Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5245
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 19 Απρ 2024, 13:22

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:53
GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:33
nowhere έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:27

έχει γίνει θέμα [δουλέματος] γιατί είναι μια κακόηχη & κακόγουστη μίζερη μαλακία
Μαλακία μπορεί να είναι (εμένα μου άρεσε), αλλά η αντιδράσεις ήταν τύπου "δεν είναι αυτό η Ελλάδα", "ντροπή, εκθέτει την χώρα μας" και πάει λέγοντάς. Οι περισσότεροι που το σχολίασαν το πήραν πατριωτικά.

Μιλάμε κυριολεκτικά για έναν μουσικό διαγωνισμό για γκέι, ποιος χέστηκε ρε φίλε;
Πετάς τους πρωχοβαντόνους κάτω από το λεωφορείο.
Δεν με ενδιαφέρει η Eurovision, σε όποιον αρέσει ας το δεί. Εγώ αναφέρομαι σε αυτό εδώ και λέω πως αυτό δεν είναι κόμπλεξ ανωτερότητας, αλλά κατωτερότητας το οποίο είναι μασκαρεμένο.
Εικόνα
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9390
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Απρ 2024, 13:26

Chilloutbuddy έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:15
Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 11:54
Το δείχνει άλλωστε και η πορεία τους ότι είτε κάτι κάνουν... "σωστά" (ή όπως αλλιώς θες πες το) ή ότι πρέπει να παίζει κάποιος πιο... κεντρικός σχεδιασμός και οργάνωση, και μόνο από το γεγονός ότι είναι όπως λες "δυο Εβραίοι, τρεις απόψεις". Γιατί κι εμείς κάπως έτσι είμαστε εδώ και αιώνες, και ενώ σ' εμάς παίζει σημαντικά τον ρόλο της τροχοπέδης αυτή η νοοτροπία, οι Εβραίοι που σκέφτονται παραπλήσια έχουν προοδεύσει απίστευτα. Και όχι, δεν νομίζω πως είναι μόνο οι κάποιοι λίγοι δραστήριοι που έχουν πάει μπροστά κι όλοι οι άλλοι "να πάνε να γαμηθούν" (χοντρικά). Βλέπεις πχ ότι πάνε να γυρίσουν μια ταινιά, μια σειρά... κάτι και οι προτιμήσεις των παραγωγών σε πατριωτάκια τους (από σκηνοθέτες και καστ μέχρι το παιδί για τα σάντουιτς) βγάζουν μάτι. Και δεν το λέω για κακό αυτό, έτσι;
Δεν το έχω δει έτσι, ειλικρινά. Αλλά εντάξει δεν τους γνώρισα και όλους, για περιπτωσιολογία μιλάμε έτσι κι αλλιώς. Παντως άλλη η δικιά τους χρόνια διαφωνία και άλλη των Ελλήνων. Η δικιά μας είναι χαοτική, η δικιά τους είναι δημιουργική. Η φιλοσοφία της διαφωνίας έρχεται από τα αρχαία τους κείμενα, διάβασε πχ το Disagree, for God's Sake! Διαφωνούνε, αλλά πρώτα ακούνε προσεκτικά, και μετά εκφράζονται ελεύθερα και στην τελικά κερδίζουν τα πιό λογικά επιχειρήματα. Έτσι το έχω δει εγώ και έτσι μου το έχουν περιγράψει και αυτοί ότι το μαθαίνουν από μικροί (στα θρησκευτικά και στο σχολείο). Μπορεί να έπεσα σε εξαιρέσεις; Μπορεί, δεν αποκλείεται. Αλλά αυτή η διαδικασία διαφωνίας μου φαίνεται επιτυχημένη, και της αποδίδω μεγαλύτερο κομμάτι της επιτυχίας τους απ'το το ότι απλά αλληλοβοηθιούνται γιατί είναι ανωτέρω διαταγή ή παράδοση ή κάτι τέτοιο.
Μπορεί να είναι κι έτσι, δεν αντιλέγω. Όπως λες κι εσύ, από τα προσωπικά μας (ο καθένας) παραδείγματα βγάζουμε συμπεράσματα.

Αλλά φαντάζομαι ότι αυτό που λες για τον τρόπο διαφωνίας τους επιβεβαιώνει κάτι που είπα. Κάτι κάνουν "σωστά"... :wink
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43007
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Απρ 2024, 13:26

GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:22
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:53
GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:33


Μαλακία μπορεί να είναι (εμένα μου άρεσε), αλλά η αντιδράσεις ήταν τύπου "δεν είναι αυτό η Ελλάδα", "ντροπή, εκθέτει την χώρα μας" και πάει λέγοντάς. Οι περισσότεροι που το σχολίασαν το πήραν πατριωτικά.

Μιλάμε κυριολεκτικά για έναν μουσικό διαγωνισμό για γκέι, ποιος χέστηκε ρε φίλε;
Πετάς τους πρωχοβαντόνους κάτω από το λεωφορείο.
Δεν με ενδιαφέρει η Eurovision, σε όποιον αρέσει ας το δεί. Εγώ αναφέρομαι σε αυτό εδώ και λέω πως αυτό δεν είναι κόμπλεξ ανωτερότητας, αλλά κατωτερότητας το οποίο είναι μασκαρεμένο.
[img]https://i.postimg.cc/hGT1t4g4/26ki ... .jpg[/img]
Συνήθως πάνε παρέα ναι. Αλλά οκ είναι και γενική η ερώτηση. Δεν ξέρουμε αν ο άλλος απανταει ναι για τον Περικλή ή για τα μαγαζιά που κλείνουν ξημερωματα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9390
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Απρ 2024, 13:29

GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:22
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:53
GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:33


Μαλακία μπορεί να είναι (εμένα μου άρεσε), αλλά η αντιδράσεις ήταν τύπου "δεν είναι αυτό η Ελλάδα", "ντροπή, εκθέτει την χώρα μας" και πάει λέγοντάς. Οι περισσότεροι που το σχολίασαν το πήραν πατριωτικά.

Μιλάμε κυριολεκτικά για έναν μουσικό διαγωνισμό για γκέι, ποιος χέστηκε ρε φίλε;
Πετάς τους πρωχοβαντόνους κάτω από το λεωφορείο.
Δεν με ενδιαφέρει η Eurovision, σε όποιον αρέσει ας το δεί. Εγώ αναφέρομαι σε αυτό εδώ και λέω πως αυτό δεν είναι κόμπλεξ ανωτερότητας, αλλά κατωτερότητας το οποίο είναι μασκαρεμένο.
[img]https://i.postimg.cc/hGT1t4g4/26ki ... .jpg[/img]
Μεταξύ μας πάντως, μπορεί το δικό μας νούμερο να είναι τραγικά υψηλό, αλλά εκείνο που με προβληματίζει περισσότερο στον χάρτη είναι το εξωφρενικό 58% των Νορβηγών, απέναντι στο 26% των Σουηδών. Κάπου έλεος δηλαδή... :lol:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5245
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 19 Απρ 2024, 13:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:21
GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:50


Οι καρεκλάδες. :)

Παλιά ήταν χαρακτηρισμός για τους ντουγιουλάικ μαμαζελ δε γκρις, σαββατιάτικους πυρετούς, τέτοια.
Έλα ρε, μέχρι και πριν λίγα χρόνια ο μέσος Έλληνας πήγαινε μπουζούκια να ακούσει τουρκοαραβικές διασκευές και στο καπάκι τα ξημερώματα πήγαινε για ντουζλαμά και τώρα παίρνουμε πατριωτικά την πλαστική καρέκλα.
Ποιοι πήραν "πατριωτικά" την πλαστική καρέκλα;

Οι πανελίστες;
Ε, όσοι παρακολουθούν τα πρωϊνομεσημεριανάδικα, είναι σίγουρο ότι θα παρακολουθούν και τη γιουροβίζιον.

Και όλοι τούτοι στη συντριπτική πλειοψηφία τους, είναι ψιλοχιπστεράδες που θα δοξάσουν την αυθεντικότητα αλλά οι ίδιοι θα πάνε στα τρέντυ μεταμοντέρνα στέκια γιατί είναι ιντεκτουέλ τύποι. :lol:
Δεν βλέπω τηλεόραση για να ξέρω τι λένε στα πρωϊνομεσημεριανάδικα. Αλλά είδα να γίνεται ένας ψιλοχαμούλης στο twitter από άτομα της πατριωτικής δεξιάς. :D
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70147
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Απρ 2024, 13:37

GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:22

Δεν με ενδιαφέρει η Eurovision, σε όποιον αρέσει ας το δεί. Εγώ αναφέρομαι σε αυτό εδώ και λέω πως αυτό δεν είναι κόμπλεξ ανωτερότητας, αλλά κατωτερότητας το οποίο είναι μασκαρεμένο.
[img]https://i.postimg.cc/hGT1t4g4/26ki ... .jpg[/img]
Η έννοια "κουλτούρα" είναι πολύ ελαστική για να βγει κάποιο συγκεκριμένο συμπέρασμα. 'Αλλοι το αντιλαμβάνονται ως σημαντικότητα της χώρας τους στην ιστορία, άλλοι ως τον σημερινό τρόπο ζωής, συνηθειών και επιλογών, άλλοι ως συνδυασμό κλπ

Ακόμη και εντός Ελλάδας, δεν έχουν όλες οι οικογένειες, τα κόμματα, το οτιδήποτε την ίδια κουλτούρα.

Η φάσιον βίκτιμ κουλτούρα, που αναπτύσσεται μηχανιστικά λόγω εναρμόνισης ή φόβου αποκοπής από το περιβάλλον, είναι άλλο πράγμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13555
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 19 Απρ 2024, 13:40

Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:29
GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:22
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:53

Πετάς τους πρωχοβαντόνους κάτω από το λεωφορείο.
Δεν με ενδιαφέρει η Eurovision, σε όποιον αρέσει ας το δεί. Εγώ αναφέρομαι σε αυτό εδώ και λέω πως αυτό δεν είναι κόμπλεξ ανωτερότητας, αλλά κατωτερότητας το οποίο είναι μασκαρεμένο.
Εικόνα
Μεταξύ μας πάντως, μπορεί το δικό μας νούμερο να είναι τραγικά υψηλό, αλλά εκείνο που με προβληματίζει περισσότερο στον χάρτη είναι το εξωφρενικό 58% των Νορβηγών, απέναντι στο 26% των Σουηδών. Κάπου έλεος δηλαδή... :lol:
Εντάξει, και το 85% της Γεωργίας είναι εντυπωσιακό. Μάλλον θεωρούν τον Στάλιν σαν πολιτισμικό γίγαντα, δεν εξηγείται αλλιώς.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9390
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Απρ 2024, 13:41

Ναύτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:40
Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:29
GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:22


Δεν με ενδιαφέρει η Eurovision, σε όποιον αρέσει ας το δεί. Εγώ αναφέρομαι σε αυτό εδώ και λέω πως αυτό δεν είναι κόμπλεξ ανωτερότητας, αλλά κατωτερότητας το οποίο είναι μασκαρεμένο.
Εικόνα
Μεταξύ μας πάντως, μπορεί το δικό μας νούμερο να είναι τραγικά υψηλό, αλλά εκείνο που με προβληματίζει περισσότερο στον χάρτη είναι το εξωφρενικό 58% των Νορβηγών, απέναντι στο 26% των Σουηδών. Κάπου έλεος δηλαδή... :lol:
Εντάξει, και το 85% της Γεωργίας είναι εντυπωσιακό. Μάλλον θεωρούν τον Στάλιν σαν πολιτισμικό γίγαντα, δεν εξηγείται αλλιώς.
Έχουν και μπόλικους Έλληνες εκεί, μην το ξεχνάς.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5245
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 19 Απρ 2024, 13:43

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:37
Η έννοια "κουλτούρα" είναι πολύ ελαστική για να βγει κάποιο συγκεκριμένο συμπέρασμα. 'Αλλοι το αντιλαμβάνονται ως σημαντικότητα της χώρας τους στην ιστορία, άλλοι ως τον σημερινό τρόπο ζωής, συνηθειών και επιλογών, άλλοι ως συνδυασμό κλπ

Ακόμη και εντός Ελλάδας, δεν έχουν όλες οι οικογένειες, τα κόμματα, το οτιδήποτε την ίδια κουλτούρα.

Η φάσιον βίκτιμ κουλτούρα, που αναπτύσσεται μηχανιστικά λόγω εναρμόνισης ή φόβου αποκοπής από το περιβάλλον, είναι άλλο πράγμα.
Τελικά η πλαστική καρέκλα είναι μέρος της ελληνικής κουλτούρας ή όχι; Για εμένα είναι! Πχ δες εδώ τον γείτονα τον Άγγλο:
Εικόνα

Εγώ έχω ένα πλαστικό τραπέζι και τέσσερις πλαστικές καρέκλες. Για την Ελλάδα ρε γαμωτο. :lol:
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23295
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Απρ 2024, 13:44

nowhere έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:19
AlienWay έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:12
Δισέγγονο την έχω. Δεν είναι το θέμα μας αυτό.
σωστά,το θέμα μας είναι το πάθος μου για την πενιά και η αγωνία μου για τον τουρισμό
Οχι. Εσύ μπορείς να ακούς ροκ, ή μπίτια. Το θέμα μας είναι ότι στη συνείδησή σου, τα μπουζούκια είναι μια "κανονικότητα". Για την οποία δεν σου πέφτει και λόγος κιόλας.

Επί 10 χρόνια στη eurovision στέλναμε μαλακίες και δεν έλεγες τίποτα.

Ολα αυτά ισχύουν σε κάποιο βαθμό και για μένα.

Ομως προσωπικά πολύ θα ήθελα να στέλναμε στη eurovision τραγούδια όπως αυτά της Καλλιμάνη, του Οικονομόπουλου, της Λιόλιου, έτσι, για να δούμε πόση αποδοχή θα είχαν αυτά τα ¨ορθόδοξα" ακούσματα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70147
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Απρ 2024, 13:45

GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:21
GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:02


Έλα ρε, μέχρι και πριν λίγα χρόνια ο μέσος Έλληνας πήγαινε μπουζούκια να ακούσει τουρκοαραβικές διασκευές και στο καπάκι τα ξημερώματα πήγαινε για ντουζλαμά και τώρα παίρνουμε πατριωτικά την πλαστική καρέκλα.
Ποιοι πήραν "πατριωτικά" την πλαστική καρέκλα;

Οι πανελίστες;
Ε, όσοι παρακολουθούν τα πρωϊνομεσημεριανάδικα, είναι σίγουρο ότι θα παρακολουθούν και τη γιουροβίζιον.

Και όλοι τούτοι στη συντριπτική πλειοψηφία τους, είναι ψιλοχιπστεράδες που θα δοξάσουν την αυθεντικότητα αλλά οι ίδιοι θα πάνε στα τρέντυ μεταμοντέρνα στέκια γιατί είναι ιντεκτουέλ τύποι. :lol:
Δεν βλέπω τηλεόραση για να ξέρω τι λένε στα πρωϊνομεσημεριανάδικα. Αλλά είδα να γίνεται ένας ψιλοχαμούλης στο twitter από άτομα της πατριωτικής δεξιάς. :D
Εγώ δεν παρακολουθώ ούτε τηλεόραση ούτε τουίτερ. Μόνον αποσπάσματα που παίζουν στο φόρουμ ή στις διαδικτυακές εφημερίδες, βλέπω.

Διακρίνω πάντως ότι βρίσκεις αστείο τον ψιλοχαμούλη μόνον στο χώρο της πατριωτικής δεξιάς.

Εγώ βρίσκω αστείο ΚΑΙ το αντίπαλο δέος.

Ίσως γιατί έχουμε διαφορετική κουλτούρα. :D
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23295
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Απρ 2024, 13:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:37

Η φάσιον βίκτιμ κουλτούρα, που αναπτύσσεται μηχανιστικά λόγω εναρμόνισης ή φόβου αποκοπής από το περιβάλλον, είναι άλλο πράγμα.
Δεν είναι φάσιον αυτό που κάνει η συντριπτική πλειοψηφία της χώρας τα τελευταία 50 χρόνια, δισέγγονη.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5245
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 19 Απρ 2024, 13:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:45
GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:21


Ποιοι πήραν "πατριωτικά" την πλαστική καρέκλα;

Οι πανελίστες;
Ε, όσοι παρακολουθούν τα πρωϊνομεσημεριανάδικα, είναι σίγουρο ότι θα παρακολουθούν και τη γιουροβίζιον.

Και όλοι τούτοι στη συντριπτική πλειοψηφία τους, είναι ψιλοχιπστεράδες που θα δοξάσουν την αυθεντικότητα αλλά οι ίδιοι θα πάνε στα τρέντυ μεταμοντέρνα στέκια γιατί είναι ιντεκτουέλ τύποι. :lol:
Δεν βλέπω τηλεόραση για να ξέρω τι λένε στα πρωϊνομεσημεριανάδικα. Αλλά είδα να γίνεται ένας ψιλοχαμούλης στο twitter από άτομα της πατριωτικής δεξιάς. :D
Εγώ δεν παρακολουθώ ούτε τηλεόραση ούτε τουίτερ. Μόνον αποσπάσματα που παίζουν στο φόρουμ ή στις διαδικτυακές εφημερίδες, βλέπω.

Διακρίνω πάντως ότι βρίσκεις αστείο τον ψιλοχαμούλη μόνον στο χώρο της πατριωτικής δεξιάς.

Εγώ βρίσκω αστείο ΚΑΙ το αντίπαλο δέος.

Ίσως γιατί έχουμε διαφορετική κουλτούρα. :D
Μπα και εγώ και τους δύο τους βρίσκω αστείους. Εχω να ασχοληθώ με καλύτερα πράγματα από τους δεξιούς πατριώτες και τους αριστερούς ανθρωπιστές.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13555
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 19 Απρ 2024, 13:47

Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:41
Ναύτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:40
Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:29

Μεταξύ μας πάντως, μπορεί το δικό μας νούμερο να είναι τραγικά υψηλό, αλλά εκείνο που με προβληματίζει περισσότερο στον χάρτη είναι το εξωφρενικό 58% των Νορβηγών, απέναντι στο 26% των Σουηδών. Κάπου έλεος δηλαδή... :lol:
Εντάξει, και το 85% της Γεωργίας είναι εντυπωσιακό. Μάλλον θεωρούν τον Στάλιν σαν πολιτισμικό γίγαντα, δεν εξηγείται αλλιώς.
Έχουν και μπόλικους Έλληνες εκεί, μην το ξεχνάς.
Λες ε; Μπορεί.
Πάντως μούφα μού φαίνεται ο χάρτης, πιο ψωνάρες για τον πολιτισμό τους απ' τους Γάλλους δεν έχει στην Ευρώπη.

Άβαταρ μέλους
BOOMER
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 16:06

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BOOMER » 19 Απρ 2024, 13:57

Αν ζούσε μάλλον θα ήταν κάτι σαν Σαββόπουλος της σάτιρας . Οπως ο Νιόνιος είχε κάνει σπουδαία πράγματα πριν μισό αιώνα ,έτσι κι αυτός θα ήταν ένας βετεράνος που τάραξε τα νερά τη δεκαετία του 1980. Δεν θυμάμαι καν να είχε κάνει κάτι καινούργιο στον αιώνα που διανύουμε ,ενώ το τελευταίο που θυμάμαι ήταν να συμμετέχει σε παράσταση του Αριστοφάνη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών