Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Τι πιστεύετε ότι συνέβη πραγματικά;

Διαβασε λαθος τον Λενιν
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Διαβαζε παρεα με την Παπαγγελη της ΝΔ (διαβασε και απεριψε τον Μαρξ στα 15 της)
4
50%
Κατι αλλο συμβαινει
4
50%
 
Σύνολο ψήφων: 8

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17019
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 25 Ιαν 2019, 10:13

Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 10:01
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Ιαν 2019, 09:59
Κνιτόμπαλα, από το ένα μέχρι το 1989, πόσο πήζετε που ο γελοίος ποκοπίκος σας κάνει μαθήματα λενινισμού; :003:
Σούργελο, ο Λένιν έβγαλε τη χώρα του από την Αντάντ, δεν πήγε να βάλει κι άλλη χώρα μέσα σε αυτήν
Και απάντησε το κνιτόμπαλο.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17564
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 25 Ιαν 2019, 10:34

πατησιωτης έγραψε:
25 Ιαν 2019, 10:04
Τι σχέση έχει η βαλκανική ομοσπονδία με το ποιά θα είναι τα έθνη που την αποτελούν;Υποστήριξε ποτέ ο Βενιζέλος κράτος Μακεδονία;Πως μια ομοσπονδία Ελλάδος,Βουλγαρίας,Σερβίας είναι το ίδιο με ένα κράτος Μακεδονία που θα κόψει κομμάτια από αυτά;
Πάμε πάλι από την αρχή. Η ιδέα μιας ενιαίας γεωγραφικής περιοχής υπό το όνομα Μακεδονία ήταν τμήμα της ιδέας για μια Βαλκανική Ομοσπονδία και προϋπήρχε των Βαλκανικών Πολέμων τότε που κανένα βαλκανικό κράτος δεν είχε ούτε ένα κομμάτι αυτής της γεωγραφικής περιοχής. Δε μιλάμε για ανεξάρτητο κράτος αλλά για ένα κρατίδιο μιας ομοσπονδίας. Μετά τους βαλκανικούς υπήρξε η ιδέα της Βαλκανικής Σοσιαλιστικής Ομοσπονδίας που θα είχε ενωμένα τα τρία κομμάτια (Ελληνικό, Βουλγαρικό, Σερβικό) με στόχο να μην υπάρξει έδαφος για νέους εθνικούς ανταγωνισμούς και νέους πολέμους προκειμένου κάποιος να διεκδικήσει μεγαλύτερο κομμάτι με νέα μοιρασιά (το επιχείρησε η Βουλγαρία 25-30 χρόνια αργότερα, στον Β ΠΠ). Η ιδέα ήταν λάθος, τα κίνητρά της όμως δεν ήταν άσχημα.

Ο Τίτο πάντως δε δημιούργησε τίποτα τέτοιο εκτός κι αν στη φαντασία σου πήρε εδάφη της Ελλάδας και της Βουλγαρίας. Κι αν τα θυμάμαι καλά το ελληνικό κράτος είχε αγαθότατες σχέσεις με τη Γιουγκοσλαβία

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17564
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 25 Ιαν 2019, 10:36

Juno έγραψε:
25 Ιαν 2019, 10:12
Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 09:40
πατησιωτης έγραψε:
25 Ιαν 2019, 09:27
Στη Μόσχα το 1924 αποφασίσθηκε η δημιουργια ανεξαρτητης Μακεδονίας και ο Τίτο τη δημιούργησε το 1945.
Υπήρχε η ιδέα του ενωμένου γεωγραφικού χώρου της Μακεδονίας (των τριών τμημάτων) υπό τη Βαλκανική ομοσπονδία. Την ιδέα της Βαλκανικής Ομοσπονδίας δεν την είχαν μόνο "αριστεροί". Ούτε κι αυτή η ιδέα ανάγεται στη περίοδο μετά μετά τους Βαλκανικούς πολέμους, η ιδέα της Βαλκανικής Ομοσπονδίας ανάγεται πολύ παλαιότερα. Τώρα, το τι ενωμένο γεωγραφικό χώρο της Μακεδονίας δημιούργησε ο Τίτο, αυτό μόνο η φαντασιοπληξία κάποιων μπορεί να το εξηγήσει
Από ποιον υπήρχε και ποτέ;
Γιατί και ο Ερντογάν λέει διάφορα.....
Ξεκίνα από το Ρήγα Φεραίο

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17564
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 25 Ιαν 2019, 10:37

Juno έγραψε:
25 Ιαν 2019, 10:13
Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 10:01
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Ιαν 2019, 09:59
Κνιτόμπαλα, από το ένα μέχρι το 1989, πόσο πήζετε που ο γελοίος ποκοπίκος σας κάνει μαθήματα λενινισμού; :003:
Σούργελο, ο Λένιν έβγαλε τη χώρα του από την Αντάντ, δεν πήγε να βάλει κι άλλη χώρα μέσα σε αυτήν
Και απάντησε το κνιτόμπαλο.
Εντάξει, σούργελο ο ΣΕ αλλά πολύ μακριά από τους πρώτους στην κατάταξη

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 25 Ιαν 2019, 10:42

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
25 Ιαν 2019, 08:40
Πάλι καλά που δεν είπε ο γελοίος ο Τσιπρας ότι το ΕΑΜ ήταν προπομπός του ΝΑΤΟ.
Ήταν.
Το ΕΑΜ ξεκίνησε τον εμφύλιο το 43 που μέχρι να τελειώσει είχε σαν αποτέλεσμα η Ελλάδα να εξαρτηθεί στρατιωτικά και πολιτικά από την Αμερική και η ένταξη στο ΝΑΤΟ να είναι μετά μονόδρομος.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17019
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 25 Ιαν 2019, 11:02

Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 10:36
Juno έγραψε:
25 Ιαν 2019, 10:12
Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 09:40

Υπήρχε η ιδέα του ενωμένου γεωγραφικού χώρου της Μακεδονίας (των τριών τμημάτων) υπό τη Βαλκανική ομοσπονδία. Την ιδέα της Βαλκανικής Ομοσπονδίας δεν την είχαν μόνο "αριστεροί". Ούτε κι αυτή η ιδέα ανάγεται στη περίοδο μετά μετά τους Βαλκανικούς πολέμους, η ιδέα της Βαλκανικής Ομοσπονδίας ανάγεται πολύ παλαιότερα. Τώρα, το τι ενωμένο γεωγραφικό χώρο της Μακεδονίας δημιούργησε ο Τίτο, αυτό μόνο η φαντασιοπληξία κάποιων μπορεί να το εξηγήσει
Από ποιον υπήρχε και ποτέ;
Γιατί και ο Ερντογάν λέει διάφορα.....
Ξεκίνα από το Ρήγα Φεραίο
Α είπα και εγώ μην υπογράψαμε τίποτα και δεν το ξέρω.
Οπότε το επιχείρημα σου είναι να τους λέμε Μακεδόνες αφού το είπε ο Ρήγας Φεραίος; :smt005:

Και αυτό το νόμισμα με τον Βενιζέλο, ποιο κράτος το έκοψε;
Μην είναι κανένα φλουρί βασιλόπιτας;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34826
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 25 Ιαν 2019, 11:08

Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 10:34
πατησιωτης έγραψε:
25 Ιαν 2019, 10:04
Τι σχέση έχει η βαλκανική ομοσπονδία με το ποιά θα είναι τα έθνη που την αποτελούν;Υποστήριξε ποτέ ο Βενιζέλος κράτος Μακεδονία;Πως μια ομοσπονδία Ελλάδος,Βουλγαρίας,Σερβίας είναι το ίδιο με ένα κράτος Μακεδονία που θα κόψει κομμάτια από αυτά;
Πάμε πάλι από την αρχή. Η ιδέα μιας ενιαίας γεωγραφικής περιοχής υπό το όνομα Μακεδονία ήταν τμήμα της ιδέας για μια Βαλκανική Ομοσπονδία και προϋπήρχε των Βαλκανικών Πολέμων τότε που κανένα βαλκανικό κράτος δεν είχε ούτε ένα κομμάτι αυτής της γεωγραφικής περιοχής. Δε μιλάμε για ανεξάρτητο κράτος αλλά για ένα κρατίδιο μιας ομοσπονδίας. Μετά τους βαλκανικούς υπήρξε η ιδέα της Βαλκανικής Σοσιαλιστικής Ομοσπονδίας που θα είχε ενωμένα τα τρία κομμάτια (Ελληνικό, Βουλγαρικό, Σερβικό) με στόχο να μην υπάρξει έδαφος για νέους εθνικούς ανταγωνισμούς και νέους πολέμους προκειμένου κάποιος να διεκδικήσει μεγαλύτερο κομμάτι με νέα μοιρασιά (το επιχείρησε η Βουλγαρία 25-30 χρόνια αργότερα, στον Β ΠΠ). Η ιδέα ήταν λάθος, τα κίνητρά της όμως δεν ήταν άσχημα.

Ο Τίτο πάντως δε δημιούργησε τίποτα τέτοιο εκτός κι αν στη φαντασία σου πήρε εδάφη της Ελλάδας και της Βουλγαρίας. Κι αν τα θυμάμαι καλά το ελληνικό κράτος είχε αγαθότατες σχέσεις με τη Γιουγκοσλαβία

Ο Βενιζέλος ποτέ δεν αναφέρθηκε σε ανεξάρτητο κράτος Μακεδονία.Ο Τίτο δεν πήρε εδάφη της Ελλάδος και της Βουλγαρίας επειδή δεν το κατόρθωσε.
Έτσι δημιούργησε τη Μακεδονία μόνο από τη σερβική περιοχή της Μακεδονίας.Διότι εάν δεν το ξέρεις το όνομα της προπολεμικής Γιουγκοσλαβίας ήταν βασίλειο των Σέρβων,Κροατών και Σλοβένων.Εάν η αλλαγή ήταν μόνο πολιτικοκοινωνική και όχι και εθνική το βασίλειο θα γινόταν Σοσιαλιστική Δημοκρατία της Σερβίας,Κροατίας και Σλοβενίας και όχι ΚΑΙ της Μακεδονίας.Από την Ελλάδα δεν μπορούσε να πάρει τη Μακεδονία λόγω της αγγλικής και αμερικανικής επέμβασης.Τη βουλγαρική Μακεδονία όμως έτοιμος ήταν να την πάρει με τη συνθήκη του Μπλεντ συναινετικά διότι η δημιουργία ενιαίας Μακεδονίας ήταν απόφαση της ΚΔ από το 1924.Τα έσπασε όμως με τον Στάλιν για άλλους λόγους και οι Βούλγαροι γλύτωσαν.Έχασαν μόνο τα λείψανα του εθνικού τους ήρωα κομιτατζή Γκότσε Ντέλτσεφ που κατά διαταγή του Δημητρώφ ΠΡΙΝ τη ρήξη Τιτο - Στάλιν μεταφέρθηκαν στα Σκόπια διότι αναδρομικά αποφασίσθηκε ότι ήταν Μακεδόνας.

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 25 Ιαν 2019, 11:11

ειναι καλη περιπτωση να διαβαζει κανεις τις βλακειες του λενιν;που τις εγραφε διοτι ηταν διαταραγμενο το μυαλο του διοτι ειχε συφιλη;
ειναι γνωστο οτι απο συφιλη στον εγκεφαλο πεθανε.
σκεπτομαι ποσο ηλιθιοι ειναι αυτοι που πιστευουν τις χαζομαρες του λενιν και καμαρωνουν που τον διαβαζουν.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17564
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 25 Ιαν 2019, 11:15

Juno έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:02
Α είπα και εγώ μην υπογράψαμε τίποτα και δεν το ξέρω.
Οπότε το επιχείρημα σου είναι να τους λέμε Μακεδόνες αφού το είπε ο Ρήγας Φεραίος; :smt005:

Και αυτό το νόμισμα με τον Βενιζέλο, ποιο κράτος το έκοψε;
Μην είναι κανένα φλουρί βασιλόπιτας;
Δε περίμενα να πάρεις πρέφα από το τι συζητάμε

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17564
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 25 Ιαν 2019, 11:37

πατησιωτης έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:08
Ο Βενιζέλος ποτέ δεν αναφέρθηκε σε ανεξάρτητο κράτος Μακεδονία.
Μίλησα για Βαλκανική Ομοσπονδία, ο Βενιζέλος βέβαια τύπωνε "μακεδονικά" αλφαβητάρια. Οι περισσότεροι που μίλησαν για ανεξάρτητη Μακεδονία, μιλούσαν για κρατίδιο ενταγμένο σε μια Βαλκανική Ομοσπονδία.
πατησιωτης έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:08
Διότι εάν δεν το ξέρεις το όνομα της προπολεμικής Γιουγκοσλαβίας ήταν βασίλειο των Σέρβων,Κροατών και Σλοβένων.
Παπαριές. Το όνομα ήταν Βασίλειο της Γιουγκοσλαβίας από το 1929. Δε περίμενα και περισσότερα
πατησιωτης έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:08
Τη βουλγαρική Μακεδονία όμως έτοιμος ήταν να την πάρει με τη συνθήκη του Μπλεντ συναινετικά
Μιλάμε για το θεωρητικό ενδεχόμενο συγκρότησης ομόσπονδου κράτους τότε Γιουγκοσλαβίας και Βουλγαρίας εις το οποίο θα υπήρχε ομόσπονδο κρατίδιο Μακεδονία με ενωμένο το Βουλγαρικό και το Σερβικό κομμάτι. Δε μιλάμε για προσάρτηση του Βουλγαρικού τμήματος στη Γιουγκοσλαβία. Ούτε το λήγοντα. Αυτό (το Γιουγκοσλαβικό-Βουλγαρικό ομόσπονδο κράτος) το εξέφρασε σαν ιδέα ο Δημητρώφ, ο Στάλιν όμως τάχθηκε άμεσα και απόλυτα εναντίον. Ακόμα και η Καθημερινή τα αναγνωρίζει αυτά, δε λέει τις μαλακίες που διαβάζουμε εδώ

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34826
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 25 Ιαν 2019, 11:46

Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:37
Μίλησα για Βαλκανική Ομοσπονδία, ο Βενιζέλος βέβαια τύπωνε "μακεδονικά" αλφαβητάρια
Τα αλφαβητάρια δεν σημαίνουν βέβαια κράτος Μακεδονία όπως και ένα πομακικό λεξικό που τύπωσε πρόσφατα το ΓΕΣ δεν έγινε για να δημιουργήσει κράτος Πομάκων στη Θράκη.

Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:37
Παπαριές. Το όνομα ήταν Βασίλειο της Γιουγκοσλαβίας από το 1929. Δε περίμενα και περισσότερα

Η αλλαγή ονόματος δεν αλλάζει το γεγονός ότι στην προπολεμική Γιουγκοσλαβία δεν αναγνωρίζονταν κάποιοι Μακεδόνες ως χωριστο έθνος.Αναγνωρίζονταν Σέρβοι,Κροάτες και Σλοβένοι.
Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:37
Μιλάμε για το θεωρητικό ενδεχόμενο συγκρότησης ομόσπονδου κράτους τότε Γιουγκοσλαβίας και Βουλγαρίας εις το οποίο θα υπήρχε ομόσπονδο κρατίδιο Μακεδονία με ενωμένο το Βουλγαρικό και το Σερβικό κομμάτι. Δε μιλάμε για προσάρτηση του Βουλγαρικού τμήματος στη Γιουγκοσλαβία.
Η ιδέα πάντως είναι της ενιαίας Μακεδονίας πέραν των κρατικών συνόρων.

Άβαταρ μέλους
Σαμψών
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 09 Ιουν 2018, 15:24

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαμψών » 25 Ιαν 2019, 11:49

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
25 Ιαν 2019, 07:58
Ο Αλ. Τσίπρας είπε στη Βουλη ότι
"Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει"
.
Ελληνική βουλή 2019 :a040:

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17564
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 25 Ιαν 2019, 11:57

Εικόνα
http://www.venizelosarchives.gr/rec.asp?id=96419

Ασημένια ζώνη με το πορτρέτο του καθάρματος και την αναγραφή Βαλκανική Ομοσπονδία

Από το Ίδρυμα της Βουλής για το Βενιζέλο
Τον Οκτώβριο του 1910 ο Ελευθέριος Βενιζέλος ανέλαβε τη διακυβέρνηση της Ελλάδας. Υπήρξε ο πρωτεργάτης της πολιτικής και της οικονομικής ανόρθωσης της χώρας, καθώς και της νικηφόρας έκβασης των Βαλκανικών Πολέμων (1912-1913). Την επομένη του πολέμου θα αγωνιστεί για την παγίωση της ειρήνης στα Βαλκάνια, ενώ γίνεται και σημαιοφόρος της ιδέας της δημιουργίας Βαλκανικής Ομοσπονδίας.
Ο ίδιος ο Βενιζέλος
Η ιδέα της Βαλκανικής Ομοσπονδίας είναι άριστη και ειργάσθην υπέρ αυτής προπολεμικώς.
Κ. Σβολόπουλος: «Η Ελληνική Εξωτερική Πολιτική από τις αρχές του 20ού αιώνα ως τον 2ον Παγκόσμιο Πόλεμο», εκδόσεις «Σάκουλα», σελ. 192-193

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17564
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 25 Ιαν 2019, 11:58

πατησιωτης έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:46
Τα αλφαβητάρια δεν σημαίνουν βέβαια κράτος Μακεδονία
Επί του εθνικού καθορισμού για πες τι σημαίνουν...

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17564
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 25 Ιαν 2019, 12:01

πατησιωτης έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:46

Η αλλαγή ονόματος δεν αλλάζει το γεγονός ότι στην προπολεμική Γιουγκοσλαβία δεν αναγνωρίζονταν κάποιοι Μακεδόνες ως χωριστο έθνος.Αναγνωρίζονταν Σέρβοι,Κροάτες και Σλοβένοι.
Ως προς το Μακεδόνες έχεις δίκιο, τους ήθελαν Νότιους Σέρβους. Αυτό δε σημαίνει ότι αναγνώριζαν ότι εκείνο το Βασίλειο είχε μόνο Σέρβους, Κροάτες και Σλοβένους

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών