Βελόπουλος ορτοντόξ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Βελόπουλος ορτοντόξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 03 Φεβ 2019, 15:46

Καλησπέρα!
Προχθές πάνω στο zapping και για να μην κολαστώ απ΄τα μεσημεριανά, παρακολούθησα μία ομιλία του Βελόπουλου που μετέδιδε ένα μικρο κανάλι της Αττικής.

Από την πρώτη στιγμή γίνεται εμφανές ότι είναι χαρισματικός πλασιέ. Μιλούσε από στήθους και, χωρίς πολλά κομπιάσματα και σολοικισμούς, ανέπτυξε τη συνήθη ακροδεξιά επιχειρηματολογία, διανθίζοντάς την με αστειάκια και έξυπνα συνθήματα.
Επίσης είχε δουλεμένη τη γλώσσα του σώματος και δεν έκανε τις στερεοτυπικές κινήσεις των χεριών αλά Κωστάκης Καραμανλής ή ΓΑΠ.
Φαινόταν ζωντανός και σαν να πίστευε βαθιά στο κόνσεπτ.

Αφού τα είπε για τις γερμ. αποζημιώσεις, τον ορυκτό πλούτο και την τράπεζα της Ανατολής(!), όπου μάλιστα κατηγόρησε τον Σώρα ως εγκάθετο για να θάψει ένα υπαρκτό ζήτημα, άρχισε να μιλάει για τον εαυτό του πλασάροντας την εικόνα του τζομπ μέικερ επιχειρηματία των 450 υπαλλήλων.

Νομίζω ότι στοχεύει στο 7% της αβγής "που είναι απλοί ψηφοφόροι και όχι ναζί" και στο εναπομείναν λαικοδεξιό κομμάτι του Μητσοτού. Επίσης, έκανε άνοιγμα σε πρώην αγανακτίστας, ψέγοντας τους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ ως υποχωρητικούς στους Ευρωπαίους και προσκυνημένους.
Μετά ξαναφόρεσα τα ταξικά γυαλιά μου και έβαλα ΕΡΤ.

Το εντυπωσιακό πάντως είναι πως στις δημοσκοπήσεις τον έχουν σταθερά στο 1,5-2%. Λέτε να είναι ο επόμενος εθνικός φύρερ ή οι αβγοί θα αντέξουν;

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Βελόπουλος ορτοντόξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 03 Φεβ 2019, 15:56

Ο Βελήογλου. Πρόγονος του το άλλαξε επί το ελληνικότερον Βελόπουλος.

Πλασιέ βιβλίων που κορόιδεψε πολλούς Θεσσαλονικείς που τον έστειλαν στην Βουλή. Όπου ψήφισε το πρώτο μνημόνιο.

Τώρα το παίζει ρωσόφιλος. Όσο για τις δημοσκοπήσεις, όταν ήθελε να βάλει υποψηφιότητα στις προηγούμενες δημοτικές εκλογές, προφανώς πάτωσε και δεν το έκανε.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Re: Βελόπουλος ορτοντόξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 03 Φεβ 2019, 16:08

Επίσης, πήγε δανεικός στον Σαμαρά, αλλά έφυγε γιατί δεν τον έβαλε στην Α' Θεσσαλονίκης.
Προφανώς και είναι πατριδοκάπηλος που παίζει με θέσεις Καμμένου-Τσίπρα πριν το '15, προσθέτοντας ισχυρές δόσεις ορθοδοξίας.
Ξέχασα να μεταφέρω ότι αναφέρθηκε στον Αρχιεπίσκοπο Κεραυνό και ότι ο λόγος του είχε ισχυρές δόσεις ξενοφοβίας με "όλοι είναι λαθραίοι" κτλ.
Η απορία είναι αν θα φτιάξει σοβαρή αβγή με προοπτικές συγκυβέρνησης.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Βελόπουλος ορτοντόξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 03 Φεβ 2019, 16:15

Επίσης είχε στείλει την Χρυσή Αυγή στο Ξυνό Νερό να τους λέει Βούλγαρους. Είπε ότι είναι ''καλά παιδιά''.

Γενικά είναι δημιούργημα των συλλαλητηρίων για το όνομα των Σκοπίων του 1992. Πολλά τέτοια φαιδρά ευδοκιμούν στην Θεσσαλονίκη. Να δούμε τι θα βγάλουν αυτά τα συλλαλητήρια.

Παρεπιπτόντως, είχε πει σε εκπομπή του ότι ο πατέρας του ήταν Παφραλής τουρκόφωνος και η μητέρα του σλαβοφωνη.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Professor
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:43

Re: Βελόπουλος ορτοντόξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Professor » 03 Φεβ 2019, 16:17

Έχει κάποιο χρηματοδότη, σίγουρα.

Είχα πει ότι λέει πως είναι επιχειρηματίας με τζίρο ~70εκ. Δεν ξέρω ποιος τα χάφτει αυτά.

Τον άλλο το Σώρρα γιατί το κράτος τον άφηνε να αλωνίζει για τόσο μεγάλο διάστημα;

Και η Χρυσή Αυγή πρέπει να είχε στήριξη από συγκεκριμένους επιχειρηματίες ως το 2013 τουλάχιστον. Αναπτύχθηκε πολύ γρήγορα έχοντας μικρή οργανωτική δομή αρχικά.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Βελόπουλος ορτοντόξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Φεβ 2019, 16:24

Ο Κυριάκος μου αρέσει πάντως. Μου αρέσει που τόσα χρόνια μας εμπνέει πατριωτισμό και μας διαμορφώνει εθνική συνείδηση σε χρόνια και καιρούς που όλα ισοπεδώνονται. Είναι χρόνια στην δουλειά αυτή και εμένα τουλάχιστον με κάνει να τον θαυμάζω. Ακόμα κρατάει σαν προσωπικότητα και παρά τα λάθη που έκανε -άλλωστε ποιος είναι αλάθητος- έχει ζωντάνια ενός που ξεκινάει τώρα να ασχολείται με τα κοινά. Μακάρι να τον ψηφίσει πολύς κόσμος και να κάνει κάτι στην Βουλή. Τα ποσοστά του είναι καλά μέχρι στιγμής, αλλά θέλει κι άλλο να ανέβει. Το μοναδικό μειονέκτημα που του βρίσκω είναι ότι δεν δείχνει να θέλει να ενωθεί με άλλα πατριωτικά κινήματα και κόμματα μικρά, πχ. Κρανιδιώτη, Καπερνάρου, Βασιλειάδη κτλ. Έκαναν μάλιστα μία προσπάθεια προσέγγισης, αλλά ακουστηκε ότι δεν τα βρήκαν. Δεν μας συμφέρει να είμαστε διασπασμένοι σε τέτοιο καιρό. Δεν βοηθάει καθόλου.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Βελόπουλος ορτοντόξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 03 Φεβ 2019, 16:27

Professor έγραψε:
03 Φεβ 2019, 16:17
Έχει κάποιο χρηματοδότη, σίγουρα.
Το παίζει ρωσόφιλος
Είχα πει ότι λέει πως είναι επιχειρηματίας με τζίρο ~70εκ. Δεν ξέρω ποιος τα χάφτει αυτά.
Έβγαλε πολύ χρήμα με τα βιβλία του μέχρι ν αψηφίσει το πρώτο μνημόνιο. Τώρα πουλάει γιατροσόφια
Τον άλλο το Σώρρα γιατί το κράτος τον άφηνε να αλωνίζει για τόσο μεγάλο διάστημα;
Για να αποπροσανατολίζει δίνοντας ψεύτικες ελπίδες.
Και η Χρυσή Αυγή πρέπει να είχε στήριξη από συγκεκριμένους επιχειρηματίες ως το 2013 τουλάχιστον. Αναπτύχθηκε πολύ γρήγορα έχοντας μικρή οργανωτική δομή αρχικά.
Ναι από Έλληνες εφοπλιστές. Ο Γκάρντιαν έκανε σχετική αναφορά το 2012 και αναδημοσίευσαν ΤΑ ΝΕΑ.. Η Χρυσή Αυγή το διέψευσε με ένα λιτό άρθρο και δεν έκανε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Nito
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: 23 Ιαν 2019, 18:32
Επικοινωνία:

Re: Βελόπουλος ορτοντόξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nito » 03 Φεβ 2019, 16:30

Δεν νομίζω να είναι μόνο λόγω σκοπιανού. Είναι πανευρωπαική-παγκόσμια τάση η εμφάνιση (ψευτο-)εθνικιστών στα δεξιά των συστημικών κεντροδεξιών κομμάτων και νομίζω ότι σχετίζεται με τα απόνερα της κρίσης του '08 και την απαξίωση των κλασσικών φιλελέδων και σ/δημοκρατών.
Στην Ελλάδα μία παραπάνω λόγω πολιτικής παράδοσης (χούντα, παλιά δεξιά κτλ) και εχθρικών γειτόνων.

Prof, Εκτός αυτού την χα την έκανε μάγκα μερίδα των ΜΜΕ με τους "πολιτικούς ακτιβισμούς" προ των δημοτικών εκλογών. Είτε αγιοποιώντας, είτε δαιμονοποιόντας την.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4535
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Βελόπουλος ορτοντόξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 03 Φεβ 2019, 16:30

Μικρόψυχος, μνησίκακος και πανεύκολα χειραγωγήσιμος. Έχει ιδανικό προφίλ για νέος Καμμένος, χωρίς καν το έστω και χοντροκομμένο χιούμορ του.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

anax81

Re: Βελόπουλος ορτοντόξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 03 Φεβ 2019, 16:31

ο Βελόπουλος προωθείται απο συγκεκριμένα κέντρα για να κόψει ψήφους απο τη χα. Προωθεί ξεκάθαρα την ατζέντα της δανειζόμενος πολλά απο την επιχειρηματολογία της. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να χτυπήσει εύκολα το αυθεντικό που αντιπροσωπεύει η χα. Άλλωστε η χα προσελκύει ψήφους απο όλο το φάσμα του πολιτικού συστήματος καθώς πολλοί απο αυτούς που τη ψηφίζουν αυτοπροσδιορίζονται ως αριστεροί και κεντρώοι. Εαν εκλεγεί θα είναι η γνωστή περίπτωση κόμματος φούσκας που θα ξεφουσκώσει στις μεθεπόμενες εκλογές. Θα δούμε

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Βελόπουλος ορτοντόξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 03 Φεβ 2019, 16:36

anax81 έγραψε:
03 Φεβ 2019, 16:31
ο Βελόπουλος προωθείται απο συγκεκριμένα κέντρα για να κόψει ψήφους απο τη χα. Προωθεί ξεκάθαρα την ατζέντα της δανειζόμενος πολλά απο την επιχειρηματολογία της. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να χτυπήσει εύκολα το αυθεντικό που αντιπροσωπεύει η χα. Άλλωστε η χα προσελκύει ψήφους απο όλο το φάσμα του πολιτικού συστήματος καθώς πολλοί απο αυτούς που τη ψηφίζουν αυτοπροσδιορίζονται ως αριστεροί και κεντρώοι. Εαν εκλεγεί θα είναι η γνωστή περίπτωση κόμματος φούσκας που θα ξεφουσκώσει στις μεθεπόμενες εκλογές. Θα δούμε
Δεν είναι Νεοναζί όπως η Χρυσή Αυγή. Επομένως αυτό ο χώρος δεν της ανήκει.

Απλά μετά την ψήφιση του πρώτου μνημονίου από τον ΛΑΟΣ και την συγκυβέρνηση με τον Παπαδήμο, η Χρυσή Αυγή με το σπρώξιμο από τα ΜΜΕ που την αποκαλούν ''ακροδεξιό κόμμα'', πήρε τους ακροδεξιούς και τους χουντικούς.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8313
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Βελόπουλος ορτοντόξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 03 Φεβ 2019, 16:39

Κάθεστε και μιλάτε τόσο πολύ για διάφορα άλλα θέματα, όταν αυτά που λέει ο Βελόπουλος είναι καθαρές μαρακίες!!!
Ρε ο άνθρωπος είναι βλαμμένος και εσείς κάθεστε και λέτε ότι σας κατέβει στο κεφάλι;;;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Βελόπουλος ορτοντόξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 03 Φεβ 2019, 16:43

OANNHSEA έγραψε:
03 Φεβ 2019, 16:39
Κάθεστε και μιλάτε τόσο πολύ για διάφορα άλλα θέματα, όταν αυτά που λέει ο Βελόπουλος είναι καθαρές μαρακίες!!!
Ρε ο άνθρωπος είναι βλαμμένος και εσείς κάθεστε και λέτε ότι σας κατέβει στο κεφάλι;;;
Αυτό δεν λέω; Είναι το πολιτικό προϊόν των ακροδεξιών και των Νεοναζί.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

anax81

Re: Βελόπουλος ορτοντόξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anax81 » 03 Φεβ 2019, 16:49

brb και tyt έγραψε:
03 Φεβ 2019, 16:36
anax81 έγραψε:
03 Φεβ 2019, 16:31
ο Βελόπουλος προωθείται απο συγκεκριμένα κέντρα για να κόψει ψήφους απο τη χα. Προωθεί ξεκάθαρα την ατζέντα της δανειζόμενος πολλά απο την επιχειρηματολογία της. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να χτυπήσει εύκολα το αυθεντικό που αντιπροσωπεύει η χα. Άλλωστε η χα προσελκύει ψήφους απο όλο το φάσμα του πολιτικού συστήματος καθώς πολλοί απο αυτούς που τη ψηφίζουν αυτοπροσδιορίζονται ως αριστεροί και κεντρώοι. Εαν εκλεγεί θα είναι η γνωστή περίπτωση κόμματος φούσκας που θα ξεφουσκώσει στις μεθεπόμενες εκλογές. Θα δούμε
Δεν είναι Νεοναζί όπως η Χρυσή Αυγή. Επομένως αυτό ο χώρος δεν της ανήκει.

Απλά μετά την ψήφιση του πρώτου μνημονίου από τον ΛΑΟΣ και την συγκυβέρνηση με τον Παπαδήμο, η Χρυσή Αυγή με το σπρώξιμο από τα ΜΜΕ που την αποκαλούν ''ακροδεξιό κόμμα'', πήρε τους ακροδεξιούς και τους χουντικούς.
Και εγώ σημιτικός ήμουν παλιά. όμως τώρα βλέπω με μια αναθεωρητική ματιά την ιστορία του Χίτλερ. Ήταν το τελευταίο φρούριο απέναντι στη παγκοσμιοποίηση. Οι γερμανικές μυστικές υπηρεσίες γνώριζαν πολύ καλά τα σχέδια που βρίσκονταν τότε στα σπάργανα για την εξέλιξη του κόσμου όπως διαμορφώνεται σήμερα, ήταν μια ύστατη μάχη

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Βελόπουλος ορτοντόξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 03 Φεβ 2019, 16:55

anax81 έγραψε:
03 Φεβ 2019, 16:49
Και εγώ σημιτικός ήμουν παλιά. όμως τώρα βλέπω με μια αναθεωρητική ματιά την ιστορία του Χίτλερ. Ήταν το τελευταίο φρούριο απέναντι στη παγκοσμιοποίηση. Οι γερμανικές μυστικές υπηρεσίες γνώριζαν πολύ καλά τα σχέδια που βρίσκονταν τότε στα σπάργανα για την εξέλιξη του κόσμου όπως διαμορφώνεται σήμερα, ήταν μια ύστατη μάχη
Δεν ξέρω τι σημαίνει σημιτικός αλλά ο Χίτλερ, πέρα από το ότι ήταν κατακτητής της Ελλάδας και σφαγέας Ελλήνων, προσπάθησε να εφαρμόσει (ή έκανε πείραμα και θα το εφάρμοζε αν νικούσε τον πόλεμο) όσα εφαρμόζει τώρα η φεντεραλιστική ΕΕ. Ήταν η πρώτη παγκοσμιοποίηση.
Πρώτη χώρα που κατακτήθηκε ήταν η Πολωνία, όπου η Γερμανία έκανε το λάθος να εισάγει το μάρκο ως νόμισμα. Ως συνέπεια ο πληθωρισμός που δημιούργησε στην Πολωνία πέρασε και στη Γερμανία. Γι' αυτό το Βερολίνο γρήγορα απέσυρε το μάρκο και επανέφερε το ζλότι. Αυτή ήταν η βάση ενός οικονομικού μοντέλου που κομψά διαχώριζε την ελεύθερη διακίνηση αγαθών από τη διακίνηση των κεφαλαίων. Σύμφωνα με αυτό το μοντέλο, οι κατακτημένες χώρες μπορούσαν να διατηρήσουν την κεντρική τους τράπεζα, ως επίφαση ανεξαρτησίας, αλλά η νομισματική τους πολιτική θα ασκούνταν από την Reichsbank. Παράλληλα, προβλεπόταν η διαμόρφωση μιας σταθερής ισοτιμίας με το μάρκο, σε τέτοια επίπεδα ώστε να ωφελούνται οι γερμανικές εξαγωγές.

Ο πληθωρισμός που προκαλούσε η αύξηση του δανεισμού μέσω των εθνικών τραπεζών στις κατεχόμενες χώρες, αντιμετωπιζόταν μέσω της υποχρεωτικής λήψης «μέτρων σταθεροποίησης», δηλαδή σκληρής λιτότητας. Σήμερα αυτά τα κριτήρια μπορεί να τα συναντήσει κανείς στη Συνθήκη του Μάαστριχτ και στην πιο ακραία τους μορφή στα «Μνημόνια» των χωρών της περιφέρειας, ενώ το ρόλο της Reichsbank έχει η ΕΚΤ.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών