Διευρυμένη δημοσκόπηση για τις εκλογές.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Τα γνωστά. Τι θα ψηφίσετε στις Εθνικές Εκλογές

Το δημοψήφισμα λήγει την 19 Μαρ 2019, 23:59

ΣΥΡΙΖΑ
31
26%
ΝΔ
28
24%
ΧΑ
18
15%
ΚΙΝΑΛ
3
3%
ΠΟΤΑΜΙ
1
1%
ΚΚΕ
6
5%
Ε. Κεντρώων
2
2%
ΑΝΕΛ
2
2%
Δημιουργία Ξανά (Τζήμερος)
7
6%
ΛΑΕ
1
1%
Πλεύση Ελευθερίας
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δύναμη Ελληνισμού (Μπαλτάκος)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ελληνική Λύση (Βελόπουλος)
1
1%
Νέα Δεξιά (Κρανιδιώτης)
4
3%
ΛΑΟΣ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΑΝΤΑΡCIA
1
1%
Μερα 25 (Βαρουβάκης)
2
2%
Αποχή
8
7%
Λευκό
1
1%
Άκυρο
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 117

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Διευρυμένη δημοσκόπηση για τις εκλογές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 14 Ιαν 2019, 17:54

Κομματοσκυλο εισαι εσυ που δεν εχεις την παραμικρη αισθηση του χιουμορ.

.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Διευρυμένη δημοσκόπηση για τις εκλογές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 14 Ιαν 2019, 17:54

Αρίστος έγραψε:
14 Ιαν 2019, 17:52
51

αντε ανοιξτε τωρα το κουμπακι.

.
Λογικά μπορείς να ανοίξεις τώρα.


Τρίκαλος
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 20:33

Re: Διευρυμένη δημοσκόπηση για τις εκλογές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τρίκαλος » 14 Ιαν 2019, 17:56

Αν δεν είχα αίσθηση του χιούμορ, θα έλεγα σε έναν συντονιστή να σε στείλει για μπάνια για αηδιαστικό σπαμιγκ.
"Σκαιός και αγροίκος είμαι. Είναι στη φύση μου, τη σκάφη-σκάφη να λέω."

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Διευρυμένη δημοσκόπηση για τις εκλογές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2019, 17:57

Highlander έγραψε:
14 Ιαν 2019, 17:31

Προφανώς αυτό ισχύει,αλλά που να τους κόψει να το καταλάβουν. Εδώ όποιος γράφει γράφει από χόμπι, επειδή είναι ένα είδος διαδικτυακού καφενείου.

Ποιος θα κάθεται να πληρώνει ημερομίσθια για να γράφεις σε έναν ιστότοπο όπου μπαίνουν 200 άτομα που δεν εναλλάσσονται κιόλας;

Καλή η ερώτησή σου. Η απάντηση είναι ότι όταν κάνεις προπαγάνδα, συνεκτιμώνται τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του γκρουπ στο οποίο κάνεις προπαγάνδα. Δεν ξέρω τι επισκεψιμότητα έχει το παρόν φόρουμ, αν και η Alexa με πληροφορεί ότι η δημοφιλία του είναι σε διαρκή αύξηση (παγκοσμίως ανέβηκε από την θέση 1.665k στην θέση 988k το τελευταίο τρίμηνο). Θυμάμαι όμως στο παλιό φόρουμ ότι παρότι η συζήτηση διεξαγόταν ανάμεσα σε 200 άτομα, οι θεατές ήταν πολύ περισσότεροι. Επίσης, η ηλικιακή τους κατανομή είναι πολύ πιο σημαντική όσον αφορά εκλογές και πρόθεση ψήφου.

Αντιθέτως, στο FB θα βρεις συντριπτικά μεγαλύτερο όγκο ατόμων που είναι αδιάφοροι και με μικρό δείκτη διάρκειας προσοχής, όσο και άτομα μικρότερων ηλικιών. Θα σχολιάσουν κάτι, θα γράψουν κανένα σχόλιο αλλά δεν θα ενδιαφερθούν ιδιαίτερα για την πολιτική και πιθανότατα δεν θα ψηφίσουν κιόλας.

Γενικά, κάνεις λάθος να νομίζεις ότι δεν έχει πολύ νόημα η προπαγάνδα σε ένα μέρος με καλύτερη ηλικιακή κατανομή, περισσότερο πολιτικό ενδιαφέρον και μεγάλο αριθμό θεατών που έχουν μεγαλύτερη διάρκεια προσοχής. Μπορεί πληθυσμιακά να υπάρχει μικρή κάλυψη, αλλά είναι μακράν πιο ουσιώδης και με μεγαλύτερη επιρροή στο περιβάλλον της.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Keyser Soze
Δημοσιεύσεις: 2807
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 15:22

Re: Διευρυμένη δημοσκόπηση για τις εκλογές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Keyser Soze » 14 Ιαν 2019, 18:00

Μιλατε για 0,60 και εδω ειναι ο Αριστος που πηρε κατι πολυ περισσοτερο απο αυτο ;)

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Διευρυμένη δημοσκόπηση για τις εκλογές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 14 Ιαν 2019, 18:02

hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2019, 17:57
Highlander έγραψε:
14 Ιαν 2019, 17:31

Προφανώς αυτό ισχύει,αλλά που να τους κόψει να το καταλάβουν. Εδώ όποιος γράφει γράφει από χόμπι, επειδή είναι ένα είδος διαδικτυακού καφενείου.

Ποιος θα κάθεται να πληρώνει ημερομίσθια για να γράφεις σε έναν ιστότοπο όπου μπαίνουν 200 άτομα που δεν εναλλάσσονται κιόλας;

Καλή η ερώτησή σου. Η απάντηση είναι ότι όταν κάνεις προπαγάνδα, συνεκτιμώνται τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του γκρουπ στο οποίο κάνεις προπαγάνδα. Δεν ξέρω τι επισκεψιμότητα έχει το παρόν φόρουμ, αν και η Alexa με πληροφορεί ότι η δημοφιλία του είναι σε διαρκή αύξηση (παγκοσμίως ανέβηκε από την θέση 1.665k στην θέση 988k το τελευταίο τρίμηνο). Θυμάμαι όμως στο παλιό φόρουμ ότι παρότι η συζήτηση διεξαγόταν ανάμεσα σε 200 άτομα, οι θεατές ήταν πολύ περισσότεροι. Επίσης, η ηλικιακή τους κατανομή είναι πολύ πιο σημαντική όσον αφορά εκλογές και πρόθεση ψήφου.

Αντιθέτως, στο FB θα βρεις συντριπτικά μεγαλύτερο όγκο ατόμων που είναι αδιάφοροι και με μικρό δείκτη διάρκειας προσοχής, όσο και άτομα μικρότερων ηλικιών. Θα σχολιάσουν κάτι, θα γράψουν κανένα σχόλιο αλλά δεν θα ενδιαφερθούν ιδιαίτερα για την πολιτική και πιθανότατα δεν θα ψηφίσουν κιόλας.

Γενικά, κάνεις λάθος να νομίζεις ότι δεν έχει πολύ νόημα η προπαγάνδα σε ένα μέρος με καλύτερη ηλικιακή κατανομή, περισσότερο πολιτικό ενδιαφέρον και μεγάλο αριθμό θεατών που έχουν μεγαλύτερη διάρκεια προσοχής. Μπορεί πληθυσμιακά να υπάρχει μικρή κάλυψη, αλλά είναι μακράν πιο ουσιώδης και με μεγαλύτερη επιρροή στο περιβάλλον της.
1) Τι σημασία θεωρείς ότι έχει η ηλικία;
2) Η ωφέλεια υπάρχει ακριβώς στο να πας σε μέρος στο οποίο υπάρχουν μεγάλες μάζες οι οποίες γενικά δεν πολυασχολούνται και δεν κατέχουν ιδιαίτερα το αντικείμενο, οπότε μπορείς και εύκολα να τις επηρεάσεις. Στις εκλογές αυτές οι μάζες που δεν έχουν πάγια διαμορφωμένη και σταθερή ιδεολογικοπολιτική άποψη, παίζουν τον βασικό ρόλο και αναδεικνύουν τον νικητή. Οι πολιτικοποιημενοι και οι υπερπολιτικοποιημένοι είναι σχετικά λίγοι και τελικά δύσκολα τους αλλάζεις άποψη.
Δεν ξέρω τι επισκεψιμότητα είχε το παλιό φορουμ, αλλά αυτό εδώ όπως και τα περισσότερα φορα δεν κάνει τίποτα, ειδικά από τη στιγμή που υπάρχουν άλλα εργαλεία όπως το twitter και πολύ περισσότερο το facebook.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Διευρυμένη δημοσκόπηση για τις εκλογές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2019, 18:02

Τρίκαλος έγραψε:
14 Ιαν 2019, 17:56
Αν δεν είχα αίσθηση του χιούμορ, θα έλεγα σε έναν συντονιστή να σε στείλει για μπάνια για αηδιαστικό σπαμιγκ.
Εγώ πάντως το έκανα, γιατί, πέρα από το χιούμορ, η χυδαιότητα χαλάει την αισθητική μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Διευρυμένη δημοσκόπηση για τις εκλογές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 14 Ιαν 2019, 18:05

Ο Άριστος δεν πληρώνεται για να κάνει προπαγάνδα
Είχε δημοσιεύσεις σε έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο πριν να ασχοληθεί πολύ με την ενητητα των πολιτικών.

Ο Άριστος τρέφεται από αυτή την φάση πνευματικά.
Και το λέω εγώ ο μεγαλύτερος διαδυκτιακος του "εχθρός."
Αρκετά με την ταμπέλα των 0,60 μην την κολατε παντου
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Διευρυμένη δημοσκόπηση για τις εκλογές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Ιαν 2019, 18:11

Highlander έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:02

1) Τι σημασία θεωρείς ότι έχει η ηλικία;
2) Η ωφέλεια υπάρχει ακριβώς στο να πας σε μέρος στο οποίο υπάρχουν μεγάλες μάζες οι οποίες γενικά δεν πολυασχολούνται και δεν κατέχουν ιδιαίτερα το αντικείμενο, οπότε μπορείς και εύκολα να τις επηρεάσεις. Στις εκλογές αυτές οι μάζες που δεν έχουν πάγια διαμορφωμένη και σταθερή ιδεολογικοπολιτική άποψη, παίζουν τον βασικό ρόλο και αναδεικνύουν τον νικητή. Οι πολιτικοποιημενοι και οι υπερπολιτικοποιημένοι είναι σχετικά λίγοι και τελικά δύσκολα τους αλλάζεις άποψη.
Δεν ξέρω τι επισκεψιμότητα είχε το παλιό φορουμ, αλλά αυτό εδώ όπως και τα περισσότερα φορα δεν κάνει τίποτα, ειδικά από τη στιγμή που υπάρχουν άλλα εργαλεία όπως το twitter και πολύ περισσότερο το facebook.

Τεράστια σημασία έχει η ηλικία. Στο FB θα βρεις από 10χρονα ως 60χρονους, αλλά κυρίως άτομα μεταξύ 10-30, που είναι ηλικίες που είτε δεν ψηφίζουν είτε απέχουν από τις εκλογές σε τεράστιο ποσοστό (40-60%). Επίσης θα βρεις σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό γυναίκες, που συνιστούν το 70% της αποχής στις εκλογές (όλα αυτά με βάση τις τελευταίες εκλογές).

Η επιρροή στα άτομα που δεν ασχολούνται με την πολιτική θα είναι περιορισμένη. Σημαντικότερο είναι να μιλάς σε μέρη που έχουν περισσότερους παρατηρητές που ενδιαφέρονται για την πολιτική αλλά δεν συμμετέχουν ενεργά = ουδέτεροι. Αυτό σημαίνει ότι πιάνει περισσότερο τόπο αυτό που θα πεις, γιατί δεν θα το ξεχάσουν μετά από 4 λεπτά. Υπάρχουν άτομα που περιφέρονται στο διαδίκτυο για να σχηματίσουν γνώμη. Στο FB και στο twitter περιφέρονται άτομα για διασκέδαση και μόνο ευκαιριακά μπορεί να απαντήσουν, να συμφωνήσουν ή έστω να προσέξουν μια πολιτική δημοσίευση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Διευρυμένη δημοσκόπηση για τις εκλογές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 14 Ιαν 2019, 18:11

Αποφεύγετε τα κουότ του ΟπουΦυσσάΑνεμος.
Δυστυχώς αναγκάζομαι να τα βλέπω.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Διευρυμένη δημοσκόπηση για τις εκλογές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 14 Ιαν 2019, 18:14

hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:11
Highlander έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:02

1) Τι σημασία θεωρείς ότι έχει η ηλικία;
2) Η ωφέλεια υπάρχει ακριβώς στο να πας σε μέρος στο οποίο υπάρχουν μεγάλες μάζες οι οποίες γενικά δεν πολυασχολούνται και δεν κατέχουν ιδιαίτερα το αντικείμενο, οπότε μπορείς και εύκολα να τις επηρεάσεις. Στις εκλογές αυτές οι μάζες που δεν έχουν πάγια διαμορφωμένη και σταθερή ιδεολογικοπολιτική άποψη, παίζουν τον βασικό ρόλο και αναδεικνύουν τον νικητή. Οι πολιτικοποιημενοι και οι υπερπολιτικοποιημένοι είναι σχετικά λίγοι και τελικά δύσκολα τους αλλάζεις άποψη.
Δεν ξέρω τι επισκεψιμότητα είχε το παλιό φορουμ, αλλά αυτό εδώ όπως και τα περισσότερα φορα δεν κάνει τίποτα, ειδικά από τη στιγμή που υπάρχουν άλλα εργαλεία όπως το twitter και πολύ περισσότερο το facebook.

Τεράστια σημασία έχει η ηλικία. Στο FB θα βρεις από 10χρονα ως 60χρονους, αλλά κυρίως άτομα μεταξύ 10-30, που είναι ηλικίες που είτε δεν ψηφίζουν είτε απέχουν από τις εκλογές σε τεράστιο ποσοστό (40-60%). Επίσης θα βρεις σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό γυναίκες, που συνιστούν το 70% της αποχής στις εκλογές (όλα αυτά με βάση τις τελευταίες εκλογές).

Η επιρροή στα άτομα που δεν ασχολούνται με την πολιτική θα είναι περιορισμένη. Σημαντικότερο είναι να μιλάς σε μέρη που έχουν περισσότερους παρατηρητές που ενδιαφέρονται για την πολιτική αλλά δεν συμμετέχουν ενεργά = ουδέτεροι. Αυτό σημαίνει ότι πιάνει περισσότερο τόπο αυτό που θα πεις, γιατί δεν θα το ξεχάσουν μετά από 4 λεπτά. Υπάρχουν άτομα που περιφέρονται στο διαδίκτυο για να σχηματίσουν γνώμη. Στο FB και στο twitter περιφέρονται άτομα για διασκέδαση και μόνο ευκαιριακά μπορεί να απαντήσουν, να συμφωνήσουν ή έστω να προσέξουν μια πολιτική δημοσίευση.
Μα αυτό είναι το μεγάλο ζήτημα, να καταφέρεις να πάρεις τους περισσότερο ή λιγότερο απολιτικ με το μέρος σου ή και να τους φανατίσεις. Κατά την άποψη μου τουλάχιστον.

Βέβαια παραδέχομαι ότι αυτό δουλεύει περισσότερο σε περιόδους πολιτικού αναβρασμού, κάτι που δεν ισχύει ιδιαίτερα τώρα.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15112
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Διευρυμένη δημοσκόπηση για τις εκλογές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 14 Ιαν 2019, 18:24

Αρίστος έγραψε:
14 Ιαν 2019, 17:35
Lord Brum έγραψε:
14 Ιαν 2019, 17:35
Αρίστος έγραψε:
14 Ιαν 2019, 17:29
23.

Τωρα σκεφτειτε οτι υπαρχουν μπετοστοκοι που πιστευουν πως πηρα 0,60 για αυτο το ποστ.

.
εσύ ειδικα πήρε και καρέκλα αν αληθεύουν οι φήμες. Εκτός αν η κωλοτούμπα από το να καταγγέλεις τον τσίπρα για την προδοσία του δημοψηφίσματος και το υπερταμείο στο "ότι πει ο αλέξης" το έκανε τζάμπα σαν την πόντι απουτάνα που αυτοκτόνησε όταν έμαθε ότι οι άλλες πληρώνονται.


Για πες για τις φημες.

.
Nandros έγραψε:
03 Ιαν 2019, 23:04
Ripper έγραψε:
03 Ιαν 2019, 22:50
Nandros έγραψε:
03 Ιαν 2019, 22:49
Κανείς - νομίζω - δεν παίρνει όρκο. Όμως όλοι γελάμε με την ξεφτίλα των ζαίων που προσπαθούν να κάνουν ντάματζ κοντρόλ! :smt077:
Eχεις καταλάβει ότι ένας άλλος άριστος της ΝΔ κατηγορείται για δωροδοκία;
Υδράργυρος έγραψε:
03 Ιαν 2019, 22:52
Ειχε εταιρια στο ονομα της γυναικας του και επαιρνε λεφτα απο τη νοβαρτις και σεις ακουτε τον πορδοσαλτε; :smt005:
Μα αυτός δεν απεκλήθη ήρωας από τον Αλ6;
Έχω καταλάβει πως κάποιοι πάνε να ξεπεράσουν τον Αρίστο. Εκείνος ανταμείφθηκε με καρέκλα, αλλά έχασε την ελάχιστη αξιοπρέπεια που είχε και ΔΕΝ είναι πια ανώνυμος, αφού ξέρουμε το who iw who του.
Και ο νοών νοείτω!
.
ρώτα τον άλλα έχε υπόψη σου ότι θα πει ποιος είσαι και θα μπορέσουμε να δούμε πόσο κοστολογείς την "ιδεολογία σου"
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!


Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27031
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Διευρυμένη δημοσκόπηση για τις εκλογές.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 14 Ιαν 2019, 18:51

Αρίστος έγραψε:
14 Ιαν 2019, 18:31
Μολις τον ρωτησα.

Και μολις εμπλεξε.

Για έλα δω Nandros να μας πεις για καρέκλες

.
Και γιατί έμπλεξα; :smt017:P
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών