπάρχει αφορμή. Να καταδεικνυουμε τη σωστή. Η αφορμή του ήταν οτι τον χώρισε.
Μια ανάρτηση στα σοσιαλ Μπορεί να σε θυμώσει, να σε στενοχώρησει κτλ να σε φτάσει σε ακραίες καταστάσεις δεν θα σε φτάσει. Το μυαλό σου από την άλλη μπορεί να σε φτάσει σε ακραίες καταστάσεις. Και χωρίς "αφορμές ".
Δεν είμαι ειδικός για να πω κάτι παραπάνω. Λείπει κι ο Χαοτικός που ήξερε από αυτά.

Έτσι όπως απλοϊκά το καταλαβαίνω, το ότι τον χώρισε είναι προφανώς η πηγή του θυμού. Η κάθε νέα ανάρτηση μπορεί όμως να πυροδοτεί μια νέα έκρηξη ζήλιας. Κι αν ο άλλος είναι ψυχολογικά ασταθής, μια τέτοια έκρηξη ίσως οδηγεί σε τέτοιες ακραίες πράξεις.
Είναι λογικό να υποθέσουμε ότι αν έστεκε καλά δεν θα έκανε επίθεση μπροστά σε αστυνομικό τμήμα όπου κινδύνευε και να συλληφθεί και να φάει κάποια σφαίρα αν αντιδρούσε ο αστυνομικός.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27243
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Διεγράφη ο Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 04 Απρ 2024, 19:56

nostromos έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:30
George_V έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:24
nostromos έγραψε:
04 Απρ 2024, 19:08


οχι δεν λεει αυτο ... λεει οτι παραμονευε και εψαχνε τροπο να τη σκοτωσει ... δεν φοβοταν και ηταν αποφασισμενος χωρις να υπολογιζει συνεπειες ... η κοπελα δεν πιστευε οτι θα ερχοταν εξω απο το τμημα ... δεν ειχε υπολογισει το ποσο μακρυα θα εφτανε ο τυπος
Αυτο ακριβως ειπε και μην πας να τον δικαιολογησεις.

Και βασικα εκανε διπλη μαλακια γιατι πηγε να ξεπλυνει την Αστυνομια και τα εκανε χειροτερα παρουσιαζοντας τους αστυνομικους να μην μπορουν να αντιμετωπισουν εναν ψυχακια. Για εναν παραφρονα μιλαμε και οχι για τον Ραμπο.

Αν οι αστυνομικοι ειχαν κανει τη δουλεια τους σωστα (ειχαν λαβει υποψιν τους την απειλη, ειχαν συνοδευσει το θυμα σπιτι του και ειχαν θεσει σε παρακολουθηση τον υποπτο γιατι propable cause) τιποτα απο ολα αυτα δεν θα ειχε συμβει.

Το οτι καποιος ειναι ψυχακιας και stalker δεν απαλλασει την αστυνομια απο τις ευθυνες της (and i quote on that "και 100 αστυνομικοι να ηταν θα την ειχε σφαξει" γιατι ψυχακιας αφου) και δεν αποτελει δικαιολογια.

Η Αστυνομια ειναι εκει to serve and protect. Αν δεν μπορει να το κανει ας πανε να κανουν αλλη δουλεια και ας ερθει καποιος που μπορει.
εδω δεν συζηταμε τις αυτονοητες ευθυνες της αστυνομιας ... συζηταμε τα μετρα αυτοπροστσιας των γυναικων σε περιπτωσεις κινδυνου ...κρατα χαμηλο προφιλ ... αυτο που ειπε ο Σφακιανακης ηταν σωστο
Aυτονοητες για μας.

Ο Σφακιανακης ομως πηγε να τις ξεπλυνει και τα κανε και δυο φορες σκατα παρουσιαζοντας τους ως ανικανους να αντιμετωπισουν εναν τρελο.

Μονο για αυτο καλως διεγράφη.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23483
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Διεγράφη ο Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 04 Απρ 2024, 19:58

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nostromos την 04 Απρ 2024, 20:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών