Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Αν ήσουν επιχειρηματίας θα έδινες δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

1. Ναι γιατί είμαι αριστερός
8
21%
2. Όχι γιατί θα μου δημιουργούσε προβλήματα
30
79%
3. ΔΞ/ΔΑ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 38

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4153
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 17 Απρ 2024, 20:17

Niki έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:09
Στις μεγάλες πολυεθνικές βγάζει ένα σήμα το κράτος ποιος είναι ο βασικός και το ακολουθούν κατά γράμμα.
εεεε, το ακριβώς αντίθετο ισχύει. λένε οι πολυεθνικές θέλουμε αυτό το επίπεδο μισθών και τρέχει η κυβέρνηση να το νομοθετήσει. Προφανώς είναι πιο περίπλοκο αλλά προσπαθώ να πω ποιός παίζει το νταούλι και ποιός χορεύει από τα μονοπώλια και την κυβέρνηση.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 17 Απρ 2024, 20:18

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:17
Niki έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:09
Στις μεγάλες πολυεθνικές βγάζει ένα σήμα το κράτος ποιος είναι ο βασικός και το ακολουθούν κατά γράμμα.
εεεε, το ακριβώς αντίθετο ισχύει. λένε οι πολυεθνικές θέλουμε αυτό το επίπεδο μισθών και τρέχει η κυβέρνηση να το νομοθετήσει. Προφανώς είναι πιο περίπλοκο αλλά προσπαθώ να πω ποιός παίζει το νταούλι και ποιός χορεύει από τα μονοπώλια και την κυβέρνηση.
Αυτό το καλύπτει η φράση μου αυτή.

Το κράτος αντί να κάνει κάτι να λύσει όλα αυτά τα προβλήματα αντιθέτως μπλέκει με τους μεγαλοκαρχαρίες και γίνετε συστημικό.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Απρ 2024, 20:21

Ο εκτελωνιστης μου είναι βαθυ μελος του ΚΚ και στέλεχος του ΠΆΜΕ. Εξαίρετος επαγγελματίας. Ισως έχω πέσει στην περίπτωση βέβαια.

Θα επέλεγα για δύο λόγους. Και γιατί ένας κομμουνιστής είναι σκύλος πάνω στη δουλειά ως επόπτης και γιατί θα είχα το βύσμα ούτως ώστε σε κάποια μανούρα να τη λύνει δια της υπόγειας οδού, αναίμακτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 17 Απρ 2024, 20:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 17 Απρ 2024, 20:22

θα το ξαναβάλω γιατί αξίζει.

Έχουμε το χειρότερο καπιταλισμό της Ευρώπης.
Έχουμε ένα άρρωστο καπιταλισμό.

Ένας σωστός καπιταλισμός αντέχετε αν και δεν είναι ότι καλύτερο σε κοινωνική πολιτική.
Ένας εργατικός άνθρωπος μπορεί να ζήσει με αξιοπρέπεια.
Φανταστείτε όμως ένα άρρωστο καπιταλισμό.
Με άρρωστο διαπλεκόμενο κράτος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Niki την 17 Απρ 2024, 20:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7885
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Απρ 2024, 20:23

southern έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:43
Βίνγκιλοτ έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:35
Τα κέρδη που ζητά να αποφέρει η δραστηριότητα του κεφαλαίου είναι εκτός πραγματικότητας.
Κάνε επανάσταση για να φέρεις τον Κομμουνισμό :smt005:
Θα μπορούσαν απλά να μεταναστεύσουν σε μια χώρα που κυβερνάται από κομμουνιστές αλλά ο καπιταλισμός τους έχει εξαθλιώσει τόσο πολύ που δεν έχουν λεφτά για το εισιτήριο. :a040:

Εικόνα
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 17 Απρ 2024, 20:26

Ερμής έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:21
Ο εκτελωνιστης μου είναι βαθυ μελος του ΚΚ και στέλεχος του ΠΆΜΕ. Εξαίρετος επαγγελματίας. Ισως έχω πέσει στην περίπτωση βέβαια.

Θα επέλεγα για δύο λόγους. Και γιατί ένας κομμουνιστής είναι σκύλος πάνω στη δουλειά ως επόπτης και γιατί θα είχα το βύσμα ούτως ώστε σε κάποια μανούρα να τη λύνει δια της υπόγειας οδού, αναίμακτα.
Είσαι 100% Έλληνας μην κάνεις εξέταση DNA δεν χρειάζεται.
:smt005:
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Απρ 2024, 20:28

Niki έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:26
Ερμής έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:21
Ο εκτελωνιστης μου είναι βαθυ μελος του ΚΚ και στέλεχος του ΠΆΜΕ. Εξαίρετος επαγγελματίας. Ισως έχω πέσει στην περίπτωση βέβαια.

Θα επέλεγα για δύο λόγους. Και γιατί ένας κομμουνιστής είναι σκύλος πάνω στη δουλειά ως επόπτης και γιατί θα είχα το βύσμα ούτως ώστε σε κάποια μανούρα να τη λύνει δια της υπόγειας οδού, αναίμακτα.
Είσαι 100% Έλληνας μην κάνεις εξέταση DNA δεν χρειάζεται.
:smt005:
Και όμως δεν είμαι 100% Έλληνας
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 17 Απρ 2024, 20:28

όποιος Έλληνας εργαζόμενος μένει στην Ελλάδα αν είναι κάτω από τα 40 είναι χαζός για μένα.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 17 Απρ 2024, 20:29

Ερμής έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:28
Niki έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:26
Ερμής έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:21
Ο εκτελωνιστης μου είναι βαθυ μελος του ΚΚ και στέλεχος του ΠΆΜΕ. Εξαίρετος επαγγελματίας. Ισως έχω πέσει στην περίπτωση βέβαια.

Θα επέλεγα για δύο λόγους. Και γιατί ένας κομμουνιστής είναι σκύλος πάνω στη δουλειά ως επόπτης και γιατί θα είχα το βύσμα ούτως ώστε σε κάποια μανούρα να τη λύνει δια της υπόγειας οδού, αναίμακτα.
Είσαι 100% Έλληνας μην κάνεις εξέταση DNA δεν χρειάζεται.
:smt005:



Και όμως δεν είμαι 100% Έλληνας
Είσαι αν το ψάξεις καλά θα δεις ότι είσαι. :smt005:
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2028
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 17 Απρ 2024, 20:30

GoBzi έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:02
Niki έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:52
Ας είμαστε αντικειμενικοί.
Οι περισσότεροι επιχειρηματίες στην χώρα μας είναι επιχειρηματίες να μην πω τι.
Δίνουν μισθούς πείνας ενώ έχουν υπερκέρδη.
Βάζουν ένσημα μειωμένα κλέβουν την εφορία.
Ενώ την ίδια ώρα έχουν την οικιακή βοηθό στο σπίτι δηλωμένη στην εταιρεία τους.
Το ίδιο και τον κηπουρό.
Ψωνίζουν για το σπίτι με τιμολόγιο και χρεώνουν την εταιρεία με δήθεν φανταστικές παροχές στους εργαζόμενους π.χ σαντουιτς καφέ κ.λ.π.
Πάνε ταξίδια με φίλους και τα χρεώνουν στην εταιρεία.
Είναι πολλά.
Αυτοί είναι οι μικρομεσαίοι απατεώνες. Λίγο δύσκολα ο διευθυντής της "Πολυεθνικής" Hellas να κάνει κάτι τέτοιο γιατί θα πάει σπίτι του. Στην Ελλάδα οι πολυεθνικές έχουν δαιμονοποιηθεί από την αριστερά σε συνεργασία με τους μεγαλοεπιχειρηματίες που κράζουν. Φαντάζεσαι να έρθει ο γιάνκης να πάρει την δουλειά του Αλαφούζου;

Από δύο μεγάλες φαρμακευτικές πολυεθνικές που έχω εικόνα, δεν μπορείς να φανταστείς τί χρεώνουν στα έξοδα της εταιρείας. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Κυριολεκτικά ΟΛΑ τα έξοδα από ένα επίπεδο υπαλλήλου και πάνω. Σε φάση ότι και σε μπουρδέλο να πάει κάποιος, θα το χρεώσουν στα έξοδα της εταιρείας. Ένας διευθυντής πωλήσεων που ξέρω, δεν έχει πάει ΠΟΤΕ σε εστιατόριο με παρέα ή φίλους ή οτιδήποτε χωρίς να το χρεώσει στα έξοδα της εταιρείας. ΠΟΤΕ. Δεν μιλάμε για διακοπές, δώρα σε γιατρούς, ταξίδια εξωτερικό, αεροπορικά εισιτήρια κτλ. Άσχετα αν είναι προσωπικά ή επαγγελματικά, ΟΛΑ πάνε στα έξοδα της εταιρείας. Αυτοκίνητα, βενζίνες, τηλέφωνα, λογαριασμοί σπιτιού κτλ. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Απρ 2024, 20:31

Μπορεί τωρα που το σκέφτομαι. Ελληνική αποικία είναι η δεύτερη μου καταγωγή

Micmic οι φαρμακευτικες είναι ειδική κατηγορία εταιρείας
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 17 Απρ 2024, 20:34

Όλοι γνωρίζουμε την αλήθεια δεν κάνει κακό να την λέμε που και που.
Ακόμα και η Ε.Ε το γνωρίζει.
Βλέπει συνέχεια τις δήθεν προσπάθειες της κυβέρνησης με το καλάθι της νοικοκυράς σαν επέμβαση στην ελεύθερη αγορά και μετά καταλήγει στο συμπέρασμα ναι αλλά η Ελλάδα ας μην ξεχνάμε έχει ένα ιδιαίτερο σύστημα.
Τι εννοεί ιδιαίτερο σύστημα. :smt005:
καλό βράδυ.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5235
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 17 Απρ 2024, 20:57

micmic έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:30
GoBzi έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:02
Niki έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:52
Ας είμαστε αντικειμενικοί.
Οι περισσότεροι επιχειρηματίες στην χώρα μας είναι επιχειρηματίες να μην πω τι.
Δίνουν μισθούς πείνας ενώ έχουν υπερκέρδη.
Βάζουν ένσημα μειωμένα κλέβουν την εφορία.
Ενώ την ίδια ώρα έχουν την οικιακή βοηθό στο σπίτι δηλωμένη στην εταιρεία τους.
Το ίδιο και τον κηπουρό.
Ψωνίζουν για το σπίτι με τιμολόγιο και χρεώνουν την εταιρεία με δήθεν φανταστικές παροχές στους εργαζόμενους π.χ σαντουιτς καφέ κ.λ.π.
Πάνε ταξίδια με φίλους και τα χρεώνουν στην εταιρεία.
Είναι πολλά.
Αυτοί είναι οι μικρομεσαίοι απατεώνες. Λίγο δύσκολα ο διευθυντής της "Πολυεθνικής" Hellas να κάνει κάτι τέτοιο γιατί θα πάει σπίτι του. Στην Ελλάδα οι πολυεθνικές έχουν δαιμονοποιηθεί από την αριστερά σε συνεργασία με τους μεγαλοεπιχειρηματίες που κράζουν. Φαντάζεσαι να έρθει ο γιάνκης να πάρει την δουλειά του Αλαφούζου;

Από δύο μεγάλες φαρμακευτικές πολυεθνικές που έχω εικόνα, δεν μπορείς να φανταστείς τί χρεώνουν στα έξοδα της εταιρείας. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Κυριολεκτικά ΟΛΑ τα έξοδα από ένα επίπεδο υπαλλήλου και πάνω. Σε φάση ότι και σε μπουρδέλο να πάει κάποιος, θα το χρεώσουν στα έξοδα της εταιρείας. Ένας διευθυντής πωλήσεων που ξέρω, δεν έχει πάει ΠΟΤΕ σε εστιατόριο με παρέα ή φίλους ή οτιδήποτε χωρίς να το χρεώσει στα έξοδα της εταιρείας. ΠΟΤΕ. Δεν μιλάμε για διακοπές, δώρα σε γιατρούς, ταξίδια εξωτερικό, αεροπορικά εισιτήρια κτλ. Άσχετα αν είναι προσωπικά ή επαγγελματικά, ΟΛΑ πάνε στα έξοδα της εταιρείας. Αυτοκίνητα, βενζίνες, τηλέφωνα, λογαριασμοί σπιτιού κτλ. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ.
Δεν ξέρω από φαρμακευτικές, αλλά έχω εμπειρία από εταιρείες που σχετίζονται με πληροφορική. Από Amazon μέχρι μια μικρή εταιρεία με 10 άτομα. Συνήθως, όπως είπε και ο Ληστοσυμμορίτης, οι πολυεθνικές δίνουν τον ρυθμό. Ο μικρός για να συναγωνιστεί χρειάζεται ένα κλικ καλύτερο προϊόν από το "τροποποιημένο" της πολυεθνικής. Για να το πετύχει αυτό όχι μόνο χρειάζεται ταλαντούχο/έμπειρο προσωπικό αλλά και πρέπει να το κρατήσει. Εάν η προεθνική προσφέρει Χ μισθό, ο μικρός θα αναγκαστεί να δώσει κάτι παραπάνω. Μπορεί να είναι χρήματα, μπορεί να είναι 5-10 μέρες παραπάνω (πληρωμένες) διακοπές τον χρόνο, κάτι θα δώσει.

Στην Ελλάδα επικρατεί μια ζούγκλα όπου έχει καμία 30αρια οικογένειές να ελέγχουν ενέργεια, λιμάνια, δρόμους, ΜΜΕ, καύσιμα, πλοία, αεροπλάνα, πολιτικούς οι οποίοι συμπεριφέρονται σαν λιοντάρια και γαμάνε την μάνα την πάντα. Μετά από αυτούς έχεις τους μικρομεσαίους που είναι σαν τις ύαινες και τρώνε ότι έχει απομείνει. Κυριολεκτικά ζούγκλα. Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά αυτός είναι ο κανόνας.

Αυτό που λες με τα εταιρικά έξοδα γίνεται παντού, αλλά είναι μέχρι να τους πάρουν πρέφα. Περσι είδα VP πολυεθνικής που δούλευε για αυτούς σχεδόν 20 χρόνια να του λένε "you're fired" και κλείσιμο των εταιρικών λογαριασμών την ίδια στιγμή. Μετά έμαθα ότι είχε πολλά "εταιρικά έξοδα" στο Vegas. :lol:
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Απρ 2024, 21:02

GoBzi έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:57
micmic έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:30
GoBzi έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:02


Αυτοί είναι οι μικρομεσαίοι απατεώνες. Λίγο δύσκολα ο διευθυντής της "Πολυεθνικής" Hellas να κάνει κάτι τέτοιο γιατί θα πάει σπίτι του. Στην Ελλάδα οι πολυεθνικές έχουν δαιμονοποιηθεί από την αριστερά σε συνεργασία με τους μεγαλοεπιχειρηματίες που κράζουν. Φαντάζεσαι να έρθει ο γιάνκης να πάρει την δουλειά του Αλαφούζου;

Από δύο μεγάλες φαρμακευτικές πολυεθνικές που έχω εικόνα, δεν μπορείς να φανταστείς τί χρεώνουν στα έξοδα της εταιρείας. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Κυριολεκτικά ΟΛΑ τα έξοδα από ένα επίπεδο υπαλλήλου και πάνω. Σε φάση ότι και σε μπουρδέλο να πάει κάποιος, θα το χρεώσουν στα έξοδα της εταιρείας. Ένας διευθυντής πωλήσεων που ξέρω, δεν έχει πάει ΠΟΤΕ σε εστιατόριο με παρέα ή φίλους ή οτιδήποτε χωρίς να το χρεώσει στα έξοδα της εταιρείας. ΠΟΤΕ. Δεν μιλάμε για διακοπές, δώρα σε γιατρούς, ταξίδια εξωτερικό, αεροπορικά εισιτήρια κτλ. Άσχετα αν είναι προσωπικά ή επαγγελματικά, ΟΛΑ πάνε στα έξοδα της εταιρείας. Αυτοκίνητα, βενζίνες, τηλέφωνα, λογαριασμοί σπιτιού κτλ. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ.
Δεν ξέρω από φαρμακευτικές, αλλά έχω εμπειρία από εταιρείες που σχετίζονται με πληροφορική. Από Amazon μέχρι μια μικρή εταιρεία με 10 άτομα. Συνήθως, όπως είπε και ο Ληστοσυμμορίτης, οι πολυεθνικές δίνουν τον ρυθμό. Ο μικρός για να συναγωνιστεί χρειάζεται ένα κλικ καλύτερο προϊόν από το "τροποποιημένο" της πολυεθνικής. Για να το πετύχει αυτό όχι μόνο χρειάζεται ταλαντούχο/έμπειρο προσωπικό αλλά και πρέπει να το κρατήσει. Εάν η προεθνική προσφέρει Χ μισθό, ο μικρός θα αναγκαστεί να δώσει κάτι παραπάνω. Μπορεί να είναι χρήματα, μπορεί να είναι 5-10 μέρες παραπάνω (πληρωμένες) διακοπές τον χρόνο, κάτι θα δώσει.



:
Στην Ελλάδα αυτά που λες ΔΕ παίζουν με καμία παναγία. Και η πολυεθνική μη νομίζεις, είναι ζάρια, μπορεί να πετύχεις φάση και να εισια καλύτερα από την ΕΥΔΑΠ το 1985, μπορεί να πετύχεις το να έχεις μεν καλό μισθό αλλά να πρέπει παράλληλα να τους δίνεις και λίγο αίμα κάθε μέρα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9056
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 17 Απρ 2024, 21:11

Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 17:59
Σέλευκας έγραψε:
17 Απρ 2024, 17:40
Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 14:42

Έλληνες διάφοροι, 1 Τσέχος, 1 Ρουμάνος. Σε πολιτικό φάσμα από ΧΑ μέχρι ΚΚΕ (από όσο μπορώ να ξέρω φυσικά, και σχεδόν με όλα τα ενδιάμεσα), σε θρησκευτικό (απ' όσο μπορώ να ξέρω επίσης): κυρώς ΧΟ (θρήσκοι ή μη), τουλάχιστον 2 άθεοι και σίγουρα ένας ΜΤΙ.

Ε, από τους χειρότερους που πέρασαν ήταν ένας οργανωμένος κομμουνιστής. Και πάνω στην δουλειά του που ήταν όλο θεωρία και από εργασία τίποτα, αλλά και αργότερα όταν αποφάσισε να φύγει για να κάνει δική του δουλειά, που ούτε λίγο-ούτε πολύ έκανε προσπάθειες (ακόμα και μέσω εκβιασμών που ευτυχώς πέσανε στο κενό) να του κάνω απόλυση και να πάρει αποζημίωση.
αν πας στην επιθεώρηση θα σου πουν οτι κάθε μέρα παρουσιάζεται ένας τέτοιος που μετά πάει σε άλλον η ανοίγει δικό του. Πάντως απο την πείρα μου κανένας γνωστός μου δεν ασχολείται με την ιδεολογία ενός εξειδικευμένου, μόνο στους ανειδίκευτους παίζει αυτό. Ενας τεχνίτης μάστορας δεν μπορεί να διεκδικεί έτσι δικαιώματα σε μια δουλειά επειδή στο πόστο του είναι αυτός αρχηγός και δεν έχει νόημα. Ισως σε πολύ μεγάλες απρόσωπες επιχειρήσεις.
Καλά, εγώ δεν μιλάω για τεχνίτη βέβαια.
Όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά τα αφηγήματα στηρίζονται στη θεωρία ότι ο ανειδίκευτος είναι αυτός που παράγει πλούτο ενώ στην ουσία παράγει μόνο κίνηση. Με τα κομμάτια μας δένει το ατσάλι λέει ένα τραγούδι. Ο άλλος που έχει φάει τη ζωή του να μάθει μια δουλειά πρέπει να γίνει δούλος αυτουνου που σκάβει ένα λάκκο. Αυτά βέβαια με την τεχνολογία έχουν σχεδόν καταργηθεί.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών