Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Τι πιστεύετε ότι συνέβη πραγματικά;

Διαβασε λαθος τον Λενιν
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Διαβαζε παρεα με την Παπαγγελη της ΝΔ (διαβασε και απεριψε τον Μαρξ στα 15 της)
4
50%
Κατι αλλο συμβαινει
4
50%
 
Σύνολο ψήφων: 8

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 25 Ιαν 2019, 09:01

Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 08:45
Υδράργυρος έγραψε:
25 Ιαν 2019, 08:35
Οι ΚΚΕδες είναι κατά της ΕΕ και του ΝΑΤΟ μόνο όταν πρόκειται για άλλα κράτη. Είναι έτοιμοι να βάλουνε και βέτο για να σώσουν άλλα κράτη από την κακή δύση. Όταν είναι για την ίδια την Ελλάδα είναι υπέρ. Να μη χάσουμε και τα προνόμια
Δε νομίζεις ότι είναι αρκετά θρασύδειλο να λέει κάτι τέτοιο ένας πρώην Σημιτικός, πρώην ΓΑΠικός, ο οποίος έκανε τελικά (διαδικτυακό) αντιμνημονιακό αγώνα για χάρη αυτουνού που έφερε κι άλλο μνημόνιο αντί του "προγράμματος της Θεσσαλονίκης" και συνεχίζει να τον στηρίζει;
Θρασυδειλο είναι να εξαντλείς το αντι-ΝΑΤΟικό σου μένος όταν πρόκειται για άλλα κράτη, αλλά όταν προκειται για σένα "δεν είναι ώριμες οι συνθήκες".
Το 2015 είχαμε μια υπέροχη ευκαιρία να βγούμε από την κακή ΕΕ και Ευρωζώνη. Θα μας στήριζε και η Γερμανία να το κάνουμε. Ποιά ήταν η θέση του κόματος τότε;

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 25 Ιαν 2019, 09:03

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
25 Ιαν 2019, 08:42
Και εδώ βλέπουμε την "αριστερή :giggle: ματιά στην ενημέρωση"

Συλλαλητήριο του ΚΚΕ για τη Μακεδονία. Ε ρε κατάντια αυτό το κόμμα. Κλείστε το καλύτερα. Κάποτε έιχε την πιο έντιμη στάση απ όλους

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17565
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 25 Ιαν 2019, 09:08

Υδράργυρος έγραψε:
25 Ιαν 2019, 09:01
Θρασυδειλο είναι να εξαντλείς το αντι-ΝΑΤΟικό σου μένος όταν πρόκειται για άλλα κράτη, αλλά όταν προκειται για σένα "δεν είναι ώριμες οι συνθήκες".
Το 2015 είχαμε μια υπέροχη ευκαιρία να βγούμε από την κακή ΕΕ και Ευρωζώνη. Θα μας στήριζε και η Γερμανία να το κάνουμε. Ποιά ήταν η θέση του κόματος τότε;
Έξοδος από όλους τους ιμπεριαλιστικούς μηχανισμούς με το λαό αφέντη στον τόπο του.
Ας στήριζες.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17565
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 25 Ιαν 2019, 09:09

Υδράργυρος έγραψε:
25 Ιαν 2019, 09:03
Συλλαλητήριο του ΚΚΕ για τη Μακεδονία. Ε ρε κατάντια αυτό το κόμμα. Κλείστε το καλύτερα. Κάποτε έιχε την πιο έντιμη στάση απ όλους
Αλλά δεν το ψήφιζες. Να το δεχτώ ως ομολογία ότι ήσουν λιγουλάκι άτιμος;

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 25 Ιαν 2019, 09:12

Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι η κάθε λέξη της φράσης του Ανιέλι,και το telemarketing, που ξεπουλάει τα πάντα στο κεφάλαιο σε τιμή ευκαιρίας.



Εικόνα
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34829
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 25 Ιαν 2019, 09:27

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
25 Ιαν 2019, 08:27
Για να πούμε κ κάτι (σχετικά) πιο σοβαρό. Ο Τσίπρας δεν έχει αντιπαρατεθεί με το ΚΚΕ σχεδόν ποτέ.
Κ σε πιο ευνοϊκές στιγμές.
Δεν ξέρω πραγματικά τι βλέπουν στις μυστικές δημοσκοπήσεις, αλλά εμένα δε μου προκύπτει.
Τι να πω;


Εικόνα
Και εδώ ακολουθεί την τακτική Ανδρέα Παπανδρέου για όσους θυμούνται αν και ο Ανδρέας δεν προερχόταν φυσικά από το ΚΚΕ ενώ ο Τσίπρας προέρχεται.Η γραμμή Ανδρέα τότε και του Τσίπρα σήμερα είναι ότι το ΚΚΕ αποτελείται από καλούς και τίμιους αγωνιστές που όμως έχουν μείνει λίγο πίσω στη σκέψη τους και εμείς δεν τους συνεριζόμαστε αλλά περιμένουμε να καταλάβουν ότι εμείς είμαστε η σύγχρονη αριστερά. :D Η γραμμή αυτή έπιανε και τότε και πιάνει τώρα ακριβώς επειδή πραγματικά το ΚΚΕ φαντάζει σαν κάτι εκτός σημερινής πραγματικότητος.Εάν έκανε αντιπαράθεση θα ενεργοποιούσε αντανακλαστικά εναντίον του ενώ τώρα απλά αφήνει να λειτουργεί η πραγματικότητα.
Η πραγματικότητα που όλοι ξέρουν π.χ. στο μακεδονικό είναι ότι το κράτος των Σκοπίων είναι δημιούργημα του κομμουνιστικού κινήματος.Όλα τα υπόλοιπα βαλκανικά κράτη υπήρχαν πριν τον Λένιν.Στη Μόσχα το 1924 αποφασίσθηκε η δημιουργια ανεξαρτητης Μακεδονίας και ο Τίτο τη δημιούργησε το 1945.Η γλώσσα τους απέκτησε γραμματική και συντακτικό επί Τίτο.Η εκκλησία τους που δεν αναγνωρίζουν οι άλλες ορθόδοξες εκκλησίες είναι η μόνη εκκλησία που δημιουργήθηκε με απόφαση ανθρώπων που δήλωναν επισήμως άθεοι. :lol:
Το ότι αυτό το κράτος που είναι δημιούργημα του κομμουνισμού θέλει τώρα να μπει στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ είναι η καλύτερη απόδειξη για το που βρίσκεται σήμερα η Ευρώπη και φυσικά ο Τσίπρας έχει κάθε λόγο να υπενθυμίζει με τη στάση του ότι δεν αντιδικεί με τους παλιούς συντρόφους του,απλά αυτός ζει στο σήμερα.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17565
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 25 Ιαν 2019, 09:40

πατησιωτης έγραψε:
25 Ιαν 2019, 09:27
Στη Μόσχα το 1924 αποφασίσθηκε η δημιουργια ανεξαρτητης Μακεδονίας και ο Τίτο τη δημιούργησε το 1945.
Υπήρχε η ιδέα του ενωμένου γεωγραφικού χώρου της Μακεδονίας (των τριών τμημάτων) υπό τη Βαλκανική ομοσπονδία. Την ιδέα της Βαλκανικής Ομοσπονδίας δεν την είχαν μόνο "αριστεροί". Ούτε κι αυτή η ιδέα ανάγεται στη περίοδο μετά μετά τους Βαλκανικούς πολέμους, η ιδέα της Βαλκανικής Ομοσπονδίας ανάγεται πολύ παλαιότερα. Τώρα, το τι ενωμένο γεωγραφικό χώρο της Μακεδονίας δημιούργησε ο Τίτο, αυτό μόνο η φαντασιοπληξία κάποιων μπορεί να το εξηγήσει

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 25 Ιαν 2019, 09:44

Εικόνα
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 25 Ιαν 2019, 09:58

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
25 Ιαν 2019, 07:58
Ο Αλ. Τσίπρας είπε στη Βουλη ότι
"Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει"
.
Τι πιστεύετε ότι συνέβη πραγματικά;
Κάτι άλλο συμβαίνει: προσπαθεί να σώσει το τομάρι του και λέει ό,τι μλκια του κατέβει.

Επίσης λίγο δύσκολο να διάβασε τον Λένιν γιατί δεν έχει διαβάσει τίποτα στη ζωή του και το αποδεικνύει κάθε φορά που ανοίγει το στόμα του.
Στην καλύτερη να είχε δει καμία ταινία για τον Λένιν και άμα ήταν νηφάλιος κάτι θα κατάλαβε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 25 Ιαν 2019, 09:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17565
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 25 Ιαν 2019, 09:58

Εικόνα
ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ, μετάλλιο 1912, 27 χιλιοστά με το πρόσωπο του Βενιζέλου στη μια πλευρά.

Θα τον βγάλει σκληρό μπολσεβίκο και το Βενιζέλο ο πατησιώτης

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 25 Ιαν 2019, 09:59

Κνιτόμπαλα, από το ένα μέχρι το 1989, πόσο πήζετε που ο γελοίος ποκοπίκος σας κάνει μαθήματα λενινισμού; :003:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17565
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 25 Ιαν 2019, 10:01

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Ιαν 2019, 09:59
Κνιτόμπαλα, από το ένα μέχρι το 1989, πόσο πήζετε που ο γελοίος ποκοπίκος σας κάνει μαθήματα λενινισμού; :003:
Σούργελο, ο Λένιν έβγαλε τη χώρα του από την Αντάντ, δεν πήγε να βάλει κι άλλη χώρα μέσα σε αυτήν

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34829
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 25 Ιαν 2019, 10:04

Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 09:58
Εικόνα
ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ, μετάλλιο 1912, 27 χιλιοστά με το πρόσωπο του Βενιζέλου στη μια πλευρά.

Θα τον βγάλει σκληρό μπολσεβίκο και το Βενιζέλο ο πατησιώτης
Τι σχέση έχει η βαλκανική ομοσπονδία με το ποιά θα είναι τα έθνη που την αποτελούν;Υποστήριξε ποτέ ο Βενιζέλος κράτος Μακεδονία;Πως μια ομοσπονδία Ελλάδος,Βουλγαρίας,Σερβίας είναι το ίδιο με ένα κράτος Μακεδονία που θα κόψει κομμάτια από αυτά;

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 25 Ιαν 2019, 10:12

Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 09:40
πατησιωτης έγραψε:
25 Ιαν 2019, 09:27
Στη Μόσχα το 1924 αποφασίσθηκε η δημιουργια ανεξαρτητης Μακεδονίας και ο Τίτο τη δημιούργησε το 1945.
Υπήρχε η ιδέα του ενωμένου γεωγραφικού χώρου της Μακεδονίας (των τριών τμημάτων) υπό τη Βαλκανική ομοσπονδία. Την ιδέα της Βαλκανικής Ομοσπονδίας δεν την είχαν μόνο "αριστεροί". Ούτε κι αυτή η ιδέα ανάγεται στη περίοδο μετά μετά τους Βαλκανικούς πολέμους, η ιδέα της Βαλκανικής Ομοσπονδίας ανάγεται πολύ παλαιότερα. Τώρα, το τι ενωμένο γεωγραφικό χώρο της Μακεδονίας δημιούργησε ο Τίτο, αυτό μόνο η φαντασιοπληξία κάποιων μπορεί να το εξηγήσει
Από ποιον υπήρχε και ποτέ;
Γιατί και ο Ερντογάν λέει διάφορα.....


Maspoli έγραψε:
25 Ιαν 2019, 09:58
Εικόνα
ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ, μετάλλιο 1912, 27 χιλιοστά με το πρόσωπο του Βενιζέλου στη μια πλευρά.

Θα τον βγάλει σκληρό μπολσεβίκο και το Βενιζέλο ο πατησιώτης
Δηλαδή το έλεγε ο Βενιζέλος; για εξήγησε λίγο.
Όχι τίποτα αλλο, αλλά έχει γεμίσει ο τόπος γραφικούς που λένε διάφορα, πχ εγώ όταν ήμουν μικρός, Μακεδόνες τους λέγαμε, το ιδίωμα έχει αρχαίες ελληνικές λέξεις :str8jack: και άλλες βλακείες.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ή εγώ διάβασα λάθος τον Λένιν ή κάτι άλλο συμβαίνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 25 Ιαν 2019, 10:12

Διάβασε κάποια quotes εννοεί όχι πως θα έβγαινε κάτι καλό αν διάβαζε το αρρωστάκι.
Κι ο Μπογιώ τα ίδια νομίζει ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών