Τι χρειάζεται να κάνει ο Σύριζας...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34333
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τι χρειάζεται να κάνει ο Σύριζας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 14 Ιαν 2019, 22:14

Γραφικός έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:36
... για να σταματήσετε να τον λέτε κομμουνιστικό κόμμα; Μη μου πείτε κάτι μακροπρόθεσμο "να βοηθήσει την οικονομία" πχ, αλλά κάτι πιο απτό. Κάτι σε νόμους, συνεργασίες, φόρους.

Εννοείται πως η ερώτηση απευθύνεται σε όσους διατυμπανίζουν ότι οι Συριζαίοι είναι κομμουνιστές.
Να μην πήγαινε στην κηδεία του Φιντέλ Κάστρο.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Τι χρειάζεται να κάνει ο Σύριζας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 14 Ιαν 2019, 22:24

Αφού η Σβάστικα αποδεικνύει ότι κάποιος είναι ναζί, τότε το σφυροδρέπανο αποδεικνύει ότι κάποιος είναι κομμουνιστής.

Εικόνα

Εικόνα

Όταν ενισχύθηκαν οι κομμουνιστές είδαμε τι συνέβη στην Ελλάδα όχι μόνο επί συμμοριτοπολέμου, αλλά κι επί συριζα, οπότε ας διδαχτούμε από την ιστορία κι από την πρόσφατη πολιτική πραγματικότητα κι ας συμφωνήσουμε όλοι οι Έλληνες ότι οι κομμουνιστές θα πεταχτούν στα σκουπίδια της ιστορίας όπου και ανήκουν.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Τι χρειάζεται να κάνει ο Σύριζας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 14 Ιαν 2019, 22:28

Γραφικός έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:36
... για να σταματήσετε να τον λέτε κομμουνιστικό κόμμα; Μη μου πείτε κάτι μακροπρόθεσμο "να βοηθήσει την οικονομία" πχ, αλλά κάτι πιο απτό. Κάτι σε νόμους, συνεργασίες, φόρους.

Εννοείται πως η ερώτηση απευθύνεται σε όσους διατυμπανίζουν ότι οι Συριζαίοι είναι κομμουνιστές.
Να σταματήσει ο Αλ6ς και να πηγαίνει σε κηδείες επιφανών κομμουνιστών και να δωρίσει ο Κουτσούμπας το ρόλεξ στο κόμμα.
the end

Γραφικός

Re: Τι χρειάζεται να κάνει ο Σύριζας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 14 Ιαν 2019, 22:31

talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:58
κραταγε σφυροδρεπανα προεκλογικα
Ούτε καν. Ποτέ
talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:58
υποσχοταν λεφτοδενδρα,
Πού είναι τα λεφτόδεντρα στις προκηρύξεις του ΚΚΕ; Τώρα που το σκέφτομαι ούτε ο Σύριζας έχει υποσχεθεί λεφτόδεντρα. Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει οποιοδήποτε κόμμα που υποστήριζε τέτοιο περίεργο κονέ με γαιοπόνους; Μα, αν γινόταν αυτό το ευρώ θα έχανε την αξία του. Περίεργα μας τα λες
talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:58
μισθους στα υψη,
Τα 800 ευρώ το θεωρείς "στα ύψη";
talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:58
γκο μπακ μανταμ μερκελ,
Το οποίο και διέψευσε με το που βγήκε
talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:58
κινημα δεν πληρωνω,
1. Τι σχέση έχει μία τυχάρπαστη ετσιθελική κίνηση με τον κομμουνισμό; Να έλεγες ότι προσπαθούσε να αλλάξει τους νόμους, το καταλαβαίνω, θα ήταν κομμουνιστικό, αλλά το να βγουν δέκα νοματοί να λένε "δεν πληρώνω"... συριζαίικια, εντελώς μη κομμουνιστική πρακτική.
2. Όταν βγήκε κυβέρνηση έγινε πιο αυστηρός απέναντι σε αυτούς που δεν πληρώνανε απ' ότι οι δεξιοί προκάτοχοί του.
talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:58
και αλλα σφυροδρεπανα κλπ
Αν χρησιμοποιούσε σφυροδρέπανα προεκλογικά θα έμενε με την μισή του δύναμη. Ο αντικομμουνισμός που παίζει στις τάξεις των Συριζαίων μόνο με αυτόν της χρυσής αυγής μπορεί να συγκριθεί.
talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:58
οταν βγηκε νεποτισμος, αναξιοκρατια,
Κι εδώ αρχίζουμε το "με το που βγήκε". Όλα τα προηγούμενα ήταν φανφάρες που έλεγε πιο πριν, πράγματα που έχουν πει κι άλλα κόμματα για να μαζέψουν ψηφέλια, πολύ πριν διανοηθεί ο Σύριζας ότι θα μπορούσε να είναι κυβέρνηση, και που δεν τα λες για κανένα λόγο "κομμουνιστικά". Λοιπόν, ο νεοποτισμός κι η αναξιοκρατία είναι καρκίνοι της κοινωνίας που δεν ξέρω πώς τους συνδέεις με τον κομμουνισμό. Μέσα στο μυαλό σου οτιδήποτε κακό είναι κομμουνιστικό. Μόνο την κακοκαιρία ξέχασες.
talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:58
υπαρχει η εκτιμηση οτι επηρεαζει την δικαιοσυνη,
Από τα κομμουνιστικά ΜΜΕ έβγαλες την εκτίμηση ε;
Ο Σαμαράς με τους παναθηναϊκάκηδες δεν την επηρέαζε ή ήταν κι αυτός κομμουνιστής;
talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:58
λασπη, καρανικες,
Τι λες εδώ; Απασφάλισες; Ξέχασες το ερώτημα του νήματος;
talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:58
ξεπουλησε την μακεδονια οπως και το 44-48,
... για να υπηρετήσει τα κομμουνιστικά ιδεώδη το έκανε αυτό ή για να δώσει το μπροστινό ποδαράκι (στις κομμουνιστικές :lol: ) δυνάμεις που απαιτούν να βάλουν τα Σκόπια στo ΝΑΤΟ; Θεωρείς ότι ο Κούλης θα έπραττε διαφορετικά;
talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:58
κατηγορει τα θυματα των πυρκαγιων,
Τι το κομμουνιστικό έχει αυτό;
talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:58
λεφτερωνει τρομοκρατες
Ανάπηρους κρατούμενους λες; Δεν ξέρω κατά πόσον ένας κατά συρροήν δολοφόνος θα απελευθερωνόταν με 80% αναπηρία, δεν είμαι νομικός.
Παρότι όμως που οι τρομοκράτες ήταν ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ ΓΜ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ, καμία σχέση με ΚΚΕ, έχω την εντύπωση ότι έδρασε έννομα σε αυτή την περίπτωση. Η δικαιοσύνη. Όχι ο Σύριζας.

Αλλά ακόμα κι αν είχες πει πράγματα που είχανε την παραμικρή σχέση με κομμουνισμό, το ερώτημα παραμένει: Ποιο είναι το πιο αντικομμουνιστικό πράγμα στον κόσμο να μην το έχει κάνει ήδη ο Σύριζας;

Εδιτ: Μαλακία το ούτε καν ποτέ, το είδα στην παράθεση του χρυσαυγίτη. Θα το διαδώσω στα συριζαία να βγει ο Κούλης να γελάμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γραφικός την 15 Ιαν 2019, 00:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24951
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Τι χρειάζεται να κάνει ο Σύριζας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 14 Ιαν 2019, 22:35

Γραφικός έγραψε:
14 Ιαν 2019, 22:31
...
Κι εδώ αρχίζουμε το "με το που βγήκε". Όλα τα προηγούμενα ήταν φανφάρες που έλεγε πιο πριν,
μα και το ΚΚΕ φανφαρες λεει.
Αμα βγει, ακριβως οτι και ο Συριζα θα κανει.

ο συριζα κανει οτι κανει θα εκανε καθε κουμουνιστικο κομμα που θα γινοταν κυβερνηση στην ΕΕ και ιδιαιτερα στην Ελλαδα
Τερμα το παραμυθι του ΚΚΕ, "αν βγουμε εμεις τοτε Θα...."
Κυβερνουν οι κουμουνιστες, τους ειδαμε, τους βλεπουμε, ο δρακος ψοφησε

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Τι χρειάζεται να κάνει ο Σύριζας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 14 Ιαν 2019, 22:36

Οι ζαίοι όχι μόνο εμφανίζονται με τα σφυροδρέπανα όπως απέδειξα πιο πάνω, αλλά πηγαίνουν και στη Βουλή με βιβλία που επιχειρούν την αναθεώρηση της ιστορίας και το ξέπλυμα των κομμουνιστών.

Εικόνα
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Re: Τι χρειάζεται να κάνει ο Σύριζας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 14 Ιαν 2019, 22:37

Γραφικός έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:36
... για να σταματήσετε να τον λέτε κομμουνιστικό κόμμα; Μη μου πείτε κάτι μακροπρόθεσμο "να βοηθήσει την οικονομία" πχ, αλλά κάτι πιο απτό. Κάτι σε νόμους, συνεργασίες, φόρους.

Εννοείται πως η ερώτηση απευθύνεται σε όσους διατυμπανίζουν ότι οι Συριζαίοι είναι κομμουνιστές.
Εχω πάψει να θεωρώ τον ΣΥΡΙΖΑ κομμουνιστική παράταξη εδώ και καιρό για τους εξής λόγους:
1)Το μεγαλύτερο μέρος του ΣΥΡΙΖΑ προέρχεται από το ΠΑΣΟΚ.Και πλέον ο ΣΥΡΙΖΑ είναι το νέο ΠΑΣΟΚ.Οσο κομμουνιστές είναι οι Πασοκτσηδες άλλο τόσο είναι και οι συριζαιοι.
2)Απαραίτητη προϋπόθεση για να είναι κάποιος κομμουνιστής είναι να είναι κάθετα εναντιον του ΝΑΤΟ και των ΗΠΑ.Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι φουλ υπέρ ΝΑΤΟ και ΗΠΑ.
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

Γραφικός

Re: Τι χρειάζεται να κάνει ο Σύριζας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 14 Ιαν 2019, 22:39

Γάταρος έγραψε:
14 Ιαν 2019, 22:24
Αφού η Σβάστικα αποδεικνύει ότι κάποιος είναι ναζί, τότε το σφυροδρέπανο αποδεικνύει ότι κάποιος είναι κομμουνιστής.
Η διαφορά είναι ότι θέλει αρχίδια να είσαι κομμουνιστής. Οι μη κομμουνιστές κρατούν το σφυροδρέπανο για να μαζέψουν ψήφους. Οι δικοί σου κρύβονταν σαν τα ποντίκια.
Ο κομμουνισμός είναι λόγος να είσαι περήφανος και τον καπηλεύτηκε ο φιλελέ σύριζας.
Ο ναζισμός είναι ντροπή και τον έκρυβαν οι ναζί.

Γραφικός

Re: Τι χρειάζεται να κάνει ο Σύριζας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 14 Ιαν 2019, 22:39

Γάταρος έγραψε:
14 Ιαν 2019, 22:36
Οι ζαίοι όχι μόνο εμφανίζονται με τα σφυροδρέπανα όπως απέδειξα πιο πάνω, αλλά πηγαίνουν και στη Βουλή με βιβλία που επιχειρούν την αναθεώρηση της ιστορίας και το ξέπλυμα των κομμουνιστών.

Εικόνα
Αν εγώ σου πω ότι είμαι στη Νάσα, και σκάσω κι ένα βιβλίο που να το υπονοεί, δεν πάει να πει ότι είμαι.

Γραφικός

Re: Τι χρειάζεται να κάνει ο Σύριζας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 14 Ιαν 2019, 22:42

talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 22:35
ο συριζα κανει οτι κανει θα εκανε καθε κουμουνιστικο κομμα που θα γινοταν κυβερνηση στην ΕΕ και ιδιαιτερα στην Ελλαδα
Τερμα το παραμυθι του ΚΚΕ, "αν βγουμε εμεις τοτε Θα...."
Κυβερνουν οι κουμουνιστες, τους ειδαμε, τους βλεπουμε, ο δρακος ψοφησε
Γενικά θεωρείς ότι οι κομμουνιστές είναι μαλάκες. Αλλά δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ότι δεν είναι όλοι όσοι θεωρείς μαλάκες κομμουνιστές;
Έρχεται ένας μαλάκας και σου λέει "γεια χαρά είμαι κομμουνιστής". Τι πρέπει να κάνει για να πεις "μπορεί να είναι μαλάκας, αλλά κομμουνιστής δεν είναι. Μου έλεγε ψέμματα."

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Τι χρειάζεται να κάνει ο Σύριζας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 14 Ιαν 2019, 22:44

Γραφικός έγραψε:
14 Ιαν 2019, 22:39
Η διαφορά είναι ότι θέλει αρχίδια να είσαι κομμουνιστής.
Εικόνα
the end

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24951
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Τι χρειάζεται να κάνει ο Σύριζας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 14 Ιαν 2019, 22:46

Γραφικός έγραψε:
14 Ιαν 2019, 22:42
talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 22:35
ο συριζα κανει οτι κανει θα εκανε καθε κουμουνιστικο κομμα που θα γινοταν κυβερνηση στην ΕΕ και ιδιαιτερα στην Ελλαδα
Τερμα το παραμυθι του ΚΚΕ, "αν βγουμε εμεις τοτε Θα...."
Κυβερνουν οι κουμουνιστες, τους ειδαμε, τους βλεπουμε, ο δρακος ψοφησε
Γενικά θεωρείς ότι οι κομμουνιστές είναι μαλάκες. Αλλά δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ότι δεν είναι όλοι όσοι θεωρείς μαλάκες κομμουνιστές;
Έρχεται ένας μαλάκας και σου λέει "γεια χαρά είμαι κομμουνιστής". Τι πρέπει να κάνει για να πεις "μπορεί να είναι μαλάκας, αλλά κομμουνιστής δεν είναι. Μου έλεγε ψέμματα."
να αγαπα την αξιοκρατια, να ειναι εναντια στην υψηλη φορολογια, να ειναι εργατικος, να ειναι υπερ του ιδωτικου τομεα και να εκτιμα την ιδιωτικη πρωτοβουλια, να σεβεται και να προστατευει την ατομικη περιουσια, να σεβεται την ανεξαρτησια της δικαιοσυνης, να μην συκοφαντει, να μην λασπολογει
αυτα για αρχη σε 10 δευτερολεπτα

Γραφικός

Re: Τι χρειάζεται να κάνει ο Σύριζας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 14 Ιαν 2019, 22:50

Πάνας έγραψε:
14 Ιαν 2019, 22:44
Γραφικός έγραψε:
14 Ιαν 2019, 22:39
Η διαφορά είναι ότι θέλει αρχίδια να είσαι κομμουνιστής.
Εικόνα

Και τι πάει να πει ότι έχει ρόλεξ; Έχει επιχείρηση κι έχει εκμεταλλευτεί την υπεραξία που παράγουν οι εργαζόμενοι για να την αποκτήσει; Ο κομμουνισμός δεν λέει να δίνεις βλακωδώς δωρεές ως καλός καπιταλιστής. Μακριά από αυτό τέτοιες εξαγορές συνείδησης.
Κι είσαι κι εκτός θέματος.
SpoilerShow
Κακό για τον αρχηγό δεν θα πω, αλλά μόνο εγώ παρατηρώ το ξέβαμμα του "ρόλεξ" (ακριβώς στο κέντρο του κόκκινου κύκλου) στη φωτό του Πάνα;

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29392
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τι χρειάζεται να κάνει ο Σύριζας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 14 Ιαν 2019, 22:54

talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:58
Γραφικός έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:52
talaipwros έγραψε:
14 Ιαν 2019, 21:45

Όλα, αυτό ακριβώς θα έκανε και το ΚΚΕ
Αν τα έκανε και το ΚΚΕ (που αμφιβάλλω πολύ), για αυτά που πάλι δεν κατονόμασες λέω, θα αμφισβητούσα κατά πόσων είναι το ΚΚΕ κομμουνιστές. Αλλά ας σταματήσουμε επιτέλους το παιχνιδάκι των υποθέσεων, ας μιλήσουμε με γεγονότα. Τι έχει κάνει ο Σύριζας κι είναι κομμουνιστές;
κραταγε σφυροδρεπανα προεκλογικα, υποσχοταν λεφτοδενδρα, μισθους στα υψη, γκο μπακ μανταμ μερκελ, κινημα δεν πληρωνω, και αλλα σφυροδρεπανα κλπ
οταν βγηκε νεποτισμος, αναξιοκρατια, υπαρχει η εκτιμηση οτι επηρεαζει την δικαιοσυνη, λασπη, καρανικες,ξεπουλησε την μακεδονια οπως και το 44-48, κατηγορει τα θυματα των πυρκαγιων, λεφτερωνει τρομοκρατες ( με τυχαια σειρα τα λεω, ειναι τοσα πολλα που δεν εχει νοημα)
Και συμπληρώνω:

Επίθεση στην αριστεία, επίθεση στην μεσαία τάξη, επίθεση στον ιδιωτικό τομέα, ξεφτιλισμα συνόρων και εκτίναξη της λαθριμεταναστευσης κλπ


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Τι χρειάζεται να κάνει ο Σύριζας...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 14 Ιαν 2019, 22:56

Γραφικός έγραψε:
14 Ιαν 2019, 22:50
Και τι πάει να πει ότι έχει ρόλεξ; Έχει επιχείρηση κι έχει εκμεταλλευτεί την υπεραξία που παράγουν οι εργαζόμενοι για να την αποκτήσει; Ο κομμουνισμός δεν λέει να δίνεις βλακωδώς δωρεές ως καλός καπιταλιστής. Μακριά από αυτό τέτοιες εξαγορές συνείδησης.
Κι είσαι κι εκτός θέματος.
Δεν ξέρω, εσύ τι σκέφτεσαι;
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών