11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32786
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Απρ 2024, 08:35

foscilis έγραψε:
10 Απρ 2024, 07:02
sys3x έγραψε:
10 Απρ 2024, 00:24
Έσοδο το οποίον σου κόστισε, υποθετικά, 200(-100 η υποθετική αξία του) μεγάλα παραπάνω από ότι εάν νοίκιαζες σε βάθος Χ χρόνων. Υποθετική τουλούμπα χωρίς ρίγες, ούτε καν τουλούμπα χωρίς ρίγες δλδ.
Αν αγορασες το εσοδο για 200 χιλιαρικα παραπανω σημαινει οτι ησουν μαλακας, οχι οτι δεν ειναι εσοδο.

Δεν υπαρχει τιποτα το υποθετικο (μονο τα νουμερα του παραδειγματος) : η ιδιοχρηση συνιστα εσοδο και η ιδιοκατοικηση ακομα περισσοτερο γιατι δεν υπηρχε περίπτωση να μην κατοικεις καπου.
να μην ξεχναμε και τα εργαλεια που εχω σπιτι μου. ξερεις ποσα μου εχουν γλυτωσει τοσα χρονια που θα τα εδινα σε μαστορους; να υπαρχει φορος κατοχης εργαλειων.

α, και το ψαροτουφεκο, ξερεις ποσα εχω γλυτωσει που δεν αγοραζω ψαρια;, φορος κατοχης ψ/τ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24553
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 10 Απρ 2024, 10:01

Ασέβαστος έγραψε:
10 Απρ 2024, 08:35


να μην ξεχναμε και τα εργαλεια που εχω σπιτι μου. ξερεις ποσα μου εχουν γλυτωσει τοσα χρονια που θα τα εδινα σε μαστορους;
Δε σου έχουν γλιτώσει κάτι γιατί αν τα έδινες σε μαστόρους θα έπρεπε να δουλέψεις περίπου τον ίδιο χρόνο για να τα βγάλεις. Παίζει να έχεις μπει και μέσα κιόλας γιατί στάνταρ οι μάστοροι κάνουν την ίδια δουλειά σε πολύ λιγότερο χρόνο (και έχουν κόστος εργαλείων το 1/100 από εσένα που τα χρησιμοποιείς μια στο τόσο).

Κοίτα, θα σου ξαναπώ (για τρίτη φορά νομίζω): αν όντως δεν έχεις εισόδημα από το σπίτι σου, σε συμφέρει να το ανταλλάξεις με κάτι που σου δίνει ακόμα και 1 ευρώ εισόδημα το χρόνο. Αυτό σημαίνει "δεν έχω εισόδημα από κάτι". Δε σημαίνει κάτι άλλο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Απρ 2024, 10:12

sharp έγραψε:
09 Απρ 2024, 23:40
foscilis έγραψε:
09 Απρ 2024, 12:18
Η πραγματικότητα λοιπόν είναι ότι το δικό σου σπίτι στο οποίο μένεις σου προσφέρει όντως έσοδα, όσα θα πλήρωνες στο νοίκι αν έμενες σε ένα παρόμοιο σπίτι μείον έξοδα ιδιοκτήτη. Και είναι όχι απλά έσοδα, αλλά τεράστια έσοδα, υπολογίσιμο ποσοστό των εσόδων από τη δουλειά σου, ίσως και πάνω από 100% σε μερικές περιπτώσεις. Απλώς στην ουσία αγοράζεις από τον εαυτό σου τη διαμονή σου οπότε τα έσοδα αντικρύζονται από ισόποσα έξοδα και έτσι έχεις την ψευδαίσθηση ότι είναι 0. Η ψευδαίσθηση διαλύεται ακαριαία έτσι χάσεις το σπίτι. Ξαφνικά σου λείπουν 300 ή 500 ή και 1000 ευρώ το μήνα: αυτά ήταν τα έσοδα που σου έδινε το σπίτι δεδομένων των στεγαστικών αναγκών σου.
Ναι, αλλά κάπως το έχεις αγοράσει αυτό το σπίτι. Πρέπει να βάλεις στην εξίσωση και αυτό το ποσό, ώστε να είναι πλήρης.
Αυτή είναι τελείως στρεβλή θεώρηση των πραγμάτων που φιλοσοφικά θεωρεί ότι δεν έχεις αυτόματο δικαίωμα να έχεις δικό σου σπίτι όπως όλα τα έμβια όντα του πλανήτη αλλά ότι το default είναι πως πρέπει να πληρώνεις σε κάποιον για να έχεις στέγη, οπότε αντιμετωπίζει την ιδιοκτησία σαν κάποιο προνόμιο που σου αποφέρει "έσοδα" γιατί δεν χρειάζεται να πληρώνεις ενοίκιο.

Τελείως το άσπρο-μαύρο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Απρ 2024, 10:19

Μπορούμε να επεικτείνουμε αυτήν την στρεβλή λογική και να θεωρήσουμε ότι η δυνατότητα να περπατάμε είναι έσοδο γιατί τα αναπηρικά καροτσάκια κοστίζουν, όπως και όλες οι λύσεις που απαιτούνται αν δεν μπορείς να περπατήσεις.

Τα ρούχα και τα παπούτσια μας επίσης είναι έσοδα, γιατί μας προστατεύουν από το να χρειάζεται να πληρώνουμε σε γιατρούς για κρυοπαγήματα, εγκαύματα, ηλίαση και οτιδήποτε άλλο από το οποίο μας προστατεύει ο ρουχισμός, για να μην μιλήσω για την ποσότητα σαπουνιού που θα χρειαζόμασταν για να πλυθούμε.

Εν ολίγοις, ό,τι μας ανήκει είναι έσοδο.

Να και αυτό το κρουασάν που τρώω τώρα έσοδο είναι, γιατί διαφορετικά θα έπρεπε να φάω έξω, που κοστίζει πολύ περισσότερο από τρόφιμα που τρώω στο σπίτι μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Απρ 2024, 10:21

Αυτή η σουρεαλιστική θεώρηση των εσόδων μού θυμίζει όλους εκείνους που όταν δεν κερδίζουν στο Στοίχημα λένε "έχασα 20.000 ευρώ γιατί ο τάδε αγώνας ήρθε Χ".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32786
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Απρ 2024, 10:28

foscilis έγραψε:
10 Απρ 2024, 10:01
Ασέβαστος έγραψε:
10 Απρ 2024, 08:35


να μην ξεχναμε και τα εργαλεια που εχω σπιτι μου. ξερεις ποσα μου εχουν γλυτωσει τοσα χρονια που θα τα εδινα σε μαστορους;
Δε σου έχουν γλιτώσει κάτι γιατί αν τα έδινες σε μαστόρους θα έπρεπε να δουλέψεις περίπου τον ίδιο χρόνο για να τα βγάλεις. Παίζει να έχεις μπει και μέσα κιόλας γιατί στάνταρ οι μάστοροι κάνουν την ίδια δουλειά σε πολύ λιγότερο χρόνο (και έχουν κόστος εργαλείων το 1/100 από εσένα που τα χρησιμοποιείς μια στο τόσο).
:smt005::smt005:

μπα, οχι. καθε εργαλειο εχει βγαλει 1000 φοες την αξια του, και λιγο λεω.
Κοίτα, θα σου ξαναπώ (για τρίτη φορά νομίζω): αν όντως δεν έχεις εισόδημα από το σπίτι σου, σε συμφέρει να το ανταλλάξεις με κάτι που σου δίνει ακόμα και 1 ευρώ εισόδημα το χρόνο. Αυτό σημαίνει "δεν έχω εισόδημα από κάτι". Δε σημαίνει κάτι άλλο.
εχω εισοδημα ειναι διαφορετικο απο δεν εχω εξοδα.

τωρα βαζω φβ στη στεγη. θα μου περιορισουν τα εξοδα, δεν θα μου δωσουν εισοδημα. επισης βαζω μποστανι, το ιδιο. ακομη και ο ηλιακος θερμοσιφωνας, το ιδιο.

θα σου φαινοταν λογικος ενας φορος μποστανιου η ηλιακου;

αυριο μπορει να παρω ηλεκτρικο αυτοκινητο, να περιορισω τα εξοδα για καυσιμα, να φορολογηθω εξτρα επειδη δεν πληρωνω βενζινη; το ιδιο κανω με το ποδηλατο, εχει βγαλει 10 φορες το κοστος αγορας του, επειδη δεν καιει βςνζινη οταν με πηγαινει στη δουλεια. να βαλουμε φορο ποδηλατου;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 10 Απρ 2024, 10:34

foscilis έγραψε:
10 Απρ 2024, 10:01
Ασέβαστος έγραψε:
10 Απρ 2024, 08:35


να μην ξεχναμε και τα εργαλεια που εχω σπιτι μου. ξερεις ποσα μου εχουν γλυτωσει τοσα χρονια που θα τα εδινα σε μαστορους;
Δε σου έχουν γλιτώσει κάτι γιατί αν τα έδινες σε μαστόρους θα έπρεπε να δουλέψεις περίπου τον ίδιο χρόνο για να τα βγάλεις. Παίζει να έχεις μπει και μέσα κιόλας γιατί στάνταρ οι μάστοροι κάνουν την ίδια δουλειά σε πολύ λιγότερο χρόνο (και έχουν κόστος εργαλείων το 1/100 από εσένα που τα χρησιμοποιείς μια στο τόσο).

Κοίτα, θα σου ξαναπώ (για τρίτη φορά νομίζω): αν όντως δεν έχεις εισόδημα από το σπίτι σου, σε συμφέρει να το ανταλλάξεις με κάτι που σου δίνει ακόμα και 1 ευρώ εισόδημα το χρόνο. Αυτό σημαίνει "δεν έχω εισόδημα από κάτι". Δε σημαίνει κάτι άλλο.
Βέβαια αυτο ισχύει εφόσον θεωρούμε οτι η αξία του ακινήτου δεν ανεβαίνει. Αν ανεβαίνει πανω απο οτι θα σου έδινε μια αλλη μορφη επένδυσης, τοτε και άδειο, αφήνει κέρδος ( το οποιο θα γινει materialised την στιγμή πώλησης)

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24553
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 10 Απρ 2024, 10:45

talaipwros έγραψε:
10 Απρ 2024, 10:34

Βέβαια αυτο ισχύει εφόσον θεωρούμε οτι η αξία του ακινήτου δεν ανεβαίνει. Αν ανεβαίνει πανω απο οτι θα σου έδινε μια αλλη μορφη επένδυσης, τοτε και άδειο, αφήνει κέρδος ( το οποιο θα γινει materialised την στιγμή πώλησης)
Συζητάμε καθαρά για την πρώτη κατοικία, όχι για το σπίτι σαν επένδυση.

Το σπίτι σαν επένδυση πρέπει να φορολογείται (όπως όλες οι επενδύσεις) όταν αποκομίζεις κέρδος, π.χ. στην πώληση ή στην ενοικίαση.

Το σπίτι σαν κατοικία και γενικά ιδιοχρήση πρέπει να φορολογείται ως πηγή εισοδήματος.

Το άδειο σπίτι που δεν το κάνεις τίποτα κανονικά δε θα έπρεπε να φορολογείται αλλά εκεί ο φόρος έχει το νόημα ότι κάντο κάτι, είναι σπίτι/χωράφι, κομμάτι ενός πεπερασμένου πόρου (γη) δεν είναι μια βαλίτσα κοσμήματα, δε θα το έχεις εκεί 200 χρόνια να γεμίζει ποντίκια να σπάνε τα υδραυλικά να μετατρέπεται σε ζούγκλα/χωματερή (αν είναι χωράφι) κλπ.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29846
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 10 Απρ 2024, 10:45

hellegennes έγραψε:
10 Απρ 2024, 10:21
Αυτή η σουρεαλιστική θεώρηση των εσόδων μού θυμίζει όλους εκείνους που όταν δεν κερδίζουν στο Στοίχημα λένε "έχασα 20.000 ευρώ γιατί ο τάδε αγώνας ήρθε Χ".
Σε αυτήν την περίπτωση όντως έχασες γιατί αν έμενε ένα αποτέλεσμα σε αναμονή για να κερδίσεις 20.000 σίγουρα μια 7 με 15.000 θα μπορούσες να τα έχεις βγάλει με cashout υπό προϋποθέσεις.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Απρ 2024, 10:54

foscilis έγραψε:
10 Απρ 2024, 10:45
Το σπίτι σαν κατοικία και γενικά ιδιοχρήση πρέπει να φορολογείται ως πηγή εισοδήματος.
Και πώς έγινε αυτό το σπίτι; Έπεσε από τον ουρανό;

Δεν δόθηκαν χρήματα για την ανέγερση του, δεν πληρώθηκαν μηχανικοί, εργάτες, συμβολαιογράφοι, φόροι κλπ;

Και στην τελική, με ποια λογική δίνονται μεγάλες επιδοτήσεις για ανακαινίσεις σπιτιών αλλά πρέπει να πληρώνεται φόρος εισοδήματος, ακόμη και από όσους δεν έχουν πάρει επιδοτήσεις;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24553
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 10 Απρ 2024, 11:16

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Απρ 2024, 10:54


Δεν δόθηκαν χρήματα για την ανέγερση του, δεν πληρώθηκαν μηχανικοί, εργάτες, συμβολαιογράφοι, φόροι κλπ;
Άντε πάλι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Απρ 2024, 11:24

foscilis έγραψε:
10 Απρ 2024, 11:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Απρ 2024, 10:54

Δεν δόθηκαν χρήματα για την ανέγερση του, δεν πληρώθηκαν μηχανικοί, εργάτες, συμβολαιογράφοι, φόροι κλπ;
Άντε πάλι.
Τί άντε πάλι ρε συ; Δόθηκαν ή δεν δόθηκαν αυτά τα χρήματα; Και δεν αναφέρομαι σε αυθαίρετες περιπτώσεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21217
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 10 Απρ 2024, 11:29

foscilis έγραψε:
10 Απρ 2024, 10:45
talaipwros έγραψε:
10 Απρ 2024, 10:34

Βέβαια αυτο ισχύει εφόσον θεωρούμε οτι η αξία του ακινήτου δεν ανεβαίνει. Αν ανεβαίνει πανω απο οτι θα σου έδινε μια αλλη μορφη επένδυσης, τοτε και άδειο, αφήνει κέρδος ( το οποιο θα γινει materialised την στιγμή πώλησης)
Συζητάμε καθαρά για την πρώτη κατοικία, όχι για το σπίτι σαν επένδυση.

Το σπίτι σαν επένδυση πρέπει να φορολογείται (όπως όλες οι επενδύσεις) όταν αποκομίζεις κέρδος, π.χ. στην πώληση ή στην ενοικίαση.

Το σπίτι σαν κατοικία και γενικά ιδιοχρήση πρέπει να φορολογείται ως πηγή εισοδήματος.

Το άδειο σπίτι που δεν το κάνεις τίποτα κανονικά δε θα έπρεπε να φορολογείται αλλά εκεί ο φόρος έχει το νόημα ότι κάντο κάτι, είναι σπίτι/χωράφι, κομμάτι ενός πεπερασμένου πόρου (γη) δεν είναι μια βαλίτσα κοσμήματα, δε θα το έχεις εκεί 200 χρόνια να γεμίζει ποντίκια να σπάνε τα υδραυλικά να μετατρέπεται σε ζούγκλα/χωματερή (αν είναι χωράφι) κλπ.
Όλα είναι επενδύσεις. Αν το κεφάλαιο αποδίδει αλλού περισσότερα από όσα θα έδινες για το νοίκι, τότε είναι πιο συμφέρον το νοίκι.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21217
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 10 Απρ 2024, 11:31

Ασέβαστος έγραψε:
10 Απρ 2024, 10:28
foscilis έγραψε:
10 Απρ 2024, 10:01
Ασέβαστος έγραψε:
10 Απρ 2024, 08:35


να μην ξεχναμε και τα εργαλεια που εχω σπιτι μου. ξερεις ποσα μου εχουν γλυτωσει τοσα χρονια που θα τα εδινα σε μαστορους;
Δε σου έχουν γλιτώσει κάτι γιατί αν τα έδινες σε μαστόρους θα έπρεπε να δουλέψεις περίπου τον ίδιο χρόνο για να τα βγάλεις. Παίζει να έχεις μπει και μέσα κιόλας γιατί στάνταρ οι μάστοροι κάνουν την ίδια δουλειά σε πολύ λιγότερο χρόνο (και έχουν κόστος εργαλείων το 1/100 από εσένα που τα χρησιμοποιείς μια στο τόσο).
:smt005::smt005:

μπα, οχι. καθε εργαλειο εχει βγαλει 1000 φοες την αξια του, και λιγο λεω.
Κοίτα, θα σου ξαναπώ (για τρίτη φορά νομίζω): αν όντως δεν έχεις εισόδημα από το σπίτι σου, σε συμφέρει να το ανταλλάξεις με κάτι που σου δίνει ακόμα και 1 ευρώ εισόδημα το χρόνο. Αυτό σημαίνει "δεν έχω εισόδημα από κάτι". Δε σημαίνει κάτι άλλο.
εχω εισοδημα ειναι διαφορετικο απο δεν εχω εξοδα.

τωρα βαζω φβ στη στεγη. θα μου περιορισουν τα εξοδα, δεν θα μου δωσουν εισοδημα. επισης βαζω μποστανι, το ιδιο. ακομη και ο ηλιακος θερμοσιφωνας, το ιδιο.

θα σου φαινοταν λογικος ενας φορος μποστανιου η ηλιακου;

αυριο μπορει να παρω ηλεκτρικο αυτοκινητο, να περιορισω τα εξοδα για καυσιμα, να φορολογηθω εξτρα επειδη δεν πληρωνω βενζινη; το ιδιο κανω με το ποδηλατο, εχει βγαλει 10 φορες το κοστος αγορας του, επειδη δεν καιει βςνζινη οταν με πηγαινει στη δουλεια. να βαλουμε φορο ποδηλατου;
Εάν έχεις πισίνα στο σπίτι πληρώνεις φόρο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Απρ 2024, 12:11

Otto Weininger έγραψε:
10 Απρ 2024, 10:45
hellegennes έγραψε:
10 Απρ 2024, 10:21
Αυτή η σουρεαλιστική θεώρηση των εσόδων μού θυμίζει όλους εκείνους που όταν δεν κερδίζουν στο Στοίχημα λένε "έχασα 20.000 ευρώ γιατί ο τάδε αγώνας ήρθε Χ".
Σε αυτήν την περίπτωση όντως έχασες γιατί αν έμενε ένα αποτέλεσμα σε αναμονή για να κερδίσεις 20.000 σίγουρα μια 7 με 15.000 θα μπορούσες να τα έχεις βγάλει με cashout υπό προϋποθέσεις.
Στην πραγματικότητα έχασες όσα έδωσες για το δελτίο. Δεν μπορείς να χάσεις κάτι που δεν έχεις, όπως δεν μπορείς να κερδίσεις κάτι που δεν ξοδεύεις. Είναι ανάποδη έννοια των κερδίζω/χάνω.

Σαν να λέμε σήμερα κέρδισες 1000 ευρώ γιατί δεν αγόρασες iPhone.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών