Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13555
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 19 Απρ 2024, 12:53

Βίνγκιλοτ έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:50
Ναύτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:48
Οι επιμέρους συμπεριφορές ατόμων δε συνιστούν την επικρατούσα ηθική μιας κοινωνίας.
Ακριβώς, το ότι υπάρχουν μεμονωμένα άτομα που δεν είναι ομοφοβικά δε σημαίνει ότι η Ελλάδα δεν είναι ομοφοβική. Και γι' αυτό βγαίνουν προειδοποιητικές οδηγίες για τους επισκέπτες.
Το αντίθετο ακριβώς ισχύει: το ότι υπάρχουν κάποιοι Έλληνες που είναι ομοφοβικοί, δεν σημαίνει ότι η Ελλάδα είναι μια ομοφοβική χώρα.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43007
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Απρ 2024, 12:53

GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:33
nowhere έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:27
GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:10
έχει γίνει θέμα η πλαστική καρέκλα της Σάττι γιατί ο Έλληνας νομίζει ότι είναι Γάλλος αριστοκράτης. :102:
έχει γίνει θέμα [δουλέματος] γιατί είναι μια κακόηχη & κακόγουστη μίζερη μαλακία
Μαλακία μπορεί να είναι (εμένα μου άρεσε), αλλά η αντιδράσεις ήταν τύπου "δεν είναι αυτό η Ελλάδα", "ντροπή, εκθέτει την χώρα μας" και πάει λέγοντάς. Οι περισσότεροι που το σχολίασαν το πήραν πατριωτικά.

Μιλάμε κυριολεκτικά για έναν μουσικό διαγωνισμό για γκέι, ποιος χέστηκε ρε φίλε;
Πετάς τους πρωχοβαντόνους κάτω από το λεωφορείο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9390
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Απρ 2024, 12:54

Βίνγκιλοτ έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:46
Ναύτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:42
Η επικρατούσα ηθική κάθε κοινωνίας εκφράζεται μέσα από τους νόμους που ψηφίζουν οι κυβερνήσεις της. Η Ελλάδα βρίσκεται ανάμεσα στα προοδευτικότερα κράτη στο θέμα αυτό.
Ο ακτιβισμός των λοάτκι τα τελευταία χρόνια έχει καταντήσει ένας καρνάβαλος, στην πραγματικότητα οι ίδιοι υπονομεύουν τον σκοπό τους.
Η αναλογία των νόμων με τα ήθη της κοινωνίας είναι μεγάλο ζήτημα. Μιλάμε για τη χώρα που ένας όχλος επιτέθηκε σε δύο τρανς πριν από έναν μήνα και για την οποία βγαίνουν τέτοιες οδηγίες.

https://www.euronews.com/travel/2024/04 ... -queer-peo
Η σύνθεση του όχλου παίζει κάποιον ρόλο λες, ή μπα;

Επίσης, το άρθρο είναι λιγουλάκι ΓΤΠΚ, γιατί προκαλεί ξεκάθαρα συγκρίσεις και διαχωρισμούς μεταξύ περισσότερο και λιγότερο gay-friendly περιοχές στην Ευρώπη. Και ενώ κάπου στα ψιλά λέει βέβαια ότι στην Ελλάδα υπάρχουν και οι μεν και οι δε περιοχές, ασχολείται με τις τουριστικές οδηγίες για την χώρα (ως σύνολο), ενώ στη λίστα παρακάτω με ευρωπαϊκούς προορισμούς αναφέρει μόνο μεμονωμένες πόλεις. Πουστιά*;

* τυχαία επιλογή λέξης
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 19 Απρ 2024, 13:01

Ναύτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:53
Το αντίθετο ακριβώς ισχύει: το ότι υπάρχουν κάποιοι Έλληνες που είναι ομοφοβικοί, δεν σημαίνει ότι η Ελλάδα είναι μια ομοφοβική χώρα.
Μπορείς να συνεχίσεις να ζεις στο συννεφάκι σου.
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23295
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Απρ 2024, 13:02

nowhere έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:27
GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:10
έχει γίνει θέμα η πλαστική καρέκλα της Σάττι γιατί ο Έλληνας νομίζει ότι είναι Γάλλος αριστοκράτης. :102:
έχει γίνει θέμα [δουλέματος] γιατί είναι μια κακόηχη & κακόγουστη μίζερη μαλακία
Οσο κακόηχα και μίζερα είναι τα μπουζούκια που ακούτε, ίσως και λιγότερο από αυτά.

Αυτό που δεν έχετε καταλάβει, είναι ότι ο τουρίστας που καμώνεται ότι γουστάρει τα μπουζούκια όταν μας επισκέπτεται, κατά βάθος τα έχει χεσμένα, απλώς στα πλαίσια των διακοπών του θέλει να δοκιμάσει τοπικές γεύσεις και να χορέψει τοπικούς χορούς.

Η Σάττι αντί για μπουζούκι, χρησιμοποιεί κλαρίνο και ζουρνά ώστε να διαφοροποιηθεί. Αυτό που κάνει στα αυτιά σας, είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που κάνουν στα δικά μας αυτιά τα μπουζούκια σας, γι' αυτό πήξτε και πατώστε.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5245
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 19 Απρ 2024, 13:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:50
GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:33
nowhere έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:27

έχει γίνει θέμα [δουλέματος] γιατί είναι μια κακόηχη & κακόγουστη μίζερη μαλακία
Μαλακία μπορεί να είναι (εμένα μου άρεσε), αλλά η αντιδράσεις ήταν τύπου "δεν είναι αυτό η Ελλάδα", "ντροπή, εκθέτει την χώρα μας" και πάει λέγοντάς. Οι περισσότεροι που το σχολίασαν το πήραν πατριωτικά.

Μιλάμε κυριολεκτικά για έναν μουσικό διαγωνισμό για γκέι, ποιος χέστηκε ρε φίλε;
Οι καρεκλάδες. :)

Παλιά ήταν χαρακτηρισμός για τους ντουγιουλάικ μαμαζελ δε γκρις, σαββατιάτικους πυρετούς, τέτοια.
Έλα ρε, μέχρι και πριν λίγα χρόνια ο μέσος Έλληνας πήγαινε μπουζούκια να ακούσει τουρκοαραβικές διασκευές και στο καπάκι τα ξημερώματα πήγαινε για ντουζλαμά και τώρα παίρνουμε πατριωτικά την πλαστική καρέκλα.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5245
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 19 Απρ 2024, 13:03

nowhere έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:42
GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:33
Μαλακία μπορεί να είναι (εμένα μου άρεσε), αλλά η αντιδράσεις ήταν τύπου "δεν είναι αυτό η Ελλάδα", "ντροπή, εκθέτει την χώρα μας" και πάει λέγοντάς. Οι περισσότεροι που το σχολίασαν το πήραν πατριωτικά.

Μιλάμε κυριολεκτικά για έναν μουσικό διαγωνισμό για γκέι, ποιος χέστηκε ρε φίλε;
προφανώς αυτοί που υπερασπίζονται αυτή την κακόγουστη μαλακία και βλέπουν πίσω από το φυσιολογικό δούλεμα που ρίχνουν όσοι έχουν αυτιά μάτια και μια βασική αισθητική ελληναράδες κ κόμπλέξ
Έχει διαφορά το "η φετινή συμμετοχή είναι μια μαλακία και μισή" με το "της πατρίδας μου η σημαία έχει χρώμα γαλανό". Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις πατριωτικά την Eurovision.

Όπως και να'χει, η Eurovision είναι ένα παράδειγμα. Ίσως για το κόμπλεξ στο οποίο αναφέρομαι φταίει η τουρκοκρατία γιατί παρόμοια κόμπλεξ έχουν όλοι οι Βαλκάνιοι. :102:
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9390
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Απρ 2024, 13:05

AlienWay έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:02
nowhere έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:27
GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:10
έχει γίνει θέμα η πλαστική καρέκλα της Σάττι γιατί ο Έλληνας νομίζει ότι είναι Γάλλος αριστοκράτης. :102:
έχει γίνει θέμα [δουλέματος] γιατί είναι μια κακόηχη & κακόγουστη μίζερη μαλακία
Οσο κακόηχα και μίζερα είναι τα μπουζούκια που ακούτε, ίσως και λιγότερο από αυτά.

Αυτό που δεν έχετε καταλάβει, είναι ότι ο τουρίστας που καμώνεται ότι γουστάρει τα μπουζούκια όταν μας επισκέπτεται, κατά βάθος τα έχει χεσμένα, απλώς στα πλαίσια των διακοπών του θέλει να δοκιμάσει τοπικές γεύσεις και να χορέψει τοπικούς χορούς.

Η Σάττι αντί για μπουζούκι, χρησιμοποιεί κλαρίνο και ζουρνά ώστε να διαφοροποιηθεί. Αυτό που κάνει στα αυτιά σας, είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που κάνουν στα δικά μας αυτιά τα μπουζούκια σας, γι' αυτό πήξτε και πατώστε.
Κύριε, κύριε!

Εγώ που δεν ακούω μπουζούκια (πλην ελαχίστων, ελαχιστότατων εξαιρέσεων και σίγουρα όχι αυτά που φαντάζομαι ότι εννοείς εδώ), δικαιούμαι να πω ότι είναι "μια κακόηχη & κακόγουστη μίζερη μαλακία";
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14628
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 19 Απρ 2024, 13:06

AlienWay έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:02
Οσο κακόηχα και μίζερα είναι τα μπουζούκια που ακούτε, ίσως και λιγότερο από αυτά.

Αυτό που δεν έχετε καταλάβει, είναι ότι ο τουρίστας που καμώνεται ότι γουστάρει τα μπουζούκια όταν μας επισκέπτεται, κατά βάθος τα έχει χεσμένα, απλώς στα πλαίσια των διακοπών του θέλει να δοκιμάσει τοπικές γεύσεις και να χορέψει τοπικούς χορούς.

Η Σάττι αντί για μπουζούκι, χρησιμοποιεί κλαρίνο και ζουρνά ώστε να διαφοροποιηθεί. Αυτό που κάνει στα αυτιά σας, είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που κάνουν στα δικά μας αυτιά τα μπουζούκια σας, γι' αυτό πήξτε και πατώστε.
δε μου λες,τι γαλή τι την έχεις?

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23295
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Απρ 2024, 13:12

nowhere έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:06
AlienWay έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:02
Οσο κακόηχα και μίζερα είναι τα μπουζούκια που ακούτε, ίσως και λιγότερο από αυτά.

Αυτό που δεν έχετε καταλάβει, είναι ότι ο τουρίστας που καμώνεται ότι γουστάρει τα μπουζούκια όταν μας επισκέπτεται, κατά βάθος τα έχει χεσμένα, απλώς στα πλαίσια των διακοπών του θέλει να δοκιμάσει τοπικές γεύσεις και να χορέψει τοπικούς χορούς.

Η Σάττι αντί για μπουζούκι, χρησιμοποιεί κλαρίνο και ζουρνά ώστε να διαφοροποιηθεί. Αυτό που κάνει στα αυτιά σας, είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που κάνουν στα δικά μας αυτιά τα μπουζούκια σας, γι' αυτό πήξτε και πατώστε.
δε μου λες,τι γαλή τι την έχεις?
Δισέγγονο την έχω. Δεν είναι το θέμα μας αυτό.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 19 Απρ 2024, 13:15

Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 11:54
Το δείχνει άλλωστε και η πορεία τους ότι είτε κάτι κάνουν... "σωστά" (ή όπως αλλιώς θες πες το) ή ότι πρέπει να παίζει κάποιος πιο... κεντρικός σχεδιασμός και οργάνωση, και μόνο από το γεγονός ότι είναι όπως λες "δυο Εβραίοι, τρεις απόψεις". Γιατί κι εμείς κάπως έτσι είμαστε εδώ και αιώνες, και ενώ σ' εμάς παίζει σημαντικά τον ρόλο της τροχοπέδης αυτή η νοοτροπία, οι Εβραίοι που σκέφτονται παραπλήσια έχουν προοδεύσει απίστευτα. Και όχι, δεν νομίζω πως είναι μόνο οι κάποιοι λίγοι δραστήριοι που έχουν πάει μπροστά κι όλοι οι άλλοι "να πάνε να γαμηθούν" (χοντρικά). Βλέπεις πχ ότι πάνε να γυρίσουν μια ταινιά, μια σειρά... κάτι και οι προτιμήσεις των παραγωγών σε πατριωτάκια τους (από σκηνοθέτες και καστ μέχρι το παιδί για τα σάντουιτς) βγάζουν μάτι. Και δεν το λέω για κακό αυτό, έτσι;
Δεν το έχω δει έτσι, ειλικρινά. Αλλά εντάξει δεν τους γνώρισα και όλους, για περιπτωσιολογία μιλάμε έτσι κι αλλιώς. Παντως άλλη η δικιά τους χρόνια διαφωνία και άλλη των Ελλήνων. Η δικιά μας είναι χαοτική, η δικιά τους είναι δημιουργική. Η φιλοσοφία της διαφωνίας έρχεται από τα αρχαία τους κείμενα, διάβασε πχ το Disagree, for God's Sake! Διαφωνούνε, αλλά πρώτα ακούνε προσεκτικά, και μετά εκφράζονται ελεύθερα και στην τελικά κερδίζουν τα πιό λογικά επιχειρήματα. Έτσι το έχω δει εγώ και έτσι μου το έχουν περιγράψει και αυτοί ότι το μαθαίνουν από μικροί (στα θρησκευτικά και στο σχολείο). Μπορεί να έπεσα σε εξαιρέσεις; Μπορεί, δεν αποκλείεται. Αλλά αυτή η διαδικασία διαφωνίας μου φαίνεται επιτυχημένη, και της αποδίδω μεγαλύτερο κομμάτι της επιτυχίας τους απ'το το ότι απλά αλληλοβοηθιούνται γιατί είναι ανωτέρω διαταγή ή παράδοση ή κάτι τέτοιο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40725
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Απρ 2024, 13:16

Βίνγκιλοτ έγραψε:
19 Απρ 2024, 11:50
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2024, 11:28
Όχι. Έχει δύο καταστάσεις. Έχεις πρόσβαση ή όχι. Το ότι δεν με καλούν εμένα κάθε μέρα στον ΑΝΤ1 δεν σημαίνει ότι δεν έχω πρόσβαση.
Περιμένω λοιπόν να σε δω στον ΑΝΤ1.
Μα δεν έχω σκοπό να βγω να εκφράσω δημόσια κάτι. Μου αρκεί το φόρουμ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω την ελευθερία να το κάνω αν θέλω.
Βίνγκιλοτ έγραψε:
19 Απρ 2024, 11:50
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2024, 11:28
Να την πάλι η λογική απαρτχάιντ. Ε, ο καθένας μπορεί να φτιάξει την δική του ταβέρνα και το δικό του καφέ που δέχεται μόνο γκέι, οπότε εγώ να έχω το δικαίωμα να αρνούμαι την είσοδο σε γκέι στο μαγαζί μου. Σωστά;
Το απαρτχάιντ αναφέρεται σε πληθυσμιακές ομάδες και είναι ένας a priori αποκλεισμός.
Δεν έχει καμμιά σημασία. Δεν μεταβάλλει την λογική αυτό. Όσο έχω την δυνατότητα να ανοίξω ιστολόγιο, άλλο τόσο έχεις εσύ την δυνατότητα να ανοίξεις ένα μαγαζί.

Αν επιτρέψεις το επιχείρημα "δεν είναι υποχρεωμένος ο τάδε ιδιώτης να σου παρέχει βήμα", επιτρέπεις ένα επιχείρημα απαρτχάιντ: "δεν είναι υποχρεωμένος ο τάδε ιδιώτης να σου παρέχει υπηρεσίες (για όποιον λόγο)".

Δεν έχεις δώσει καμμιά εξήγηση γιατί το ένα είναι επιτρεπτή θέση και το άλλο όχι. Σε κάποιο προστατευμένο, θεμελιώδες δικαίωμα θα πρέπει να βασιστείς κι αν το κάνεις αυτό δεν βλέπω πώς μπορείς να παρακάμψεις το θεμελιώδες, προστατευμένο δικαίωμα του ελεύθερου λόγου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14628
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 19 Απρ 2024, 13:19

AlienWay έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:12
Δισέγγονο την έχω. Δεν είναι το θέμα μας αυτό.
σωστά,το θέμα μας είναι το πάθος μου για την πενιά και η αγωνία μου για τον τουρισμό

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40725
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Απρ 2024, 13:19

Σενέκας έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:18
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2024, 11:28
Βίνγκιλοτ έγραψε:
19 Απρ 2024, 06:54


Εσύ όρισες την ελευθερία λόγου συναρτήσει της πρόσβασης σε δημόσια μέσα. Αυτή η πρόσβαση όμως δεν έχει δύο καταστάσεις, ή την έχει κάποιος ή όχι.
Όχι. Έχει δύο καταστάσεις. Έχεις πρόσβαση ή όχι. Το ότι δεν με καλούν εμένα κάθε μέρα στον ΑΝΤ1 δεν σημαίνει ότι δεν έχω πρόσβαση.
Βίνγκιλοτ έγραψε:
19 Απρ 2024, 06:54
Ειδάλλως, όλοι μπορούν να φτιάξουν ένα μπλογκ. Το να σε αποκλείσουν από ένα μέσο δε σου στερεί γενικά τη δυνατότητα πρόσβασης.
Να την πάλι η λογική απαρτχάιντ. Ε, ο καθένας μπορεί να φτιάξει την δική του ταβέρνα και το δικό του καφέ που δέχεται μόνο γκέι, οπότε εγώ να έχω το δικαίωμα να αρνούμαι την είσοδο σε γκέι στο μαγαζί μου. Σωστά;
ε τι να σου πω τώρα, αν είναι να ονομάζουμε σοφιστή της πούτσας τον Επίκτητο, τον Isaiah Berlin, τη Hannah Arendt, τον Μπένθαμ, τον Σκίνερ, δεν υπάρχει κάτι άλλο να πούμε
Μην κρύβεσαι πίσω από ονόματα, κάνουμε μια συγκεκριμένη συζήτηση και δεν βλέπω να απαντάς με κάτι στιβαρό. Το ξέρεις ότι δεν πιάνει σε μένα η επίκληση στην αυθεντία, πόσο μάλλον όταν απλώς πετάς ένα όνομα χωρίς να παραθέτεις συγκεκριμένα τι είπε που να απαντά σε αυτά που έθεσα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70147
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Απρ 2024, 13:21

GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:50
GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:33


Μαλακία μπορεί να είναι (εμένα μου άρεσε), αλλά η αντιδράσεις ήταν τύπου "δεν είναι αυτό η Ελλάδα", "ντροπή, εκθέτει την χώρα μας" και πάει λέγοντάς. Οι περισσότεροι που το σχολίασαν το πήραν πατριωτικά.

Μιλάμε κυριολεκτικά για έναν μουσικό διαγωνισμό για γκέι, ποιος χέστηκε ρε φίλε;
Οι καρεκλάδες. :)

Παλιά ήταν χαρακτηρισμός για τους ντουγιουλάικ μαμαζελ δε γκρις, σαββατιάτικους πυρετούς, τέτοια.
Έλα ρε, μέχρι και πριν λίγα χρόνια ο μέσος Έλληνας πήγαινε μπουζούκια να ακούσει τουρκοαραβικές διασκευές και στο καπάκι τα ξημερώματα πήγαινε για ντουζλαμά και τώρα παίρνουμε πατριωτικά την πλαστική καρέκλα.
Ποιοι πήραν "πατριωτικά" την πλαστική καρέκλα;

Οι πανελίστες;
Ε, όσοι παρακολουθούν τα πρωϊνομεσημεριανάδικα, είναι σίγουρο ότι θα παρακολουθούν και τη γιουροβίζιον.

Και όλοι τούτοι στη συντριπτική πλειοψηφία τους, είναι ψιλοχιπστεράδες που θα δοξάσουν την αυθεντικότητα αλλά οι ίδιοι θα πάνε στα τρέντυ μεταμοντέρνα στέκια γιατί είναι ιντεκτουέλ τύποι. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών