Τα μαγκάλια και οι αριστεροί...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Τα μαγκάλια και οι αριστεροί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 10 Ιαν 2019, 22:43

Leporello έγραψε:
10 Ιαν 2019, 16:22
gassim έγραψε:
10 Ιαν 2019, 16:00
Leporello έγραψε:
10 Ιαν 2019, 15:55
Γιά κάποιο λόγο, κυκλοφορεί η άποψη ότι δεν έφερε η χρεοκοπία το μνημόνιο, αλλά το μνημόνιο την χρεοκοπία.
Ο λόγος είναι οτι αυτο τους είπε ο Αλέξης, η ΧΑ και οι ΑΝΕΛ και οι ίδιοι ψάχνανε κάποιον να τους πει αυτό που θέλανε να ακούσουν.
Kανένα από αυτά τα κόμματα δεν είπε επισήμως αυτό που είπα παραπάνω. Εν τούτοις, είναι ακριβές ότι ψηφοφόροι αυτών των κομμάτων καθώς και καραμανλικοί τής ΝΔ είναι εκείνοι που εκφράζουν τέτοιες απόψεις, καθώς και την άλλη χαριτωμενιά, ότι δηλαδή η κρίση είναι ... τεχνητή.
κανένα απο αυτά τα κόμματα δεν είπε οτι "τα μνημόνια ευθύνονται για την φτωχοποίηση του ελληνικού λαού";
Εισαι σίγουρος;

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Τα μαγκάλια και οι αριστεροί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Ιαν 2019, 23:29

gassim έγραψε:
10 Ιαν 2019, 22:43
Leporello έγραψε:
10 Ιαν 2019, 16:22
gassim έγραψε:
10 Ιαν 2019, 16:00
Ο λόγος είναι οτι αυτο τους είπε ο Αλέξης, η ΧΑ και οι ΑΝΕΛ και οι ίδιοι ψάχνανε κάποιον να τους πει αυτό που θέλανε να ακούσουν.
Kανένα από αυτά τα κόμματα δεν είπε επισήμως αυτό που είπα παραπάνω. Εν τούτοις, είναι ακριβές ότι ψηφοφόροι αυτών των κομμάτων καθώς και καραμανλικοί τής ΝΔ είναι εκείνοι που εκφράζουν τέτοιες απόψεις, καθώς και την άλλη χαριτωμενιά, ότι δηλαδή η κρίση είναι ... τεχνητή.
κανένα απο αυτά τα κόμματα δεν είπε οτι "τα μνημόνια ευθύνονται για την φτωχοποίηση του ελληνικού λαού";
Εισαι σίγουρος;
Δεν είπαν ότι τα μνημόνια έφεραν την κρίση. Είπαν ότι παρά την κρίση, ήταν εφικτή μία άλλη πολιτική. Αυτή ήταν η ουσία του αντιμνημονιασμού (υπάρχει τέτοιος όρος; )
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Τα μαγκάλια και οι αριστεροί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 11 Ιαν 2019, 06:48

enaon έγραψε:
10 Ιαν 2019, 14:16
ωραίο νήμα, μου θύμισε οτι την δευτέρα το βράδυ που χιόνιζε, 5 σπίτια πιο κάτω κάποιος έκαιγε λάστιχα στον καυστήρα μάλλον, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση, έβγαζε ατόφιο μαύρο καπνό, είχε ζωγραφίσει τον μισό ουρανό. Το έχω σε βιντεάκι αλλά οκ δεν το ανεβάζω, ντροπή, θα πάω να του το δείξω να δει πώς μοιάζει. :003:
Πράγματι όμως, η κατάσταση ήταν χάλια στην ατμόσφαιρα σε περιοχές της Αττικής πριν λίγα χρόνια και στο μεταξύ έφτιαξε. Από το σούρουπο ως το ξημέρωμα είχε καπνίλα. Είχα γνωστούς τότε με κανονικές δουλειές που πειραματίζονταν με καυστήρες, πέλετ, τζάκια και αφού είδαν και απόειδαν ότι δεν ζεσταίνονταν ικανοποιητικά έτσι, μάλλον το γύρισαν στα κλασικά.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Τα μαγκάλια και οι αριστεροί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 11 Ιαν 2019, 07:43

Athina__P έγραψε:
11 Ιαν 2019, 06:48
enaon έγραψε:
10 Ιαν 2019, 14:16
ωραίο νήμα, μου θύμισε οτι την δευτέρα το βράδυ που χιόνιζε, 5 σπίτια πιο κάτω κάποιος έκαιγε λάστιχα στον καυστήρα μάλλον, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση, έβγαζε ατόφιο μαύρο καπνό, είχε ζωγραφίσει τον μισό ουρανό. Το έχω σε βιντεάκι αλλά οκ δεν το ανεβάζω, ντροπή, θα πάω να του το δείξω να δει πώς μοιάζει. :003:
Πράγματι όμως, η κατάσταση ήταν χάλια στην ατμόσφαιρα σε περιοχές της Αττικής πριν λίγα χρόνια και στο μεταξύ έφτιαξε. Από το σούρουπο ως το ξημέρωμα είχε καπνίλα. Είχα γνωστούς τότε με κανονικές δουλειές που πειραματίζονταν με καυστήρες, πέλετ, τζάκια και αφού είδαν και απόειδαν ότι δεν ζεσταίνονταν ικανοποιητικά έτσι, μάλλον το γύρισαν στα κλασικά.
To σπουδαίο είναι ότι έπεσε η διεθνής τιμή του πετρελαίου κατά 30%, πράγμα που είχε σαν αποτέλεσμα, παρά τους μεγάλους φόρους, μία σημαντική πτώση και στις εγχώριες τιμές. Επίσης, ο χειμώνας του 2012 ήταν ιδιαίτερα βαρύς.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Τα μαγκάλια και οι αριστεροί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 11 Ιαν 2019, 08:01

Leporello έγραψε:
11 Ιαν 2019, 07:43
Athina__P έγραψε:
11 Ιαν 2019, 06:48
enaon έγραψε:
10 Ιαν 2019, 14:16
ωραίο νήμα, μου θύμισε οτι την δευτέρα το βράδυ που χιόνιζε, 5 σπίτια πιο κάτω κάποιος έκαιγε λάστιχα στον καυστήρα μάλλον, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση, έβγαζε ατόφιο μαύρο καπνό, είχε ζωγραφίσει τον μισό ουρανό. Το έχω σε βιντεάκι αλλά οκ δεν το ανεβάζω, ντροπή, θα πάω να του το δείξω να δει πώς μοιάζει. :003:
Πράγματι όμως, η κατάσταση ήταν χάλια στην ατμόσφαιρα σε περιοχές της Αττικής πριν λίγα χρόνια και στο μεταξύ έφτιαξε. Από το σούρουπο ως το ξημέρωμα είχε καπνίλα. Είχα γνωστούς τότε με κανονικές δουλειές που πειραματίζονταν με καυστήρες, πέλετ, τζάκια και αφού είδαν και απόειδαν ότι δεν ζεσταίνονταν ικανοποιητικά έτσι, μάλλον το γύρισαν στα κλασικά.
To σπουδαίο είναι ότι έπεσε η διεθνής τιμή του πετρελαίου κατά 30%, πράγμα που είχε σαν αποτέλεσμα, παρά τους μεγάλους φόρους, μία σημαντική πτώση και στις εγχώριες τιμές. Επίσης, ο χειμώνας του 2012 ήταν ιδιαίτερα βαρύς.
Ξέρω αρκετούς που λόγω της κρίσης πήγαν και έδωσαν κάτι χιλιάρικα για να επενδύσουν σε εναλλακτικά συστήματα θέρμανσης :102: Με βάση την καύση ξύλου κλπ. Πιστεύω ήταν αρκετά μεγάλη μερίδα. Εμείς τηρήσαμε στάση αναμονής - δεν το πολυπίστευα ότι θα ζέσταινε το σπίτι το ίδιο - δεν είχαμε καμία όρεξη να κάνουμε μερεμέτια στο σπίτι. Επίσης είναι και λίγο βαρετό να κάνεις το θερμαστή νομίζω :102:

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14975
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Τα μαγκάλια και οι αριστεροί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 11 Ιαν 2019, 11:01

Leporello έγραψε:
10 Ιαν 2019, 23:29
gassim έγραψε:
10 Ιαν 2019, 22:43
Leporello έγραψε:
10 Ιαν 2019, 16:22
Kανένα από αυτά τα κόμματα δεν είπε επισήμως αυτό που είπα παραπάνω. Εν τούτοις, είναι ακριβές ότι ψηφοφόροι αυτών των κομμάτων καθώς και καραμανλικοί τής ΝΔ είναι εκείνοι που εκφράζουν τέτοιες απόψεις, καθώς και την άλλη χαριτωμενιά, ότι δηλαδή η κρίση είναι ... τεχνητή.
κανένα απο αυτά τα κόμματα δεν είπε οτι "τα μνημόνια ευθύνονται για την φτωχοποίηση του ελληνικού λαού";
Εισαι σίγουρος;
Δεν είπαν ότι τα μνημόνια έφεραν την κρίση. Είπαν ότι παρά την κρίση, ήταν εφικτή μία άλλη πολιτική. Αυτή ήταν η ουσία του αντιμνημονιασμού (υπάρχει τέτοιος όρος; )
Λάθος έχεις. Πάρα πολλοί και ιδίως ο συριζα έλεγε ότι τα μνημόνια έφεραν την κρίση. Όλη η ΛΑΕ που ήταν βαθύς συριζα τότε αυτό έλεγε. Ακόμη υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι οι κακοί ξένοι εκβίασαν τους πολιτικούς μας να μας επιβάλλουν μνημόνια και να μας φτωχοποιήσουνώστε να μας κλέψουν τα πετρέλαια.Επίσης υπάρχουν ακρετοί που αντιλαμβάνονται την αλληλλεγγύη ως διαγραφή χρεών και πιστεύουν πραγματικά ότι ο λαός δεν χρωστάει και δεν πρέπει να αποπληρώσει όσα χρήματα δανείστηκαν οι κυβερνήσεις από το 1981 και μετα για να τον διορισουν και να εξαγοράσουν την ψήφο του
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34693
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τα μαγκάλια και οι αριστεροί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Ιαν 2019, 11:26

Lord Brum έγραψε:
11 Ιαν 2019, 11:01
Επίσης υπάρχουν ακρετοί που αντιλαμβάνονται την αλληλλεγγύη ως διαγραφή χρεών και πιστεύουν πραγματικά ότι ο λαός δεν χρωστάει και δεν πρέπει να αποπληρώσει όσα χρήματα δανείστηκαν οι κυβερνήσεις από το 1981 και μετα για να τον διορισουν και να εξαγοράσουν την ψήφο του
Επί πλεον θεωρούν μόνη σωστή τη διαγραφή χρεών που περιορίζεται στους ξένους.Αυτό φαίνεται στην αντίδρασή τους στην πραγματική διαγραφή χρεών που ΕΓΙΝΕ με το PSI το οποίο απορρίπτουν επειδή διέγραψε και χρέη που διακρατούσαν Έλληνες. :lol: Κατά τους αντιμνημονιακούς έπρεπε να διαγραφούν μόνο τα ομόλογα ελληνικού δημοσίου που είχαν αγοράσει ξένοι και όχι Έλληνες.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34693
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τα μαγκάλια και οι αριστεροί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 11 Ιαν 2019, 11:29

Leporello έγραψε:
11 Ιαν 2019, 07:43
To σπουδαίο είναι ότι έπεσε η διεθνής τιμή του πετρελαίου κατά 30%, πράγμα που είχε σαν αποτέλεσμα, παρά τους μεγάλους φόρους, μία σημαντική πτώση και στις εγχώριες τιμές. Επίσης, ο χειμώνας του 2012 ήταν ιδιαίτερα βαρύς.
Η οποία έπεσε εξ αιτίας της εφεύρεσης εξόρυξης του σχιστολιθικού πετρελαίου στην Αμερική με μέθοδο που οι οικολόγοι απορρίπτουν.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26982
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Τα μαγκάλια και οι αριστεροί...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Ιαν 2019, 16:09

Athina__P έγραψε:
11 Ιαν 2019, 08:01
Ξέρω αρκετούς που λόγω της κρίσης πήγαν και έδωσαν κάτι χιλιάρικα για να επενδύσουν σε εναλλακτικά συστήματα θέρμανσης :102: Με βάση την καύση ξύλου κλπ. Πιστεύω ήταν αρκετά μεγάλη μερίδα. Εμείς τηρήσαμε στάση αναμονής - δεν το πολυπίστευα ότι θα ζέσταινε το σπίτι το ίδιο - δεν είχαμε καμία όρεξη να κάνουμε μερεμέτια στο σπίτι. Επίσης είναι και λίγο βαρετό να κάνεις το θερμαστή νομίζω :102:
Το σπιτάκι μου στην επαρχία το έστησα εξ αρχής για θέρμανση με υδραυλική ξυλόσομπα, συνδεδεμένη με σώματα καλοριφέρ. Γίνεται φούρνος και έχω κάθε μέρα ζεστό νερό.
Η τροφοδοσία με καύσιμα είναι μια μέτρια άσκηση κατά της τεμπελιάς μου και απολαμβάνω την αταβιστική συνήθεια του χαζέματος της φλόγας.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών