Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11700
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 19 Απρ 2024, 22:35

Ο Κανάκης και ο Σερβετάς πάντως μια χαρά προσαρμόστηκαν και σήμερα είναι στην εμπροσθοφυλακή της κορεκτίλας. Στο μεταξύ, εκπομπή σαν το ΑΜΑΝ σήμερα θα είχε κοπεί από το πρώτο επεισόδιο και οι παραγωγοί της θα ήταν στα δικαστήρια.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70178
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Απρ 2024, 22:52

Πλέριος έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:24
δε ξερω πως σκατα με συνεδεσες με γαμηκουλες τυπους του ιντερνε ενω κανεις χωριο με καμποσους τετοιους δω μεσα

λοιπον για να σε βοηθησω, δεν εχω καν πουτσο
Αυτό το έχω καταλάβει.

Ένα ακόμη αφανές προχωκατιναριό που ξέρει :P με ποιους κάνω χωριό και ποιους όχι από ινσάιντ ινφο του κατιναρέικου εγγενούς είδους σου, είσαι βρε παπαράκι. Ανεξαρτήτως βιολογικού ή κοινωνικού φύλου.

Ε, όποιος ή όποια επιχειρεί κονέ με μουνιά ή πούτσους αυτού του είδους, θα πάρει αυτό ακριβώς που διάλεξε.

Καλή σας τύχη και καλό άσφαιρο βόλι, τίποτα άλλο. :e045:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70178
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Απρ 2024, 23:02

Scouser έγραψε:
19 Απρ 2024, 22:35
Ο Κανάκης και ο Σερβετάς πάντως μια χαρά προσαρμόστηκαν και σήμερα είναι στην εμπροσθοφυλακή της κορεκτίλας. Στο μεταξύ, εκπομπή σαν το ΑΜΑΝ σήμερα θα είχε κοπεί από το πρώτο επεισόδιο και οι παραγωγοί της θα ήταν στα δικαστήρια.
Η αλήθεια είναι ότι οι Κανάκηδες, Σερβετάδες λοιποί, που ήταν επί χρόνια συνεργάτες και "κολλητάρια" με τον μαλάκα, κρίθηκαν στο χαλαρό αθώοι ενώ οι μακελάρηδες εστιάζουν σε όποιον φωτογραφήθηκε με τον Λιγνάδη ή τον Μίχο.

Αν αυτό δεν είναι απόδειξη της συλλογικής πανελλήνιας ηλιθιότητας σε κοινωνικό και πολιτικό επίπεδο, τί είναι; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 19 Απρ 2024, 23:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2024, 22:52
Πλέριος έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:24
δε ξερω πως σκατα με συνεδεσες με γαμηκουλες τυπους του ιντερνε ενω κανεις χωριο με καμποσους τετοιους δω μεσα

λοιπον για να σε βοηθησω, δεν εχω καν πουτσο
Αυτό το έχω καταλάβει.

Ένα ακόμη αφανές προχωκατιναριό που ξέρει :P με ποιους κάνω χωριό και ποιους όχι από ινσάιντ ινφο του κατιναρέικου εγγενούς είδους σου, είσαι βρε παπαράκι. Ανεξαρτήτως βιολογικού ή κοινωνικού φύλου.

Ε, όποιος ή όποια επιχειρεί κονέ με μουνιά ή πούτσους αυτού του είδους, θα πάρει αυτό ακριβώς που διάλεξε.

Καλή σας τύχη και καλό άσφαιρο βόλι, τίποτα άλλο. :e045:
ειμαι και νον μπαιναρι

ελα, γκαζωσε, γκαυλωσε με

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70178
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Απρ 2024, 23:44

Πλέριος έγραψε:
19 Απρ 2024, 23:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2024, 22:52
Πλέριος έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:24
δε ξερω πως σκατα με συνεδεσες με γαμηκουλες τυπους του ιντερνε ενω κανεις χωριο με καμποσους τετοιους δω μεσα

λοιπον για να σε βοηθησω, δεν εχω καν πουτσο
Αυτό το έχω καταλάβει.

Ένα ακόμη αφανές προχωκατιναριό που ξέρει :P με ποιους κάνω χωριό και ποιους όχι από ινσάιντ ινφο του κατιναρέικου εγγενούς είδους σου, είσαι βρε παπαράκι. Ανεξαρτήτως βιολογικού ή κοινωνικού φύλου.

Ε, όποιος ή όποια επιχειρεί κονέ με μουνιά ή πούτσους αυτού του είδους, θα πάρει αυτό ακριβώς που διάλεξε.

Καλή σας τύχη και καλό άσφαιρο βόλι, τίποτα άλλο. :e045:
ειμαι και νον μπαιναρι

ελα, γκαζωσε, γκαυλωσε με
Αυτό να το δηλώσεις ως αίτημα στις κοινωνικές υπηρεσίες του δήμου σου.

Έχεις δηλώσει ότι είσαι ΑμεΑ.

Ελπίζω να σου παράσχουν μια στοιχειώδη, έστω προσωρινή ανακούφιση.

Γενικώς, στηρίζω ολοθέρμως την όποια κοινωνική στήριξη σε ευάλωτες κοινωνικώς ομάδες, αρκεί να μην το δουν αυθέντες όλοι οι χλαπατσομπαρμπάδες και χλαπατσομπαρμπιμιτούδες. :e045:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43026
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Απρ 2024, 23:49

Scouser έγραψε:
19 Απρ 2024, 22:35
Ο Κανάκης και ο Σερβετάς πάντως μια χαρά προσαρμόστηκαν και σήμερα είναι στην εμπροσθοφυλακή της κορεκτίλας. Στο μεταξύ, εκπομπή σαν το ΑΜΑΝ σήμερα θα είχε κοπεί από το πρώτο επεισόδιο και οι παραγωγοί της θα ήταν στα δικαστήρια.
Υπερβολές. Σαφώς κάθε εκπομπή είναι προϊον της εποχής της, δεν γίνεται να ξανασερβίρεις τα ίδια ενώ η κοινωνία αλλάζει. Κάποια από τα σκετσάκια θα ήταν ακόμα επίκαιρα, π.χ. οι Αθηναϊκές πινακίδες. Άλλα όχι. Κάποια άλλα αστεία θα μπορούσαν να ειπωθούν αυτούσια αλλά με άλλη οπτική.

Σε αντίθετη περίπτωση θα είχαμε κάτι σαν τα ποστ του Ρέμπελ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70178
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Απρ 2024, 23:55

Καληνυχτώ το πολυσυλλεκτικό/συμπεριληπτικό πλέργιο είδος και επιμένω στη σύσταση για καλύτερο βόλι στο σημάδι για τις νεξτ ντέις. Άλλο να σημαδεύεις τα πόδια σου και άλλο τις γάτες.

Φιλάκια. :g094:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40730
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Απρ 2024, 23:59

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2024, 23:49
Scouser έγραψε:
19 Απρ 2024, 22:35
Ο Κανάκης και ο Σερβετάς πάντως μια χαρά προσαρμόστηκαν και σήμερα είναι στην εμπροσθοφυλακή της κορεκτίλας. Στο μεταξύ, εκπομπή σαν το ΑΜΑΝ σήμερα θα είχε κοπεί από το πρώτο επεισόδιο και οι παραγωγοί της θα ήταν στα δικαστήρια.
Υπερβολές. Σαφώς κάθε εκπομπή είναι προϊον της εποχής της, δεν γίνεται να ξανασερβίρεις τα ίδια ενώ η κοινωνία αλλάζει. Κάποια από τα σκετσάκια θα ήταν ακόμα επίκαιρα, π.χ. οι Αθηναϊκές πινακίδες. Άλλα όχι. Κάποια άλλα αστεία θα μπορούσαν να ειπωθούν αυτούσια αλλά με άλλη οπτική.

Σε αντίθετη περίπτωση θα είχαμε κάτι σαν τα ποστ του Ρέμπελ.
Για πες μου μια πρόσφατη κωμωδία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43026
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Απρ 2024, 00:06

hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2024, 23:59
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2024, 23:49
Scouser έγραψε:
19 Απρ 2024, 22:35
Ο Κανάκης και ο Σερβετάς πάντως μια χαρά προσαρμόστηκαν και σήμερα είναι στην εμπροσθοφυλακή της κορεκτίλας. Στο μεταξύ, εκπομπή σαν το ΑΜΑΝ σήμερα θα είχε κοπεί από το πρώτο επεισόδιο και οι παραγωγοί της θα ήταν στα δικαστήρια.
Υπερβολές. Σαφώς κάθε εκπομπή είναι προϊον της εποχής της, δεν γίνεται να ξανασερβίρεις τα ίδια ενώ η κοινωνία αλλάζει. Κάποια από τα σκετσάκια θα ήταν ακόμα επίκαιρα, π.χ. οι Αθηναϊκές πινακίδες. Άλλα όχι. Κάποια άλλα αστεία θα μπορούσαν να ειπωθούν αυτούσια αλλά με άλλη οπτική.

Σε αντίθετη περίπτωση θα είχαμε κάτι σαν τα ποστ του Ρέμπελ.
Για πες μου μια πρόσφατη κωμωδία.
Η κωμωδία πλέον είναι σε σκετσάκια στα σόσιαλ, ή τουλάχιστον εγώ δεν βλέπω πια τηλεόραση. Ατζαράκης, Ράφτας, Παπασημακόπουλος μου έρχονται πρώτοι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 20 Απρ 2024, 00:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2024, 23:44
Πλέριος έγραψε:
19 Απρ 2024, 23:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2024, 22:52


Αυτό το έχω καταλάβει.

Ένα ακόμη αφανές προχωκατιναριό που ξέρει :P με ποιους κάνω χωριό και ποιους όχι από ινσάιντ ινφο του κατιναρέικου εγγενούς είδους σου, είσαι βρε παπαράκι. Ανεξαρτήτως βιολογικού ή κοινωνικού φύλου.

Ε, όποιος ή όποια επιχειρεί κονέ με μουνιά ή πούτσους αυτού του είδους, θα πάρει αυτό ακριβώς που διάλεξε.

Καλή σας τύχη και καλό άσφαιρο βόλι, τίποτα άλλο. :e045:
ειμαι και νον μπαιναρι

ελα, γκαζωσε, γκαυλωσε με
Αυτό να το δηλώσεις ως αίτημα στις κοινωνικές υπηρεσίες του δήμου σου.

Έχεις δηλώσει ότι είσαι ΑμεΑ.

Ελπίζω να σου παράσχουν μια στοιχειώδη, έστω προσωρινή ανακούφιση.

Γενικώς, στηρίζω ολοθέρμως την όποια κοινωνική στήριξη σε ευάλωτες κοινωνικώς ομάδες, αρκεί να μην το δουν αυθέντες όλοι οι χλαπατσομπαρμπάδες και χλαπατσομπαρμπιμιτούδες.
:e045:
μια νεα Juno γεννηθκε

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40730
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Απρ 2024, 02:16

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Απρ 2024, 00:06
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2024, 23:59
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2024, 23:49

Υπερβολές. Σαφώς κάθε εκπομπή είναι προϊον της εποχής της, δεν γίνεται να ξανασερβίρεις τα ίδια ενώ η κοινωνία αλλάζει. Κάποια από τα σκετσάκια θα ήταν ακόμα επίκαιρα, π.χ. οι Αθηναϊκές πινακίδες. Άλλα όχι. Κάποια άλλα αστεία θα μπορούσαν να ειπωθούν αυτούσια αλλά με άλλη οπτική.

Σε αντίθετη περίπτωση θα είχαμε κάτι σαν τα ποστ του Ρέμπελ.
Για πες μου μια πρόσφατη κωμωδία.
Η κωμωδία πλέον είναι σε σκετσάκια στα σόσιαλ, ή τουλάχιστον εγώ δεν βλέπω πια τηλεόραση. Ατζαράκης, Ράφτας, Παπασημακόπουλος μου έρχονται πρώτοι.
Ταινία εννοούσα. Ο Ατζαράκης δεν είναι ιδιαίτερα πολιτικώς ορθός. Ίσως γι' αυτό δεν επιβίωσε πολύ στην τηλεόραση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Ιδεολόγος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 23 Μάιος 2018, 22:15

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ιδεολόγος » 20 Απρ 2024, 02:36

Αρίστος έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:21
Θα ειχαν πεσει ολοι να τον φανε.




Ξέρετε, έχω φάει καμιά εκατοστή μηνύσεις. Όχι από απλούς ανθρώπους όμως. Από το κράτος, από τον Νταλάρα, και από τους Εβραίους. Οι Εβραίοι είναι πολύ ευαίσθητοι. Δεν πρέπει, λέει, να μιλάς για τους Εβραίους, έχουν τον κώλο πίσω αυτοί.

Σε λίγο, να έχετε υπόψη σας, θα υιοθετούν παιδιά και οι ομοφυλόφιλοι. Ελπίζω όχι μόνο λευκά παιδιά. Εγώ με το Μπάμπη θέλω ρε παιδί μου να πάρω κι ένα μαύρο, κι ένα κίτρινο, να κάνω συλλογή. Γιατί μόνο άσπρα; Να τα δείχνω στις άλλες αδερφές, τι χαριτωμένα που είναι. Η Τζολί πώς έχει καμιά πενηνταριά δηλαδή...

(τηλεφωνική συνομιλία με τη μαμά, στο κινητό, επί σκηνής)

Ναι, έμαθα, ο Γεωργιάδης, δυνατό χαρτί... Έχει και καλή γυναίκα αυτός, ναι, ναι. Όχι ρε μαμά, δεν λέω θρησκευτικά στην παράσταση... Αυτός ο καινούργιος ο αρχιεπίσκοπος, δε μ' αρέσει, δεν κάνει ρε παιδί μου. Ξέρω γω, στεναχωρημένος είναι, δεν ξέρω... Emo είναι, emo. Το λέει και τ' όνομά του: Ιερώνemo. Ρε μάνα, μην πας να ψηφίσεις, το 'χουνε στημένο αυτοί... Καλά, μπες στο παραβάν και κάτσε δυο-τρεις μέρες. Αναποφάσιστη. Δεν το 'χουνε προβλέψει αυτό, υπάρχει νομικό κενό. Θα περάσει η ώρα, πάρε κι έναν Ριζοσπάστη εκεί, να διαβάζεις... Τι; Δεν έχεις πρόσφατο; Του σαρανταπέντε; Του σαρανταπέντε, δεν πειράζει. Τα ίδια λέει.

Τζίμης Πανούσης (από τις παραστάσεις 'Με Λένε Πόπη' και 'Mnimonium')

.
Πάλι μαλακίες λες όπως πάντα. Συμπεράσματα του κώλου και αντίληψη για τον πεόυλα.
Αν ζούσε ο Τζιμάκος σήμερα μια χαρά θα στήριζε την τεκνοθεσία από ομόφτλα ζευγάρια. Δεν ήταν κομπλεξάρας σαν κι εσένα.
Τώρα από προκύπτει ότι ήταν κατά μόνο η παράνοια σου το καταλαβαίνει.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39824
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 20 Απρ 2024, 05:02

Ιδεολόγος έγραψε:
20 Απρ 2024, 02:36
Αρίστος έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:21
Θα ειχαν πεσει ολοι να τον φανε.




Ξέρετε, έχω φάει καμιά εκατοστή μηνύσεις. Όχι από απλούς ανθρώπους όμως. Από το κράτος, από τον Νταλάρα, και από τους Εβραίους. Οι Εβραίοι είναι πολύ ευαίσθητοι. Δεν πρέπει, λέει, να μιλάς για τους Εβραίους, έχουν τον κώλο πίσω αυτοί.

Σε λίγο, να έχετε υπόψη σας, θα υιοθετούν παιδιά και οι ομοφυλόφιλοι. Ελπίζω όχι μόνο λευκά παιδιά. Εγώ με το Μπάμπη θέλω ρε παιδί μου να πάρω κι ένα μαύρο, κι ένα κίτρινο, να κάνω συλλογή. Γιατί μόνο άσπρα; Να τα δείχνω στις άλλες αδερφές, τι χαριτωμένα που είναι. Η Τζολί πώς έχει καμιά πενηνταριά δηλαδή...

(τηλεφωνική συνομιλία με τη μαμά, στο κινητό, επί σκηνής)

Ναι, έμαθα, ο Γεωργιάδης, δυνατό χαρτί... Έχει και καλή γυναίκα αυτός, ναι, ναι. Όχι ρε μαμά, δεν λέω θρησκευτικά στην παράσταση... Αυτός ο καινούργιος ο αρχιεπίσκοπος, δε μ' αρέσει, δεν κάνει ρε παιδί μου. Ξέρω γω, στεναχωρημένος είναι, δεν ξέρω... Emo είναι, emo. Το λέει και τ' όνομά του: Ιερώνemo. Ρε μάνα, μην πας να ψηφίσεις, το 'χουνε στημένο αυτοί... Καλά, μπες στο παραβάν και κάτσε δυο-τρεις μέρες. Αναποφάσιστη. Δεν το 'χουνε προβλέψει αυτό, υπάρχει νομικό κενό. Θα περάσει η ώρα, πάρε κι έναν Ριζοσπάστη εκεί, να διαβάζεις... Τι; Δεν έχεις πρόσφατο; Του σαρανταπέντε; Του σαρανταπέντε, δεν πειράζει. Τα ίδια λέει.

Τζίμης Πανούσης (από τις παραστάσεις 'Με Λένε Πόπη' και 'Mnimonium')

.
Πάλι μαλακίες λες όπως πάντα. Συμπεράσματα του κώλου και αντίληψη για τον πεόυλα.
Αν ζούσε ο Τζιμάκος σήμερα μια χαρά θα στήριζε την τεκνοθεσία από ομόφτλα ζευγάρια. Δεν ήταν κομπλεξάρας σαν κι εσένα.
Τώρα από προκύπτει ότι ήταν κατά μόνο η παράνοια σου το καταλαβαίνει.



Ο Τζιμακος ηταν εναντια και στο συμφωνο συμβιωσης ακομη.


Δεν χρειάζονται καμία προστασία οι ομοφυλόφιλοι. Είναι κανονικοί άνθρωποι. Αυτό έλεγε ο Τζίμης Πανούσης εξηγώντας την σάτιρα που έκανε. Επιπλέον, δήλωνε κατά του Συμφώνου Συμβίωσης για ομόφυλα ζευγάρια, υπενθυμίζοντάς τους ότι δεν το χρειάζονται αφού ζουν ως επαναστάτες.

https://www.newsbreak.gr/ellada/555654/ ... ilofyloys/



Και φυσικα δεν ειχε καποιο θεμα με τους ομοφυλοφιλους αλλα τους σατιριζε ενιοτε οπως ολον τον κοσμο. Θα το δεχοταν αυτο σημερα η πολιτικη ορθοτητα;


Η σάτιρα δεν κωλώνει σε αναπηρίες, δεν κωλώνει σε τίποτα. Σατιρίζει και τον χοντρό και τον ομοφυλόφιλο, έχει αριστοφανικές καταβολές και πιο άγριες ακόμη.

https://www.govastileto.gr/lifestyle/ce ... ofilofilo/


Τσιμπα και Κανακη οταν παλιοτερα του την ειχαν πεσει για ομοφοβια οταν σατιριζε ομοφυλοφιλους.


Κάποιοι φίλοι λοιπόν, εντοπίζουν μια αντίφαση μεταξύ του άρθρου μου και των σατιρικών ή κωμικών στιγμών με αναφορές σε ομοφυλόφιλα πρόσωπα στις εκπομπές μας στο Ράδιο Αρβύλα ή στο Α.Μ.Α.Ν. παλαιότερα, χαρακτηρίζοντας τις σατιρικές αυτές στιγμές ομοφοβικές. Θα ήμουν ψεύτης αν δεν έλεγα πως με εκπλήσει και με στεναχωρεί αυτή η άποψη. Αν και δεν το έχω κάνει ποτέ στο παρελθόν, να εξηγώ δηλαδή πράγματα σχετικά με την σάτιρά μας ή το χιούμορ μας και αν και κάποιοι φίλοι ήδη στα σχόλια τους είπαν πάνω κάτω αυτά που θέλω να πω και εγώ, θα το κάνω τώρα μέσα στο πλαίσιο αυτού του ωραίου διάλογου που εξελίχθηκε με αφορμή το άρθρο μου αυτό.

Καταρχήν απορώ πραγματικά και διαφωνώ κάθετα με αυτή την αντίληψη που κάποιοι έχουν υιοθετήσει, πως οποιαδήποτε σατιρική, κωμική, χιουμοριστική αναφορά σε ομοφυλόφιλους, είτε μέσω του λόγου, είτε μέσω δραματικοποιημένων σκετς είναι ομοφοβική. Είναι απολύτως άδικη, ισοπεδωτική και επιδερμική η αντίληψη αυτή. Ομοφοβική μπορεί να χαρακτηριστεί η σάτιρα, η παρωδία, η διακωμώδηση, το σκετς, οι χιουμοριστικές αναφορές, μόνο όταν όντως περιέχουν ομοφοβικά μηνύματα, όχι μόνο και μόνο επειδή ασχολούνται με ομοφυλόφιλους χαρακτήρες! Προσωπικά πιστεύω πως δεν περιείχε ποτέ ομοφοβικά μηνύματα η δουλειά μας.

https://www.newsbeast.gr/lifestyle/arth ... fulofilous

.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15108
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 20 Απρ 2024, 14:27

hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:19
Σενέκας έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:18
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2024, 11:28


Όχι. Έχει δύο καταστάσεις. Έχεις πρόσβαση ή όχι. Το ότι δεν με καλούν εμένα κάθε μέρα στον ΑΝΤ1 δεν σημαίνει ότι δεν έχω πρόσβαση.



Να την πάλι η λογική απαρτχάιντ. Ε, ο καθένας μπορεί να φτιάξει την δική του ταβέρνα και το δικό του καφέ που δέχεται μόνο γκέι, οπότε εγώ να έχω το δικαίωμα να αρνούμαι την είσοδο σε γκέι στο μαγαζί μου. Σωστά;
ε τι να σου πω τώρα, αν είναι να ονομάζουμε σοφιστή της πούτσας τον Επίκτητο, τον Isaiah Berlin, τη Hannah Arendt, τον Μπένθαμ, τον Σκίνερ, δεν υπάρχει κάτι άλλο να πούμε
Μην κρύβεσαι πίσω από ονόματα, κάνουμε μια συγκεκριμένη συζήτηση και δεν βλέπω να απαντάς με κάτι στιβαρό. Το ξέρεις ότι δεν πιάνει σε μένα η επίκληση στην αυθεντία, πόσο μάλλον όταν απλώς πετάς ένα όνομα χωρίς να παραθέτεις συγκεκριμένα τι είπε που να απαντά σε αυτά που έθεσα.
I am normally said to be free to the degree to which no man or body of men interferes with my activity. Political liberty in this sense is simply the area within which a man can act unobstructed by others. If I am prevented by others from doing what I could otherwise do, I am to that degree unfree; and if this area is contracted by other men beyond a certain minimum, I can be described as being coerced, or, it may be, enslaved. Coercion is not, however, a term that covers every form of inability.

If I say that I am unable to jump more than ten feet in the air, or cannot read because I am blind, or cannot understand the darker pages of Hegel, it would be eccentric to say that I am to that degree enslaved or coerced. Coercion implies the deliberate interference of other human beings within the area in which I could otherwise act. You lack political liberty or freedom only if you are prevented from attaining a goal by human beings. Mere incapacity to attain a goal is not lack of political freedom. This is brought out by the use of such modern expressions as `economic freedom' and its counterpart, `economic slavery'.

It is argued, very plausibly, that if a man is too poor to afford something on which there is no legal ban--a loaf of bread, a journey round the world, recourse to the law courts--he is as little free to have it as he would be if it were forbidden him by law. If my poverty were, a kind of disease, which prevented me from buying bread, or paying for the journey round the world or getting my case heard, as lameness prevents me from running, this inability would not naturally be described as a lack of freedom, least of all political freedom. It is only because I believe that my inability to get a given thing is due to the fact that other human beings have made arrangements whereby I am, whereas others are not, prevented from having enough money with which to pay for it, that I think myself a victim of coercion or slavery.

In other words, this use of the term depends on a particular social and economic theory about the causes of my poverty or weakness. If my lack of material means is due to my lack of mental or physical capacity, then I begin to speak of being deprived of freedom (and not simply about poverty) only if I accept the theory. If, in addition, I believe that I am being kept in want by a specific arrangement which I consider unjust or unfair, I speak of economic slavery or oppression. `The nature of things does not madden us, only ill will does', said Rousseau. The criterion of oppression is the part that I believe to be played by other human beings, directly or indirectly, with or without the intention of doing so, in frustrating my wishes. By being free in this sense I mean not being interfered with by others. The wider the area of noninterference the wider my freedom.

...

The `positive' sense of the word `liberty' derives from the wish on the part of the individual to be his own master. I wish my life and decisions to depend on myself, not on external forces of whatever kind. I wish to be the instrument of my own, not of other men's acts of will. I wish to be a subject, not an object; to be moved by reasons, by conscious purposes, which are my own, not by causes which affect me, as it were, from outside. I wish to be somebody, not nobody; a doer--deciding, not being decided for, self-directed and not acted upon by external nature or by other men as if I were a thing, or an animal, or a slave incapable of playing a human role, that is, of conceiving goals and policies of my own and realizing them. This is at least part of what I mean when I say that I am rational, and that it is my reason that distinguishes me as a human being from the rest of the world. I wish, above all, to conscious of myself as a thinking, willing, active being, bearing responsibility for my choices and able to explain them by references to my own ideas and purposes. I feel free to the degree that I believe this to be true, and enslaved to the degree that I am made to realize that it is not.

The freedom which consists in being one's own master, and the freedom which consists in not being prevented from choosing as I do by other men, may, on the face of it, seem concepts at no great logical distance from each other--no more than negative and positive ways of saying much the same thing. Yet the `positive' and `negative' notions of freedom historically developed in divergent directions not always by logically reputable steps, until, in the end, they came into direct conflict with each other. One way of making this clear is in terms of the independent momentum which the, initially perhaps quite harmless, metaphor of self-mastery acquired. `I am my own master'; `l am slave to no man'; but may I not (as Platonists or Hegelians tend to say) be a slave to nature? Or to my own `unbridled' passions? Are these not so many species of the identical genus `slave'--some political or legal, others moral or spiritual?

Have not men had the experience of liberating themselves from spiritual slavery, Or slavery to nature, and do they not in the course of it become aware, on the one hand, of a self which dominates; and, on the other, of something in them which is brought to heel? This dominant self is then variously identified with reason, with my `higher nature', with the self which calculates and aims at what will satisfy it in the long run, with my `real', or `ideal', or `autonomous self, or with my self `at its best'; which is then contrasted with irrational impulse, uncontrolled desires, my `lower' nature, the pursuit of immediate pleasures, my `empirical' or `heteronomous' self, swept by every gust of desire and passion, needing to be rigidly disciplined if it is ever to rise to the full height of its `real' nature. Presently the two selves may be represented as divided by an even larger gap: the real self may be conceived as something wider than the individual (as the term is normally understood), as a social `whole' of which the individual. is an element or aspect: a tribe, a race, a church; a state, the great society of the living and the dead and the yet unborn.
...

Isaiah Berlin, two concepts of Liberty
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70178
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Απρ 2024, 14:38

Αρίστος έγραψε:
20 Απρ 2024, 05:02
Ξέρετε, έχω φάει καμιά εκατοστή μηνύσεις. Όχι από απλούς ανθρώπους όμως. Από το κράτος, από τον Νταλάρα, και από τους Εβραίους. Οι Εβραίοι είναι πολύ ευαίσθητοι. Δεν πρέπει, λέει, να μιλάς για τους Εβραίους, έχουν τον κώλο πίσω αυτοί.

-----

Σε λίγο, να έχετε υπόψη σας, θα υιοθετούν παιδιά και οι ομοφυλόφιλοι. Ελπίζω όχι μόνο λευκά παιδιά. Εγώ με το Μπάμπη θέλω ρε παιδί μου να πάρω κι ένα μαύρο, κι ένα κίτρινο, να κάνω συλλογή. Γιατί μόνο άσπρα; Να τα δείχνω στις άλλες αδερφές, τι χαριτωμένα που είναι. Η Τζολί πώς έχει καμιά πενηνταριά δηλαδή...

-----

(τηλεφωνική συνομιλία με τη μαμά, στο κινητό, επί σκηνής)

Ναι, έμαθα, ο Γεωργιάδης, δυνατό χαρτί... Έχει και καλή γυναίκα αυτός, ναι, ναι. Όχι ρε μαμά, δεν λέω θρησκευτικά στην παράσταση... Αυτός ο καινούργιος ο αρχιεπίσκοπος, δε μ' αρέσει, δεν κάνει ρε παιδί μου. Ξέρω γω, στεναχωρημένος είναι, δεν ξέρω... Emo είναι, emo. Το λέει και τ' όνομά του: Ιερώνemo. Ρε μάνα, μην πας να ψηφίσεις, το 'χουνε στημένο αυτοί... Καλά, μπες στο παραβάν και κάτσε δυο-τρεις μέρες. Αναποφάσιστη. Δεν το 'χουνε προβλέψει αυτό, υπάρχει νομικό κενό. Θα περάσει η ώρα, πάρε κι έναν Ριζοσπάστη εκεί, να διαβάζεις... Τι; Δεν έχεις πρόσφατο; Του σαρανταπέντε; Του σαρανταπέντε, δεν πειράζει. Τα ίδια λέει.

Τζίμης Πανούσης (από τις παραστάσεις 'Με Λένε Πόπη' και 'Mnimonium')
:lol::lol::lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών