Θάνος Τζήμερος

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69581
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Ιούλ 2021, 10:11

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 01:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 00:39
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 00:34
Δεν εννοώ κάτι τέτοιο, ο Τζήμερος έχει αναφέρει σε αρκετές συνεντεύξεις του πως δε βρήκε δουλειά σα μουσικός με τρόπο τέτοιο που εξ΄ όσων θυμάμαι δεν έχει αφηγηθεί. Από εκεί και πέρα, δε νομίζω πως δε μετράνε τα διαφημιστικού τύπου κλισέ στη πολιτική, δε κάνουν βέβαια από μόνα τους δουλειά.
Γελάω (και δεν το λέω ειρωνικά) γιατί βλέπω ότι τον παρακολουθείς στενά.

Όπως και να' χει κρατάω το μπολντ, στο οποίο συμφωνούμε. :)
Το έχω γράψει αρκετές φορές. Έχω γράψει και τους λόγους για αυτό επίσης:
α) Προέρχεται από έναν επαγγελματικό χώρο που σχετίζεται αρκετά με τον δικό μου.
β) Ο λόγος του-πλην των προβλημάτων που έχω αναφέρει ή βλέπει ο πολύς κόσμος- είναι συντακτικά σωστά δομημένος, αρκετά περιγραφικός και ως εκ τούτου ελκυστικός κάτω υπό ορισμένες προϋποθέσεις.
α) Κι εγώ έχω μια σχετική :) εμπειρία από διαφημιστικές εταιρίες και αναφέρομαι στο διάστημα 1990-2010, που ήταν στα πάνω τους. Μετά υπήρξε κάθετη πτώση σε ό,τι αφορούσε στη διαφήμιση, στα έντυπα, στις καταχωρήσεις των διαφημίσεων σε περιοδικά και εφημερίδες κλπ
Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι η πτώση κυκλοφορίας/κλείσιμο εφημερίδων και περιοδικών συνέπεσε με την υπολειτουργία/κλείσιμο των διαφημιστικών εταιριών και δημιουργικών γραφείων, που μπορούσαν να συντηρηθούν από έναν ή δύο μεγάλους πελάτες. Και φυσικά, την αντίστοιχη πτώση σε όλα τα περιφερειακά επαγγέλματα, όπως ατελιέ, τυπογραφεία, ψηφιακά μαγαζιά, παραγωγούς τηλεοπτικών βίντεο κλιπ κλπ Εννοώ, ότι είμαι γνώστης του χώρου, σε όλη την αλυσίδα παραγωγής και όχι σε θεωρητικό επίπεδο και ακριβώς γι' αυτό μου φαίνεται αστείο το ότι κάποιοι θεωρούν κάτι εύκολο και αεράτο :lol: το επάγγελμα του διαφημιστή. Μάλλον βλέπουν πολλές σαπουνόπερες αλλά καμμία σχέση.

β) Η διαφορά του λόγου του από τον λόγο των άλλων πολιτικών (εντός και εκτός βουλής) δεν αφορά στη σωστή σύνταξη αλλά στο ότι μπορεί να μιλάει συγκροτημένα, χωρίς χαρτάκια και τσιτάτα. Στο ότι μιλάει όπως ένας κανονικός άνθρωπος, που δεν θα αρχίσει τα εεεεε ή τα αου αου αν τον ρωτήσουν κάτι εκτός θέματος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 03 Ιούλ 2021, 15:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 10:11
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 01:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 00:39


Γελάω (και δεν το λέω ειρωνικά) γιατί βλέπω ότι τον παρακολουθείς στενά.

Όπως και να' χει κρατάω το μπολντ, στο οποίο συμφωνούμε. :)
Το έχω γράψει αρκετές φορές. Έχω γράψει και τους λόγους για αυτό επίσης:
α) Προέρχεται από έναν επαγγελματικό χώρο που σχετίζεται αρκετά με τον δικό μου.
β) Ο λόγος του-πλην των προβλημάτων που έχω αναφέρει ή βλέπει ο πολύς κόσμος- είναι συντακτικά σωστά δομημένος, αρκετά περιγραφικός και ως εκ τούτου ελκυστικός κάτω υπό ορισμένες προϋποθέσεις.
α) Κι εγώ έχω μια σχετική :) εμπειρία από διαφημιστικές εταιρίες και αναφέρομαι στο διάστημα 1990-2010, που ήταν στα πάνω τους. Μετά υπήρξε κάθετη πτώση σε ό,τι αφορούσε στη διαφήμιση, στα έντυπα, στις καταχωρήσεις των διαφημίσεων σε περιοδικά και εφημερίδες κλπ
Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι η πτώση κυκλοφορίας/κλείσιμο εφημερίδων και περιοδικών συνέπεσε με την υπολειτουργία/κλείσιμο των διαφημιστικών εταιριών και δημιουργικών γραφείων, που μπορούσαν να συντηρηθούν από έναν ή δύο μεγάλους πελάτες. Και φυσικά, την αντίστοιχη πτώση σε όλα τα περιφερειακά επαγγέλματα, όπως ατελιέ, τυπογραφεία, ψηφιακά μαγαζιά, παραγωγούς τηλεοπτικών βίντεο κλιπ κλπ Εννοώ, ότι είμαι γνώστης του χώρου, σε όλη την αλυσίδα παραγωγής και όχι σε θεωρητικό επίπεδο και ακριβώς γι' αυτό μου φαίνεται αστείο το ότι κάποιοι θεωρούν κάτι εύκολο και αεράτο :lol: το επάγγελμα του διαφημιστή. Μάλλον βλέπουν πολλές σαπουνόπερες αλλά καμμία σχέση.

β) Η διαφορά του λόγου του από τον λόγο των άλλων πολιτικών (εντός και εκτός βουλής) δεν αφορά στη σωστή σύνταξη αλλά στο ότι μπορεί να μιλάει συγκροτημένα, χωρίς χαρτάκια και τσιτάτα. Στο ότι μιλάει όπως ένας κανονικός άνθρωπος, που δεν θα αρχίσει τα εεεεε ή τα αου αου αν τον ρωτήσουν κάτι εκτός θέματος.
Δε διαφωνώ με το α) σε ό,τι αφορά το β} μπορεί ο λόγος του Τζήμερου να μη χαρακτηρίζεται από τσιτάτα, χαρακτηρίζεται όμως από γενικεύσεις, από ατάκες, από τη περιπτωσιολογία και από ισχυρισμούς που πολλές φορές δε βασίζονται στη χρήση δεδομένων.

Η αυτοπεποίθηση σε έναν άνθρωπο είναι καλό να υπάρχει, μπορεί όμως να καταλήξει κάτω υπό ορισμένες προϋποθέσεις σε ναρκισσισμό.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Ιούλ 2021, 15:05

Όποιος περιμένει από πρόσωπα στην πολιτική, δεν έχει ιδέα από πολιτική.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69581
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Ιούλ 2021, 15:29

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 15:02
Δε διαφωνώ με το α) σε ό,τι αφορά το β} μπορεί ο λόγος του Τζήμερου να μη χαρακτηρίζεται από τσιτάτα, χαρακτηρίζεται όμως από γενικεύσεις, από ατάκες, από τη περιπτωσιολογία και από ισχυρισμούς που πολλές φορές δε βασίζονται στη χρήση δεδομένων.

Η αυτοπεποίθηση σε έναν άνθρωπο είναι καλό να υπάρχει, μπορεί όμως να καταλήξει κάτω υπό ορισμένες προϋποθέσεις σε ναρκισσισμό.
Κι εγώ συμφωνώ σ' αυτό. Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι ποιοι αρχηγοί ή μεγαλοστελέχη πολιτικού φορέα, δεν χρησιμοποιούν γενικεύσεις, ατάκες και τα λοιπά που αναφέρεις και είναι σεμνοί και διακριτικοί τύποι, που δεν διακατέχονται από ναρκισσιστικές εξάρσεις.

Μερικά παραδείγματα θέλω, τόσο δύσκολο είναι;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 06 Ιούλ 2021, 15:03

Lugozzi έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 18:04
Eθνικοκοινωνιστης πρωτη κοινη εκδηλωση στο Αλσος Κηφισιας!Ο υπερχλιδατος εθνικισμος ειναι εδω!
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 06 Ιούλ 2021, 15:14

Obi Wan Iakobi έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 15:03
Lugozzi έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 18:04
Eθνικοκοινωνιστης πρωτη κοινη εκδηλωση στο Αλσος Κηφισιας!Ο υπερχλιδατος εθνικισμος ειναι εδω!
https://www.bitchute.com/video/4lMpIsJ81C2d/

οχι αλλη τυροπιτα φιλε :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69581
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Ιούλ 2021, 15:16

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 15:14

οχι αλλη τυροπιτα φιλε :102:
Έχεις κάποιο μενού να προτείνεις, Έθνι;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 06 Ιούλ 2021, 15:17

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 15:14


https://www.bitchute.com/video/4lMpIsJ81C2d/

οχι αλλη τυροπιτα φιλε :102:
Δεν νομιζω οτι αυτοι ειναι τυροπιταδες ρε συ :lol:
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 06 Ιούλ 2021, 15:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 15:16
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 15:14

οχι αλλη τυροπιτα φιλε :102:
Έχεις κάποιο μενού να προτείνεις, Έθνι;
το δικο μου εχει πολυ καρυ και το ξερεις :smt047
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15811
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 06 Ιούλ 2021, 15:54

“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 06 Ιούλ 2021, 16:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 15:29
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 15:02
Δε διαφωνώ με το α) σε ό,τι αφορά το β} μπορεί ο λόγος του Τζήμερου να μη χαρακτηρίζεται από τσιτάτα, χαρακτηρίζεται όμως από γενικεύσεις, από ατάκες, από τη περιπτωσιολογία και από ισχυρισμούς που πολλές φορές δε βασίζονται στη χρήση δεδομένων.

Η αυτοπεποίθηση σε έναν άνθρωπο είναι καλό να υπάρχει, μπορεί όμως να καταλήξει κάτω υπό ορισμένες προϋποθέσεις σε ναρκισσισμό.
Κι εγώ συμφωνώ σ' αυτό. Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι ποιοι αρχηγοί ή μεγαλοστελέχη πολιτικού φορέα, δεν χρησιμοποιούν γενικεύσεις, ατάκες και τα λοιπά που αναφέρεις και είναι σεμνοί και διακριτικοί τύποι, που δεν διακατέχονται από ναρκισσιστικές εξάρσεις.

Μερικά παραδείγματα θέλω, τόσο δύσκολο είναι;
Τις ναρκισσιστικές εξάρσεις του ΘΤ τις έχουν λίγοι, είτε γιατί η συναισθηματική/ψυχολογική τους κατάσταση δε τους οδηγεί προς τέτοιες συμπεριφορές, είτε γιατί έχουν δίπλα τους τους επικοινωνιολόγους ή το κομματικό μηχανισμό να τους τραβάνε το αυτί όταν ξεφεύγουν.

Κατά τα άλλα, τα έχω γράψει αρκετές φορές εδώ μέσα. Στη πολιτική είναι θεμιτό ως ένα σημείο, να κάνουν άκρη οι αριθμοί προς όφελος των ιδεών
και των συνθημάτων. Το πρόβλημα του Τζήμερου δεν είναι τόσο ότι βγήκε να πετάξει πέντε ατάκες και να πάρει τη ψήφο των πολιτών για αυτές, το
πρόβλημα είναι πως ο ίδιος πιστεύει ότι αυτές οι ατάκες είναι μανατζερίστικες κοστολογημένες ιδέες. Παρουσιάζεται σα μάνατζερ και τεχνοκράτης, εκπρόσωπος της λογικής ενώ ακολουθεί και αυτός τη πεπατημένη(και ως ένα σημείο σωστά).

Εν ολίγοις , η σύγκριση του Τζήμερου με τους «άλλους» αρνητική βγαίνει.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69581
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Ιούλ 2021, 16:18

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 15:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 15:16
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 15:14

οχι αλλη τυροπιτα φιλε :102:
Έχεις κάποιο μενού να προτείνεις, Έθνι;
το δικο μου εχει πολυ καρυ και το ξερεις :smt047
Πεσ' το βρε δεν ψαρώνω στα καυτερά.

Να είναι όμως κόμμα που θα κατέβει στις εκλογές, έτσι;

Από ιδέες και ιφιλόγια, άλλο τίποτα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 06 Ιούλ 2021, 16:19

Ο Τζήμερος σήμερα, στο φέισμπουκ ποστάρει μία πληροφορία που δείχνει ότι η οικογένειά του είναι βιομήχανοι μεταξιού από τη περιοχή
της Αγιάς Λάρισας. Μεγάλου μεγέθους βιομήχανοι μάλιστα αφού σύμφωνα με τον ΘΤ πάντα έκαναν και εξαγωγές.

Θα μου πείτε πως χέστηκε η φοράδα στο αλώνι, δικαίως. Απλώς, το ποστ μου σχετίζεται με τη κουβέντα που είχε γίνει εδώ όταν κάποιος Λαρισαίος
χρήστης ανέφερε τη πληροφορία που επιβεβαιώνει σήμερα ο Τζήμερος στο φέισμπουκ. Είχαν πέσει να τον φάνε τον άνθρωπο,«Τι παπαριές γράφεις»
,«Δεν έχεις στοιχεία»,«Άντε κάπνισε κανά μπάφο» κλπ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69581
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Ιούλ 2021, 16:26

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 16:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 15:29
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 15:02
Δε διαφωνώ με το α) σε ό,τι αφορά το β} μπορεί ο λόγος του Τζήμερου να μη χαρακτηρίζεται από τσιτάτα, χαρακτηρίζεται όμως από γενικεύσεις, από ατάκες, από τη περιπτωσιολογία και από ισχυρισμούς που πολλές φορές δε βασίζονται στη χρήση δεδομένων.

Η αυτοπεποίθηση σε έναν άνθρωπο είναι καλό να υπάρχει, μπορεί όμως να καταλήξει κάτω υπό ορισμένες προϋποθέσεις σε ναρκισσισμό.
Κι εγώ συμφωνώ σ' αυτό. Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι ποιοι αρχηγοί ή μεγαλοστελέχη πολιτικού φορέα, δεν χρησιμοποιούν γενικεύσεις, ατάκες και τα λοιπά που αναφέρεις και είναι σεμνοί και διακριτικοί τύποι, που δεν διακατέχονται από ναρκισσιστικές εξάρσεις.

Μερικά παραδείγματα θέλω, τόσο δύσκολο είναι;
Τις ναρκισσιστικές εξάρσεις του ΘΤ τις έχουν λίγοι, είτε γιατί η συναισθηματική/ψυχολογική τους κατάσταση δε τους οδηγεί προς τέτοιες συμπεριφορές, είτε γιατί έχουν δίπλα τους τους επικοινωνιολόγους ή το κομματικό μηχανισμό να τους τραβάνε το αυτί όταν ξεφεύγουν.

Κατά τα άλλα, τα έχω γράψει αρκετές φορές εδώ μέσα. Στη πολιτική είναι θεμιτό ως ένα σημείο, να κάνουν άκρη οι αριθμοί προς όφελος των ιδεών
και των συνθημάτων. Το πρόβλημα του Τζήμερου δεν είναι τόσο ότι βγήκε να πετάξει πέντε ατάκες και να πάρει τη ψήφο των πολιτών για αυτές, το
πρόβλημα είναι πως ο ίδιος πιστεύει ότι αυτές οι ατάκες είναι μανατζερίστικες κοστολογημένες ιδέες. Παρουσιάζεται σα μάνατζερ και τεχνοκράτης, εκπρόσωπος της λογικής ενώ ακολουθεί και αυτός τη πεπατημένη(και ως ένα σημείο σωστά).

Εν ολίγοις , η σύγκριση του Τζήμερου με τους «άλλους» αρνητική βγαίνει.
Συνεχίζεις τις γενικολογίες, οπότε το αφήνω εδώ. Κατά τα φαινόμενα, δεν μπορείς να αναφέρεις ούτε έναν αρχηγό που να μπορεί να διαλεχθεί στο χαλαρό, χωρίς σκονάκια. Πλην Βαρουφάκη, που είναι ο ορισμός του φαφλατάδικου ναρκισσισμού.

Και οι επικοινωνιολόγοι σε όλα τα μεγάλα κόμματα, είναι η πιο άχρηστη και αποτυχημένη έκφραση των κομμάτων και το έχουμε διαπιστώσει όλοι.

Οπότε, κρατάμε και οι δύο τις απόψεις μας γιατί ούτε εσύ ούτε εγώ πρόκειται να αλλάξουμε κριτήρια, έτσι δεν είναι;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Θάνος Τζήμερος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 06 Ιούλ 2021, 16:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 16:26
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 16:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 15:29


Κι εγώ συμφωνώ σ' αυτό. Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι ποιοι αρχηγοί ή μεγαλοστελέχη πολιτικού φορέα, δεν χρησιμοποιούν γενικεύσεις, ατάκες και τα λοιπά που αναφέρεις και είναι σεμνοί και διακριτικοί τύποι, που δεν διακατέχονται από ναρκισσιστικές εξάρσεις.

Μερικά παραδείγματα θέλω, τόσο δύσκολο είναι;
Τις ναρκισσιστικές εξάρσεις του ΘΤ τις έχουν λίγοι, είτε γιατί η συναισθηματική/ψυχολογική τους κατάσταση δε τους οδηγεί προς τέτοιες συμπεριφορές, είτε γιατί έχουν δίπλα τους τους επικοινωνιολόγους ή το κομματικό μηχανισμό να τους τραβάνε το αυτί όταν ξεφεύγουν.

Κατά τα άλλα, τα έχω γράψει αρκετές φορές εδώ μέσα. Στη πολιτική είναι θεμιτό ως ένα σημείο, να κάνουν άκρη οι αριθμοί προς όφελος των ιδεών
και των συνθημάτων. Το πρόβλημα του Τζήμερου δεν είναι τόσο ότι βγήκε να πετάξει πέντε ατάκες και να πάρει τη ψήφο των πολιτών για αυτές, το
πρόβλημα είναι πως ο ίδιος πιστεύει ότι αυτές οι ατάκες είναι μανατζερίστικες κοστολογημένες ιδέες. Παρουσιάζεται σα μάνατζερ και τεχνοκράτης, εκπρόσωπος της λογικής ενώ ακολουθεί και αυτός τη πεπατημένη(και ως ένα σημείο σωστά).

Εν ολίγοις , η σύγκριση του Τζήμερου με τους «άλλους» αρνητική βγαίνει.
Συνεχίζεις τις γενικολογίες, οπότε το αφήνω εδώ. Κατά τα φαινόμενα, δεν μπορείς να αναφέρεις ούτε έναν αρχηγό που να μπορεί να διαλεχθεί στο χαλαρό, χωρίς σκονάκια. Πλην Βαρουφάκη, που είναι ο ορισμός του φαφλατάδικου ναρκισσισμού.

Και οι επικοινωνιολόγοι σε όλα τα μεγάλα κόμματα, είναι η πιο άχρηστη και αποτυχημένη έκφραση των κομμάτων και το έχουμε διαπιστώσει όλοι.

Οπότε, κρατάμε και οι δύο τις απόψεις μας γιατί ούτε εσύ ούτε εγώ πρόκειται να αλλάξουμε κριτήρια, έτσι δεν είναι;
Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί επιμένεις τόσο πολύ σε αυτό το επιχείρημα. Για να αποδείξεις πως ο Τζήμερος είναι καλός? Παρεπιπτόντως, θεωρείς
πως ο Μητσοτάκης μιλάει και αυτός με σκονάκια?
Υ.Γ Για το Τζήμερο, πράγματι δε πρόκειται να συμφωνήσουμε, όπως και για πολλά άλλα θέματα αφού όντως τα κριτήρια μας είναι διαφορετικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών