Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 30 Νοέμ 2018, 23:19

Chainis έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 19:06
αδυνατείς να το καταλάβεις σαν σαφή τοποθέτηση, δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανένας, ούτε σχολεία για παιδιά με ειδικές ανάγκες ούτε ο θεός που πιστεύεις, δεν έχεις ελπίδα, θα μείνεις μια ζωή στόκος.
Όταν κάποιος στριμώχνεται, αρχίζει το βρίσιμο ή το τρολάρισμα. Ας πρόσεχες. :wave:
Ελβετός Τραπεζίτης έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 20:38
brb και tyt έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 18:49
Chainis έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 18:22
Κι εγώ περιμένω να μου παραθέσεις ποστ που υμνώ τους συνεργάτες των Γερμανών η να ζητήσεις συγνώμη.
Chainis έγραψε:
29 Οκτ 2018, 09:45
Η κυβέρνηση της Μ. Ανατολής προωθούσε τις θέσεις των συμμάχων Άγγλων και οι Άγγλοι έκριναν (μάλλον από ανάγκη) ότι τους εξυπηρετούσε να ενισχύουν τον ΕΛΑΣ οπότε δεν μπορούσαν να έχουν άλλη πολιτική για τα ΤΑ, όπως στην Γιουγκοσλαβία έκριναν ότι τους συνέφερε να συνεργαστούν με τον Τίτο και εγκατέλειψαν τον Μιχαήλοβιτς.

Όταν βγήκε από την μέση ο ΕΛΑΣ με την Βάρκιζα η πολιτική τους άλλαξε, διαπίστωσαν όλοι ξαφνικά ότι τα ΤΑ δεν ήταν και τόσο προδοτικά.

Οι Τσάμηδες ίσα-ίσα έκαναν το παν για να μην πάνε Τουρκία γιατί ήλπιζαν από τότε ότι κάποια στιγμή η Θεσπρωτία θα δοθεί στην Αλβανία και το Ελληνικό κράτος δεν μπορούσε να απαλλοτριώνει παντού τσιφλίκια και μοναστηριακά και να τα αφήσει στους Τσάμηδες γιατί ήταν ωραίοι.
posting.php?mode=quote&f=11&p=311580
Αυτά είναι ειναι τα επιχειρήματά σου για να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου; :lol::smt005:


Είσαι εντελώς ανόητος.
Κλώνος;
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29167
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 01 Δεκ 2018, 00:21

Ξεχάσατε κι αυτά τα φυλλάδια της ΚΝΕ:

https://drive.google.com/viewerng/viewe ... ne.pdf.pdf

Mole
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:14

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mole » 01 Δεκ 2018, 00:31

Έχω να παρατηρήσω ότι οι ποπ-αναφορές της ΚΝΕ είναι χρονικά πλέον μόλις 15 χρόνια πίσω
So hab ich dich schon unbedingt

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 02 Δεκ 2018, 01:59

Golden Age έγραψε:
01 Δεκ 2018, 00:21
Ξεχάσατε κι αυτά τα φυλλάδια της ΚΝΕ:

https://drive.google.com/viewerng/viewe ... ne.pdf.pdf
Καλό είναι αλλά δεν εντάσσεται στη συγκεκριμένη δράση ενημέρωσης των μαθητών περί του τι καπνό φουμάρουν τα Κλούβια Αυγά.
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29167
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 02 Δεκ 2018, 04:11

Μετανάστρια έγραψε:
02 Δεκ 2018, 01:59
Golden Age έγραψε:
01 Δεκ 2018, 00:21
Ξεχάσατε κι αυτά τα φυλλάδια της ΚΝΕ:

https://drive.google.com/viewerng/viewe ... ne.pdf.pdf
Καλό είναι αλλά δεν εντάσσεται στη συγκεκριμένη δράση ενημέρωσης των μαθητών περί του τι καπνό φουμάρουν τα Κλούβια Αυγά.
Και η προπαγάνδα της ΚΝΕ που παρέθεσες, όπως και αυτήν, εντάσσονται στη φιλοκυβερνητική δράση του ΚΚΕ εναντίον του εθνικού μαθητικού κινήματος και του αγώνος του.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29179
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 02 Δεκ 2018, 05:21

Μετανάστρια έγραψε:
02 Δεκ 2018, 01:59
Golden Age έγραψε:
01 Δεκ 2018, 00:21
Ξεχάσατε κι αυτά τα φυλλάδια της ΚΝΕ:

https://drive.google.com/viewerng/viewe ... ne.pdf.pdf
Καλό είναι αλλά δεν εντάσσεται στη συγκεκριμένη δράση ενημέρωσης των μαθητών περί του τι καπνό φουμάρουν τα Κλούβια Αυγά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8281
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 03 Δεκ 2018, 04:17

The Rebel έγραψε:
02 Δεκ 2018, 05:21
Εικόνα
Ηθελημένη διαστρέβλωση φράσης του που αφορούσε στη στρατευμένη διανόηση, όχι στο πολιτικό σύστημα.

Ο Ν.Κ το 1921 υπέγραψε την επιστολή Υπέρ πασχόντων πληθυσμών της Ρωσίας μαζί με άλλους 23 Έλληνες διανοούμενους (ουσιαστικά τη μετέπειτα Γενιά του '30) που δημοσιεύτηκε στον Ριζοσπάστη. Αργότερα την ίδια δεκαετία έκανε 3 ταξίδια στην ΕΣΣΔ, όπου και παρέμεινε επί πάνω από 2 χρόνια συνολικά. Έγραψε δυο έργα (Τόντα-Ράμπα και Ταξιδεύοντας: Ρουσία) τα οποία κινούνται μεταξύ εξύμνησης και ρεαλιστικής κριτικής για το τότε καθεστώς. Το 1928 προσήχθη σε δίκη με τον Δ. Γληνό για παρακίνηση ακροατηρίου σε φιλοκομμουνιστική διαμαρτυρία.

Βασικά όμως "φλέρταρε" κατά δήλωσή του με την Αριστερά και ποτέ δεν έκρυψε ότι υπήρξε θαυμαστής του Λένιν.
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29167
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 03 Δεκ 2018, 12:09

Tarkovsky έγραψε:
03 Δεκ 2018, 04:17
The Rebel έγραψε:
02 Δεκ 2018, 05:21
Εικόνα
Ηθελημένη διαστρέβλωση φράσης του που αφορούσε στη στρατευμένη διανόηση, όχι στο πολιτικό σύστημα.

Ο Ν.Κ το 1921 υπέγραψε την επιστολή Υπέρ πασχόντων πληθυσμών της Ρωσίας μαζί με άλλους 23 Έλληνες διανοούμενους (ουσιαστικά τη μετέπειτα Γενιά του '30) που δημοσιεύτηκε στον Ριζοσπάστη. Αργότερα την ίδια δεκαετία έκανε 3 ταξίδια στην ΕΣΣΔ, όπου και παρέμεινε επί πάνω από 2 χρόνια συνολικά. Έγραψε δυο έργα (Τόντα-Ράμπα και Ταξιδεύοντας: Ρουσία) τα οποία κινούνται μεταξύ εξύμνησης και ρεαλιστικής κριτικής για το τότε καθεστώς. Το 1928 προσήχθη σε δίκη με τον Δ. Γληνό για παρακίνηση ακροατηρίου σε φιλοκομμουνιστική διαμαρτυρία.

Βασικά όμως "φλέρταρε" κατά δήλωσή του με την Αριστερά και ποτέ δεν έκρυψε ότι υπήρξε θαυμαστής του Λένιν.

Μα όταν θα μιλά για πννευματική ψώρρα, στους διανοουμένους θα αναφέρεται.

Δεκαετία του '20 μπορεί να θαύμαζε την ΕΣΣΔ, αλλά στη δεκαετία του '30 στον ισπανικό εμφύλιο, θαύμαζε τη Φάλαγγα. Συν ότι ήταν θαυμαστής του Μουσσολίνι.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 02:00
Phorum.gr user: ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » 03 Δεκ 2018, 15:14

Tarkovsky έγραψε:
03 Δεκ 2018, 04:17

Ηθελημένη διαστρέβλωση φράσης του που αφορούσε στη στρατευμένη διανόηση, όχι στο πολιτικό σύστημα.

Ο Ν.Κ το 1921 υπέγραψε την επιστολή Υπέρ πασχόντων πληθυσμών της Ρωσίας μαζί με άλλους 23 Έλληνες διανοούμενους (ουσιαστικά τη μετέπειτα Γενιά του '30) που δημοσιεύτηκε στον Ριζοσπάστη. Αργότερα την ίδια δεκαετία έκανε 3 ταξίδια στην ΕΣΣΔ, όπου και παρέμεινε επί πάνω από 2 χρόνια συνολικά. Έγραψε δυο έργα (Τόντα-Ράμπα και Ταξιδεύοντας: Ρουσία) τα οποία κινούνται μεταξύ εξύμνησης και ρεαλιστικής κριτικής για το τότε καθεστώς. Το 1928 προσήχθη σε δίκη με τον Δ. Γληνό για παρακίνηση ακροατηρίου σε φιλοκομμουνιστική διαμαρτυρία.

Βασικά όμως "φλέρταρε" κατά δήλωσή του με την Αριστερά και ποτέ δεν έκρυψε ότι υπήρξε θαυμαστής του Λένιν.
Και μετά η Βλάχου τον έστειλε στην Ισπανία ως ανταποκριτή και εκείνος έστελνε ύμνους για τον Φράνκο.

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8281
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 04 Δεκ 2018, 05:55

Golden Age έγραψε:
03 Δεκ 2018, 12:09
Μα όταν θα μιλά για πννευματική ψώρρα, στους διανοουμένους θα αναφέρεται.
Όπως έχει ανακατασκευαστεί επίτηδες η φράση, δείχνει ο Ν.Κ να αναφέρεται στην πνευματική ύπνωση διανόησης, ηγεσίας, λαού δλδ των πάντων. Όχι μόνο στον στρατευμένο διανοούμενο που (όπως ο ψωριάρης ανακουφίζεται ξύνοντας αποκλειστικά το σημείο που τον τρώει) ασχολείται στο έργο του μόνο με την προώθηση της ιδεολογίας, χωρίς να αφήνει το πνεύμα του να αναζητήσει τις υπόλοιπες πανανθρώπινες αλήθειες και να ανακουφιστεί (αυτό ακριβώς που πάσχιζε ο ίδιος ο Καζαντζάκης).

Η δε πρωτότυπη ρήση δεν αφορά καν σε Σοβιετικούς, αλλά Έλληνες.


Golden Age έγραψε:
03 Δεκ 2018, 12:09
Δεκαετία του '20 μπορεί να θαύμαζε την ΕΣΣΔ, αλλά στη δεκαετία του '30 στον ισπανικό εμφύλιο, θαύμαζε τη Φάλαγγα. Συν ότι ήταν θαυμαστής του Μουσσολίνι.
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
03 Δεκ 2018, 15:14
Και μετά η Βλάχου τον έστειλε στην Ισπανία ως ανταποκριτή και εκείνος έστελνε ύμνους για τον Φράνκο.
Μάγκες, ένας θολωμένος νους ήταν πάντα με διέξοδο το γράψιμο, ας μην δίνουμε βάση στην κριτική του ικανότητα. Ούτε για τη Ρουσία, ούτε για οτιδήποτε.

Η φράση πάντως είναι κατασκευασμένη, τελεία και παύλα...
SpoilerShow
... και κατά σύμπτωση γράφτηκε σε επιστολή προς τον Πρεβελάκη εν πλω για Ισπανία στις αρχές του εκεί εμφυλίου :lol:
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29167
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 04 Δεκ 2018, 11:33

Tarkovsky έγραψε:
04 Δεκ 2018, 05:55
Golden Age έγραψε:
03 Δεκ 2018, 12:09
Μα όταν θα μιλά για πννευματική ψώρρα, στους διανοουμένους θα αναφέρεται.
Όπως έχει ανακατασκευαστεί επίτηδες η φράση, δείχνει ο Ν.Κ να αναφέρεται στην πνευματική ύπνωση διανόησης, ηγεσίας, λαού δλδ των πάντων. Όχι μόνο στον στρατευμένο διανοούμενο που (όπως ο ψωριάρης ανακουφίζεται ξύνοντας αποκλειστικά το σημείο που τον τρώει) ασχολείται στο έργο του μόνο με την προώθηση της ιδεολογίας, χωρίς να αφήνει το πνεύμα του να αναζητήσει τις υπόλοιπες πανανθρώπινες αλήθειες και να ανακουφιστεί (αυτό ακριβώς που πάσχιζε ο ίδιος ο Καζαντζάκης).

Η δε πρωτότυπη ρήση δεν αφορά καν σε Σοβιετικούς, αλλά Έλληνες.


Golden Age έγραψε:
03 Δεκ 2018, 12:09
Δεκαετία του '20 μπορεί να θαύμαζε την ΕΣΣΔ, αλλά στη δεκαετία του '30 στον ισπανικό εμφύλιο, θαύμαζε τη Φάλαγγα. Συν ότι ήταν θαυμαστής του Μουσσολίνι.
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
03 Δεκ 2018, 15:14
Και μετά η Βλάχου τον έστειλε στην Ισπανία ως ανταποκριτή και εκείνος έστελνε ύμνους για τον Φράνκο.
Μάγκες, ένας θολωμένος νους ήταν πάντα με διέξοδο το γράψιμο, ας μην δίνουμε βάση στην κριτική του ικανότητα. Ούτε για τη Ρουσία, ούτε για οτιδήποτε.

Η φράση πάντως είναι κατασκευασμένη, τελεία και παύλα...
SpoilerShow
... και κατά σύμπτωση γράφτηκε σε επιστολή προς τον Πρεβελάκη εν πλω για Ισπανία στις αρχές του εκεί εμφυλίου :lol:
Το δήλωσε μεν αλλά και μετά είπε για τις πανανθρώπινες αξιες της σοβιετίας και μετάαα δεν αναφερόταν, αλλά αναφερόταν τελικά στους Έλληνες κομμουνιστές. Και τελικάαα δεν αναφερόταν στους σοβιετικούς.Αλλά τελικά το είπε όταν πήγαινε Ισπανία. Οπότε κι αυτός μετά δεν το δήλωσε όπως το λέτε εσείς, αλλά το είπε όπως το είπε αυτός. Αυτό ακριβώς! :lol:

Η φράση του Καζαντζάκη είναι πολύ συγκεκριμένη. Ο κομμουνισμός αποτελεί πνευματική ψώρρα. Δεν αλλοιώνεται, ούτε αποκόπτεται απο κάτι που θα οδηγούσε σε διαφορετικό νοήμα απο αυτό. Και αν και απευθύνεται σε διανοουμένους, αναφέρεται στον κομμουνισμό γενικά κι αόριστα και ως σύστημα και όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά διεθνώς και στη Σοβιετία. Κι αυτό όχι γιατί ήτανε θολωμένος νους, αλλά γιατί δεν ήταν κομμουνιστής .

Ο Καζαντζάκης για τον κομμουνισμό, τον Έλληνα και την ιδεολογία του

23 Αυγούστου 2018

Ο Νίκος Καζαντζάκης στις 12 Οκτωβρίου του 1936 έστειλε ένα γράμμα στον Παντελή Πρεβελάκη όπου αποκαλύπτει την πολιτική του οπτική και ξεκαθαρίζει το νεφελώδες τοπίο σχετικά με τις ιδέες του:

«Έως το 1924 περνούσα όλο συγκίνηση και φλόγα τον νασιοναλισμό. Ίσκιο που ένιωθα δίπλα μου, ο Δραγούμης. Από του 1923-1933 περίπου, περνούσα με την ίδια συγκίνηση και φλόγα την αριστερή παράταξη (ποτέ κομμουνιστής, καθώς ξέρετε, την πνευματική αυτή ψώρα ποτέ δεν την έπαθα). Ίσκιος που ένιωθα δίπλα μου, αχνός, ο Παναϊτ Ιστράτι. Τώρα περνώ το τρίτο – θα ‘ναι το τελευταίο; – στάδιο. Το ονομάζω ελευθερία. Κανένας ίσκιος. Μονάχα ο δικός μου, μακροντέμπλικος, σκούρος, μαύρος, ανηφορίζοντας. Απαλλάχτηκα από κόκκινα ή άλλα χρώματα. Έπαψα να ταυτίζω την τύχη της ψυχής μου, τη σωτηρία μου, με την τύχη οποιασδήποτε ιδέας. Ξέρω πως οι ιδέες είναι κατώτερες από μια δημιουργική ψυχή. Γίνομαι ολοένα amoral, anideal, μα όχι με το αρνητικό, παρά με το θετικό, βαθύ περιεχόμενο που έχουν οι λέξεις τούτες – που αρνητικές είναι μονάχα στις άγονες, αναίσθητες, κρύες ψυχές. Απαλλάχτηκα απ’ όλες τις αμοιβές που δίνουν τα στρατόπεδα και δεν ελπίζω σε καμιά από τις τιμωρίες τις ηρωικομαρτυρικές που υπόσχονται. Έφτασα πια, θαρρώ, στην κατάσταση που μου ταιριάζει και που άλλοτε μονάχα ως προαίσθημα είχα». (Αυτό το βρίσκει κάποιος στο βιβλίο «Τετρακόσια γράμματα του Καζαντζάκη στον Πρεβελάκη» στις σελίδες 464 – 465)

Εικόνα

Ο Καζαντζάκης ως άνθρωπος του πνεύματος ήταν αδύνατο να μπει σε καλούπια και να ακολουθήσει θρησκείες ή ιδεολογίες. Ανέπτυξε την φιλοσοφία του δημιουργώντας μια σύνθεση από τις καλύτερες σκέψεις των μεγαλύτερων στοχαστών. Θαύμαζε τον Χριστό και τον Βούδα αλλά δεν έγινε ούτε χριστιανός ούτε βουδιστής και φυσικά ούτε άθεος. Θαύμαζε τον Λένιν για όσα πρότεινε σε μια εποχή κοινωνικής αδικίας αλλά δεν έγινε ποτέ κομμουνιστής. Θαύμασε τον Μουσολίνι που γνώρισε από κοντά, εντυπωσιάστηκε από τη Φασιστική Ιταλία, υποστήριξε τον πόλεμό της στην Αβυσσηνία αλλά δεν έγινε ποτέ φασίστας. Η Έλλη Αλεξίου παραθέτει τα λόγια του μεγάλου συγγραφέα και στοχαστή: «Δεν ανήκω σε μια ιδεολογία. Γι’ αυτό μπορώ να βλέπω καθαρά. Όταν ανήκεις σε κάποιο κόμμα, δεν βλέπεις καθαρά. Κι αν βλέπεις καθαρά, δεν μπορείς ν’ ανήκεις σε κόμμα».


Έζησε τον πόλεμο αλλά δεν αρνήθηκε ποτέ την αξία της ιδέας του πολέμου. Γι’ αυτό, το 1940, βρισκόμενος στην Αγγλία την ώρα που ανέτειλε η μεγάλη σύγκρουση στην Ευρώπη, έγραψε:

«Μέσα μια φωνή, ο «άνθρωπος», είναι φυσικό να πονάει τους ανθρώπους και ν’ αποτροπιάζεται το αίμα, μα μέσα μας υπάρχει και μια άλλη φωνή, που δε νοιάζεται για την ασφάλεια, την καλοπέραση και την ευτυχία του ανθρώπου και ξέρει πως, χωρίς τον Πατέρα Πόλεμο, θα βούρκιαζε, στεκάμενο νερό, η ζωή». Γνώριζε μια μεγάλη αλήθεια και έβλεπε καθαρά ποια είναι τα αίτια που οδηγούν στην παρακμή και στο θάνατο, ανθρώπους και λαούς: «Η ευτυχία κι η καλοπέραση στάθηκαν πάντα επικίντυνες στ’ άτομα και στους λαούς».

νώριζε όμως και πολύ καλά τους Έλληνες οι οποίοι δεν πιστεύουν τίποτα πέρα από το συμφέρον τους, κάτι που είχε τονίσει πολύ νωρίτερα ο Ίων Δραγούμης. Ο Καζαντζάκης πάντως το είπε ξερά: «Οι άνθρωποι στην Ελλάδα είναι ακόμη ολότελα απροετοίμαστοι να ακούσουνε μια ιδέα και να ταραχτούν. Είναι μικροί, εμποράκοι, δασκαλάκοι, άναντροι». Δε μπορώ σε αυτό το σημείο να μην παραθέσω την ωμή και διαχρονική αλήθεια του Ίωνος Δραγούμη για τον Έλληνα. Ο Έλληνας παραμένει ίδιος σήμερα όπως πριν 100 χρόνια στα χρόνια του πρώτου Έλληνα εθνικιστή και σοσιαλιστή:

«Ω Έλλην, Έλλην είσαι πάντα αυτός ο ίδιος που σε ξέρω. Μένεις στην Ελλάδα και χώνεσαι στην πολιτική, κοντεύεις να χαλάσης. Διά μιας αποφασίζης να αφήσης την συγκίνηση αυτή και να κοιτάξης το συμφέρον σου, δηλαδή να κάμης χρήματα».

Φύσει ατομιστής ο Έλλην άνθρωπος ακόμα κρατά γερά τις θεωρίες του ατομισμού και της αναρχίας διότι δεν μπορεί να υποταχθεί σε άλλο ιδανικό πέραν του χρήματος και του στομαχιού. Χάλασε ο Έλληνας και τώρα το ιδανικό είναι να τον ξαναφτιάξουμε. Αυτή είναι η πρόκληση του παρόντος και το όραμα του μέλλοντος. Και για αυτό ο Καζαντζάκης ζήλεψε τα προτερήματα λαών πειθαρχημένων και έγραψε εκεί στην μακρινή Αγγλία:

«Κούνησα το κεφάλι με αγανάχτηση και θλίψη. Συλλογίστηκα εκεί κάτω πλήθος νέους της ρωμαίικης ράτσας, πόσο βαρύς θα ‘ταν γι’ αυτούς ένας τέτοιος δεκάλογος. Δύναμη, πειθαρχία, πάθος και σιωπή».

Ωστόσο, ο Καζαντζάκης δεν έπαθε ποτέ την πνευματική ψώρα. Ο ελληνικός λαός όμως δεν θεραπεύτηκε ακόμα. Πότε θα γίνει καλά;

https://ethnikonkratos.gr/2018/08/23/ka ... ideologia/

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8281
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 04 Δεκ 2018, 14:07

Golden Age έγραψε:
03 Δεκ 2018, 12:09
Μα όταν θα μιλά για πννευματική ψώρρα, στους διανοουμένους θα αναφέρεται.
Golden Age έγραψε:
04 Δεκ 2018, 11:33
Και αν και απευθύνεται σε διανοουμένους, αναφέρεται στον κομμουνισμό γενικά κι αόριστα και ως σύστημα και όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά διεθνώς και στη Σοβιετία.
Από ποια σημεία της επιστολής Καζαντζάκη προέκυψε το συγκεκριμένο λογικό σου άλμα από χθες μέχρι σήμερα;

Εξηγούμαι:
Έλληνας διανοούμενος γράφει σε Έλληνα διανοούμενο, με παραδείγματα προηγούμενης αρνητικής του ταύτισης (ίσκιοι) με εθνικιστές Έλληνες ή κομμουνιστές μισούς Έλληνες διανοούμενους, για την απελευθέρωση του ίδιου και του έργου του (δημιουργική ψυχή) από την πολιτική στράτευση (αμοιβές που δίνουν τα στρατόπεδα, ηρωικομαρτυρικές τιμωρίες). Πού βρίσκεις προεκτάσεις σε κύκλους έξω από αυτόν των διανοούμενων και σε μέρη έξω από την Ελλάδα;


Golden Age έγραψε:
04 Δεκ 2018, 11:33
Το δήλωσε μεν αλλά και μετά είπε για τις πανανθρώπινες αξιες της σοβιετίας και μετάαα δεν αναφερόταν, αλλά αναφερόταν τελικά στους Έλληνες κομμουνιστές. Και τελικάαα δεν αναφερόταν στους σοβιετικούς.Αλλά τελικά το είπε όταν πήγαινε Ισπανία. Οπότε κι αυτός μετά δεν το δήλωσε όπως το λέτε εσείς, αλλά το είπε όπως το είπε αυτός. Αυτό ακριβώς! Τίποτε άλλο. :lol:
:smt005::smt005::smt005:

καλό και fixed!

Αλλά μην μου το χαλάς, η Ισπανία δεν έχει σχέση με το ματσάκι, εξ ου και το ότι μπήκε σε spoiler.
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29167
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 04 Δεκ 2018, 14:14

Tarkovsky έγραψε:
04 Δεκ 2018, 14:07

Εξηγούμαι:
Έλληνας διανοούμενος γράφει σε Έλληνα διανοούμενο, με παραδείγματα προηγούμενης αρνητικής του ταύτισης (ίσκιοι) με εθνικιστές Έλληνες ή κομμουνιστές μισούς Έλληνες διανοούμενους, για την απελευθέρωση του ίδιου και του έργου του (δημιουργική ψυχή) από την πολιτική στράτευση (αμοιβές που δίνουν τα στρατόπεδα, ηρωικομαρτυρικές τιμωρίες). Πού βρίσκεις προεκτάσεις σε κύκλους έξω από αυτόν των διανοούμενων και σε μέρη έξω από την Ελλάδα;
Όταν λέει ο κομμουνισμός είναι γενίκευση. Δεν είναι αποκλειστικά οι διανούμενοι, ασχέτως εαν απευθύνεται σε αυτούς. Φυσικά δεν εστιάζει στην ΕΣΣΔ ή κάπου αλλού, αλλά η αναφορά "κομμουνισμός" περιλαμβάνει εξ ορισμού "όλο το πακκέτο". :)

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29179
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 04 Δεκ 2018, 20:30

Μετανάστρια έγραψε:
02 Δεκ 2018, 01:59
Golden Age έγραψε:
01 Δεκ 2018, 00:21
Ξεχάσατε κι αυτά τα φυλλάδια της ΚΝΕ:

https://drive.google.com/viewerng/viewe ... ne.pdf.pdf
Καλό είναι αλλά δεν εντάσσεται στη συγκεκριμένη δράση ενημέρωσης των μαθητών περί του τι καπνό φουμάρουν τα Κλούβια Αυγά.
Εικόνα
Εικόνα

jimdenin
Δημοσιεύσεις: 3040
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 13:57

Re: Ξέρω τι έκανες στην κατοχή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimdenin » 04 Δεκ 2018, 23:32

http://infognomonpolitics.blogspot.com/ ... /2018.html



Οι υποστηρικτές του ΚΚΕ, συντάσσονται με αυτά που λέει ο Παφίλης μεταξύ 26.00 και 26.30 λεπτού; Γιατί το τι εννοεί είναι απόλυτα ξεκάθαρο, έτσι δεν είναι;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών