Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Τι πιστεύετε ότι συνέβη πραγματικά;

Διαβασε λαθος τον Λενιν
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Διαβαζε παρεα με την Παπαγγελη της ΝΔ (διαβασε και απεριψε τον Μαρξ στα 15 της)
4
50%
Κατι αλλο συμβαινει
4
50%
 
Σύνολο ψήφων: 8

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 25 Ιαν 2019, 12:02

Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:15
Juno έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:02
Α είπα και εγώ μην υπογράψαμε τίποτα και δεν το ξέρω.
Οπότε το επιχείρημα σου είναι να τους λέμε Μακεδόνες αφού το είπε ο Ρήγας Φεραίος; :smt005:

Και αυτό το νόμισμα με τον Βενιζέλο, ποιο κράτος το έκοψε;
Μην είναι κανένα φλουρί βασιλόπιτας;
Δε περίμενα να πάρεις πρέφα από το τι συζητάμε
Έδειξες ένα νόμισμα και σε ρώτησα από που είναι.
Τόσο δύσκολη ερώτηση είναι αυτη; Να στο ζωγραφίσω;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17556
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 25 Ιαν 2019, 12:07

Juno έγραψε:
25 Ιαν 2019, 12:02
Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:15
Juno έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:02
Α είπα και εγώ μην υπογράψαμε τίποτα και δεν το ξέρω.
Οπότε το επιχείρημα σου είναι να τους λέμε Μακεδόνες αφού το είπε ο Ρήγας Φεραίος; :smt005:

Και αυτό το νόμισμα με τον Βενιζέλο, ποιο κράτος το έκοψε;
Μην είναι κανένα φλουρί βασιλόπιτας;
Δε περίμενα να πάρεις πρέφα από το τι συζητάμε
Έδειξες ένα νόμισμα και σε ρώτησα από που είναι.
Τόσο δύσκολη ερώτηση είναι αυτη; Να στο ζωγραφίσω;
Νόμισμα;

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34808
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 25 Ιαν 2019, 12:16

Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:58
πατησιωτης έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:46
Τα αλφαβητάρια δεν σημαίνουν βέβαια κράτος Μακεδονία
Επί του εθνικού καθορισμού για πες τι σημαίνουν...
Σημαίνουν ότι έγραψε αυτός που συνέταξε το αλφαβητάριο ότι σημαίνουν. :D Όπως έγραψα πιο πάνω ο επιχειρηματίας Εμφιετζόγλου μετά από εισήγηση του ΓΕΣ πριν μερικά χρόνια έκανε τα έξοδα για να γραφεί πομακικό λεξικό,προφανώς για να συντηρήσει την πομακική ταυτότητα που εξαφανίζεται λόγω εκτουρκισμού.Σημαίνει αυτό ότι αναγνωρίζει την ύπαρξη πομακικού έθνους που άλλωστε δεν αναγνωρίζει κανείς άλλος;
Yπάρχουν παντού εθνοτικές ομάδες που δεν ανήκουν πουθενά αλλά είναι μίγματα της εποχής των αυτοκρατοριών.Οι Πομάκοι είναι Σλάβοι εξισλαμισμένοι.Δεν μπορούν να ταυτισθούν με τους Βουλγάρους που τους διεκδικούν λόγω θρησκείας ενώ διαφέρουν από τους Τούρκους λόγω γλώσσας.Εάν αύριο εδημιουργείτο κράτος Πομακιστάν στη Ν.Βουλγαρία και διεκδικούσε τους Πομάκους της Ελλάδος ασφαλώς θα θεωρούσε το λεξικό ως απόδειξη ότι η Ελλάδα αναγνώριζε από παλιά πομακικό έθνος. :D Θα είχε βέβαια αντίρρηση ως προς το αλφάβητο του λεξικού που είναι στα ελληνικά.Την ίδια αντίρρηση έχουν και οι σημερινοί "Μακεδόνες" για το αλφάβητο της δεκαετίας του 20 που ήταν στα ΛΑΤΙΝΙΚΑ ενώ αυτοί γράφουν στα κυριλλικά.Είναι προφανές για μένα ότι ήταν μια προσπάθεια απόσπασης των σλαβοφώνων από τη βουλγαροσερβική επιρροή και όχι αναγνώρισης κάποιου έθνους εξ ου και τα λατινικά.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17556
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 25 Ιαν 2019, 12:29

πατησιωτης έγραψε:
25 Ιαν 2019, 12:16
Σημαίνουν ότι έγραψε αυτός που συνέταξε το αλφαβητάριο ότι σημαίνουν. :D Όπως έγραψα πιο πάνω ο επιχειρηματίας Εμφιετζόγλου μετά από εισήγηση του ΓΕΣ πριν μερικά χρόνια έκανε τα έξοδα για να γραφεί πομακικό λεξικό,προφανώς για να συντηρήσει την πομακική ταυτότητα που εξαφανίζεται λόγω εκτουρκισμού.Σημαίνει αυτό ότι αναγνωρίζει την ύπαρξη πομακικού έθνους που άλλωστε δεν αναγνωρίζει κανείς άλλος;
Yπάρχουν παντού εθνοτικές ομάδες που δεν ανήκουν πουθενά αλλά είναι μίγματα της εποχής των αυτοκρατοριών.Οι Πομάκοι είναι Σλάβοι εξισλαμισμένοι.Δεν μπορούν να ταυτισθούν με τους Βουλγάρους που τους διεκδικούν λόγω θρησκείας ενώ διαφέρουν από τους Τούρκους λόγω γλώσσας.Εάν αύριο εδημιουργείτο κράτος Πομακιστάν στη Ν.Βουλγαρία και διεκδικούσε τους Πομάκους της Ελλάδος ασφαλώς θα θεωρούσε το λεξικό ως απόδειξη ότι η Ελλάδα αναγνώριζε από παλιά πομακικό έθνος. :D Θα είχε βέβαια αντίρρηση ως προς το αλφάβητο του λεξικού που είναι στα ελληνικά.Την ίδια αντίρρηση έχουν και οι σημερινοί "Μακεδόνες" για το αλφάβητο της δεκαετίας του 20 που ήταν στα ΛΑΤΙΝΙΚΑ ενώ αυτοί γράφουν στα κυριλλικά.Είναι προφανές για μένα ότι ήταν μια προσπάθεια απόσπασης των σλαβοφώνων από τη βουλγαροσερβική επιρροή και όχι αναγνώρισης κάποιου έθνους εξ ου και τα λατινικά.
Η προσπάθεια να τους αποσπάσει όμως από τους Βουλγάρους με αυτόν τον τρόπο δεν έφερνε ψυχικά εγγύτερα στους Έλληνες αυτούς που δεν ήταν ήδη κοντά, τόνιζε τη διακριτότητά τους σε ένα πληθυσμιακό μέγεθος που τότε ήταν αρκετά σημαντικότερο των σημερινών Πομάκων της Ελλάδος. Τόση διακριτότητα που επάνω σε αυτή πάτησε ο Γκοτζαμάνης που ήταν από το Λαϊκό Κόμμα και κατέβηκε σε εκλογές το 1935 ζητώντας αυτονομία για τη Μακεδονία και διώξιμο των προσφύγων λαμβάνοντας το 14.5% των ψήφων σε αυτή τη περιοχή της χώρας.

Ο Βενιζέλος να το πούμε απλά, φέρθηκε ηλίθια, εξάλλου στα απαυτά του την έγραφε τη Μακεδονία πλην Θεσσαλονίκης-την Καβάλα μια χαρά ήθελε να τη δωρίσει

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27164
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 25 Ιαν 2019, 15:24

Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 10:01
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Ιαν 2019, 09:59
Κνιτόμπαλα, από το ένα μέχρι το 1989, πόσο πήζετε που ο γελοίος ποκοπίκος σας κάνει μαθήματα λενινισμού; :003:
Σούργελο, ο Λένιν έβγαλε τη χώρα του από την Αντάντ, δεν πήγε να βάλει κι άλλη χώρα μέσα σε αυτήν
Αυτά θα τα βρείτε με τον ποκοπίκο, εγώ πόσο πήζετε ρώτησα :102:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29173
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 25 Ιαν 2019, 16:42

Όχι έχει διαβάσει και μελετήσει σε βάθος Λένιν, αλλά τον έχει ξεπατικώσει. Το ένα και μοναδικό πράγμα που κάνει στην πολιτική είναι να εφαρμόζει λενινιστικές τακτικές.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 25 Ιαν 2019, 17:19

ΛΟΛ ρε

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29173
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 25 Ιαν 2019, 17:26

Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:57
Ο ίδιος ο Βενιζέλος
Η ιδέα της Βαλκανικής Ομοσπονδίας είναι άριστη και ειργάσθην υπέρ αυτής προπολεμικώς.
Κ. Σβολόπουλος: «Η Ελληνική Εξωτερική Πολιτική από τις αρχές του 20ού αιώνα ως τον 2ον Παγκόσμιο Πόλεμο», εκδόσεις «Σάκουλα», σελ. 192-193
Αν και λάθος ιδέα φυσικά, εν τούτοις, άλλο η ιδέα μιας βαλκανικής οσπονδίας όπου θα αποτελούσε συνένωση των βαλκανικών κρατών (κάτι σαν την ΕΕ ας πούμε) και άλλο η ιδέα μιας βαλακανικής ομοσπονδίας με έκταση τη Μακεδονία και κάποιες γύρω περιοχές, όπως την επιθυμούσε η Φεντερασιόν.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 25 Ιαν 2019, 17:28

Διάβασε τον Λένιν, είπε ο Τσιπρας. Χειροκρότησε η Παπαγγελή.
Τα στερνά τιμούν τα πρώτα είπε ο Τσιπρας, χειροκρότησε ο πρέσβυς και το πληγωμένο άγαλμα.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17556
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 25 Ιαν 2019, 17:33

Golden Age έγραψε:
25 Ιαν 2019, 17:26
Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:57
Ο ίδιος ο Βενιζέλος
Η ιδέα της Βαλκανικής Ομοσπονδίας είναι άριστη και ειργάσθην υπέρ αυτής προπολεμικώς.
Κ. Σβολόπουλος: «Η Ελληνική Εξωτερική Πολιτική από τις αρχές του 20ού αιώνα ως τον 2ον Παγκόσμιο Πόλεμο», εκδόσεις «Σάκουλα», σελ. 192-193
Αν και λάθος ιδέα φυσικά, εν τούτοις, άλλο η ιδέα μιας βαλκανικής οσπονδίας όπου θα αποτελούσε συνένωση των βαλκανικών κρατών (κάτι σαν την ΕΕ ας πούμε) και άλλο η ιδέα μιας βαλακανικής ομοσπονδίας με έκταση τη Μακεδονία και κάποιες γύρω περιοχές, όπως την επιθυμούσε η Φεντερασιόν.
Προποεμικώς που λέει ο Βενιζέλος, κανένα βαλκανικό κράτος δεν είχε κανένα κομμάτι της Μακεδονίας. Ότι πήρε το καθένα τελικά, το πήρε όχι με συμφωνία μεταξύ τους αλλά με ότι πρόλαβε να πάρει το καθένα κατά τη διάρκεια του πολέμου. Και προφανώς έγινε έτσι διότι μοιρασιά της περιοχής με ειρηνικό τρόπο ήταν αδύνατη.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 25 Ιαν 2019, 18:44

Πάντως την τελευταία φορά που ο Τσίπρας αποφάσισε να απευθυνθεί στο ΚΚΕ μας χάρισε ένα βίντεο με το οποίο γελάμε μέχρι σήμερα....


"Δεν θα σας κάνουμε τη χάρη να φέρουμε μνημόνιο"...

:smt005::smt005::smt005:

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 26 Ιαν 2019, 00:59

Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 26 Ιαν 2019, 09:07

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 27 Ιαν 2019, 20:38

Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 12:07
Juno έγραψε:
25 Ιαν 2019, 12:02
Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 11:15

Δε περίμενα να πάρεις πρέφα από το τι συζητάμε
Έδειξες ένα νόμισμα και σε ρώτησα από που είναι.
Τόσο δύσκολη ερώτηση είναι αυτη; Να στο ζωγραφίσω;
Νόμισμα;
Sorry, λάθος. Μετάλλιο έδειξες, έχει δίκιο.
Για ποιο γεγονός έφτιαξαν αυτό το μετάλλιο; Σε ποιον το έδωσαν και με ποια δικαιολογία;
Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 09:58
Εικόνα
ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ, μετάλλιο 1912, 27 χιλιοστά με το πρόσωπο του Βενιζέλου στη μια πλευρά.

Θα τον βγάλει σκληρό μπολσεβίκο και το Βενιζέλο ο πατησιώτης
Τα άλλο με τον Ρήγα Φεραίο, άσχετο. Αυτά που έγραψε έμειναν στο χαρτί, εντάξει όλοι έχουμε διάφορες ιδέες.
Και δεν ξέρουμε με τι προοπτική τα είπε και τι άλλο είχε στο μυαλό του. Και ο Κοραής αρχικά δεν συμφωνούσε με την Επανάσταση, αλλά επειδή περίμενε πως η οθωμανική αυτοκρατορία θα πέσει πολιτικά στα χέρια των Ελλήνων, αφού Έλληνες ήταν στις περισσότερες υψηλόβαθμες θέσεις.
Αλλά υπάρχουν κάτι τρολλάκια που σου λένε πως πολλοί δεν ήθελαν την Επανάσταση ο ένας, ο άλλος, ο Κοραής, λες και προτιμούσαν τους Τούρκους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 27 Ιαν 2019, 20:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 27 Ιαν 2019, 20:40

Όσκαρ μαλακίας δεν υπάρχει. Ας ενημερώσει κάποιος το νηματοθέτη, να μην πασχίζει έτσι.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών