Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23291
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 18 Απρ 2024, 21:16

Parrot έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:55
Το μίσος και η τοξική ρητορική δεν έχουν καμία σχέση με την ελευθερία του λόγου η οποία στην χώρα μας είναι πολιτικά κατοχυρωμένη, απ' την άλλη όμως η ρητορική μίσους είναι ποινικό αδίκημα..
Δεν είναι πολιτικά κατοχυρωμένη. Μόνο η ελευθερία του τύπου.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23291
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 18 Απρ 2024, 21:18

Ενα τραγούδι lgtbq

Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 18 Απρ 2024, 21:26

Ο Πανούσης είναι το μοναδικό Ελληνικό πράγμα που είδα στο διαμέρισμα του άντρα μου στο Λονδίνο.
Ένα πορτρέτο του (για μένα χάλια ) από ένα φοιτητή ζωγραφικής.
Είναι και ήταν η μεγάλη αδυναμία του άντρα μου.
Τον χαρακτηρίζει βρετανό Αριστοφάνη εννοεί ότι ο Πανούσης σατίριζε με αριστοφανικό τρόπο με αγγλικό χιούμορ τα Ελληνικά δρώμενα.
Για μένα ένας καλός σταντ απ κομέντιαν.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 18 Απρ 2024, 21:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2024, 20:36

Σαφώς και δεν είσαι η ΓΑΛΗ κακοχυμένη χλαπάτσα. :e045:
σαφως και δεν ειμαι η πεταμενη σε ενα παρτυ των Κενταυρων (για να ομιλησουμε με δικους σου ορους)
μπαδεγουεη, σε ενα σβησμενο νημα, ξερεις ποιο, που εγραψες οτι ''σαφεστατα και οι φασιστες γαμαν καλυτερα απο τους αναρχικους'' τι ακριβως εννοουσες?

κακοχυμενος λεει, λολ

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11560
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 18 Απρ 2024, 21:31

Niki έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:26
Ο Πανούσης είναι το μοναδικό Ελληνικό πράγμα που είδα στο διαμέρισμα του άντρα μου στο Λονδίνο.
Ένα πορτρέτο του (για μένα χάλια ) από ένα φοιτητή ζωγραφικής.
Είναι και ήταν η μεγάλη αδυναμία του άντρα μου.
Τον χαρακτηρίζει βρετανό Αριστοφάνη εννοεί ότι ο Πανούσης σατίριζε με αριστοφανικό τρόπο με αγγλικό χιούμορ τα Ελληνικά δρώμενα.
Για μένα ένας καλός σταντ απ κομέντιαν.

Αυτό ήταν όντως.

Από κει και πέρα έχει κάπως μυθοποιηθει η φάση του ως "αναρχικός" και από δεξιούς εναλλακτικούς στο μυαλό τους.

Στην πραγματικότητα ήταν εντελώς λούμπεν ,με πολιτική άποψη Τετάρτης δημοτικού και επαρχιακού καφενειου , καθώς και εμμονές.

Σαν φιγούρα μου ήταν συμπαθής.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14695
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 18 Απρ 2024, 21:33

Αρίστος έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:58
Parrot έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:55
Το μίσος και η τοξική ρητορική δεν έχουν καμία σχέση με την ελευθερία του λόγου η οποία στην χώρα μας είναι πολιτικά κατοχυρωμένη, απ' την άλλη όμως η ρητορική μίσους είναι ποινικό αδίκημα..



ΣΑΤΙΡΑ εκανε ο Τζιμακος και η σατιρα περιλαμβανει καυστικα σχολια και για προσωπα και για ομαδες.

Απο εποχης Αριστοφανη αυτο.

Συνεπως αν το συγχρονο πολιτικο συστημα θελει να σεβομαστε μια εικονοκλαστικη τεχνη που προσβαλει εθνικες σημαιες και θρησκευτικα συμβολα, οφειλει απο την αλλη να σεβαστει και τη σατιρα που προσβαλει τις αξιες της woke culture.

Ελευθερια της τεχνης ειναι και ελευθερια της σατιρας.

.
Εικόνα

Εικόνα
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39819
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 18 Απρ 2024, 21:36

Feindflug έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:33
Αρίστος έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:58
Parrot έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:55
Το μίσος και η τοξική ρητορική δεν έχουν καμία σχέση με την ελευθερία του λόγου η οποία στην χώρα μας είναι πολιτικά κατοχυρωμένη, απ' την άλλη όμως η ρητορική μίσους είναι ποινικό αδίκημα..



ΣΑΤΙΡΑ εκανε ο Τζιμακος και η σατιρα περιλαμβανει καυστικα σχολια και για προσωπα και για ομαδες.

Απο εποχης Αριστοφανη αυτο.

Συνεπως αν το συγχρονο πολιτικο συστημα θελει να σεβομαστε μια εικονοκλαστικη τεχνη που προσβαλει εθνικες σημαιες και θρησκευτικα συμβολα, οφειλει απο την αλλη να σεβαστει και τη σατιρα που προσβαλει τις αξιες της woke culture.

Ελευθερια της τεχνης ειναι και ελευθερια της σατιρας.

.
Εικόνα

Εικόνα



Κανενα προβλημα αν καποιος τα χωνει σε ολους και ολα, αν ομως τα χωνει μονο σε οτι βολευει το πολιτικο συστημα και τον αποθεωνουν τα πρωιναδικα τοτε εχουμε προβλημα.

.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5087
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 18 Απρ 2024, 21:40

Αρίστος έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:21
Θα ειχαν πεσει ολοι να τον φανε.




Ξέρετε, έχω φάει καμιά εκατοστή μηνύσεις. Όχι από απλούς ανθρώπους όμως. Από το κράτος, από τον Νταλάρα, και από τους Εβραίους. Οι Εβραίοι είναι πολύ ευαίσθητοι. Δεν πρέπει, λέει, να μιλάς για τους Εβραίους, έχουν τον κώλο πίσω αυτοί.

Σε λίγο, να έχετε υπόψη σας, θα υιοθετούν παιδιά και οι ομοφυλόφιλοι. Ελπίζω όχι μόνο λευκά παιδιά. Εγώ με το Μπάμπη θέλω ρε παιδί μου να πάρω κι ένα μαύρο, κι ένα κίτρινο, να κάνω συλλογή. Γιατί μόνο άσπρα; Να τα δείχνω στις άλλες αδερφές, τι χαριτωμένα που είναι. Η Τζολί πώς έχει καμιά πενηνταριά δηλαδή...

(τηλεφωνική συνομιλία με τη μαμά, στο κινητό, επί σκηνής)

Ναι, έμαθα, ο Γεωργιάδης, δυνατό χαρτί... Έχει και καλή γυναίκα αυτός, ναι, ναι. Όχι ρε μαμά, δεν λέω θρησκευτικά στην παράσταση... Αυτός ο καινούργιος ο αρχιεπίσκοπος, δε μ' αρέσει, δεν κάνει ρε παιδί μου. Ξέρω γω, στεναχωρημένος είναι, δεν ξέρω... Emo είναι, emo. Το λέει και τ' όνομά του: Ιερώνemo. Ρε μάνα, μην πας να ψηφίσεις, το 'χουνε στημένο αυτοί... Καλά, μπες στο παραβάν και κάτσε δυο-τρεις μέρες. Αναποφάσιστη. Δεν το 'χουνε προβλέψει αυτό, υπάρχει νομικό κενό. Θα περάσει η ώρα, πάρε κι έναν Ριζοσπάστη εκεί, να διαβάζεις... Τι; Δεν έχεις πρόσφατο; Του σαρανταπέντε; Του σαρανταπέντε, δεν πειράζει. Τα ίδια λέει.

Τζίμης Πανούσης (από τις παραστάσεις 'Με Λένε Πόπη' και 'Mnimonium')

το θεμα αριστο ειναι οτι ο Τζιμης τα εχει σουρει και στο συναφι σου,
και εκει οχι μονο αβαβα αλλα εχουμε επισης δει απειρες προσπαθειες φιμωσης σε οσους καταγγελλουν ακομα και μεσω σατυρας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 18 Απρ 2024, 21:41, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14695
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 18 Απρ 2024, 21:40

Αρίστος έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:36
Feindflug έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:33
Αρίστος έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:58





ΣΑΤΙΡΑ εκανε ο Τζιμακος και η σατιρα περιλαμβανει καυστικα σχολια και για προσωπα και για ομαδες.

Απο εποχης Αριστοφανη αυτο.

Συνεπως αν το συγχρονο πολιτικο συστημα θελει να σεβομαστε μια εικονοκλαστικη τεχνη που προσβαλει εθνικες σημαιες και θρησκευτικα συμβολα, οφειλει απο την αλλη να σεβαστει και τη σατιρα που προσβαλει τις αξιες της woke culture.

Ελευθερια της τεχνης ειναι και ελευθερια της σατιρας.

.
Εικόνα

Εικόνα



Κανενα προβλημα αν καποιος τα χωνει σε ολους και ολα, αν ομως τα χωνει μονο σε οτι βολευει το πολιτικο συστημα και τον αποθεωνουν τα πρωιναδικα τοτε εχουμε προβλημα.

.
Εικόνα
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70147
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Απρ 2024, 21:42

Niki έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:26
Ο Πανούσης είναι το μοναδικό Ελληνικό πράγμα που είδα στο διαμέρισμα του άντρα μου στο Λονδίνο.
Ένα πορτρέτο του (για μένα χάλια ) από ένα φοιτητή ζωγραφικής.
Είναι και ήταν η μεγάλη αδυναμία του άντρα μου.
Τον χαρακτηρίζει βρετανό Αριστοφάνη εννοεί ότι ο Πανούσης σατίριζε με αριστοφανικό τρόπο με αγγλικό χιούμορ τα Ελληνικά δρώμενα.
Για μένα ένας καλός σταντ απ κομέντιαν.
Καλό είναι να πεις στον άντρα σου, ότι δεν έχει την παραμικρή σχέση το αγγλικό με το αριστοφανίζον χιούμορ.

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39819
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 18 Απρ 2024, 21:44

Feindflug έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:40
Αρίστος έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:36
Feindflug έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:33


Εικόνα

Εικόνα



Κανενα προβλημα αν καποιος τα χωνει σε ολους και ολα, αν ομως τα χωνει μονο σε οτι βολευει το πολιτικο συστημα και τον αποθεωνουν τα πρωιναδικα τοτε εχουμε προβλημα.

.
Εικόνα


Καμια κωλοτουμπα.

Καποιος που τα χωνει στο ΚΚΕ, στους Εβραιους και στους ομοφυλοφιλους που κανουν συλλογη απο υιοθετημενα παιδια, δικαιουται και τη σημαια να σατιρισει και οτι θελει γιατι ειναι ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΣ.

Αντιθετα αν καποιος επιτιθεται μονο στη σημαια και στα ελληνικα θρησκευτικα συμβολα αλλα ντρεπεται να σατιρισει ισλαμικα και εβραικα χαρακτηριζεται απο μενα τουλαχιστον ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟ ΠΙΟΝΙ.

.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2672
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 18 Απρ 2024, 21:46

Αρίστος έγραψε:
18 Απρ 2024, 20:29
Γιατι ρε η σατιρα που εκανε στο ΚΚΕ και στα αλλα πολιτικα κομματα δεν ηταν καλη;

.
Μερικές φορές ήταν φανταστική, μερικές άλλες ήταν ο,τι να ναι

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39819
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 18 Απρ 2024, 21:47

omg kai 3 lol έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:40
Αρίστος έγραψε:
18 Απρ 2024, 19:21
Θα ειχαν πεσει ολοι να τον φανε.




Ξέρετε, έχω φάει καμιά εκατοστή μηνύσεις. Όχι από απλούς ανθρώπους όμως. Από το κράτος, από τον Νταλάρα, και από τους Εβραίους. Οι Εβραίοι είναι πολύ ευαίσθητοι. Δεν πρέπει, λέει, να μιλάς για τους Εβραίους, έχουν τον κώλο πίσω αυτοί.

Σε λίγο, να έχετε υπόψη σας, θα υιοθετούν παιδιά και οι ομοφυλόφιλοι. Ελπίζω όχι μόνο λευκά παιδιά. Εγώ με το Μπάμπη θέλω ρε παιδί μου να πάρω κι ένα μαύρο, κι ένα κίτρινο, να κάνω συλλογή. Γιατί μόνο άσπρα; Να τα δείχνω στις άλλες αδερφές, τι χαριτωμένα που είναι. Η Τζολί πώς έχει καμιά πενηνταριά δηλαδή...

(τηλεφωνική συνομιλία με τη μαμά, στο κινητό, επί σκηνής)

Ναι, έμαθα, ο Γεωργιάδης, δυνατό χαρτί... Έχει και καλή γυναίκα αυτός, ναι, ναι. Όχι ρε μαμά, δεν λέω θρησκευτικά στην παράσταση... Αυτός ο καινούργιος ο αρχιεπίσκοπος, δε μ' αρέσει, δεν κάνει ρε παιδί μου. Ξέρω γω, στεναχωρημένος είναι, δεν ξέρω... Emo είναι, emo. Το λέει και τ' όνομά του: Ιερώνemo. Ρε μάνα, μην πας να ψηφίσεις, το 'χουνε στημένο αυτοί... Καλά, μπες στο παραβάν και κάτσε δυο-τρεις μέρες. Αναποφάσιστη. Δεν το 'χουνε προβλέψει αυτό, υπάρχει νομικό κενό. Θα περάσει η ώρα, πάρε κι έναν Ριζοσπάστη εκεί, να διαβάζεις... Τι; Δεν έχεις πρόσφατο; Του σαρανταπέντε; Του σαρανταπέντε, δεν πειράζει. Τα ίδια λέει.

Τζίμης Πανούσης (από τις παραστάσεις 'Με Λένε Πόπη' και 'Mnimonium')

το θεμα αριστο ειναι οτι ο Τζιμης τα εχει σουρει και στο συναφι σου,
και εκει οχι μονο αβαβα αλλα εχουμε επισης δει απειρες προσπαθειες φιμωσης σε οσους καταγγελλουν ακομα και μεσω σατυρας


Δεν ειναι συναφι μου η Λουκα.

Αντιθετα εγω στα νιατα μου μαθαινα κιθαρα απο το Δρολαπα των Ταξιαρχιων.

.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2672
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 18 Απρ 2024, 21:51

Niki έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:26
Ο Πανούσης είναι το μοναδικό Ελληνικό πράγμα που είδα στο διαμέρισμα του άντρα μου στο Λονδίνο.
Ένα πορτρέτο του (για μένα χάλια ) από ένα φοιτητή ζωγραφικής.
Είναι και ήταν η μεγάλη αδυναμία του άντρα μου.
Τον χαρακτηρίζει βρετανό Αριστοφάνη εννοεί ότι ο Πανούσης σατίριζε με αριστοφανικό τρόπο με αγγλικό χιούμορ τα Ελληνικά δρώμενα.
Για μένα ένας καλός σταντ απ κομέντιαν.

Να σου αρέσει ο Πανούσης το καταλαβαίνω. Να τον εχεις κάδρο στο σπίτι σου, υπάρχει θεμα

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22846
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 18 Απρ 2024, 21:53

"Στα βράχια του Ζαλόγγου, στον ευρώγκρεμό
Αναστεναρης, ζογκλέρ, ζιγκολο".
Από τους στίχους του που μου έχουν μείνει.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών