Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22847
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 18 Απρ 2024, 21:55

Ως τραγούδοποιος ήταν φοβερός όταν είχε την μπάντα του με τρομερούς μουσικούς. Ε μετά που έμεινε μόνος, ήταν πιο φτηνές παραγωγές, αλλά και πάλι είχε καλές στιγμές. Και τρομερός στα λογοπαίγνια πάντα.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 18 Απρ 2024, 21:59

Aitwlos έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:51
Niki έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:26
Ο Πανούσης είναι το μοναδικό Ελληνικό πράγμα που είδα στο διαμέρισμα του άντρα μου στο Λονδίνο.
Ένα πορτρέτο του (για μένα χάλια ) από ένα φοιτητή ζωγραφικής.
Είναι και ήταν η μεγάλη αδυναμία του άντρα μου.
Τον χαρακτηρίζει βρετανό Αριστοφάνη εννοεί ότι ο Πανούσης σατίριζε με αριστοφανικό τρόπο με αγγλικό χιούμορ τα Ελληνικά δρώμενα.
Για μένα ένας καλός σταντ απ κομέντιαν.

Να σου αρέσει ο Πανούσης το καταλαβαίνω. Να τον εχεις κάδρο στο σπίτι σου, υπάρχει θεμα
Εσείς οι άντρες είστε αργής ωρίμανσης.
Η εφηβεία των περισσοτέρων διαρκεί μέχρι τα 25 και η φοιτητική ζωή ανεξάρτητα αν γίνεστε επιστήμονες συνεχίζει για δυο με τρία χρόνια μετά το διδακτορικό.
Σε μας είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα.
Εντάξει φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις έχω δει γυναίκα στα 50 της να ντύνεται σαν έφηβη.
Όπως και άντρα με αμάνικο μπλουζάκι στα 50 του με στάμπες και τζην σκισμένο . :smt005:
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5087
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 18 Απρ 2024, 22:00

Αρίστος έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:47
omg kai 3 lol έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:40
Αρίστος έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:21
Θα ειχαν πεσει ολοι να τον φανε.




Ξέρετε, έχω φάει καμιά εκατοστή μηνύσεις. Όχι από απλούς ανθρώπους όμως. Από το κράτος, από τον Νταλάρα, και από τους Εβραίους. Οι Εβραίοι είναι πολύ ευαίσθητοι. Δεν πρέπει, λέει, να μιλάς για τους Εβραίους, έχουν τον κώλο πίσω αυτοί.

Σε λίγο, να έχετε υπόψη σας, θα υιοθετούν παιδιά και οι ομοφυλόφιλοι. Ελπίζω όχι μόνο λευκά παιδιά. Εγώ με το Μπάμπη θέλω ρε παιδί μου να πάρω κι ένα μαύρο, κι ένα κίτρινο, να κάνω συλλογή. Γιατί μόνο άσπρα; Να τα δείχνω στις άλλες αδερφές, τι χαριτωμένα που είναι. Η Τζολί πώς έχει καμιά πενηνταριά δηλαδή...

(τηλεφωνική συνομιλία με τη μαμά, στο κινητό, επί σκηνής)

Ναι, έμαθα, ο Γεωργιάδης, δυνατό χαρτί... Έχει και καλή γυναίκα αυτός, ναι, ναι. Όχι ρε μαμά, δεν λέω θρησκευτικά στην παράσταση... Αυτός ο καινούργιος ο αρχιεπίσκοπος, δε μ' αρέσει, δεν κάνει ρε παιδί μου. Ξέρω γω, στεναχωρημένος είναι, δεν ξέρω... Emo είναι, emo. Το λέει και τ' όνομά του: Ιερώνemo. Ρε μάνα, μην πας να ψηφίσεις, το 'χουνε στημένο αυτοί... Καλά, μπες στο παραβάν και κάτσε δυο-τρεις μέρες. Αναποφάσιστη. Δεν το 'χουνε προβλέψει αυτό, υπάρχει νομικό κενό. Θα περάσει η ώρα, πάρε κι έναν Ριζοσπάστη εκεί, να διαβάζεις... Τι; Δεν έχεις πρόσφατο; Του σαρανταπέντε; Του σαρανταπέντε, δεν πειράζει. Τα ίδια λέει.

Τζίμης Πανούσης (από τις παραστάσεις 'Με Λένε Πόπη' και 'Mnimonium')

το θεμα αριστο ειναι οτι ο Τζιμης τα εχει σουρει και στο συναφι σου,
και εκει οχι μονο αβαβα αλλα εχουμε επισης δει απειρες προσπαθειες φιμωσης σε οσους καταγγελλουν ακομα και μεσω σατυρας

Δεν ειναι συναφι μου η Λουκα.

Αντιθετα εγω στα νιατα μου μαθαινα κιθαρα απο το Δρολαπα των Ταξιαρχιων.

και στα γεραματα εισαι με τον Καμμενο τον, Κασιδιαρη και τον τηλεχριστοπωλη ολοι αντισυστημικοι που 9 στις 10 ανοησιες πετανε απο σποντα κι ενα σωστο, καμια εκπληξη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 18 Απρ 2024, 22:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19218
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Απρ 2024, 22:00

Parrot έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:55
Το μίσος και η τοξική ρητορική δεν έχουν καμία σχέση με την ελευθερία του λόγου η οποία στην χώρα μας είναι πολιτικά κατοχυρωμένη, απ' την άλλη όμως η ρητορική μίσους είναι ποινικό αδίκημα..
Ποια πολιτική ή άλλου είδους ιδεολογία δεν έχει μίσος και τοξικη ρητορική για κάποια ομάδα ανθρώπων;

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39819
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 18 Απρ 2024, 22:01

omg kai 3 lol έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:00



και στα γεραματα εισαι με τον Καμμενο τον, Κασιδιαρη και τον τηλεχριστοπωλη ολοι αντισυστημικοι που 9 στις 10 ανοησιες πετανε κι ενα σωστο
καμια εκπληξη


Και με τον Τραμπ και τη Λεπεν και τον Ορμπαν και τη Μελονι οπως το 1/3 του πληθυσμου της Δυσης.

Γιατι θεωρουμε πως το εθνικο κρατος σεβεται περισσοτερο τις ελευθεριες και το βιοτικο εισοδημα του μεσου πολιτη απ' οτι η παγκοσμια νεοταξ χουντα.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39819
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 18 Απρ 2024, 22:04

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:55
Ως τραγούδοποιος ήταν φοβερός όταν είχε την μπάντα του με τρομερούς μουσικούς. Ε μετά που έμεινε μόνος, ήταν πιο φτηνές παραγωγές, αλλά και πάλι είχε καλές στιγμές. Και τρομερός στα λογοπαίγνια πάντα.


Τον εχω δει να τραγουδαει Ντισκο Τσουτσουνι σε καταληψη του 1979.

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70147
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Απρ 2024, 22:05

Πλέριος έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2024, 20:36

Σαφώς και δεν είσαι η ΓΑΛΗ κακοχυμένη χλαπάτσα. :e045:
σαφως και δεν ειμαι η πεταμενη σε ενα παρτυ των Κενταυρων (για να ομιλησουμε με δικους σου ορους)
μπαδεγουεη, σε ενα σβησμενο νημα, ξερεις ποιο, που εγραψες οτι ''σαφεστατα και οι φασιστες γαμαν καλυτερα απο τους αναρχικους'' τι ακριβως εννοουσες?

κακοχυμενος λεει, λολ
Ε ναι, μόνον κακοχυμένοι, ψιλοφτυσμένοι και ψυχωτικοί γράφουν τέτοιες παπαριές, έτσι στο χαλαρό, καρακαημένο μου.

Απλώς είναι πιο αστείες φιγούρες, όταν το παίζουν προχώ. Κι έχω γνωρίσει μπόλικους από το είδος σας. :e045:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

runner
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 18 Απρ 2024, 22:09

Μόνο που εμφανιζόταν σε κανάλια και περιοδικά νταβατζηδων, τσεπωνε τρέλα φράγκα και διέθετε σπίτια σε ΒΠ και νησιά, όλοι καταλαβαίνουμε πόσο αντισυστημικος ήταν.
Η ελευθερία λόγου έχει και αυτή τα όρια της.
Ο συγχωρεμένος ήταν πολύ χυδαίος και προκλητικός.
Δικαίως του έκανε μηνύσεις ο Νταλάρας.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39819
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 18 Απρ 2024, 22:11

runner έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:09

Η ελευθερία λόγου έχει και αυτή τα όρια της.
Ο συγχωρεμένος ήταν πολύ χυδαίος και προκλητικός.


Χα!

Θα ελεγες το ιδιο και γι' αυτο;

Εικόνα

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70147
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Απρ 2024, 22:11

Η πλάκα είναι ότι είναι τόσο βλημμένα, που καρφώνονται από μόνα τους τα εν λόγω είδη. Και δεν αναφέρομια στον τζιμάκο.

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39819
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 18 Απρ 2024, 22:20

runner έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:09
Μόνο που εμφανιζόταν σε κανάλια και περιοδικά νταβατζηδων, τσεπωνε τρέλα φράγκα και διέθετε σπίτια σε ΒΠ και νησιά, όλοι καταλαβαίνουμε πόσο αντισυστημικος ήταν.


Η μουσικη και η σατιρα του σοκαραν μεχρι τα μεσα της δεκαετιας του 90, μετα στην Ελλαδα του ΚΛΙΚ δεν υπηρχαν και πολλα ταμπου για να χτυπησει οποτε το συστημα τον αφομοιωσε.

Σημερα για να σοκαρει ενας νεος Πανουσης θα πρεπει να πει πως ο συγχρονος Μπελογιαννης ειναι ο Κασιδιαρης, εκει θα σκισουν τα ρουχα τους ολοι και θα τρεξουν να τον λιθοβολησουν.

.

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 18 Απρ 2024, 22:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:05
Πλέριος έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2024, 20:36

Σαφώς και δεν είσαι η ΓΑΛΗ κακοχυμένη χλαπάτσα. :e045:
σαφως και δεν ειμαι η πεταμενη σε ενα παρτυ των Κενταυρων (για να ομιλησουμε με δικους σου ορους)
μπαδεγουεη, σε ενα σβησμενο νημα, ξερεις ποιο, που εγραψες οτι ''σαφεστατα και οι φασιστες γαμαν καλυτερα απο τους αναρχικους'' τι ακριβως εννοουσες?

κακοχυμενος λεει, λολ
Ε ναι, μόνον κακοχυμένοι, ψιλοφτυσμένοι και ψυχωτικοί γράφουν τέτοιες παπαριές, έτσι στο χαλαρό, καρακαημένο μου.

Απλώς είναι πιο αστείες φιγούρες, όταν το παίζουν προχώ. Κι έχω γνωρίσει μπόλικους από το είδος σας. :e045:
κοπελιτσα μου εχεις αντιληφθει οτι εισαι εναε δον κιχωτης με αιδοιο?

μουνι που λεμε και στα μηχανουργεια

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22847
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 18 Απρ 2024, 22:24

Αρίστος έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:20
runner έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:09
Μόνο που εμφανιζόταν σε κανάλια και περιοδικά νταβατζηδων, τσεπωνε τρέλα φράγκα και διέθετε σπίτια σε ΒΠ και νησιά, όλοι καταλαβαίνουμε πόσο αντισυστημικος ήταν.


Η μουσικη και η σατιρα του σοκαραν μεχρι τα μεσα της δεκαετιας του 90, μετα στην Ελλαδα του ΚΛΙΚ δεν υπηρχαν και πολλα ταμπου για να χτυπησει οποτε το συστημα τον αφομοιωσε.

Σημερα για να σοκαρει ενας νεος Πανουσης θα πρεπει να πει πως ο συγχρονος Μπελογιαννης ειναι ο Κασιδιαρης, εκει θα σκισουν τα ρουχα τους ολοι και θα τρεξουν να τον λιθοβολησουν.

.
Καλά δεν ήταν μακριά. Ήταν υπέρ των "κινητοποιήσεων" στον Άγιο Παντελεήμονα και το μόνο που βρήκε να πει για τον βαρουφακη ήταν πως είναι...γκει. Γενικά μετά τα μνημόνια το είχε καψει για τα καλά.


Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22847
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 18 Απρ 2024, 22:26

Αυτοί είναι από τους κορυφαίους του στίχους νομίζω.
Κόκκινοι σταυροί στις πόρτες
Μπάτσοι και φρικιά στις κόντρες
Και χιλιάδες παπάκια
Με βενζίνα στην άσφαλτο

Γκόμενες όλο καμάρι
Όλοι οι άντρες πρώην φαντάροι
Μια ζωή θητεία,
Ξεφτίλα και βόλεμα

Φυλακές ψυχιατρεία
Εργοστάσια νεκροταφεία
Και το βράδυ στις ταβέρνες
Ρετσίνα κι αντάρτικα

Καταναλωτικά γουρούνια
Μας κρεμάσανε κουδούνια
Αν δεν μπεις στο κοπάδι
Πίσσα και πούπουλα

Γαμάτε γιατί χανόμαστε

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών