Εδώ Ψευτοτεχνείο, εδώ Ψευτοτεχνείο, σας μιλάνε οι ελεύθεροι αγωνιζόμενοι καπιταληστές

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Εδώ Ψευτοτεχνείο, εδώ Ψευτοτεχνείο, σας μιλάνε οι ελεύθεροι αγωνιζόμενοι καπιταληστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Νοέμ 2018, 17:33

Εδώ αναφορά σε αριστερό άρθρο γίνεται αναφορά για επίθεση στο υπουργείο:
Νοέμβρης 1973, Ημέρες Ουτοπίας
[...]

Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 1973

[...]

Λίγο αργότερα, γύρω στις 8.30 διαδηλωτές επιτίθενται κατά του Υπουργείου Δημοσίας Τάξεως που τότε βρισκόταν στη συμβολή των οδών Γ' Σεπτεμβρίου και Μάρνη. Η αστυνομία απαντά με κλομπς και δακρυγόνα και λίγο μετά με πυροβόλα όπλα.

[...]


https://www.e-telescope.gr/greece/socie ... olytexneio

Σε άλλα άρθρα είχα διαβάσει και τηλεοπτικές αφηγήσεις αντιστασιακών για απόπειρα καταλήψεως του υπυοργείου. Και μάλιστα στις 17. Συγκεκριμένα, όταν είχε πάει η ΚΝΕ στο Πολυτεχνείο, έδιωξε απο το συντονιστικό κάποιους ακροαριστερούς. Τότε μια ομάδα ακροαριστερών αποχώρησε απο το Πολυτεχνείο και μαζί με άλλο κόσμο είχαν επιχειρήσει να κάνουν κατάληψη στο υπουργείο Δημοσίας Τάξεως.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Golden Age την 17 Νοέμ 2018, 17:33, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Εδώ Ψευτοτεχνείο, εδώ Ψευτοτεχνείο, σας μιλάνε οι ελεύθεροι αγωνιζόμενοι καπιταληστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 17 Νοέμ 2018, 17:33

Golden Age έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 17:09
Nandros έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 17:03

Όπλα τότε δεν υπήρχαν στα χέρια του κοσμάκη, για να απαλλάξουμε τους σκατοχουνταίους.
Ο Παλλαΐνης πάντως για την απόπειρα εισβολής στο υπουργείο Δημοσίας Τάξεως είχε αναφέρει (σε συνέντευξη στον Τράγκα) ότι ορισμένοι είχανε διαρρήξει οπλοπωλία και συμμετείχαν στην απόπειρα εισβολής ένοπλοι.
Ο Παλαΐνης, λέει :smt005:
Ο Παλαΐνης ήταν Κανταφικός, φασίστας και εξ απορρήτων του Ιωαννίδη
Πολύ έγκριτη άποψη!
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Εδώ Ψευτοτεχνείο, εδώ Ψευτοτεχνείο, σας μιλάνε οι ελεύθεροι αγωνιζόμενοι καπιταληστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Νοέμ 2018, 17:35

Beria έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 17:33
Golden Age έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 17:09
Nandros έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 17:03

Όπλα τότε δεν υπήρχαν στα χέρια του κοσμάκη, για να απαλλάξουμε τους σκατοχουνταίους.
Ο Παλλαΐνης πάντως για την απόπειρα εισβολής στο υπουργείο Δημοσίας Τάξεως είχε αναφέρει (σε συνέντευξη στον Τράγκα) ότι ορισμένοι είχανε διαρρήξει οπλοπωλία και συμμετείχαν στην απόπειρα εισβολής ένοπλοι.
Ο Παλαΐνης, λέει :smt005:
Ο Παλαΐνης ήταν Κανταφικός, φασίστας και εξ απορρήτων του Ιωαννίδη
Πολύ έγκριτη άποψη!

Ανεξαρτήτως του εαν κάποιοι ήταν ένοπλοι ή όχι (η αναφορά του Παλλαΐνη αφορά τα όπλα), απόπειρα εισβολής στο Δημοσίας Τάξεως υπήρξε. Και αυτό, δεν λέει μόνο ο Παλλαΐνης, ούτε μόνο οι φιλοαπριλιανοί.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Εδώ Ψευτοτεχνείο, εδώ Ψευτοτεχνείο, σας μιλάνε οι ελεύθεροι αγωνιζόμενοι καπιταληστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 17 Νοέμ 2018, 17:37

Beria έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 17:33
Ο Παλαΐνης, λέει :smt005:
Ο Παλαΐνης ήταν Κανταφικός, φασίστας και εξ απορρήτων του Ιωαννίδη
Πολύ έγκριτη άποψη!
Μην μιλάς για έγκριτες απόψεις όταν αρνείσαι την απόπειρα πλύσης εγκεφάλου στα σχολεία και την τρομοκρατία κουκουδιών (μαθητών και καθηγητών) σε όποιον είχε αντίθετη άποψη.
Εγώ για αυτό το θέμα στην παράθεση, δεν ξέρω και δεν μιλάω. Άσε και συ τα περί λιωμένων από το τανκ λοιπόν. Επειδή πριν μίλησες άσχημα για όποιον αναφέρει αυτό το θέμα.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Εδώ Ψευτοτεχνείο, εδώ Ψευτοτεχνείο, σας μιλάνε οι ελεύθεροι αγωνιζόμενοι καπιταληστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 17 Νοέμ 2018, 17:40

Οι Συριζαίοι διατρέφουν τα γεγονότα που μόλις ζήσαμε
σκεφτείτε τι φίδια λένε για γεγονότα που έγιναν πριν δεκαετίες. :D

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27031
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Εδώ Ψευτοτεχνείο, εδώ Ψευτοτεχνείο, σας μιλάνε οι ελεύθεροι αγωνιζόμενοι καπιταληστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Νοέμ 2018, 17:51

Golden Age έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 17:09
Nandros έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 17:03

Όπλα τότε δεν υπήρχαν στα χέρια του κοσμάκη, για να απαλλάξουμε τους σκατοχουνταίους.
Ο Παλλαΐνης πάντως για την απόπειρα εισβολής στο υπουργείο Δημοσίας Τάξεως είχε αναφέρει (σε συνέντευξη στον Τράγκα) ότι ορισμένοι είχανε διαρρήξει οπλοπωλία και συμμετείχαν στην απόπειρα εισβολής ένοπλοι.
Ο Αριστείδης Παλαΐνης, ένας από τους βασικούς πρωτεργάτες της Δικτατορίας του ’67, είναι μάρτυρας του κώλου.
Μόνο χουντολάγνους μπορεί να πείσει.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27031
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Εδώ Ψευτοτεχνείο, εδώ Ψευτοτεχνείο, σας μιλάνε οι ελεύθεροι αγωνιζόμενοι καπιταληστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Νοέμ 2018, 17:52

Golden Age έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 17:13
Nandros έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 16:23
Κανένας δεν πήγε να καταλάβει δημόσιο κτίριο - πώς θα καταληφθεί κτίριο από αόπλους; - Αυτά είναι μαλακίες των σκατοχουντολάγνων - αντίθετα έπεφταν σφαίρες στον κοσμάκη
Ναι καλά... Οι ίδιοι οι αντιχουντικοί έχουν αναφέρει κάμποσες φορές με καμάρι, ειδικά την περασμένη δεκαετία που ήτανε της μόδας η "επαναστατική αριστερά", την απόπειρα καταλήψεως του Δημοσίας Τάξεως.
Φέρε πηγές, αριθμό ατόμων, πού και πότε.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27031
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Εδώ Ψευτοτεχνείο, εδώ Ψευτοτεχνείο, σας μιλάνε οι ελεύθεροι αγωνιζόμενοι καπιταληστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Νοέμ 2018, 17:55

Golden Age έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 17:33
Εδώ αναφορά σε αριστερό άρθρο γίνεται αναφορά για επίθεση στο υπουργείο:
Νοέμβρης 1973, Ημέρες Ουτοπίας
[...]

Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 1973

[...]

Λίγο αργότερα, γύρω στις 8.30 διαδηλωτές επιτίθενται κατά του Υπουργείου Δημοσίας Τάξεως που τότε βρισκόταν στη συμβολή των οδών Γ' Σεπτεμβρίου και Μάρνη. Η αστυνομία απαντά με κλομπς και δακρυγόνα και λίγο μετά με πυροβόλα όπλα.

[...]


https://www.e-telescope.gr/greece/socie ... olytexneio

Σε άλλα άρθρα είχα διαβάσει και τηλεοπτικές αφηγήσεις αντιστασιακών για απόπειρα καταλήψεως του υπυοργείου. Και μάλιστα στις 17. Συγκεκριμένα, όταν είχε πάει η ΚΝΕ στο Πολυτεχνείο, έδιωξε απο το συντονιστικό κάποιους ακροαριστερούς. Τότε μια ομάδα ακροαριστερών αποχώρησε απο το Πολυτεχνείο και μαζί με άλλο κόσμο είχαν επιχειρήσει να κάνουν κατάληψη στο υπουργείο Δημοσίας Τάξεως.
Ακόμα περιμένουμε αποδείξεις για ΟΠΛΑ στα χέρια τους!
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27031
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Εδώ Ψευτοτεχνείο, εδώ Ψευτοτεχνείο, σας μιλάνε οι ελεύθεροι αγωνιζόμενοι καπιταληστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Νοέμ 2018, 17:58

Juno έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 17:37
Beria έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 17:33
Ο Παλαΐνης, λέει :smt005:
Ο Παλαΐνης ήταν Κανταφικός, φασίστας και εξ απορρήτων του Ιωαννίδη
Πολύ έγκριτη άποψη!
Μην μιλάς για έγκριτες απόψεις όταν αρνείσαι την απόπειρα πλύσης εγκεφάλου στα σχολεία και την τρομοκρατία κουκουδιών (μαθητών και καθηγητών) σε όποιον είχε αντίθετη άποψη.
Εγώ για αυτό το θέμα στην παράθεση, δεν ξέρω και δεν μιλάω. Άσε και συ τα περί λιωμένων από το τανκ λοιπόν. Επειδή πριν μίλησες άσχημα για όποιον αναφέρει αυτό το θέμα.
Ρε Juno είσαι χουντολάγνα; Αν ναι, πες το να τελειώνουμε και παράτα τις τζιριτζάτζουλες με πλύσεις εγκεφάλου κλπ αηδίες.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17566
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Εδώ Ψευτοτεχνείο, εδώ Ψευτοτεχνείο, σας μιλάνε οι ελεύθεροι αγωνιζόμενοι καπιταληστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 17 Νοέμ 2018, 18:04

Μηχανικός έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 17:40
Οι Συριζαίοι διατρέφουν τα γεγονότα που μόλις ζήσαμε
σκεφτείτε τι φίδια λένε για γεγονότα που έγιναν πριν δεκαετίες. :D
Εγω δεν ειμαι συριζαιος και περιμενω κατι να μου πεις για τις παπαριες περι ΚΝΕ και σημαιας που ειχες καταπιει αμασητες

Γιάννης

Re: Εδώ Ψευτοτεχνείο, εδώ Ψευτοτεχνείο, σας μιλάνε οι ελεύθεροι αγωνιζόμενοι καπιταληστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 17 Νοέμ 2018, 18:39

μίστερ μαξ έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 23:31
Εδω να θυμίσουμε οτι δεν εκτελέστηκε κανενας Χρυσαυγιτης στα γραφεια τους στα βόρεια προαστεια.

(εκτελεστήκανε στο πεζοδρόμιο απ εξω)
Επίσης, η πηγάδα είναι έξω από τον Μελιγαλά, άρα δεν υπάρχουν "νεκροί του Μελιγαλά".

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Εδώ Ψευτοτεχνείο, εδώ Ψευτοτεχνείο, σας μιλάνε οι ελεύθεροι αγωνιζόμενοι καπιταληστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Νοέμ 2018, 18:50

Nandros έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 17:55
Golden Age έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 17:33
Εδώ αναφορά σε αριστερό άρθρο γίνεται αναφορά για επίθεση στο υπουργείο:
Νοέμβρης 1973, Ημέρες Ουτοπίας
[...]

Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 1973

[...]

Λίγο αργότερα, γύρω στις 8.30 διαδηλωτές επιτίθενται κατά του Υπουργείου Δημοσίας Τάξεως που τότε βρισκόταν στη συμβολή των οδών Γ' Σεπτεμβρίου και Μάρνη. Η αστυνομία απαντά με κλομπς και δακρυγόνα και λίγο μετά με πυροβόλα όπλα.

[...]


https://www.e-telescope.gr/greece/socie ... olytexneio



Σε άλλα άρθρα είχα διαβάσει και τηλεοπτικές αφηγήσεις αντιστασιακών για απόπειρα καταλήψεως του υπυοργείου. Και μάλιστα στις 17. Συγκεκριμένα, όταν είχε πάει η ΚΝΕ στο Πολυτεχνείο, έδιωξε απο το συντονιστικό κάποιους ακροαριστερούς. Τότε μια ομάδα ακροαριστερών αποχώρησε απο το Πολυτεχνείο και μαζί με άλλο κόσμο είχαν επιχειρήσει να κάνουν κατάληψη στο υπουργείο Δημοσίας Τάξεως.
Ακόμα περιμένουμε αποδείξεις για ΟΠΛΑ στα χέρια τους!
Σου παρέθεσα απόσπασμα απο αριστερό άρθρο που αναφέρεται σε επίθεση στο Υπουργείο Δημοσίας Τάξεως.

Εαν βρω κι άλλα στοχιεία θα τα παραθέσω. Δεν ξέρω πάντως πως ακριβώς είχε γίνει εκείνη η επίθεση. Με παπούτσια; Με πέτρες; Ισχύει ότι είπε ο Παλλαΐνης;

Άβαταρ μέλους
OrderAndChaos
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 02 Οκτ 2018, 17:30

Re: Εδώ Ψευτοτεχνείο, εδώ Ψευτοτεχνείο, σας μιλάνε οι ελεύθεροι αγωνιζόμενοι καπιταληστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OrderAndChaos » 17 Νοέμ 2018, 18:51

Σάλος έχει προκληθεί από τη συνέντευξη-ντοκουμέντο που ανατρέπει τα δεδομένα για την εξέγερση του Πολυτεχνείου, την οποία παραχώρησαν ο Κυριάκος Σταμέλος, αριστερός και μέλος της συντονιστικής επιτροπής των φοιτητών, και ο Μιχάλης Γουνελάς, επικεφαλής των αρμάτων μάχης που περικύκλωσαν το κτίριο.

https://www.dimokratianews.gr/content/8 ... n-aristera
SpoilerShow
Τι πρέπει να μάθουν οι αναγνώστες μας για εσάς;
Κυριάκος Σταμέλος: Είμαι μηχανολόγος ηλεκτρολόγος μηχανικός. Ημουν αναπληρωματικό μέλος της συντονιστικής επιτροπής. Βρίσκομαι εδώ αντίπαλος μόνο του εαυτού μου. Δεν είμαι αντίπαλος με κανέναν Ελληνα, ο οποίος ενδιαφέρεται για τη διατήρηση του οικοπέδου. Συζητώ με όλους και επιθυμώ να είμαι φίλος με όλους.

Οικόπεδο;
Κ.Σ.: Η Ελλάς. Παραμένω αριστερός, αλλά πρώτα είμαι πατριώτης.
Μιχάλης Γουνελάς: Εγώ ήμουν επικεφαλής των αρμάτων μάχης στο Πολυτεχνείο.

Ποιος έδωσε την εντολή να κατευθυνθείτε προς το Πολυτεχνείο;
Μ.Γ.: Εγώ την εντολή την πήρα από τον διοικητή της μονάδος μου.

Ονομα;
Μ.Γ.: Δεν έχει σημασία. Δεν είχε εμπλακεί ποτέ και δεν θέλω να αναφέρω το όνομά του. Την εντολή την πήρε και αυτός από κάπου αλλού εν πάση περιπτώσει. Η εντολή έλεγε θα πάμε στο Πολυτεχνείο με αποστολή να παρεμβληθούμε μεταξύ φοιτητών και Αστυνομίας, να είμαστε οι εγγυητές των φοιτητών ότι δεν θα υποστούν εν πάση περιπτώσει βιαιοπραγίες απ’ την Αστυνομία.

Αυτό ισχύει;
Κ.Σ.: Αυτό η πράξη δείχνει ότι σε ένα μέτρον ισχύει. Οπωσδήποτε δεν επηρεάσαμε εμείς την απόφαση της ΑΣΔΕΝ. Αυτό που στην πράξη έγινε είναι ότι από τη στιγμή που η συντονιστική επιτροπή όρισε δύο διαπραγματευτές, εμένα και τον κ. Λαλιώτη, κάναμε την επαφή να βγούμε έξω.

Διαπραγματευόσασταν με ποιον;
Κ.Σ.: Είχαμε ανοιχτή εντολή να διαπραγματευτούμε να ανοίξει η πύλη για να μπορέσουμε να μη γίνει μάχη στην πύλη, να μην υπάρξει σύγκρουση.

Με την Αστυνομία;
Κ.Σ.: Με τον Στρατό. Την Αστυνομία ούτως ή άλλως την είχαμε καταταγμένη σε αυτούς που είχανε χάσει τον έλεγχο και εκείνο το βράδυ αποτελεί μαύρη νύχτα της Ελληνικής Αστυνομίας και μας οφείλει ακόμα μία συγγνώμη. Κρατούσαν όλοι ξύλα και χτυπούσανε όπου βρίσκανε. Ο Στρατός είχε άλλη στάση. Ηταν πιο επαγγελματική η στάση του Στρατού. Αντιπροσωπεύοντας τη συντονιστική επιτροπή, ήρθαμε σε επαφή με τον κ. Γιοβάνη και τον κ. Γουνελά αμέσως εκεί έξω και τους είπαμε ότι θέλουμε να ανοίξει η πόρτα και δεν έχει νόημα πια κάποια σύγκρουση και να φύγουμε αναίμακτα. Αυτό βρήκε πρόσφορο έδαφος και ερμηνεύω ότι κατά κάποιον τρόπο και η στρατιωτική παρουσία εκεί πέρα δεν είχε πρόθεση να δώσει μια κάποια μάχη, να επιτεθεί, ας πούμε. Ο υποφαινόμενος ήταν υπεύθυνος κεντρικής πύλης τις τελευταίες τρεις ώρες, διότι ήταν άλλος υπεύθυνος, αλλά έφυγε επειδή το ΚΚΕ απέσυρε τους ανθρώπους του. Ανέλαβα εγώ την κεντρική πύλη και έχω δει τα πάντα. Αν δεν συμφωνούσα εγώ, δεν έμπαινε άνθρωπος μέσα. Αυτό δεν το λέω επαιρόμενος για τίποτα, το λέω για να πω ότι ήμουνα πλέον εκεί όταν ήρθαν οι στρατιωτικές ίλες, παρατάχθηκαν τα τανκς.

Ποιο ήταν το σύνολο των στρατιωτικών δυνάμεων εκεί;
Μ.Γ.: Εμείς ήμασταν ένας ουλαμός, πέντε άρματα μάχης και μία μοίρα καταδρομών με έναν εξαιρετικό διοικητή.
Κ.Σ.: Οταν είδα ότι οι λοκατζήδες πλέον βάλανε τα μαντίλια στο πρόσωπο, ανέβηκα στη συντονιστική επιτροπή και τους είπα ότι τα τανκς είναι μπροστά, τα τανκς έχουν έρθει, οι λοκατζήδες έχουν βάλει τα μαντίλια στο πρόσωπο. Είπα συγκεκριμένα: Δεν εκτιμώ ότι είναι θέμα επιθέσεως -αυτά τα ‘χω δηλώσει και στη δίκη του Πολυτεχνείου–, εκτιμώ ότι είναι για τα δακρυγόνα, αλλά εν πάση περιπτώσει η κατάσταση φτάνει προς ένα τέλος και προτείνω να διαπραγματευτούμε να ανοίξουμε την πύλη να φύγουμε. Και ζήτησα κάποιος από μας να έρθει μαζί μου να μοιραστώ το περιστατικό. Προς τιμήν του ο Κώστας ο Λαλιώτης είπε αμέσως ναι. Οι δυο μας κατεβήκαμε, βγήκαμε έξω και συζητήσαμε με τους κυρίους.

Το περιεχόμενο της συζήτησής σας ποιο ήταν; Τι σας ζήτησαν;
Μ.Γ.: Προσπαθούσαν να βρουν ποιος είναι ο πλέον πρόσφορος τρόπος για να ανοίξει η πόρτα. Λίγο πριν από την είσοδο του άρματος, μία ώρα πριν, ίσως και περισσότερο, από μια πλαϊνή πόρτα, απ’ αυτές που βρισκόντουσαν δεξιά και αριστερά της κεντρικής πύλης του Πολυτεχνείου, βγήκαν μερικοί και τους εμπόδισαν από μέσα και την ξανακλείσανε.

Ποιοι τους εμπόδισαν;
Κ.Σ.: Υπήρχανε μέσα στη θέρμη των ωρών πολλοί από μας οι οποίοι δεν θέλανε να ανοίξει η πόρτα. Θέλανε να επιτεθεί το τανκς. Θέλανε σύγκρουση. Δεν έχω τίποτα με αυτούς και δεν με χωρίζει απολύτως τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Εδώ Ψευτοτεχνείο, εδώ Ψευτοτεχνείο, σας μιλάνε οι ελεύθεροι αγωνιζόμενοι καπιταληστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Νοέμ 2018, 18:56

Nandros έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 17:06
OrderAndChaos έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 16:54
To βιβλίο του Χατζηδάκη το χει διαβάσει κανείς ή δεν διαβάζετε χουντολάγνους; Απο περιέργεια ρωτάω, δεν το χω διαβάσει.
Κάποιοι χουντολάγνοι σίγουρα το διάβασαν.
Αφού το αναγνωρίζεις σαν τέτοιο, δεν διαβάζεις καλύτερα κάτι άλλο; Κέρδος θα έχεις.
.
Ο Χατζηδάκης είναι απο τις πλέον αξιόπιστες πηγές:

Για την ιστορία με το Πολυτεχνείο

Για την Απριλιανή διακυβέρνηση γενικότερα

Για το οικονομικό και αναπτυξιακό έργο των Απριλιανών

Για το υλικοτεχνικό εκσυγχρονιστικό έργο τους

Άβαταρ μέλους
Σαμψών
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 09 Ιουν 2018, 15:24

Re: Εδώ Ψευτοτεχνείο, εδώ Ψευτοτεχνείο, σας μιλάνε οι ελεύθεροι αγωνιζόμενοι καπιταληστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαμψών » 17 Νοέμ 2018, 19:00

Πήγε κανείς φέτος; Πρέπει να ταν πιο οικογενειακή φάση από κάτι φώτο που βλέπω

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών