Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Αν ήσουν επιχειρηματίας θα έδινες δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

1. Ναι γιατί είμαι αριστερός
8
21%
2. Όχι γιατί θα μου δημιουργούσε προβλήματα
30
79%
3. ΔΞ/ΔΑ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 38

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42988
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Απρ 2024, 12:15

GoBzi έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:09
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:00
Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:53
Ψήφισα όχι.
Αν και αυτοί οι κομουνιστές είναι οι πιο σκληροί επιστάτες και αφεντικά, οπότε αν ήθελα no mercy για τους εργαζόμενους θα έβαζα κουμουνι να εποπτεύει.
Εγώ δεν είμαι.
Κομουνιστής; :lol:
Ρε :lol:
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Απρ 2024, 12:27

georgebi έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:32
Λείπει η επιλογή : ΟΧΙ... γιατι μπορεί να είμαι αριστερός (εργοδότης) αλλά δεν είμαι και μαλάκας :102:
:smt005: σωστόν

Στο μεταξύ, ας ξυπνήσει κανείς Φραπεπρήχτη και Συμμορίτη, μόνο ο Νάνος (φαντάζομαι) έχει ψηφίσει θετικά προς το παρόν.


@πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας: Μένιοοοοοο; Το πρωί που πέρασες ήταν στο πόστο του ή όχι;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 17 Απρ 2024, 12:30

vantono έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:45
Δεν καταλαβαίνω γιατί όχι, από τη στιγμή που δεν εχεις να φοβάσαι για κατι :102:
Πλακα κανεις ετσι;
Καταραχας αν θελησεις να τον απολυσεις μπορει να μαζευτουν καμια 500αρια εξω απο την επιχειρηση σου σου να σου επιβαλλουν να τον κρατησεις.Επισης θα σε βγαλουν στα μανταλακια θα γινεις διασημος κτλ κτλ

Απο εκει και περα θα συμμετεχει σε καθε γενικη απεριγια που στην ουσια δεν εχει καμια σχεση με την εργασια του
Ασε που θα λειπει συνεχως για "συμπαρασταση" σε αλλους


Απο εκει και περα λογο ιδεολογιας θα θελει μερτικο απο τα κερδη σου.
Θα διοργανωνει συνεχως ανταρτικα μεσα στην επιχειρηση για οτι μαλακια του περναει απο το κεφαλι.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42988
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Απρ 2024, 12:33

Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:27
georgebi έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:32
Λείπει η επιλογή : ΟΧΙ... γιατι μπορεί να είμαι αριστερός (εργοδότης) αλλά δεν είμαι και μαλάκας :102:
:smt005: σωστόν

Στο μεταξύ, ας ξυπνήσει κανείς Φραπεπρήχτη και Συμμορίτη, μόνο ο Νάνος (φαντάζομαι) έχει ψηφίσει θετικά προς το παρόν.


@πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας: Μένιοοοοοο; Το πρωί που πέρασες ήταν στο πόστο του ή όχι;
Μπα, δεν ψήφισα, δεν μου αρέσουν οι επιλογές. Το "ναι γιατί είμαι αριστερός" είναι μηχανιστικός τρόπος σκέψης. Θα ψήφιζα "ναι γιατί ο συνδικαλισμός είναι δικαίωμα του εργαζόμενου".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23390
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 17 Απρ 2024, 12:39

Alex Amsterdam έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:30
vantono έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:45
Δεν καταλαβαίνω γιατί όχι, από τη στιγμή που δεν εχεις να φοβάσαι για κατι :102:
Πλακα κανεις ετσι;
Καταραχας αν θελησεις να τον απολυσεις μπορει να μαζευτουν καμια 500αρια εξω απο την επιχειρηση σου σου να σου επιβαλλουν να τον κρατησεις.Επισης θα σε βγαλουν στα μανταλακια θα γινεις διασημος κτλ κτλ

Απο εκει και περα θα συμμετεχει σε καθε γενικη απεριγια που στην ουσια δεν εχει καμια σχεση με την εργασια του
Ασε που θα λειπει συνεχως για "συμπαρασταση" σε αλλους


Απο εκει και περα λογο ιδεολογιας θα θελει μερτικο απο τα κερδη σου.
Θα διοργανωνει συνεχως ανταρτικα μεσα στην επιχειρηση για οτι μαλακια του περναει απο το κεφαλι.
ΑΝ. Που ΔΕΝ.
Δεν προκειται να απολύσεις ΠΑΜίτη, οι κομμουνιστές ειναι οι καλύτεροι στη δουλειά τους. Από ενας απλός μεταφορέας μέχρι ηγετικό στέλεχος σε γραφείο. Αύξηση θα πρεπει να του δώσεις.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 17 Απρ 2024, 12:40

Alex Amsterdam έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:30
vantono έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:45
Δεν καταλαβαίνω γιατί όχι, από τη στιγμή που δεν εχεις να φοβάσαι για κατι :102:
Πλακα κανεις ετσι;
Καταραχας αν θελησεις να τον απολυσεις μπορει να μαζευτουν καμια 500αρια εξω απο την επιχειρηση σου σου να σου επιβαλλουν να τον κρατησεις.Επισης θα σε βγαλουν στα μανταλακια θα γινεις διασημος κτλ κτλ

Απο εκει και περα θα συμμετεχει σε καθε γενικη απεριγια που στην ουσια δεν εχει καμια σχεση με την εργασια του
Ασε που θα λειπει συνεχως για "συμπαρασταση" σε αλλους


Απο εκει και περα λογο ιδεολογιας θα θελει μερτικο απο τα κερδη σου.
Θα διοργανωνει συνεχως ανταρτικα μεσα στην επιχειρηση για οτι μαλακια του περναει απο το κεφαλι.
Ναι εντάξει.
Η δική μου εμπειρία τους κατατάσσω στους χαζούληδες.
Του είπα να περάσει να πληρωθεί ότι δικαιούται στο λογιστήριο.
Έφυγε χωρίς να πληρωθεί.
Ήρθε μετά από τρείς μέρες με ένα χαρτί από τον λογιστή του και ήρθε σε μένα δεν πήγε στο λογιστήριο.
Μου το έφερε σαν να ήθελε να με τρομάξει ο χαζός.
Μου λέει αυτά δικαιούμαι.
Στο τέλος αυτά που έφερε στο χαρτί από τον δικό του λογιστή ήτανε λιγότερα κάπου 110 ή 120 ΄130 ευρώ δεν θυμάμαι.
Του λέει ο λογιστής μας την διαφορά ότι δικαιούται περισσότερα , λέει ότι είναι δεν θα τα χαλάσουμε. :smt005:
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Απρ 2024, 12:45

vantono έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:45
Δεν καταλαβαίνω γιατί όχι, από τη στιγμή που δεν εχεις να φοβάσαι για κατι :102:
αναλογα τη δουλεια.

προφανως ειναι κομματακι ηλιθιος. αν η δουλεια δε χρειαζεται μυαλο, οκ, δεν μας νοιαζει.

αλλα τελοσπαντων δεν ειναι απο τα πρωτα κριτηρια για το αν θα προσλαβεις καποιον, και το φυσιολογικο ειναι να μην το ξερεις καν.

αν ερθει για δουλεια και το πρωτο που σου πει απο μονος του ειναι οτι ειναι μελος, ε, δε βοηθαει παντως.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Απρ 2024, 12:46

vantono έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:39
Alex Amsterdam έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:30
vantono έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:45
Δεν καταλαβαίνω γιατί όχι, από τη στιγμή που δεν εχεις να φοβάσαι για κατι :102:
Πλακα κανεις ετσι;
Καταραχας αν θελησεις να τον απολυσεις μπορει να μαζευτουν καμια 500αρια εξω απο την επιχειρηση σου σου να σου επιβαλλουν να τον κρατησεις.Επισης θα σε βγαλουν στα μανταλακια θα γινεις διασημος κτλ κτλ

Απο εκει και περα θα συμμετεχει σε καθε γενικη απεριγια που στην ουσια δεν εχει καμια σχεση με την εργασια του
Ασε που θα λειπει συνεχως για "συμπαρασταση" σε αλλους


Απο εκει και περα λογο ιδεολογιας θα θελει μερτικο απο τα κερδη σου.
Θα διοργανωνει συνεχως ανταρτικα μεσα στην επιχειρηση για οτι μαλακια του περναει απο το κεφαλι.
ΑΝ. Που ΔΕΝ.
Δεν προκειται να απολύσεις ΠΑΜίτη, οι κομμουνιστές ειναι οι καλύτεροι στη δουλειά τους. Από ενας απλός μεταφορέας μέχρι ηγετικό στέλεχος σε γραφείο. Αύξηση θα πρεπει να του δώσεις.
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005: Καλο ρε, μπράβο!



Α, κάτσε. Στα σοβαρά το έλεγες; :o
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Απρ 2024, 14:26

vantono έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:39
Alex Amsterdam έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:30
vantono έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:45
Δεν καταλαβαίνω γιατί όχι, από τη στιγμή που δεν εχεις να φοβάσαι για κατι :102:
Πλακα κανεις ετσι;
Καταραχας αν θελησεις να τον απολυσεις μπορει να μαζευτουν καμια 500αρια εξω απο την επιχειρηση σου σου να σου επιβαλλουν να τον κρατησεις.Επισης θα σε βγαλουν στα μανταλακια θα γινεις διασημος κτλ κτλ

Απο εκει και περα θα συμμετεχει σε καθε γενικη απεριγια που στην ουσια δεν εχει καμια σχεση με την εργασια του
Ασε που θα λειπει συνεχως για "συμπαρασταση" σε αλλους


Απο εκει και περα λογο ιδεολογιας θα θελει μερτικο απο τα κερδη σου.
Θα διοργανωνει συνεχως ανταρτικα μεσα στην επιχειρηση για οτι μαλακια του περναει απο το κεφαλι.
ΑΝ. Που ΔΕΝ.
Δεν προκειται να απολύσεις ΠΑΜίτη, οι κομμουνιστές ειναι οι καλύτεροι στη δουλειά τους. Από ενας απλός μεταφορέας μέχρι ηγετικό στέλεχος σε γραφείο. Αύξηση θα πρεπει να του δώσεις.
Στα 40 περίπου χρόνια σε επαγγέλματα σχετικά με την θάλασσα, όσους αριστερούς συνάντησα, στην θάλασσα και στα γραφεία, πάντα τους έφταιγε κάτι: το καράβι, ο καπετάνιος, το αφεντικό, ο μισθός, το γραφείο, η ΝΤΠ, ο ανάδρομος Ερμής, οτιδήποτε και κυρίως ο καπιταλισμός.
Συμπέρασμα μου είναι ότι καλύπτουν την τεμπελιά τους με την αριστεροσύνη.
Τους λείπει η Σοβιετία, όπου πιστεύουν πως θα την έβγαζαν καθαρή, αφού το κράτος θα τους έδινε σπίτι και δουλίτσα. Τυπικοί κηφήνες, ανίκανοι να φροντίσουν τον εαυτό τους.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 17 Απρ 2024, 14:28

Που είναι η επιλογή "οχι γιατί είναι αριστερός"; :-?
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9042
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 17 Απρ 2024, 14:31

Στην πραγματικότητα ένας εργοδότης δεν ενδιαφέρεται για τις εργασιακές απόψεις κάποιου που θα προσλάβει. Αν ομως δημιουργήσει πρόβλημα γιατί πρέπει να το βάλει στο αγωνιστικό παλμαρέ του τότε καίγεται.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7884
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Απρ 2024, 14:38

Πάντως "οι υπερήφανοι για τις ιδέες τους κομμουνιστές" όταν περνούν συνέντευξη και ζητάνε δουλειά από τ' αφεντικά τότε "ξεχνάνε" τις ιδέες τους περί αφεντικών.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7326
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 17 Απρ 2024, 14:40

Καλά κομμουνιστής πως γίνεται να δεχτει να εργαστει σε καπιταλιστική επιχείρηση; Απο τα Lidl κομμουνιστής;
Γάταρος έγραψε:
17 Απρ 2024, 14:38
Πάντως "οι υπερήφανοι για τις ιδέες τους κομμουνιστές" όταν περνούν συνέντευξη και ζητάνε δουλειά από τ' αφεντικά τότε "ξεχνάνε" τις ιδέες τους περί αφεντικών.
Οχι όλοι, μη το ισοπεδώνουμε γιατι υπάρχουν και άτομα που δεν δεχοντε κανένα αφεντικό στο σβέρκο τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλιόσα την 17 Απρ 2024, 14:41, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42988
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Απρ 2024, 14:41

Γάταρος έγραψε:
17 Απρ 2024, 14:38
Πάντως "οι υπερήφανοι για τις ιδέες τους κομμουνιστές" όταν περνούν συνέντευξη και ζητάνε δουλειά από τ' αφεντικά τότε "ξεχνάνε" τις ιδέες τους περί αφεντικών.
Ότι μπορούμε και χωρίς αυτά;
Εγώ το λέω, απλά πιο ευγενικά. "Είμαι ομαδικός παίκτης που μπορεί να δουλέψει με μίνιμουμ επίβλεψη και καθοδήγηση".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Θα δίνατε δουλειά σε μέλος του ΠΑΜΕ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Απρ 2024, 14:42

Σέλευκας έγραψε:
17 Απρ 2024, 14:31
Στην πραγματικότητα ένας εργοδότης δεν ενδιαφέρεται για τις εργασιακές απόψεις κάποιου που θα προσλάβει. Αν ομως δημιουργήσει πρόβλημα γιατί πρέπει να το βάλει στο αγωνιστικό παλμαρέ του τότε καίγεται.
Έλληνες διάφοροι, 1 Τσέχος, 1 Ρουμάνος. Σε πολιτικό φάσμα από ΧΑ μέχρι ΚΚΕ (από όσο μπορώ να ξέρω φυσικά, και σχεδόν με όλα τα ενδιάμεσα), σε θρησκευτικό (απ' όσο μπορώ να ξέρω επίσης): κυρώς ΧΟ (θρήσκοι ή μη), τουλάχιστον 2 άθεοι και σίγουρα ένας ΜΤΙ.

Ε, από τους χειρότερους που πέρασαν ήταν ένας οργανωμένος κομμουνιστής. Και πάνω στην δουλειά του που ήταν όλο θεωρία και από εργασία τίποτα, αλλά και αργότερα όταν αποφάσισε να φύγει για να κάνει δική του δουλειά, που ούτε λίγο-ούτε πολύ έκανε προσπάθειες (ακόμα και μέσω εκβιασμών που ευτυχώς πέσανε στο κενό) να του κάνω απόλυση και να πάρει αποζημίωση.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών