Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70073
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Δεκ 2018, 15:13

Και να που φτάσαμε πάλι στα πως και γιατί, που θα δώσουν τη λύση.

Είναι κι αυτό μια λύση.

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70073
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Δεκ 2018, 15:28

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 15:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 15:05
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:56



Δεν υπάρχει κανένα μυστήριο. Η μετανάστευση γίνεται από χώρες της καπιταλιστικής περιφέρειας προς χώρες του καπιταλιστικού κέντρου. Όσοι θέλετε καπιταλισμό θα πάρετε όλο το πακέτο. Αυτό σας λέει οBeria. Δεν γίνεται να θέλετε καπιταλισμό με αηφόνια, με ευρώ και δολλάριο, αλλά να μην θέλετε μετανάστευση. Η μετανάστευση είναι δομικό στοιχείο του καπιταλισμού. Όπως και η ελεύθερη διακίνηση προϊόντων. Take it or live it, που λέν και στο χωριό μου!
Να σου πω, εγώ μεταξύ καπιταλισμού και κομμουνισμού, προτιμώ τον καπιταλισμό. Οπότε, σαφώς και θα υποστώ τις όποιες συνέπειες.

Εσύ που προτιμάς τον κομμουνισμό γιατί μένεις σε καπιταλιστική χώρα;

Take it or live it.
Ε, τότε, γιατί γκρινιάζεις; Από συνήθεια; :lol:

Η προσπάθεια σου να αλλάξεις την συζήτηση είναι κακή. Αλλά, θα σου απαντήσω για να μην θεωρήσεις ότι αποφεύγω την απάντηση. Δεν υπάρχει κομμουνιστική χώρα αυτή την στιγμή για να μεταναστεύσω. Αλλά και να υπήρχε θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για το αν θα έπρεπε να φύγω. Θα αναρωτιόμουν αν θα έπρεπε να αφήσω την όμορφη πατρίδα των προγόνων μου στα χέρια των καπιταλιστών.
Δεν γκρινιάζω. Λέω ξεκάθαρα ότι δεν θεωρώ την μαζική εισροή προσφύγων ως λύση για την υπογεννητικότητα της Ελλάδας. Αντιθέτως, τη θεωρώ ως πρόβλημα που επιδεινώνει ακόμη περισσότερο τις κακές οικονομικές προοπτικές της χώρας στα άμεσο μέλλον.

Κατά τα άλλα, δεν πιστεύω ότι μένεις επειδή δεν υπάρχουν κομμουνιστικές χώρες για να πας. Απλώς γιατί ακόμη και όταν υπήρχαν, ο αριθμός των ανθρώπων που μετανάστευσαν στις κομμουνιστικές λόγω επιλογής ήταν μηδαμινός ή ελάχιστος.

Αντιλαμβάνομαι την ιδεολογική ή κομματική αμηχανία στην οποία έχετε περιέλθει όλοι οι κομμουνιστές ή αριστερίζοντες και ότι είναι πολύ πιο βολικό για τον οποιονδήποτε να υπερασπίζεται κάποιες σταθερές θέσεις, ειδικώς όταν είναι σίγουρος ότι δεν θα πραγματοποιηθούν.

Από εκεί και πέρα, οι προλετάριοι δεν έχουν πατρίδα άρα δεν έχουν και προγόνους. Ούτως ή άλλως, τόσο οι κομμουνιστές όσο και οι κομμουνιστογενείς στην Ελλάδα, αμφισβητούν την ιστορική της συνέχεια.

Οπότε, ας πούμε κάτι σχετικά με τον καιρό, περισσότερο νόημα θα έχει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 23 Δεκ 2018, 15:54

oldjedi έγραψε:
23 Δεκ 2018, 12:13
:)

Τι ηλιθιο συμπερασμα ειναι αυτο με το οποιο ξεκινα το νημα ...
Εαν συνεχιστει η υπογεννητικοτητα οι Ελληνες απλα θα εξαφανιστουν απο την Ελλαδα και η Ελλαδα θα μετατραπει σε αφικανικο κρατος , που μονο κατ' ονομα θα ειναι Ελλαδα και μονο κατα γεωγραφικη θεση θα ανηκει στην Ευρωπη ...
Δηλαδη ο νηματοθετης επιθυμει την αφρικανοποιηση της Ελλδας και μελλοντικα της Ευρωπης ...
Απογειωση εγκεφαλικη ...

:wave:
Εξήγησα ότι η εξαφάνιση ενός Έθνους είναι συνάρτηση της μειωμένης εθνικής συνοχής, όχι της υπογεννητικότητας. Υπογεννητικότητα σημαίνει ότι κάνουμε λιγότερα παιδιά απ' όσα κάναμε στο παρελθόν, δε σημαίνει ότι θα εξαφανιστούμε, αφού ακόμα και τον καιρό της υπογεννητικότητας υπάρχουν και θα υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν από δύο έως και πολύ περισσότερα παιδιά.

Ξαναλέω ότι οι Έλληνες ποτέ δεν ήμασταν όσο πολυπληθείς είμαστε σήμερα. Έχεις 10.000.000 Έλληνες χωρίς αλλοδαπούς, έχεις Ελλάδα. Έχεις 5.000.000 Έλληνες χωρίς αλλοδαπούς, έχεις Ελλάδα. Έχεις 20.000.000 Έλληνες με 40.000.000 αλλοδαπούς και εξαφανίζεσαι ως Έθνος.

Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γάταρος την 23 Δεκ 2018, 16:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 23 Δεκ 2018, 15:57

stavmanr έγραψε:
23 Δεκ 2018, 11:33
Ο μετανάστης έχει το πλεονέκτημα να μην θεωρεί τον εαυτό του κέντρο του σύμπαντος σε αντίθεση με τον κάθε ντόπιο.


ΕΡΓΑΤΗ ΝΕΕ ΣΚΕΨΟΥ ΕΘΝΙΚΑ
ΔΙΕΘΝΙΣΤΗ ΣΕ ΘΕΛΟΥΝΕ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ
ΓΙΑ ΝΑ 'ΧΟΥΝΕ ΦΘΗΝΑ ΧΕΡΙΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 23 Δεκ 2018, 16:01

Εγώ είμαι από τη Δυτική Αττική και περιτριγυρίζομαι από Έλληνες εργάτες. Όποιος Εκαλιώτης αναπαράγει το ηλίθιο αφήγημα των διεθνιστών δημοσιογράφων της προηγούμενης δεκαετίας και λέει ότι οι Έλληνες δε γίνονται εργάτες, να μου πει πού μπορώ να του στείλω καμια 100αρια άνεργους Έλληνες εργάτες.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Δεκ 2018, 17:20

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 15:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 15:05
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:56



Δεν υπάρχει κανένα μυστήριο. Η μετανάστευση γίνεται από χώρες της καπιταλιστικής περιφέρειας προς χώρες του καπιταλιστικού κέντρου. Όσοι θέλετε καπιταλισμό θα πάρετε όλο το πακέτο. Αυτό σας λέει οBeria. Δεν γίνεται να θέλετε καπιταλισμό με αηφόνια, με ευρώ και δολλάριο, αλλά να μην θέλετε μετανάστευση. Η μετανάστευση είναι δομικό στοιχείο του καπιταλισμού. Όπως και η ελεύθερη διακίνηση προϊόντων. Take it or live it, που λέν και στο χωριό μου!
Να σου πω, εγώ μεταξύ καπιταλισμού και κομμουνισμού, προτιμώ τον καπιταλισμό. Οπότε, σαφώς και θα υποστώ τις όποιες συνέπειες.

Εσύ που προτιμάς τον κομμουνισμό γιατί μένεις σε καπιταλιστική χώρα;

Take it or live it.
Ε, τότε, γιατί γκρινιάζεις; Από συνήθεια; :lol:

Η προσπάθεια σου να αλλάξεις την συζήτηση είναι κακή. Αλλά, θα σου απαντήσω για να μην θεωρήσεις ότι αποφεύγω την απάντηση. Δεν υπάρχει κομμουνιστική χώρα αυτή την στιγμή για να μεταναστεύσω. Αλλά και να υπήρχε θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για το αν θα έπρεπε να φύγω. Θα αναρωτιόμουν αν θα έπρεπε να αφήσω την όμορφη πατρίδα των προγόνων μου στα χέρια των καπιταλιστών.
Νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι του καπιταλισμού ή του κομμουνισμού ή του εθνικισμού κλπ.
Είναι όλων αυτών μαζί. Διότι όλες αυτές οι ιδεολογίες είναι ολοκληρωτικές ιδεολογίες που εκφράζονται ως "εγώ ξέρω κι αποφασίζω σε αντίθεση με εσένα". Και πάντοτε αυτοί που "τα ξέρουν όλα" είναι οι περισσότερο ανίδεοι όλων. Είναι το θράσος τους που ξεπερνά το σκεπτικισμό ή την ανάλυση.

Είτε στον καπιταλισμό, είτε στον εθνικισμό, είτε στο σοσιαλισμό, κάποιοι εκμεταλλεύονται και κάποιοι είναι θύματα. Δεν είναι πρόβλημα του συστήματος, αλλά εγγενές πρόβλημα του ανθρώπου και των κοινωνιών.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Δεκ 2018, 22:40

nick έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:31
hellegennes έγραψε:
23 Δεκ 2018, 11:24
nick έγραψε:
19 Δεκ 2018, 16:36

Αν πας στα πάρκα και τις πλατείες όλο καροτσάκια με μωρά βλέπεις.
Γενικά κανείς δεν κάνει μόνο ένα παιδί εκτός αν υπάρχει πρόβλημα.
Άρα η ΕΛΣΤΑΤ λέει ψέματα ότι η γεννητικότητα έχει πέσει 40% από το 1980. Ότι τάχα μου το 1980 γεννήθηκαν 148 χιλιάδες και το 2017 γεννήθηκαν 88 χιλιάδες.
Εγω λεω οτι δεν χρειαζεται να κανουμε απο 5 - 6 παιδια ο καθενας. Αν κατω απο 5 ειναι υπογεννητικότητα τοτε παω πασο. 2 η το πολυ 3 ειναι μια χαρα για μενα. Σπανίως βλεπω ζευγάρι με μονο ενα παιδι.
Το τι βλέπεις εσύ δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι ο πληθυσμός βρίσκεται σε φυσική μείωση από το 1990 και δώθε και ο δείκτης γεννητικότητας είναι στο 1,2-1,3, ενώ απαιτείται 2,1 για αντικατάσταση γενεών (δηλαδή για να διατηρηθεί ο πληθυσμός σταθερός).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Δεν Είμαι Φασίστας

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δεν Είμαι Φασίστας » 24 Δεκ 2018, 16:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:25
Κι εγώ αυτό πιστεύω.

Γι' αυτό είμαι υπέρ της μετανάστευσης των Ελλήνων. :lol:
ε είδες που τελικα συμφωνούμε σε κάτι :8)

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70073
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Δεκ 2018, 20:49

Δεν Είμαι Φασίστας έγραψε:
24 Δεκ 2018, 16:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Δεκ 2018, 14:25
Κι εγώ αυτό πιστεύω.

Γι' αυτό είμαι υπέρ της μετανάστευσης των Ελλήνων. :lol:
ε είδες που τελικα συμφωνούμε σε κάτι :8)
Είναι το πνεύμα των Χριστουγέννων. :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Professor
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:43

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Professor » 24 Δεκ 2018, 21:10

Τα έθνη και οι 'φυλές' είναι προϊόντα προσμίξεων.

Πάντως, για τον Αντετοκούνμπο μπορεί να λέει κανείς πως είναι Έλληνας πολίτης Νιγηριανής καταγωγής. Σιγά.

Το θέμα με τους όρους έθνος, γένος, εθνικότητα, υπηκοότητα, nation, ethnicity etc. είναι ότι χρησιμοποιούνται και κυρίως έχουν χρησιμοποιηθεί με πολλούς τρόπους.

Περιλαμβάνονται στο ελληνικό έθνος όλοι οι Έλληνες πολίτες; Πρέπει να συσχετίζουμε το έθνος με το λεγόμενο εθνικό κράτος;

Ετυμολογικά η λέξη γένος θα έπρεπε να είναι αντίστοιχη με το nation και να δηλώνει βιολογική καταγωγή ΑΛΛΑ τίποτα από τα δύο δεν συμβαίνει.

1) η λέξη γένος, που θα έπρεπε να δηλώνει βιολογική καταγωγή, έχει χρησιμοποιηθεί σε φράσεις του τύπου 'το ορθόδοξο γένος'
2) η λέξη έθνος (που σήμαινε 'ομάδα' στην αρχαία) χρησιμοποιείται για να αποδώσει το nation, που ετυμολογικά είναι πιο κοντά στη λέξη ''γένος'' αλλά στη σύγχρονη εποχή συγχέεται με το λεγόμενο ''εθνικό κράτος"

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 24 Δεκ 2018, 21:18

Professor έγραψε:
24 Δεκ 2018, 21:10
Eγω τα λέω καθηγητά μου. Υπάρχει η λεξη Ελλαδίτης για τον πολιτη της Ελλαδας (ασχετως του εθνους του) και Ελληνας για τον Ελληνα (ασχετως του κράτους στο οποιο ειναι πολιτης).
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Uppercut

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 24 Δεκ 2018, 22:11

Dorian έγραψε:
19 Δεκ 2018, 16:16
Uppercut έγραψε:
19 Δεκ 2018, 15:06
Dorian έγραψε:
13 Δεκ 2018, 16:00

Πότε ακριβώς υπήρξε οργανωμένη μετανάστευση από Νιγηρία και δεν το ξέρουμε; Είναι της φαντασίας σου αυτά που γράφεις. Ορισμένα έθνη έχουν και βιολογική βάση, και πολιτισμική φυσικά. Φυσικά αυτή ακριβώς είναι ουσιαστικά η θέση της ΝΔούλας, και η αντιμετώπιση του φαινομένου που δεν πρόκειται να κάνει, δεν βλέπω το λόγο κάποιος μικρος -μεσαίος που δεν έχει άμεσο συμφέρον να την υποστηρίξει, πέρα από συναλλαγή.
Πότε είπα το μπόλνεντ; Πότε έμαθες ανάγνωση; Ποτέ.

Για πες έναν βιολόγο που αναγνωρίζει έθνη ως βιολογικές οντόντητες.
Παραθέτεις χαρακτηριστικά της καλής μετανάστευσης κατά την ΝΔ, οργανωμένη, σταδιακή, λελογισμένη, με άδειες συμφωνίε,ς ελέγχους κλπ. Τι από αυτά τηρούνταν στην περίπτωση Νιγηριανών που ήρθαν άγνωστο πως πριν 15-20 χρόνια στην χώρα; τίποτα. Άρα είναι δικαιολογίες νδούλων. Για την βιολογία πολυσυζητημένο θέμα, πάντως πολιτικά όντως αυτή ακριβώς είναι η θέση της ΝΔ και της ελίτ. Όποιος λάχει και όποτε του ρθει πλέον μπορεί να εγκατασταθεί σε αυτή την χώρα. Εφόσον έσπασαν αυτοί πρώτοι το εθνικό συμβόλαιο, δεν βλέπω γιατί να συνεχίζει ασχολείται κάποιος που δεν ανήκει στα ανώτερα στρώματα μαζί τους. Το ξέρουν και οι ίδιοι για αυτό έτρεξαν μανιασμένοι να κυνηγήσουν ένα κόμμα που κάλυπτε το κενό, ενώ κατάπιναν και καταπίνουν επί δεκαετίες τώρα το αριστερό παρακράτος, τρομοκράτες, κλπ.
Απλούστατο ήταν το μπόλντεντ και δε μπόρεσες να απαντήσεις.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 24 Δεκ 2018, 23:07

brb και tyt έγραψε:
23 Δεκ 2018, 13:47
Highlander έγραψε:
13 Δεκ 2018, 15:30
Πολύ καλά τα λες, μπράβο. Προφανώς και δεν είναι η υπογεννητικότητα ιδιαίτερο πρόβλημα, από τη στιγμή που υπάρχουν πολλοί άνθρωποι, πρόσφυγες και μετανάστες, που επιθυμούν να ζήσουν στην Ελλάδα.
Επιθυμούν να ζήσουν στην Ελλάδα με τους συγκεκριμένους μισθούς και την ανεργία ή επιθυμούν να περάσουν από την Ελλάδα στις χώρες του πλούσιου βορρά με τους δικούς τους μισθούς και τα επιδόματα; Μία παράμετρος του μεταναστευτικού και του προσφυγικού που λίγοι δίνουν σημασία.
Οι άνθρωποι αυτοί προφανώς προτιμούν τη Σουηδία από την Ελλάδα, αλλά και η Ελλάδα τους φαίνεται πραγματικός παράδεισος μπροστά στις δικές τους χώρες που μαστίζονται από την πείνα, τις εμφύλιες συγκρούσεις, τη βία, την τρομοκρατία.

Υπάρχουν πάρα πολλοί πρόσφυγες και μετανάστες που αγαπούν την Ελλάδα και επιθυμούν να στεριώσουν εδώ, γι' αυτό και μαθαίνουν τη γλώσσα.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2757
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 28 Δεκ 2018, 17:35

Uppercut έγραψε:
24 Δεκ 2018, 22:11
Dorian έγραψε:
19 Δεκ 2018, 16:16
Uppercut έγραψε:
19 Δεκ 2018, 15:06


Πότε είπα το μπόλνεντ; Πότε έμαθες ανάγνωση; Ποτέ.

Για πες έναν βιολόγο που αναγνωρίζει έθνη ως βιολογικές οντόντητες.
Παραθέτεις χαρακτηριστικά της καλής μετανάστευσης κατά την ΝΔ, οργανωμένη, σταδιακή, λελογισμένη, με άδειες συμφωνίε,ς ελέγχους κλπ. Τι από αυτά τηρούνταν στην περίπτωση Νιγηριανών που ήρθαν άγνωστο πως πριν 15-20 χρόνια στην χώρα; τίποτα. Άρα είναι δικαιολογίες νδούλων. Για την βιολογία πολυσυζητημένο θέμα, πάντως πολιτικά όντως αυτή ακριβώς είναι η θέση της ΝΔ και της ελίτ. Όποιος λάχει και όποτε του ρθει πλέον μπορεί να εγκατασταθεί σε αυτή την χώρα. Εφόσον έσπασαν αυτοί πρώτοι το εθνικό συμβόλαιο, δεν βλέπω γιατί να συνεχίζει ασχολείται κάποιος που δεν ανήκει στα ανώτερα στρώματα μαζί τους. Το ξέρουν και οι ίδιοι για αυτό έτρεξαν μανιασμένοι να κυνηγήσουν ένα κόμμα που κάλυπτε το κενό, ενώ κατάπιναν και καταπίνουν επί δεκαετίες τώρα το αριστερό παρακράτος, τρομοκράτες, κλπ.
Απλούστατο ήταν το μπόλντεντ και δε μπόρεσες να απαντήσεις.
Απάντησα στην απάντησή σου ότι είναι εντάξει η μετανα΄στευση κατά την ΝΔ όταν είναι ελεγχόμενη σταδιακή, κλπ. Αυτή που έχει ήδη συντελεστεί και γίνει αποδεχτή από την ΝΔ δεν είχε κανένα από τα χαρακτηριστικά που ισχυρίζεσαι, το αντίθετο. Τι δεν καταλαβαίνεις; Για την βιολογία δεν έχει δυναμική το νήμα, πριν 3-4 εβδομάδες σε άλλο είχα γράψει 5-6 ποστσ για την ψεύδος της δήθεν μη ύπαρξης φυλών, κ.ά.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Uppercut

Re: Η μεγάλη αντίφαση της Δεξιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 28 Δεκ 2018, 17:38

Dorian έγραψε:
28 Δεκ 2018, 17:35
Uppercut έγραψε:
24 Δεκ 2018, 22:11
Dorian έγραψε:
19 Δεκ 2018, 16:16


Παραθέτεις χαρακτηριστικά της καλής μετανάστευσης κατά την ΝΔ, οργανωμένη, σταδιακή, λελογισμένη, με άδειες συμφωνίε,ς ελέγχους κλπ. Τι από αυτά τηρούνταν στην περίπτωση Νιγηριανών που ήρθαν άγνωστο πως πριν 15-20 χρόνια στην χώρα; τίποτα. Άρα είναι δικαιολογίες νδούλων. Για την βιολογία πολυσυζητημένο θέμα, πάντως πολιτικά όντως αυτή ακριβώς είναι η θέση της ΝΔ και της ελίτ. Όποιος λάχει και όποτε του ρθει πλέον μπορεί να εγκατασταθεί σε αυτή την χώρα. Εφόσον έσπασαν αυτοί πρώτοι το εθνικό συμβόλαιο, δεν βλέπω γιατί να συνεχίζει ασχολείται κάποιος που δεν ανήκει στα ανώτερα στρώματα μαζί τους. Το ξέρουν και οι ίδιοι για αυτό έτρεξαν μανιασμένοι να κυνηγήσουν ένα κόμμα που κάλυπτε το κενό, ενώ κατάπιναν και καταπίνουν επί δεκαετίες τώρα το αριστερό παρακράτος, τρομοκράτες, κλπ.
Απλούστατο ήταν το μπόλντεντ και δε μπόρεσες να απαντήσεις.
Απάντησα στην απάντησή σου ότι είναι εντάξει η μετανα΄στευση κατά την ΝΔ όταν είναι ελεγχόμενη σταδιακή, κλπ. Αυτή που έχει ήδη συντελεστεί και γίνει αποδεχτή από την ΝΔ δεν είχε κανένα από τα χαρακτηριστικά που ισχυρίζεσαι, το αντίθετο. Τι δεν καταλαβαίνεις; Για την βιολογία δεν έχει δυναμική το νήμα, πριν 3-4 εβδομάδες σε άλλο είχα γράψει 5-6 ποστσ για την ψεύδος της δήθεν μη ύπαρξης φυλών, κ.ά.
Όχι, δεν απάντησες στο απλούστατο που έθεσα κι είναι και θέμα του νήματος. Εγώ λέω ότι τα έθνη δεν είναι βιολογικές οντότητες (δε μίλησα πουθενά για φυλές). Γιατί αν δεν είναι, όπως λέει η σύγχρονη βιολογία, πώς εγκαλείς τη Δεξιά ότι δεν κρίνει το ποιος είναι Έλληνας με βάση κάτι ανύπαρκτο;

Ξαναλέω λοιπόν. Μπορείς να μου αναφέρεις έναν βιολόγο που αναγωνρίζει κάτι τέτοιο ή όχι;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών