Aποδείξεις ότι είχαμε δώσει τη μακεδονική γλώσσα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Aποδείξεις ότι είχαμε δώσει τη μακεδονική γλώσσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 22 Ιαν 2019, 16:33

Αρίστος έγραψε:
22 Ιαν 2019, 10:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιαν 2019, 09:56
Αρίστος έγραψε:
22 Ιαν 2019, 04:42

γ) Στα Μυστικα του Βαλτου η ιδια η Πηνελοπη Δελτα λεει οτι πολλοι στη Μακεδονια μιλουσαν τα μακεδονικα.
Να υποθέσω ότι διάβασες το βιβλίο; :D

Και μη μου βάλεις τη φωτο της σελίδας που έγινε viral στους λογοτεχνικούς σας κύκλους...

Την έχω δει.
5 φορες οταν ημουν μικρος, με αυτο μεγαλωσα.
Και τώρα την ξεπούλησες!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16977
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Aποδείξεις ότι είχαμε δώσει τη μακεδονική γλώσσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 22 Ιαν 2019, 16:39

Nandros έγραψε:
22 Ιαν 2019, 16:22
Θα στοιχημάτιζα πως η τωρινή γλώσσα των σκοπιανών λίγη σχέση θα έχει με αυτήν προ 100 ετών.
Απλά κάποιοι αποφάσισαν να φτιάξουν νέα γλώσσα που να διαφέρει αρκετά από τα Σερβικά και τα Βουλγάρικα, για να στηρίξει μια εθνογένεση εκ του μηδενός.
Κάποτε ήταν μια γλώσσα Pidgin (μπάσταρδη), κάτι σαν lingua franca, που τώρα επισημοποιήθηκε.
.
Δεν ξέρω για τα σκοπιανά, αλλά το ιδίωμα εδώ στην Ελλάδα, ήταν μείξη όλων των γλωσσών της περιοχής, πολύ απλό, χωρίς γραμματική και γι' αυτό το ήξεραν πάρα πολλοί, ασχέτως ποια η μητρική τους γλώσσα. Και το ήξεραν για να συνεννοούνται μεταξύ τους άτομα με διαφορετική μητρική γλώσσα.
Αυτά από ντοκιμαντέρ της Cosmote History TV.

Υποθέτω πως τα ελληνικά θα ήταν το ελάχιστο ποσοστό σε αυτό το υβρίδιο, γιατί άντε να μιλήσεις ελληνικά χωρίς γραμματική και να βγαίνει νόημα.
Η μητέρα μου λέει πως όταν ήταν μικρή, οι μεγάλοι (γονείς, θείοι, γείτονες) στο σπίτι μιλούσαν το "ιδίωμα" ή τούρκικα, όταν δεν ήθελαν τα παιδιά να τους ακούσουν τι έλεγαν. Ποτέ δεν το μίλησαν κανονικά και ποτέ δεν το έμαθε η μητέρα μου, ούτε μπορεί να σου πει τι λένε, αν το ακούσει. Μπορεί να σου πει πως είναι "ιδίωμα" ή "τούρκικα", αυτό.
Άρα όταν χρησιμοποιούσαν το "μακεδονική" στη γλώσσα-ιδίωμα, αυτό και αν ήταν γεωγραφικός προσδιορισμός.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16977
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Aποδείξεις ότι είχαμε δώσει τη μακεδονική γλώσσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 22 Ιαν 2019, 16:45

Αρίστος έγραψε:
22 Ιαν 2019, 10:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιαν 2019, 09:56
Αρίστος έγραψε:
22 Ιαν 2019, 04:42

γ) Στα Μυστικα του Βαλτου η ιδια η Πηνελοπη Δελτα λεει οτι πολλοι στη Μακεδονια μιλουσαν τα μακεδονικα.
Να υποθέσω ότι διάβασες το βιβλίο; :D


Και μη μου βάλεις τη φωτο της σελίδας που έγινε viral στους λογοτεχνικούς σας κύκλους...

Την έχω δει.


5 φορες οταν ημουν μικρος, με αυτο μεγαλωσα.

.
Εγώ τώρα προτείνω το "Παραμύθι χωρίς όνομα".
Και σαν βιβλίο και σαν manual. Απορώ πώς ο Τσίπρας δεν το έχει απαγορεύσει ακόμα.
Το έχω ήδη κάνει δώρο σε τρία πιτσιρίκια, σε ηλικία που αναγκαστικά θα τους το διαβάσουν οι γονείς τους.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Aποδείξεις ότι είχαμε δώσει τη μακεδονική γλώσσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 22 Ιαν 2019, 16:55

Υδράργυρος έγραψε:
22 Ιαν 2019, 00:09
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣf έγραψε:
22 Ιαν 2019, 00:06
Υδράργυρος έγραψε:
22 Ιαν 2019, 00:02


Να μας πει ο μπαμπινιωτης τι αποδοχη εχουν αυτα που λεει απο τη διεθνη πανεπιστημιακη κοινοτητα. Ή μηπως δεν ασχολειται κανενας με την ασημαντοτητα του και τις πιπες που λεει;
δεν γνωρίζω τι αποδοχή έχει (προφανώς μεγαλύτερη από τα καλύτερα όνειρα του μέσου ζαίου ακαδημαϊκού), αλλά αν θέλεις να δούμε τι λέει η διεθνής ακαδημαϊκή κοινότητα για την ελληνικότητα της Μακεδονίας, δε θα ξέρεις τι δικαιολογία να βρεις για τις πρέσπες
Για τη μακεδονικη γλωσσα παντως η διεθνης γλωσσολογικη κοινοτητα ειναι καθετη στο οτι υπαρχει μακεδονικη γλωσσα. Για αυτο και υπαρχουν και εδρες μακεφονικης γλωσσας σε σοβαρα πανεπιστημια που θεωρουν οτι ο μπαμπινιωτης λεει πιπες
Ούτε εγώ αντιτιθεμαι στη συμφωνία, αλλά έχετε καταντήσει τρομεροί γλειφτες.

πες μας μερικά σοβαρά πανεπιστήμια να γελάσουμε ρε συ
:smt005:
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14100
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Aποδείξεις ότι είχαμε δώσει τη μακεδονική γλώσσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Ιαν 2019, 16:55

Juno έγραψε:
22 Ιαν 2019, 16:39
Nandros έγραψε:
22 Ιαν 2019, 16:22
Θα στοιχημάτιζα πως η τωρινή γλώσσα των σκοπιανών λίγη σχέση θα έχει με αυτήν προ 100 ετών.
Απλά κάποιοι αποφάσισαν να φτιάξουν νέα γλώσσα που να διαφέρει αρκετά από τα Σερβικά και τα Βουλγάρικα, για να στηρίξει μια εθνογένεση εκ του μηδενός.
Κάποτε ήταν μια γλώσσα Pidgin (μπάσταρδη), κάτι σαν lingua franca, που τώρα επισημοποιήθηκε.
Δεν ξέρω για τα σκοπιανά, αλλά το ιδίωμα εδώ στην Ελλάδα, ήταν μείξη όλων των γλωσσών της περιοχής, πολύ απλό, χωρίς γραμματική και γι' αυτό το ήξεραν πάρα πολλοί, ασχέτως ποια η μητρική τους γλώσσα. Και το ήξεραν για να συνεννοούνται μεταξύ τους άτομα με διαφορετική μητρική γλώσσα.
Αυτά από ντοκιμαντέρ της Cosmote History TV.

Υποθέτω πως τα ελληνικά θα ήταν το ελάχιστο ποσοστό σε αυτό το υβρίδιο, γιατί άντε να μιλήσεις ελληνικά χωρίς γραμματική και να βγαίνει νόημα.
Η μητέρα μου λέει πως όταν ήταν μικρή, οι μεγάλοι (γονείς, θείοι, γείτονες) στο σπίτι μιλούσαν το "ιδίωμα" ή τούρκικα, όταν δεν ήθελαν τα παιδιά να τους ακούσουν τι έλεγαν. Ποτέ δεν το μίλησαν κανονικά και ποτέ δεν το έμαθε η μητέρα μου, ούτε μπορεί να σου πει τι λένε, αν το ακούσει. Μπορεί να σου πει πως είναι "ιδίωμα" ή "τούρκικα", αυτό.
Άρα όταν χρησιμοποιούσαν το "μακεδονική" στη γλώσσα-ιδίωμα, αυτό και αν ήταν γεωγραφικός προσδιορισμός.
Tι παπαριές μαζεμένες! Γλώσσα χωρίς γραμματική! Δεν το μιλούσαν κανονικά! Μα σήμερα, όχι το 1904, οι περισσότεροι στην Φλώρινα μιά χαρά μιλάνε Σλαβομακεδόνικα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14100
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Aποδείξεις ότι είχαμε δώσει τη μακεδονική γλώσσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Ιαν 2019, 16:58

Υδράργυρος έγραψε:
22 Ιαν 2019, 00:09
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣf έγραψε:
22 Ιαν 2019, 00:06
δεν γνωρίζω τι αποδοχή έχει (προφανώς μεγαλύτερη από τα καλύτερα όνειρα του μέσου ζαίου ακαδημαϊκού), αλλά αν θέλεις να δούμε τι λέει η διεθνής ακαδημαϊκή κοινότητα για την ελληνικότητα της Μακεδονίας, δε θα ξέρεις τι δικαιολογία να βρεις για τις πρέσπες
Για τη μακεδονικη γλωσσα παντως η διεθνης γλωσσολογικη κοινοτητα ειναι καθετη στο οτι υπαρχει μακεδονικη γλωσσα. Για αυτο και υπαρχουν και εδρες μακεφονικης γλωσσας σε σοβαρα πανεπιστημια που θεωρουν οτι ο μπαμπινιωτης λεει πιπες
Μα και η επίσημη Ελληνική θέση δεν ήταν ότι δεν υπάρχει αυτή η γλώσσα (το τι λένε διάφορα εθνίκια είναι αδιάφορο). Στο όνομά της είναι η διαφωνία.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16977
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Aποδείξεις ότι είχαμε δώσει τη μακεδονική γλώσσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 22 Ιαν 2019, 16:59

elchav έγραψε:
22 Ιαν 2019, 16:55
Υδράργυρος έγραψε:
22 Ιαν 2019, 00:09
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣf έγραψε:
22 Ιαν 2019, 00:06


δεν γνωρίζω τι αποδοχή έχει (προφανώς μεγαλύτερη από τα καλύτερα όνειρα του μέσου ζαίου ακαδημαϊκού), αλλά αν θέλεις να δούμε τι λέει η διεθνής ακαδημαϊκή κοινότητα για την ελληνικότητα της Μακεδονίας, δε θα ξέρεις τι δικαιολογία να βρεις για τις πρέσπες
Για τη μακεδονικη γλωσσα παντως η διεθνης γλωσσολογικη κοινοτητα ειναι καθετη στο οτι υπαρχει μακεδονικη γλωσσα. Για αυτο και υπαρχουν και εδρες μακεφονικης γλωσσας σε σοβαρα πανεπιστημια που θεωρουν οτι ο μπαμπινιωτης λεει πιπες
Ούτε εγώ αντιτιθεμαι στη συμφωνία, αλλά έχετε καταντήσει τρομεροί γλειφτες.

πες μας μερικά σοβαρά πανεπιστήμια να γελάσουμε ρε συ
:smt005:
Περιμένω και εγώ να μας απαντήσει ο Υδράργυρος :popc:
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Aποδείξεις ότι είχαμε δώσει τη μακεδονική γλώσσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 22 Ιαν 2019, 17:05

Leporello έγραψε:
22 Ιαν 2019, 16:27
Nandros έγραψε:
22 Ιαν 2019, 16:22
Θα στοιχημάτιζα πως η τωρινή γλώσσα των σκοπιανών λίγη σχέση θα έχει με αυτήν προ 100 ετών. Απλά κάποιοι αποφάσισαν να φτιάξουν νέα γλώσσα που να διαφέρει αρκετά από τα Σερβικά και τα Βουλγάρικα, για να στηρίξει μια εθνογένεση εκ του μηδενός. Κάποτε ήταν μια γλώσσα Pidgin (μπάσταρδη), κάτι σαν lingua franca, που τώρα επισημοποιήθηκε.
Αν είχαν κάποια σχέση με την πραγματικότητα αυτά που λες, τότε δεν θα ήταν ίδια η σλάβικη γλώσσα που μιλούν στην Φλώρινα ίδια με αυτή που μιλούν στην Μπίτολα. Εκ του μηδενός την έμαθαν και στην Φλώρινα; Σημειωτέον, η γλώσσα διαφέρει στην Γουμένισσα.
\
Την παραπομπή για το Pidgin δεν την διάβασες.
Έγραψα πουθενά πως δεν την μιλούσαν στην Φλώρινα;
Από ότι βλέπω στον χάρτη Φλώρινα-Μπίτολα είναι δίπλα, από τον κ ... στο μ ....
Η Γουμένισσα είναι μακρυά (με τα μέτρα κάποιων αιώνων πριν), πίσω από το βουνό και η διάλεκτος διαμορφώθηκε διαφορετικά λόγω απόστασης. Εξάλλου ποιος ξέρει τί γινόταν τους προηγούμενους αιώνες;
Πχ, το λ και το ν της Πάτρας δεν υπάρχει στα Καλάβρυτα.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών