Eυρωεκλογές 2024: Το Εθνικό Μέτωπο μοναδική εθνικιστική επιλογή

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12998
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Eυρωεκλογές 2024: Το Εθνικό Μέτωπο μοναδική εθνικιστική επιλογή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 06 Απρ 2024, 06:50

Jimmy81 έγραψε:
06 Απρ 2024, 04:25
Πού βρίσκουν τα 20.000 ευρώ για το παράβολο όλα αυτά τα κομματίδια; :roll:
Απο τα μπραβιλικια και το εμποριο ναρκωτικων


Άβαταρ μέλους
Φραγμένος_Τελεστής
Δημοσιεύσεις: 2010
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:49
Phorum.gr user: Τυπάρας
Τοποθεσία: Ελβετία

Re: Eυρωεκλογές 2024: Το Εθνικό Μέτωπο μοναδική εθνικιστική επιλογή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φραγμένος_Τελεστής » 06 Απρ 2024, 06:52

Αρίστος έγραψε:
05 Απρ 2024, 20:22
Kι εγώ μεταξύ Μετώπου και Βελοπουλου.

Η καρδια λεει Μετωπο, το μυαλο Βελοπουλο.

.
Αγόρασες και επιστολή του Χριστού;
-_-

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19214
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Eυρωεκλογές 2024: Το Εθνικό Μέτωπο μοναδική εθνικιστική επιλογή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 06 Απρ 2024, 07:29

Golden Age έγραψε:
06 Απρ 2024, 01:14
Bandit59 έγραψε:
06 Απρ 2024, 01:12
Golden Age έγραψε:
05 Απρ 2024, 20:15
Είμαι μεταξύ Εθνικού Μετώπου και Βελόπουλου. Απο τη μία θέλω να ψηφίσω Εθνικό Μέτωπο ως το μοναδικό εθνικιστικό κόμμα, χωρίς να πιστεύω ότι θα καταφέρει κάτι. Απο την άλλη πιστεύω ότι στα 50 χρόνια Μεταπολίτευσης, αξίζει ένα καλό ποσοστό στον Βελόπουλο.
Ελα ρε Γκόλντεν, σοβαρά, τον απατεώνα; Ελεος.
Απλά δεν βρίσκω κάποια αξιόλογη εναλλακτική. Δεν έχω κατασταλλάξει ακόμη πάντως. Ταλαντεύομαι και για το Εθνικό Μέτωπο.
Σαν υπέρμαχος ανέκαθεν του .... δικομματισμου , υποστήριζω ότι ως ψηφοφόροι πρέπει να στηρίζουμε ισχυρές πολιτικές παρατάξεις οι οποίες να έχουν την δύναμη να επηρεάζουν κάπως θετικά τα πράγματα...
Το να είμαστε ως πολιτική παράταξη μία παρέα.. χιλίων ατόμων που φωνάζουμε συνθημαη τραγουδάμε εμβατήρια σε ταβέρνες...δεν έχει καμία αξία

Τα μικρά πολιτικά κόμματα συνήθως υποστηρίζουν ανεφάρμοστα πράγματα ξέροντας ότι ποτέ δεν θα κληθούν να εφαρμόσουν στην πράξη αυτά που λένε ..
(Πλάκα πχ θα είχε να έβλεπα τον ...Ηλια Κασιδιαρη να διαπραγματεύεται με την Μερκελ αντί για τον Αλεξη Τσιπρα, ή να πρέπει να συμβιβαστεί σε θέματα ελληνικής εξωτερικής πολιτικής με την Τουρκία γιατί ..οι συσχετισμοί ισχύος είναι εναντίον του..)

Και μην μου πεις σαν πρώην μέλος της Χρυσής Αυγής ότι θα έπεφτε ηρωικά μαχόμενος γιατί από ότι έδειξαν τα πράγματα..όταν αγριεψε το πολιτικό σύστημα ενάντιον της Χρυσής Αυγής και φυλακιζε βουλευτές της ..οι χρυσαυγιτες έκλαιγαν μέσα και έξω από την βουλή σαν να ηταν τίποτε... αναρχικοί αντιεξουσιαστές που τους δέρνει ή αστυνομία !!!

Για να ασκήσεις εθνικιστικη εξωτερική πολιτική θα πρέπει να έχεις την ισχύ και τις δυνατότητεε να το κάνεις
Εάν πάς στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων σαν διπλωμάτης ή στο πεδίο της μάχης σαν στρατηγός, όσο φανατισμό και εάν έχεις ως έλληνας εθνικιστής εκείνο που τελικά μετράει είναι ή διάφορα ισχύος ...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19214
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Eυρωεκλογές 2024: Το Εθνικό Μέτωπο μοναδική εθνικιστική επιλογή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 06 Απρ 2024, 07:45

Και κάτι άλλο πάνω στο θέμα
Σημασια όχι μόνο στον πατριωτισμό και εθνικισμό, αλλά και σε όλες γενικά τις ιδεολογίες έχει σημασία το ΠΟΙΟΣ τις διαμορφώνει, χαράσσει πολιτική πάνω σε αυτές και καθορίζει το το είναι ιδεολογικά ορθό (σαν αρχές , πολιτική στρατηγική τακτική ως στόχους) κλπ
Εθνικά και πατριωτικα ρθό είναι οτι σου επιβάλουν ως ορθό αυτοί που κυβερνούν το έθνος και την πατρίδα..
Κσι δεν υπάρχει εθνικό συμφέρον καθαυτό απλά αντίληψη εθνικού συμφέροντος, ολα τα μέλη του ίδιου έθνους ΔΕΝ έχουν την ίδια αντίληψη για το τι στόχοι πρέπει να υπάρχουν πάνω στο εθνικό συμφέρον ή στα εθνικά θέματα και υπερισχύει ή ισχυρή δυναμική ομάδα μέσα στο έθνος ή οποία κατορθώνει να επιβάλει την δική της αντίληψη ως αντίληψη όλων των μελών του εθνους

Και σε αυτό παίζει σημασία και ή διάφορα ισχύος σε διεθνή επίπεδο και οι συνθήκες

Το θέμα δεν είναι το εάν ως έλληνες θέλουμε να πάρουμε την Πόλη και την Άγια Σοφια και να πάρουμε ξανά όλα τα εδάφη που είχε ή βυζαντινή αυτοκρατορία αλλά το εάν μπορούμε να το κάνουμε αυτό απο πλευράς ισχύος και με τι πιθανότητες επιτυχίας σε σχέση με το κόστος... και τελικά εάν ως λαό μας συμφέρει κάτι τέτοιο
Το ίδιο ισχύει και σε άλλα ζητήματα

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19214
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Eυρωεκλογές 2024: Το Εθνικό Μέτωπο μοναδική εθνικιστική επιλογή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 06 Απρ 2024, 07:48

Golden Age έγραψε:
05 Απρ 2024, 20:15
Είμαι μεταξύ Εθνικού Μετώπου και Βελόπουλου.
.. οποιοσδήποτε και από αυτούς τους δύο έρθει σε θέση εξουσίας και ευθύνης..θα αναγκαστεί να συμβιβαστεί :wink
Θυμήσου το αυτο :D

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10022
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Eυρωεκλογές 2024: Το Εθνικό Μέτωπο μοναδική εθνικιστική επιλογή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 06 Απρ 2024, 08:13

Για αυτό:
https://hellas-first.org
ποια είναι η γνώμη σας;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19807
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Eυρωεκλογές 2024: Το Εθνικό Μέτωπο μοναδική εθνικιστική επιλογή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 06 Απρ 2024, 08:20

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
06 Απρ 2024, 00:48
Golden Age έγραψε:
06 Απρ 2024, 00:44
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
06 Απρ 2024, 00:36


Ή Ευρωπαϊκή Ένωση είναι υπερεθνικό κέντρο
Το αντίθετο του έθνους κράτους ειναι ή .. Αυτοκρατορία..
Και η Ευρωπαϊκή Ένωση είναι ... αυτοκρατορία +ως υπερεθνική εξουσία) με τα σημερινά δεδομένα

Θυσιάζουμε τον ελληνικό εθνικισμό χάρη της ευρωπαϊκής πολιτικής ολοκλήρωσης
Προς τα εκεί οδεύει, αλλά για την ώρα είναι συνεταιρισμός κρατών, όπου βέβαια κάποια κράτη έχουν πιο βαρύνουσα επιρροή απο άλλα. Χωρίς τα κράτη οι γραφειοκράτες της δεν είναι τίποτα. Οκ, έχεις τις δεσμεύσεις σου εκεί, αλλά για την ώρα μπορείς να κρατάς κάποιες ισορροπίες. Ο Όρμπαν πχ δεν θυσιάζει την εθνική του πολιτική. Και οι Πολωνοί μέχρι τις τελευταίες εκλογές. :)
Στα πλαίσια της ευρωπαϊκής ένωσης ΔΕΝ υπάρχει πεδίο για εθνικό κράτος, ούτε για ανεξάρτητη εθνική πολιτική

Θυσιάζουμε τον ελληνικό εθνικισμό χάρη του ξε ευρωπαϊκής ένωσης...(αυτό εξυπηρετεί την ντόπια οικονομική εξουσιαστική ελίτ...)
Έχεις και δίκιο και άδικο. Ένα ελληνικό εθνικιστικό κόμμα με δύναμη, ως μέρους ενός ισχύρου ευρωπαϊκού μπλοκ εθνικιστικών κομμάτων, μπορεί να συμβάλλει στο να περάσουμε σε αντιμεταναστευτική πολιτική αντί για κάργα φιλομεταναστευτική που είμαστε σήμερα. Εγώ θα ήθελα και αποχώρηση από τον ΟΗΕ που δίνει κάρτες με μηνιάτικα πεντακοσάρικα στα μουσουλμανικά ξεράσματα.

Αυτό ήταν ένα παράδειγμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon την 06 Απρ 2024, 08:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Eυρωεκλογές 2024: Το Εθνικό Μέτωπο μοναδική εθνικιστική επιλογή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 06 Απρ 2024, 08:25

Golden Age έγραψε:
05 Απρ 2024, 20:15
Είμαι μεταξύ Εθνικού Μετώπου και Βελόπουλου. Απο τη μία θέλω να ψηφίσω Εθνικό Μέτωπο ως το μοναδικό εθνικιστικό κόμμα, χωρίς να πιστεύω ότι θα καταφέρει κάτι. Απο την άλλη πιστεύω ότι στα 50 χρόνια Μεταπολίτευσης, αξίζει ένα καλό ποσοστό στον Βελόπουλο.
Γιατί του αξίζει ένα καλό ποσοστό ; Επειδή σας πουλάει επιστολές τις Χρίστου ή επειδή τάζει 4.000 ευρώ μισθό/σύνταξη λόγω εκμετάλλευσης υδρογονανθράκων, που ο ίδιος όμως καταψήφισε;

Εκτός και αν του αξίζει ένα καλό ποσοστό για τον κόπο του που έπιασε το νόημα τόσο καλά, είδε τι τραβάει τα κορόιδα και καβαντζωσε ένα καλό ποσοστό ήδη που του επιτρέπει και τις παπαριές του να λέει αλλά και να μην κληθεί ποτέ να δοκιμάσει να τις κάνει πράξη.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: Eυρωεκλογές 2024: Το Εθνικό Μέτωπο μοναδική εθνικιστική επιλογή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 06 Απρ 2024, 08:28

Σωστός ο ΑΙΝΕΙΑΝ . Γι αυτό άλλωστε τα ''προγράμματα'' των μικρών κομμάτων είναι σα μαθητικές εκθέσεις ιδεών ,αν μιλούσαν ρεαλιστικά στον κόσμο θα έπρεπε να εξηγήσουν τι διαφορετικό θα έκαναν ,πως ,με τι λεφτά , με ποιούς στόχους ..Όταν φτάνει η ώρα των ευθυνών τα λιοντάρια γίνονται κοτούλες .

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19807
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Eυρωεκλογές 2024: Το Εθνικό Μέτωπο μοναδική εθνικιστική επιλογή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 06 Απρ 2024, 08:31

Γυφτάκι έγραψε:
06 Απρ 2024, 08:28
Σωστός ο ΑΙΝΕΙΑΝ . Γι αυτό άλλωστε τα ''προγράμματα'' των μικρών κομμάτων είναι σα μαθητικές εκθέσεις ιδεών ,αν μιλούσαν ρεαλιστικά στον κόσμο θα έπρεπε να εξηγήσουν τι διαφορετικό θα έκαναν ,πως ,με τι λεφτά , με ποιούς στόχους ..Όταν φτάνει η ώρα των ευθυνών τα λιοντάρια γίνονται κοτούλες .
Να εξετάσουμε και το ενδεχόμενο αν αυτός είναι αναγκαστικά ο τρόπος που χρειάζεται να ξεκινήσει ένα μικρό κόμμα και να διορθώσει κάποιες υπερβολές στην συνέχεια.

Επίσης να εξετάσουμε πόσοι πρόθυμοι υποψήφιοι βρίσκονται για μικρά κόμματα πριν πυροβολήσουμε π.χ. την Λατινοπούλου για το ότι είχε υποψήφια την Βατίδου. Αν δεν πηγαίνει κανένας αναγκαστικά συμπληρώνεις με τέτοιους. Ρητορικό το δεύτερο ερώτημα, γνωρίζω πολύ καλά ότι ακριβώς έτσι είναι.

Σε περιόδους ταραχής ποιός πάει να μπλέξει με την πολιτική...

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Eυρωεκλογές 2024: Το Εθνικό Μέτωπο μοναδική εθνικιστική επιλογή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 06 Απρ 2024, 08:36

Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
06 Απρ 2024, 06:52
Αρίστος έγραψε:
05 Απρ 2024, 20:22
Kι εγώ μεταξύ Μετώπου και Βελοπουλου.

Η καρδια λεει Μετωπο, το μυαλο Βελοπουλο.

.
Αγόρασες και επιστολή του Χριστού;
Εσυ αγοράζεις αρακά μπάρμπα Στάθη ;
Πετάω αυτό το παράδειγμα για να δείξω πως οι επιστολές του Ιησού είναι ένα τίποτα μπροστά σε αυτά που έχει κάνει η κυβέρνηση.


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Eυρωεκλογές 2024: Το Εθνικό Μέτωπο μοναδική εθνικιστική επιλογή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 06 Απρ 2024, 08:44

AOC έγραψε:
06 Απρ 2024, 08:36
Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
06 Απρ 2024, 06:52
Αρίστος έγραψε:
05 Απρ 2024, 20:22
Kι εγώ μεταξύ Μετώπου και Βελοπουλου.

Η καρδια λεει Μετωπο, το μυαλο Βελοπουλο.

.
Αγόρασες και επιστολή του Χριστού;
Εσυ αγοράζεις αρακά μπάρμπα Στάθη ;
Πετάω αυτό το παράδειγμα για να δείξω πως οι επιστολές του Ιησού είναι ένα τίποτα μπροστά σε αυτά που έχει κάνει η κυβέρνηση.
Θα συμφωνήσω μαζί σου αν μου γράψεις με τι ποσοστό κέρδους δουλεύει ο Μπάρμπα Στάθης και με τι ποσοστό κέρδους η εταιρία που έφαγε το πρόστιμο.
Ειλικρινά ρωτάω.
Διότι για να σε κατηγορήσουν για υπερβάλλοντα κέρδη δεν κοιτάνε την τελική τιμή.

Αν εγώ και εσύ πουλάμε το Χ προϊόν αλλά εμένα μου κοστίζει 5 ευρώ και το πουλάω 7, ενώ εσένα σου κοστίσει 0,5 ευρώ και το πουλάς 5, ποιος βγάζει περισσότερα;

Οπότε πρέπει να δούμε αν ισχύει κάτι τέτοιο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39819
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Eυρωεκλογές 2024: Το Εθνικό Μέτωπο μοναδική εθνικιστική επιλογή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 06 Απρ 2024, 08:49

Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
06 Απρ 2024, 06:52
Αρίστος έγραψε:
05 Απρ 2024, 20:22
Kι εγώ μεταξύ Μετώπου και Βελοπουλου.

Η καρδια λεει Μετωπο, το μυαλο Βελοπουλο.

.
Αγόρασες και επιστολή του Χριστού;


Αγορασες νανογιλεκα;

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών