Γιώργος Αυτιάς / Πάμε στην Ευρώπη με το σύνθημα «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24777
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιώργος Αυτιάς / Πάμε στην Ευρώπη με το σύνθημα «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 12 Απρ 2024, 14:03

Arisvilla έγραψε:
12 Απρ 2024, 13:20
https://tvxs.gr/news/ellada/giorgos-ayt ... ikogeneia/
Ο μεγάλος Γιώργης εμίλησε! Θα βγάλει από τον τάφο και τον Παττακό και τον Παπαδόπουλο και θα τους πάει και αυτούς στας Βρυξέλλας. Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών με τον Γίωργη τον Αυτιά. Πάμε όλοι δυνατά για να πάρουμε πάλι τα ακροδεξιά ψήφια :smt005:
ντάξει ρε φίλε, εσύ ψήφισες Κασσελάκη για να έρθει ο σοσιαλισμός, από που και ως που μιλάς για τον αυτιά;

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Γιώργος Αυτιάς / Πάμε στην Ευρώπη με το σύνθημα «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 12 Απρ 2024, 14:07

πατησιωτης έγραψε:
12 Απρ 2024, 13:52
Ναι,και επίσης το έμβλημα της χούντας,ο φοίνικας ήταν το ίδιο με του Καποδίστρια.Σημαίνει κάτι αυτό;
Λίγος κόσμος ξέρει ότι το πρώτο ελληνικό νόμισμα ήταν ο φοίνικας που εμείς τον μάθαμε σαν το πουλί της χούντας.
Ο αναγεννώμενος φοίνικας συμβόλιζε την παλιγγενεσία του έθνους που είχε υποδουλωθεί.Μετά όμως ήλθαν οι πιο αρχαιομανείς Βαυαροί που αποφάσισαν να καθιερώσουν τη δραχμή.
Η Μεγάλη Ιδέα τώρα δεν ήταν μόνο προνόμιο των βενιζελικών,όλα τα κόμματα της εποχής την είχαν.
Δεν είναι κανένα μυστικό αυτό με τον φοίνικα. Επίσης, είναι άσχετο με τη συζήτηση. Το «πατρίς, θρησκεία, οικογένεια» είναι ένα τρίπτυχο που έχει μακρά ιστορία, εκφράζει όμως συγκεκριμένες συντηρητικές αξίες που εντοπίζονται στην Ελλάδα σε όλα τα διακόσια χρόνια της ιστορίας της και βρίσκουν διαφορετικές μορφές πολιτικής έκφρασης σε διαφορετικές εποχές. Μία από αυτές ήταν και η χούντα. Αυτό λέει και η Γαζή, αν ξεφυλλίσεις το βιβλίο. Δεν ξέρω αν λέει ότι αποτέλεσε σύνθημα της Μεγάλης Ιδέας, μπορείς ίσως να φέρεις κάποιο απόσπασμα.
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70137
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιώργος Αυτιάς / Πάμε στην Ευρώπη με το σύνθημα «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Απρ 2024, 14:12

Arisvilla έγραψε:
12 Απρ 2024, 13:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Απρ 2024, 13:27
Ο Αυτιάς είναι ένας σιχαμένος γλίτσας.

Το ζητούμενο είναι το τι παίζει ως αντιπαράθεση στο κατηραμένο τρίπτυχο σλόγκαν "πατρίς, θρησκεία, οικογένεια" από το αντίπαλο δέος.


Όταν το βρείτε, σφυρίξτε.
Πολύ απλό: Διεθνισμός, Αθεισμός, σύμφωνο συμβίωσης :smt005:
Ευχαριστώ ολοθέρμως για τη διευκρίνηση, αν και το σύμφωνο συμβιωσης παίζει σε λαστ γίαρς, έχει πλέον νομοθετηθεί ως γάμος, τεκνοθεσία, αφαίρεση αντωνυμιών που υποδηλώνουν φύλο, λοιπά.

Οπότε, το ζητούμενο είναι ποιοι πχορουμίστας το υποστηρίζουν, όχι σε ιδεολογική αεράτη προσέγγιση αλλά ως προσωπική εφαρμογή.

Διαφορετικά, ας πάνε να πλύνουν κανένα πιάτο για να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό στην διάσωση του πλανήτη, γιατί με ντελιβεράδικες εφαρμογές και οικογενειακά ταπεράκια, δεν βγαίνει άκρη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42998
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γιώργος Αυτιάς / Πάμε στην Ευρώπη με το σύνθημα «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Απρ 2024, 14:15

Το τρίπτυχο κατ'εμε δεν είναι εγγενώς λάθος. Για αυτό και έχει κάποια απήχηση άλλωστε.

Από εκεί και πέρα οποίος το 2024 εντυπωσιάζεται με μια φράση που κυριολεκτικά δουλεύει με συνειρμούς περί κατεύθυνσης και δεν περιέχει καμία δέσμευση, κανένα πρόγραμμα, κλπ είναι αρκετά βλάκας.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39818
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γιώργος Αυτιάς / Πάμε στην Ευρώπη με το σύνθημα «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 12 Απρ 2024, 14:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Απρ 2024, 13:27
Ο Αυτιάς είναι ένας σιχαμένος γλίτσας.

Το ζητούμενο είναι το τι παίζει ως αντιπαράθεση στο κατηραμένο τρίπτυχο σλόγκαν "πατρίς, θρησκεία, οικογένεια" από το αντίπαλο δέος.


Όταν το βρείτε, σφυρίξτε.


Γιατι μηπως το πιστευει ο Αυτιας το τριπτυχο η μηπως θα αγωνιστει γι' αυτο στην Ευρωβουλη; :smt005:

Δεν φτανει που κανουν ακριβως τα αντιθετα, μας δουλευουν κιολας.

.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15079
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Γιώργος Αυτιάς / Πάμε στην Ευρώπη με το σύνθημα «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 12 Απρ 2024, 14:21

Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Απρ 2024, 14:15
Από εκεί και πέρα οποίος το 2024 εντυπωσιάζεται με μια φράση που κυριολεκτικά δουλεύει με συνειρμούς περί κατεύθυνσης και δεν περιέχει καμία δέσμευση, κανένα πρόγραμμα, κλπ είναι αρκετά βλάκας.
Δε νομίζω ότι σκοπεύει να εντυπωσιάσει κανέναν, γι'αυτό και ουσιαστικά ούτε έχει ούτε χρειάζεται να παρουσιάσει πολιτικές και απόψεις. Το εισιτήριο του στη βουλή είναι το ότι έχει ένα κοινό συνταξιούχων που ξέρει το όνομά του, και αν έχουν και λίγη άνοια, πιστεύουν ότι τους δίνει ο ίδιος συντάξεις, τόσο στεγνά, τόσο κυνικά. Δε νομίζω ότι πρόκειται να ακούσεις κάτι που να πλησιάζει σε πολιτική θέση απ'αυτόν τον τύπο
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2031
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Γιώργος Αυτιάς / Πάμε στην Ευρώπη με το σύνθημα «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 12 Απρ 2024, 14:21

Σενέκας έγραψε:
12 Απρ 2024, 13:32
Ας κρατήσουμε το ότι η απέχθεια σ'αυτή την κατσαρίδα ξεπερνά πολιτικά όρια, μας ενώνει όλους
Αυτό θα πίστευε κάποιος, αλλά με τους σταυρούς που προβλέπω ότι θα πάρει μάλλον οι "όλοι" που βλέπουμε τον Αυτιά ως κατσαρίδα είμαστε ουσιαστικά μια μικρή μειοψηφία.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15079
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Γιώργος Αυτιάς / Πάμε στην Ευρώπη με το σύνθημα «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 12 Απρ 2024, 14:25

micmic έγραψε:
12 Απρ 2024, 14:21
Σενέκας έγραψε:
12 Απρ 2024, 13:32
Ας κρατήσουμε το ότι η απέχθεια σ'αυτή την κατσαρίδα ξεπερνά πολιτικά όρια, μας ενώνει όλους
Αυτό θα πίστευε κάποιος, αλλά με τους σταυρούς που προβλέπω ότι θα πάρει μάλλον οι "όλοι" που βλέπουμε τον Αυτιά ως κατσαρίδα είμαστε ουσιαστικά μια μικρή μειοψηφία.
εντάξει, "όλοι" εννοώ όλοι όσοι δεν έχουμε αρχή άνοιας και δεν ψηφίσαμε πρώτη φορά όταν ήταν ακόμα υποψήφιος ο Σοφοκλής Βενιζέλος
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Γιώργος Αυτιάς / Πάμε στην Ευρώπη με το σύνθημα «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 12 Απρ 2024, 14:26

Σενέκας έγραψε:
12 Απρ 2024, 14:21
Δε νομίζω ότι σκοπεύει να εντυπωσιάσει κανέναν, γι'αυτό και ουσιαστικά ούτε έχει ούτε χρειάζεται να παρουσιάσει πολιτικές και απόψεις. Το εισιτήριο του στη βουλή είναι το ότι έχει ένα κοινό συνταξιούχων που ξέρει το όνομά του, και αν έχουν και λίγη άνοια, πιστεύουν ότι τους δίνει ο ίδιος συντάξεις, τόσο στεγνά, τόσο κυνικά. Δε νομίζω ότι πρόκειται να ακούσεις κάτι που να πλησιάζει σε πολιτική θέση απ'αυτόν τον τύπο
Ε, κάνει λίγο ντογκ γουίστλινγκ προς συγκεκριμένο ακροατήριο ο Αυτιάς. Το αν τα πιστεύει ο ίδιος δεν έχει και τόση σημασία.
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39818
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γιώργος Αυτιάς / Πάμε στην Ευρώπη με το σύνθημα «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 12 Απρ 2024, 14:27

Αν αυτο το πραγμα που ζουμε ειναι δημοκρατια τοτε εγω ειμαι ο Ιουλιος Καισαρ.

.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15079
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Γιώργος Αυτιάς / Πάμε στην Ευρώπη με το σύνθημα «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 12 Απρ 2024, 14:29

Βίνγκιλοτ έγραψε:
12 Απρ 2024, 14:26
Σενέκας έγραψε:
12 Απρ 2024, 14:21
Δε νομίζω ότι σκοπεύει να εντυπωσιάσει κανέναν, γι'αυτό και ουσιαστικά ούτε έχει ούτε χρειάζεται να παρουσιάσει πολιτικές και απόψεις. Το εισιτήριο του στη βουλή είναι το ότι έχει ένα κοινό συνταξιούχων που ξέρει το όνομά του, και αν έχουν και λίγη άνοια, πιστεύουν ότι τους δίνει ο ίδιος συντάξεις, τόσο στεγνά, τόσο κυνικά. Δε νομίζω ότι πρόκειται να ακούσεις κάτι που να πλησιάζει σε πολιτική θέση απ'αυτόν τον τύπο
Ε, κάνει λίγο ντογκ γουίστλινγκ προς συγκεκριμένο ακροατήριο ο Αυτιάς. Το αν τα πιστεύει ο ίδιος δεν έχει και τόση σημασία.
Πολύ ελαφριά γιατί δε θέλει να δυσαρεστήσει και κανένα υπερήλικα που μπορεί να ψηφίζει κκε και να χάσει τον δυνητικό τηλεθεατή. Ο ορισμός του λαϊκιστή είναι
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2031
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Γιώργος Αυτιάς / Πάμε στην Ευρώπη με το σύνθημα «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 12 Απρ 2024, 14:32

Είμαι περίεργος αν υπάρχει κάποιος στο phorum που θα σταυρώσει Αυτιά...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70137
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιώργος Αυτιάς / Πάμε στην Ευρώπη με το σύνθημα «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Απρ 2024, 14:37

Αρίστος έγραψε:
12 Απρ 2024, 14:27
Αν αυτο το πραγμα που ζουμε ειναι δημοκρατια τοτε εγω ειμαι ο Ιουλιος Καισαρ.

.
Εδώ που τα λέμε, την πετριά του Καίσαρα, την έχεις. Και δεν είσαι ο μόνος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39818
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Γιώργος Αυτιάς / Πάμε στην Ευρώπη με το σύνθημα «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 12 Απρ 2024, 14:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Απρ 2024, 14:37
Αρίστος έγραψε:
12 Απρ 2024, 14:27
Αν αυτο το πραγμα που ζουμε ειναι δημοκρατια τοτε εγω ειμαι ο Ιουλιος Καισαρ.

.
Εδώ που τα λέμε, την πετριά του Καίσαρα, την έχεις. Και δεν είσαι ο μόνος.


Οχι δεν την εχω.

.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21459
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Γιώργος Αυτιάς / Πάμε στην Ευρώπη με το σύνθημα «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 12 Απρ 2024, 14:38

και τι σχέση ακριβώς έχει η ΝΔ με αυτό το σύνθημα είπαμε;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών