Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 19 Απρ 2024, 11:50

hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2024, 11:28
Όχι. Έχει δύο καταστάσεις. Έχεις πρόσβαση ή όχι. Το ότι δεν με καλούν εμένα κάθε μέρα στον ΑΝΤ1 δεν σημαίνει ότι δεν έχω πρόσβαση.
Περιμένω λοιπόν να σε δω στον ΑΝΤ1.
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2024, 11:28
Να την πάλι η λογική απαρτχάιντ. Ε, ο καθένας μπορεί να φτιάξει την δική του ταβέρνα και το δικό του καφέ που δέχεται μόνο γκέι, οπότε εγώ να έχω το δικαίωμα να αρνούμαι την είσοδο σε γκέι στο μαγαζί μου. Σωστά;
Το απαρτχάιντ αναφέρεται σε πληθυσμιακές ομάδες και είναι ένας a priori αποκλεισμός. Το ίδιο πράγμα με το να χάνει κάποιος ένα δημόσιο βήμα εξαιτίας της ρητορικής μίσους που κάνει. Όπως είναι ακριβώς το ίδιο δύσκολο το να ανοίγει ένας μαγαζί με το να ανοίγει ένα μπλογκ.

Αυτό που σου λέω είναι ότι εφόσον κάποιος συνεχίζει να έχει πρόσβαση στο Διαδίκτυο δεν έχει σημασία αν του κόψουν π.χ. την εκπομπή. Με βάση τη δυαδική λογική σου, ακόμα και το πιο μικρό δημόσιο βήμα και αν έχει κάποιος έχει «ελευθερία του λόγου».

ΥΓ. Φυσικά και υπάρχουν αρνητικές και θετικές ελευθερίες.
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Απρ 2024, 11:51

Πλέριος έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2024, 20:36

Σαφώς και δεν είσαι η ΓΑΛΗ κακοχυμένη χλαπάτσα. :e045:
σαφως και δεν ειμαι η πεταμενη σε ενα παρτυ των Κενταυρων (για να ομιλησουμε με δικους σου ορους)
μπαδεγουεη, σε ενα σβησμενο νημα, ξερεις ποιο, που εγραψες οτι ''σαφεστατα και οι φασιστες γαμαν καλυτερα απο τους αναρχικους'' τι ακριβως εννοουσες?

κακοχυμενος λεει, λολ
προφανως οτι οι φασιστες γαμαν καλυτερα απο τους αναρχικους. :102:

οχι, νταξ, οταν δε βγαζει νοημα να την δουλευουμε, αλλα εδω ολοφανερο ειναι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9390
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Απρ 2024, 11:54

Chilloutbuddy έγραψε:
19 Απρ 2024, 10:49
Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 10:07
Α, ΟΚ. Πες έτσι ρε συ, και πήγα να τρελαθώ. :lol:

Ναι, γενικά συμφωνούμε ότι υπάρχει δικαιολογία (από μεριάς τους) για τους λόγους που το κάνουν, αλλά ότι δεν το υιοθετούμε κιόλας. Από την άλλη βέβαια, ο λόγος που μπορούν να το κάνουν, είναι η θέση που βρίσκονται σε διάφορους τομείς στο διεθνές στερέωμα και κυρίως στους χώρους της πληροφορίας και του θεάματος που με έμμεσους και άμεσους τρόπους διαμορφώνει απόψεις και συνειδήσεις στο πόπολο. Εννοώ, και άλλοι (πες πχ Βορειοκορεάτες) δέχονται πυρά απο παντού και τους έχουν δαιμονοποιήσει σε πολλά θέματα (δικαιολογημένα ή μη), αλλά δεν θα μπορούσαν ποτέ να πετύχουν αυτό που πέτυχαν οι Εβραίοι, έτσι δεν είναι; Και σ' αυτό νομίζω πρέπει κανείς να τους δώσει τα εύσημα, όχι γι' αυτό που κάνουν, αλλά για το πως κατάφεραν να σκαρφαλώσουν εκεί και να φτάσουν σε επίπεδο να μπορούν να το κάνουν.
Όχι, επειδή τυχαίνει να ξέρω πολλούς Εβραίους όλη μου τη ζωή, δε νομίζω ότι είναι έτσι. Κατ'αρχάς το πρώτο που μαθαίνει κανείς αμέσως όταν συναστρέφεται Εβραίους είναι ότι δεν αλληλοβοηθιούνται όπως νομίζουν όλοι, ούτε συμφωνούνε. Βασικά σχεδόν ποτέ δε συμφωνούνε σε τίποτα, έχουνε και μια παροιμία που τη λένε συνέχεια: "two Jews, three opinions". Μια ζωή τσακώνονται και διαφωνούνε και συνεχώς διαπραγματεύονται το κάθε τι μεταξύ τους, και αυτός είναι και ο τρόπος που έχουνε τελικά να ξεφορτώνονται τις κακές ιδέες και να υιοθετούν τις καλές, μέσα απ'τη συνεχή διαφωνία. Και την έχουν αυτή την κουλτούρα στην πολιτική τους, στην παιδεία τους, ακόμα και στη θρησκεία τους οι ραβίνοι ενθαρρύνουν τα παιδιά να διαφωνήσουν με τα διδάγματα και να τα τεστάρουν με τη λογική τους, το ακριβώς αντίθετο απ'το "πίστευε και μή ερεύνα" που λέμε οι χριστιανοί. Το στερεότυπο που έχουμε ότι οι Εβραίοι είναι μονομπλόκ και προβλέψιμοι και αυτόματα βοηθάνε ο ένας τον άλλον επειδή είναι Εβραίοι ξέχνα το, ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Ακομα και στην ίδρυση του κράτους του Ισραήλ το δυσκολότερο κομμάτι ήταν να πείσουν οι Εβραίοι τους Εβραίους να ξεκουνηθούνε και να πάνε, αν δεν ήταν οι Ρώσοι και οι Ναζί να τους σκοτώνουν και οι Αμερικάνοι να τους κλείσουν την πόρτα τώρα το Ισραήλ θα ήταν 100-200 χιλιάδες σιωνιστές όλοι κι όλοι. Άλλο παράδειγμα, ξέρεις πόσες φορές έχει γίνει στο Ισραήλ αυτόνομη κυβερνηση πλειοψηφίας χωρίς να χρειαστει να κάνει συνασπισμό με άλλο κόμμα; Ποτέ. 37 κυβερνήσεις στην ιστορία τους και δεν έχει υπάρξει ποτέ πλειοψηφία. Ξέρεις πόσες φορές στην ιστορία τους οι Εβραίοι είχαν εμφύλιο πόλεμο; Πολλές στα αρχαία χρόνια όταν ήταν κράτος, και φτάσαν πάλι στα πρόθυρα λίγο πριν τις 7 Οκτώβρη. Και αυτό που νομίζουμε ότι επειδή έχει κάποιος Εβραίος δύναμη γιατί έχει θέση σε κάποιο τομέα άρα θα βοηθήσει τους άλλους Εβραίους αυτόματα, δεν ισχύει. Πρέπει να πάνε εκεί άλλοι Εβραίοι να τον παρακαλάνε, συχνά για χρόνια, και συχνά χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης έχουν πολλούς φτωχούς, και πολλούς αποτυχημένους, και πολλούς άθεους. Ναι υπάρχουν Εβραίοι άθεοι, κάπου 20% σε τελευταία καταμέτρηση. Άλλο παράδειγμα, όλοι αυτοί οι αριστεροί που στηρίζουν Παλαιστίνη, ξέρεις από που παίρνουν τα επιχειρήματά τους οι περισσότεροι; Από Εβραίους. Φιλκενστάιν, Παπέ, Τσόμσκι, Λέβι, αυτοί είναι οι πιό κοπιαρισμένοι θεωρητικοί υπέρ Παλαιστίνης και κατά Ισραήλ.

Οι Εβραίοι είναι πολύ ενδιαφέρων λαός και (για μένα) πολύ παρεξηγημένος.
Κοίτα, κι εγώ έχω γνωρίσει Εβραίους στην ζωή μου (συνεργάτες στη δουλειά, κυρίως) και μου τα έχουν πει λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Όχι ως προς την ομόνοια που αναφέρεις ότι δεν έχουν μεταξύ τους, σ' αυτό συμφωνώ γιατί κι εγώ αυτό άκουσα από διάφορους. Η αλληλοβοήθεια όμως υπάρχει σε μεγάλο βαθμό, άσχετα αν είναι οικειοθελής ή όχι, γιατί είναι ουσιαστικά υποχρεωτική για κάποιους (για τους έχοντες, κοινώς). Και κυρίως (αλλά όχι μόνο), για την βοήθεια προς την... "μαμά πατρίδα", την οποία ενώ αρκετοί εκτός Ισραήλ δεν δέχονται καν ως ιδέα, αν μπορούν ας κάνουν κι αλλιώς, μέχρι και ευθείες απειλές δέχονται. Δικά τους λόγια, έτσι; Όχι καμμιά θεωρία συνωμοσίας που άκουσα σε κανένα YT. Έχω φάει κι έχω πιει (χοιρινά και κρασάκια, εννοείται!) με Έλληνες Εβραίους και έχω ακούσει πολλά και διάφορα.

Το δείχνει άλλωστε και η πορεία τους ότι είτε κάτι κάνουν... "σωστά" (ή όπως αλλιώς θες πες το) ή ότι πρέπει να παίζει κάποιος πιο... κεντρικός σχεδιασμός και οργάνωση, και μόνο από το γεγονός ότι είναι όπως λες "δυο Εβραίοι, τρεις απόψεις". Γιατί κι εμείς κάπως έτσι είμαστε εδώ και αιώνες, και ενώ σ' εμάς παίζει σημαντικά τον ρόλο της τροχοπέδης αυτή η νοοτροπία, οι Εβραίοι που σκέφτονται παραπλήσια έχουν προοδεύσει απίστευτα. Και όχι, δεν νομίζω πως είναι μόνο οι κάποιοι λίγοι δραστήριοι που έχουν πάει μπροστά κι όλοι οι άλλοι "να πάνε να γαμηθούν" (χοντρικά). Βλέπεις πχ ότι πάνε να γυρίσουν μια ταινιά, μια σειρά... κάτι και οι προτιμήσεις των παραγωγών σε πατριωτάκια τους (από σκηνοθέτες και καστ μέχρι το παιδί για τα σάντουιτς) βγάζουν μάτι. Και δεν το λέω για κακό αυτό, έτσι;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23295
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Απρ 2024, 12:01

Και το Destroy Greece, στα πλαίσια της ελευθερίας του λόγου, καλώς υπάρχει.

Βέβαια από τη στιγμή που υπάρχει, τίθεται προς αξιολόγηση και κριτική.

Είναι άλλο πράγμα όμως η αρνητική κριτική και άλλο να λέει κάποιος "αυτό δεν πρέπει να υπάρχει, ας τους κλείσει κάποιος στη μπουζού".

Αυτή είναι η διαφορά.

Η ένσταση που έχω προσωπικά με τέτοιου είδους "ακτιβισμούς" είναι η σοβαρότητα/σοβαροφάνεια με την οποία διατυπώνονται, σε αντίθεση με την καυστική σάτιρα, όπως αυτή του Πανούση, ο οποίος ως "μεγάλο παιδί" είχε κάνει πολλές κατεργαριές.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13555
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 19 Απρ 2024, 12:06

Βίνγκιλοτ έγραψε:
19 Απρ 2024, 11:35
Στη Νεώτερη εποχή έκαιγαν μάγισσες, όχι στον Μεσαίωνα.
Ναύτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 11:18
Ε όχι δα, "οι Έλληνες διακατέχονται από κόμπλεξ ανωτερότητας (...) η Ελλάδα είναι μια φασιστική χώρα και γι’ αυτό ευθύνονται όλοι οι κάτοικοί της".
Είναι υστερικοί οι τύποι, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τους υπερασπίζεσαι.
Βίνγκιλοτ έγραψε:
19 Απρ 2024, 10:58
(...) Καταλαβαίνεις ότι είναι μια κοινωνική κριτική από Έλληνες προς Έλληνες; Μια κοινωνία που κρίνει τον εαυτό της; Δεν έχουμε μια άλλη εθνικότητα να τα λέει όλα αυτά και να στοχοποιεί τους Έλληνες όπως αυτό που έκανε η Ευρώπη την περίοδο των μνημονίων.
btw τίθεται κι ένα θέμα πρωταρχικής ταυτότητας εδώ, εννοώ αυτό γι' αυτό που γράφεις ότι επρόκειτο για κριτική από Έλληνες σε Έλληνες. Δεν είμαι σίγουρος αν οι τύποι αυτοί θεωρούν εαυτούς Έλληνες, είναι φανερό ότι απεχθάνονται -για να μην πω ότι μισούν- την ταυτότητα αυτή.
Αυτό που εννοώ είναι ότι δεν κάνουν ηθική και πολιτική κριτική σε ατομικό επίπεδο, μιλούν για τα κοινωνικά χαρακτηριστικά της χώρας. Και είναι μια κριτική που προέρχεται από άτομα που έχουν υποστεί και εξακολουθούν να υφίστανται τεράστια καταπίεση γι' αυτό που είναι. Να τους βρίζουν οι γονείς και οι συμμαθητές τους, να τους πετούν έξω από το σπίτι, να μην μπορούν να κυκλοφορήσουν στον δρόμο, να τους αρνούνται δικαιώματα, να κινδυνεύουν από επιθέσεις, ακόμα και θανατηφόρες, σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από όλους όσοι ανήκουν στην ετεροκανονικότητα, να βιώνουν διαρκώς το μίσος.

Όλα αυτά είναι η κανονικότητα της ελληνικής κοινωνίας, αλλά πρέπει να προσέξουν το τι θα πουν για την καταπίεση που υφίστανται, μην τους βγάλουν και υστερικούς. Κάτι που παρεμπιπτόντως είναι άλλη μια μορφή καταπίεσης, λέγεται αστυνόμευση ύφους.

Όσον αφορά το τελευταίο, μιλάμε για μέλη της ελληνικής κοινωνίας που η ίδια η κοινωνία προσπαθεί να απορρίψει.
Μα μεταξύ άλλων αυτό είναι η ρητορική μίσους, η απόδοση συλλογικής ευθύνης, είπαμε: η γενίκευση αρχή φασισμού. Άσε που δεν μιλάμε καν για κριτική, μιλάμε για καθαρό μίσος, μίσος απέναντι σ' έναν ολόκληρο λαό και τον πολιτισμό του.
Δεν υπάρχει τέτοιου είδους "κανονικότητα" της ελληνικής κοινωνίας, όπως αφόρισαν οι τύποι αυτοί, κι επιπρόσθετα η Ελλάδα βρίσκεται νομίζω ανάμεσα στα προοδευτικότερα κράτη στο θέμα αντιμετώπισης της ομοφυλοφιλίας.
Αν δεν πρέπει να υπάρχει "αστυνόμευση ύφους", ως μια μορφή καταπίεσης, νομίζω ότι αυτό πρέπει να ισχύει για όλες τις απόψεις, όχι μόνον για εκείνες που συμμεριζόμαστε, έτσι δεν είναι; Εγώ πάλι λέω ότι είναι άλλο πράγμα η ελευθερία κι άλλο η ασυδοσία. Εν πάση περιπτώσει, θα πρέπει να ισχύουν για όλους οι ίδιοι κανόνες.
Νομίζω ότι η κουβέντα μας θα ήταν διαφορετική, από πλευράς σου, αν αντί για τους Έλληνες οι χαρακτηρισμοί είχαν αποδοθεί σε μια διαφορετική εθνότητα ή μειονότητα. Ας πούμε, αμφιβάλλω αν θα έλεγες τα ίδια στην περίπτωση που κάποιοι τύποι ισχυρίζονταν, για παράδειγμα, ότι οι Παλαιστίνιοι είναι τρομοκράτες ή ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι ψυχασθενείς.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5251
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 19 Απρ 2024, 12:10

Ναύτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 10:53
άλλωστε ο Ιερόπουλος δεν άφησε κανέναν χώρο για παρερμηνεία:
"Η Ελλάδα είναι μια παραδοσιακά, εθιμοτυπικά, θεσμικά φασιστική χώρα (...) η βαρβαρότητα της Ελλάδας ξεκινάει από την οικογένεια, συνεχίζει στα σχολεία και διατρέχει όλα τα κοινωνικά στρώματα (...) οι Έλληνες διακατέχονται από κόμπλεξ ανωτερότητας (...) η Ελλάδα είναι μια φασιστική χώρα και γι’ αυτό ευθύνονται όλοι οι κάτοικοί της".
Ένα μάτσο ανθελληνικές -έως και μισελληνικές- ρατσιστικές μαλακίες δηλαδή.
Όντως μαλακίες έλεγε. Ο Έλληνας διακατέχεται από κόμπλεξ κατωτερότητας και κρύβεται πίσω από Μέγα Αλέξανδρους, Περικλήδες και Πλάτωνες. Για να καταλάβουμε για τι κομπλεξικό λαό μιλάμε, έχει γίνει θέμα η πλαστική καρέκλα της Σάττι γιατί ο Έλληνας νομίζει ότι είναι Γάλλος αριστοκράτης. :102:
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70161
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Απρ 2024, 12:11

Ασέβαστος έγραψε:
19 Απρ 2024, 11:51
Πλέριος έγραψε:
18 Απρ 2024, 21:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2024, 20:36

Σαφώς και δεν είσαι η ΓΑΛΗ κακοχυμένη χλαπάτσα. :e045:
σαφως και δεν ειμαι η πεταμενη σε ενα παρτυ των Κενταυρων (για να ομιλησουμε με δικους σου ορους)
μπαδεγουεη, σε ενα σβησμενο νημα, ξερεις ποιο, που εγραψες οτι ''σαφεστατα και οι φασιστες γαμαν καλυτερα απο τους αναρχικους'' τι ακριβως εννοουσες?

κακοχυμενος λεει, λολ
προφανως οτι οι φασιστες γαμαν καλυτερα απο τους αναρχικους. :102:

οχι, νταξ, οταν δε βγαζει νοημα να την δουλευουμε, αλλα εδω ολοφανερο ειναι.
Πλέριοι Επιβήτορες. :e045:

Το επικαιροποιημένο σύντομο ανέκδοτο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13555
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 19 Απρ 2024, 12:13

GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:10
Ναύτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 10:53
άλλωστε ο Ιερόπουλος δεν άφησε κανέναν χώρο για παρερμηνεία:
"Η Ελλάδα είναι μια παραδοσιακά, εθιμοτυπικά, θεσμικά φασιστική χώρα (...) η βαρβαρότητα της Ελλάδας ξεκινάει από την οικογένεια, συνεχίζει στα σχολεία και διατρέχει όλα τα κοινωνικά στρώματα (...) οι Έλληνες διακατέχονται από κόμπλεξ ανωτερότητας (...) η Ελλάδα είναι μια φασιστική χώρα και γι’ αυτό ευθύνονται όλοι οι κάτοικοί της".
Ένα μάτσο ανθελληνικές -έως και μισελληνικές- ρατσιστικές μαλακίες δηλαδή.
Όντως μαλακίες έλεγε. Ο Έλληνας διακατέχεται από κόμπλεξ κατωτερότητας και κρύβεται πίσω από Μέγα Αλέξανδρους, Περικλήδες και Πλάτωνες. Για να καταλάβουμε για τι κομπλεξικό λαό μιλάμε, έχει γίνει θέμα η πλαστική καρέκλα της Σάττι γιατί ο Έλληνας νομίζει ότι είναι Γάλλος αριστοκράτης. :102:
Εσύ να φανταστώ είσαι ακομπλεξάριστος Σουηδός;

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 19 Απρ 2024, 12:17

Ναύτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:06
Μα μεταξύ άλλων αυτό είναι η ρητορική μίσους, η απόδοση συλλογικής ευθύνης, είπαμε: η γενίκευση αρχή φασισμού. Άσε που δεν μιλάμε καν για κριτική, μιλάμε για καθαρό μίσος, μίσος απέναντι σ' έναν ολόκληρο λαό και τον πολιτισμό του.
Δεν υπάρχει τέτοιου είδους "κανονικότητα" της ελληνικής κοινωνίας, όπως αφόρισαν οι τύποι αυτοί, κι επιπρόσθετα η Ελλάδα βρίσκεται νομίζω ανάμεσα στα προοδευτικότερα κράτη στο θέμα αντιμετώπισης της ομοφυλοφιλίας.
Αν δεν πρέπει να υπάρχει "αστυνόμευση ύφους", ως μια μορφή καταπίεσης, νομίζω ότι αυτό πρέπει να ισχύει για όλες τις απόψεις, όχι μόνον για εκείνες που συμμεριζόμαστε, έτσι δεν είναι; Εγώ πάλι λέω ότι είναι άλλο πράγμα η ελευθερία κι άλλο η ασυδοσία. Εν πάση περιπτώσει, θα πρέπει να ισχύουν για όλους οι ίδιοι κανόνες.
Νομίζω ότι η κουβέντα μας θα ήταν διαφορετική, από πλευράς σου, αν αντί για τους Έλληνες οι χαρακτηρισμοί είχαν αποδοθεί σε μια διαφορετική εθνότητα ή μειονότητα. Ας πούμε, αμφιβάλλω αν θα έλεγες τα ίδια στην περίπτωση που κάποιοι τύποι ισχυρίζονταν, για παράδειγμα, ότι οι Παλαιστίνιοι είναι τρομοκράτες ή ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι ψυχασθενείς.
Ο λόγος, τα λόγια που εκφέρονται κάθε φορά, δε λειτουργούν μόνο στο πρώτο τους επίπεδο. Έχει σημασία το συγκείμενο, το ποιος τα λέει σε ποιον, σε τι αποσκοπεί όταν τα λέει, ποια είναι τα νοηματικά και κοινωνικά συμφραζόμενα και οι συνδηλώσεις. Είναι διαφορετικό λοιπόν όταν το κράτος του Ισραήλ λέει ότι οι Παλαιστίνιοι είναι τρομοκράτες, δικαιολογώντας τη γενοκτονία που κάνει και διαφορετικό το να κάνουν κριτική οι Παλαιστίνιοι στη Χαμάς. Αυτός ο συμψηφισμός ελαφρά τη καρδία μπορεί να εξισώσει οτιδήποτε με οτιδήποτε.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, ξαναλέω ότι δεν κάνουν κριτική σε πρόσωπα, αλλά στην κοινωνία, στην κοινωνία στην οποία οι ίδιοι ανήκουν. Δεν ξέρω πώς να το πω διαφορετικά για να γίνει κατανοητό. Και φυσικά και υπάρχει η κανονικότητα την οποία περιγράφω και φυσικά η ελληνική κοινωνία είναι συντηρητική και τα τελευταία χρόνια η ακροδεξιά έχει πάρει τα πάνω της.
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15090
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 19 Απρ 2024, 12:18

hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2024, 11:28
Βίνγκιλοτ έγραψε:
19 Απρ 2024, 06:54
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2024, 01:15
Η ελευθερία του λόγου, όπως κάθε θεμελιώδες δικαίωμα, δεν μετριέται σε ποσότητα, μετριέται σε δυνατότητα. Αυτό απαντάει στο ποστ σου.
Εσύ όρισες την ελευθερία λόγου συναρτήσει της πρόσβασης σε δημόσια μέσα. Αυτή η πρόσβαση όμως δεν έχει δύο καταστάσεις, ή την έχει κάποιος ή όχι.
Όχι. Έχει δύο καταστάσεις. Έχεις πρόσβαση ή όχι. Το ότι δεν με καλούν εμένα κάθε μέρα στον ΑΝΤ1 δεν σημαίνει ότι δεν έχω πρόσβαση.
Βίνγκιλοτ έγραψε:
19 Απρ 2024, 06:54
Ειδάλλως, όλοι μπορούν να φτιάξουν ένα μπλογκ. Το να σε αποκλείσουν από ένα μέσο δε σου στερεί γενικά τη δυνατότητα πρόσβασης.
Να την πάλι η λογική απαρτχάιντ. Ε, ο καθένας μπορεί να φτιάξει την δική του ταβέρνα και το δικό του καφέ που δέχεται μόνο γκέι, οπότε εγώ να έχω το δικαίωμα να αρνούμαι την είσοδο σε γκέι στο μαγαζί μου. Σωστά;
ε τι να σου πω τώρα, αν είναι να ονομάζουμε σοφιστή της πούτσας τον Επίκτητο, τον Isaiah Berlin, τη Hannah Arendt, τον Μπένθαμ, τον Σκίνερ, δεν υπάρχει κάτι άλλο να πούμε
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5251
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 19 Απρ 2024, 12:20

Ναύτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:13
GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:10
Ναύτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 10:53
άλλωστε ο Ιερόπουλος δεν άφησε κανέναν χώρο για παρερμηνεία:
"Η Ελλάδα είναι μια παραδοσιακά, εθιμοτυπικά, θεσμικά φασιστική χώρα (...) η βαρβαρότητα της Ελλάδας ξεκινάει από την οικογένεια, συνεχίζει στα σχολεία και διατρέχει όλα τα κοινωνικά στρώματα (...) οι Έλληνες διακατέχονται από κόμπλεξ ανωτερότητας (...) η Ελλάδα είναι μια φασιστική χώρα και γι’ αυτό ευθύνονται όλοι οι κάτοικοί της".
Ένα μάτσο ανθελληνικές -έως και μισελληνικές- ρατσιστικές μαλακίες δηλαδή.
Όντως μαλακίες έλεγε. Ο Έλληνας διακατέχεται από κόμπλεξ κατωτερότητας και κρύβεται πίσω από Μέγα Αλέξανδρους, Περικλήδες και Πλάτωνες. Για να καταλάβουμε για τι κομπλεξικό λαό μιλάμε, έχει γίνει θέμα η πλαστική καρέκλα της Σάττι γιατί ο Έλληνας νομίζει ότι είναι Γάλλος αριστοκράτης. :102:
Εσύ να φανταστώ είναι ακομπλεξάριστος Σουηδός;
Μπα, Έλληνας είμαι, αλλά δεν έχω κόμπλεξ με την ταυτότητα μου.

Πάρε άλλο παράδειγμα, όταν έρχεται ένας ξένος ηγέτης επίσκεψη ένα από το πρώτα πράγματα που θα πει είναι "η Ελλάδα είναι η γενέτειρα της δημοκρατίας". Αυτό δεν στο λέει για να σου τονώσει το κόμπλεξ ανωτερότητας, αλλά σε περνάει για μαλάκα και στο λέει ώστε να μην νιώθεις τόσο άσχημα όταν σε γαμάει. Κυριολεκτικά όπου και να πας, από Κίνα και Ρωσία, μέχρι Καναδά και Αμερική, τον Έλληνα τον έχουν για τον μαλάκα της παρέας.

Θα συμφωνήσω ότι τα destroy Greece κτλπ είναι καραγκιοζιλίκια, αλλά δεν θα κάτσω να τους πάρω και στα σοβαρά.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Απρ 2024, 12:25

Αρίστος έγραψε:
19 Απρ 2024, 10:06
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Απρ 2024, 10:04
Αρίστος έγραψε:
19 Απρ 2024, 09:57


Κανενας αντισημιτισμος, θελω να μπορω ελευθερα να βριζω ολους τους λαους οσο ελευθερα μπορουν κι αυτοι να βριζουν εμενα.

Δεν γινεται να τρωει πιχι μηνυσεις απο Εβραιους ο Τζιμακος αλλα να μην υπαρχουν ενωσεις στην Ελλαδα να μηνυουν πιχι εκστρατειες ανθελληνισμου οπως πιχι των Τρανς που διαφησισαν το Destroy Greece.

H θα υπαρχει ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ η θα πρεπει να οργνωθουμε οι Ελληνες και να κυνηγαμε καθε ανθελληνα.
.
Αντιλαμβάνεσαι ότι το πας στο άλλο άκρο ή όχι; :lol:


Μονο του παει, δεν το παω εγω.

Νομικα και λογικα δεν γινεται να υπαρχουν ιερες αγελαδες εφοσον λεμε τουλαχιστον στη Δυση οτι υπαρχει ισοτητα και ισονομια.

.
στηριζω απολυτη ελευθερια. εχει δικιο ο αριστος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13555
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 19 Απρ 2024, 12:25

Βίνγκιλοτ έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:17
Ναύτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:06
Μα μεταξύ άλλων αυτό είναι η ρητορική μίσους, η απόδοση συλλογικής ευθύνης, είπαμε: η γενίκευση αρχή φασισμού. Άσε που δεν μιλάμε καν για κριτική, μιλάμε για καθαρό μίσος, μίσος απέναντι σ' έναν ολόκληρο λαό και τον πολιτισμό του.
Δεν υπάρχει τέτοιου είδους "κανονικότητα" της ελληνικής κοινωνίας, όπως αφόρισαν οι τύποι αυτοί, κι επιπρόσθετα η Ελλάδα βρίσκεται νομίζω ανάμεσα στα προοδευτικότερα κράτη στο θέμα αντιμετώπισης της ομοφυλοφιλίας.
Αν δεν πρέπει να υπάρχει "αστυνόμευση ύφους", ως μια μορφή καταπίεσης, νομίζω ότι αυτό πρέπει να ισχύει για όλες τις απόψεις, όχι μόνον για εκείνες που συμμεριζόμαστε, έτσι δεν είναι; Εγώ πάλι λέω ότι είναι άλλο πράγμα η ελευθερία κι άλλο η ασυδοσία. Εν πάση περιπτώσει, θα πρέπει να ισχύουν για όλους οι ίδιοι κανόνες.
Νομίζω ότι η κουβέντα μας θα ήταν διαφορετική, από πλευράς σου, αν αντί για τους Έλληνες οι χαρακτηρισμοί είχαν αποδοθεί σε μια διαφορετική εθνότητα ή μειονότητα. Ας πούμε, αμφιβάλλω αν θα έλεγες τα ίδια στην περίπτωση που κάποιοι τύποι ισχυρίζονταν, για παράδειγμα, ότι οι Παλαιστίνιοι είναι τρομοκράτες ή ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι ψυχασθενείς.
Ο λόγος, τα λόγια που εκφέρονται κάθε φορά, δε λειτουργούν μόνο στο πρώτο τους επίπεδο. Έχει σημασία το συγκείμενο, το ποιος τα λέει σε ποιον, σε τι αποσκοπεί όταν τα λέει, ποια είναι τα νοηματικά και κοινωνικά συμφραζόμενα και οι συνδηλώσεις. Είναι διαφορετικό λοιπόν όταν το κράτος του Ισραήλ λέει ότι οι Παλαιστίνιοι είναι τρομοκράτες, δικαιολογώντας τη γενοκτονία που κάνει και διαφορετικό το να κάνουν κριτική οι Παλαιστίνιοι στη Χαμάς. Αυτός ο συμψηφισμός ελαφρά τη καρδία μπορεί να εξισώσει οτιδήποτε με οτιδήποτε.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, ξαναλέω ότι δεν κάνουν κριτική σε πρόσωπα, αλλά στην κοινωνία, στην κοινωνία στην οποία οι ίδιοι ανήκουν. Δεν ξέρω πώς να το πω διαφορετικά για να γίνει κατανοητό. Και φυσικά και υπάρχει η κανονικότητα την οποία περιγράφω και φυσικά η ελληνική κοινωνία είναι συντηρητική και τα τελευταία χρόνια η ακροδεξιά έχει πάρει τα πάνω της.
Ποια "πρόσωπα", για Έλληνες κι Ελλάδα μιλούν.
Η χειρονομία του τύπου Destroy Greece δεν είναι άλλο τι, παρά μια υστερική ρητορεία μίσους, γενικευτική, στερεοτυπική, ισοπεδωτική και άδικη.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9390
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Απρ 2024, 12:27

GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:10
Ναύτης έγραψε:
19 Απρ 2024, 10:53
άλλωστε ο Ιερόπουλος δεν άφησε κανέναν χώρο για παρερμηνεία:
"Η Ελλάδα είναι μια παραδοσιακά, εθιμοτυπικά, θεσμικά φασιστική χώρα (...) η βαρβαρότητα της Ελλάδας ξεκινάει από την οικογένεια, συνεχίζει στα σχολεία και διατρέχει όλα τα κοινωνικά στρώματα (...) οι Έλληνες διακατέχονται από κόμπλεξ ανωτερότητας (...) η Ελλάδα είναι μια φασιστική χώρα και γι’ αυτό ευθύνονται όλοι οι κάτοικοί της".
Ένα μάτσο ανθελληνικές -έως και μισελληνικές- ρατσιστικές μαλακίες δηλαδή.
Όντως μαλακίες έλεγε. Ο Έλληνας διακατέχεται από κόμπλεξ κατωτερότητας και κρύβεται πίσω από Μέγα Αλέξανδρους, Περικλήδες και Πλάτωνες. Για να καταλάβουμε για τι κομπλεξικό λαό μιλάμε, έχει γίνει θέμα η πλαστική καρέκλα της Σάττι γιατί ο Έλληνας νομίζει ότι είναι Γάλλος αριστοκράτης. :102:
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά το μπολνταρισμένο δεν είναι ένδειξη συμπλέγματος ανωτερότητας; :smt017
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14628
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Αν ζούσε ο Τζιμάκος στη σημερινή πολιτική ορθότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 19 Απρ 2024, 12:27

GoBzi έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:10
έχει γίνει θέμα η πλαστική καρέκλα της Σάττι γιατί ο Έλληνας νομίζει ότι είναι Γάλλος αριστοκράτης. :102:
έχει γίνει θέμα [δουλέματος] γιατί είναι μια κακόηχη & κακόγουστη μίζερη μαλακία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών