Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70141
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Απρ 2024, 22:32

Πλέριος έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:05
Πλέριος έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:29


σαφως και δεν ειμαι η πεταμενη σε ενα παρτυ των Κενταυρων (για να ομιλησουμε με δικους σου ορους)
μπαδεγουεη, σε ενα σβησμενο νημα, ξερεις ποιο, που εγραψες οτι ''σαφεστατα και οι φασιστες γαμαν καλυτερα απο τους αναρχικους'' τι ακριβως εννοουσες?

κακοχυμενος λεει, λολ
Ε ναι, μόνον κακοχυμένοι, ψιλοφτυσμένοι και ψυχωτικοί γράφουν τέτοιες παπαριές, έτσι στο χαλαρό, καρακαημένο μου.

Απλώς είναι πιο αστείες φιγούρες, όταν το παίζουν προχώ. Κι έχω γνωρίσει μπόλικους από το είδος σας. :e045:
κοπελιτσα μου εχεις αντιληφθει οτι εισαι εναε δον κιχωτης με αιδοιο?

μουνι που λεμε και στα μηχανουργεια
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους χαρακτηρισμούς "μουνί ή αιδοίο" βρε κακοχυμένο αντρικό κωλοπετεινιτσιώτικο δήγμα.

Αντιθέτως, σκέφτομαι να ζητήσω επιδότηση για σταρταπ, που θα παράγει τρόμπες για ατροφικούς όρχεις του είδους σας. :lol:

Έτσι, για να προσφέρετε τουλάχιστον κάτι παραγωγικό στη χώρα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 18 Απρ 2024, 22:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:32
Πλέριος έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:05


Ε ναι, μόνον κακοχυμένοι, ψιλοφτυσμένοι και ψυχωτικοί γράφουν τέτοιες παπαριές, έτσι στο χαλαρό, καρακαημένο μου.

Απλώς είναι πιο αστείες φιγούρες, όταν το παίζουν προχώ. Κι έχω γνωρίσει μπόλικους από το είδος σας. :e045:
κοπελιτσα μου εχεις αντιληφθει οτι εισαι εναε δον κιχωτης με αιδοιο?

μουνι που λεμε και στα μηχανουργεια
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους χαρακτηρισμούς "μουνί ή αιδοίο" βρε κακοχυμένο αντρικό κωλοπετεινιτσιώτικο δήγμα.

Αντιθέτως, σκέφτομαι να ζητήσω επιδότηση για σταρταπ, που θα παράγει τρόμπες για ατροφικούς όρχεις του είδους σας. :lol:

Έτσι, για να προσφέρετε τουλάχιστον κάτι παραγωγικό στη χώρα.
:smt005::smt038

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 18 Απρ 2024, 22:41

hellegennes έγραψε:
18 Απρ 2024, 20:29
Σενέκας έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:44
Αρίστος έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:38




Μπορει να διαφωνουσες με οτι λεει αλλα θα μαχοσουν για το δικαιωμα του να το λεει ομως. :D

.
Κι άλλη μπουμερίλα. Η ελευθερία του λόγου είναι πρωτίστως σχέση ανθρώπου με το κράτος. Αν θες να πεις ο,τι γουστάρεις, βρες άλλους 5 10 1000 ομοιδεάτες και πείτε ο,τι γουστάρετε. Κανένας ιδιώτης δεν έχει δικαίωμα να σου παρέχει βήμα, και δεν έχει καν την υποχρέωση να σ'ακούσει να το λες. Δε σε εμπόδισε κανένας να λες μαλακίες. Όλα τα υπόλοιπα είναι πολυτέλειες και υπερβολικές απαιτήσεις που δεν έχουν καμιά σχέση με την ελευθερία του λόγου
Η ελευθερία του λόγου αναφέρεται κατεξοχήν στην δυνατότητά σου να μπορείς να πεις κάτι ελεύθερα. Αν σε αποκλείουν από όλα τα δημόσια μέσα (το αν είναι ιδιόκτητα ή κρατικά είναι τελείως άσχετο) καταπατείται το δικαίωμά σου και χάνεις την δυνατότητά σου να πεις κάτι ελεύθερα. Είναι μια μορφή απαρτχάιντ. Το να λες "κανείς ιδιώτης δεν έχει την υποχρέωση να σου παρέχει βήμα" είναι ακριβώς το ίδιο με το "κανείς ιδιώτης δεν έχει την υποχρεώση να σου παρέχει υπηρεσίες".

Θα το πω κι αλλιώς γιατί μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι την υποκρισία πίσω απ' αυτήν την φιλοσοφική άποψη που εκφράζεις. Η δυνατότητά σου να πεις κάτι ελεύθερα είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την πρόσβασή σου σε δημόσια μέσα (ιδιωτικά ή μη). Όταν λες ότι στην ιδιωτική σου ζωή μέσα στο σπίτι σου και με τους φίλους σου μπορείς να λες ό,τι θέλεις γίνεσαι τέρμα υποκριτής. Η ελευθερία του λόγου δεν αφορά τι κάνεις πίσω από κλειστές πόρτες, το ίδιο μπορείς να κάνεις σε οποιοδήποτε φασιστικό, λογοκριτικό καθεστώς. Και στην Χούντα μέσα στο σπίτι σου ό,τι ήθελες έλεγες, δεν σε εμπόδιζε κανείς. Το δικαίωμα που τίθεται υπό προστασία είναι να λες ελεύθερα κάτι δημόσια.

Αν θες και μια άλλη αναλογία, ο δούλος δεν παύει να είναι δούλος επειδή είναι ελεύθερος να κινηθεί μέσα στο κατάλυμά του. Η ελευθερία του δεν αφορά τι κάνει μέσα στο σπίτι του.
:smt023


Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19807
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 18 Απρ 2024, 22:53

Σενέκας έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:44
Αρίστος έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:38
Σενέκας έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:33
θα κάνω εμετό απο τη μπουμερίλα


Μπορει να διαφωνουσες με οτι λεει αλλα θα μαχοσουν για το δικαιωμα του να το λεει ομως. :D

.
Κι άλλη μπουμερίλα. Η ελευθερία του λόγου είναι πρωτίστως σχέση ανθρώπου με το κράτος. Αν θες να πεις ο,τι γουστάρεις, βρες άλλους 5 10 1000 ομοιδεάτες και πείτε ο,τι γουστάρετε. Κανένας ιδιώτης δεν έχει δικαίωμα να σου παρέχει βήμα, και δεν έχει καν την υποχρέωση να σ'ακούσει να το λες. Δε σε εμπόδισε κανένας να λες μαλακίες. Όλα τα υπόλοιπα είναι πολυτέλειες και υπερβολικές απαιτήσεις που δεν έχουν καμιά σχέση με την ελευθερία του λόγου
Γύρω γύρω όλοι.

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 18 Απρ 2024, 22:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:32
Πλέριος έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:05


Ε ναι, μόνον κακοχυμένοι, ψιλοφτυσμένοι και ψυχωτικοί γράφουν τέτοιες παπαριές, έτσι στο χαλαρό, καρακαημένο μου.

Απλώς είναι πιο αστείες φιγούρες, όταν το παίζουν προχώ. Κι έχω γνωρίσει μπόλικους από το είδος σας. :e045:
κοπελιτσα μου εχεις αντιληφθει οτι εισαι εναε δον κιχωτης με αιδοιο?

μουνι που λεμε και στα μηχανουργεια
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους χαρακτηρισμούς "μουνί ή αιδοίο" βρε κακοχυμένο αντρικό κωλοπετεινιτσιώτικο δήγμα.

Αντιθέτως, σκέφτομαι να ζητήσω επιδότηση για σταρταπ, που θα παράγει τρόμπες για ατροφικούς όρχεις του είδους σας. :lol:

Έτσι, για να προσφέρετε τουλάχιστον κάτι παραγωγικό στη χώρα.
24/7 μεσα στο πχορουμ με 60000 ποστ και μιλας για παραγωγη βρε Αριστη? :smt005::smt005::smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70141
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Απρ 2024, 22:55

Γυφτάκι έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:32
Πλέριος έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:22


κοπελιτσα μου εχεις αντιληφθει οτι εισαι εναε δον κιχωτης με αιδοιο?

μουνι που λεμε και στα μηχανουργεια
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους χαρακτηρισμούς "μουνί ή αιδοίο" βρε κακοχυμένο αντρικό κωλοπετεινιτσιώτικο δήγμα.

Αντιθέτως, σκέφτομαι να ζητήσω επιδότηση για σταρταπ, που θα παράγει τρόμπες για ατροφικούς όρχεις του είδους σας. :lol:

Έτσι, για να προσφέρετε τουλάχιστον κάτι παραγωγικό στη χώρα.
:smt005::smt038
Δεν κάνω πλάκα. Ισχύει τελικώς παραλλαγή του "αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να αποφύγεις τους μαλάκες, απλώς τους χρησιμοποιείς ως υλικά για όπου μπορούν να γίνουν χρήσιμοι".

Στο πλαίσιο της ανακύκλωσης, της γκριν και μωβ και ροζ ενέργειας, οπουδήποτε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70141
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Απρ 2024, 22:59

Πλέριος έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:55
24/7 μεσα στο πχορουμ με 60000 ποστ και μιλας για παραγωγη βρε Αριστη? :smt005::smt005::smt005::smt005:
Αν έχω περισσότερα ένσημα πληρωμένα από την τσέπη μου, από όλους τους 'Αχρηστους του είδους σας, γιατί όχι, βρε καρακαημένο παραγωγικό μπάζο; :e045:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 18 Απρ 2024, 23:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70141
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Απρ 2024, 23:11

Είσαι τελείως αφελής, καλό μου.

Ακόμη και ως δόλωμα, προσφέρεις μέγιστη εξυπηρέτηση.

Ακόμη ένα χαρακτηριστικό του ευέξαπτου προχωκαγκούρικου επικού είδους.
Σκέφτομαι ως λόγκο κατηγοριών τις μογγολικές και βίκινγκ φάσεις για τους τρομπάτους.
Αναμένονται και οι αρχαιοπρεπείς που χτίζανε παρθενώνες φιλοσοφώντας, για να κλείσει το πρότζεκτ. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70141
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Απρ 2024, 23:14

Καληνύχτα ζουζούνια. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40720
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Απρ 2024, 23:23

Βίνγκιλοτ έγραψε:
18 Απρ 2024, 20:54
Λολ, ελάχιστοι άνθρωποι έχουν πρόσβαση στα μεγάλα ΜΜΕ. Με αυτά τα κριτήρια, σχεδόν κανείς εκτός από τους επαγγελματίες δημοσιολογούντες δεν έχει ελευθερία λόγου.
Δημόσια μέσα δεν είναι μόνο τα μεγάλα ΜΜΕ. Είναι τα θέατρα, ο κινηματογράφος, τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ, η τηλεόραση, οι ηλεκτρονικές πλατφόρμες, τα μέσα κοινωνικές δικτύωσης και γενικά κάθε μέσο που έχει πρόσβαση στον δημόσιο βίο, δηλαδή σε σημαντική μερίδα ανθρώπων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

runner
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 18 Απρ 2024, 23:31

Αρίστος έγραψε:
18 Απρ 2024, 22:11

Χα!

Θα ελεγες το ιδιο και γι' αυτο;

Εικόνα
Προσωπικά, τέτοιες φωτογραφίες δεν με προκαλούν διότι δεν είμαι ιδιαίτερα θρήσκος.
Ο Πανούσης συνήθιζε να ανεβάζει τέτοιες φωτογραφίες, όχι στο πλαίσιο σάτιρας αλλά ξεκάθαρα για να προκαλέσει εκείνους που πιστεύουν.
Αυτό είναι χυδαίο και προκλητικό.
Σε κάποιο σημείο λέει πως του έκαναν μήνυση οι Εβραίοι .
Για ποιον λόγο ο ίδιος ασχολούνταν με τον συγκεκριμένο λαό; Για ποιον λόγο είχε εμμονή με το να κοροϊδεύει τους γκέι;
Ο Πανούσης δεν διέφερε σχεδόν σε τίποτα από τον Λαζόπουλο.
Η μόνη διαφορά τους ίσως ήταν ότι ο Λαζόπουλος προπαγάνδιζε ανοιχτά και απροκάλυπτα υπέρ συγκεκριμένου κόμματος.

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 18 Απρ 2024, 23:32

hellegennes έγραψε:
18 Απρ 2024, 23:23
Δημόσια μέσα δεν είναι μόνο τα μεγάλα ΜΜΕ. Είναι τα θέατρα, ο κινηματογράφος, τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ, η τηλεόραση, οι ηλεκτρονικές πλατφόρμες, τα μέσα κοινωνικές δικτύωσης και γενικά κάθε μέσο που έχει πρόσβαση στον δημόσιο βίο, δηλαδή σε σημαντική μερίδα ανθρώπων.
Ακόμα κι έτσι, έχουμε μεγαλύτερες και μικρότερες ελευθερίες. Δεν μπορεί να συγκριθεί κάποιος που γράφει στο Φέισμπουκ με κάποιον που διατηρεί μια στήλη σε μια εφημερίδα και αυτός με κάποιον που κάνει καθημερινή εκπομπή σε κανάλι πανελλαδικής εμβέλειας. Την ίδια στιγμή, μόνο και μόνο το να έχει κάποιος κανάλι πανελλαδικής εμβέλειας και να μπορεί να καθορίζει τι θα προβάλλεται σ' αυτό κάθε στιγμή του δίνει τρομακτικά μεγαλύτερη ελευθερία από οποιονδήποτε άλλο.

Το να κόψουν μια εκπομπή ενός ατόμου εξαιτίας αυτών που είπε απλά το κάνει να έχει τόση ελευθερία όση ένας μέσος άνθρωπος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Βίνγκιλοτ την 18 Απρ 2024, 23:38, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37851
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Απρ 2024, 23:34

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:53
"Στα βράχια του Ζαλόγγου, στον ευρώγκρεμό
Αναστεναρης, ζογκλέρ, ζιγκολο".
Από τους στίχους του που μου έχουν μείνει.

Για το ζογκλέρ;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών