Είναι μπλοκ ο Σύριζα ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Είναι μπλοκ ο Σύριζα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Ιαν 2019, 17:05

Οι δημοσκόποι δίνουν τη ΝΔ μπροστά με double score.
Ωστόσο δεν θα έπρεπε λογικά να είναι μπλοκ που δεν σπάει ο Σύριζα ;

Παραδοσιακά στην Ελλάδα οι εκλογές άλλαζαν χέρια ανάλογα με τη στάση του κόμματος των μεσαίων (οι παλιοί του Γεωργέσκου Μαβρέσκου).
Αν την έβλεπαν πασόκιο αυτοί, έβγαινε το πασόκιο.
Αν την έβλεπαν νδόκιο, έβγαινε το νδόκιο.

Αλλά η βαθειά πράσινη παράταξη ήταν ένα 35% που δεν άλλαζε, όπως επίσης η βαθειά γαλάζια παράταξη ήταν άλλο ένα 35% που δεν άλλαζε (αλλά και με τους χουντικούς να ψηφίζουν).
Το 90 που νίκησε ο Μητσοτάκης ασφαλώς και το βαθύ δεν τον ψήφισε. Το 04 που νίκησε ο Καραμανλής επίσης. Αλλοιώς τόσο ο Μητσοτάκης όσο και ο Καραμανλής θα είχαν βγάλει Αλβανικά ποσοστά.

Άρα ο Σύριζα που αποτελείται από το βαθύ βέβαια δεν θα έπρεπε να είναι ακλόνητος στα ποσοστά του ;
Έτσι μου φαίνεται σε πρώτη ανάγνωση τουλάχιστον.

Το βαθύ έχει βέβαια μία παράδοση με τη Μακεδονία.
Το 90-93 το έπαιζαν Μακεδονομάχοι, με την εφημερίδα του λαού τότε προεξάρχουσα.
Κρίνω όμως ότι ήταν τυχαίο, επειδή το είπε ο Αντρέας.
Αν τους έλεγε να είναι Σκοπιανομάχοι θα γινόντουσαν Σκοπιανομάχοι.

Τι λούτε ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 04 Ιαν 2019, 06:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι μπλοκ ο Σύριζα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Ιαν 2019, 17:30

Το σκέφτεσαι όλο αυτό λες και ζούμε σε μια χρονοφούσκα. Αυτοί που το 90-93 ήταν 37 χρονών (η διάμεσος των ηλικιών), τώρα είναι συνταξιούχοι. Αυτοί που τότε ήταν συνταξιούχοι, τώρα είναι ως επί το πλείστον νεκροί. Αυτό το 35% του βαθέος ΠΑΣΟΚ και της βαθιάς ΝΔ αφορούσε ένα άλλο πληθυσμιακό σύνολο που έχει αλλάξει. Οι σημερινοί 35άρηδες δεν ψήφιζαν το 1993.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Είναι μπλοκ ο Σύριζα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Ιαν 2019, 17:36

hellegennes έγραψε:
03 Ιαν 2019, 17:30
Το σκέφτεσαι όλο αυτό λες και ζούμε σε μια χρονοφούσκα. Αυτοί που το 90-93 ήταν 37 χρονών (η διάμεσος των ηλικιών), τώρα είναι συνταξιούχοι. Αυτοί που τότε ήταν συνταξιούχοι, τώρα είναι ως επί το πλείστον νεκροί. Αυτό το 35% του βαθέος ΠΑΣΟΚ και της βαθιάς ΝΔ αφορούσε ένα άλλο πληθυσμιακό σύνολο που έχει αλλάξει. Οι σημερινοί 35άρηδες δεν ψήφιζαν το 1993.
Αρκετοί ψήφιζαν.
Επίσης τα παιδιά ακολουθούν τους μπαμπάδες τους.
Διαφωνούν κιόλας αλλά σπάνια.
Ας κάνουμε ένα γκάλοπ εδώ να δούμε πόσοι ψηφίζουν διαφορετικά από τους γονείς τους.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι μπλοκ ο Σύριζα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Ιαν 2019, 19:49

Κάνε, αλλά θα εκπλαγείς. Μετά το 2011 τα πράγματα άλλαξαν άρδην και εκεί που ολόκληρες οικογένειες ψήφιζαν το ίδιο κόμμα, τώρα είναι από 13 χωριά χωριάτες.

Ειδικότερα οι νεότερες γενιές έχουν αλλάξει τελείως στάση και το δίπτυχο ΝΔ-ΠΑΣΟΚ πέθανε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Είναι μπλοκ ο Σύριζα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 03 Ιαν 2019, 19:58

wooded glade έγραψε:
03 Ιαν 2019, 17:36
επίσης τα παιδιά ακολουθούν τους μπαμπάδες τους.
Διαφωνούν κιόλας αλλά σπάνια.
Έχεις αρκετό δίκιο σε αυτό, παλαιότερα πίστευα το αντίθετο αλλά νομίζω πως καταλήγω στο ότι εν τέλει τα οικογενειακά βιώματα καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό τις πολιτικές προτιμήσεις

Ίσως όχι τόσο σε κομματικό επίπεδο, αλλά σε ιδεολογικό.

Ακόμη και αν ένα παιδί διαφωνήσει στα 20 του, είναι πολύ πιθανό καθώς θα μεγαλώνει να κατευθυνθεί αρκετά εύκολα προς αυτό που του υπαγορεύουν τα οικογενειακά του βιώματα και να διαμορφώσει ιδεολογικοπολιτικές πεποιθήσεις ανάλογες με της οικογένειας του.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Είναι μπλοκ ο Σύριζα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 04 Ιαν 2019, 06:41

hellegennes έγραψε:
03 Ιαν 2019, 19:49
Κάνε, αλλά θα εκπλαγείς. Μετά το 2011 τα πράγματα άλλαξαν άρδην και εκεί που ολόκληρες οικογένειες ψήφιζαν το ίδιο κόμμα, τώρα είναι από 13 χωριά χωριάτες.

Ειδικότερα οι νεότερες γενιές έχουν αλλάξει τελείως στάση και το δίπτυχο ΝΔ-ΠΑΣΟΚ πέθανε.
Ε ναι, έγινε δίπτυχο ΝΔ-βαθύ.
Αλλά δεν είπα ότι κάθε παιδί ψηφίζει ότι ψήφιζε και ο μπαμπάς μονοκούκι.
Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως αυτό συμβαίνει.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Είναι μπλοκ ο Σύριζα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 04 Ιαν 2019, 08:25

Ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι το νεο ΠΑΣΟΚ.Καλυτερα Τσιπραντρεου παρα Μητσοτος.Εμεις στο χωριο μου εχουμε ενα ρητο:νουδουλα μπατσοι και ναζι το ιδιο μαγαζι.Στην δεξια πολυκατοικια χωραει ολος ο καλος κοσμος,μπραβοι,μαστρωποι,φασισταρια καθε ειδους και εθνογκαγκα.Οποτε καλυτερα αχρηστος και ανικανος Τσιπραντρεου παρα το φασισταριο ο Μητσοτος που μαζεψε ολη την ακροδεξια μακα.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Είναι μπλοκ ο Σύριζα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 04 Ιαν 2019, 08:33

plouf έγραψε:
04 Ιαν 2019, 08:25
Ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι το νεο ΠΑΣΟΚ.Καλυτερα Τσιπραντρεου παρα Μητσοτος.Εμεις στο χωριο μου εχουμε ενα ρητο:νουδουλα μπατσοι και ναζι το ιδιο μαγαζι.Στην δεξια πολυκατοικια χωραει ολος ο καλος κοσμος,μπραβοι,μαστρωποι,φασισταρια καθε ειδους και εθνογκαγκα.Οποτε καλυτερα αχρηστος και ανικανος Τσιπραντρεου παρα το φασισταριο ο Μητσοτος που μαζεψε ολη την ακροδεξια μακα.
Καλά παίζει αυτό ;
Αν το πιστεύετε αποδεικνύει ότι έχετε επικίνδυνες φαντασιώσεις.
Δέχομαι φυσικά ότι το μνημείο ασανσέρ κινδυνεύει (αν και δεν κινδυνεύει) αλλά αυτά που γράφεις είναι άκυρα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι μπλοκ ο Σύριζα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Ιαν 2019, 13:53

plouf έγραψε:
04 Ιαν 2019, 08:25
Ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι το νεο ΠΑΣΟΚ.Καλυτερα Τσιπραντρεου παρα Μητσοτος.Εμεις στο χωριο μου εχουμε ενα ρητο:νουδουλα μπατσοι και ναζι το ιδιο μαγαζι.Στην δεξια πολυκατοικια χωραει ολος ο καλος κοσμος,μπραβοι,μαστρωποι,φασισταρια καθε ειδους και εθνογκαγκα.Οποτε καλυτερα αχρηστος και ανικανος Τσιπραντρεου παρα το φασισταριο ο Μητσοτος που μαζεψε ολη την ακροδεξια μακα.
Η ακροδεξιά μάκα μαζεύτηκε στην ΧΑ και στους ΑΝΕΛ. Ουπς! Οι ΑΝΕΛ είναι κυβέρνηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών