Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11939
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 23 Απρ 2024, 14:45

Gherschaagk έγραψε:
23 Απρ 2024, 09:34
taliban έγραψε:
22 Απρ 2024, 20:20
Gherschaagk έγραψε:
22 Απρ 2024, 09:03


Μου έχει τύχει να χαλάσει το πλυντήριο πιάτων μετά από τραπέζι. 17 άτομα ήμασταν. Γυάλισα και τα μαχαιροπύρουνα.
Οι ευτυχισμένες στιγμές πάντα μένουν στην μνήμη μας! :lol:
Καλύτερα βασιλοκελιά στα μελίσσια πάρα αυτό. Και μου αρέσει να γυαλίζω μαχαιροπίρουνα.
:lol:



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17072
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 23 Απρ 2024, 15:34

Ασέβαστος έγραψε:
23 Απρ 2024, 11:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Απρ 2024, 11:02


Στην περίπτωση που ανέφερε η Juno

1. υπήρχαν και δύο παιδιά
και δεν ξερουμε αν προτεινε να τα παρει μαζι του. :102:
2. ο καυγάς έγινε για το σπίτι (της)
και δεν ξερουμε τι ειδους καβγας ηταν. αλλο να το πουλησουμε για να τα παιξουμε χρηματιστηριο, και αλλο να το πουλησουμε να παρουμε 2 μικροτερα, να εχουν και τα 2 παιδια, η να παρουμε καπου αλλου γιατι δεν ειναι καλη περιοχη, η οτι αλλη συζητηση θα μπορουσε να γινει πολιτισμενα.
3. ντρεπόταν να το πει στους γονείς της (γιατί;)
αγνωστο. οχι απιθανο γιατι ειχε αδικο. :102:
Τί ακριβώς συγκρίνεις Ασέβαστε;

τι να συγκρινω, αφου δεν εχω τις πληροφοριες για το ακριβες περιστατικο;

διαβαζω "να μαθει τροπους" πραγμα που μοιαζει να μην εχει σχεση με την ουσια της διαφωνιας, αλλα με τον τροπο. στηριζω παραυτα το να γινονται οι αντιπαραθεσεις με τροπους, και οχι με υστεριες, οποτε αν τελικα το καταφερε, με αναιμακτο τροπο, μπραβο του.
Δεν πρότεινε να τα πάρει μαζί του. Ήθελε να την αφήσει να τα βλέπει να υποφέρουν.

Δεν ξέρω τι ήθελε να κάνει το σπίτι, αλλά ήταν το μόνο που είχε αυτή. Ούτε μισθό, ούτε ασφάλιση, ούτε σύνταξη. Πουλώντας το αλυσσοδέθηκε μαζί του, ενώ θα μπορούσε να αποφασίσει να το πουλήσει, να πάρει δύο μικρότερα, να μένουν στο ένα, να νοικιάζει το άλλο, να βρει και δουλειά και αυτός πίσω στους γονείς του. Να του μάθει τρόπους δηλαδή. Αλλά ήταν προγραμματισμένη να μην σκέφτεται έτσι.

Και αυτός να τους αφήσει να πεινάσουν για να την αναγκάσει να πουλήσει το μόνο που έχει, ήταν για να τον συλλάβουν.


Ασέβαστος έγραψε:
23 Απρ 2024, 11:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Απρ 2024, 11:18

Αυτό που βλέπω είναι ότι σε όλα έσπευσες να βρεις πιθανές δικαιολογίες για τον τύπο.

Και το πρώτο πράγμα που σου ήρθε στο μυαλό, ήταν μια κάρεν σε μια ταβέρνα στο πουθενά, για να στηρίξεις το "μπράβο, αν έτσι της έμαθε τρόπους". :lol:
κολλησα στο "τροπους" και οχι στην ουσια της διαφωνιας, γιατι δεν υπηρχαν πληροφοριες. :102:
αν αντι "να της μαθει τροπους" διαβαζα "να της μαθει να βγαζει το σκασμο και να κανει οτι της λενε" δεν θα ελεγα μπραβο.
Αυτό εννοούσε. Οι "τρόποι που έπρεπε να μάθει", ήταν να τον αφήνει να παίρνει αυτός τις αποφάσεις και να μην φέρνει αντιρρήσεις.
Ακόμα και αν αυτός επρόκειτο να ξεπουλήσει τη δική της περιουσία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 23 Απρ 2024, 15:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17072
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 23 Απρ 2024, 15:38

Αρίστος έγραψε:
23 Απρ 2024, 06:00
Juno έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:14

Άρα ούτε εσύ έχεις κάποιον να σου κλείσει τα μάτια. Γιατί το λες για τους άλλους λοιπόν;
Γιατι υπαρχουν πιχι γυναικες αλλοτε φουλ κοσμικες που εζησαν μετα τα 40-50 πραγματικα μονες και ανθρωποι που εζησαν πολυταραχη ερωτικη ζωη και ηταν και διασημοι αλλα πεθαναν και μονοι και στην ψαθα. Ονοματα οποτε θες στη διαθεση σου και για καποιες και καποιους θα τριβεις τα ματια σου.

Εγω δεν θα πεθανω μονος, εχω λιγους και καλους ανθρωπους που θα με φροντισουν και θα με κλαψουν, την οικογενεια της αδελφης μου και την οικογενεια του ανηψιου μου που σχεδον καθημερινα εδω και πολλα χρονια κανουμε παρεα, υποψιν οτι ο ανηψιος μου σπουδαζει στη Φιλοσοφικη και κανουμε και αφθονες συζητησεις γιατι τον ενδιαφερει φουλ το θεμα. Επιπλεον την κοπελα μου με την οποια εχω σταθερη σχεση για 7 χρονια. Και δυο συνεργατες απο τη δουλεια με τους οποιους ειμαστε αυτοκολλητοι για πανω απο 10 χρονια και μας εχουν δεσει διαφορες καταστασεις.
.
Γυναίκες και άνθρωποι. :o

Και πως είσαι τόσο σίγουρος πως αυτές δεν έχουν λίγους και καλούς ανθρώπους που θα τις φροντίσουν και θα τις κλάψουν;



Αρίστος έγραψε:
23 Απρ 2024, 06:37

Αυτα που αναφερεις δεν ηταν ο κανονας αλλα η εξαιρεση και αν δεν ηταν μονιμες ψυχοπαθολογικες καταστασεις αλλα ενα συμβαν της κακιας στιγμης καλα καναν και τα κουκουλωναν, οχι τοσο για τον κοινωνικο περιγυρο αλλα για τα παιδια τους.
Ένα συμβάν της κακιάς στιγμής να της μαυρίσει το μάτι;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39833
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 23 Απρ 2024, 16:19

Εδω μιλανε για τη γυναικεια μοναξια σαν φαινομενο οι ιδιες οι γυναικες.

Γιατί υπάρχουν τόσες γυναίκες μόνες; Δεν μπορεί να φταίνε μόνο οι άντρες…

https://www.tlife.gr/sxeseis/giati-ypar ... es/525057/

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70217
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Απρ 2024, 16:37

Juno έγραψε:
23 Απρ 2024, 15:38
Γυναίκες και άνθρωποι. :o

Και πως είσαι τόσο σίγουρος πως αυτές δεν έχουν λίγους και καλούς ανθρώπους που θα τις φροντίσουν και θα τις κλάψουν;
Γιατί δεν έχουν παιδιά, φίλους, σόγια, συντρόφους βρε. Μόνον οι άντρες έχουν.

Κατά τα άλλα, όλοι έχουμε ζήσει φάσεις όπου αποδεικνύεται το ποιοι είναι διατεθειμένοι να φροντίσουν ουσιαστικά, τον οποιονδήποτε βρίσκεται σε μία φάση κατάρρευσης και αδυναμίας αυτοξυπηρέτησης (ανεξαρτήτως φύλου, ηλικίας και οικογενειακής κατάστασης).

Το να κλαίει κάποιος στις κηδείες, είναι ευκολάκι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39833
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 23 Απρ 2024, 16:43

Juno έγραψε:
23 Απρ 2024, 15:38
Αρίστος έγραψε:
23 Απρ 2024, 06:00
Juno έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:14

Άρα ούτε εσύ έχεις κάποιον να σου κλείσει τα μάτια. Γιατί το λες για τους άλλους λοιπόν;
Γιατι υπαρχουν πιχι γυναικες αλλοτε φουλ κοσμικες που εζησαν μετα τα 40-50 πραγματικα μονες και ανθρωποι που εζησαν πολυταραχη ερωτικη ζωη και ηταν και διασημοι αλλα πεθαναν και μονοι και στην ψαθα. Ονοματα οποτε θες στη διαθεση σου και για καποιες και καποιους θα τριβεις τα ματια σου.

Εγω δεν θα πεθανω μονος, εχω λιγους και καλους ανθρωπους που θα με φροντισουν και θα με κλαψουν, την οικογενεια της αδελφης μου και την οικογενεια του ανηψιου μου που σχεδον καθημερινα εδω και πολλα χρονια κανουμε παρεα, υποψιν οτι ο ανηψιος μου σπουδαζει στη Φιλοσοφικη και κανουμε και αφθονες συζητησεις γιατι τον ενδιαφερει φουλ το θεμα. Επιπλεον την κοπελα μου με την οποια εχω σταθερη σχεση για 7 χρονια. Και δυο συνεργατες απο τη δουλεια με τους οποιους ειμαστε αυτοκολλητοι για πανω απο 10 χρονια και μας εχουν δεσει διαφορες καταστασεις.
.
Γυναίκες και άνθρωποι. :o

Και πως είσαι τόσο σίγουρος πως αυτές δεν έχουν λίγους και καλούς ανθρώπους που θα τις φροντίσουν και θα τις κλάψουν;



Eγω εγραψα και για γυναικες και για αντρες που μενουν μονοι, προφανως το ανθρωποι μπηκε απο λαθος, τα συμφραζομενα παντως δειχνουν τι εννοουσα.

Οποτε δεν εντοπιζω το προβλημα συγκεκριμενα σε καποιο φυλο, η διαλυση των οικογενειων δεν απογειωνει μονο τα κοντερ στη νεανικη εγκληματικοτητα αλλα και εξαθλιωνει τα χρονια των μεσηλικων και ηλικιωμενων.

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70217
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Απρ 2024, 16:47

Αν ήταν έτσι, δεν θα υπήρχαν γηροκομεία, αποκλειστικές, γηροκόμοι, λοιποί.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Απρ 2024, 17:29

Juno έγραψε:
23 Απρ 2024, 15:34
Ασέβαστος έγραψε:
23 Απρ 2024, 11:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Απρ 2024, 11:02


Στην περίπτωση που ανέφερε η Juno

1. υπήρχαν και δύο παιδιά
και δεν ξερουμε αν προτεινε να τα παρει μαζι του. :102:
2. ο καυγάς έγινε για το σπίτι (της)
και δεν ξερουμε τι ειδους καβγας ηταν. αλλο να το πουλησουμε για να τα παιξουμε χρηματιστηριο, και αλλο να το πουλησουμε να παρουμε 2 μικροτερα, να εχουν και τα 2 παιδια, η να παρουμε καπου αλλου γιατι δεν ειναι καλη περιοχη, η οτι αλλη συζητηση θα μπορουσε να γινει πολιτισμενα.
3. ντρεπόταν να το πει στους γονείς της (γιατί;)
αγνωστο. οχι απιθανο γιατι ειχε αδικο. :102:
Τί ακριβώς συγκρίνεις Ασέβαστε;

τι να συγκρινω, αφου δεν εχω τις πληροφοριες για το ακριβες περιστατικο;

διαβαζω "να μαθει τροπους" πραγμα που μοιαζει να μην εχει σχεση με την ουσια της διαφωνιας, αλλα με τον τροπο. στηριζω παραυτα το να γινονται οι αντιπαραθεσεις με τροπους, και οχι με υστεριες, οποτε αν τελικα το καταφερε, με αναιμακτο τροπο, μπραβο του.
Δεν πρότεινε να τα πάρει μαζί του. Ήθελε να την αφήσει να τα βλέπει να υποφέρουν.

Δεν ξέρω τι ήθελε να κάνει το σπίτι, αλλά ήταν το μόνο που είχε αυτή. Ούτε μισθό, ούτε ασφάλιση, ούτε σύνταξη. Πουλώντας το αλυσσοδέθηκε μαζί του, ενώ θα μπορούσε να αποφασίσει να το πουλήσει, να πάρει δύο μικρότερα, να μένουν στο ένα, να νοικιάζει το άλλο, να βρει και δουλειά και αυτός πίσω στους γονείς του. Να του μάθει τρόπους δηλαδή. Αλλά ήταν προγραμματισμένη να μην σκέφτεται έτσι.

Και αυτός να τους αφήσει να πεινάσουν για να την αναγκάσει να πουλήσει το μόνο που έχει, ήταν για να τον συλλάβουν.


Ασέβαστος έγραψε:
23 Απρ 2024, 11:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Απρ 2024, 11:18

Αυτό που βλέπω είναι ότι σε όλα έσπευσες να βρεις πιθανές δικαιολογίες για τον τύπο.

Και το πρώτο πράγμα που σου ήρθε στο μυαλό, ήταν μια κάρεν σε μια ταβέρνα στο πουθενά, για να στηρίξεις το "μπράβο, αν έτσι της έμαθε τρόπους". :lol:
κολλησα στο "τροπους" και οχι στην ουσια της διαφωνιας, γιατι δεν υπηρχαν πληροφοριες. :102:
αν αντι "να της μαθει τροπους" διαβαζα "να της μαθει να βγαζει το σκασμο και να κανει οτι της λενε" δεν θα ελεγα μπραβο.
Αυτό εννοούσε. Οι "τρόποι που έπρεπε να μάθει", ήταν να τον αφήνει να παίρνει αυτός τις αποφάσεις και να μην φέρνει αντιρρήσεις.
Ακόμα και αν αυτός επρόκειτο να ξεπουλήσει τη δική της περιουσία.
αλλο σεναριο αυτο. καταδικαζω.

απορω μαλιστα πως εγιναν μετα "οικογενεια" εστω και για τους τυπους, και δεν τον μισησαν ακομη και τα παιδια του.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Communio Sancta
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 19:12

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Communio Sancta » 23 Απρ 2024, 18:01

nemo έγραψε:
22 Απρ 2024, 20:47
Communio Sancta έγραψε:
22 Απρ 2024, 20:32
Η πλάκα είναι που Μητροπολίτες δίνουν συμβουλές στις οικογένειες, χωρίς να έχουν υπάρξει ποτέ οικογενειάρχες.
ενω αν σου το λεγαν παντρεμενοι με παιδια θα τους ακουγες;!!!
θα μου πεις οχι ! τοτε γιατι το εγραψες;
Είμαι μέλος της Εκκλησίας και έχω γνωρίσει Χ Πνευματικούς. Οι ανύπαντροι σου δίνουν συμβουλές μαλακίες, οι παντρεμένοι ρεαλιστικότατες.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".
ΕXODUS!

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19236
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Απρ 2024, 18:25

Communio Sancta έγραψε:
23 Απρ 2024, 18:01
nemo έγραψε:
22 Απρ 2024, 20:47
Communio Sancta έγραψε:
22 Απρ 2024, 20:32
Η πλάκα είναι που Μητροπολίτες δίνουν συμβουλές στις οικογένειες, χωρίς να έχουν υπάρξει ποτέ οικογενειάρχες.
ενω αν σου το λεγαν παντρεμενοι με παιδια θα τους ακουγες;!!!
θα μου πεις οχι ! τοτε γιατι το εγραψες;
Είμαι μέλος της Εκκλησίας και έχω γνωρίσει Χ Πνευματικούς. Οι ανύπαντροι σου δίνουν συμβουλές μαλακίες, οι παντρεμένοι ρεαλιστικότατες.
Αρα , μεταφυσική καθοδηγηση από τον Θεό για τις συμβουλές που θα δώσει ο πνευματικός ΔΕΝ υφίσταται!!! :003:

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17072
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 23 Απρ 2024, 18:36

Αρίστος έγραψε:
23 Απρ 2024, 16:19
Εδω μιλανε για τη γυναικεια μοναξια σαν φαινομενο οι ιδιες οι γυναικες.

Γιατί υπάρχουν τόσες γυναίκες μόνες; Δεν μπορεί να φταίνε μόνο οι άντρες…

https://www.tlife.gr/sxeseis/giati-ypar ... es/525057/
Νταξ, και εγώ μπορώ να σου φέρω παραδείγματα ανδρών. Κάποιοι και κάποιες δεν έχουν άνθρωπο να μιλήσουν, ενώ κάποιοι άλλοι και κάποιες άλλες ζουν όμορφα και έχουν ανθρώπους που τους νοιάζονται και περνούν όμορφα μαζί.
Μόνον εσύ είσαι νομίζεις;


Ασέβαστος έγραψε:
23 Απρ 2024, 17:29
Juno έγραψε:
23 Απρ 2024, 15:34
Αυτό εννοούσε. Οι "τρόποι που έπρεπε να μάθει", ήταν να τον αφήνει να παίρνει αυτός τις αποφάσεις και να μην φέρνει αντιρρήσεις.
Ακόμα και αν αυτός επρόκειτο να ξεπουλήσει τη δική της περιουσία.
αλλο σεναριο αυτο. καταδικαζω.

απορω μαλιστα πως εγιναν μετα "οικογενεια" εστω και για τους τυπους, και δεν τον μισησαν ακομη και τα παιδια του.
Μέχρι το σημείο που τελείωσα το σχολείο, ο γιος του, απλώς τον ανεχόταν. Μετά δεν ξέρω. Το ότι η χαζή έμεινε μαζί του όμως, δεν νομίζω να βοήθησε.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 23 Απρ 2024, 19:48

Ασέβαστος έγραψε:
23 Απρ 2024, 17:29
Juno έγραψε:
23 Απρ 2024, 15:34
Ασέβαστος έγραψε:
23 Απρ 2024, 11:11


και δεν ξερουμε αν προτεινε να τα παρει μαζι του. :102:

και δεν ξερουμε τι ειδους καβγας ηταν. αλλο να το πουλησουμε για να τα παιξουμε χρηματιστηριο, και αλλο να το πουλησουμε να παρουμε 2 μικροτερα, να εχουν και τα 2 παιδια, η να παρουμε καπου αλλου γιατι δεν ειναι καλη περιοχη, η οτι αλλη συζητηση θα μπορουσε να γινει πολιτισμενα.


αγνωστο. οχι απιθανο γιατι ειχε αδικο. :102:




τι να συγκρινω, αφου δεν εχω τις πληροφοριες για το ακριβες περιστατικο;

διαβαζω "να μαθει τροπους" πραγμα που μοιαζει να μην εχει σχεση με την ουσια της διαφωνιας, αλλα με τον τροπο. στηριζω παραυτα το να γινονται οι αντιπαραθεσεις με τροπους, και οχι με υστεριες, οποτε αν τελικα το καταφερε, με αναιμακτο τροπο, μπραβο του.
Δεν πρότεινε να τα πάρει μαζί του. Ήθελε να την αφήσει να τα βλέπει να υποφέρουν.

Δεν ξέρω τι ήθελε να κάνει το σπίτι, αλλά ήταν το μόνο που είχε αυτή. Ούτε μισθό, ούτε ασφάλιση, ούτε σύνταξη. Πουλώντας το αλυσσοδέθηκε μαζί του, ενώ θα μπορούσε να αποφασίσει να το πουλήσει, να πάρει δύο μικρότερα, να μένουν στο ένα, να νοικιάζει το άλλο, να βρει και δουλειά και αυτός πίσω στους γονείς του. Να του μάθει τρόπους δηλαδή. Αλλά ήταν προγραμματισμένη να μην σκέφτεται έτσι.

Και αυτός να τους αφήσει να πεινάσουν για να την αναγκάσει να πουλήσει το μόνο που έχει, ήταν για να τον συλλάβουν.


Ασέβαστος έγραψε:
23 Απρ 2024, 11:33

κολλησα στο "τροπους" και οχι στην ουσια της διαφωνιας, γιατι δεν υπηρχαν πληροφοριες. :102:
αν αντι "να της μαθει τροπους" διαβαζα "να της μαθει να βγαζει το σκασμο και να κανει οτι της λενε" δεν θα ελεγα μπραβο.
Αυτό εννοούσε. Οι "τρόποι που έπρεπε να μάθει", ήταν να τον αφήνει να παίρνει αυτός τις αποφάσεις και να μην φέρνει αντιρρήσεις.
Ακόμα και αν αυτός επρόκειτο να ξεπουλήσει τη δική της περιουσία.
αλλο σεναριο αυτο. καταδικαζω.

απορω μαλιστα πως εγιναν μετα "οικογενεια" εστω και για τους τυπους, και δεν τον μισησαν ακομη και τα παιδια του.
Εγώ απορώ που έπρεπε να γραφτούν 30 ποστ όπου όλοι έχουμε καταλάβει τι παίζει και πόσο μλκας είναι ένας πατέρας που επιβάλλει οικονομικό αποκλεισμό στα παιδιά του και στη μητέρα τους για να εξανάγκάσει τη γυναίκα του να υποκύψει. Τι έμαθαν και τα παιδιά και αυτή από τον τρόπο που την εξευτέλισε. Η απελπισία, το κλάμα, οι άυπνες νύχτες, ο φόβος, η απόγνωση. Στην οικογένειά του όλα αυτά. Όχι σε κάποιους ξένους ή σε εχθρούς του.

Και αντιπαραβάλεις την καρεν σ' αυτό που έγραψε η Juno.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.


nemo
Δημοσιεύσεις: 7244
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 23 Απρ 2024, 20:07

ακομη και μια πολυ εξυπνη γυναικα δεν το αποφευγει αυτο γαλη ..και εχω δει καναδυο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70217
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μητροπολίτης Σερβίων""Γυναίκες επιστρέψτε στο πλύσιμο των πιάτων και στην ανατροφή των παιδιών "

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Απρ 2024, 20:23

nemo έγραψε:
23 Απρ 2024, 20:07
ακομη και μια πολυ εξυπνη γυναικα δεν το αποφευγει αυτο γαλη ..και εχω δει καναδυο
Αυτό δεν έχει καμμία σημασία. Και πολλοί έξυπνοι άντρες μπορούν να ανεχθούν γυναίκες που τους σέρνουν από τη μύτη. Υπάρχει και σχετική ρήση. :lol:

Το ζητούμενο είναι γιατί και για πόσο χρονικό διάστημα.

Κατά τα άλλα, ποιο είναι το βασικό πόιντ; Ότι μια έξυπνη γυναίκα, δεν πρέπει να δίνει σημασία σε μια δυο φάπες έτσι στο χαλαρο ή οποιαδήποτε άλλη υποτιμητική συμπεριφορά για "να διατηρήσει ενωμένη την οικογένεια της"; :lol: Σοβαρά τώρα;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών