Αποχωρούν οι ΑΝΕΛ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8053
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Αποχωρούν οι ΑΝΕΛ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 13 Ιαν 2019, 23:04

kameron έγραψε:
13 Ιαν 2019, 22:06
Naida έγραψε:
13 Ιαν 2019, 22:01
argouen έγραψε:
13 Ιαν 2019, 22:00
Διακρίνω μία υπόγεια νευρικότητα και ταραχή πίσω από τις λέξεις και τις βεβαιότητες στα ζαιόπουλα εντός και εκτός πχωρουμ. Γιατί ρε σεις? 151+έχετε, το αίσχος το περνάτε προς τί η ταραχή? :8)
Εάν δε τους βγουν, οι 151+ το άγχος θα περάσει στους ΝΔ πιστεύω ε;
Κανονικά ναι.
Θα σου πω όμως κάτι, τα όσα έγιναν από το 2012 μέχρι το 2015 και μετά με το σύριζα και τους ξένους, έχουν δημιουργήσει περίεργες καταστάσεις στη Ν.Δ.. Η άποψή μου είναι ότι εδώ που έφτασε το πράγμα, ο Μητσοτάκης δεν την περνάει τη συμφωνία ότι και να γίνει αν του έρθει το μπαλάκι.

Ας τον ρίξουν με πορτοκαλί επανάσταση, αυτή τη φορά θα τα παίξουν και αυτοί όλα για όλα με τα όπλα των αντιπάλων τους με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Επ'αυτού με ενδιαφέρει η άποψη και του Πατησιώτη.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Αποχωρούν οι ΑΝΕΛ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 13 Ιαν 2019, 23:04

talaipwros έγραψε:
13 Ιαν 2019, 22:43
argouen έγραψε:
13 Ιαν 2019, 22:16
εξαιρετικος και to the point ο κ.Γεωργιαδης
+1
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Professor
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:43

Re: Αποχωρούν οι ΑΝΕΛ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Professor » 13 Ιαν 2019, 23:07

kameron έγραψε:
13 Ιαν 2019, 22:45
Αξίζει πάντως να αναλογιστεί κανείς τι θα γινόταν και πώς θα αντιδρούσαν οι αριστεροί εάν μια κυβέρνηση της Ν.Δ. διατηρούσε την πλειοψηφία αποσπώντας Βουλευτές από 3 διαφορετικά κόμματα και ουσιαστικά διασπώντας τα.
Είναι καλό για τη χώρα. Και μπράβο και στη ΝΔ που θα πάρει 3+2 από το Ποτάμι + πόσους πήρε από Βασίλη Λεβέντη (1; 2; δεν θυμάμαι). Πολύ καλές μεταγραφές, ιδίως Ψαριανός και Αμυράς.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34829
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αποχωρούν οι ΑΝΕΛ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 13 Ιαν 2019, 23:09

kameron έγραψε:
13 Ιαν 2019, 23:04
Ας τον ρίξουν με πορτοκαλί επανάσταση, αυτή τη φορά θα τα παίξουν και αυτοί όλα για όλα με τα όπλα των αντιπάλων τους με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Επ'αυτού με ενδιαφέρει η άποψη και του Πατησιώτη.
:smt005:

Θέλω να πιστεύω ότι θα γυρίσουμε σελίδα και εάν επιχειρηθούν δεκεμβριανά επί Μητσοτάκη η αστυνομία θα πάρει διαταγές να χτυπήσει.Κάθε εβδομάδα σχεδόν ο Μητσοτάκης κάνει και μια δήλωση κατά των Εξαρχείων.Οι εφημερίδες έγραψαν ότι προειδοποίησε χθες για αυτό και τη Μέρκελ. :lol: Τώρα λέω θέλω να πιστεύω γιατί μισός αιώνας ανοχής στην αριστερά είναι πολύς και μπορεί να κάνω λάθος.Όμως πλέον δεν μπορεί να ανακάμψει και οικονομικά η Ελλάδα με την ανομία,με άλλα λόγια ο κόμπος φθάνει στο χτένι.Το ή αυτοί ή εμείς γίνετα πραγματικότητα.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8053
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Αποχωρούν οι ΑΝΕΛ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 13 Ιαν 2019, 23:12

Professor έγραψε:
13 Ιαν 2019, 23:07
kameron έγραψε:
13 Ιαν 2019, 22:45
Αξίζει πάντως να αναλογιστεί κανείς τι θα γινόταν και πώς θα αντιδρούσαν οι αριστεροί εάν μια κυβέρνηση της Ν.Δ. διατηρούσε την πλειοψηφία αποσπώντας Βουλευτές από 3 διαφορετικά κόμματα και ουσιαστικά διασπώντας τα.
Είναι καλό για τη χώρα. Και μπράβο και στη ΝΔ που θα πάρει 3+2 από το Ποτάμι + πόσους πήρε από Βασίλη Λεβέντη (1; 2; δεν θυμάμαι). Πολύ καλές μεταγραφές, ιδίως Ψαριανός και Αμυράς.
ϊσως, αλλά εσύ δεν είσαι αριστερός, απλά συγκλίνεις στο πλαίσιο της υποτιθέμενης σ/δποίησης.
Εγώ λέω για τους αριστερούς.

Professor
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:43

Re: Αποχωρούν οι ΑΝΕΛ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Professor » 13 Ιαν 2019, 23:32

kameron έγραψε:
13 Ιαν 2019, 23:12
Professor έγραψε:
13 Ιαν 2019, 23:07
kameron έγραψε:
13 Ιαν 2019, 22:45
Αξίζει πάντως να αναλογιστεί κανείς τι θα γινόταν και πώς θα αντιδρούσαν οι αριστεροί εάν μια κυβέρνηση της Ν.Δ. διατηρούσε την πλειοψηφία αποσπώντας Βουλευτές από 3 διαφορετικά κόμματα και ουσιαστικά διασπώντας τα.
Είναι καλό για τη χώρα. Και μπράβο και στη ΝΔ που θα πάρει 3+2 από το Ποτάμι + πόσους πήρε από Βασίλη Λεβέντη (1; 2; δεν θυμάμαι). Πολύ καλές μεταγραφές, ιδίως Ψαριανός και Αμυράς.
ϊσως, αλλά εσύ δεν είσαι αριστερός, απλά συγκλίνεις στο πλαίσιο της υποτιθέμενης σ/δποίησης.
Εγώ λέω για τους αριστερούς.
Εξαρτάται.

Εγώ σε κάποια φάση της ζωής μου είχα θέσεις παρόμοιες με αυτές του ΚΚΕ αλλά πιο ακραίες. Τότε οι διαφορές των κομμάτων από Συνασπισμό ως ΛΑΟΣ μου φαίνονταν μικρές. Τώρα βλέπω και τις πολύ μικρές διαφορές που μπορεί να έχουν διαφορετικές ομάδες της λεγόμενης άκρας αριστεράς (παρακολουθώ τι γίνεται) ή οι ομάδες που σχηματιζόνται στα δεξιά της δεξιάς (επίσης).

Αν κάποιος κρίνει από τέτοια οπτική, δηλαδή ενός εντελώς διαφορετικού κοινωνικοοικονομικού συστήματος, τότε μοιάζει φυσιολογικό κατά κάποιον τρόπο το ότι κάποιος που έχει εκλεγεί με τη ΔΗΜΑΡ πάει στη ΝΔ και κάποιος λαϊκοδεξιός συνεργάζεται με το ΣΥΡΙΖΑ.

Τώρα αν το δούμε αλλιώς δεν έγραφα σοβαρά. Αλλά κόμματα όπως το Ποτάμι είχαν στρατηγικό αδιέξοδο. Ποιος θα κατηγορήσει τον Τσίπρα αν πάρει 1 βουλευτή από το Ποτάμι, όταν έχουν πάει 3+2 ΝΔ και 2 ΠΑΣΟΚ. Αλλά και η ΝΔ δεν έχει λογική να κατηγορηθεί αφού το πρόβλημα του στρατηγικού αδιεξόδου προϋπήρχε.

Σχετικά με αυτούς που φεύγουν από τους ΑΝΕΛ, εγώ πιστεύω ότι ο Παπαχριστόπουλος πραγματικά είναι υπέρ της συμφωνίας και της κυβέρνησης. Πιστεύει ότι κάνει κάτι καλό, ανεξάρτητα από το αν είναι πραγματικά καλό. Η Κουντουρά ίσως. Σίγουρα της αρέσει ο ρόλος της υπουργού βέβαια.

Άλλοι όπως π.χ. ο Κόκκαλης, η Χρυσοβελώνη κτλ είναι ξεκάθαρα για την καρέκλα και μόνο. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις το ίδιο.

Το ότι παίρνει έναν από εδώ κι έναν από εκεί, σίγουρα δεν φαίνεται καλό. Γι' αυτό εγώ πιστεύω ότι έπρεπε να τα είχαν βρει με τους 3 του Ποταμιού και μόνο Κουντουρά, Παπαχριστόπουλο από ΑΝΕΛ. (δηλ. όχι Παπακώστα, όχι Κόκκαλη, όχι βουλευτές από Ε.Κ. τουλάχιστον).

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8053
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Αποχωρούν οι ΑΝΕΛ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 13 Ιαν 2019, 23:38

Βρε, εγώ συμφωνώ μαζί σου σε αυτά που έγραψες. Λέω όμως για τους υπόλοιπους, φαντάζεσαι τι για αποστασίες υπέρ της δεκσάς θα ακούγαμε;

Πάντως, θεωρώ ότι εν τέλει υπήρξε μεγάλος βαθμός φαιδρότητας με όλα αυτά, τις κυβιστήσεις του Καμμένου, τους Υπουργούς που μένουν για την καρέκλα και αυτούς που μπαινοβγαίνουν κατά το δοκούν και ίσως να προκύψει κάποιο έξτρα πολιτικό κόστος συνολικά για την κυβέρνηση, θα δούμε.

Ορέστης 35

Re: Αποχωρούν οι ΑΝΕΛ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 13 Ιαν 2019, 23:52

Πατησαίος έγραψε:
13 Ιαν 2019, 23:09
kameron έγραψε:
13 Ιαν 2019, 23:04
Ας τον ρίξουν με πορτοκαλί επανάσταση, αυτή τη φορά θα τα παίξουν και αυτοί όλα για όλα με τα όπλα των αντιπάλων τους με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Επ'αυτού με ενδιαφέρει η άποψη και του Πατησιώτη.
:smt005:

Θέλω να πιστεύω ότι θα γυρίσουμε σελίδα και εάν επιχειρηθούν δεκεμβριανά επί Μητσοτάκη η αστυνομία θα πάρει διαταγές να χτυπήσει.Κάθε εβδομάδα σχεδόν ο Μητσοτάκης κάνει και μια δήλωση κατά των Εξαρχείων.Οι εφημερίδες έγραψαν ότι προειδοποίησε χθες για αυτό και τη Μέρκελ. :lol: Τώρα λέω θέλω να πιστεύω γιατί μισός αιώνας ανοχής στην αριστερά είναι πολύς και μπορεί να κάνω λάθος.Όμως πλέον δεν μπορεί να ανακάμψει και οικονομικά η Ελλάδα με την ανομία,με άλλα λόγια ο κόμπος φθάνει στο χτένι.Το ή αυτοί ή εμείς γίνετα πραγματικότητα.
Με τι μεσα θα χτυπησει η αστυνομια τους αναρχικους; Φετο εκανε ντεμπουτο τεθωρακισμενος εκτοξευτης νερου. Πιστευω με δυο τετοια και πλαστικες σφαιρες θα τους τσακισουν.

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Αποχωρούν οι ΑΝΕΛ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 14 Ιαν 2019, 00:09

Ορέστης 35 έγραψε:
13 Ιαν 2019, 23:52
Πατησαίος έγραψε:
13 Ιαν 2019, 23:09
kameron έγραψε:
13 Ιαν 2019, 23:04
Ας τον ρίξουν με πορτοκαλί επανάσταση, αυτή τη φορά θα τα παίξουν και αυτοί όλα για όλα με τα όπλα των αντιπάλων τους με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Επ'αυτού με ενδιαφέρει η άποψη και του Πατησιώτη.
:smt005:

Θέλω να πιστεύω ότι θα γυρίσουμε σελίδα και εάν επιχειρηθούν δεκεμβριανά επί Μητσοτάκη η αστυνομία θα πάρει διαταγές να χτυπήσει.Κάθε εβδομάδα σχεδόν ο Μητσοτάκης κάνει και μια δήλωση κατά των Εξαρχείων.Οι εφημερίδες έγραψαν ότι προειδοποίησε χθες για αυτό και τη Μέρκελ. :lol: Τώρα λέω θέλω να πιστεύω γιατί μισός αιώνας ανοχής στην αριστερά είναι πολύς και μπορεί να κάνω λάθος.Όμως πλέον δεν μπορεί να ανακάμψει και οικονομικά η Ελλάδα με την ανομία,με άλλα λόγια ο κόμπος φθάνει στο χτένι.Το ή αυτοί ή εμείς γίνετα πραγματικότητα.
Με τι μεσα θα χτυπησει η αστυνομια τους αναρχικους; Φετο εκανε ντεμπουτο τεθωρακισμενος εκτοξευτης νερου. Πιστευω με δυο τετοια και πλαστικες σφαιρες θα τους τσακισουν.
Τεχνολογίες, Μέσα και Επιχειρησιακές Μέθοδοι (Τακτικές) υπάρχουν πάρα πολλά, και μάλιστα πολλά απο αυτα δεν χρησιμοπούνται (ακόμη) στην Ελλάδα.
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Αποχωρούν οι ΑΝΕΛ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 14 Ιαν 2019, 00:14

Πατησαίος έγραψε:
13 Ιαν 2019, 23:09
kameron έγραψε:
13 Ιαν 2019, 23:04
Ας τον ρίξουν με πορτοκαλί επανάσταση, αυτή τη φορά θα τα παίξουν και αυτοί όλα για όλα με τα όπλα των αντιπάλων τους με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Επ'αυτού με ενδιαφέρει η άποψη και του Πατησιώτη.
:smt005:

Θέλω να πιστεύω ότι θα γυρίσουμε σελίδα και εάν επιχειρηθούν δεκεμβριανά επί Μητσοτάκη η αστυνομία θα πάρει διαταγές να χτυπήσει.Κάθε εβδομάδα σχεδόν ο Μητσοτάκης κάνει και μια δήλωση κατά των Εξαρχείων.Οι εφημερίδες έγραψαν ότι προειδοποίησε χθες για αυτό και τη Μέρκελ. :lol: Τώρα λέω θέλω να πιστεύω γιατί μισός αιώνας ανοχής στην αριστερά είναι πολύς και μπορεί να κάνω λάθος.Όμως πλέον δεν μπορεί να ανακάμψει και οικονομικά η Ελλάδα με την ανομία,με άλλα λόγια ο κόμπος φθάνει στο χτένι.Το ή αυτοί ή εμείς γίνετα πραγματικότητα.
Ο ΣΥΡΙΖΑ και οι πολιτική που ακολούθησε σε άπλυτους και ρουβίκωνες, εξασφαλίζουν ότι αν τα ΜΑΤ σπάσουν κεφάλια επίδοξων μπαχαλάκηδων οι νοικοκυραίοι θα ψήσουν αρνιά. Μέχρι που αντί για ΕΔΕ θα πέσουν τιμητικές. :003:

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: Αποχωρούν οι ΑΝΕΛ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 14 Ιαν 2019, 00:15

Προληπτικές συλλήψεις τις "επικίνδυνες" μέρες.

Ορέστης 35

Re: Αποχωρούν οι ΑΝΕΛ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 14 Ιαν 2019, 00:15

Πιστευω τους αρχηγους μπορουν να τους συλλαβουν μεσα στα σπιτια τους.

Ορέστης 35

Re: Αποχωρούν οι ΑΝΕΛ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 14 Ιαν 2019, 00:16

Παντως εκτονωνομαστε με ξυλο μεταξυ μας και τους αλλοδαπους τους αφηνουμε να εποικιζουν.


Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7503
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Αποχωρούν οι ΑΝΕΛ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 14 Ιαν 2019, 09:45

Και η Κουντουρα τελος
http://www.kathimerini.gr/1004634/artic ... -kyvernhsh

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών