Σύνταξη ΤΕΒΕ - ανεπανάληπτος τσιπρισμός

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Σύνταξη ΤΕΒΕ - ανεπανάληπτος τσιπρισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 31 Ιαν 2019, 19:18

Υδράργυρος έγραψε:
31 Ιαν 2019, 19:14


Και που θες να το ξερει ο υπαλληλος; μπορει οι συγγενεις να εχουν κανει καποια μαλακια με τα χαρτια, ή να εχει γινει μια λαθος καταχωρηση και να μη φαινεται στο συστημα. Τα λαθη ανθρωπινα ειναι
Α δεν ξέρω, τον στείλαμε στο νεκροταφείο να τον ρωτήσει ο ίδιος όταν ρώτησε διεύθυνση.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Σύνταξη ΤΕΒΕ - ανεπανάληπτος τσιπρισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 31 Ιαν 2019, 19:38

Cecily Anne έγραψε:
31 Ιαν 2019, 19:18
Υδράργυρος έγραψε:
31 Ιαν 2019, 19:14


Και που θες να το ξερει ο υπαλληλος; μπορει οι συγγενεις να εχουν κανει καποια μαλακια με τα χαρτια, ή να εχει γινει μια λαθος καταχωρηση και να μη φαινεται στο συστημα. Τα λαθη ανθρωπινα ειναι
Α δεν ξέρω, τον στείλαμε στο νεκροταφείο να τον ρωτήσει ο ίδιος όταν ρώτησε διεύθυνση.
Εσυ μπορεις να κανεις ενα λαθος, ο υπαλληλος οχι;

σύντροφος διαβάτης
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2018, 10:16
Τοποθεσία: πόλις-κράτος των Αθηνών

Re: Σύνταξη ΤΕΒΕ - ανεπανάληπτος τσιπρισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σύντροφος διαβάτης » 31 Ιαν 2019, 19:40

τώρα που θα βγεις στη σύνταξη θα έχεις περισσότερο χρόνο για ακόμα περισσότερες ενδιαφέρουσες νηματοθεσίες και γκάλοπ(ς), όπως ενδεικτικά:
πόσες φορές κατουράτε τη μέρα;
πόση ώρα θα περάσει μέχρι ο γούντι να βάλει καινούριο γκάλοπ;
είναι ο τσίπρας βλάκας ή είναι ο βλάκας τσίπρας;
σε πόση ώρα θα ξεχάσετε τη μακεδονία κτλ
η Αόρατος Αρχή είναι όχι μόνο αόρατος αλλά και ανύπαρκτος.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Σύνταξη ΤΕΒΕ - ανεπανάληπτος τσιπρισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 31 Ιαν 2019, 19:41

σύντροφος διαβάτης έγραψε:
31 Ιαν 2019, 19:40
τώρα που θα βγεις στη σύνταξη θα έχεις περισσότερο χρόνο για ακόμα περισσότερες ενδιαφέρουσες νηματοθεσίες και γκάλοπ(ς), όπως ενδεικτικά:
πόσες φορές κατουράτε τη μέρα;
πόση ώρα θα περάσει μέχρι ο γούντι να βάλει καινούριο γκάλοπ;
είναι ο τσίπρας βλάκας ή είναι ο βλάκας τσίπρας;
σε πόση ώρα θα ξεχάσετε τη μακεδονία κτλ
εσύ ποιός ζαίος είσαι που φοβάσαι να πεις είμαι ο τάδε ζαίος ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

σύντροφος διαβάτης
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2018, 10:16
Τοποθεσία: πόλις-κράτος των Αθηνών

Re: Σύνταξη ΤΕΒΕ - ανεπανάληπτος τσιπρισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σύντροφος διαβάτης » 31 Ιαν 2019, 19:44

δεν είμαι σύριζα αλλά από σένα τι ακριβώς να φοβηθώ ;
η Αόρατος Αρχή είναι όχι μόνο αόρατος αλλά και ανύπαρκτος.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Σύνταξη ΤΕΒΕ - ανεπανάληπτος τσιπρισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 31 Ιαν 2019, 19:45

Υδράργυρος έγραψε:
31 Ιαν 2019, 08:55

Οι μισοί που πηγαίνουνε στα γκισέ των υπηρεσιών είναι γκαγκά που δεν καταλαβάινουνε τι τους λένε, άλλα τους ζητάνε άλλα λένε, καβγαδίζουνε, και στο τέλος κλείνουνε με κάποια πολεμική κραυγή "σας πληρώνω", "βάστα τόμσεν", "τα διαλύσανε όλα ο συριζα" κλπ. Φεύγουν χωρίς να έχουν κάνει τ δουλειά οτυς και επανέρχονται μετά από κάποιο διάστημα. Για αυτο οι ουρές είνια γεμάτες από τέτοιους. Τα γκισέ παίζει να είναι από τις πιο ψυχοφθόρες δουλειές που υπάρχουν
Σωστός.Νεοέλληνες βούρλα,γκαρίζουν χωρίς λόγο,σκέτη ηχορύπανση.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Σύνταξη ΤΕΒΕ - ανεπανάληπτος τσιπρισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 31 Ιαν 2019, 20:04

Υδράργυρος έγραψε:
31 Ιαν 2019, 18:55
Ως συναλλασομενος. :lol: Οταν ξεκινησα ειχα πανω μου ολη την αγγαρια μιας εταιριας. Τραπεζες, εημερωτητες, θεωρησεις, αντικαταβολες. Ατελειωτες ωρες σε ουρες και υπηρεσιες. Εμαθα πολλα. Οπως το να λες με μια ανασα τι θελεις. Αν αποτυχεις η απαντηση ειναι οχι. Ή το να μη ζαλιζεις με συνεχεις ερωτησεις αλλα να βρισκεις μονος σου τι χρειαζεται, ή να τα πηγαινεις οπως ακριβως τα θελουνε και οχι οπως δε βαριεσαι εσυ
Το υπογραμμισμένο είναι τεράστια αλήθεια. Μεταφέροντας τη μικρή εμπειρία μου από το πόστο, τυγχάνει πολλές φορές ο Δ. Υ να μην γνωρίζει τι να πράξει στη περίπτωση σου. Θυμάμαι κάτι τρελές περιπτώσεις που έλεγες "τώρα τι να του απαντήσω;" διότι ο Δ. Υ που είναι στο γκισέ σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους πρέπει να γνωρίζει εις βάθος όχι μόνο όλες τις αρμοδιότητες και όλη τη γραφειοκρατία της υπηρεσίας του για κάθε πιθανή περίπτωση που θα του έρθει, αλλά και την συνεργασία και την σχέση αυτής με άλλες Δημόσιες Υπηρεσίες και στο περιθώριο αυτό να ενημερώνεται και για το μεταβαλλόμενο νομικό πλαίσιο της. Δηλαδή μιλάμε για πολλά πράγματα που πρέπει να ξέρει και αυτό δεν συμβαίνει ποτέ. Επομένως όταν έρθει περίπτωση κάποιου εκτός της γνωστής ρουτίνας δεν ξέρει να του απαντήσει, ο πολίτης όμως απαιτεί απάντηση γιατί μπορεί και να έχει ταλαιπωρηθεί πριν από άλλες υπηρεσίες που τον έστελναν από εδώ και από εκεί, ο υπάλληλος δεν απαντά ούτε υποθετικά γιατί αν κάνει λάθος θα έχει συνέπειες (φοβάται) επιπλέον δεν μπορεί να αναλώσει το χρόνο του ψάχνοντας και ρωτώντας γι'αυτόν από εδώ και από εκεί διότι μπορεί να υπάρχει ουρά (τώρα πια έχουν εξαλειφθεί στις περισσότερες υπηρεσίες).

Το πράγμα χειροτερεύει όταν συνήθως σε αυτές τις θέσεις μπαίνουν άτομα μικρής προϋπηρεσίας (επειδή θεωρείτε λίγο-πολύ αγγαρεία είσαι στη πρώτη γραμμή) έτσι πχ μπορεί να έρθει με απόσπαση από άλλη υπηρεσία πχ ΙΚΑ κάποιος Δ.Υ. που ήταν γκισέ και να τον βάλουν πάλι στο γκισέ πχ ΤΕΒΕ και σε άλλο τμήμα, δεν έχει χρόνο να γνωρίζει το νέο του τμήμα. Οι υπηρεσίες δεν εκπαιδεύουν εσωτερικά τους υπαλλήλους τους για να έχουν γνώση όλων των αρμοδιοτήτων τους, του νομικού πλαισίου τους κλπ. και κανείς δεν κρατά αρχείο τυποποίησης αντιμετώπισης όλων των περιπτώσεων έτσι ώστε να απαντήσουν σε κάποια άλλη αντίστοιχη περίπτωση. Ο μόνος που συνήθως τα ξέρει όλα με σιγουριά είναι ο Ανώτατος Υπάλληλος (Διευθυντής) και όλες τις δύσκολες υποθέσεις τις παραπέμπουν εκεί.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Σύνταξη ΤΕΒΕ - ανεπανάληπτος τσιπρισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 31 Ιαν 2019, 20:12

Όμως και οι πολίτες δεν πάνε πίσω σε χαιβανισμό, ερχόντουσαν κάτι τύποι με αδικαιολόγητο τσαμπουκά και σιγουριά πως το ξέρουν καλά το θέμα και αποκλείεται να έχουν κάνει λάθος κλπ και στο τέλος τρώγαν τα μούτρα τους, στατιστικά να πω ότι λάθη από Δ. Υ. ήταν 1 στα 10 όλα τα άλλα λάθη σε δηλώσεις κλπ ήταν από τους ίδιους τους πολίτες που δεν το παραδέχονταν ή από υποθέσεις που αδιαφορούσαν ή είχαν παραλείψει πολλές φορές εις γνώση τους ή που είχαν λαμόγικα καλύψει και κινδύνευε να αποκαλυφθεί όταν μελετούσαμε την περίπτωσή τους εις βάθος φέρνοντας στο φως όλες τις πτυχές.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σύνταξη ΤΕΒΕ - ανεπανάληπτος τσιπρισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Ιαν 2019, 20:27

paul25 έγραψε:
31 Ιαν 2019, 20:04
Υδράργυρος έγραψε:
31 Ιαν 2019, 18:55
Ως συναλλασομενος. :lol: Οταν ξεκινησα ειχα πανω μου ολη την αγγαρια μιας εταιριας. Τραπεζες, εημερωτητες, θεωρησεις, αντικαταβολες. Ατελειωτες ωρες σε ουρες και υπηρεσιες. Εμαθα πολλα. Οπως το να λες με μια ανασα τι θελεις. Αν αποτυχεις η απαντηση ειναι οχι. Ή το να μη ζαλιζεις με συνεχεις ερωτησεις αλλα να βρισκεις μονος σου τι χρειαζεται, ή να τα πηγαινεις οπως ακριβως τα θελουνε και οχι οπως δε βαριεσαι εσυ
Το υπογραμμισμένο είναι τεράστια αλήθεια. Μεταφέροντας τη μικρή εμπειρία μου από το πόστο, τυγχάνει πολλές φορές ο Δ. Υ να μην γνωρίζει τι να πράξει στη περίπτωση σου. Θυμάμαι κάτι τρελές περιπτώσεις που έλεγες "τώρα τι να του απαντήσω;" διότι ο Δ. Υ που είναι στο γκισέ σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους πρέπει να γνωρίζει εις βάθος όχι μόνο όλες τις αρμοδιότητες και όλη τη γραφειοκρατία της υπηρεσίας του για κάθε πιθανή περίπτωση που θα του έρθει, αλλά και την συνεργασία και την σχέση αυτής με άλλες Δημόσιες Υπηρεσίες και στο περιθώριο αυτό να ενημερώνεται και για το μεταβαλλόμενο νομικό πλαίσιο της. Δηλαδή μιλάμε για πολλά πράγματα που πρέπει να ξέρει και αυτό δεν συμβαίνει ποτέ. Επομένως όταν έρθει περίπτωση κάποιου εκτός της γνωστής ρουτίνας δεν ξέρει να του απαντήσει, ο πολίτης όμως απαιτεί απάντηση γιατί μπορεί και να έχει ταλαιπωρηθεί πριν από άλλες υπηρεσίες που τον έστελναν από εδώ και από εκεί, ο υπάλληλος δεν απαντά ούτε υποθετικά γιατί αν κάνει λάθος θα έχει συνέπειες (φοβάται) επιπλέον δεν μπορεί να αναλώσει το χρόνο του ψάχνοντας και ρωτώντας γι'αυτόν από εδώ και από εκεί διότι μπορεί να υπάρχει ουρά (τώρα πια έχουν εξαλειφθεί στις περισσότερες υπηρεσίες).

Το πράγμα χειροτερεύει όταν συνήθως σε αυτές τις θέσεις μπαίνουν άτομα μικρής προϋπηρεσίας (επειδή θεωρείτε λίγο-πολύ αγγαρεία είσαι στη πρώτη γραμμή) έτσι πχ μπορεί να έρθει με απόσπαση από άλλη υπηρεσία πχ ΙΚΑ κάποιος Δ.Υ. που ήταν γκισέ και να τον βάλουν πάλι στο γκισέ πχ ΤΕΒΕ και σε άλλο τμήμα, δεν έχει χρόνο να γνωρίζει το νέο του τμήμα. Οι υπηρεσίες δεν εκπαιδεύουν εσωτερικά τους υπαλλήλους τους για να έχουν γνώση όλων των αρμοδιοτήτων τους, του νομικού πλαισίου τους κλπ. και κανείς δεν κρατά αρχείο τυποποίησης αντιμετώπισης όλων των περιπτώσεων έτσι ώστε να απαντήσουν σε κάποια άλλη αντίστοιχη περίπτωση. Ο μόνος που συνήθως τα ξέρει όλα με σιγουριά είναι ο Ανώτατος Υπάλληλος (Διευθυντής) και όλες τις δύσκολες υποθέσεις τις παραπέμπουν εκεί.
Έτσι ακριβώς. Το πράγμα θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο απλό αν υπήρχε ένα γραφείο πληροφοριών στην είσοδο της κάθε υπηρεσίας, που να δίνει σαφείς οδηγίες με τα παραστατικά που χρειάζεται ο πολίτης για το α, β, γ θέμα, στην περίπτωση που δεν έχει την ευχέρεια να τα αντλήσει από το διαδίκτυο (που και πάλι δεν είναι πάντα σαφή). Και το ίδιο ακριβώς να γίνεται όταν πηγαίνει έχοντας τα συγκεκριμένα έγγραφα. Δηλαδή να υπάρχουν κάποιοι που να τον κατευθύνουν στο α, β, γ γκισέ ή γραφείο. Αλλά οοοοόχι, πρέπει να παίρνουν όλοι χαρτάκια και όταν φτάνουν στο ένα γκισέ να τους λένε να πάνε στο άλλο ή ότι δεν είναι αρμόδιοι ή ότι λείπει ο προϊστάμενος κλπ

Γιατί δεν γίνεται κάτι τόσο απλό; Μα απλώς για να μη γίνει υποχρεωτική η εξυπηρέτηση και να εξαρτάται από τα κέφια του καθένα, για να μπορεί να αποφεύγει αυτό που μπορεί να φέρει εις πέρας.

Και δεν καταλαβαίνω με βάση ποια λογική, πρέπει να είναι πρόβλημα του πολίτη το πως δεν θα κουράσει τον υπάλληλο και όχι πρόβλημα του κάθε υπάλληλου του πως θα εξυπηρετήσει τον πολίτη. Σαφώς υπάρχουν ευγενικοί και εξυπηρετικοί άνθρωποι αλλά αυτοί ακριβώς είναι που σε κάνουν να θέλεις να πιάσεις από τον γιακά τον κάθε βαριεστημένο χλιμίτζουρα που σε κοιτά ενοχλημένος επειδή τον απασχολείς.


ΥΓ. Σαφώς και δεν είναι δημιούργημα του σύριζα αυτή η κατάσταση.
Πάνω σ' αυτό το σκηνικό βασίζεται όλη η μεταπολιτευτική νοοτροπία για τις σχέσεις πολίτη-κράτους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Σύνταξη ΤΕΒΕ - ανεπανάληπτος τσιπρισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 31 Ιαν 2019, 20:41

wooded glade έγραψε:
31 Ιαν 2019, 16:12
Πήγε λογιστής που ξέρει την υπηρεσία αυτήν απ' έξω και ανακατωτώς, δεν πήγα εγώ.
Και του έδωσα ως ήτο φυσικόν φορολογικές δηλώσεις & εκκαθαριστικά του 2017 και του 2016.
Του ζήτησαν 2018 και όπως είναι φυσικόν δεν υπάρχει κανένας Έλληνας πολίτης που να έχει 2018.
Εικόνα

Πατάς όλα αυτά που λένε PDF και τα τυπώνεις. Αυτά θέλουν. Κοίτα τι λέει πάνω που στο έχω σημειώσει με κόκκινο: Του '18. Όχι "για εισοδήματ του 2018".

Αν είχες ανοιχτά χαρτιά μέσα στο 2018 ή και στο 2019, αν έκανες διακοπή πριν 2 βδομάδες ρε παιδί μου, προφανέστατα υπάρχει κάποιου είδους άλλο κωλόχαρτο από την εφορία που λέει ότι αυτός έκλεισε τα βιβλία του, είμαστε εκεί κι εκεί από πλευράς τι μας χρωστάει. Δεν παίζει να θέλουν δήλωση για τα εισοδήματα του 2018 και ΑΚΟΜΑ και αν την ήθελαν θα στη ζήταγαν σαν δήλωση του 2019 όπως όλος ο κόσμος.

Και στη θέση σου θα έβρισκα άλλο λογιστή γιατί κάτι δεν πάει καλά με αυτόν.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Σύνταξη ΤΕΒΕ - ανεπανάληπτος τσιπρισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 31 Ιαν 2019, 20:45

ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 20:27

Έτσι ακριβώς. Το πράγμα θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο απλό αν υπήρχε ένα γραφείο πληροφοριών στην είσοδο της κάθε υπηρεσίας, που να δίνει σαφείς οδηγίες με τα παραστατικά που χρειάζεται ο πολίτης για το α, β, γ θέμα, στην περίπτωση που δεν έχει την ευχέρεια να τα αντλήσει από το διαδίκτυο (που και πάλι δεν είναι πάντα σαφή). Και το ίδιο ακριβώς να γίνεται όταν πηγαίνει έχοντας τα συγκεκριμένα έγγραφα. Δηλαδή να υπάρχουν κάποιοι που να τον κατευθύνουν στο α, β, γ γκισέ ή γραφείο. Αλλά οοοοόχι, πρέπει να παίρνουν όλοι χαρτάκια και όταν φτάνουν στο ένα γκισέ να τους λένε να πάνε στο άλλο ή ότι δεν είναι αρμόδιοι ή ότι λείπει ο προϊστάμενος κλπ

Γιατί δεν γίνεται κάτι τόσο απλό; Μα απλώς για να μη γίνει υποχρεωτική η εξυπηρέτηση και να εξαρτάται από τα κέφια του καθένα, για να μπορεί να αποφεύγει αυτό που μπορεί να φέρει εις πέρας.

Και δεν καταλαβαίνω με βάση ποια λογική, πρέπει να είναι πρόβλημα του πολίτη το πως δεν θα κουράσει τον υπάλληλο και όχι πρόβλημα του κάθε υπάλληλου του πως θα εξυπηρετήσει τον πολίτη. Σαφώς υπάρχουν ευγενικοί και εξυπηρετικοί άνθρωποι αλλά αυτοί ακριβώς είναι που σε κάνουν να θέλεις να πιάσεις από τον γιακά τον κάθε βαριεστημένο χλιμίτζουρα που σε κοιτά ενοχλημένος επειδή τον απασχολείς.


ΥΓ. Σαφώς και δεν είναι δημιούργημα του σύριζα αυτή η κατάσταση.
Πάνω σ' αυτό το σκηνικό βασίζεται όλη η μεταπολιτευτική νοοτροπία για τις σχέσεις πολίτη-κράτους.
Αυτό με το info-desk που θα στελεχώνεται με υπαλλήλους που το μόνο αντικείμενο τους θα είναι να γνωρίζουν εις βάθος την υπηρεσία τους και τις αρμοδιότητες της και θα εξυπηρετούν πολίτες είναι κάτι που ονειρεύομαι χρόνια και πρέπει να το έχω αναφέρει πολλές φορές και εδώ. Πάντως ο ΟΑΕΔ της γειτονιάς μου μια φορά που το επισκέφθηκα προ τετραετίας με έκανε να εκπλαγώ όταν ένας κύριος στην είσοδο που έδινε χαρτάκια μου είπε να ρωτήσω πρώτα αυτόν για το τι θέλω πριν ανέβω στους ορόφους ώστε να μου πει ακριβώς που θα πάω ενώ έλεγξε και τα χαρτιά μου για να δει αν τα είχα όλα. Δεν ξέρω αν ακόμα το κάνει ο ΟΑΕΔ εδώ αλλά μπορώ να πω πως έπεσα από τα σύννεφα.

Δεν γίνονται συνήθως τέτοιου είδους εκπαιδεύσεις (άραγε να έγινε πχ στους υπαλλήλους του ΙΚΑ τώρα που άλλαξε το ασφαλιστικό;) αλλά και να γίνονται (που γίνονται κάποια όπως πχ χρήση Η/Υ κλπ) δεν τα εφαρμόζουν για τους γνωστούς λόγους.

Αλλά όπως είπα και πριν υπάρχουν και πολίτες μαργαριτάρια.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Σύνταξη ΤΕΒΕ - ανεπανάληπτος τσιπρισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 31 Ιαν 2019, 20:47

foscilis έγραψε:
31 Ιαν 2019, 20:41
wooded glade έγραψε:
31 Ιαν 2019, 16:12
Πήγε λογιστής που ξέρει την υπηρεσία αυτήν απ' έξω και ανακατωτώς, δεν πήγα εγώ.
Και του έδωσα ως ήτο φυσικόν φορολογικές δηλώσεις & εκκαθαριστικά του 2017 και του 2016.
Του ζήτησαν 2018 και όπως είναι φυσικόν δεν υπάρχει κανένας Έλληνας πολίτης που να έχει 2018.
Εικόνα

Πατάς όλα αυτά που λένε PDF και τα τυπώνεις. Αυτά θέλουν. Κοίτα τι λέει πάνω που στο έχω σημειώσει με κόκκινο: Του '18. Όχι "για εισοδήματ του 2018".

Αν είχες ανοιχτά χαρτιά μέσα στο 2018 ή και στο 2019, αν έκανες διακοπή πριν 2 βδομάδες ρε παιδί μου, προφανέστατα υπάρχει κάποιου είδους άλλο κωλόχαρτο από την εφορία που λέει ότι αυτός έκλεισε τα βιβλία του, είμαστε εκεί κι εκεί από πλευράς τι μας χρωστάει. Δεν παίζει να θέλουν δήλωση για τα εισοδήματα του 2018 και ΑΚΟΜΑ και αν την ήθελαν θα στη ζήταγαν σαν δήλωση του 2019 όπως όλος ο κόσμος.

Και στη θέση σου θα έβρισκα άλλο λογιστή γιατί κάτι δεν πάει καλά με αυτόν.
Εκκαθαριστικό χρήσεως 2018, προκύπτει από τη δήλωση του 2019.
Αυτό ζήτησαν.
Θα τον ξαναρωτήσω και μήπως έχει οδοντόκρεμα στ' αυτιά αν και δεν παίζει.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σύνταξη ΤΕΒΕ - ανεπανάληπτος τσιπρισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Ιαν 2019, 20:47

Ακόμα καλύτερη λύση θα ήταν να απολυθούν τα 2/3 όλων αυτών και να γίνονται όλα ηλεκτρονικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών