Πολάκης κατά Γεωργιάδη: Ακροδεξιό γκρουπούσκουλο, αν σε πυροβολήσουν εγώ θα φταίω

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πολάκης κατά Γεωργιάδη: Ακροδεξιό γκρουπούσκουλο, αν σε πυροβολήσουν εγώ θα φταίω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 22 Δεκ 2018, 22:57

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Δεκ 2018, 22:15
Και ξερολίτιδα πουλάω, και ειρωνεία, και βουτυρόπαιδο είμαι, όλα αυτά ισχύουν.

Το αξιόμαχο του στρατεύματος δε νομίζω να έχει τόση σχέση με τον αριθμό των στρατιωτών που βρίσκονται εκεί χωρίς τη θέληση τους, μάλλον το αντίθετο. Όσο πιο πολλοί βρίσκονται εθελοντικά εκεί τόσο το καλύτερο. Οπότε θα έπρεπε να είσαι ο μεγαλύτερος υπερμαχος της εθελοντικής θητείας. Εκεί δε χρειάζεται καν ανώτατο όριο, ας πάει κάποιος και για 20 χρόνια.
Μάλιστα αν το κάνει αυτό θα κερδίσει κάποιο σεβασμό από μένα ότι τουλάχιστον είναι συνεπής.
Από την άλλη αν προσπαθεί να θεσπίσει νόμους για να αναγκάσει τα συριζομπαλα να πολεμήσουν γι αυτόν, μου φαίνεται όντως αστείο.

Τέλος δε με πείραξε η έκφραση σου, την εξέλαβα ως αυτό που ήταν, προϊον μυθοπλασίας. Το συριζαίος ήταν πιο χοντρό και δε το παίρνεις πίσω. :)
Για το μεγεθυμένο, έχω πολλές αμφιβολίες για την αποτελεσματικότητα του.
Φοβάμαι πως καταλήγουν εκεί οι αποτυχημένοι της ζωής, για να εξασφαλίσουν το μεροκάματο και μηδέν πατριωτισμός. Όπως παλιά κατατάσσονταν στην αστυνομία ή χωροφυλακή με πολιτικό μέσον.
Πήγα να δω το Ρούπελ και ενώ περιμέναμε στο καφενείο, εμφανίστηκε μια κοντόχοντρη τύπισσα, αγουροξυπνημένη, άπλυτη, αχτένιστη, τσαλακωμένη και ατσούμπαλη, ξεφτίλα του στρατού. Αντίθετα τα παιδιά που έκαναν θητεία ήταν άψογα και σε εμφάνιση και σε συμπεριφορά. Τα έβλεπα και τα καμάρωνα.
Και από πληροφορίες που έχω από δικό μου πρόσωπο εκ των ένδον (δεν κάνει να δώσω περισσότερα στοιχεία) τα πράγματα είναι γκρίζα προς μαύρα.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

fagano3

Re: Πολάκης κατά Γεωργιάδη: Ακροδεξιό γκρουπούσκουλο, αν σε πυροβολήσουν εγώ θα φταίω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 22 Δεκ 2018, 23:02

Η υπαρξη του πολακη ειναι ενας ζωντανος υμνος στα ξερονησια και στους παρθενωνες της μακρονησου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22539
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πολάκης κατά Γεωργιάδη: Ακροδεξιό γκρουπούσκουλο, αν σε πυροβολήσουν εγώ θα φταίω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Δεκ 2018, 23:13

Nandros έγραψε:
22 Δεκ 2018, 22:57
Και από πληροφορίες που έχω από δικό μου πρόσωπο εκ των ένδον (δεν κάνει να δώσω περισσότερα στοιχεία) τα πράγματα είναι γκρίζα προς μαύρα.
.
το μεγαλύτερο πρόβλημα με τους εποπ επυ στην αρχή, είναι να μάθουν τι σημαίνει προσοχή/ανάπαυση κλπ στα Ελληνικά, μετά είναι σαν τον μέσο λουφαδόρο φαντάρο που περιμένει να βγει για να μην είναι λόοσερ.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πολάκης κατά Γεωργιάδη: Ακροδεξιό γκρουπούσκουλο, αν σε πυροβολήσουν εγώ θα φταίω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 22 Δεκ 2018, 23:29

enaon έγραψε:
22 Δεκ 2018, 23:13
Nandros έγραψε:
22 Δεκ 2018, 22:57
Και από πληροφορίες που έχω από δικό μου πρόσωπο εκ των ένδον (δεν κάνει να δώσω περισσότερα στοιχεία) τα πράγματα είναι γκρίζα προς μαύρα.
το μεγαλύτερο πρόβλημα με τους εποπ επυ στην αρχή, είναι να μάθουν τι σημαίνει προσοχή/ανάπαυση κλπ στα Ελληνικά, μετά είναι σαν τον μέσο λουφαδόρο φαντάρο που περιμένει να βγει για να μην είναι λόοσερ.
Άρα τσάμπα ταΐζουμε άλλο ένα λουφαδόρικο σκυλολόι.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22539
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πολάκης κατά Γεωργιάδη: Ακροδεξιό γκρουπούσκουλο, αν σε πυροβολήσουν εγώ θα φταίω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Δεκ 2018, 23:32

όπως το βλέπει κανείς, πάντως και φαντάροι να μην είναι δεν αλλάζει κάτι :)

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48615
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Πολάκης κατά Γεωργιάδη: Ακροδεξιό γκρουπούσκουλο, αν σε πυροβολήσουν εγώ θα φταίω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 23 Δεκ 2018, 02:11

Το αξιόμαχο του στρατεύματος δε νομίζω να έχει τόση σχέση με τον αριθμό των στρατιωτών που βρίσκονται εκεί χωρίς τη θέληση τους, μάλλον το αντίθετο. Όσο πιο πολλοί βρίσκονται εθελοντικά εκεί τόσο το καλύτερο. Οπότε θα έπρεπε να είσαι ο μεγαλύτερος υπερμαχος της εθελοντικής θητείας. Εκεί δε χρειάζεται καν ανώτατο όριο, ας πάει κάποιος και για 20 χρόνια.
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι.
Κανένας δε γούσταρε και δε γουστάρει να κάνει σκοπιά και λοιπές υπηρεσίες. Κανένας δε γούσταρε και δε γουστάρει τις αναφορές κλπ. Αλλά ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν, ΠΡΕΠΕΙ να έχεις στρατό, γιατί μ' αυτόν αμύνεσαι. Και ο στρατός, καλώς ή κακώς, χρειάζεται να έχει ΚΑΙ αριθμούς. Και οι στρατιώτες πρέπει να έχουν και την κατάλληλη ηλικία, φυσικά. Προσωπικά το χειρότερο στο στρατό για 'μενα ήταν οτι έπρεπε να βρίσκομαι 24 ώρες το 24ωρο με άτομα που πολύ απλά δεν ταιριάζαμε. Αλλά αυτό το ξεπερνάς.
Το να θεωρείς οτι απ' τη στιγμή που είσαι έφεδρος δεν αξίζεις τίποτα σα μαχητής, και ένας επαγγελματίας θα είναι πάντα καλύτερος δεν ισχύει. Το Ισραήλ είναι απόδειξη αυτού. Και φυσικά το Ισραήλ έχει και πραγματική ισότητα, αφού υπηρετούν υποχρεωτικά θητεία ΚΑΙ οι γυναίκες.
Τα "οι Τούρκοι μας κάνουν σκόνη όποτε θέλουν" είναι τρίχες κατσαρές. Ούτε έτη φωτός είναι μπροστά, ούτε Θεοί του πολέμου, όπως κάποιοι μπορεί να πιστεύουν.
Τους είδαμε και στην Κύπρο, μπορεί να σας πεί ο Νάνδρος, πόσο φοβεροί ήταν, που βομβάρδιζαν δικά τους πλοία.
Και φυσικά καλύτερη εκπαίδευση πρέπει να υπάρχει, αυτό είναι στάνταρντ. Και για να έχεις καλύτερη εκπαίδευση πρέπει ΚΑΙ να αυξήσεις τη θητεία χρονικά, προκειμένου να προλάβουν όλοι και χειμερινή διαβίωση κλπ.
Και κάτι τελευταίο. Αν κάποιος δεν αντέχει 18 μήνες (όσο είχαμε στον καιρό μου) στρατό, πώς να πιστέψω οτι θ' αντέξει στην εργασία του, όπου και εκεί θα έχει να κάνει με άτομα που δεν χωνεύει, και θα πρέπει να συνεργαστεί μαζί τους, για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, κλπ?
καλά η νύχτα οκ, αλλά τα αγοράκια το μόνο που κάνουν οταν χλευάζουν την θητεία τους, είναι να δηλώνουν οτι τους χτύπησε η ανία της λούφας που προσπάθησαν να ζήσουν νομίζω. Νομίζω οτι δεν έφταιγε ο στρατός.
Απέτυχαν να στρατιωτικοποιηθούν, γιατί απ' την αρχή προσέγγιζαν το στρατό ως μια μεγάλη αγγαρεία. Παρέες, αριστερή/εθνομηδενιστική προπαγάνδα φρόντισαν να δημιουργήσουν μια προδιάθεση ωστε να μη μπορούν να στρατιωτικοποιηθούν.
Η νύχτα μάλλον θα είχε θέμα γιατί θα έπρεπε να διανύει πολλά χιλιόμετρα. :lol:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24545
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πολάκης κατά Γεωργιάδη: Ακροδεξιό γκρουπούσκουλο, αν σε πυροβολήσουν εγώ θα φταίω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Δεκ 2018, 17:50

περίεργο που ο μισός στρατός (συμπεριλαμβανομένων όλων των αξιωματικών και υπαξιωματικών εκτός από μια μικροσκοπική μειοψηφία δοκίμων, και συμπεριλαμβανομένων όλων των μονάδων που έχουν επιχειρήσει είτε ΝΑΤΟϊκά καθήκοντα είτε σε αναχαιτίσεις είτε σε έρευνα και διάσωση) είναι επαγγελματίες εθελοντές που πληρώνονται και 100 φορές περισσότερο από τους φαντάρους. Φαίνεται η ευεργετική επίδραση στο αξιόμαχο της στελέχωσης με υποχρεωτική στράτευση σταματάει στο βαθμό του δεκανέα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24545
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πολάκης κατά Γεωργιάδη: Ακροδεξιό γκρουπούσκουλο, αν σε πυροβολήσουν εγώ θα φταίω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Δεκ 2018, 17:57

επί του θέματος τώρα ο Πολάκης είναι αηδιαστικός και δε σκοπεύω να τον υπερασπιστώ. Επίσης δε σημαίνει αυτό η λέξη "γκρουπούσκουλο".

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πολάκης κατά Γεωργιάδη: Ακροδεξιό γκρουπούσκουλο, αν σε πυροβολήσουν εγώ θα φταίω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 25 Δεκ 2018, 23:16

Rakomelofronas έγραψε:
22 Δεκ 2018, 18:43
Η ουσία είναι ότι σε ένα νήμα για τον Πολάκη ασκείτε κριτική στη ΝΔ ότι δεν είναι "πραγματική Δεξιά", μήπως και τσιμπήσει κανένας.
Δεν το εκλαμβάνω έτσι. Από την δική μου σκοπιά φαίνεται ότι η ΧΑ έχει βαλθεί να δείξει πως η ΝΔ δεν έχει σχέση με τους ναζί και διάφορους άλλους φασιστοειδείς, άρα ένας κανονικός άνθρωπος θα μπορούσε θεωρητικά να την ψηφίσει. Το γιατί το κάνει αυτό δεν μου είναι απολύτως σαφές, αν και έχω διάφορες θεωρίες.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Πολάκης κατά Γεωργιάδη: Ακροδεξιό γκρουπούσκουλο, αν σε πυροβολήσουν εγώ θα φταίω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 25 Δεκ 2018, 23:16

foscilis έγραψε:
25 Δεκ 2018, 17:57
Επίσης δε σημαίνει αυτό η λέξη "γκρουπούσκουλο".
Ευτυχώς που είναι εγώ να το διευκρινίσω στην σελίδα 2.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Πολάκης κατά Γεωργιάδη: Ακροδεξιό γκρουπούσκουλο, αν σε πυροβολήσουν εγώ θα φταίω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 26 Δεκ 2018, 00:13

Leporello έγραψε:
25 Δεκ 2018, 23:16
Rakomelofronas έγραψε:
22 Δεκ 2018, 18:43
Η ουσία είναι ότι σε ένα νήμα για τον Πολάκη ασκείτε κριτική στη ΝΔ ότι δεν είναι "πραγματική Δεξιά", μήπως και τσιμπήσει κανένας.
Δεν το εκλαμβάνω έτσι. Από την δική μου σκοπιά φαίνεται ότι η ΧΑ έχει βαλθεί να δείξει πως η ΝΔ δεν έχει σχέση με τους ναζί και διάφορους άλλους φασιστοειδείς, άρα ένας κανονικός άνθρωπος θα μπορούσε θεωρητικά να την ψηφίσει. Το γιατί το κάνει αυτό δεν μου είναι απολύτως σαφές, αν και έχω διάφορες θεωρίες.
Η ΧΑ πασχίζει να δείξει ότι η ΝΔ δεν έχει σχέση με τους ναζί και διάφορους άλλους φασιστοειδείς και η ΝΔ πασχίζει να δείξει ότι είναι ναζί και φασιστοειδής.

Θέμα ψήφων είναι. Η ΝΔ και η ΧΑ αντλούν ψήφους από την ίδια ιδεολογική δεξαμενή ψηφοφόρων, οπότε πασχίζουν να αποδείξουν ότι η μία είναι σκληροπυρηνικότερη της άλλης και περισσότερο ανυποχώρητη στις ιδέες αυτές.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4611
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Πολάκης κατά Γεωργιάδη: Ακροδεξιό γκρουπούσκουλο, αν σε πυροβολήσουν εγώ θα φταίω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 26 Δεκ 2018, 01:05

Leporello έγραψε:
25 Δεκ 2018, 23:16
Rakomelofronas έγραψε:
22 Δεκ 2018, 18:43
Η ουσία είναι ότι σε ένα νήμα για τον Πολάκη ασκείτε κριτική στη ΝΔ ότι δεν είναι "πραγματική Δεξιά", μήπως και τσιμπήσει κανένας.
Δεν το εκλαμβάνω έτσι. Από την δική μου σκοπιά φαίνεται ότι η ΧΑ έχει βαλθεί να δείξει πως η ΝΔ δεν έχει σχέση με τους ναζί και διάφορους άλλους φασιστοειδείς, άρα ένας κανονικός άνθρωπος θα μπορούσε θεωρητικά να την ψηφίσει. Το γιατί το κάνει αυτό δεν μου είναι απολύτως σαφές, αν και έχω διάφορες θεωρίες.
Η ΧΑ θεωρεί ότι κερδίζει όταν διαχωρίζει τη θέση της από τη ΝΔ: γι'αυτούς, δεν είναι προσβολή να είναι κανείς ρατσιστής ή νεοναζί. Αντίθετα, κατ'αυτούς, ένας σωστός δεξιός είναι υποχρεωτικά τέτοιος και μάλιστα συναινεί σε θανάτους και δολοφονίες μεταναστών. Ευτυχώς οι ανοησίες τους έχουν ταβάνι τη σβάστικα που επιδεικνύουν από το 1983, παρότι η παρούσα κυβέρνηση έχει αφήσει πολύ λάσκα το λουρί, για δικούς της λόγους.

Οποιοδήποτε σενάριο θέλει τη ΧΑ να στηρίζει έμμεσα τη ΝΔ είναι ανεδαφικό. Περισσότερο μένος βγάζουν για τη ΝΔ παρά για τους επικοινωνιακα βολικους συγκυβερνητες και συνοδοιπόρους αγανακτισμένους - οχιτζήδες ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών