Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 28 Δεκ 2018, 21:34

Uppercut έγραψε:
28 Δεκ 2018, 17:38
είναι και θέμα του νήματος.
Το θέμα του νήματος καθορίστηκε από τον νηματοθέτη που είμαι εγώ κι αυτό είναι η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς που από τη μια ισχυρίζεται ότι η Ελλάδα έχει πρόβλημα υπογεννητικότητας κι από την άλλη αντιτίθεται στην εισροή μεταναστών που υποτίθεται ότι θα μπορούσαν ν' αυξήσουν τον πληθυσμό των Ελλήνων (μιας που γι' αυτούς μπορεί να θεωρηθεί Έλληνας ο οποιοσδήποτε αλλοδαπός).
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Uppercut

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 28 Δεκ 2018, 21:41

Γάταρος έγραψε:
28 Δεκ 2018, 21:34
Uppercut έγραψε:
28 Δεκ 2018, 17:38
είναι και θέμα του νήματος.
Το θέμα του νήματος καθορίστηκε από τον νηματοθέτη που είμαι εγώ κι αυτό είναι η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς που από τη μια ισχυρίζεται ότι η Ελλάδα έχει πρόβλημα υπογεννητικότητας κι από την άλλη αντιτίθεται στην εισροή μεταναστών που υποτίθεται ότι θα μπορούσαν ν' αυξήσουν τον πληθυσμό των Ελλήνων (μιας που γι' αυτούς μπορεί να θεωρηθεί Έλληνας ο οποιοσδήποτε αλλοδαπός).
Αβάσιμη υπόθεση. Το ότι εγώ δε δέχομαι την ανυπόστατη θεωρία περί βιολογικών εθνών, καθόλου δε σημαίνει ότι οποιοσδήποτε αλλοδαπός μου κάνει για Έλληνας. Εγώ μπορεί να μη θεωρώ ότι μου κάνει το 99.999% των ανθρώπων για να ενταχθεί στη χώρα μου για τη θρησκεία τους, τα έθιμα τους, απλά επειδή δε μ' αρέσουν οι φάτσες τους ή ότι άλλα κριτήρια μπορεί να σκεφτώ ως σημαντικά, κάποια σωστά κάποια λάθος. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να βασίζομαι σε μπούρδες όπως βιολογικά έθνη με τα οποία ασχολούνται μόνο ναζιστές του περιθωρίου.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 28 Δεκ 2018, 22:02

Uppercut το τι δέχεσαι και τι δε δέχεσαι εσύ δε με ενδιαφέρει. Εσύ μπορεί να μη δέχεσαι και την ύπαρξη φυλών και να κλαίγεσαι για τους ναζί όπως κλαιγόταν για ναζί ο Κουμουτσάκος όταν άρπαξε τις φάπες του από τους Πόντιους. Δεν ασχολούμαι με αυτά. Το νήμα αφορά την αντίφαση της Δεξιάς όπως αυτή εκφράζεται μέσα από τα πρόσωπα προβεβλημένων Δεξιών και εξήγησα που έγκειται αυτή η αντίφαση.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Uppercut

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 28 Δεκ 2018, 22:03

Γάταρος έγραψε:
28 Δεκ 2018, 22:02
Uppercut το τι δέχεσαι και τι δε δέχεσαι εσύ δε με ενδιαφέρει. Εσύ μπορεί να μη δέχεσαι και την ύπαρξη φυλών και να κλαίγεσαι για τους ναζί όπως κλαιγόταν για ναζί ο Κουμουτσάκος όταν άρπαξε τις φάπες του από τους Πόντιους. Δεν ασχολούμαι με αυτά. Το νήμα αφορά την αντίφαση της Δεξιάς όπως αυτή εκφράζεται μέσα από τα πρόσωπα προβεβλημένων Δεξιών και εξήγησα που έγκειται αυτή η αντίφαση.
Τρίχες εξήγησες γιατί σου εξήγησα ότι το να μη δέχεσαι ψευδοεπιστημονικές πίπες δε συνεπάγεται αυτό που είπες.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 28 Δεκ 2018, 22:06

Δεν αναφέθηκα σε καμία επιστήμη αν και μιας που το ανέφερες, ψευδοεπιστημονική πίπα είναι η φαντασίωση των νεοζαίων ότι δεν υπάρχου φυλές. Φυλές υπάρχουν και έχουν και πολλές διαφορές.



Εγώ αναφέρθηκα σε πολιτική αντίφαση.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Uppercut

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 28 Δεκ 2018, 22:21

Γάταρος έγραψε:
28 Δεκ 2018, 22:06
Δεν αναφέθηκα σε καμία επιστήμη αν και μιας που το ανέφερες, ψευδοεπιστημονική πίπα είναι η φαντασίωση των νεοζαίων ότι δεν υπάρχου φυλές. Φυλές υπάρχουν και έχουν και πολλές διαφορές.



Εγώ αναφέρθηκα σε πολιτική αντίφαση.
Φυσικά κι αυτό που είπες έχει να κάνει με την επιστήμη. Γιατί δε μπορείς να μου πεις τι είναι αυτό που κάνει κάποιον Έλληνα κατ' εσέ χωρίς επίκληση ψευδοεπιστημονικών θεωριών όπως τα βιολογικά έθνη. Τα ότι εγώ δεν δέχομαι την ψευδοεπιστήμη, με κανένα τρόπο δεν οδηγεί στο δεύτερο που ανέφερες, άρα καμία αντίφαση δεν επεσήμανες.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 29 Δεκ 2018, 08:29

Uppercut ούτε εγώ θα πω από τι καθορίζεται ένα έθνος, ούτε εσύ, αφού αυτό το έχει κάνει ήδη ο Ηρόδοτος. Είναι το όμαιμον, το ομόγλωσσον, το ομόθρησκον και το ομότροπον. Για να είσαι Έλληνας πρέπει να έχεις γεννηθεί από Έλληνα.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Δεκ 2018, 12:48

Γάταρος έγραψε:
29 Δεκ 2018, 08:29
Uppercut ούτε εγώ θα πω από τι καθορίζεται ένα έθνος, ούτε εσύ, αφού αυτό το έχει κάνει ήδη ο Ηρόδοτος. Είναι το όμαιμον, το ομόγλωσσον, το ομόθρησκον και το ομότροπον. Για να είσαι Έλληνας πρέπει να έχεις γεννηθεί από Έλληνα.
Άρα οι Έλληνες φύτρωσαν εδώ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 29 Δεκ 2018, 12:54

Γάταρος έγραψε:
29 Δεκ 2018, 08:29
Uppercut ούτε εγώ θα πω από τι καθορίζεται ένα έθνος, ούτε εσύ, αφού αυτό το έχει κάνει ήδη ο Ηρόδοτος. Είναι το όμαιμον, το ομόγλωσσον, το ομόθρησκον και το ομότροπον. Για να είσαι Έλληνας πρέπει να έχεις γεννηθεί από Έλληνα.
Αυτό το έχει καθορίσει ο εθνικισμός. Είχε χρησιμοποιήσει την λέξη έθνος ο Ηρόδοτος ή καθόρισε τους πολίτες κάποιας πόλης-κράτους;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brb και tyt την 29 Δεκ 2018, 12:56, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Uppercut

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 29 Δεκ 2018, 12:54

Μεγάλος βιολόγος ο Ηρόδοτος.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 29 Δεκ 2018, 13:11

hellegennes έγραψε:
29 Δεκ 2018, 12:48
Γάταρος έγραψε:
29 Δεκ 2018, 08:29
Uppercut ούτε εγώ θα πω από τι καθορίζεται ένα έθνος, ούτε εσύ, αφού αυτό το έχει κάνει ήδη ο Ηρόδοτος. Είναι το όμαιμον, το ομόγλωσσον, το ομόθρησκον και το ομότροπον. Για να είσαι Έλληνας πρέπει να έχεις γεννηθεί από Έλληνα.
Άρα οι Έλληνες φύτρωσαν εδώ.
Έλληνες είναι οι απόγονοι των ανθρώπων που δημιούργησαν τον ελληνικό πολιτισμό κατά την αρχαιότητα.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 29 Δεκ 2018, 13:12

brb και tyt έγραψε:
29 Δεκ 2018, 12:54
Γάταρος έγραψε:
29 Δεκ 2018, 08:29
Uppercut ούτε εγώ θα πω από τι καθορίζεται ένα έθνος, ούτε εσύ, αφού αυτό το έχει κάνει ήδη ο Ηρόδοτος. Είναι το όμαιμον, το ομόγλωσσον, το ομόθρησκον και το ομότροπον. Για να είσαι Έλληνας πρέπει να έχεις γεννηθεί από Έλληνα.
Αυτό το έχει καθορίσει ο εθνικισμός. Είχε χρησιμοποιήσει την λέξη έθνος ο Ηρόδοτος ή καθόρισε τους πολίτες κάποιας πόλης-κράτους;
Δεν καθόρισε έτσι τους πολίτες κάποιας πόλης - κράτους, ίσα - ίσα που ανέφερε αυτά τα χαρακτηριστικά για να δείξει τι ενώνει όλες τις πόλεις - κράτη κι αυτό είναι ο ελληνισμός.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Δεκ 2018, 13:15

Γάταρος έγραψε:
29 Δεκ 2018, 13:11
hellegennes έγραψε:
29 Δεκ 2018, 12:48
Γάταρος έγραψε:
29 Δεκ 2018, 08:29
Uppercut ούτε εγώ θα πω από τι καθορίζεται ένα έθνος, ούτε εσύ, αφού αυτό το έχει κάνει ήδη ο Ηρόδοτος. Είναι το όμαιμον, το ομόγλωσσον, το ομόθρησκον και το ομότροπον. Για να είσαι Έλληνας πρέπει να έχεις γεννηθεί από Έλληνα.
Άρα οι Έλληνες φύτρωσαν εδώ.
Έλληνες είναι οι απόγονοι των ανθρώπων που δημιούργησαν τον ελληνικό πολιτισμό κατά την αρχαιότητα.
Α, μάλιστα. Και αυτοί που δημιούργησαν τον ελληνικό πολιτισμό τι ήταν;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 29 Δεκ 2018, 13:17

Γάταρος έγραψε:
29 Δεκ 2018, 13:12
brb και tyt έγραψε:
29 Δεκ 2018, 12:54
Γάταρος έγραψε:
29 Δεκ 2018, 08:29
Uppercut ούτε εγώ θα πω από τι καθορίζεται ένα έθνος, ούτε εσύ, αφού αυτό το έχει κάνει ήδη ο Ηρόδοτος. Είναι το όμαιμον, το ομόγλωσσον, το ομόθρησκον και το ομότροπον. Για να είσαι Έλληνας πρέπει να έχεις γεννηθεί από Έλληνα.
Αυτό το έχει καθορίσει ο εθνικισμός. Είχε χρησιμοποιήσει την λέξη έθνος ο Ηρόδοτος ή καθόρισε τους πολίτες κάποιας πόλης-κράτους;
Δεν καθόρισε έτσι τους πολίτες κάποιας πόλης - κράτους, ίσα - ίσα που ανέφερε αυτά τα χαρακτηριστικά για να δείξει τι ενώνει όλες τις πόλεις - κράτη κι αυτό είναι ο ελληνισμός.
Αν δεν το διαβάσω δεν θα δεχτώ τίποτα. Όλα τα έθνη καθορίστηκαν ή δημιουργήθηκαν σύμφωνα με τα διδάγματα του γαλλικού διαφωτισμού με την ιδεολογία του εθνικισμού. Ο Γκέρνελ έγραψε για την ιστορία του εθνικισμού αλλά έκρινε τα τα ''έθνη'' σε διάφορες ιστορικές περιόδους σύμφωνα με την ιδεολογία του εθνικισμού.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 29 Δεκ 2018, 13:33

hellegennes έγραψε:
29 Δεκ 2018, 13:15
Γάταρος έγραψε:
29 Δεκ 2018, 13:11
hellegennes έγραψε:
29 Δεκ 2018, 12:48


Άρα οι Έλληνες φύτρωσαν εδώ.
Έλληνες είναι οι απόγονοι των ανθρώπων που δημιούργησαν τον ελληνικό πολιτισμό κατά την αρχαιότητα.
Α, μάλιστα. Και αυτοί που δημιούργησαν τον ελληνικό πολιτισμό τι ήταν;
Δεν είχαν εθνολογική διάκριση. Αυτό σημαίνει ότι και σήμερα ένα οποιοδήποτε σύνολο ανθρώπων μπορεί να δημιουργήσει ένα έθνος, όμως σε ό,τι αφορά το ελληνικό έθνος, αυτό δημιουργήθηκε κατά την αρχαιότητα.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών