Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Δεν Είμαι Φασίστας

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δεν Είμαι Φασίστας » 23 Δεκ 2018, 14:00

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 10:52
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει ποια ακριβώς είναι η αριστερή απάντηση σ' αυτό το θέμα.

...Η αλλαγή κουλτούρας; Το ότι υπάρχει άλλος τρόπος; Η ψυχολογία των γονέων; Το ότι οι άνθρωποι δεν είναι αριθμοί;

Μα αν οι άνθρωποι δεν είναι αριθμοί, δεν θα μιλούσαμε καν για υπογεννητικότητα.
Η αριστερή απάντηση είναι νομίζω η μετανάστευση. Αν θέλουμε να διατηρήσουμε το ίδιο βιωτικό επίπεδο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Δεκ 2018, 14:25

Δεν Είμαι Φασίστας έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 10:52
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει ποια ακριβώς είναι η αριστερή απάντηση σ' αυτό το θέμα.

...Η αλλαγή κουλτούρας; Το ότι υπάρχει άλλος τρόπος; Η ψυχολογία των γονέων; Το ότι οι άνθρωποι δεν είναι αριθμοί;

Μα αν οι άνθρωποι δεν είναι αριθμοί, δεν θα μιλούσαμε καν για υπογεννητικότητα.
Η αριστερή απάντηση είναι νομίζω η μετανάστευση. Αν θέλουμε να διατηρήσουμε το ίδιο βιωτικό επίπεδο.
Κι εγώ αυτό πιστεύω.

Γι' αυτό είμαι υπέρ της μετανάστευσης των Ελλήνων. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 23 Δεκ 2018, 14:28

Δηλαδή να γίνεις κάτι σε ισλαμική δημοκρατία με εσσάνς κεμαλοφασισμού.
Αυτό μας προτείνει η αχριστερά. Και δεν βλέπουν τα ΖΩΑ, οτι η αριστερά στη Μέση Ανατολή, έχει εδώ και ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ πάρει ΤΑ ΟΠΛΑ ενάντια σ' όλο αυτό γιατι ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ.
Πραγματικά, οι δυτικοί αχριστεροί είναι οι χρήσιμοι ΗΛΙΘΙΟΙ του ισλαμοφασισμού.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5052
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 23 Δεκ 2018, 14:31

hellegennes έγραψε:
23 Δεκ 2018, 11:24
nick έγραψε:
19 Δεκ 2018, 16:36
Ίφιδα έγραψε:
19 Δεκ 2018, 16:33


:smt005: οκ...πολύ φίλοι σου να υποθέσω.

Αυτοί είναι 3
Αν πας στα πάρκα και τις πλατείες όλο καροτσάκια με μωρά βλέπεις.
Γενικά κανείς δεν κάνει μόνο ένα παιδί εκτός αν υπάρχει πρόβλημα.
Άρα η ΕΛΣΤΑΤ λέει ψέματα ότι η γεννητικότητα έχει πέσει 40% από το 1980. Ότι τάχα μου το 1980 γεννήθηκαν 148 χιλιάδες και το 2017 γεννήθηκαν 88 χιλιάδες.
Εγω λεω οτι δεν χρειαζεται να κανουμε απο 5 - 6 παιδια ο καθενας. Αν κατω απο 5 ειναι υπογεννητικότητα τοτε παω πασο. 2 η το πολυ 3 ειναι μια χαρα για μενα. Σπανίως βλεπω ζευγάρι με μονο ενα παιδι.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24858
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 23 Δεκ 2018, 14:34

Η μετανάστευση δεν λαμβάνει υπόψιν της ούτε φραγμούς, ούτε την σωτηρία της μητέρας-πατρίδος

Όταν στα χρόνια ανάμεσα στο 1880-1920 έφυγαν 400.000 Έλληνες για το εξωτερικό (μιας Ελλάδας 3.000.000 κατοίκων) δεν υπολόγισαν ούτε τις δυσκολίες, ούτε τι θα γίνει η τάλας πατρίς

Το ίδιο και στα χρόνια ανάμεσα στο 1950-1960 όταν έφυγαν 1,2 εκατομμύρια!!!

Εφόσον η Ελλάδα έγινε κανονική χώρα στα χρόνια του 60 και μετά κρατούσε πλέον τον πληθυσμό της. Πριν όχι
Και όταν αποφάσισε ότι θα γίνει και μέλος της Ευρώπης θα δεχόταν και ροές μεταναστών

Παλληκάρια μου δεν γίνεται να θες και δάνεια, κινητά, αιφον και ταξίδια στα εξωτερικά και γειτονιές χωρίς ξένους
Πάει μαζί το πακετάκι
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 23 Δεκ 2018, 14:37

Beria έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:34
Η μετανάστευση δεν λαμβάνει υπόψιν της ούτε φραγμούς, ούτε την σωτηρία της μητέρας-πατρίδος

Όταν στα χρόνια ανάμεσα στο 1880-1920 έφυγαν 400.000 Έλληνες για το εξωτερικό (μιας Ελλάδας 3.000.000 κατοίκων) δεν υπολόγισαν ούτε τις δυσκολίες, ούτε τι θα γίνει η τάλας πατρίς

Το ίδιο και στα χρόνια ανάμεσα στο 1950-1960 όταν έφυγαν 1,2 εκατομμύρια!!!

Εφόσον η Ελλάδα έγινε κανονική χώρα στα χρόνια του 60 και μετά κρατούσε πλέον τον πληθυσμό της. Πριν όχι
Και όταν αποφάσισε ότι θα γίνει και μέλος της Ευρώπης θα δεχόταν και ροές μεταναστών

Παλληκάρια μου δεν γίνεται να θες και δάνεια, κινητά, αιφον και ταξίδια στα εξωτερικά και γειτονιές χωρίς ξένους
Πάει μαζί το πακετάκι
Με μια λέξη: Καπιταλισμός!
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Δεκ 2018, 14:44

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:37
Beria έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:34
Η μετανάστευση δεν λαμβάνει υπόψιν της ούτε φραγμούς, ούτε την σωτηρία της μητέρας-πατρίδος

Όταν στα χρόνια ανάμεσα στο 1880-1920 έφυγαν 400.000 Έλληνες για το εξωτερικό (μιας Ελλάδας 3.000.000 κατοίκων) δεν υπολόγισαν ούτε τις δυσκολίες, ούτε τι θα γίνει η τάλας πατρίς

Το ίδιο και στα χρόνια ανάμεσα στο 1950-1960 όταν έφυγαν 1,2 εκατομμύρια!!!

Εφόσον η Ελλάδα έγινε κανονική χώρα στα χρόνια του 60 και μετά κρατούσε πλέον τον πληθυσμό της. Πριν όχι
Και όταν αποφάσισε ότι θα γίνει και μέλος της Ευρώπης θα δεχόταν και ροές μεταναστών

Παλληκάρια μου δεν γίνεται να θες και δάνεια, κινητά, αιφον και ταξίδια στα εξωτερικά και γειτονιές χωρίς ξένους
Πάει μαζί το πακετάκι
Με μια λέξη: Καπιταλισμός!
Ναι, αλλά για κάποιο μυστήριο λόγο, η μαζική μετανάστευση γίνεται στις καπιταλιστικές χώρες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48026
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 23 Δεκ 2018, 14:48

Beria έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:34
Η μετανάστευση δεν λαμβάνει υπόψιν της ούτε φραγμούς, ούτε την σωτηρία της μητέρας-πατρίδος

Όταν στα χρόνια ανάμεσα στο 1880-1920 έφυγαν 400.000 Έλληνες για το εξωτερικό (μιας Ελλάδας 3.000.000 κατοίκων) δεν υπολόγισαν ούτε τις δυσκολίες, ούτε τι θα γίνει η τάλας πατρίς

Το ίδιο και στα χρόνια ανάμεσα στο 1950-1960 όταν έφυγαν 1,2 εκατομμύρια!!!

Εφόσον η Ελλάδα έγινε κανονική χώρα στα χρόνια του 60 και μετά κρατούσε πλέον τον πληθυσμό της. Πριν όχι
Και όταν αποφάσισε ότι θα γίνει και μέλος της Ευρώπης θα δεχόταν και ροές μεταναστών

Παλληκάρια μου δεν γίνεται να θες και δάνεια, κινητά, αιφον και ταξίδια στα εξωτερικά και γειτονιές χωρίς ξένους
Πάει μαζί το πακετάκι
Εφόσον η Ελλάδα έγινε κανονική χώρα στα χρόνια του 60 και μετά κρατούσε πλέον τον πληθυσμό της.
Ευχαριστώ που δέχεσαι οτι επί 21ης Απριλίου η Ελλάδα έγινε ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΧΩΡΑ. Αυτό λέω κι εγώ τόσο καιρό.
Παλληκάρια μου δεν γίνεται να θες και δάνεια, κινητά, αιφον και ταξίδια στα εξωτερικά και γειτονιές χωρίς ξένους
Δάνεια δεν έχω, το κινητό μου είναι μια παλιά μπακατέλα, αιφον δεν ξέρω καν τί είναι, στο εξωτερικό έχω να πάω δεκαετίες. Πότε θα ξεκουμπιστούν οι αλλαχμπαράκηδες από την πόλη μου?
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Δεκ 2018, 14:51

oldjedi έγραψε:
23 Δεκ 2018, 13:43
stavmanr έγραψε:
23 Δεκ 2018, 13:31
oldjedi έγραψε:
23 Δεκ 2018, 12:13
:)

Τι ηλιθιο συμπερασμα ειναι αυτο με το οποιο ξεκινα το νημα ...
Εαν συνεχιστει η υπογεννητικοτητα οι Ελληνες απλα θα εξαφανιστουν απο την Ελλαδα και η Ελλαδα θα μετατραπει σε αφικανικο κρατος , που μονο κατ' ονομα θα ειναι Ελλαδα και μονο κατα γεωγραφικη θεση θα ανηκει στην Ευρωπη ...
Πολύ σωστή η παρατήρηση. :smt023
Είναι ψευδές το δίλημμα: μετανάστες ή υπογεννητικότητα.

Το θέμα της υπογεννητικότητας δεν είναι απλό. Όλες οι ανεπτυγμένες χώρες έχουν πρόβλημα υπογεννητικότητας και όλες οι αναπτυσσόμενες έχουν πρόβλημα υπεργεννητικότητας. Φαίνεται ότι η υπέρμετρη ατομική "άνεση" και η "ανάπτυξη" δεν συμβαδίζουν με την συλλογική επιβίωση. Κι αντίστοιχα, η συλλογική επιβίωση δεν συμβαδίζει με την ατομική "άνεση" και "ανάπτυξη".
:)

Οχι ακριβως ...
Θεωρεις οτι η Τουρκια δεν ειναι ανεπτυγμενη χωρα ;; Πληροφοριακα σου λεω οτι ειναι ...
Αν εννοείς ένα μέρος της Κων/πολης, τότε ναι. :D
Όπως θα δεις παρακάτω στο χάρτη, ο μέσος όρος γεννήσεων στην Τουρκία είναι ίδιος με εμάς (!).
Αλλα και ο πληθυσμος της αυξανεται συνεχεια ...
Όχι στις πλούσιες συνοικίες της Πόλης. :smt047
Το μεγαλύτερο μέρος του επαρχιακού πληθυσμού ζει σε συνθήκες ...Σομαλίας. Αρκεί να επισκεφτείς λχ. κάποια χωριά που συνορεύουν με τον Έβρο. Φαντάσου δε, τί γίνεται στους Κούρδους και τις λοιπές ηπειρωτικές φτωχογειτονιές.
Η Τουρκία εφαρμόζει το πλέον ανατριχιαστικό καπιταλιστικό μοντέλο, το τριτοκοσμικό: χλιδή για τα μάτια του κόσμου και φτώχεια εκεί που δεν φτάνει ο Ήλιος.
Η αναπτυξη δεν φταιει ... φταιει η οικονομικη πολιτικη της παγκοσμιοποιησης , που εισηγαγε τον θεσμο της εκ περιτροπης εργασιας και της μερικης εργασιας ...
Εικόνα

Καποτε με οικονομικες συνθηκες χειροτερες , οι οικογενειες εκαναν παιδια παρ΄ολο που οι γυναικες δεν δουλευαν και ειχαν μονο τον ξερο μισθο του πατερα για επιβιωση και σπουδες των παιδιων ...
Η χειραφετηση και εισαγωγη των γυναικων στην οικονομια , εφερε την αναγκη για παιδικους σταθμους στην θεση της μανας που ανετρεφε τα παιδια της ... Ολο και λιγωτερο συνεφερε στο να αποκτησουν πανω απο ενα παιδι .... απλα ηταν αδυνατο να μεγαλωσουν τα παιδια χωρις βοηθεια ειτε απο την γιαγια , ειτε απο το κρατος , οταν μαλιστα δουλευε και η μητερα για να τα βγαλουν περα ...
Το οικονομικο μοντελο φταιει και οχι η αναπτυξη η οποια ειναι νομοτελειακη ...
Η τεκνοποίηση σχετίζεται, μάλλον, με ένα ένστικτο, μία διαίσθηση, παρά με έλλογες δραστηριότητες. Αυτό το ένστικτο φαίνεται να κυριαρχεί σε μέρη όπου η φυσιολογική επιβίωση είναι πρώτιστης σημασίας και να ατονεί σε μέρη όπου η φυσιολογική επιβίωση είναι σε μεγάλο βαθμό λυμένη.
Δεν έχει, κατά τη γνώμη μου, σημασία η κοινωνία και οι εργασιακές συνθήκες, όσο η αίσθηση του κινδύνου, της οριακότητας, τα οποία δεν είναι ακριβώς μετρήσιμα, αλλά ποιοτικά ανιχνεύσιμα.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 23 Δεκ 2018, 14:56

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:44
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:37
Beria έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:34
Η μετανάστευση δεν λαμβάνει υπόψιν της ούτε φραγμούς, ούτε την σωτηρία της μητέρας-πατρίδος

Όταν στα χρόνια ανάμεσα στο 1880-1920 έφυγαν 400.000 Έλληνες για το εξωτερικό (μιας Ελλάδας 3.000.000 κατοίκων) δεν υπολόγισαν ούτε τις δυσκολίες, ούτε τι θα γίνει η τάλας πατρίς

Το ίδιο και στα χρόνια ανάμεσα στο 1950-1960 όταν έφυγαν 1,2 εκατομμύρια!!!

Εφόσον η Ελλάδα έγινε κανονική χώρα στα χρόνια του 60 και μετά κρατούσε πλέον τον πληθυσμό της. Πριν όχι
Και όταν αποφάσισε ότι θα γίνει και μέλος της Ευρώπης θα δεχόταν και ροές μεταναστών

Παλληκάρια μου δεν γίνεται να θες και δάνεια, κινητά, αιφον και ταξίδια στα εξωτερικά και γειτονιές χωρίς ξένους
Πάει μαζί το πακετάκι
Με μια λέξη: Καπιταλισμός!
Ναι, αλλά για κάποιο μυστήριο λόγο, η μαζική μετανάστευση γίνεται στις καπιταλιστικές χώρες.

Δεν υπάρχει κανένα μυστήριο. Η μετανάστευση γίνεται από χώρες της καπιταλιστικής περιφέρειας προς χώρες του καπιταλιστικού κέντρου. Όσοι θέλετε καπιταλισμό θα πάρετε όλο το πακέτο. Αυτό σας λέει οBeria. Δεν γίνεται να θέλετε καπιταλισμό με αηφόνια, με ευρώ και δολλάριο, αλλά να μην θέλετε μετανάστευση. Η μετανάστευση είναι δομικό στοιχείο του καπιταλισμού. Όπως και η ελεύθερη διακίνηση προϊόντων. Take it or live it, που λέν και στο χωριό μου!
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Δεκ 2018, 14:59

stavmanr έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:51
oldjedi έγραψε:
23 Δεκ 2018, 13:43

Αλλα και ο πληθυσμος της αυξανεται συνεχεια ...
Όχι στις πλούσιες συνοικίες της Πόλης. :smt047
Το μεγαλύτερο μέρος του επαρχιακού πληθυσμού ζει σε συνθήκες ...Σομαλίας. Αρκεί να επισκεφτείς λχ. κάποια χωριά που συνορεύουν με τον Έβρο. Φαντάσου δε, τί γίνεται στους Κούρδους και τις λοιπές ηπειρωτικές φτωχογειτονιές.
Η Τουρκία εφαρμόζει το πλέον ανατριχιαστικό καπιταλιστικό μοντέλο, το τριτοκοσμικό: χλιδή για τα μάτια του κόσμου και φτώχεια εκεί που δεν φτάνει ο Ήλιος.
Αυτό ακριβώς το μοντέλο θα επικρατήσει και στην Ελλάδα αν θεωρήσουμε ότι οι μεταναστευτικές ροές θα ευνοήσουν την ελληνική οικονομία.

Εκτός αν θεωρεί κάποιος ότι οι Σομαλοί, Αφγανοί ή Κούρδοι που έρχονται στην Ελλάδα, αν μείνουν θα προσφέρουν κάτι περισσότερο απ' ό,τι προσφέρουν οι φτωχοί Τούρκοι στην Τουρκία. Τουλάχιστον οι Τούρκοι, ξέρουν τη γλώσσα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Δεκ 2018, 15:04

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:44
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:37


Με μια λέξη: Καπιταλισμός!
Ναι, αλλά για κάποιο μυστήριο λόγο, η μαζική μετανάστευση γίνεται στις καπιταλιστικές χώρες.

Δεν υπάρχει κανένα μυστήριο. Η μετανάστευση γίνεται από χώρες της καπιταλιστικής περιφέρειας προς χώρες του καπιταλιστικού κέντρου. Όσοι θέλετε καπιταλισμό θα πάρετε όλο το πακέτο. Αυτό σας λέει οBeria. Δεν γίνεται να θέλετε καπιταλισμό με αηφόνια, με ευρώ και δολλάριο, αλλά να μην θέλετε μετανάστευση. Η μετανάστευση είναι δομικό στοιχείο του καπιταλισμού. Όπως και η ελεύθερη διακίνηση προϊόντων. Take it or live it, που λέν και στο χωριό μου!
Η υπογεννητικότητα και η μετανάστευση δεν ανακαλύφθηκαν επί καπιταλισμού. :wink

Edit
Θα έλεγα μάλιστα ότι θυμάμαι περιπτώσεις ανατολικογερμανών που εκτελούνταν στην προσπάθειά τους να μεταναστεύσουν ΠΡΟΣ τον καπιταλισμό. :smt047

Είναι φαινόμενα που ακολουθούν την ανθρωπότητα από την αρχή της.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 23 Δεκ 2018, 15:07, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Δεκ 2018, 15:05

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:44
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:37


Με μια λέξη: Καπιταλισμός!
Ναι, αλλά για κάποιο μυστήριο λόγο, η μαζική μετανάστευση γίνεται στις καπιταλιστικές χώρες.

Δεν υπάρχει κανένα μυστήριο. Η μετανάστευση γίνεται από χώρες της καπιταλιστικής περιφέρειας προς χώρες του καπιταλιστικού κέντρου. Όσοι θέλετε καπιταλισμό θα πάρετε όλο το πακέτο. Αυτό σας λέει οBeria. Δεν γίνεται να θέλετε καπιταλισμό με αηφόνια, με ευρώ και δολλάριο, αλλά να μην θέλετε μετανάστευση. Η μετανάστευση είναι δομικό στοιχείο του καπιταλισμού. Όπως και η ελεύθερη διακίνηση προϊόντων. Take it or live it, που λέν και στο χωριό μου!
Να σου πω, εγώ μεταξύ καπιταλισμού και κομμουνισμού, προτιμώ τον καπιταλισμό. Οπότε, σαφώς και θα υποστώ τις όποιες συνέπειες.

Εσύ που προτιμάς τον κομμουνισμό γιατί μένεις σε καπιταλιστική χώρα;

Take it or live it.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 23 Δεκ 2018, 15:06

stavmanr έγραψε:
23 Δεκ 2018, 15:04
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:44


Ναι, αλλά για κάποιο μυστήριο λόγο, η μαζική μετανάστευση γίνεται στις καπιταλιστικές χώρες.

Δεν υπάρχει κανένα μυστήριο. Η μετανάστευση γίνεται από χώρες της καπιταλιστικής περιφέρειας προς χώρες του καπιταλιστικού κέντρου. Όσοι θέλετε καπιταλισμό θα πάρετε όλο το πακέτο. Αυτό σας λέει οBeria. Δεν γίνεται να θέλετε καπιταλισμό με αηφόνια, με ευρώ και δολλάριο, αλλά να μην θέλετε μετανάστευση. Η μετανάστευση είναι δομικό στοιχείο του καπιταλισμού. Όπως και η ελεύθερη διακίνηση προϊόντων. Take it or live it, που λέν και στο χωριό μου!
Η υπογεννητικότητα και η μετανάστευση δεν ανακαλύφθηκαν επί καπιταλισμού. :wink
Είναι φαινόμενα που ακολουθούν την ανθρωπότητα από την αρχή της.
Προφανώς. Δεν αντιλέγω. Είναι μια σχεδόν φυσική διαδικασία. Όμως, ο καπιταλισμός την έχει εργαλειοποιήσει εξαιρετικά. Δεν νομίζω ότι διαφωνείς επί αυτού.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 23 Δεκ 2018, 15:11

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 15:05
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:44


Ναι, αλλά για κάποιο μυστήριο λόγο, η μαζική μετανάστευση γίνεται στις καπιταλιστικές χώρες.

Δεν υπάρχει κανένα μυστήριο. Η μετανάστευση γίνεται από χώρες της καπιταλιστικής περιφέρειας προς χώρες του καπιταλιστικού κέντρου. Όσοι θέλετε καπιταλισμό θα πάρετε όλο το πακέτο. Αυτό σας λέει οBeria. Δεν γίνεται να θέλετε καπιταλισμό με αηφόνια, με ευρώ και δολλάριο, αλλά να μην θέλετε μετανάστευση. Η μετανάστευση είναι δομικό στοιχείο του καπιταλισμού. Όπως και η ελεύθερη διακίνηση προϊόντων. Take it or live it, που λέν και στο χωριό μου!
Να σου πω, εγώ μεταξύ καπιταλισμού και κομμουνισμού, προτιμώ τον καπιταλισμό. Οπότε, σαφώς και θα υποστώ τις όποιες συνέπειες.

Εσύ που προτιμάς τον κομμουνισμό γιατί μένεις σε καπιταλιστική χώρα;

Take it or live it.
Ε, τότε, γιατί γκρινιάζεις; Από συνήθεια; :lol:

Η προσπάθεια σου να αλλάξεις την συζήτηση είναι κακή. Αλλά, θα σου απαντήσω για να μην θεωρήσεις ότι αποφεύγω την απάντηση. Δεν υπάρχει κομμουνιστική χώρα αυτή την στιγμή για να μεταναστεύσω. Αλλά και να υπήρχε θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για το αν θα έπρεπε να φύγω. Θα αναρωτιόμουν αν θα έπρεπε να αφήσω την όμορφη πατρίδα των προγόνων μου στα χέρια των καπιταλιστών.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών