Ο Καλλιανός βουλευτης της κυβερνησης κατάλαβε απο πρωτο χερι τι σημαινει νοσοκομείο επι ΝΔ.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48753
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ο Καλλιανός βουλευτης της κυβερνησης κατάλαβε απο πρωτο χερι τι σημαινει νοσοκομείο επι ΝΔ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 23 Απρ 2024, 23:54

Τον καημένο τον άνθρωπο, μακάρι να γλυτώσει ο πατέρας του και να ζήσει.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5737
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Ο Καλλιανός βουλευτης της κυβερνησης κατάλαβε απο πρωτο χερι τι σημαινει νοσοκομείο επι ΝΔ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 23 Απρ 2024, 23:59

Green Dragon έγραψε:
23 Απρ 2024, 21:40
Μαδουραίος έγραψε:
23 Απρ 2024, 21:37
Αυτα περναει ο κοσμακης καθε μερα στα δημοσια νοσοκομεια του Κουλισταν και δεν εχει και φωνη οπως ο συγκεκριμενος
Τα ίδια και στου τσιπριστάν ήταν.
Έχουν χειροτερέψει πολυ οι συνθήκες
Κ θα χειριτερεψουν κι άλλο

Έχουμε επιστρέψει σε προ ΕΣΥ καταστάσεις
Οποίος έχει πολλα χρήματα, απολαμβάνει ιδιωτική κυρίως αλλά κ "δημόσια" περίθαλψη
Οι υπόλοιποι, μόνο αν είναι τυχεροί κι όχι για πολυ ακόμα
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4514
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Ο Καλλιανός βουλευτης της κυβερνησης κατάλαβε απο πρωτο χερι τι σημαινει νοσοκομείο επι ΝΔ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 24 Απρ 2024, 00:13

Γινονται τετοια επι υπουργειας Αδωνη?

Καποιο λαθος θα εγινε η παρανοηση
Η υπουργαρα καθε μερα λεει οτι το συστημα υγειας παει καταπληκτικα και οπου παει τον αποθεωνουν

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5737
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Ο Καλλιανός βουλευτης της κυβερνησης κατάλαβε απο πρωτο χερι τι σημαινει νοσοκομείο επι ΝΔ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 24 Απρ 2024, 00:20

Τώρα είδα αναλυτικά το βίντεο,
Μακάρι να παει καλα ο πατερας του,

Όμως θα πω πως εδώ στην Ελλάδα, από όσα έζησα,
Δ Ε Ν μπαίνουν ΜΕΘ ή ΜΑΦ χωρίς σωλήνα (διασωληνωμένοι)

Πλην πολυ δύσκολων περιστατικων και νέων

Ο πατερας του:
Νεφρικη ανεπάρκεια τελικου σταδίου με αιμοκάθαρση (πιθανα λόγω διαβήτη)
Σακχαρώδης διαβήτης με αγγειοπαθεια (ακρωτηριασμός) και μάλλον υπό ινσουλίνη
78 ετών

Λογικά, ενδονοσοκομειακη πνευμονια έπαθε
Μετά, αναπνευστική ανεπάρκεια και στο. Τέλος ανακοπή λόγω σήψης - υποξυγοναιμιας (από πιθανη πνευμονια)

Αυτό κατάλαβα

Διασωληνωμένοι μετά, μεταφέρονται σε ΜΕΘ (αν υπάρξει κρεβάτι). Πριν, οχι

Με βάση το ιστορικό, ειδικά, αν δεν ήταν πριν περιπατητικός, άλλους ασθενείς,
Δεν θα τους διασωληνωνανε καθόλου
Μόνο με φάρμακα, οξυγόνο κλπ

Αππ την άλλη το είναι μια χαρά, αν του το λέγανε,
Τότε είναι για κλωτσιές

ΥΓ. Εδώ παιδια σε βαριά κατάσταση και κράζει η ΜΕΘ να τα ανέλαβει και ΔΕΝ τα δεχεται. Αν διασωληνωθουν τότε αναγκάζεται να το κάνει...)
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23346
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ο Καλλιανός βουλευτης της κυβερνησης κατάλαβε απο πρωτο χερι τι σημαινει νοσοκομείο επι ΝΔ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Απρ 2024, 01:30

Ευτυχώς έχουμε προλάβει να καταλάβουμε τι θα πει μνημόνιο επί ζαίων.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2398
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Ο Καλλιανός βουλευτης της κυβερνησης κατάλαβε απο πρωτο χερι τι σημαινει νοσοκομείο επι ΝΔ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 24 Απρ 2024, 01:39

Κάτι μου λέει ότι τα γνωστά ΝΔουλικά ΔΕΝ θα πατήσουν στο νήμα.



Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17572
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ο Καλλιανός βουλευτης της κυβερνησης κατάλαβε απο πρωτο χερι τι σημαινει νοσοκομείο επι ΝΔ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 24 Απρ 2024, 09:33

Το μεγάλο πρόβλημα της ανθρωπότητος είναι η τρίτη ηλικία. Οι άνθρωποι που δεν πεθαίνουν. Δεν πεθαίνουν δυστυχώς πιο νωρίς. Και από εκεί και πέρα, επιβαρύνουν την κοινωνία δυσανάλογα.

Δεδομένου του παραπάνω, ο χειρισμός του συγκεκριμένου ζητήματος σε συστημικό και ατομικό επίπεδο, κρίνεται άψογος μιας και κινήθηκε στην ορθή κατεύθυνση.-

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19913
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ο Καλλιανός βουλευτης της κυβερνησης κατάλαβε απο πρωτο χερι τι σημαινει νοσοκομείο επι ΝΔ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 24 Απρ 2024, 10:02

Aitwlos έγραψε:
23 Απρ 2024, 22:10
Σενέκας έγραψε:
23 Απρ 2024, 21:53
Δικαιολογείται να πει ο,τι θέλει λόγω της κατάστασης, πάντως αυτό που περιγράφει δεν είναι συστημικό πρόβλημα. Ένας ηλίθιος γιατρός μπορεί να προκύψει παντού, και σε δημόσιο και σε ιδιωτικό και στην Ελλάδα και στην Ελβετία και τη Ζιμπάμπουε. Το λάθος του είναι ότι υπέγραψε οτι είναι καλά, το οποίο φυσικά καλύπτει πλήρως τον γιατρό και δεν πρόκειται να του κάνει τίποτα.

Τη στιγμή που έβλεπε ότι ο πατέρας του πεθαίνει και του βάζανε να υπογράψει ότι είναι καλά, έπρεπε να πάρει τηλέφωνο ιδιωτικό να τον βάλουν αμέσως σε μεθ

Είμαστε σίγουροι ότι φταίει ο γιατρός; Ξέρεις, οι ΜΕΘ δεν είναι άπειρες. Οι γιατροί τα τελευταία αρκετά χρόνια φωνάζουν ότι τα μέσα που έχουν δεν αρκούν και βαρέθηκαν να το παίζουν <<θεοί >> και να αποφασίζουν για το ποιος θα ζει και ποιος θα πεθαίνει, και από την άλλη πλευρά ακούμε για τα λογιστικά.
:+1:

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2074
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Ο Καλλιανός βουλευτης της κυβερνησης κατάλαβε απο πρωτο χερι τι σημαινει νοσοκομείο επι ΝΔ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 24 Απρ 2024, 10:15

Maspoli έγραψε:
24 Απρ 2024, 09:33
Το μεγάλο πρόβλημα της ανθρωπότητος είναι η τρίτη ηλικία. Οι άνθρωποι που δεν πεθαίνουν. Δεν πεθαίνουν δυστυχώς πιο νωρίς. Και από εκεί και πέρα, επιβαρύνουν την κοινωνία δυσανάλογα.

Δεδομένου του παραπάνω, ο χειρισμός του συγκεκριμένου ζητήματος σε συστημικό και ατομικό επίπεδο, κρίνεται άψογος μιας και κινήθηκε στην ορθή κατεύθυνση.-
Η μόνη σωστή και οριστική λύση είναι η υποχρεωτική ευθανασία στα 67 (δηλαδή μόλις πάρεις σύνταξη). Εξαιρουμένων πρώην βουλευτών και δικαστικών, βεβαίως. Επίσης εξαιρουμένων όσων παραιτηθούν της συντάξεώς τους. Αλλά ποιός να βρεθεί να τα εφαρμόσει αυτά; Μόνο αν κάποτε δώσει ο Θεός και ζήσουμε κυβέρνηση με πρωθυπουργό Άδωνι και αντιπρόεδρο κυβέρνησης Αυτιά.

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Ο Καλλιανός βουλευτης της κυβερνησης κατάλαβε απο πρωτο χερι τι σημαινει νοσοκομείο επι ΝΔ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 24 Απρ 2024, 10:22

Αν κοτζαμ βουλευτής κυβερνητικού κόμματος δεν μπορεί να βρει στοιχειώδης βοήθεια στο Δημόσιο Σύστημα υγείας τι ελπίδα έχει ένας απλός πολίτης; Το περιστατικό αυτό είναι σκάνδαλο και η αντιπολίτευση πρέπει να αρχίσει να κάνει σοβαρά τη δουλειά της.Και ο Άδωνις ας αφήσει τις προσπάθειες να τρυπώσει σε εκκλησίες χωρίς να τον αποπάρουν δημόσια παπάδες και πιστοί καθώς και τις πανελλαδικές βόλτες για τις Ευρωεκλογές και ας δει τι γίνεται με το Σύστημα Υγείας που έχει αφεθεί στην τύχη του.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9340
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο Καλλιανός βουλευτης της κυβερνησης κατάλαβε απο πρωτο χερι τι σημαινει νοσοκομείο επι ΝΔ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 24 Απρ 2024, 10:36

Καλά δεν είχε λεφτά ο Καλλιάνος να τον πάει τον πατέρα του σε ιδιωτική κλινική? Εγώ προ δεκαετίας επί υπουργία πάλι Αδωνιδος και κυβερνήσης Αντώνη Σαμαρά πήγα την μητέρα μου με αγνώστου αιτιολογίας πυρετό στο δημόσιο νοσοκομείο. Ειχε πυρετό για δέκα μέρες, εξετάσεις αίματος χάλια, αιματοκρίτη στα τάρταρα και δεν έβρισκαν τι είχε. Την έδιναν αντιβιώσεις για πνευμονία και γρίπη. Τελικά από ειδικές καλλιέργειες αίματος που κάναμε μόνοι μας σε ιδιώτη βρέθηκε οτι ειχε λεισμανίαση. Ευτυχώς μας άφησαν τουλάχιστον να την πάρουμε γιατί λίγο ακόμα να έμενε εκεί θα πέθαινε. Με αιματοκρίτη 23 ούτε μετάγγιση αίματος δεν την έκαναν. Τελικά την πήγαμε σε ιδιωτικό στην Αθήνα και σώθηκε. Οταν είπα στον διευθυντή της κλινικής στο νοσοκομείο οτι σκεφτόμαστε να την πάρουμε μου λέει εγώ θα ήμουν πιο σίγουρος αν είχα την μητέρα μου σε ενα πιο οργανωμένο ιατρικό κέντρο. Σαν να μου λεει πάρτε την και φύγετε. Αυτή είναι η κατάσταση στα δημόσια νοσοκομεία, τα έζησα και φέτος πάλι με τον κοβιντ. Που έβαζαν ασθενείς με συμπτώματα από το αναπνευστικό δίπλα σε ασθενείς με κοβιντ και φυσικά η μητέρα που είχε κοβιντ κόλλησε και μια γρίπη τύπου α μέσα στο νοσοκομείο.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19913
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ο Καλλιανός βουλευτης της κυβερνησης κατάλαβε απο πρωτο χερι τι σημαινει νοσοκομείο επι ΝΔ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 24 Απρ 2024, 10:43

Arisvilla έγραψε:
24 Απρ 2024, 10:36
Καλά δεν είχε λεφτά ο Καλλιάνος να τον πάει τον πατέρα του σε ιδιωτική κλινική? Εγώ προ δεκαετίας επί υπουργία πάλι Αδωνιδος και κυβερνήσης Αντώνη Σαμαρά πήγα την μητέρα μου με αγνώστου αιτιολογίας πυρετό στο δημόσιο νοσοκομείο. Ειχε πυρετό για δέκα μέρες, εξετάσεις αίματος χάλια, αιματοκρίτη στα τάρταρα και δεν έβρισκαν τι είχε. Την έδιναν αντιβιώσεις για πνευμονία και γρίπη. Τελικά από ειδικές καλλιέργειες αίματος που κάναμε μόνοι μας σε ιδιώτη βρέθηκε οτι ειχε λεισμανίαση. Ευτυχώς μας άφησαν τουλάχιστον να την πάρουμε γιατί λίγο ακόμα να έμενε εκεί θα πέθαινε. Με αιματοκρίτη 23 ούτε μετάγγιση αίματος δεν την έκαναν. Τελικά την πήγαμε σε ιδιωτικό στην Αθήνα και σώθηκε. Οταν είπα στον διευθυντή της κλινικής στο νοσοκομείο οτι σκεφτόμαστε να την πάρουμε μου λέει εγώ θα ήμουν πιο σίγουρος αν είχα την μητέρα μου σε ενα πιο οργανωμένο ιατρικό κέντρο. Σαν να μου λεει πάρτε την και φύγετε. Αυτή είναι η κατάσταση στα δημόσια νοσοκομεία, τα έζησα και φέτος πάλι με τον κοβιντ. Που έβαζαν ασθενείς με συμπτώματα από το αναπνευστικό δίπλα σε ασθενείς με κοβιντ και φυσικά η μητέρα που είχε κοβιντ κόλλησε και μια γρίπη τύπου α μέσα στο νοσοκομείο.
Δεν υπάρχει πια δημόσια υγεία, γίναμε ΗΠΑ, όποιος δεν έχει λεφτά πεθαίνει σπίτι του. Σε αυτό βρήκαμε να τους μοιάσουμε. Αίσχος!

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15183
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ο Καλλιανός βουλευτης της κυβερνησης κατάλαβε απο πρωτο χερι τι σημαινει νοσοκομείο επι ΝΔ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 24 Απρ 2024, 10:45

κλαψτε παιδες. Συνεχιστε ετσι, να στελνετε κοσμο στη ΝΔ...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών