Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 30 Νοέμ 2018, 18:22

Κι εγώ περιμένω να μου παραθέσεις ποστ που υμνώ τους συνεργάτες των Γερμανών η να ζητήσεις συγνώμη.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 30 Νοέμ 2018, 18:27

Chainis έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 18:22
Κι εγώ περιμένω να μου παραθέσεις ποστ που υμνώ τους συνεργάτες των Γερμανών η να ζητήσεις συγνώμη.
Για τα Τάγματα ασφαλείας μπήκες στο νήμα και έλεγες για τους κομμουνιστές.
Εγώ θα περιμένω...
Τα κορδελάκια τα έχω σιχαθεί από τους πολιτικούς, πόσω μάλλον από εσένα.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 30 Νοέμ 2018, 18:33

Μπαίνω σε κάθε νήμα και γράφω ότι θέλω κι εσύ είσαι κοινός συκοφαντης και λασπολόγος γιατί μου έχεις προσάψει ένα σωρό μειωτικούς χαρακτηρισμούς χωρίς να μπορείς να υποστηρίξεις ούτε έναν.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 30 Νοέμ 2018, 18:39

Chainis έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 18:33
Μπαίνω σε κάθε νήμα και γράφω ότι θέλω κι εσύ είσαι κοινός συκοφαντης και λασπολόγος γιατί μου έχεις προσάψει ένα σωρό μειωτικούς χαρακτηρισμούς χωρίς να μπορείς να υποστηρίξεις ούτε έναν.
Κι εσύ είσαι ένας λασπολόγος, που ο φανατισμός σου κατά των κομμουνιστών δεν σε αφήνει να τοποθετηθείς.
Εγώ λέω ότι είμαι κατά των προδοτών του Έθνους που συμεργάστηκαν με τους Γερμανούς. Εσύ μπορείς να το πεις οέο;
Όταν τοποθετηθείς ξεκάθαρα έλα να μου ζητήσεις τον λόγο. :wave:

Άνοιξα και νήμα, μπήκες και δεν απάντησες.
Με ποιον θα ήσασταν αν ζούσατε στην κατοχή;
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16351
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 30 Νοέμ 2018, 18:45

Chainis έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 18:33
Μπαίνω σε κάθε νήμα και γράφω ότι θέλω κι εσύ είσαι κοινός συκοφαντης και λασπολόγος γιατί μου έχεις προσάψει ένα σωρό μειωτικούς χαρακτηρισμούς χωρίς να μπορείς να υποστηρίξεις ούτε έναν.
i agree. what he is doing is very petty
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 30 Νοέμ 2018, 18:49

Chainis έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 18:22
Κι εγώ περιμένω να μου παραθέσεις ποστ που υμνώ τους συνεργάτες των Γερμανών η να ζητήσεις συγνώμη.
Chainis έγραψε:
29 Οκτ 2018, 09:45
Η κυβέρνηση της Μ. Ανατολής προωθούσε τις θέσεις των συμμάχων Άγγλων και οι Άγγλοι έκριναν (μάλλον από ανάγκη) ότι τους εξυπηρετούσε να ενισχύουν τον ΕΛΑΣ οπότε δεν μπορούσαν να έχουν άλλη πολιτική για τα ΤΑ, όπως στην Γιουγκοσλαβία έκριναν ότι τους συνέφερε να συνεργαστούν με τον Τίτο και εγκατέλειψαν τον Μιχαήλοβιτς.

Όταν βγήκε από την μέση ο ΕΛΑΣ με την Βάρκιζα η πολιτική τους άλλαξε, διαπίστωσαν όλοι ξαφνικά ότι τα ΤΑ δεν ήταν και τόσο προδοτικά.

Οι Τσάμηδες ίσα-ίσα έκαναν το παν για να μην πάνε Τουρκία γιατί ήλπιζαν από τότε ότι κάποια στιγμή η Θεσπρωτία θα δοθεί στην Αλβανία και το Ελληνικό κράτος δεν μπορούσε να απαλλοτριώνει παντού τσιφλίκια και μοναστηριακά και να τα αφήσει στους Τσάμηδες γιατί ήταν ωραίοι.
posting.php?mode=quote&f=11&p=311580
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 30 Νοέμ 2018, 19:02

brb και tyt έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 18:49
Chainis έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 18:22
Κι εγώ περιμένω να μου παραθέσεις ποστ που υμνώ τους συνεργάτες των Γερμανών η να ζητήσεις συγνώμη.
Chainis έγραψε:
29 Οκτ 2018, 09:45
Η κυβέρνηση της Μ. Ανατολής προωθούσε τις θέσεις των συμμάχων Άγγλων και οι Άγγλοι έκριναν (μάλλον από ανάγκη) ότι τους εξυπηρετούσε να ενισχύουν τον ΕΛΑΣ οπότε δεν μπορούσαν να έχουν άλλη πολιτική για τα ΤΑ, όπως στην Γιουγκοσλαβία έκριναν ότι τους συνέφερε να συνεργαστούν με τον Τίτο και εγκατέλειψαν τον Μιχαήλοβιτς.

Όταν βγήκε από την μέση ο ΕΛΑΣ με την Βάρκιζα η πολιτική τους άλλαξε, διαπίστωσαν όλοι ξαφνικά ότι τα ΤΑ δεν ήταν και τόσο προδοτικά.

Οι Τσάμηδες ίσα-ίσα έκαναν το παν για να μην πάνε Τουρκία γιατί ήλπιζαν από τότε ότι κάποια στιγμή η Θεσπρωτία θα δοθεί στην Αλβανία και το Ελληνικό κράτος δεν μπορούσε να απαλλοτριώνει παντού τσιφλίκια και μοναστηριακά και να τα αφήσει στους Τσάμηδες γιατί ήταν ωραίοι.
posting.php?mode=quote&f=11&p=311580
Ναι, οπότε τι;
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 30 Νοέμ 2018, 19:06

brb και tyt έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 18:39
Chainis έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 18:33
Μπαίνω σε κάθε νήμα και γράφω ότι θέλω κι εσύ είσαι κοινός συκοφαντης και λασπολόγος γιατί μου έχεις προσάψει ένα σωρό μειωτικούς χαρακτηρισμούς χωρίς να μπορείς να υποστηρίξεις ούτε έναν.
Κι εσύ είσαι ένας λασπολόγος, που ο φανατισμός σου κατά των κομμουνιστών δεν σε αφήνει να τοποθετηθείς.
Εγώ λέω ότι είμαι κατά των προδοτών του Έθνους που συμεργάστηκαν με τους Γερμανούς. Εσύ μπορείς να το πεις οέο;
Όταν τοποθετηθείς ξεκάθαρα έλα να μου ζητήσεις τον λόγο. :wave:
Όταν αυτό :
Αλλά αφού θέλεις σαφή δήλωση για να την καταλάβεις, ναι, δεν έχω καμία συμπάθεια για τους συνεργάτες των Γερμανών όπως δεν έχω καμία συμπάθεια για τους ακροδεξιούς και τους ακροαριστερούς.
αδυνατείς να το καταλάβεις σαν σαφή τοποθέτηση, δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανένας, ούτε σχολεία για παιδιά με ειδικές ανάγκες ούτε ο θεός που πιστεύεις, δεν έχεις ελπίδα, θα μείνεις μια ζωή στόκος.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16351
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 30 Νοέμ 2018, 19:07

brb και tyt πες για παράδειγμα οτι ειχες πολλά τουβλάκια και τα χρησιμοποιούσες για να φτιάξεις ενα μικρο σπιτάκι. Και το ονόμαζες ας πούμε Τούβλινο Ι για παραδειγμα. Και μετα ειχαν περισσεψει αρκετα τουβλακια για να φκιασεις κι ενα δευτερο σπιτακι. Αυτό πώς θα το ονόμαζες;;;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 30 Νοέμ 2018, 19:33

Και για να τιμήσω τον τίτλο του νήματος παραθέτω το κάτωθι :


ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΟ
Ε.Λ.Α.Σ. (Ο.Μ.Μ.) και Γερμανικής Ανωτάτης Στρατιωτικής Διοικήσεως Μακεδονίας-Αιγαίου.

Οι κάτωθι υπογεγραμμένοι
1) Καπετάν Κίτσος, Διοικητής 2ου Τάγματος 31ου Συντάγματος Ε.Λ.Α.Σ. ενεργώντας ως αντιπρόσωπος της Ο.Μ.Μ. με εξουσιοδότηση του Μεράρχου XI Μεραρχίας Λασάνη και
2) Ταγματάρχης Έρριχ Φένσκε Διοικητής της μονάδος 31756 Βασιλικών, ως εκπρόσωπος των ενόπλων γερμανικών δυνάμεων της στρατιάς του Αιγαίου,
συνελθόντες σήμερα την 1η Σεπτεμβρίου 1944 στο χωριό Λειβάδι περιφερείας Θεσσαλονίκης, συμφωνήσαμε τα εξής:

1- Ό Ε.ΛΑ.Σ. αναλαμβάνει την υποχρέωση να μη εμπόδιση την υποχώρηση του γερμανικού στρατού στην περιοχή της Ο.Μ.Μ., εισερχόμενος σε κάθε εκκενούμενο τμήμα μετά την αναχώρηση και του τελευταίου Γερμανού στρατιώτου.

2- Παράλληλα η Γερμανική Α.Σ.Δ.Μ.Α. υποχρεούται να διάταξη την αποχώρηση των Ταγμάτων Ασφαλείας από την πόλη της Θεσ/νίκης, την οποία και θα παραδώσει στον Εφεδρικό Ε.ΛΑ.Σ. και στην Πολιτική Οργάνωση του Ε.Α.Μ. σύμφωνα με λεπτομερειακό σχέδιο πού τα δύο συμβαλλόμενα μέρη (Ο.Μ.Μ.-Ε.Α.Μ. και Γ.Α.Σ.Δ.Μ.Α.) θα καθορίσουν.

3- Ό Ε.ΛΑ.Σ. εγγυάται για τη ζωή των Γερμανών στρατιωτών, πού προσχώρησαν ή θα προσχωρήσουν στις τάξεις του, φτάνει να υποσχεθούν πώς θα πολεμήσουν στο πλευρό του ενάντια σε οποιοδήποτε εχθρό του Λαϊκού Στρατού.

4- Ό Ε.ΛΑ.Σ. δεν φέρει καμιά ευθύνη αν αντιλαϊκές προδοτικές ομάδες επιτεθούν κατά γερμανικών δυνάμεων.

5- Ή Γ.Α.Σ.Δ.Μ.Α. θα παραχώρηση στον Ε.ΛΑ.Σ. βαρύ οπλισμό και ανάλογο πολεμικό υλικό για την εξουδετέρωση των ως άνω ομάδων.

6- Ό Ε.ΛΑ.Σ. με όρους αυτούς και με συνεργασία των βουλγαρικών και αλβανικών παρτιζάνικων τμημάτων αναλαμβάνει την καταπολέμηση των αντιλαϊκών ανταρτικών ομάδων.

Το σύμφωνο αυτό γράφτηκε σε δύο, το ένα στην ελληνική γλώσσα και το παρέλαβε ο Ταγ/ρχης Έρριχ Φένσκε και το δεύτερο στη γερμανική και το παρέλαβε ο καπετάν Κίτσος.

Λειβάδι 1-9-1944
Ο αντιπρόσωπος της Ο.Μ.Μ.
Για την Γ.Α.Σ.Δ.Μ.Α.



http://istoriakatoxis.blogspot.com/2014 ... ost_6.html
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22875
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 30 Νοέμ 2018, 20:27

o χαίνης δεν ειναι υμνει τα ταγματα αφαλείας, απολογητής τους είναι. Το πρωτο θα ηταν και τιμιο, βασισμενος σε καποια ιδεολογια, οσο αθλια κιαν ειναι αυτη. το δευτερο ειναι το γνωστο τσατσιλιδικο ναι μεν αλλα, τα παιδια δε φταιγανε, τα προκαλεσαν, κι εδω μιλαμε πως υποτιθεται εισαι πατριωτης και δικαιολογεις προδοτες της πατριδας σου που συνεργαζονται με μια τοσο φρικαλεα πολεμικη μηχανη που εκαιγε γυναικοπαιδα και εστελνε εβραιους στα στρατοπεδα θανατου λογω καποιων εμφυλιοπολεμικων συγκρουσεων. απο εκει και περα βεβαια, οτι και να λεει για εγκληματα κομμουνιστων, ενω δικαιολογει γερμανοτσολιαδες, γινετια γραφικος και γελοίος. για κανονικους ανθρωπους μιλαμε βεβαια, περα απο το φορουμ, τον ταυγετο του παρανοικου αντικομμουνισμου και της φασιστολαγνειας, σε οποια μορφη, φανερη η ντροπαλούλα.

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 30 Νοέμ 2018, 20:38

brb και tyt έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 18:49
Chainis έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 18:22
Κι εγώ περιμένω να μου παραθέσεις ποστ που υμνώ τους συνεργάτες των Γερμανών η να ζητήσεις συγνώμη.
Chainis έγραψε:
29 Οκτ 2018, 09:45
Η κυβέρνηση της Μ. Ανατολής προωθούσε τις θέσεις των συμμάχων Άγγλων και οι Άγγλοι έκριναν (μάλλον από ανάγκη) ότι τους εξυπηρετούσε να ενισχύουν τον ΕΛΑΣ οπότε δεν μπορούσαν να έχουν άλλη πολιτική για τα ΤΑ, όπως στην Γιουγκοσλαβία έκριναν ότι τους συνέφερε να συνεργαστούν με τον Τίτο και εγκατέλειψαν τον Μιχαήλοβιτς.

Όταν βγήκε από την μέση ο ΕΛΑΣ με την Βάρκιζα η πολιτική τους άλλαξε, διαπίστωσαν όλοι ξαφνικά ότι τα ΤΑ δεν ήταν και τόσο προδοτικά.

Οι Τσάμηδες ίσα-ίσα έκαναν το παν για να μην πάνε Τουρκία γιατί ήλπιζαν από τότε ότι κάποια στιγμή η Θεσπρωτία θα δοθεί στην Αλβανία και το Ελληνικό κράτος δεν μπορούσε να απαλλοτριώνει παντού τσιφλίκια και μοναστηριακά και να τα αφήσει στους Τσάμηδες γιατί ήταν ωραίοι.
posting.php?mode=quote&f=11&p=311580
Αυτά είναι ειναι τα επιχειρήματά σου για να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου; :lol::smt005:


Είσαι εντελώς ανόητος.
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 30 Νοέμ 2018, 21:01

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 20:27
o χαίνης δεν ειναι υμνει τα ταγματα αφαλείας, απολογητής τους είναι. Το πρωτο θα ηταν και τιμιο, βασισμενος σε καποια ιδεολογια, οσο αθλια κιαν ειναι αυτη. το δευτερο ειναι το γνωστο τσατσιλιδικο ναι μεν αλλα, τα παιδια δε φταιγανε, τα προκαλεσαν, κι εδω μιλαμε πως υποτιθεται εισαι πατριωτης και δικαιολογεις προδοτες της πατριδας σου που συνεργαζονται με μια τοσο φρικαλεα πολεμικη μηχανη που εκαιγε γυναικοπαιδα και εστελνε εβραιους στα στρατοπεδα θανατου λογω καποιων εμφυλιοπολεμικων συγκρουσεων. απο εκει και περα βεβαια, οτι και να λεει για εγκληματα κομμουνιστων, ενω δικαιολογει γερμανοτσολιαδες, γινετια γραφικος και γελοίος. για κανονικους ανθρωπους μιλαμε βεβαια, περα απο το φορουμ, τον ταυγετο του παρανοικου αντικομμουνισμου και της φασιστολαγνειας, σε οποια μορφη, φανερη η ντροπαλούλα.
Πίπες, από την αρχή μέχρι το τέλος.

Δεν έγινα πουθενά απολογητής κανενός, σε προκαλώ κι εσένα να βάλεις συγκεκριμένα ποστ που δείχνουν αυτό που υποστηρίζεις.

Γράφω μόνο ιστορικά γεγονότα που το ΚΚΕ προσπαθεί να τα εξαφανίσει.

Έγραψα σε 5-6 ποστ να μου πει ένας κομουνιστής πως και γιατί δημιουργήθηκε το τάγμα ασφαλείας Ναυπάκτου το 44 και κανένας δεν απάντησε.

Δεν το έγραψα γιατί είμαι απολογητής των ταγμάτων το έγραψα γιατί το ΚΚΕ έχει μεγάλη ευθύνη για την δημιουργία και μαζικοποίηση των ΤΑ με τον εμφύλιο που ξεκίνησε το 43 κατά των αντιστασιακών οργανώσεων που δεν ήταν υπό τον έλεγχο του και αυτό προσπαθεί με κάθε τρόπο να το κρύψει, στις περισσότερες περιπτώσεις συκοφαντώντας όλους τους άλλους.

Έχω γράψει σε 3-4 ποστ το ερώτημα, γιατί στα νησιά και την Κρήτη που δεν κατάφερε να κυριαρχήσει ο ΕΛΑΣ δεν είχαμε ΤΑ, και βέβαια δεν απαντάει κανένας.

Γιατί στην Ήπειρο που ήταν ο Ζέρβας δεν είχαμε ΤΑ;
Μην μου πεις κι εσύ για τους Τσάμηδες πλιζ.

Μου είναι απεχθές να διαβάζω ότι οι ταγματασφαλίτες πήγαιναν μαζί με τους Γερμανούς στις εκκαθαριστικές επιχειρήσεις που πάντα σκοτώνονταν πολίτες κι όχι ΕΛΑΣιτες οι οποίοι πάντα κρύβονταν ή έφευγαν, αλλά πιο απεχθές μου είναι να βρίσκω όλο και περισσότερα στοιχεία ότι χιλιάδες καλοί πατριώτες σπρώχτηκαν σ' αυτό τον ρόλο από το ΚΚΕ γιατί δεν ήθελαν κομουνισμό στην χώρα μας και γιατί η μοναδική επιλογή τους ήταν όπλα από τους Γερμανούς ή θάνατος.


Μπορεί να σε ενοχλεί η αλήθεια όπως πολλούς άλλους και κάποιες πλευρές της ιστορίας να τις θέλεις κρυφές και ταμπού, εμένα καθόλου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chainis την 01 Δεκ 2018, 00:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2622
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 30 Νοέμ 2018, 21:36

Και για να μην ξεχνιομαστε:
ολοι αυτοι οι αντι-φα/ρα κτλ
σκιζονται για τα δικαιωματα αυτοπροσδιορισμου
αυτων που κυκλοφορουσαν με φωτο του Χιτλερ και σβαστικες.
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3602
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 30 Νοέμ 2018, 23:17

Χάνει μελλοντική πελατεία το κκ και τον λόγο ύπαρξης του.
Ευτυχώς που πλέον οι μαθητές έχουν ξυπνήσει και φτύνουν κάθε τι κομμουνιστικο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών