Φρικαλεοτητες Ελλήνων Κομμουνιστων

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12980
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Φρικαλεοτητες Ελλήνων Κομμουνιστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 11 Απρ 2024, 23:53

George_V έγραψε:
11 Απρ 2024, 23:01
GoBzi έγραψε:
11 Απρ 2024, 22:56
southern έγραψε:
11 Απρ 2024, 07:46
Δεν ξεχνώ τους κόκκινους δολοφόνους.
Εαν τα βράδια έχεις εφιάλτες με κομμουνιστές να μπαίνουν μέσα στο σπίτι σου, να κόψεις το βραδυνό. :lol:
Ειχα ξαναπει την ιστορια αλλα θα την πω εν ταχει.

Εφοδος (βλαμμενου) Τχη σε φυλακιο που ειμουν αρχιφυλακας στο στρατο και επειδη βρηκε το σκοπο εκτος θεσης (λιγο πιο διπλα ηταν) μας πετάει απο τα κρεβατια φωνάζοντας:


"Ο ΣΚΟΠΟΣ ΗΤΑΝ ΕΚΤΟΣ ΘΕΣΗΣ!!!! ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ??? ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΦΑΞΟΥΝ ΟΛΟΥΣ????"

Στην ενσταση μου "Μα συγνωμη κ. Ταγματάρχα δεν ειμαστε στον Εμφυλιο ουτε στο 1950" μου απαντα κοκκινος απο θυμο:

"ΣΚΑΣΜΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΣΥ ΕΜΕΝΑ!!! ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΗΠΩΣ ΕΚΛΕΨΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ!!!"

Πρεπει να ειχε φάει μεγάλη πετρια ο τυπος.


Και μιλαμε για 2002 τωρα δεν παιζει να ηταν κανα "σταγονιδιο" που ξεμεινε απο το 1974. Παραηταν νεος για αυτο. Δεν ξερω πως βγηκε ετσι αυτος.
Ε Τ ο εξωγηινος ειχε καλυτερη πλοκη

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27236
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Φρικαλεοτητες Ελλήνων Κομμουνιστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 11 Απρ 2024, 23:56

Μαδουραίος έγραψε:
11 Απρ 2024, 23:53
George_V έγραψε:
11 Απρ 2024, 23:01
GoBzi έγραψε:
11 Απρ 2024, 22:56


Εαν τα βράδια έχεις εφιάλτες με κομμουνιστές να μπαίνουν μέσα στο σπίτι σου, να κόψεις το βραδυνό. :lol:
Ειχα ξαναπει την ιστορια αλλα θα την πω εν ταχει.

Εφοδος (βλαμμενου) Τχη σε φυλακιο που ειμουν αρχιφυλακας στο στρατο και επειδη βρηκε το σκοπο εκτος θεσης (λιγο πιο διπλα ηταν) μας πετάει απο τα κρεβατια φωνάζοντας:


"Ο ΣΚΟΠΟΣ ΗΤΑΝ ΕΚΤΟΣ ΘΕΣΗΣ!!!! ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ??? ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΦΑΞΟΥΝ ΟΛΟΥΣ????"

Στην ενσταση μου "Μα συγνωμη κ. Ταγματάρχα δεν ειμαστε στον Εμφυλιο ουτε στο 1950" μου απαντα κοκκινος απο θυμο:

"ΣΚΑΣΜΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΣΥ ΕΜΕΝΑ!!! ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΗΠΩΣ ΕΚΛΕΨΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ!!!"

Πρεπει να ειχε φάει μεγάλη πετρια ο τυπος.


Και μιλαμε για 2002 τωρα δεν παιζει να ηταν κανα "σταγονιδιο" που ξεμεινε απο το 1974. Παραηταν νεος για αυτο. Δεν ξερω πως βγηκε ετσι αυτος.
Ε Τ ο εξωγηινος ειχε καλυτερη πλοκη
Δε διαφωνω αλλα ειναι σιγουρα πιο ενδιαφέρον απο τα ποστς που κανεις συνηθως.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Φρικαλεοτητες Ελλήνων Κομμουνιστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 12 Απρ 2024, 00:00

πατησιωτης έγραψε:
11 Απρ 2024, 23:36
AOC έγραψε:
11 Απρ 2024, 22:55
πατησιωτης έγραψε:
11 Απρ 2024, 22:34


Δεν είναι ΝΔ ο Southern.Kατά τα λοιπά το νήμα πρέπει να πάει στην Ιστορία.
Έχω κουραστεί με αυτούς τους «πατριώτες.» Το ίδιο θα έλεγα και αν συζητούσαμε και για τα εγκλήματα των μοναρχίστων η των χουντικών, στα παπαρια μου, τι νόημα έχουν όλα αυτά ;
Εδώ οι Έλληνες είναι υπό εξαφάνιση, και είναι δεκάδες φορές πιο αδύναμοι οικονομικά από τους γονείς τους πχ την δεκαετία του 90, και ο άλλος μας γράφει για τον κάπταν Νικήτα να πούμε.
Οι νεοφιλελεύθεροι καπιταλες σήμερα έχουν αυτά τα αποτελέσματα που βλέπουμε σήμερα. Νέοι που δεν τους φτάνουν τα φράγκα για να κάνουν οικογένεια και να ζήσουν
Αυτοί είστε ;!
Ας ασχοληθούμε με το καθημερινό έγκλημα της εξόντωσης των Ελλήνων.
Πάντως ο άλλος που λες είναι πολύ πιο κοντά στον Βελόπουλο που θα ψηφίσεις και εσύ παρά στη ΝΔ.Έχει γράψει ότι θα ψηφίσει Νίκη.Τι Νίκη,τι Βελόπουλος τώρα. :D
Όσον αφορά τη γενικότερη οικονομική κατάσταση,η χώρα χρεωκόπησε το 2010 και μόλις τώρα ανακάμπτει.
Δεν υπάρχει κανείς με ένα μαγικό ραβδί που να μπορεί να επαναφέρει αυτόματα την κατάσταση πριν τη χρεωκοπία αλλά δεν βλάπτει να προσπαθήσετε. :D
Καλά δεν έχω καμία αμφιβολια πως ο Βελόπουλος είναι μικροαπατεώνας, και η χώρα δεν σώζεται
Η ψήφος μου πάει ως μήνυμα ρωσικής επιρροής στην ήπειρο, και πως δεν μου αρέσει η τροχιά της ΕΕ συνολικά. Πήγανε βάλανε έξω από τις Βρυξέλλες καλή ώρα ένα μνημειο στους νεκρούς του κομμουνισμού της πλατειας Τιανμεν το 1989. Ρωτήσανε κανένα ;
Τόσο δούλοι των αμερικανών ; Να παν να γαμη8ουν.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Φρικαλεοτητες Ελλήνων Κομμουνιστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 12 Απρ 2024, 01:10

AOC έγραψε:
11 Απρ 2024, 22:15
Έχετε κουράσει παρά πολύ εσείς οι δήθεν δεξιοί που γράφετε για τα εγκλήματα του κομμουνισμού εν ετει 2024.
Και γενικα αυτό το κομπλεξικό κόλλημα με το εμφύλιο.
Τζάμια στην Θεσσαλονίκη, γάμους γκει, μισό μυριο πακιστανους , ρεκόρ υπογεννητικότητας,Φουρθιωτηδες να αλλάζουν υπουργούς, εκτροχιασμένα τρένα, και την μισή χώρα πουλημένη σε ξένους επενδυτές κτλ κτλ δεν τα φέρε στην χώρα ο Ζαχαριαδης, ούτε ο Μπελογιάννης.
Αλλά καταλαβαίνω απόλυτα ποιος είσαι εσυ, νηματοθετη. Είσαι ένα βολεμένο δαπιτικο σκουπιδι.
Γιατί οι αληθινοί συντηρητικοί παλευουν και πονάνε να συντηρήσουν το έθνος, οι συντηρητικοί της πουτσας όπως εσυ παλεύουν με τα φαντάσματα του καπετάν Νικήτα και φοβούνται μη πληρώσουν κάνα χιλιάρικο παραπάνω στην εφορία.
Στα αρχιδια μας για τον Ζαχαριαδη, εθνοπροδότη.
Τέτοιο μπουρδελο σαν αυτό του Μητσοτακη, (και λοιπών Καραμανληδων κτλ) δεν θα είχε φτιάξει.
Άντε γιατί μας πρήξατε την πουτσα.
Εδαφικο ακρωτηριασμό θα είχε πάθει η Ελλάδα αν είχαν επικρατήσει οι εαμοβουλγαροι στο συμμοριτοπολεμο. Είσαι εντελώς ηλίθιος αν δεν καταλαβαίνεις τις τραγικές συνέπειες που θα είχε η επικρατήσει του ΔΣΕ και των ΣΝΟΦιτων τους. Οι φρικαλεοτητες είναι υπαρκτές είτε σου άρεσε είτε όχι. Είσαι τόσο εκτός πραγματικότητας που με τοποθετησες σε λάθος κόμμα.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Φρικαλεοτητες Ελλήνων Κομμουνιστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 12 Απρ 2024, 01:15

Στο θέμα τώρα. Αυτός είναι ο δολοφονημενος από τον ΔΣΕ ιερέας

Εικόνα
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Φρικαλεοτητες Ελλήνων Κομμουνιστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 12 Απρ 2024, 01:29

southern έγραψε:
12 Απρ 2024, 01:10
AOC έγραψε:
11 Απρ 2024, 22:15
Έχετε κουράσει παρά πολύ εσείς οι δήθεν δεξιοί που γράφετε για τα εγκλήματα του κομμουνισμού εν ετει 2024.
Και γενικα αυτό το κομπλεξικό κόλλημα με το εμφύλιο.
Τζάμια στην Θεσσαλονίκη, γάμους γκει, μισό μυριο πακιστανους , ρεκόρ υπογεννητικότητας,Φουρθιωτηδες να αλλάζουν υπουργούς, εκτροχιασμένα τρένα, και την μισή χώρα πουλημένη σε ξένους επενδυτές κτλ κτλ δεν τα φέρε στην χώρα ο Ζαχαριαδης, ούτε ο Μπελογιάννης.
Αλλά καταλαβαίνω απόλυτα ποιος είσαι εσυ, νηματοθετη. Είσαι ένα βολεμένο δαπιτικο σκουπιδι.
Γιατί οι αληθινοί συντηρητικοί παλευουν και πονάνε να συντηρήσουν το έθνος, οι συντηρητικοί της πουτσας όπως εσυ παλεύουν με τα φαντάσματα του καπετάν Νικήτα και φοβούνται μη πληρώσουν κάνα χιλιάρικο παραπάνω στην εφορία.
Στα αρχιδια μας για τον Ζαχαριαδη, εθνοπροδότη.
Τέτοιο μπουρδελο σαν αυτό του Μητσοτακη, (και λοιπών Καραμανληδων κτλ) δεν θα είχε φτιάξει.
Άντε γιατί μας πρήξατε την πουτσα.
Εδαφικο ακρωτηριασμό θα είχε πάθει η Ελλάδα αν είχαν επικρατήσει οι εαμοβουλγαροι στο συμμοριτοπολεμο. Είσαι εντελώς ηλίθιος αν δεν καταλαβαίνεις τις τραγικές συνέπειες που θα είχε η επικρατήσει του ΔΣΕ και των ΣΝΟΦιτων τους. Οι φρικαλεοτητες είναι υπαρκτές είτε σου άρεσε είτε όχι. Είσαι τόσο εκτός πραγματικότητας που με τοποθετησες σε λάθος κόμμα.
Είπα εγώ δεν έγιναν φρικαλεοτητες ;
Μιλάμε για άγριες εποχές, που μεγάλα μέρη του πληθυσμού ήταν αγράμματα τότε.
Το θέμα είναι τι γίνεται τώρα
Τώρα ζούμε στην Ελλάδα του Παπαγου, των Μητσοτακηδων, των Παπανδρέου, και των Καραμανληδων που είναι ένα μπουρδελο.
Οδεύουμε σε μια καπιταλιστική δυστοπια οπου σε μια πολυπολιτισμική αποικία, όλοι θα δουλεύουν σαν σκυλιά και δουλοι για να διάκοπάρουν οι αποικιοκράτες και θα συζητάμε ακόμη για τα κακά του δημοκρατικού στρατού να πούμε.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Φρικαλεοτητες Ελλήνων Κομμουνιστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 12 Απρ 2024, 01:31

AOC έγραψε:
12 Απρ 2024, 01:29

Τώρα ζούμε στην Ελλάδα του Παπαγου
Τί σχέση έχει η Ελλάδα του Παπάγου με το κράτος της Μεταπολίτευσης;

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Φρικαλεοτητες Ελλήνων Κομμουνιστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 12 Απρ 2024, 01:35

Golden Age έγραψε:
12 Απρ 2024, 01:31
AOC έγραψε:
12 Απρ 2024, 01:29

Τώρα ζούμε στην Ελλάδα του Παπαγου
Τί σχέση έχει η Ελλάδα του Παπάγου με το κράτος της Μεταπολίτευσης;
Πως δεν έχει σχέση ; Ξεκίνησε την αμερικανοποίηση της Ελλάδος.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Φρικαλεοτητες Ελλήνων Κομμουνιστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 12 Απρ 2024, 01:47

AOC έγραψε:
12 Απρ 2024, 01:29
southern έγραψε:
12 Απρ 2024, 01:10
AOC έγραψε:
11 Απρ 2024, 22:15
Έχετε κουράσει παρά πολύ εσείς οι δήθεν δεξιοί που γράφετε για τα εγκλήματα του κομμουνισμού εν ετει 2024.
Και γενικα αυτό το κομπλεξικό κόλλημα με το εμφύλιο.
Τζάμια στην Θεσσαλονίκη, γάμους γκει, μισό μυριο πακιστανους , ρεκόρ υπογεννητικότητας,Φουρθιωτηδες να αλλάζουν υπουργούς, εκτροχιασμένα τρένα, και την μισή χώρα πουλημένη σε ξένους επενδυτές κτλ κτλ δεν τα φέρε στην χώρα ο Ζαχαριαδης, ούτε ο Μπελογιάννης.
Αλλά καταλαβαίνω απόλυτα ποιος είσαι εσυ, νηματοθετη. Είσαι ένα βολεμένο δαπιτικο σκουπιδι.
Γιατί οι αληθινοί συντηρητικοί παλευουν και πονάνε να συντηρήσουν το έθνος, οι συντηρητικοί της πουτσας όπως εσυ παλεύουν με τα φαντάσματα του καπετάν Νικήτα και φοβούνται μη πληρώσουν κάνα χιλιάρικο παραπάνω στην εφορία.
Στα αρχιδια μας για τον Ζαχαριαδη, εθνοπροδότη.
Τέτοιο μπουρδελο σαν αυτό του Μητσοτακη, (και λοιπών Καραμανληδων κτλ) δεν θα είχε φτιάξει.
Άντε γιατί μας πρήξατε την πουτσα.
Εδαφικο ακρωτηριασμό θα είχε πάθει η Ελλάδα αν είχαν επικρατήσει οι εαμοβουλγαροι στο συμμοριτοπολεμο. Είσαι εντελώς ηλίθιος αν δεν καταλαβαίνεις τις τραγικές συνέπειες που θα είχε η επικρατήσει του ΔΣΕ και των ΣΝΟΦιτων τους. Οι φρικαλεοτητες είναι υπαρκτές είτε σου άρεσε είτε όχι. Είσαι τόσο εκτός πραγματικότητας που με τοποθετησες σε λάθος κόμμα.
Είπα εγώ δεν έγιναν φρικαλεοτητες ;
Μιλάμε για άγριες εποχές, που μεγάλα μέρη του πληθυσμού ήταν αγράμματα τότε.
Το θέμα είναι τι γίνεται τώρα
Τώρα ζούμε στην Ελλάδα του Παπαγου, των Μητσοτακηδων, των Παπανδρέου, και των Καραμανληδων που είναι ένα μπουρδελο.
Οδεύουμε σε μια καπιταλιστική δυστοπια οπου σε μια πολυπολιτισμική αποικία, όλοι θα δουλεύουν σαν σκυλιά και δουλοι για να διάκοπάρουν οι αποικιοκράτες και θα συζητάμε ακόμη για τα κακά του δημοκρατικού στρατού να πούμε.
O Παπαγος είναι εθνικός ήρωας. Τη μεγαλύτερη ζημιά στην Ελλάδα την έκανε η οικογένεια Παπανδρέου κατά τη μεταπολίτευση. Η ΝΙΚΗ πάντως είναι κατά της αποστολής στρατιωτικού υλικού στην Ουκρανία
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6353
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Φρικαλεοτητες Ελλήνων Κομμουνιστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 12 Απρ 2024, 02:15

Μου αρέσει η λέξη "φρικαλεότητες". Μου θυμίζει βιβλία τύπου Καρλχάιντς Ντέσνερ με γλαφυρούς τίτλους. Συμφωνώ ότι το θέμα πρέπει να μεταφερθεί στην ιστορία και απορώ γιατί από την αρχή δεν έγινε αυτό. Στην ενότητα της Πολιτικής θα χαθεί γρήγορα και δεν έχει σχέση με πολιτική.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Φρικαλεοτητες Ελλήνων Κομμουνιστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 12 Απρ 2024, 08:20

AOC έγραψε:
11 Απρ 2024, 22:55
Έχω κουραστεί με αυτούς τους «πατριώτες.» Το ίδιο θα έλεγα και αν συζητούσαμε και για τα εγκλήματα των μοναρχίστων η των χουντικών, στα παπαρια μου, τι νόημα έχουν όλα αυτά ;
Κανένα, και προφανώς είναι εντελώς γελοίο 75 χρόνια μετά τη ληξη του εμφυλίου να βλέπεις κόσμο να πλακωνεται για αυτά (ειδικά νεους ανθρώπους). Αλλά πρόσεξε κατι: τα ίδια συμβαίνουν τώρα τελευταία και στην Ισπανία, όπου έχουν αρχίσει να πληθαίνουν οι φωνές να αποκατασταθεί ο φρανκισμός. Αυτά είναι τα αποτελέσματα, όταν ένα κράτος δεν κλείνει σωστά τους λογαριασμούς του με την ιστορία του.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13530
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Φρικαλεοτητες Ελλήνων Κομμουνιστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 12 Απρ 2024, 08:30

Άνευρο.
Αφού δεν υπάρχει πλέον ΤΑΥΓΕΤΗΣ, κλάιν μάιν είναι τα νήματα αυτά.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32784
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Φρικαλεοτητες Ελλήνων Κομμουνιστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Απρ 2024, 08:57

Ναύτης έγραψε:
12 Απρ 2024, 08:30
Άνευρο.
Αφού δεν υπάρχει πλέον ΤΑΥΓΕΤΗΣ, κλάιν μάιν είναι τα νήματα αυτά.
ναι. :a040:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24552
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φρικαλεοτητες Ελλήνων Κομμουνιστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Απρ 2024, 09:14

Η γιαγια μου που εχουμε μνημοσυνο μεθαυριο ειχε ζησει σαν παιδακι 3-4 μηνες κρυμμενη σε αποθηκη με τα 4 αδερφια της και τους γονεις της καθως και τον αντρα της μεγαλης της αδερφης και το μωρο τους. Σαν το Underground του Κουστουριτσα.

Ειχαν ερθει αγημα ανταρτων και πηραν τον πατερα της για να περασει λαϊκο δικαστηριο επειδη τον ειχε κατηγορησει ενας τυπος για προδοτη. Ο τυπος δουλευε στα ιδια χωραφια με επιστάτη την προπαππου μου γυρω στα 15 χρονια νωριτερα και ο προπαππους μου τον ειχε διωξει γιατι λουφαρε και εκλεβε.

Ενας απο το αγημα ηταν επισης χωριανος και λεει στους αλλους "καντε μου τη χαρη να τον σκοτωσω εγω, αυτος φταιει που πιασανε τον αδερφο μου, θα πουμε οτι μας εβγαλε οπλο και τον φαγαμε. Θα σας προλαβω στη ρεματια (προφανως καποιο τοποσημο που θα εκαναν σταση)". Δεχτηκαν. Τον πηρε λοιπον και φυγανε μεσα στο δασος ενω οι αλλοι συνέχισαν προς το βουνο. Μετα απο λιγη ωρα ριχνει δυο στα κουτουρου και του λεει κυρ Αντώνη κατσε χωμενος σε εκεινα τα θαμνα μεχρι να νυχτωσει μην κουνηθεις ρουπι κακομοιρη μου και μετα πηγαινε παρε την οικογενεια σου κι εξαφανιστειτε γιατι αν το καταλαβουν θα σας σκοτωσουν ολους κι εμενα χειροτερα. Κι ετσι βρεθηκαν να κρυβονται μεχρι που επεσε λιγο η θερμοκρασια και μπορεσαν να την κανουν για Αθηνα. Καναδυο χρονια μετα το τελος των εχθροπραξιων, γυρισαν στην Τροιζηνια. Αλλα δεν ηταν το ιδιο προφανως. Ειχε σπασει ο ιστος. Τελικα η μεγαλη αδερφη εμεινε στον Πορο με τον αντρα της (και ο μικρος που ηταν νηπιο θα ξαναγυρναγε το 60 για να κανει τον πατρικο ξενοδοχειο) αλλα ολοι οι αλλοι ξαναπηγαν οριστικα στη Δαφνη. Της ελειπε τρομερα το μερος που γεννηθηκε, σιχαινοταν το τσιμεντο και τους κωλοαρβανιτες της Δαφνης εκτος φυσικα απο τον παππου μου που τον θεωρουσε εναν αγγελο μεσα στα σκατα (ορθοτατα).

"...και γι' αυτο εγω δε μπορω να ψηφισω ποτε κουκουε, ουτε τη Λαππα που ηταν καλη δημαρχος" ειχε καταληξει η γιαγια μου. Χωρις παντως να ειχε καποια κακια ή απεχθεια σε προσωπικο επιπεδο ξερωγω με τον πατερα μου που περναγε φαση ΚΚΕ το 1976 σαν τριτοετης φοιτητης και γκομενος της κορης της :). Αλλωστε κουκουε ηταν κι ο αλλος που ρισκαρε το κεφαλι του για τον πατερα της στην ιστορια.

Απλως αυτο ειχε αποφασισει: δεν τους ψηφιζω με τιποτα.

Το εχω γραψει πολλες φορες τα τελευταια χρονια οταν συζητιεται ο εμφυλιος και καθε φορα το σβηνω γιατι δεν ξερω.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Φρικαλεοτητες Ελλήνων Κομμουνιστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 12 Απρ 2024, 10:41

Κανονικά τα εγκλήματα των κομμουνιστών θα έπρεπε να διδάσκονται στα σχολεία όπως και οι συνέπειες μιας τυχόν νικης του ΔΣΕ.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών