Περί Δημοκρατίας.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Περί Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 22 Απρ 2024, 12:32

Το να θέλεις να υπάρχει δημοκρατία στην χώρα σου είναι σαν να ζητάς να βρέχει να έχει ήλιο να βλασταίνει το χορτάρι να υπάρχει αέρας κ.λ.π.
Το θεωρείς κάτι απαραίτητο για την ζωή στην χώρα σου.
Στην χώρα μας η πλειοψηφία ήτανε εναντίον της θέσης που πήρε η κυβέρνηση με το θέμα της Ουκρανίας.
Άλλοι έλεγαν ότι ο κόσμος αλλάζει , δεν πρέπει να έχουμε μονοδιάστατη πολιτική και ότι η Ρωσία μας στήριξε με το Κυπριακό κ.λ.π.
Εγώ είμαι από την πλευρά που στηρίζω την θέση της κυβέρνησης και θεωρώ ότι είναι αδιανόητο που έχουμε τόσους πολλούς Ρωσσόφιλους, να τους πούμε φίλους ενός δικτάτορα όπως θέλει ο καθένας ας τους πεί.
Το ίδιο όμως με την αντιπαράθεση Ισραήλ και παλαιστινίων και Ιραν.
Πάλι συμφωνώ με την θέση της κυβέρνησης.
Ανεξάρτητα αν αρκετός κόσμος μιλάει ότι είναι λάθος.
Γιατί πιστεύω ότι με την πλύση εγκεφάλου του πασοκ τόσα χρόνια ο περισσότερος κόσμος έχει λάθος κριτήριο.

Το ερώτημα είναι το εξής.
Ανεξάρτητα αν εγώ και στις δύο περιπτώσεις που ανέφερα συμφωνώ με τις θέσεις που πήρε η κυβέρνηση.
Όταν γύρω μου ο περισσότερος κόσμος διαφωνεί και μάλιστα έντονα.
Πώς γίνεται αυτό;
Δηλαδή δεν αισθάνεσαι καλά να ζείς σε μια χώρα να έχεις τις απόψεις τις μειοψηφίας να διαφωνεί η πλειοψηφία μαζί σου και να περνάνε οι δικές σου θεσεις.

Ξέρω ότι αρκετοί θα με πείτε κουτή.
Αλλά έτσι νοιώθω εδώ και καιρό και σε άλλα θέματα.
Στην αρχή έλεγα ότι οι πολλοί έχουν λάθος κριτήριο και καλά κάνει η κυβέρνηση όμως σιγά σιγά άρχισα να αισθάνομαι ότι σε σημαντικά θέματα έπρεπε με κάποιο τρόπο να περνάει η θέση των πολλών.
Ανεξάρτητα αν κάποιοι από μας πιστεύουμε ότι δεν έχουν το σωστό κριτήριο.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13558
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Περί Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 22 Απρ 2024, 12:38

Κάποια θέματα εξωτερικής πολιτικής, και εθνικής άμυνας, δεν αντιμετωπίζονται με δημοψηφισματική λογική, δεν είναι θέμα κοινής γνώμης. Κι αυτό γιατί στα θέματα αυτά η κοινή γνώμη δεν έχει -και ορθώς δεν έχει, δεν μπορεί να γίνει αλλιώς- όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για να σχηματίσει ορθή άποψη.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21031
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Περί Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 22 Απρ 2024, 12:45

Εεεεεε ....τρέχει νήμα απ τους δημοκρατικά πλειοψηφούντες (59%) :romance-hearteyes:

Χούντα κανονική

Γιατί ανοίγουμε κι άλλο; :102:
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Περί Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 22 Απρ 2024, 12:51

Ναύτης έγραψε:
22 Απρ 2024, 12:38
Κάποια θέματα εξωτερικής πολιτικής, και εθνικής άμυνας, δεν αντιμετωπίζονται με δημοψηφισματική λογική, δεν είναι θέμα κοινής γνώμης. Κι αυτό γιατί στα θέματα αυτά η κοινή γνώμη δεν έχει -και ορθώς δεν έχει, δεν μπορεί να γίνει αλλιώς- όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για να σχηματίσει ορθή άποψη.
Κοίτα να το θέσω αλλιώς.
Στο φόρουμ σχεδόν συμφωνώ με τους περισσότερους στις θέσεις τις κυβέρνησης είτε είναι το θέμα του Πούτιν , είτε το Παλαιστινιακό ακόμα και για τον νόμο των ομόφυλων ζευγαριών.
Μια χαρά.
Διαφωνώ με τον χειρισμό στο θέμα των τεμπών αλλά εντάξει είναι μεγάλη συζήτηση.
Έξω όμως όταν ανοίγει μια πολιτική συζήτηση όλοι διαφωνούν μαζί μου.
Δεν μπορώ να κάνω μια συζήτηση και να υπερασπίζομαι τις θέσεις της Κυβέρνησης στο θέμα της Ουκρανίας ή στο Παλαιστινιακό.
Δεν βρήκα ακόμα συζητητή να συμφωνεί μαζί μου.
Σε μια μεγάλη διαφωνία του Σαββατοκυρίακου ο σύντροφος μου είπε Έλα σε παρακαλώ μην ανοίξεις συζήτηση εκεί που θα πάμε πάλι με πολιτικά θέματα.
Εγώ δεν τον άκουσα και έγινε πάλι μια έντονη συζήτηση.
Πως γίνετε στην πραγματική ζωή να είμαι μειοψηφία;
Έκανα αυτό το ερώτημα στον σύντροφό μου στην επιστροφή.
Αν όλοι αυτοί διαφωνούν με τους χειρισμούς της κυβέρνησης γιατί δεν φαίνεται στους ψήφους;
Μου λέει μαθηματικά βάση ψήφων ,φαίνεται απλά είναι έτσι το σύστημα που μπορεί να είσαι κυβέρνηση με μειοψηφία.
Αυτό όμως του λέω σημαίνει έλλειψη δημοκρατίας.
Εντάξει μου λέει αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο δεν είναι μόνο Ελληνικό.
Αισθάνθηκα εκείνη την ώρα ότι ο κόσμος γκρεμίζεται γύρω μου.
Για αυτό άνοιξα και το νήμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Niki την 22 Απρ 2024, 12:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Περί Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 22 Απρ 2024, 12:54

georgebi έγραψε:
22 Απρ 2024, 12:45
Εεεεεε ....τρέχει νήμα απ τους δημοκρατικά πλειοψηφούντες (59%) :romance-hearteyes:

Χούντα κανονική

Γιατί ανοίγουμε κι άλλο; :102:
Πρώτον δεν μου αρέσει ο τίτλος δεν πιστεύω ότι έχουμε χούντα.
Δεύτερον ήθελα ένα νήμα που να γίνει ένας ουσιαστικός διάλογος πραγματικά περι δημοκρατίας.
Τρίτον δεν ήθελα να ανοίξω ένα νήμα για να μπαίνουν ειδήσεις γενικότερα με αστοχίες της κυβέρνησης.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24807
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Περί Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 22 Απρ 2024, 13:07

α μάλιστα, να έχουμε δημοκρατία αλλά όχι και να έχουμε τόσους που διαφωνούν με την άποψη μας: :lo:
τι ληγμένα κουμπώνεις;

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13558
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Περί Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 22 Απρ 2024, 13:07

Niki έγραψε:
22 Απρ 2024, 12:51
Ναύτης έγραψε:
22 Απρ 2024, 12:38
Κάποια θέματα εξωτερικής πολιτικής, και εθνικής άμυνας, δεν αντιμετωπίζονται με δημοψηφισματική λογική, δεν είναι θέμα κοινής γνώμης. Κι αυτό γιατί στα θέματα αυτά η κοινή γνώμη δεν έχει -και ορθώς δεν έχει, δεν μπορεί να γίνει αλλιώς- όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για να σχηματίσει ορθή άποψη.
Κοίτα να το θέσω αλλιώς.
Στο φόρουμ σχεδόν συμφωνώ με τους περισσότερους στις θέσεις τις κυβέρνησης είτε είναι το θέμα του Πούτιν , είτε το Παλαιστινιακό ακόμα και για τον νόμο των ομόφυλων ζευγαριών.
Μια χαρά.
Διαφωνώ με τον χειρισμό στο θέμα των τεμπών αλλά εντάξει είναι μεγάλη συζήτηση.
Έξω όμως όταν ανοίγει μια πολιτική συζήτηση όλοι διαφωνούν μαζί μου.
Δεν μπορώ να κάνω μια συζήτηση και να υπερασπίζομαι τις θέσεις της Κυβέρνησης στο θέμα της Ουκρανίας ή στο Παλαιστινιακό.
Δεν βρήκα ακόμα συζητητή να συμφωνεί μαζί μου.
Σε μια μεγάλη διαφωνία του Σαββατοκυρίακου ο σύντροφος μου είπε Έλα σε παρακαλώ μην ανοίξεις συζήτηση εκεί που θα πάμε πάλι με πολιτικά θέματα.
Εγώ δεν τον άκουσα και έγινε πάλι μια έντονη συζήτηση.
Πως γίνετε στην πραγματική ζωή να είμαι μειοψηφία;
Έκανα αυτό το ερώτημα στον σύντροφό μου στην επιστροφή.
Αν όλοι αυτοί διαφωνούν με τους χειρισμούς της κυβέρνησης γιατί δεν φαίνεται στους ψήφους;
Μου λέει μαθηματικά βάση ψήφων ,φαίνεται απλά είναι έτσι το σύστημα που μπορεί να είσαι κυβέρνηση με μειοψηφία.
Αυτό όμως του λέω σημαίνει έλλειψη δημοκρατίας.
Εντάξει μου λέει αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο δεν είναι μόνο Ελληνικό.
Αισθάνθηκα εκείνη την ώρα ότι ο κόσμος γκρεμίζεται γύρω μου.
Για αυτό άνοιξα και το νήμα.
Γιατί μπροστά στην κάλπη λειτουργούν άλλα κριτήρια, ειδικά όταν μιλάμε για κόμματα εξουσίας. Φωνάζουν στα καφενεία και χτυπιούνται, κηρύσσουν τον ανένδοτο, αλλά όταν κλείνει το παραβάν ζυγίζουν τα μικροσυμφέροντα, τα ρουσφέτια, τα βύσματα, οι εκδουλεύσεις, άλλωστε ποιος τους βλέπει για να απολογηθούν γι' αυτά που έλεγαν την προηγούμενη μέρα;

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Περί Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 22 Απρ 2024, 13:22

Δημοκράτης έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:07
α μάλιστα, να έχουμε δημοκρατία αλλά όχι και να έχουμε τόσους που διαφωνούν με την άποψη μας: :lo:
τι ληγμένα κουμπώνεις;
Κοίτα θα μπορούσα να σου απαντήσω όπως απαντάνε όλοι στο φόρουμ.

Καλά εσύ αυτό κατάλαβες;
ή
Είσαι διάνοια αν κατάλαβες αυτό.

Όμως όλα αυτά θεώρησε τα σαν να μην τα έχω γράψει.
Με ευγένεια σου ζητάω να διαβάσεις μια δεύτερη ανάγνωση αυτά που έγραψα κάτι σίγουρα σου διέφυγε.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5285
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Περί Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 22 Απρ 2024, 13:23

Εικόνα
Niki έγραψε:
22 Απρ 2024, 12:32
Το να θέλεις να υπάρχει δημοκρατία στην χώρα σου είναι σαν να ζητάς να βρέχει να έχει ήλιο να βλασταίνει το χορτάρι να υπάρχει αέρας κ.λ.π.
Το θεωρείς κάτι απαραίτητο για την ζωή στην χώρα σου.
Όχι. Άνθρωποι υπήρξαν πριν από την δημοκρατία, άνθρωποι υπάρχουν χωρίς την δημοκρατία, άνθρωποι θα υπάρχουν μετά την δημοκρατία.
Niki έγραψε:
22 Απρ 2024, 12:32
Στην χώρα μας η πλειοψηφία ήτανε εναντίον της θέσης που πήρε η κυβέρνηση με το θέμα της Ουκρανίας.
Άλλοι έλεγαν ότι ο κόσμος αλλάζει , δεν πρέπει να έχουμε μονοδιάστατη πολιτική και ότι η Ρωσία μας στήριξε με το Κυπριακό κ.λ.π.
Εγώ είμαι από την πλευρά που στηρίζω την θέση της κυβέρνησης και θεωρώ ότι είναι αδιανόητο που έχουμε τόσους πολλούς Ρωσσόφιλους, να τους πούμε φίλους ενός δικτάτορα όπως θέλει ο καθένας ας τους πεί.
Το ίδιο όμως με την αντιπαράθεση Ισραήλ και παλαιστινίων και Ιραν.
Πάλι συμφωνώ με την θέση της κυβέρνησης.
Ανεξάρτητα αν αρκετός κόσμος μιλάει ότι είναι λάθος.
Γιατί πιστεύω ότι με την πλύση εγκεφάλου του πασοκ τόσα χρόνια ο περισσότερος κόσμος έχει λάθος κριτήριο.
Όχι, απλά αυτοί είναι που φωνάζουν. Ούτε ο φραπεζιτης, ούτε ο νάνος ούτε κανείς σκοπεύει να πάει στην Ρωσία/Κίνα/Ιράν. Στην πραγματικότητα δεν θέλουν η Ελλάδα να γίνει όπως αυτές τις χώρες. Από φωνακλάδες επαναστάτες του καναπέ έχουμε χορτάσει σε αυτή την Ελλάδα, μην μασάς. Όσο για το ουκρανικό, αυτοί που φωνάζουν περισσότερο είναι Ελληνες που ήρθαν από την ΕΣΣΔ. Πολλοί είναι από τον εμφύλιο, άλλοι είχαν έναν μακρινό θείο που κατέληξε εκεί μετά τον ελληνοτουρκικό πόλεμο και μετά την πτώση της ΕΣΣΔ θυμήθηκε τα πάτρια εδάφη. Στην πραγματικότητα οι ίδιοι φύγανε από την Ρωσία γιατί ήταν για τον πεο. Είναι ακριβώς όπως με τους Τούρκους στην Γερμανία που ψηφίζουν Ερντογάν αλλά δεν παίζει να γυρίσουν ποτέ στην Τουρκία γιατί ξέρουν ότι είναι για τον πεο. Μετά έχεις τους ψεκες του Βελόπουλου που νομίζουν ότι η Μόσχα είναι η μοντέρνα Ρώμη και ότι θα μας χαρίσουν την Πόλη γιατί είμαστε ορθόδοξοι. Τέλος έχεις τους ψεκες που έχουν χάψει το παραμύθι της Ρωσίας (η Δύση θέλει το κακό σου και θα σε ελέγχει με τσιπάκια).
Niki έγραψε:
22 Απρ 2024, 12:32
Το ερώτημα είναι το εξής.
Ανεξάρτητα αν εγώ και στις δύο περιπτώσεις που ανέφερα συμφωνώ με τις θέσεις που πήρε η κυβέρνηση.
Όταν γύρω μου ο περισσότερος κόσμος διαφωνεί και μάλιστα έντονα.
Πώς γίνεται αυτό;
Δηλαδή δεν αισθάνεσαι καλά να ζείς σε μια χώρα να έχεις τις απόψεις τις μειοψηφίας να διαφωνεί η πλειοψηφία μαζί σου και να περνάνε οι δικές σου θεσεις.
Ξέρω ότι αρκετοί θα με πείτε κουτή.
Αλλά έτσι νοιώθω εδώ και καιρό και σε άλλα θέματα.
Στην αρχή έλεγα ότι οι πολλοί έχουν λάθος κριτήριο και καλά κάνει η κυβέρνηση όμως σιγά σιγά άρχισα να αισθάνομαι ότι σε σημαντικά θέματα έπρεπε με κάποιο τρόπο να περνάει η θέση των πολλών.
Ανεξάρτητα αν κάποιοι από μας πιστεύουμε ότι δεν έχουν το σωστό κριτήριο.
Όχι. Καμία κυβέρνηση δεν εκλέγεται μόνο για την εξωτερική πολιτική της. Εάν το ουκρανικό είναι τόσο σημαντικό τότε η ΝΔ δεν θα έπαιρνε τέτοιο ποσοστό στις εκλογές. Ο μέσος Έλληνας κάνει το κομμάτι του, το ουκρανικό δεν είναι κάτι που μας καίει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GoBzi την 22 Απρ 2024, 13:24, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19861
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Περί Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 22 Απρ 2024, 13:23

Το καταλαβαίνω αυτό που λες Νίκη, έχει βάση. Εκτός από τις περιπτώσεις που η άποψη της πλειοψηφίας μπορεί να τινάξει την μπάνκα στον αέρα, π.χ. να συμμαχήσουμε με την Ρωσία.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Περί Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 22 Απρ 2024, 13:24

Ναύτης έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:07

Γιατί μπροστά στην κάλπη λειτουργούν άλλα κριτήρια, ειδικά όταν μιλάμε για κόμματα εξουσίας. Φωνάζουν στα καφενεία και χτυπιούνται, κηρύσσουν τον ανένδοτο, αλλά όταν κλείνει το παραβάν ζυγίζουν τα μικροσυμφέροντα, τα ρουσφέτια, τα βύσματα, οι εκδουλεύσεις, άλλωστε ποιος τους βλέπει για να απολογηθούν γι' αυτά που έλεγαν την προηγούμενη μέρα;
Κάπως έτσι.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Περί Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 22 Απρ 2024, 13:30

Green Dragon έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:23
Το καταλαβαίνω αυτό που λες Νίκη, έχει βάση. Εκτός από τις περιπτώσεις που η άποψη της πλειοψηφίας μπορεί να τινάξει την μπάνκα στον αέρα, π.χ. να συμμαχήσουμε με την Ρωσία.
Πραγματικά τρέμω η πλειοψηφία στην χώρα μας είναι ρωσόφιλοι.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Περί Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 22 Απρ 2024, 13:33

GoBzi έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:23

Όχι. Καμία κυβέρνηση δεν εκλέγεται μόνο για την εξωτερική πολιτική της. Εάν το ουκρανικό είναι τόσο σημαντικό τότε η ΝΔ δεν θα έπαιρνε τέτοιο ποσοστό στις εκλογές. Ο μέσος Έλληνας κάνει το κομμάτι του, το ουκρανικό δεν είναι κάτι που μας καίει.
Εντάξει όπως μου το εξήγησε ο σύντροφος μου , η Νδ δεν πήρε 41% αλλά 33% μαθηματικά.
Άρα αν το υπόλοιπο 67% είναι ρωσόφιλοι και μέσα στους ψηφοφόρους που ψήφισαν ΝΔ υπάρχουν και ρωσόφιλοι αλλά βάζουν σε δεύτερη μοίρα αυτό το γεγονός.
Τότε το ποσοστό των ρωσόφιλων στην χώρα μας μπορεί να είναι και 70%.

Άρα είμαι μια μειοψηφία.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5285
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Περί Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 22 Απρ 2024, 13:37

Niki έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:33
GoBzi έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:23

Όχι. Καμία κυβέρνηση δεν εκλέγεται μόνο για την εξωτερική πολιτική της. Εάν το ουκρανικό είναι τόσο σημαντικό τότε η ΝΔ δεν θα έπαιρνε τέτοιο ποσοστό στις εκλογές. Ο μέσος Έλληνας κάνει το κομμάτι του, το ουκρανικό δεν είναι κάτι που μας καίει.
Εντάξει όπως μου το εξήγησε ο σύντροφος μου , η Νδ δεν πήρε 41% αλλά 33% μαθηματικά.
Άρα αν το υπόλοιπο 67% είναι ρωσόφιλοι και μέσα στους ψηφοφόρους που ψήφισαν ΝΔ υπάρχουν και ρωσόφιλοι αλλά βάζουν σε δεύτερη μοίρα αυτό το γεγονός.
Τότε το ποσοστό των ρωσόφιλων στην χώρα μας μπορεί να είναι και 70%.
Βρε ας είναι και 100%. Βλέπεις πχ τον Βελόπουλο να βγαίνει αυτοδύναμος στις επόμενες εκλογές; Εάν όχι, τότε η εξωτερική πολιτική με την Ρωσία δεν είναι από τις κύριες προτεραιότητες του Έλληνα.

Επίσης το ότι η ΝΔ πήρε το 33% δεν σημαίνει πως όπως τα υπόλοιπα κόμματα που ψηφίστηκαν είναι ρωσοφιλα.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19861
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Περί Δημοκρατίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 22 Απρ 2024, 13:39

Niki έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:30
Green Dragon έγραψε:
22 Απρ 2024, 13:23
Το καταλαβαίνω αυτό που λες Νίκη, έχει βάση. Εκτός από τις περιπτώσεις που η άποψη της πλειοψηφίας μπορεί να τινάξει την μπάνκα στον αέρα, π.χ. να συμμαχήσουμε με την Ρωσία.
Πραγματικά τρέμω η πλειοψηφία στην χώρα μας είναι ρωσόφιλοι.
Εγώ πιστεύω πως είναι 40-40-20, όπου 20% είναι οι ουδέτεροι. Σίγουρα δεν ειναι 70%, φαίνεται αυτό.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών