Εντολή του Υπουργείου Πολιτισμού σε όλα τα ξενοδοχεία, να σηκώσουν τη σημαία των ΛΟΑΤΚΙ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4919
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Εντολή του Υπουργείου Πολιτισμού σε όλα τα ξενοδοχεία, να σηκώσουν τη σημαία των ΛΟΑΤΚΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 08 Απρ 2024, 06:56

Pillars έγραψε:
07 Απρ 2024, 21:29
Σε φίλο πρότειναν "πάρα πολύ καλό" studio pilates αλλά όταν μπήκε στο site τους και είδε LGBΤ+ friendly πήγε αλλού. :102:
:giggle:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4919
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Εντολή του Υπουργείου Πολιτισμού σε όλα τα ξενοδοχεία, να σηκώσουν τη σημαία των ΛΟΑΤΚΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 08 Απρ 2024, 07:20

hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2024, 22:17
mao mao έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:21
hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:17


Έχει ξεφύγει χοντρά η κυβέρνηση. Το μόνο που την χωρίζει από δικτατορικό καθεστώς είναι η επίφαση των εκλογών.
βασικά για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά, είναι απλά μία οδηγία. Δεν είναι υποχρεωτικό.
Θα ήθελα να την διαβάσω αυτήν την οδηγία. Με μια γρήγορη αναζήτηση το πρωί δεν βρήκα κάτι.
γιατί, τι απόδοση έδινες να ήταν όντως εντολή για έπαρση σημαίας; :D

στην πραγματικότητα είναι σύσταση για χρήση συμβόλων όπως η σημαία (και άλλες μαλακίες).
Δημιουργήστε ένα φιλόξενο περιβάλλον στην επιχείρησή σας χρησιμοποιώντας σύμβολα της ΛΟΑΤΚΙ+
κοινότητας, όπως η σημαία του ουράνιου τόξου (rainbow flag). Αναπτύξτε συνεργασίες με τοπικές ΛΟΑΤΚΙ+
οργανώσεις, όπως τα Pride και συμπεριλάβετε το logo τους στους χώρους υποδοχής της επιχείρησής σας.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4919
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Εντολή του Υπουργείου Πολιτισμού σε όλα τα ξενοδοχεία, να σηκώσουν τη σημαία των ΛΟΑΤΚΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 08 Απρ 2024, 07:41

hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2024, 23:06
hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2024, 22:17
mao mao έγραψε:
07 Απρ 2024, 13:21


βασικά για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά, είναι απλά μία οδηγία. Δεν είναι υποχρεωτικό.
Θα ήθελα να την διαβάσω αυτήν την οδηγία. Με μια γρήγορη αναζήτηση το πρωί δεν βρήκα κάτι.
Λοιπόν, το βρήκα και το διάβασα. Είναι πραγματικά τραγικό που το υπουργείο δίνει οδηγίες σε ιδιωτικές επιχειρήσεις για το πώς να τρέχουν την επιχείρησή σους.

Περιέχει δε σημεία που επιβάλλει πράγματα, δεν είναι απλώς οδηγίες. Θεωρώ ειλικρινά θλιβερό και πραγματικά δικτατορικό που επιβάλλει στις επιχειρήσεις να ΤΙΜΩΡΟΥΝ υπαλλήλους εναντίον των οποίων έχει γίνει καταγγελία ακόμη και για misgendering ή κάποια ανάλογη υστερία.

Το κράτος ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ στην επιχείρηση να ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ υπάλληλο για πράγματα που το ίδιο το κράτος θεωρεί ότι πρέπει να τιμωρηθεί. Δηλαδή να γίνει δικαστής ο εργοδότης και να αποφασίσει ποινή επειδή του το υπέδειξε το κράτος.

Τρομακτικό, δεν έχω κάτι άλλο να πω.
μλκ μου, έχει ψεκαστεί πλήρως. :o

αυτά που αναφέρει ως καθήκοντα και υποχρεώσεις είναι c/p τού ν. 4808/2021.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20185
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εντολή του Υπουργείου Πολιτισμού σε όλα τα ξενοδοχεία, να σηκώσουν τη σημαία των ΛΟΑΤΚΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 08 Απρ 2024, 08:36

Lord Brum έγραψε:
08 Απρ 2024, 02:41
Ζητώ η πατρίδα, ζητώ η θρησκεία, άκυρο

Ζητώ τα επιδόματα, ζητώ η ανωμαλία, ζητώ η νέα δημοκρατια
:smt005:

:+1:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20185
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εντολή του Υπουργείου Πολιτισμού σε όλα τα ξενοδοχεία, να σηκώσουν τη σημαία των ΛΟΑΤΚΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 08 Απρ 2024, 08:43

AlienWay έγραψε:
07 Απρ 2024, 17:36
Green Dragon έγραψε:
07 Απρ 2024, 17:34
Πλάκα κάνεις...

Είναι δυνατόν;
Πού να είχαμε και κρατισμό δηλαδή :003:
Εγώ δεν είμαι αντικρατιστής, θεωρώ το κράτος πολύ σημαντικό αλλά για χοντρά πράγματα, macromanagement που λένε. Όχι να μου κάνει micromanagment με κονσόλα! Βόρεια Κορέα είμαστε να επιτρέπονται μόνο 30 εγκεκριμένα είδη κουρέματος;

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24857
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Εντολή του Υπουργείου Πολιτισμού σε όλα τα ξενοδοχεία, να σηκώσουν τη σημαία των ΛΟΑΤΚΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 08 Απρ 2024, 08:54

Lord Brum έγραψε:
08 Απρ 2024, 02:41
Ζητώ η πατρίδα, ζητώ η θρησκεία, άκυρο

Ζητώ τα επιδόματα, ζητώ η ανωμαλία, ζητώ η νέα δημοκρατια
:goodpost:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24857
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Εντολή του Υπουργείου Πολιτισμού σε όλα τα ξενοδοχεία, να σηκώσουν τη σημαία των ΛΟΑΤΚΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 08 Απρ 2024, 08:58

Otto Weininger έγραψε:
08 Απρ 2024, 01:35
Δημοκράτης έγραψε:
08 Απρ 2024, 01:27
Otto Weininger έγραψε:
08 Απρ 2024, 01:07


Εγώ πάντως αν ένας από τους/τις υπαλλήλους μας στα φαρμακεία προσέβαλε κάποιον πελάτη μόνο και μόνο επειδή είναι gay, ούτε σύσταση για συμμόρφωση θα έκανα ούτε αλλαγή ωραρίου.
Θα προχωρούσα σε απόλυση. Δεν περιμένω οδηγία για αυτό.

Στον αντίποδα, αν κάποιος gay ή κάτι άλλο από την LGBTQ RS GT Coupe κοινότητα παραπονιόταν ότι κάποιος/α υπάλληλος τον αποκάλεσε Κύριε ενώ αυτός θέλει να λέγεται Κυρία, δε θα του έκανα απολύτως τίποτα και θα τον προστάτευα/υποστήριζα σε ενδεχόμενη μήνυση της υστέρως.
ναι ωραία, κάθε επιχείρηση λίγο πολύ δεν θα επέτρεπε σε υπαλλήλους να προσβάλει πελάτει για οποιονδήποτε λόγο
ΓΙα ποιο λόγο είπαμε ότι το υπουργείο πρέπει να βγάλει σύσταση για την συμπεριφορά πως τους πούστηδες;
αναβαθμιζόμαστε γεωστρατηγικά για δεύτερη φορά;
Τι να σου πω. Παίζει να δόθηκαν πανευρωπαϊκά αυτές οι παπαριες
Δεν υπάρχει καμία τέτοια ευρωπαϊκή οδηγία για πουστηδες
Όπως δεν υπήρχε καμία τέτοια για τους γάμους

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1794
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Εντολή του Υπουργείου Πολιτισμού σε όλα τα ξενοδοχεία, να σηκώσουν τη σημαία των ΛΟΑΤΚΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 08 Απρ 2024, 09:39

panos291 έγραψε:
07 Απρ 2024, 23:16
Και εγω ειμαι κατα του misgendering, αλλα οχι οπως το εννοουν.
Πράγματι, misgendering είναι να βαφτίζεις γυναίκα έναν άντρα με βάση μόνο την δήλωσή του.
panos291 έγραψε:
07 Απρ 2024, 23:16
Θεωρω ντροπη να αποκαλεσω "κυρία", she, κλπ εναν πουστη που φοραει γυναικεια ρουχα, ειτε εχει κοψει τα παπαρια του ειτε οχι.
Και κατάφωρη προσβολή προς το γυναικείο φύλο.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40827
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εντολή του Υπουργείου Πολιτισμού σε όλα τα ξενοδοχεία, να σηκώσουν τη σημαία των ΛΟΑΤΚΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Απρ 2024, 09:43

Bill Hicks έγραψε:
08 Απρ 2024, 07:41
hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2024, 23:06
hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2024, 22:17


Θα ήθελα να την διαβάσω αυτήν την οδηγία. Με μια γρήγορη αναζήτηση το πρωί δεν βρήκα κάτι.
Λοιπόν, το βρήκα και το διάβασα. Είναι πραγματικά τραγικό που το υπουργείο δίνει οδηγίες σε ιδιωτικές επιχειρήσεις για το πώς να τρέχουν την επιχείρησή σους.

Περιέχει δε σημεία που επιβάλλει πράγματα, δεν είναι απλώς οδηγίες. Θεωρώ ειλικρινά θλιβερό και πραγματικά δικτατορικό που επιβάλλει στις επιχειρήσεις να ΤΙΜΩΡΟΥΝ υπαλλήλους εναντίον των οποίων έχει γίνει καταγγελία ακόμη και για misgendering ή κάποια ανάλογη υστερία.

Το κράτος ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ στην επιχείρηση να ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ υπάλληλο για πράγματα που το ίδιο το κράτος θεωρεί ότι πρέπει να τιμωρηθεί. Δηλαδή να γίνει δικαστής ο εργοδότης και να αποφασίσει ποινή επειδή του το υπέδειξε το κράτος.

Τρομακτικό, δεν έχω κάτι άλλο να πω.
μλκ μου, έχει ψεκαστεί πλήρως. :o

αυτά που αναφέρει ως καθήκοντα και υποχρεώσεις είναι c/p τού ν. 4808/2021.
Γιατί, είπα εγώ ότι είναι νόμος όλο αυτό το κείμενο; Αναφέρει όμως νομοθεσία που ψήφισαν οι ίδιοι, που είναι αυτή που παραθέτεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25321
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Εντολή του Υπουργείου Πολιτισμού σε όλα τα ξενοδοχεία, να σηκώσουν τη σημαία των ΛΟΑΤΚΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 08 Απρ 2024, 09:54

hellegennes έγραψε:
08 Απρ 2024, 09:43
Bill Hicks έγραψε:
08 Απρ 2024, 07:41
hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2024, 23:06


Λοιπόν, το βρήκα και το διάβασα. Είναι πραγματικά τραγικό που το υπουργείο δίνει οδηγίες σε ιδιωτικές επιχειρήσεις για το πώς να τρέχουν την επιχείρησή σους.

Περιέχει δε σημεία που επιβάλλει πράγματα, δεν είναι απλώς οδηγίες. Θεωρώ ειλικρινά θλιβερό και πραγματικά δικτατορικό που επιβάλλει στις επιχειρήσεις να ΤΙΜΩΡΟΥΝ υπαλλήλους εναντίον των οποίων έχει γίνει καταγγελία ακόμη και για misgendering ή κάποια ανάλογη υστερία.

Το κράτος ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ στην επιχείρηση να ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ υπάλληλο για πράγματα που το ίδιο το κράτος θεωρεί ότι πρέπει να τιμωρηθεί. Δηλαδή να γίνει δικαστής ο εργοδότης και να αποφασίσει ποινή επειδή του το υπέδειξε το κράτος.

Τρομακτικό, δεν έχω κάτι άλλο να πω.
μλκ μου, έχει ψεκαστεί πλήρως. :o

αυτά που αναφέρει ως καθήκοντα και υποχρεώσεις είναι c/p τού ν. 4808/2021.
Γιατί, είπα εγώ ότι είναι νόμος όλο αυτό το κείμενο; Αναφέρει όμως νομοθεσία που ψήφισαν οι ίδιοι, που είναι αυτή που παραθέτεις.
Σύσταση είναι, όχι νομική υποχρέωση.
Σου λέει, αν θέλετε να είστε σωστά γκαρσονια, μάθετε να μιλάτε όμορφα σε αυτούς που σας ταΐζουν
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 13182
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Εντολή του Υπουργείου Πολιτισμού σε όλα τα ξενοδοχεία, να σηκώσουν τη σημαία των ΛΟΑΤΚΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 08 Απρ 2024, 11:04

Δημοκράτης έγραψε:
08 Απρ 2024, 08:54
Lord Brum έγραψε:
08 Απρ 2024, 02:41
Ζητώ η πατρίδα, ζητώ η θρησκεία, άκυρο

Ζητώ τα επιδόματα, ζητώ η ανωμαλία, ζητώ η νέα δημοκρατια
:goodpost:
Μωρη Λουκία αφού τους ψήφισες

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17218
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Εντολή του Υπουργείου Πολιτισμού σε όλα τα ξενοδοχεία, να σηκώσουν τη σημαία των ΛΟΑΤΚΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 08 Απρ 2024, 11:06

Εικόνα



Jimmy81 έγραψε:
08 Απρ 2024, 03:29
Πτολεμαίος έγραψε:
08 Απρ 2024, 01:55
Όταν σε φέρνει ένας άνθρωπος σε σημείο να μη ξέρεις πως να τον/την αποκαλέσεις τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.
Πριν 5-6 χρόνια είχε έρθει σε μια ψησταριά που δούλευα ένα ον το οποίο είχε
1) αντρογυναικεία φάτσα.
2) μουσάκι
3) καρέ μαλλί γυναικείου στυλ
4) βυζια.

Πως πρέπει να αποκαλεί κάποιος ενα τέτοιο ον;
Sir, madam, sirmadam?
Ε να πάνε να γαμηθουνε κιολας, αυτά και όλη τους η φαρα.
Εαν ο διάλογος είναι σύντομος και περιορίζεται σε βασική εξυπηρέτηση (π.χ. παραγγελία σουβλακιού) μπορείς να αποφύγεις τα sir και madam χρησιμοποιώντας μόνο αντωνυμίες όπως you ή εσείς. Αν τώρα δεν μπορείς να το αποφύγεις μπορείς να κάνεις μια απόπειρα με την προσφώνηση που σου φαίνεται πιθανότερο να ισχύει κι αν το άτομο αυτό σου ζητήσει διαφορετική προσφώνηση, συμμορφώσου με αυτήν που σου ζήτησε. Αν είναι μαζί με άλλο άτομο έχε το νου σου μήπως ακούσεις από πριν τα ονόματα που χρησιμοποιούν μεταξύ τους και προσαρμόζεις την προσφώνησή σου ανάλογα.
Μήπως να τους κεράσει και τα σουβλάκια;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Εντολή του Υπουργείου Πολιτισμού σε όλα τα ξενοδοχεία, να σηκώσουν τη σημαία των ΛΟΑΤΚΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 08 Απρ 2024, 11:26

Beria έγραψε:
08 Απρ 2024, 09:54
Σύσταση είναι, όχι νομική υποχρέωση.
Σου λέει, αν θέλετε να είστε σωστά γκαρσονια, μάθετε να μιλάτε όμορφα σε αυτούς που σας ταΐζουν
Και για ποιό λόγο χρειαζόντουσαν ανεπάγγελτοι πολιτικάντηδες να το θυμίσουν αυτό σε άτομα που ζουν από αυτό και έχουν φάει την αγορά με το κουτάλι;

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Εντολή του Υπουργείου Πολιτισμού σε όλα τα ξενοδοχεία, να σηκώσουν τη σημαία των ΛΟΑΤΚΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 08 Απρ 2024, 11:28

Δεν είναι σημαία Λοατκι. Πλέον είναι σημαία αμερικανικής αποικίας. Με τον λοατκισμο και την πολυπολιτισμικότητα ως θρησκεία τους.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29953
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εντολή του Υπουργείου Πολιτισμού σε όλα τα ξενοδοχεία, να σηκώσουν τη σημαία των ΛΟΑΤΚΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 08 Απρ 2024, 11:30

Δημοκράτης έγραψε:
08 Απρ 2024, 08:58

Δεν υπάρχει καμία τέτοια ευρωπαϊκή οδηγία για πουστηδες
Όπως δεν υπήρχε καμία τέτοια για τους γάμους
Τότε, δε με βλέπω να ψηφίζω ΝΔ στις ευρωεκλογές.
Αλλά κάνε μου μια χάρη, ψήφισε εσύ, ώστε να ισοσταθμίσουμε την απώλεια.
Να μπορώ και γω να πηγαίνω στα συνέδρια με το κεφάλι ψηλά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών